Plugins - Advanced Custom Fields (ACF®) - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (1578 entries)

en: Remove image
nl: Afbeelding verwijderen

en: Edit image
nl: Afbeelding bewerken

en: Selected image. Press tab to access image options.
nl: Afbeelding geselecteerd. Druk op tab om de afbeeldingopties te openen.

en: Remove file
nl: Bestand verwijderen

en: Edit file
nl: Bestand bewerken

en: Selected file. Press tab to access file options.
nl: Selecteer een bestand. Druk op tab om de bestandsopties te openen.

en: Show Color Wheel
nl: Kleurenwiel weergeven

en: Use a custom color palette by entering comma separated hex or rgba values
nl: Gebruik een aangepast kleurenpalet door kommagescheiden hex- of rgba-waarden in te voeren

en: Custom Palette
nl: Aangepast palet

en: Use colors from theme.json
nl: Gebruik kleuren uit theme.json

en: Specify custom colors
nl: Aangepaste kleuren opgeven

en: Custom Palette Source
nl: Aangepast palet bron

en: Show Custom Palette
nl: Aangepast palet weergeven

en: Title shown on the edit screen for the field group meta box to use instead of the field group title
nl: Titel weergegeven op het bewerkingsscherm voor het meta vak van de veldgroep om te gebruiken in plaats van de titel van de veldgroep

en: Display Title
nl: Toon titel

en: Import JSON containing field groups, post types, or taxonomies (trusted sources only)
nl: JSON importeren die veldgroepen, berichttypen of taxonomieën bevat (alleen vertrouwde bronnen)

en: Select JSON File
nl: Selecteren JSON bestand

en: Choose an ACF JSON file to import. Use only files from trusted sources, then click Import.
nl: Kies een ACF JSON bestand om te importeren. Gebruik alleen bestanden van betrouwbare bronnen en klik op Importeren.

en: Use the current date as the default value for this field.
nl: Gebruik de huidige datum als standaardwaarde voor dit veld.

en: Default to the current date
nl: Standaard naar de huidige datum

en: Toggle panel
nl: Toggle paneel

note: translators: %1$s - Plugin name, %2$s URL to documentation
en: %1$s We have detected that this website is configured to use v3 of the Select2 jQuery library, which has been deprecated in favor of v4 and will be removed in a future version of ACF. <a href="%2$s" target="_blank">Learn more</a>.
nl: %1$s We hebben gedetecteerd dat deze site is geconfigureerd om v3 van de Select2 jQuery bibliotheek te gebruiken, die is verouderd ten gunste van v4 en zal worden verwijderd in een toekomstige versie van ACF. <a href="%2$s" target="_blank">Lees verder</a>.

en: Save created options back to the "Choices" setting in the field definition.
nl: Gemaakte opslaan opties terug naar de instelling "Keuzes" in de velddefinitie.

en: Save Options
nl: Opties opslaan

en: Allow content editors to create new options by typing in the Select input. Multiple options can be created from a comma separated string.
nl: Laat inhoud redacteuren nieuwe opties maken door te typen in de selecteer invoer. Er kunnen meerdere opties worden gemaakt van een door komma's gescheiden string.

en: Create Options
nl: Maak opties

en: Edit ACF Field Groups
nl: ACF veldgroepen bewerken

en: Get 4 months free on any WP Engine plan
nl: Ontvang 4 maanden gratis op elk WP Engine plan

en: Number of Field Groups with Blocks and Other Locations
nl: Aantal veldgroepen met blokken en andere locaties

en: Number of Field Groups with Multiple Block Locations
nl: Aantal veldgroepen met meerdere bloklocaties

en: Number of Field Groups with a Single Block Location
nl: Aantal veldgroepen met een enkele bloklocatie

en: All Location Rules
nl: Alle locatie regels

en: Learn more
nl: Meer informatie

en: ACF was unable to perform validation because the provided nonce failed verification.
nl: ACF kon geen validatie uitvoeren omdat de verstrekte nonce niet geverifieerd kon worden.

en: ACF was unable to perform validation because no nonce was received by the server.
nl: ACF kon geen validatie uitvoeren omdat de server geen nonce heeft ontvangen.

note: translators: This text is prepended by a link to ACF's website, and appended by a link to WP Engine's website.
en: are developed and maintained by
nl: worden ontwikkeld en onderhouden door

en: Update Source
nl: Bron updaten

en: By default only admin users can edit this setting.
nl: Standaard kunnen alleen beheer gebruikers deze instelling bewerken.

en: By default only super admin users can edit this setting.
nl: Standaard kunnen alleen super beheer gebruikers deze instelling bewerken.

en: Close and Add Field
nl: Sluiten en veld toevoegen

en: A PHP function name to be called to handle the content of a meta box on your taxonomy. For security, this callback will be executed in a special context without access to any superglobals like $_POST or $_GET.
nl: Een PHP functienaam die moet worden aangeroepen om de inhoud van een meta vak op je taxonomie te verwerken. Voor de veiligheid wordt deze callback uitgevoerd in een speciale context zonder toegang tot superglobals zoals $_POST of $_GET.

en: A PHP function name to be called when setting up the meta boxes for the edit screen. For security, this callback will be executed in a special context without access to any superglobals like $_POST or $_GET.
nl: Een PHP functienaam die wordt aangeroepen bij het instellen van de meta vakken voor het bewerk scherm. Voor de veiligheid wordt deze callback uitgevoerd in een speciale context zonder toegang tot superglobals zoals $_POST of $_GET.

en: Allow Access to Value in Editor UI
nl: Toegang tot waarde toestaan in UI van editor

en: Learn more.
nl: Leer meer.

note: translators: %s A "Learn More" link to documentation explaining the setting further.
en: Allow content editors to access and display the field value in the editor UI using Block Bindings or the ACF Shortcode. %s
nl: Toestaan dat inhoud editors de veldwaarde openen en weergeven in de editor UI met behulp van Block Bindings of de ACF shortcode. %s

en: The requested ACF field type does not support output in Block Bindings or the ACF shortcode.
nl: Het aangevraagde ACF veldtype ondersteunt geen uitvoer in blok bindingen of de ACF shortcode.

en: The requested ACF field is not allowed to be output in bindings or the ACF Shortcode.
nl: Het aangevraagde ACF veld uitgevoerd in bindingen of de ACF shortcode zijn niet toegestaan.

en: The requested ACF field type does not support output in bindings or the ACF Shortcode.
nl: Het aangevraagde ACF veldtype ondersteunt geen uitvoer in bindingen of de ACF shortcode.

en: [The ACF shortcode cannot display fields from non-public posts]
nl: [De ACF shortcode kan geen velden van niet-openbare berichten tonen]

en: [The ACF shortcode is disabled on this site]
nl: [De ACF shortcode is uitgeschakeld op deze site]

en: Businessman Icon
nl: Zakenman icoon

en: Forums Icon
nl: Forums icoon

en: YouTube Icon
nl: YouTube icoon

en: Yes (alt) Icon
nl: Ja (alt) icoon

en: Xing Icon
nl: Xing icoon

en: WordPress (alt) Icon
nl: WordPress (alt) icoon

en: WhatsApp Icon
nl: WhatsApp icoon

en: Write Blog Icon
nl: Schrijf blog icoon

en: Widgets Menus Icon
nl: Widgets menu's icoon

en: View Site Icon
nl: Bekijk site icoon

en: Learn More Icon
nl: Meer leren icoon

en: Add Page Icon
nl: Toevoegen pagina icoon

en: Video (alt3) Icon
nl: Video (alt3) icoon

en: Video (alt2) Icon
nl: Video (alt2) icoon

en: Video (alt) Icon
nl: Video (alt) icoon

en: Update (alt) Icon
nl: Updaten (alt) icoon

en: Universal Access (alt) Icon
nl: Universele toegang (alt) icoon

en: Twitter (alt) Icon
nl: Twitter (alt) icoon

en: Twitch Icon
nl: Twitch icoon

en: Tide Icon
nl: Tide icoon

en: Tickets (alt) Icon
nl: Tickets (alt) icoon

en: Text Page Icon
nl: Tekstpagina icoon

en: Table Row Delete Icon
nl: Tabelrij verwijderen icoon

en: Table Row Before Icon
nl: Tabelrij voor icoon

en: Table Row After Icon
nl: Tabelrij na icoon

en: Table Col Delete Icon
nl: Tabel kolom verwijderen icoon

en: Table Col Before Icon
nl: Tabel kolom voor icoon

en: Table Col After Icon
nl: Tabel kolom na icoon

en: Superhero (alt) Icon
nl: Superhero (alt) icoon

en: Superhero Icon
nl: Superhero icoon

en: Spotify Icon
nl: Spotify icoon

en: Shortcode Icon
nl: Shortcode icoon

en: Shield (alt) Icon
nl: Schild (alt) icoon

en: Share (alt2) Icon
nl: Deel (alt2) icoon

en: Share (alt) Icon
nl: Deel (alt) icoon

en: Saved Icon
nl: Opgeslagen icoon

en: RSS Icon
nl: RSS icoon

en: REST API Icon
nl: REST API icoon

en: Remove Icon
nl: Verwijderen icoon

en: Reddit Icon
nl: Reddit icoon

en: Privacy Icon
nl: Privacy icoon

en: Printer Icon
nl: Printer icoon

en: Podio Icon
nl: Podio icoon

en: Plus (alt2) Icon
nl: Plus (alt2) icoon

en: Plus (alt) Icon
nl: Plus (alt) icoon

en: Plugins Checked Icon
nl: Plugins gecontroleerd icoon

en: Pinterest Icon
nl: Pinterest icoon

en: Pets Icon
nl: Huisdieren icoon

en: PDF Icon
nl: PDF icoon

en: Palm Tree Icon
nl: Palmboom icoon

en: Open Folder Icon
nl: Open map icoon

en: No (alt) Icon
nl: Geen (alt) icoon

en: Money (alt) Icon
nl: Geld (alt) icoon

en: Menu (alt3) Icon
nl: Menu (alt3) icoon

en: Menu (alt2) Icon
nl: Menu (alt2) icoon

en: Menu (alt) Icon
nl: Menu (alt) icoon

en: Spreadsheet Icon
nl: Spreadsheet icoon

en: Interactive Icon
nl: Interactieve icoon

en: Document Icon
nl: Document icoon

en: Default Icon
nl: Standaard icoon

en: Location (alt) Icon
nl: Locatie (alt) icoon

en: LinkedIn Icon
nl: LinkedIn icoon

en: Instagram Icon
nl: Instagram icoon

en: Insert Before Icon
nl: Voeg in voor icoon

en: Insert After Icon
nl: Voeg in na icoon

en: Insert Icon
nl: Voeg icoon in

en: Info Outline Icon
nl: Info outline icoon

en: Images (alt2) Icon
nl: Afbeeldingen (alt2) icoon

en: Images (alt) Icon
nl: Afbeeldingen (alt) icoon

en: Rotate Right Icon
nl: Roteren rechts icoon

en: Rotate Left Icon
nl: Roteren links icoon

en: Rotate Icon
nl: Roteren icoon

en: Flip Vertical Icon
nl: Spiegelen verticaal icoon

en: Flip Horizontal Icon
nl: Spiegelen horizontaal icoon

en: Crop Icon
nl: Bijsnijden icoon

en: ID (alt) Icon
nl: ID (alt) icoon

en: HTML Icon
nl: HTML icoon

en: Hourglass Icon
nl: Zandloper icoon

en: Heading Icon
nl: Koptekst icoon

en: Google Icon
nl: Google icoon

en: Games Icon
nl: Games icoon

en: Fullscreen Exit (alt) Icon
nl: Volledig scherm afsluiten (alt) icoon

en: Fullscreen (alt) Icon
nl: Volledig scherm (alt) icoon

en: Status Icon
nl: Status icoon

en: Image Icon
nl: Afbeelding icoon

en: Gallery Icon
nl: Galerij icoon

en: Chat Icon
nl: Chat icoon

en: Audio Icon
nl: Audio icoon

en: Aside Icon
nl: Aside icoon

en: Food Icon
nl: Voedsel icoon

en: Exit Icon
nl: Exit icoon

en: Excerpt View Icon
nl: Samenvattingweergave icoon

en: Embed Video Icon
nl: Insluiten video icoon

en: Embed Post Icon
nl: Insluiten bericht icoon

en: Embed Photo Icon
nl: Insluiten foto icoon

en: Embed Generic Icon
nl: Insluiten generiek icoon

en: Embed Audio Icon
nl: Insluiten audio icoon

en: Email (alt2) Icon
nl: E-mail (alt2) icoon

en: Ellipsis Icon
nl: Ellipsis icoon

en: Unordered List Icon
nl: Ongeordende lijst icoon

en: RTL Icon
nl: RTL icoon

en: Ordered List RTL Icon
nl: Geordende lijst RTL icoon

en: Ordered List Icon
nl: Geordende lijst icoon

en: LTR Icon
nl: LTR icoon

en: Custom Character Icon
nl: Aangepast karakter icoon

en: Edit Page Icon
nl: Bewerken pagina icoon

en: Edit Large Icon
nl: Bewerken groot Icoon

en: Drumstick Icon
nl: Drumstick icoon

en: Database View Icon
nl: Database weergave icoon

en: Database Remove Icon
nl: Database verwijderen icoon

en: Database Import Icon
nl: Database import icoon

en: Database Export Icon
nl: Database export icoon

en: Database Add Icon
nl: Database icoon toevoegen

en: Database Icon
nl: Database icoon

en: Cover Image Icon
nl: Omslagafbeelding icoon

en: Volume On Icon
nl: Volume aan icoon

en: Volume Off Icon
nl: Volume uit icoon

en: Skip Forward Icon
nl: Vooruitspoelen icoon

en: Skip Back Icon
nl: Terugspoel icoon

en: Repeat Icon
nl: Herhaal icoon

en: Play Icon
nl: Speel icoon

en: Pause Icon
nl: Pauze icoon

en: Forward Icon
nl: Vooruit icoon

en: Back Icon
nl: Terug icoon

en: Columns Icon
nl: Kolommen icoon

en: Color Picker Icon
nl: Kleurkiezer icoon

en: Coffee Icon
nl: Koffie icoon

en: Code Standards Icon
nl: Code standaarden icoon

en: Cloud Upload Icon
nl: Cloud upload icoon

en: Cloud Saved Icon
nl: Cloud opgeslagen icoon

en: Car Icon
nl: Auto icoon

en: Camera (alt) Icon
nl: Camera (alt) icoon

en: Calculator Icon
nl: Rekenmachine icoon

en: Button Icon
nl: Knop icoon

en: Businessperson Icon
nl: Zakelijk icoon

en: Tracking Icon
nl: Tracking icoon

en: Topics Icon
nl: Onderwerpen icoon

en: Replies Icon
nl: Antwoorden icoon

en: PM Icon
nl: PM icoon

en: Friends Icon
nl: Vrienden icoon

en: Community Icon
nl: Community icoon

en: BuddyPress Icon
nl: BuddyPress icoon

en: bbPress Icon
nl: bbPress icoon

en: Activity Icon
nl: Activiteit icoon

en: Book (alt) Icon
nl: Boek (alt) icoon

en: Block Default Icon
nl: Blok standaard icoon

en: Bell Icon
nl: Bel icoon

en: Beer Icon
nl: Bier icoon

en: Bank Icon
nl: Bank icoon

en: Arrow Up (alt2) Icon
nl: Pijl omhoog (alt2) icoon

en: Arrow Up (alt) Icon
nl: Pijl omhoog (alt) icoon

en: Arrow Right (alt2) Icon
nl: Pijl naar rechts (alt2) icoon

en: Arrow Right (alt) Icon
nl: Pijl naar rechts (alt) icoon

en: Arrow Left (alt2) Icon
nl: Pijl naar links (alt2) icoon

en: Arrow Left (alt) Icon
nl: Pijl naar links (alt) icoon

en: Arrow Down (alt2) Icon
nl: Pijl omlaag (alt2) icoon

en: Arrow Down (alt) Icon
nl: Pijl omlaag (alt) icoon

en: Amazon Icon
nl: Amazon icoon

en: Align Wide Icon
nl: Uitlijnen breed icoon

en: Align Pull Right Icon
nl: Uitlijnen trek naar rechts icoon

en: Align Pull Left Icon
nl: Uitlijnen trek naar links icoon

en: Align Full Width Icon
nl: Uitlijnen volledige breedte icoon

en: Airplane Icon
nl: Vliegtuig icoon

en: Site (alt3) Icon
nl: Site (alt3) icoon

en: Site (alt2) Icon
nl: Site (alt2) icoon

en: Site (alt) Icon
nl: Site (alt) icoon

en: Upgrade to ACF PRO to create options pages in just a few clicks
nl: Upgrade naar ACF Pro om opties pagina's te maken in slechts een paar klikken

en: Invalid request args.
nl: Ongeldige aanvraag args.

en: Sorry, you do not have permission to do that.
nl: Je hebt geen toestemming om dat te doen.

en: Blocks Using Post Meta
nl: Blokken met behulp van bericht meta

en: ACF PRO Logo
nl: ACF PRO logo

note: translators: %s - field/param name
en: %s requires a valid attachment ID when type is set to media_library.
nl: %s vereist een geldig bijlage ID wanneer type is ingesteld op media_library.

note: translators: %s - field name
en: %s is a required property of acf.
nl: %s is een vereiste eigenschap van ACF.

en: The value of icon to save.
nl: De waarde van icoon om op te slaan.

en: The type of icon to save.
nl: Het type icoon om op te slaan.

en: Yes Icon
nl: Ja icoon

en: WordPress Icon
nl: WordPress icoon

en: Warning Icon
nl: Waarschuwingsicoon

en: Visibility Icon
nl: Zichtbaarheid icoon

en: Vault Icon
nl: Kluis icoon

en: Upload Icon
nl: Upload icoon

en: Update Icon
nl: Updaten icoon

en: Unlock Icon
nl: Ontgrendel icoon

en: Universal Access Icon
nl: Universeel toegankelijkheid icoon

en: Undo Icon
nl: Ongedaan maken icoon

en: Twitter Icon
nl: Twitter icoon

en: Trash Icon
nl: Prullenbak icoon

en: Translation Icon
nl: Vertaal icoon

en: Tickets Icon
nl: Tickets icoon

en: Thumbs Up Icon
nl: Duim omhoog icoon

en: Thumbs Down Icon
nl: Duim omlaag icoon

en: Text Icon
nl: Tekst icoon

en: Testimonial Icon
nl: Aanbeveling icoon

en: Tagcloud Icon
nl: Tag cloud icoon

en: Tag Icon
nl: Tag icoon

en: Tablet Icon
nl: Tablet icoon

en: Store Icon
nl: Winkel icoon

en: Sticky Icon
nl: Sticky icoon

en: Star Half Icon
nl: Ster half icoon

en: Star Filled Icon
nl: Ster gevuld icoon

en: Star Empty Icon
nl: Ster leeg icoon

en: Sos Icon
nl: Sos icoon

en: Sort Icon
nl: Sorteer icoon

en: Smiley Icon
nl: Smiley icoon

en: Smartphone Icon
nl: Smartphone icoon

en: Slides Icon
nl: Slides icoon

en: Shield Icon
nl: Schild icoon

en: Share Icon
nl: Deel icoon

en: Search Icon
nl: Zoekicoon

en: Screen Options Icon
nl: Schermopties icoon

en: Schedule Icon
nl: Schema icoon

en: Redo Icon
nl: Opnieuw icoon

en: Randomize Icon
nl: Willekeurig icoon

en: Products Icon
nl: Producten icoon

en: Pressthis Icon
nl: Pressthis icoon

en: Post Status Icon
nl: Berichtstatus icoon

en: Portfolio Icon
nl: Portfolio icoon

en: Plus Icon
nl: Plus icoon

en: Playlist Video Icon
nl: Afspeellijst video icoon

en: Playlist Audio Icon
nl: Afspeellijst audio icoon

en: Phone Icon
nl: Telefoon icoon

en: Performance Icon
nl: Prestatie icoon

en: Paperclip Icon
nl: Paperclip icoon

en: No Icon
nl: Geen icoon

en: Networking Icon
nl: Netwerk icoon

en: Nametag Icon
nl: Naamplaat icoon

en: Move Icon
nl: Verplaats icoon

en: Money Icon
nl: Geld icoon

en: Minus Icon
nl: Min icoon

en: Migrate Icon
nl: Migreer icoon

en: Microphone Icon
nl: Microfoon icoon

en: Megaphone Icon
nl: Megafoon icoon

en: Marker Icon
nl: Marker icoon

en: Lock Icon
nl: Vergrendel icoon

en: Location Icon
nl: Locatie icoon

en: List View Icon
nl: Lijstweergave icoon

en: Lightbulb Icon
nl: Gloeilamp icoon

en: Left Right Icon
nl: Linkerrechter icoon

en: Layout Icon
nl: Lay-out icoon

en: Laptop Icon
nl: Laptop icoon

en: Info Icon
nl: Info icoon

en: Index Card Icon
nl: Indexkaart icoon

en: ID Icon
nl: ID icoon

en: Hidden Icon
nl: Verborgen icoon

en: Heart Icon
nl: Hart icoon

en: Hammer Icon
nl: Hamer icoon

en: Groups Icon
nl: Groepen icoon

en: Grid View Icon
nl: Rasterweergave icoon

en: Forms Icon
nl: Formulieren icoon

en: Flag Icon
nl: Vlag icoon

en: Filter Icon
nl: Filter icoon

en: Feedback Icon
nl: Feedback icoon

en: Facebook (alt) Icon
nl: Facebook alt icoon

en: Facebook Icon
nl: Facebook icoon

en: External Icon
nl: Extern icoon

en: Email (alt) Icon
nl: E-mail alt icoon

en: Email Icon
nl: E-mail icoon

en: Video Icon
nl: Video icoon

en: Unlink Icon
nl: Link verwijderen icoon

en: Underline Icon
nl: Onderstreep icoon

en: Text Color Icon
nl: Tekstkleur icoon

en: Table Icon
nl: Tabel icoon

en: Strikethrough Icon
nl: Doorstreep icoon

en: Spellcheck Icon
nl: Spellingscontrole icoon

en: Remove Formatting Icon
nl: Verwijder lay-out icoon

en: Quote Icon
nl: Quote icoon

en: Paste Word Icon
nl: Plak woord icoon

en: Paste Text Icon
nl: Plak tekst icoon

en: Paragraph Icon
nl: Paragraaf icoon

en: Outdent Icon
nl: Uitspring icoon

en: Kitchen Sink Icon
nl: Keuken afwasbak icoon

en: Justify Icon
nl: Uitlijn icoon

en: Italic Icon
nl: Schuin icoon

en: Insert More Icon
nl: Voeg meer in icoon

en: Indent Icon
nl: Inspring icoon

en: Help Icon
nl: Hulp icoon

en: Expand Icon
nl: Uitvouw icoon

en: Contract Icon
nl: Contract icoon

en: Code Icon
nl: Code icoon

en: Break Icon
nl: Breek icoon

en: Bold Icon
nl: Vet icoon

en: Edit Icon
nl: Bewerken icoon

en: Download Icon
nl: Download icoon

en: Dismiss Icon
nl: Verwijder icoon

en: Desktop Icon
nl: Desktop icoon

en: Dashboard Icon
nl: Dashboard icoon

en: Cloud Icon
nl: Cloud icoon

en: Clock Icon
nl: Klok icoon

en: Clipboard Icon
nl: Klembord icoon

en: Chart Pie Icon
nl: Diagram taart icoon

en: Chart Line Icon
nl: Grafieklijn icoon

en: Chart Bar Icon
nl: Grafiekbalk icoon

en: Chart Area Icon
nl: Grafiek gebied icoon

en: Category Icon
nl: Categorie icoon

en: Cart Icon
nl: Winkelwagen icoon

en: Carrot Icon
nl: Wortel icoon

en: Camera Icon
nl: Camera icoon

en: Calendar (alt) Icon
nl: Kalender alt icoon

en: Calendar Icon
nl: Kalender icoon

en: Businesswoman Icon
nl: Zakenman icoon

en: Building Icon
nl: Gebouw icoon

en: Book Icon
nl: Boek icoon

en: Backup Icon
nl: Back-up icoon

en: Awards Icon
nl: Prijzen icoon

en: Art Icon
nl: Kunsticoon

en: Arrow Up Icon
nl: Pijl omhoog icoon

en: Arrow Right Icon
nl: Pijl naar rechts icoon

en: Arrow Left Icon
nl: Pijl naar links icoon

en: Arrow Down Icon
nl: Pijl omlaag icoon

en: Archive Icon
nl: Archief icoon

en: Analytics Icon
nl: Analytics icoon

en: Align Right Icon
nl: Uitlijnen rechts icoon

en: Align None Icon
nl: Uitlijnen geen icoon

en: Align Left Icon
nl: Uitlijnen links icoon

en: Align Center Icon
nl: Uitlijnen midden icoon

en: Album Icon
nl: Album icoon

en: Users Icon
nl: Gebruikers icoon

en: Tools Icon
nl: Gereedschap icoon

en: Site Icon
nl: Site icoon

en: Settings Icon
nl: Instellingen icoon

en: Post Icon
nl: Bericht icoon

en: Plugins Icon
nl: Plugins icoon

en: Page Icon
nl: Pagina icoon

en: Network Icon
nl: Netwerk icoon

en: Multisite Icon
nl: Multisite icoon

en: Media Icon
nl: Media icoon

en: Links Icon
nl: Links icoon

en: Home Icon
nl: Home icoon

en: Customizer Icon
nl: Customizer icoon

en: Comments Icon
nl: Reacties icoon

en: Collapse Icon
nl: Samenvouw icoon

en: Appearance Icon
nl: Weergave icoon

en: Generic Icon
nl: Generiek icoon

en: Icon picker requires a value.
nl: Icoon kiezer vereist een waarde.

en: Icon picker requires an icon type.
nl: Icoon kiezer vereist een icoon type.

en: The available icons matching your search query have been updated in the icon picker below.
nl: De beschikbare iconen die overeenkomen met je zoekopdracht zijn geüpdatet in de icoon kiezer hieronder.

en: No results found for that search term
nl: Geen resultaten gevonden voor die zoekterm

note: translators: %s - link to documentation
en: Specify the return format for the icon. %s
nl: Specificeer het retour format voor het icoon. %s

en: Select where content editors can choose the icon from.
nl: Selecteer waar inhoudseditors het icoon kunnen kiezen.

en: The URL to the icon you'd like to use, or svg as Data URI
nl: De URL naar het icoon dat je wil gebruiken, of svg als gegevens URI

en: Browse Media Library
nl: Blader door mediabibliotheek

en: The currently selected image preview
nl: De momenteel geselecteerde afbeelding voorbeeld

en: Click to change the icon in the Media Library
nl: Klik om het icoon in de mediabibliotheek te wijzigen

en: Search icons...
nl: Iconen zoeken...

en: Media Library
nl: Mediabibliotheek

en: An interactive UI for selecting an icon. Select from Dashicons, the media library, or a standalone URL input.
nl: Een interactieve UI voor het selecteren van een icoon. Selecteer uit Dashicons, de mediatheek, of een zelfstandige URL invoer.

en: Icon Picker
nl: Icoon kiezer

en: JSON Load Paths
nl: JSON laadpaden

en: JSON Save Paths
nl: JSON opslaan paden

en: Registered ACF Forms
nl: Geregistreerde ACF formulieren

en: Shortcode Enabled
nl: Shortcode ingeschakeld

en: Field Settings Tabs Enabled
nl: Veldinstellingen tabs ingeschakeld

en: Field Type Modal Enabled
nl: Veldtype modal ingeschakeld

en: Admin UI Enabled
nl: Beheer UI ingeschakeld

en: Block Preloading Enabled
nl: Blok preloading ingeschakeld

en: Blocks Per ACF Block Version
nl: Blokken per ACF block versie

en: Blocks Per API Version
nl: Blokken per API versie

en: Registered ACF Blocks
nl: Geregistreerde ACF blokken

en: Light
nl: Licht

en: Standard
nl: Standaard

en: REST API Format
nl: REST API format

en: Registered Options Pages (PHP)
nl: Geregistreerde opties pagina's (PHP)

en: Registered Options Pages (JSON)
nl: Geregistreerde optie pagina's (JSON)

en: Registered Options Pages (UI)
nl: Geregistreerde optie pagina's (UI)

en: Options Pages UI Enabled
nl: Opties pagina's UI ingeschakeld

en: Registered Taxonomies (JSON)
nl: Geregistreerde taxonomieën (JSON)

en: Registered Taxonomies (UI)
nl: Geregistreerde taxonomieën (UI)

en: Registered Post Types (JSON)
nl: Geregistreerde berichttypen (JSON)

en: Registered Post Types (UI)
nl: Geregistreerde berichttypen (UI)

en: Post Types and Taxonomies Enabled
nl: Berichttypen en taxonomieën ingeschakeld

en: Number of Third Party Fields by Field Type
nl: Aantal velden van derden per veldtype

en: Number of Fields by Field Type
nl: Aantal velden per veldtype

en: Field Groups Enabled for GraphQL
nl: Veldgroepen ingeschakeld voor GraphQL

en: Field Groups Enabled for REST API
nl: Veldgroepen ingeschakeld voor REST API

en: Registered Field Groups (JSON)
nl: Geregistreerde veldgroepen (JSON)

en: Registered Field Groups (PHP)
nl: Geregistreerde veldgroepen (PHP)

en: Registered Field Groups (UI)
nl: Geregistreerde veldgroepen (UI)

en: Active Plugins
nl: Actieve plugins

en: Parent Theme
nl: Hoofdthema

en: Active Theme
nl: Actief thema

en: Is Multisite
nl: Is multisite

en: MySQL Version
nl: MySQL versie

en: WordPress Version
nl: WordPress versie

en: Subscription Expiry Date
nl: Vervaldatum abonnement

en: License Status
nl: Licentiestatus

en: License Type
nl: Licentietype

en: Licensed URL
nl: Gelicentieerde URL

en: License Activated
nl: Licentie geactiveerd

en: Free
nl: Gratis

en: Plugin Type
nl: Plugin type

en: Plugin Version
nl: Plugin versie

en: This section contains debug information about your ACF configuration which can be useful to provide to support.
nl: Deze sectie bevat debuginformatie over je ACF configuratie die nuttig kan zijn om aan ondersteuning te verstrekken.

en: An ACF Block on this page requires attention before you can save.
nl: Een ACF Block op deze pagina vereist aandacht voordat je kunt opslaan.

note: translators: %s - The clear log button opening HTML tag. %s - The closing HTML tag.
en: This data is logged as we detect values that have been changed during output. %1$sClear log and dismiss%2$s after escaping the values in your code. The notice will reappear if we detect changed values again.
nl: Deze gegevens worden gelogd terwijl we waarden detecteren die tijdens de uitvoer zijn gewijzigd. %1$sClear log en sluiten%2$s na het ontsnappen van de waarden in je code. De melding verschijnt opnieuw als we opnieuw gewijzigde waarden detecteren.

en: Dismiss permanently
nl: Permanent negeren

en: Instructions for content editors. Shown when submitting data.
nl: Instructies voor inhoud editors. Getoond bij het indienen van gegevens.

en: Has no term selected
nl: Heeft geen term geselecteerd

en: Has any term selected
nl: Heeft een term geselecteerd

en: Terms do not contain
nl: Voorwaarden bevatten niet

en: Terms contain
nl: Voorwaarden bevatten

en: Term is not equal to
nl: Term is niet gelijk aan

en: Term is equal to
nl: Term is gelijk aan

en: Has no user selected
nl: Heeft geen gebruiker geselecteerd

en: Has any user selected
nl: Heeft een gebruiker geselecteerd

en: Users do not contain
nl: Gebruikers bevatten niet

en: Users contain
nl: Gebruikers bevatten

en: User is not equal to
nl: Gebruiker is niet gelijk aan

en: User is equal to
nl: Gebruiker is gelijk aan

en: Has no page selected
nl: Heeft geen pagina geselecteerd

en: Has any page selected
nl: Heeft een pagina geselecteerd

en: Pages do not contain
nl: Pagina's bevatten niet

en: Pages contain
nl: Pagina's bevatten

en: Page is not equal to
nl: Pagina is niet gelijk aan

en: Page is equal to
nl: Pagina is gelijk aan

en: Has no relationship selected
nl: Heeft geen relatie geselecteerd

en: Has any relationship selected
nl: Heeft een relatie geselecteerd

en: Has no post selected
nl: Heeft geen bericht geselecteerd

en: Has any post selected
nl: Heeft een bericht geselecteerd

en: Posts do not contain
nl: Berichten bevatten niet

en: Posts contain
nl: Berichten bevatten

en: Post is not equal to
nl: Bericht is niet gelijk aan

en: Post is equal to
nl: Bericht is gelijk aan

en: Relationships do not contain
nl: Relaties bevatten niet

en: Relationships contain
nl: Relaties bevatten

en: Relationship is not equal to
nl: Relatie is niet gelijk aan

en: Relationship is equal to
nl: Relatie is gelijk aan

[ctx: The core ACF block binding source name for fields on the current page]
en: ACF Fields
nl: ACF velden

en: ACF PRO Feature
nl: ACF PRO functie

en: Renew PRO to Unlock
nl: Vernieuw PRO om te ontgrendelen

en: Renew PRO License
nl: Vernieuw PRO licentie

en: PRO fields cannot be edited without an active license.
nl: PRO velden kunnen niet bewerkt worden zonder een actieve licentie.

en: Please activate your ACF PRO license to edit field groups assigned to an ACF Block.
nl: Activeer je ACF PRO licentie om veldgroepen toegewezen aan een ACF blok te bewerken.

en: Please activate your ACF PRO license to edit this options page.
nl: Activeer je ACF PRO licentie om deze optiepagina te bewerken.

en: Returning escaped HTML values is only possible when format_value is also true. The field values have not been returned for security.
nl: Het teruggeven van geëscaped HTML waarden is alleen mogelijk als format_value ook true is. De veldwaarden zijn niet teruggegeven voor de veiligheid.

en: Returning an escaped HTML value is only possible when format_value is also true. The field value has not been returned for security.
nl: Het teruggeven van een escaped HTML waarde is alleen mogelijk als format_value ook waar is. De veldwaarde is niet teruggegeven voor de veiligheid.

note: translators: %1$s - name of the ACF plugin. %2$s - Link to documentation.
en: %1$s ACF now automatically escapes unsafe HTML when rendered by <code>the_field</code> or the ACF shortcode. We've detected the output of some of your fields has been modified by this change, but this may not be a breaking change. %2$s.
nl: %1$s ACF escapes nu automatisch aan onveilige HTML bij weergave door <code>the_field</code> of de ACF shortcode. We hebben vastgesteld dat de uitvoer van sommige van je velden is gewijzigd door deze aanpassing, maar dit hoeft geen brekende verandering te zijn. %2$s.

en: Please contact your site administrator or developer for more details.
nl: Neem contact op met je sitebeheerder of ontwikkelaar voor meer informatie.

en: Learn&nbsp;more
nl: Leer meer

en: Hide&nbsp;details
nl: Verberg&nbsp;details

en: Show&nbsp;details
nl: Toon&nbsp;details

note: translators: %1$s - The selector used  %2$s The field name  3%$s The parent function name
en: %1$s (%2$s) - rendered via %3$s
nl: %1$s (%2$s) - weergegeven via %3$s

en: Renew ACF PRO License
nl: Vernieuw ACF PRO licentie

en: Renew License
nl: Vernieuw licentie

en: Manage License
nl: Beheer licentie

en: 'High' position not supported in the Block Editor
nl: 'Hoge' positie wordt niet ondersteund in de blok-editor

en: Upgrade to ACF PRO
nl: Upgrade naar ACF PRO

note: translators: %s URL to ACF options pages documentation
en: ACF <a href="%s" target="_blank">options pages</a> are custom admin pages for managing global settings via fields. You can create multiple pages and sub-pages.
nl: ACF <a href="%s" target="_blank">opties pagina's</a> zijn aangepaste beheerpagina's voor het beheren van globale instellingen via velden. Je kunt meerdere pagina's en subpagina's maken.

en: Add Options Page
nl: Opties pagina toevoegen

en: In the editor used as the placeholder of the title.
nl: In de editor gebruikt als plaatshouder van de titel.

en: Title Placeholder
nl: Titel plaatshouder

en: 4 Months Free
nl: 4 maanden gratis

note: translators: %s - A singular label for a post type or taxonomy.
en: (Duplicated from %s)
nl: (Gekopieerd van %s)

en: Select Options Pages
nl: Opties pagina's selecteren

en: Duplicate taxonomy
nl: Dubbele taxonomie

en: Create taxonomy
nl: Creëer taxonomie

en: Duplicate post type
nl: Duplicaat berichttype

en: Create post type
nl: Berichttype maken

en: Link field groups
nl: Veldgroepen linken

en: Add fields
nl: Velden toevoegen

en: This Field
nl: Dit veld

en: Support
nl: Ondersteuning

note: translators: This text is prepended by a link to ACF's website, and appended by a link to WP Engine's website.
en: is developed and maintained by
nl: is ontwikkeld en wordt onderhouden door

note: translators: %s - either "post type" or "taxonomy"
en: Add this %s to the location rules of the selected field groups.
nl: Voeg deze %s toe aan de locatieregels van de geselecteerde veldgroepen.

note: translators: %s the URL to ACF's bidirectional relationship documentation
en: Enabling the bidirectional setting allows you to update a value in the target fields for each value selected for this field, adding or removing the Post ID, Taxonomy ID or User ID of the item being updated. For more information, please read the <a href="%s" target="_blank">documentation</a>.
nl: Als je de bidirectionele instelling inschakelt, kun je een waarde updaten in de doelvelden voor elke waarde die voor dit veld is geselecteerd, door het bericht ID, taxonomie ID of gebruiker ID van het item dat wordt geüpdatet toe te voegen of te verwijderen. Lees voor meer informatie de <a href="%s" target="_blank">documentatie</a>.

en: Select field(s) to store the reference back to the item being updated. You may select this field. Target fields must be compatible with where this field is being displayed. For example, if this field is displayed on a Taxonomy, your target field should be of type Taxonomy
nl: Selecteer veld(en) om de verwijzing terug naar het item dat wordt geüpdatet op te slaan. Je kunt dit veld selecteren. Doelvelden moeten compatibel zijn met waar dit veld wordt weergegeven. Als dit veld bijvoorbeeld wordt weergegeven in een taxonomie, dan moet je doelveld van het type taxonomie zijn

en: Target Field
nl: Doelveld

en: Update a field on the selected values, referencing back to this ID
nl: Update een veld met de geselecteerde waarden en verwijs terug naar deze ID

en: Bidirectional
nl: Bidirectioneel

note: translators: %s A field type name, such as "Relationship"
en: %s Field
nl: %s veld

en: Select Multiple
nl: Selecteer meerdere

en: WP Engine logo
nl: WP engine logo

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 32 characters.
nl: Alleen kleine letters, underscores en streepjes, maximaal 32 karakters.

en: The capability name for assigning terms of this taxonomy.
nl: De rechten naam voor het toewijzen van termen van deze taxonomie.

en: Assign Terms Capability
nl: Termen rechten toewijzen

en: The capability name for deleting terms of this taxonomy.
nl: De rechten naam voor het verwijderen van termen van deze taxonomie.

en: Delete Terms Capability
nl: Termen rechten verwijderen

en: The capability name for editing terms of this taxonomy.
nl: De rechten naam voor het bewerken van termen van deze taxonomie.

en: Edit Terms Capability
nl: Termen rechten bewerken

en: The capability name for managing terms of this taxonomy.
nl: De naam van de rechten voor het beheren van termen van deze taxonomie.

en: Manage Terms Capability
nl: Beheer termen rechten

en: Sets whether posts should be excluded from search results and taxonomy archive pages.
nl: Stelt in of berichten moeten worden uitgesloten van zoekresultaten en pagina's van taxonomie archieven.

en: More Tools from WP Engine
nl: Meer gereedschappen van WP Engine

note: translators: %s - WP Engine logo
en: Built for those that build with WordPress, by the team at %s
nl: Gemaakt voor degenen die bouwen met WordPress, door het team van %s

en: View Pricing & Upgrade
nl: Bekijk prijzen & upgrade

en: Learn More
nl: Leer meer

en: Speed up your workflow and develop better websites with features like ACF Blocks and Options Pages, and sophisticated field types like Repeater, Flexible Content, Clone, and Gallery.
nl: Versnel je workflow en ontwikkel betere sites met functies als ACF Blocks en Options Pages, en geavanceerde veldtypen als Repeater, Flexible Content, Clone en Gallery.

en: Unlock Advanced Features and Build Even More with ACF PRO
nl: Ontgrendel geavanceerde functies en bouw nog meer met ACF PRO

note: translators: %s - singular label of post type/taxonomy, i.e. "Movie"/"Genre"
en: %s fields
nl: %s velden

en: No terms
nl: Geen termen

en: No post types
nl: Geen berichttypen

en: No posts
nl: Geen berichten

en: No taxonomies
nl: Geen taxonomieën

en: No field groups
nl: Geen veld groepen

en: No fields
nl: Geen velden

en: No description
nl: Geen beschrijving

en: Any post status
nl: Elke bericht status

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy registered outside of ACF and cannot be used.
nl: Deze taxonomie sleutel is al in gebruik door een andere taxonomie die buiten ACF is geregistreerd en kan daarom niet worden gebruikt.

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy in ACF and cannot be used.
nl: Deze taxonomie sleutel is al in gebruik door een andere taxonomie in ACF en kan daarom niet worden gebruikt.

en: The taxonomy key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
nl: De taxonomie sleutel mag alleen kleine alfanumerieke tekens, underscores of streepjes bevatten.

en: The taxonomy key must be under 32 characters.
nl: De taxonomie sleutel moet minder dan 32 karakters bevatten.

en: No Taxonomies found in Trash
nl: Geen taxonomieën gevonden in prullenbak

en: No Taxonomies found
nl: Geen taxonomieën gevonden

en: Search Taxonomies
nl: Taxonomieën zoeken

en: View Taxonomy
nl: Taxonomie bekijken

en: New Taxonomy
nl: Nieuwe taxonomie

en: Edit Taxonomy
nl: Taxonomie bewerken

en: Add New Taxonomy
nl: Nieuwe taxonomie toevoegen

en: No Post Types found in Trash
nl: Geen berichttypen gevonden in prullenbak

en: No Post Types found
nl: Geen berichttypen gevonden

en: Search Post Types
nl: Berichttypen zoeken

en: View Post Type
nl: Berichttype bekijken

en: New Post Type
nl: Nieuw berichttype

en: Edit Post Type
nl: Berichttype bewerken

en: Add New Post Type
nl: Nieuw berichttype toevoegen

en: This post type key is already in use by another post type registered outside of ACF and cannot be used.
nl: Deze berichttype sleutel is al in gebruik door een ander berichttype dat buiten ACF is geregistreerd en kan niet worden gebruikt.

en: This post type key is already in use by another post type in ACF and cannot be used.
nl: Deze berichttype sleutel is al in gebruik door een ander berichttype in ACF en kan niet worden gebruikt.

note: translators: %s a link to WordPress.org's Reserved Terms page
en: This field must not be a WordPress <a href="%s" target="_blank">reserved term</a>.
nl: Dit veld mag geen door WordPress <a href="%s" target="_blank">gereserveerde term</a> zijn.

en: The post type key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
nl: Het berichttype mag alleen kleine alfanumerieke tekens, underscores of streepjes bevatten.

en: The post type key must be under 20 characters.
nl: De berichttype sleutel moet minder dan 20 karakters bevatten.

en: We do not recommend using this field in ACF Blocks.
nl: Wij raden het gebruik van dit veld in ACF blokken af.

en: Displays the WordPress WYSIWYG editor as seen in Posts and Pages allowing for a rich text-editing experience that also allows for multimedia content.
nl: Toont de WordPress WYSIWYG editor zoals in berichten en pagina's voor een rijke tekst bewerking ervaring die ook multi media inhoud mogelijk maakt.

en: WYSIWYG Editor
nl: WYSIWYG editor

en: Allows the selection of one or more users which can be used to create relationships between data objects.
nl: Maakt het mogelijk een of meer gebruikers te selecteren die kunnen worden gebruikt om relaties te leggen tussen gegeven objecten.

en: A text input specifically designed for storing web addresses.
nl: Een tekst invoer speciaal ontworpen voor het opslaan van web adressen.

en: A toggle that allows you to pick a value of 1 or 0 (on or off, true or false, etc). Can be presented as a stylized switch or checkbox.
nl: Een toggle waarmee je een waarde van 1 of 0 kunt kiezen (aan of uit, waar of onwaar, enz.). Kan worden gepresenteerd als een gestileerde schakelaar of selectievakje.

en: An interactive UI for picking a time. The time format can be customized using the field settings.
nl: Een interactieve UI voor het kiezen van een tijd. De tijd format kan worden aangepast via de veldinstellingen.

en: A basic textarea input for storing paragraphs of text.
nl: Een basis tekstgebied voor het opslaan van alinea's tekst.

en: A basic text input, useful for storing single string values.
nl: Een basis tekstveld, handig voor het opslaan van een enkele string waarde.

en: Allows the selection of one or more taxonomy terms based on the criteria and options specified in the fields settings.
nl: Maakt de selectie mogelijk van een of meer taxonomie termen op basis van de criteria en opties die zijn opgegeven in de veldinstellingen.

en: Allows you to group fields into tabbed sections in the edit screen. Useful for keeping fields organized and structured.
nl: Hiermee kun je in het bewerking scherm velden groeperen in secties met tabs. Nuttig om velden georganiseerd en gestructureerd te houden.

en: A dropdown list with a selection of choices that you specify.
nl: Een dropdown lijst met een selectie van keuzes die je aangeeft.

en: A dual-column interface to select one or more posts, pages, or custom post type items to create a relationship with the item that you're currently editing. Includes options to search and filter.
nl: Een interface met twee kolommen om een of meer berichten, pagina's of aangepaste extra berichttype items te selecteren om een relatie te leggen met het item dat je nu aan het bewerken bent. Inclusief opties om te zoeken en te filteren.

en: An input for selecting a numerical value within a specified range using a range slider element.
nl: Een veld voor het selecteren van een numerieke waarde binnen een gespecificeerd bereik met behulp van een bereik slider element.

en: A group of radio button inputs that allows the user to make a single selection from values that you specify.
nl: Een groep keuzerondjes waarmee de gebruiker één keuze kan maken uit waarden die je opgeeft.

en: An interactive and customizable UI for picking one or many posts, pages or post type items with the option to search.
nl: Een interactieve en aanpasbare UI voor het kiezen van één of meerdere berichten, pagina's of berichttype-items met de optie om te zoeken.

en: An input for providing a password using a masked field.
nl: Een invoer voor het verstrekken van een wachtwoord via een afgeschermd veld.

en: Filter by Post Status
nl: Filter op berichtstatus

en: An interactive dropdown to select one or more posts, pages, custom post type items or archive URLs, with the option to search.
nl: Een interactieve dropdown om een of meer berichten, pagina's, extra berichttype items of archief URL's te selecteren, met de optie om te zoeken.

en: An interactive component for embedding videos, images, tweets, audio and other content by making use of the native WordPress oEmbed functionality.
nl: Een interactieve component voor het insluiten van video's, afbeeldingen, tweets, audio en andere inhoud door gebruik te maken van de standaard WordPress oEmbed functionaliteit.

en: An input limited to numerical values.
nl: Een invoer die beperkt is tot numerieke waarden.

en: Used to display a message to editors alongside other fields. Useful for providing additional context or instructions around your fields.
nl: Gebruikt om een bericht te tonen aan editors naast andere velden. Nuttig om extra context of instructies te geven rond je velden.

en: Allows you to specify a link and its properties such as title and target using the WordPress native link picker.
nl: Hiermee kun je een link en zijn eigenschappen zoals titel en doel specificeren met behulp van de WordPress native link picker.

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose images.
nl: Gebruikt de standaard WordPress mediakiezer om afbeeldingen te uploaden of te kiezen.

en: Provides a way to structure fields into groups to better organize the data and the edit screen.
nl: Biedt een manier om velden te structureren in groepen om de gegevens en het bewerking scherm beter te organiseren.

en: An interactive UI for selecting a location using Google Maps. Requires a Google Maps API key and additional configuration to display correctly.
nl: Een interactieve UI voor het selecteren van een locatie met Google Maps. Vereist een Google Maps API-sleutel en aanvullende instellingen om correct te worden weergegeven.

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose files.
nl: Gebruikt de standaard WordPress mediakiezer om bestanden te uploaden of te kiezen.

en: A text input specifically designed for storing email addresses.
nl: Een tekstinvoer speciaal ontworpen voor het opslaan van e-mailadressen.

en: An interactive UI for picking a date and time. The date return format can be customized using the field settings.
nl: Een interactieve UI voor het kiezen van een datum en tijd. De datum retour format en tijd kunnen worden aangepast via de veldinstellingen.

en: An interactive UI for picking a date. The date return format can be customized using the field settings.
nl: Een interactieve UI voor het kiezen van een datum. Het format van de datum kan worden aangepast via de veldinstellingen.

en: An interactive UI for selecting a color, or specifying a Hex value.
nl: Een interactieve UI voor het selecteren van een kleur, of het opgeven van een hex waarde.

en: A group of checkbox inputs that allow the user to select one, or multiple values that you specify.
nl: Een groep selectievakjes waarmee de gebruiker één of meerdere waarden kan selecteren die je opgeeft.

en: A group of buttons with values that you specify, users can choose one option from the values provided.
nl: Een groep knoppen met waarden die je opgeeft, gebruikers kunnen één optie kiezen uit de opgegeven waarden.

en: Allows you to group and organize custom fields into collapsable panels that are shown while editing content. Useful for keeping large datasets tidy.
nl: Hiermee kun je aangepaste velden groeperen en organiseren in inklapbare panelen die worden getoond tijdens het bewerken van inhoud. Handig om grote datasets netjes te houden.

en: This provides a solution for repeating content such as slides, team members, and call-to-action tiles, by acting as a parent to a set of subfields which can be repeated again and again.
nl: Dit biedt een oplossing voor het herhalen van inhoud zoals slides, teamleden en Call To Action tegels, door te fungeren als een hoofd voor een string sub velden die steeds opnieuw kunnen worden herhaald.

en: This provides an interactive interface for managing a collection of attachments. Most settings are similar to the Image field type. Additional settings allow you to specify where new attachments are added in the gallery and the minimum/maximum number of attachments allowed.
nl: Dit biedt een interactieve interface voor het beheerder van een verzameling bijlagen. De meeste instellingen zijn vergelijkbaar met die van het veld type afbeelding. Met extra instellingen kun je aangeven waar nieuwe bijlagen in de galerij worden toegevoegd en het minimum/maximum aantal toegestane bijlagen.

en: This provides a simple, structured, layout-based editor. The Flexible Content field allows you to define, create and manage content with total control by using layouts and subfields to design the available blocks.
nl: Dit biedt een eenvoudige, gestructureerde, op lay-out gebaseerde editor. Met het veld flexibele inhoud kun je inhoud definiëren, creëren en beheren met volledige controle door lay-outs en sub velden te gebruiken om de beschikbare blokken vorm te geven.

en: This allows you to select and display existing fields. It does not duplicate any fields in the database, but loads and displays the selected fields at run-time. The Clone field can either replace itself with the selected fields or display the selected fields as a group of subfields.
nl: Hiermee kun je bestaande velden selecteren en weergeven. Het dupliceert geen velden in de database, maar laadt en toont de geselecteerde velden bij run time. Het kloon veld kan zichzelf vervangen door de geselecteerde velden of de geselecteerde velden weergeven als een groep sub velden.

[ctx: noun]
en: Clone
nl: Kloon

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: JSON (newer)
nl: JSON (nieuwer)

en: Original
nl: Origineel

en: Invalid post ID.
nl: Ongeldig bericht ID.

en: Invalid post type selected for review.
nl: Ongeldig berichttype geselecteerd voor beoordeling.

en: More
nl: Meer

en: Select Field
nl: Selecteer veld

note: translators: %s: A link to the popular fields used in ACF
en: Try a different search term or browse %s
nl: Probeer een andere zoekterm of blader door %s

en: Popular fields
nl: Populaire velden

note: translators: %s: The invalid search term
en: No search results for '%s'
nl: Geen zoekresultaten voor '%s'

en: Search fields...
nl: Velden zoeken...

en: Select Field Type
nl: Selecteer veldtype

en: Popular
nl: Populair

en: Add Taxonomy
nl: Taxonomie toevoegen

en: Create custom taxonomies to classify post type content
nl: Maak aangepaste taxonomieën aan om inhoud van berichttypen te classificeren

en: Add Your First Taxonomy
nl: Voeg je eerste taxonomie toe

en: Hierarchical taxonomies can have descendants (like categories).
nl: Hiërarchische taxonomieën kunnen afstammelingen hebben (zoals categorieën).

en: Makes a taxonomy visible on the frontend and in the admin dashboard.
nl: Maakt een taxonomie zichtbaar op de voorkant en in de beheerder dashboard.

en: One or many post types that can be classified with this taxonomy.
nl: Eén of vele berichttypes die met deze taxonomie kunnen worden ingedeeld.

en: Optional custom controller to use instead of `WP_REST_Terms_Controller `.
nl: Optionele aangepaste controller om te gebruiken in plaats van `WP_REST_Terms_Controller `.

en: Expose this post type in the REST API.
nl: Stel dit berichttype bloot in de REST API.

en: Customize the query variable name
nl: De naam van de query variabele aanpassen

en: Terms can be accessed using the non-pretty permalink, e.g., {query_var}={term_slug}.
nl: Termen zijn toegankelijk via de niet pretty permalink, bijvoorbeeld {query_var}={term_slug}.

en: Parent-child terms in URLs for hierarchical taxonomies.
nl: Hoofd sub termen in URL's voor hiërarchische taxonomieën.

en: Customize the slug used in the URL
nl: Pas de slug in de URL aan

en: Permalinks for this taxonomy are disabled.
nl: Permalinks voor deze taxonomie zijn uitgeschakeld.

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using the taxonomy key as the slug. Your permalink structure will be
nl: Herschrijf de URL met de taxonomie sleutel als slug. Je permalinkstructuur zal zijn

en: Taxonomy Key
nl: Taxonomie sleutel

en: Select the type of permalink to use for this taxonomy.
nl: Selecteer het type permalink dat je voor deze taxonomie wil gebruiken.

en: Display a column for the taxonomy on post type listing screens.
nl: Toon een kolom voor de taxonomie op de schermen voor het tonen van berichttypes.

en: Show Admin Column
nl: Toon beheerder kolom

en: Show the taxonomy in the quick/bulk edit panel.
nl: Toon de taxonomie in het snel/bulk bewerken paneel.

en: Quick Edit
nl: Snel bewerken

en: List the taxonomy in the Tag Cloud Widget controls.
nl: Vermeld de taxonomie in de tag cloud widget besturing elementen.

en: Tag Cloud
nl: Tag cloud

en: A PHP function name to be called for sanitizing taxonomy data saved from a meta box.
nl: Een PHP functienaam die moet worden aangeroepen om taxonomie gegevens opgeslagen in een meta box te zuiveren.

en: Meta Box Sanitization Callback
nl: Meta box sanitatie callback

en: Register Meta Box Callback
nl: Meta box callback registreren

en: No Meta Box
nl: Geen meta box

en: Custom Meta Box
nl: Aangepaste meta box

en: Controls the meta box on the content editor screen. By default, the Categories meta box is shown for hierarchical taxonomies, and the Tags meta box is shown for non-hierarchical taxonomies.
nl: Bepaalt het meta box op het inhoud editor scherm. Standaard wordt het categorie meta box getoond voor hiërarchische taxonomieën, en het tags meta box voor niet hiërarchische taxonomieën.

en: Meta Box
nl: Meta box

en: Categories Meta Box
nl: Categorieën meta box

en: Tags Meta Box
nl: Tags meta box

en: A link to a tag
nl: Een link naar een tag

en: Describes a navigation link block variation used in the block editor.
nl: Beschrijft een navigatie link blok variatie gebruikt in de blok-editor.

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: A link to a %s
nl: Een link naar een %s

en: Tag Link
nl: Tag link

en: Assigns a title for navigation link block variation used in the block editor.
nl: Wijst een titel toe aan de navigatie link blok variatie gebruikt in de blok-editor.

en: ← Go to tags
nl: ← Ga naar tags

en: Assigns the text used to link back to the main index after updating a term.
nl: Wijst de tekst toe die wordt gebruikt om terug te linken naar de hoofd index na het updaten van een term.

en: Back To Items
nl: Terug naar items

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: ← Go to %s
nl: ← Ga naar %s

en: Tags list
nl: Tags lijst

en: Assigns text to the table hidden heading.
nl: Wijst tekst toe aan de verborgen koptekst van de tabel.

en: Tags list navigation
nl: Tags lijst navigatie

en: Assigns text to the table pagination hidden heading.
nl: Wijst tekst toe aan de verborgen koptekst van de paginering van de tabel.

en: Filter by category
nl: Filter op categorie

en: Assigns text to the filter button in the posts lists table.
nl: Wijst tekst toe aan de filterknop in de lijst met berichten.

en: Filter By Item
nl: Filter op item

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Filter by %s
nl: Filter op %s

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
nl: De beschrijving is standaard niet prominent aanwezig; sommige thema's kunnen hem echter wel tonen.

en: Describes the Description field on the Edit Tags screen.
nl: Beschrijft het veld beschrijving in het scherm bewerken tags.

en: Description Field Description
nl: Omschrijving veld beschrijving

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band
nl: Wijs een hoofdterm toe om een hiërarchie te creëren. De term jazz is bijvoorbeeld het hoofd van Bebop en Big Band

en: Describes the Parent field on the Edit Tags screen.
nl: Beschrijft het hoofd veld op het bewerken tags scherm.

en: Parent Field Description
nl: Hoofdveld beschrijving

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lower case and contains only letters, numbers, and hyphens.
nl: De "slug" is de URL vriendelijke versie van de naam. Het zijn meestal allemaal kleine letters en bevat alleen letters, cijfers en koppeltekens.

en: Describes the Slug field on the Edit Tags screen.
nl: Beschrijft het slug veld op het bewerken tags scherm.

en: Slug Field Description
nl: Slug veld beschrijving

en: The name is how it appears on your site
nl: De naam is zoals hij op je site staat

en: Describes the Name field on the Edit Tags screen.
nl: Beschrijft het naamveld op het bewerken tags scherm.

en: Name Field Description
nl: Naamveld beschrijving

en: No tags
nl: Geen tags

en: Assigns the text displayed in the posts and media list tables when no tags or categories are available.
nl: Wijst de tekst toe die wordt weergegeven in de tabellen met berichten en media lijsten als er geen tags of categorieën beschikbaar zijn.

en: No Terms
nl: Geen termen

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: No %s
nl: Geen %s

en: No tags found
nl: Geen tags gevonden

en: Assigns the text displayed when clicking the 'choose from most used' text in the taxonomy meta box when no tags are available, and assigns the text used in the terms list table when there are no items for a taxonomy.
nl: Wijst de tekst toe die wordt weergegeven wanneer je klikt op de 'kies uit meest gebruikte' tekst in het taxonomie meta box wanneer er geen tags beschikbaar zijn, en wijst de tekst toe die wordt gebruikt in de termen lijst tabel wanneer er geen items zijn voor een taxonomie.

en: Not Found
nl: Niet gevonden

en: Assigns text to the Title field of the Most Used tab.
nl: Wijst tekst toe aan het titelveld van de tab meest gebruikt.

en: Most Used
nl: Meest gebruikt

en: Choose from the most used tags
nl: Kies uit de meest gebruikte tags

en: Assigns the 'choose from most used' text used in the meta box when JavaScript is disabled. Only used on non-hierarchical taxonomies.
nl: Wijst de 'kies uit meest gebruikte' tekst toe die wordt gebruikt in het meta box wanneer JavaScript is uitgeschakeld. Alleen gebruikt op niet hiërarchische taxonomieën.

en: Choose From Most Used
nl: Kies uit de meest gebruikte

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Choose from the most used %s
nl: Kies uit de meest gebruikte %s

en: Add or remove tags
nl: Tags toevoegen of verwijderen

en: Assigns the add or remove items text used in the meta box when JavaScript is disabled. Only used on non-hierarchical taxonomies
nl: Wijst de tekst voor het toevoegen of verwijderen van items toe die wordt gebruikt in het meta box wanneer JavaScript is uitgeschakeld. Alleen gebruikt op niet hiërarchische taxonomieën

en: Add Or Remove Items
nl: Items toevoegen of verwijderen

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Add or remove %s
nl: %s toevoegen of verwijderen

en: Separate tags with commas
nl: Scheid tags met komma's

en: Assigns the separate item with commas text used in the taxonomy meta box. Only used on non-hierarchical taxonomies.
nl: Wijst de gescheiden item met komma's tekst toe die wordt gebruikt in het taxonomie meta box. Alleen gebruikt op niet hiërarchische taxonomieën.

en: Separate Items With Commas
nl: Scheid items met komma's

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Separate %s with commas
nl: Scheid %s met komma's

en: Popular Tags
nl: Populaire tags

en: Assigns popular items text. Only used for non-hierarchical taxonomies.
nl: Wijst populaire items tekst toe. Alleen gebruikt voor niet hiërarchische taxonomieën.

en: Popular Items
nl: Populaire items

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Popular %s
nl: Populaire %s

en: Search Tags
nl: Tags zoeken

en: Assigns search items text.
nl: Wijst zoek items tekst toe.

en: Parent Category:
nl: Hoofdcategorie:

en: Assigns parent item text, but with a colon (:) added to the end.
nl: Wijst hoofd item tekst toe, maar met een dubbele punt (:) toegevoegd aan het einde.

en: Parent Item With Colon
nl: Hoofditem met dubbele punt

en: Parent Category
nl: Hoofdcategorie

en: Assigns parent item text. Only used on hierarchical taxonomies.
nl: Wijst hoofd item tekst toe. Alleen gebruikt bij hiërarchische taxonomieën.

en: Parent Item
nl: Hoofditem

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Parent %s
nl: Hoofd %s

en: New Tag Name
nl: Nieuwe tagnaam

en: Assigns the new item name text.
nl: Wijst de nieuwe item naam tekst toe.

en: New Item Name
nl: Nieuw item naam

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: New %s Name
nl: Nieuwe %s naam

en: Add New Tag
nl: Nieuwe tag toevoegen

en: Assigns the add new item text.
nl: Wijst de tekst van het nieuwe item toe.

en: Update Tag
nl: Tag updaten

en: Assigns the update item text.
nl: Wijst de tekst van het update item toe.

en: Update Item
nl: Item updaten

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Update %s
nl: %s updaten

en: View Tag
nl: Tag bekijken

en: In the admin bar to view term during editing.
nl: In de toolbar om de term te bekijken tijdens het bewerken.

en: Edit Tag
nl: Tag bewerken

en: At the top of the editor screen when editing a term.
nl: Aan de bovenkant van het editor scherm bij het bewerken van een term.

en: All Tags
nl: Alle tags

en: Assigns the all items text.
nl: Wijst de tekst van alle items toe.

en: Assigns the menu name text.
nl: Wijst de tekst van de menu naam toe.

en: Menu Label
nl: Menulabel

en: Active taxonomies are enabled and registered with WordPress.
nl: Actieve taxonomieën zijn ingeschakeld en geregistreerd bij WordPress.

en: A descriptive summary of the taxonomy.
nl: Een beschrijvende samenvatting van de taxonomie.

en: A descriptive summary of the term.
nl: Een beschrijvende samenvatting van de term.

en: Term Description
nl: Term beschrijving

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
nl: Eén woord, geen spaties. Underscores en streepjes zijn toegestaan.

en: Term Slug
nl: Term slug

en: The name of the default term.
nl: De naam van de standaard term.

en: Term Name
nl: Term naam

en: Create a term for the taxonomy that cannot be deleted. It will not be selected for posts by default.
nl: Maak een term aan voor de taxonomie die niet verwijderd kan worden. Deze zal niet standaard worden geselecteerd voor berichten.

en: Default Term
nl: Standaard term

en: Whether terms in this taxonomy should be sorted in the order they are provided to `wp_set_object_terms()`.
nl: Of termen in deze taxonomie moeten worden gesorteerd in de volgorde waarin ze worden aangeleverd aan `wp_set_object_terms()`.

en: Sort Terms
nl: Termen sorteren

en: Add Post Type
nl: Berichttype toevoegen

en: Expand the functionality of WordPress beyond standard posts and pages with custom post types.
nl: Breid de functionaliteit van WordPress uit tot meer dan standaard berichten en pagina's met aangepaste berichttypes.

en: Add Your First Post Type
nl: Je eerste berichttype toevoegen

en: I know what I'm doing, show me all the options.
nl: Ik weet wat ik doe, laat me alle opties zien.

en: Advanced Configuration
nl: Geavanceerde configuratie

en: Hierarchical post types can have descendants (like pages).
nl: Hiërarchische bericht types kunnen afstammelingen hebben (zoals pagina's).

en: Hierarchical
nl: Hiërarchisch

en: Visible on the frontend and in the admin dashboard.
nl: Zichtbaar op de voorkant en in het beheerder dashboard.

en: Public
nl: Publiek

note: translators: example post type
en: movie
nl: film

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 20 characters.
nl: Alleen kleine letters, underscores en streepjes, maximaal 20 karakters.

note: translators: example post type
en: Movie
nl: Film

en: Singular Label
nl: Enkelvoudig label

note: translators: example post type
en: Movies
nl: Films

en: Plural Label
nl: Meervoud label

en: Optional custom controller to use instead of `WP_REST_Posts_Controller`.
nl: Optionele aangepaste controller om te gebruiken in plaats van `WP_REST_Posts_Controller`.

en: Controller Class
nl: Controller klasse

en: The namespace part of the REST API URL.
nl: De namespace sectie van de REST API URL.

en: Namespace Route
nl: Namespace route

en: The base URL for the post type REST API URLs.
nl: De basis URL voor de berichttype REST API URL's.

en: Base URL
nl: Basis URL

en: Exposes this post type in the REST API. Required to use the block editor.
nl: Geeft dit berichttype weer in de REST API. Vereist om de blok-editor te gebruiken.

en: Show In REST API
nl: Weergeven in REST API

en: Customize the query variable name.
nl: Pas de naam van de query variabele aan.

en: Query Variable
nl: Vraag variabele

en: No Query Variable Support
nl: Geen ondersteuning voor query variabele

en: Custom Query Variable
nl: Aangepaste query variabele

en: Items can be accessed using the non-pretty permalink, eg. {post_type}={post_slug}.
nl: Items zijn toegankelijk via de niet pretty permalink, bijv. {bericht_type}={bericht_slug}.

en: Query Variable Support
nl: Ondersteuning voor query variabelen

en: URLs for an item and items can be accessed with a query string.
nl: URL's voor een item en items kunnen worden benaderd met een query string.

en: Publicly Queryable
nl: Openbaar opvraagbaar

en: Custom slug for the Archive URL.
nl: Aangepaste slug voor het archief URL.

en: Archive Slug
nl: Archief slug

en: Has an item archive that can be customized with an archive template file in your theme.
nl: Heeft een item archief dat kan worden aangepast met een archief template bestand in je thema.

en: Archive
nl: Archief

en: Pagination support for the items URLs such as the archives.
nl: Paginatie ondersteuning voor de items URL's zoals de archieven.

en: Pagination
nl: Paginering

en: RSS feed URL for the post type items.
nl: RSS feed URL voor de items van het berichttype.

en: Alters the permalink structure to add the `WP_Rewrite::$front` prefix to URLs.
nl: Wijzigt de permalink structuur om het `WP_Rewrite::$front` voorvoegsel toe te voegen aan URLs.

en: Front URL Prefix
nl: Front URL voorvoegsel

en: Customize the slug used in the URL.
nl: Pas de slug in de URL aan.

en: URL Slug
nl: URL slug

en: Permalinks for this post type are disabled.
nl: Permalinks voor dit berichttype zijn uitgeschakeld.

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using a custom slug defined in the input below. Your permalink structure will be
nl: Herschrijf de URL met behulp van een aangepaste slug, gedefinieerd in de onderstaande invoer. Je permalink structuur zal zijn

en: No Permalink (prevent URL rewriting)
nl: Geen permalink (voorkom URL herschrijving)

en: Custom Permalink
nl: Aangepaste permalink

en: Post Type Key
nl: Berichttype sleutel

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using the post type key as the slug. Your permalink structure will be
nl: Herschrijf de URL met de berichttype sleutel als slug. Je permalink structuur zal zijn

en: Permalink Rewrite
nl: Permalink herschrijven

en: Delete items by a user when that user is deleted.
nl: Verwijder items van een gebruiker wanneer die gebruiker wordt verwijderd.

en: Delete With User
nl: Verwijder met gebruiker

en: Allow the post type to be exported from 'Tools' > 'Export'.
nl: Laat het berichttype exporteren via 'Gereedschap' > 'Exporteren'.

en: Can Export
nl: Kan geëxporteerd worden

en: Optionally provide a plural to be used in capabilities.
nl: Geef desgewenst een meervoud dat in rechten moet worden gebruikt.

en: Plural Capability Name
nl: Meervoudige rechten naam

en: Choose another post type to base the capabilities for this post type.
nl: Kies een ander berichttype om de rechten voor dit berichttype te baseren.

en: Singular Capability Name
nl: Enkelvoudige rechten naam

en: By default the capabilities of the post type will inherit the 'Post' capability names, eg. edit_post, delete_posts. Enable to use post type specific capabilities, eg. edit_{singular}, delete_{plural}.
nl: Standaard erven de rechten van het berichttype de namen van de 'Bericht' rechten, bv. Edit_bericht, delete_berichten. Activeer om berichttype specifieke rechten te gebruiken, bijv. Edit_{singular}, delete_{plural}.

en: Rename Capabilities
nl: Rechten hernoemen

en: Exclude From Search
nl: Uitsluiten van zoeken

en: Allow items to be added to menus in the 'Appearance' > 'Menus' screen. Must be turned on in 'Screen options'.
nl: Sta toe dat items worden toegevoegd aan menu's in het scherm 'Weergave' > 'Menu's'. Moet ingeschakeld zijn in 'Scherminstellingen'.

en: Appearance Menus Support
nl: Ondersteuning voor weergave menu's

en: Appears as an item in the 'New' menu in the admin bar.
nl: Verschijnt als een item in het menu "Nieuw" in de toolbar.

en: Show In Admin Bar
nl: Toon in toolbar

en: Custom Meta Box Callback
nl: Aangepaste meta box callback

en: Menu Icon
nl: Menu icoon

en: The position in the sidebar menu in the admin dashboard.
nl: De positie in het zijbalk menu in het beheerder dashboard.

en: Menu Position
nl: Menu positie

en: By default the post type will get a new top level item in the admin menu. If an existing top level item is supplied here, the post type will be added as a submenu item under it.
nl: Standaard krijgt het berichttype een nieuw top niveau item in het beheerder menu. Als een bestaand top niveau item hier wordt aangeleverd, zal het berichttype worden toegevoegd als een submenu item eronder.

en: Admin Menu Parent
nl: Beheerder hoofd menu

en: Admin editor navigation in the sidebar menu.
nl: Beheerder editor navigatie in het zijbalk menu.

en: Show In Admin Menu
nl: Toon in beheerder menu

en: Items can be edited and managed in the admin dashboard.
nl: Items kunnen worden bewerkt en beheerd in het beheerder dashboard.

en: Show In UI
nl: Weergeven in UI

en: A link to a post.
nl: Een link naar een bericht.

en: Description for a navigation link block variation.
nl: Beschrijving voor een navigatie link blok variatie.

en: Item Link Description
nl: Item link beschrijving

note: translators: %s Singular form of post type name
en: A link to a %s.
nl: Een link naar een %s.

en: Post Link
nl: Bericht link

en: Title for a navigation link block variation.
nl: Titel voor een navigatie link blok variatie.

en: Item Link
nl: Item link

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: %s Link
nl: %s link

en: Post updated.
nl: Bericht geüpdatet.

en: In the editor notice after an item is updated.
nl: In het editor bericht nadat een item is geüpdatet.

en: Item Updated
nl: Item geüpdatet

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s updated.
nl: %s geüpdatet.

en: Post scheduled.
nl: Bericht ingepland.

en: In the editor notice after scheduling an item.
nl: In het editor bericht na het plannen van een item.

en: Item Scheduled
nl: Item gepland

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s scheduled.
nl: %s gepland.

en: Post reverted to draft.
nl: Bericht teruggezet naar concept.

en: In the editor notice after reverting an item to draft.
nl: In het editor bericht na het terugdraaien van een item naar concept.

en: Item Reverted To Draft
nl: Item teruggezet naar concept

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s reverted to draft.
nl: %s teruggezet naar het concept.

en: Post published privately.
nl: Bericht privé gepubliceerd.

en: In the editor notice after publishing a private item.
nl: In het editor bericht na het publiceren van een privé item.

en: Item Published Privately
nl: Item privé gepubliceerd

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s published privately.
nl: %s privé gepubliceerd.

en: Post published.
nl: Bericht gepubliceerd.

en: In the editor notice after publishing an item.
nl: In het editor bericht na het publiceren van een item.

en: Item Published
nl: Item gepubliceerd

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s published.
nl: %s gepubliceerd.

en: Posts list
nl: Berichtenlijst

en: Used by screen readers for the items list on the post type list screen.
nl: Gebruikt door scherm lezers voor de item lijst op het scherm van de berichttypen lijst.

en: Items List
nl: Items lijst

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: %s list
nl: %s lijst

en: Posts list navigation
nl: Berichten lijst navigatie

en: Used by screen readers for the filter list pagination on the post type list screen.
nl: Gebruikt door scherm lezers voor de paginering van de filter lijst op het scherm van de lijst met berichttypes.

en: Items List Navigation
nl: Items lijst navigatie

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: %s list navigation
nl: %s lijst navigatie

en: Filter posts by date
nl: Filter berichten op datum

en: Used by screen readers for the filter by date heading on the post type list screen.
nl: Gebruikt door scherm lezers voor de filter op datum koptekst in de lijst met berichttypes.

en: Filter Items By Date
nl: Filter items op datum

note: translators: %s Plural form of post type name
en: Filter %s by date
nl: Filter %s op datum

en: Filter posts list
nl: Filter berichtenlijst

en: Used by screen readers for the filter links heading on the post type list screen.
nl: Gebruikt door scherm lezers voor de koptekst filter links op het scherm van de lijst met berichttypes.

en: Filter Items List
nl: Filter itemlijst

note: translators: %s Plural form of post type name
en: Filter %s list
nl: Filter %s lijst

en: In the media modal showing all media uploaded to this item.
nl: In het media modaal worden alle media getoond die naar dit item zijn geüpload.

en: Uploaded To This Item
nl: Geüpload naar dit item

note: translators: %s Singular form of post type name
en: Uploaded to this %s
nl: Geüpload naar deze %s

en: Insert into post
nl: Invoegen in bericht

en: As the button label when adding media to content.
nl: Als knop label bij het toevoegen van media aan inhoud.

en: Insert Into Media Button
nl: Invoegen in media knop

note: translators: %s Singular form of post type name
en: Insert into %s
nl: Invoegen in %s

en: Use as featured image
nl: Gebruik als uitgelichte afbeelding

en: As the button label for selecting to use an image as the featured image.
nl: Als knop label voor het selecteren van een afbeelding als uitgelichte afbeelding.

en: Use Featured Image
nl: Gebruik uitgelichte afbeelding

en: Remove featured image
nl: Verwijder uitgelichte afbeelding

en: As the button label when removing the featured image.
nl: Als het knop label bij het verwijderen van de uitgelichte afbeelding.

en: Remove Featured Image
nl: Verwijder uitgelichte afbeelding

en: Set featured image
nl: Uitgelichte afbeelding instellen

en: As the button label when setting the featured image.
nl: Als knop label bij het instellen van de uitgelichte afbeelding.

en: Set Featured Image
nl: Uitgelichte afbeelding instellen

en: Featured image
nl: Uitgelichte afbeelding

en: In the editor used for the title of the featured image meta box.
nl: In de editor gebruikt voor de titel van de uitgelichte afbeelding meta box.

en: Featured Image Meta Box
nl: Uitgelichte afbeelding meta box

en: Post Attributes
nl: Bericht attributen

en: In the editor used for the title of the post attributes meta box.
nl: In de editor gebruikt voor de titel van het bericht attributen meta box.

en: Attributes Meta Box
nl: Attributen meta box

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s Attributes
nl: %s attributen

en: Post Archives
nl: Bericht archieven

en: Adds 'Post Type Archive' items with this label to the list of posts shown when adding items to an existing menu in a CPT with archives enabled. Only appears when editing menus in 'Live Preview' mode and a custom archive slug has been provided.
nl: Voegt 'Berichttype archief' items met dit label toe aan de lijst van berichten die getoond worden bij het toevoegen van items aan een bestaand menu in een CPT met archieven ingeschakeld. Verschijnt alleen bij het bewerken van menu's in 'Live voorbeeld' modus en wanneer een aangepaste archief slug is opgegeven.

en: Archives Nav Menu
nl: Archief nav menu

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s Archives
nl: %s archieven

en: No posts found in Trash
nl: Geen berichten gevonden in de prullenbak

en: At the top of the post type list screen when there are no posts in the trash.
nl: Aan de bovenkant van het scherm van de lijst met berichttypes wanneer er geen berichten in de prullenbak zitten.

en: No Items Found in Trash
nl: Geen items gevonden in de prullenbak

note: translators: %s Plural form of post type name
en: No %s found in Trash
nl: Geen %s gevonden in de prullenbak

en: No posts found
nl: Geen berichten gevonden

en: At the top of the post type list screen when there are no posts to display.
nl: Aan de bovenkant van het scherm van de lijst met berichttypes wanneer er geen berichten zijn om weer te geven.

en: No Items Found
nl: Geen items gevonden

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: No %s found
nl: Geen %s gevonden

en: Search Posts
nl: Berichten zoeken

en: At the top of the items screen when searching for an item.
nl: Aan de bovenkant van het item scherm bij het zoeken naar een item.

en: Search Items
nl: Items zoeken

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Search %s
nl: %s zoeken

en: Parent Page:
nl: Hoofdpagina:

en: For hierarchical types in the post type list screen.
nl: Voor hiërarchische types in het scherm van de berichttypen lijst.

en: Parent Item Prefix
nl: Hoofditem voorvoegsel

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Parent %s:
nl: Hoofd %s:

en: New Post
nl: Nieuw bericht

en: New Item
nl: Nieuw item

note: translators: %s Singular form of post type name
en: New %s
nl: Nieuw %s

en: Add New Post
nl: Nieuw bericht toevoegen

en: At the top of the editor screen when adding a new item.
nl: Aan de bovenkant van het editor scherm bij het toevoegen van een nieuw item.

en: Add New Item
nl: Nieuw item toevoegen

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Add New %s
nl: Nieuwe %s toevoegen

en: View Posts
nl: Berichten bekijken

en: Appears in the admin bar in the 'All Posts' view, provided the post type supports archives and the home page is not an archive of that post type.
nl: Verschijnt in de toolbar in de weergave 'Alle berichten', als het berichttype archieven ondersteunt en de voorpagina geen archief is van dat berichttype.

en: View Items
nl: Items bekijken

en: View Post
nl: Bericht bekijken

en: In the admin bar to view item when editing it.
nl: In de toolbar om het item te bekijken wanneer je het bewerkt.

en: View Item
nl: Item bekijken

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Plural form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: View %s
nl: %s bekijken

en: Edit Post
nl: Bericht bewerken

en: At the top of the editor screen when editing an item.
nl: Aan de bovenkant van het editor scherm bij het bewerken van een item.

en: Edit Item
nl: Item bewerken

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Edit %s
nl: %s bewerken

en: All Posts
nl: Alle berichten

en: In the post type submenu in the admin dashboard.
nl: In het sub menu van het berichttype in het beheerder dashboard.

en: All Items
nl: Alle items

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: All %s
nl: Alle %s

en: Admin menu name for the post type.
nl: Beheerder menu naam voor het berichttype.

en: Menu Name
nl: Menu naam

en: Regenerate all labels using the Singular and Plural labels
nl: Alle labels opnieuw genereren met behulp van de labels voor enkelvoud en meervoud

en: Regenerate
nl: Regenereren

en: Active post types are enabled and registered with WordPress.
nl: Actieve berichttypes zijn ingeschakeld en geregistreerd bij WordPress.

en: A descriptive summary of the post type.
nl: Een beschrijvende samenvatting van het berichttype.

en: Add Custom
nl: Aangepaste toevoegen

en: Enable various features in the content editor.
nl: Verschillende functies in de inhoud editor inschakelen.

en: Post Formats
nl: Berichtformaten

en: Select existing taxonomies to classify items of the post type.
nl: Selecteer bestaande taxonomieën om items van het berichttype te classificeren.

en: Browse Fields
nl: Bladeren door velden

en: Nothing to import
nl: Er is niets om te importeren

en: . The Custom Post Type UI plugin can be deactivated.
nl: . De Custom Post Type UI plugin kan worden gedeactiveerd.

note: translators: %d - number of items imported from CPTUI
en: Imported %d item from Custom Post Type UI - | Imported %d items from Custom Post Type UI -
nl[0]: %d item geïmporteerd uit Custom Post Type UI -
nl[1]: %d items geïmporteerd uit Custom Post Type UI -

en: Failed to import taxonomies.
nl: Kan taxonomieën niet importeren.

en: Failed to import post types.
nl: Kan berichttypen niet importeren.

en: Nothing from Custom Post Type UI plugin selected for import.
nl: Niets van extra berichttype UI plugin geselecteerd voor import.

en: Imported 1 item | Imported %s items
nl[0]: 1 item geïmporteerd
nl[1]: %s items geïmporteerd

en: Importing a Post Type or Taxonomy with the same key as one that already exists will overwrite the settings for the existing Post Type or Taxonomy with those of the import.
nl: Als je een berichttype of taxonomie importeert met dezelfde sleutel als een reeds bestaand berichttype of taxonomie, worden de instellingen voor het bestaande berichttype of de bestaande taxonomie overschreven met die van de import.

en: Import from Custom Post Type UI
nl: Importeer vanuit Custom Post Type UI

en: The following code can be used to register a local version of the selected items. Storing field groups, post types, or taxonomies locally can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file, then deactivate or delete the items from the ACF admin.
nl: De volgende code kan worden gebruikt om een lokale versie van de geselecteerde items te registreren. Het lokaal opslaan van veldgroepen, berichttypen of taxonomieën kan veel voordelen bieden, zoals snellere laadtijden, versiebeheer en dynamische velden/instellingen. Kopieer en plak de volgende code in het functions.php bestand van je thema of neem het op in een extern bestand, en deactiveer of verwijder vervolgens de items uit de ACF beheer.

en: Export - Generate PHP
nl: Exporteren - PHP genereren

en: Export
nl: Exporteren

en: Select Taxonomies
nl: Taxonomieën selecteren

en: Select Post Types
nl: Berichttypen selecteren

en: Exported 1 item. | Exported %s items.
nl[0]: 1 item geëxporteerd.
nl[1]: %s items geëxporteerd.

en: Category
nl: Categorie

note: translators: %s taxonomy name
en: %s taxonomy created
nl: %s taxonomie aangemaakt

note: translators: %s taxonomy name
en: %s taxonomy updated
nl: %s taxonomie geüpdatet

en: Taxonomy draft updated.
nl: Taxonomie concept geüpdatet.

en: Taxonomy scheduled for.
nl: Taxonomie ingepland voor.

en: Taxonomy submitted.
nl: Taxonomie ingediend.

en: Taxonomy saved.
nl: Taxonomie opgeslagen.

en: Taxonomy deleted.
nl: Taxonomie verwijderd.

en: Taxonomy updated.
nl: Taxonomie geüpdatet.

en: This taxonomy could not be registered because its key is in use by another taxonomy registered by another plugin or theme.
nl: Deze taxonomie kon niet worden geregistreerd omdat de sleutel ervan in gebruik is door een andere taxonomie die door een andere plugin of thema is geregistreerd.

note: translators: %s number of taxonomies synchronized
en: Taxonomy synchronized. | %s taxonomies synchronized.
nl[0]: Taxonomie gesynchroniseerd.
nl[1]: %s taxonomieën gesynchroniseerd.

note: translators: %s number of taxonomies duplicated
en: Taxonomy duplicated. | %s taxonomies duplicated.
nl[0]: Taxonomie gedupliceerd.
nl[1]: %s taxonomieën gedupliceerd.

note: translators: %s number of taxonomies deactivated
en: Taxonomy deactivated. | %s taxonomies deactivated.
nl[0]: Taxonomie gedeactiveerd.
nl[1]: %s taxonomieën gedeactiveerd.

note: translators: %s number of taxonomies activated
en: Taxonomy activated. | %s taxonomies activated.
nl[0]: Taxonomie geactiveerd.
nl[1]: %s taxonomieën geactiveerd.

en: Terms
nl: Termen

note: translators: %s number of post types synchronized
en: Post type synchronized. | %s post types synchronized.
nl[0]: Berichttype gesynchroniseerd.
nl[1]: %s berichttypen gesynchroniseerd.

note: translators: %s number of post types duplicated
en: Post type duplicated. | %s post types duplicated.
nl[0]: Berichttype gedupliceerd.
nl[1]: %s berichttypen gedupliceerd.

note: translators: %s number of post types deactivated
en: Post type deactivated. | %s post types deactivated.
nl[0]: Berichttype gedeactiveerd.
nl[1]: %s berichttypen gedeactiveerd.

note: translators: %s number of post types activated
en: Post type activated. | %s post types activated.
nl[0]: Berichttype geactiveerd.
nl[1]: %s berichttypen geactiveerd.

en: Post Types
nl: Berichttypen

en: Advanced Settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Basic Settings
nl: Basisinstellingen

en: This post type could not be registered because its key is in use by another post type registered by another plugin or theme.
nl: Dit berichttype kon niet worden geregistreerd omdat de sleutel ervan in gebruik is door een ander berichttype dat door een andere plugin of een ander thema is geregistreerd.

en: Pages
nl: Pagina's

en: Link Existing Field Groups
nl: Link bestaande veld groepen

note: translators: %s post type name
en: %s post type created
nl: %s berichttype aangemaakt

note: translators: %s taxonomy name
en: Add fields to %s
nl: Velden toevoegen aan %s

note: translators: %s post type name
en: %s post type updated
nl: %s berichttype geüpdatet

en: Post type draft updated.
nl: Berichttype concept geüpdatet.

en: Post type scheduled for.
nl: Berichttype ingepland voor.

en: Post type submitted.
nl: Berichttype ingediend.

en: Post type saved.
nl: Berichttype opgeslagen.

en: Post type updated.
nl: Berichttype geüpdatet.

en: Post type deleted.
nl: Berichttype verwijderd.

en: Type to search...
nl: Typ om te zoeken...

en: PRO Only
nl: Alleen in PRO

en: Field groups linked successfully.
nl: Veldgroepen succesvol gelinkt.

note: translators: %s - URL to ACF tools page.
en: Import Post Types and Taxonomies registered with Custom Post Type UI and manage them with ACF. <a href="%s">Get Started</a>.
nl: Importeer berichttypen en taxonomieën die zijn geregistreerd met extra berichttype UI en beheerder ze met ACF. <a href="%s">Aan de slag</a>.

en: taxonomy
nl: taxonomie

en: post type
nl: berichttype

en: Done
nl: Klaar

en: Field Group(s)
nl: Veld groep(en)

en: Select one or many field groups...
nl: Selecteer één of meerdere veldgroepen...

en: Please select the field groups to link.
nl: Selecteer de veldgroepen om te linken.

en: Field group linked successfully. | Field groups linked successfully.
nl[0]: Veldgroep succesvol gelinkt.
nl[1]: Veldgroepen succesvol gelinkt.

[ctx: post status]
en: Registration Failed
nl: Registratie mislukt

en: This item could not be registered because its key is in use by another item registered by another plugin or theme.
nl: Dit item kon niet worden geregistreerd omdat zijn sleutel in gebruik is door een ander item geregistreerd door een andere plugin of thema.

en: Permissions
nl: Rechten

en: URLs
nl: URL's

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Field Settings Tabs
nl: Tabs voor veldinstellingen

en: [ACF shortcode value disabled for preview]
nl: [ACF shortcode waarde uitgeschakeld voor voorbeeld]

en: Close Modal
nl: Modal sluiten

en: Field moved to other group
nl: Veld verplaatst naar andere groep

en: Close modal
nl: Modal sluiten

en: Start a new group of tabs at this tab.
nl: Begin een nieuwe groep van tabs bij dit tab.

en: New Tab Group
nl: Nieuwe tabgroep

en: Use a stylized checkbox using select2
nl: Een gestileerde checkbox gebruiken met select2

en: Save Other Choice
nl: Andere keuze opslaan

en: Allow Other Choice
nl: Andere keuze toestaan

en: Add Toggle All
nl: Toevoegen toggle alle

en: Save Custom Values
nl: Aangepaste waarden opslaan

en: Allow Custom Values
nl: Aangepaste waarden toestaan

en: Checkbox custom values cannot be empty. Uncheck any empty values.
nl: Aangepaste waarden van het selectievakje mogen niet leeg zijn. Vink lege waarden uit.

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Field Group Title
nl: Veldgroep titel

en: Add title
nl: Titel toevoegen

note: translators: %s url to getting started guide
en: New to ACF? Take a look at our <a href="%s" target="_blank">getting started guide</a>.
nl: Ben je nieuw bij ACF? Bekijk onze <a href="%s" target="_blank">startersgids</a>.

en: Add Field Group
nl: Veldgroep toevoegen

note: translators: %s url to creating a field group page
en: ACF uses <a href="%s" target="_blank">field groups</a> to group custom fields together, and then attach those fields to edit screens.
nl: ACF gebruikt <a href="%s" target="_blank">veldgroepen</a> om aangepaste velden te groeperen, en die velden vervolgens te koppelen aan bewerkingsschermen.

en: Add Your First Field Group
nl: Voeg je eerste veldgroep toe

en: Options Pages
nl: Opties pagina's

en: ACF Blocks
nl: ACF blokken

en: Gallery Field
nl: Galerij veld

en: Flexible Content Field
nl: Flexibel inhoudsveld

en: Repeater Field
nl: Herhaler veld

en: Unlock Extra Features with ACF PRO
nl: Ontgrendel extra functies met ACF PRO

en: Delete Field Group
nl: Veldgroep verwijderen

note: translators: 1: Post creation date 2: Post creation time
en: Created on %1$s at %2$s
nl: Gemaakt op %1$s om %2$s

en: Group Settings
nl: Groepsinstellingen

en: Location Rules
nl: Locatieregels

note: translators: %s url to field types list
en: Choose from over 30 field types. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
nl: Kies uit meer dan 30 veldtypes. <a href="%s" target="_blank">Meer informatie</a>.

en: Get started creating new custom fields for your posts, pages, custom post types and other WordPress content.
nl: Ga aan de slag met het maken van nieuwe aangepaste velden voor je berichten, pagina's, extra berichttypes en andere WordPress inhoud.

en: Add Your First Field
nl: Voeg je eerste veld toe

en: Add Field
nl: Veld toevoegen

en: Presentation
nl: Presentatie

en: Validation
nl: Validatie

en: General
nl: Algemeen

en: Import JSON
nl: JSON importeren

en: Export As JSON
nl: Als JSON exporteren

note: translators: %s number of field groups deactivated
en: Field group deactivated. | %s field groups deactivated.
nl[0]: Veldgroep gedeactiveerd.
nl[1]: %s veldgroepen gedeactiveerd.

note: translators: %s number of field groups activated
en: Field group activated. | %s field groups activated.
nl[0]: Veldgroep geactiveerd.
nl[1]: %s veldgroepen geactiveerd.

en: Deactivate
nl: Deactiveren

en: Deactivate this item
nl: Deactiveer dit item

en: Activate
nl: Activeren

en: Activate this item
nl: Activeer dit item

en: Move field group to trash?
nl: Veldgroep naar prullenbak verplaatsen?

[ctx: post status]
en: Inactive
nl: Inactief

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields PRO.
nl: Advanced Custom Fields en Advanced Custom Fields PRO kunnen niet tegelijkertijd actief zijn. We hebben Advanced Custom Fields PRO automatisch gedeactiveerd.

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields.
nl: Advanced Custom Fields en Advanced Custom Fields PRO kunnen niet tegelijkertijd actief zijn. We hebben Advanced Custom Fields automatisch gedeactiveerd.

en: %1$s must have a user with the %2$s role. | %1$s must have a user with one of the following roles: %2$s
nl[0]: %1$s moet een gebruiker hebben met de rol %2$s.
nl[1]: %1$s moet een gebruiker hebben met een van de volgende rollen %2$s

en: %1$s must have a valid user ID.
nl: %1$s moet een geldig gebruikers ID hebben.

en: Invalid request.
nl: Ongeldige aanvraag.

en: %1$s is not one of %2$s
nl: %1$s is niet een van %2$s

en: %1$s must have term %2$s. | %1$s must have one of the following terms: %2$s
nl[0]: %1$s moet term %2$s hebben.
nl[1]: %1$s moet een van de volgende termen hebben %2$s

en: %1$s must be of post type %2$s. | %1$s must be of one of the following post types: %2$s
nl[0]: %1$s moet van het berichttype %2$s zijn.
nl[1]: %1$s moet van een van de volgende berichttypes zijn %2$s

en: %1$s must have a valid post ID.
nl: %1$s moet een geldig bericht ID hebben.

en: %s requires a valid attachment ID.
nl: %s vereist een geldig bijlage ID.

en: Show in REST API
nl: Toon in REST API

en: Enable Transparency
nl: Transparantie inschakelen

en: RGBA Array
nl: RGBA array

en: RGBA String
nl: RGBA string

en: Hex String
nl: Hex string

en: Upgrade to PRO
nl: Upgrade naar PRO

[ctx: post status]
en: Active
nl: Actief

en: '%s' is not a valid email address
nl: '%s' is geen geldig e-mailadres

en: Color value
nl: Kleurwaarde

en: Select default color
nl: Selecteer standaardkleur

en: Clear color
nl: Kleur wissen

en: Blocks
nl: Blokken

en: Options
nl: Opties

en: Users
nl: Gebruikers

en: Menu items
nl: Menu-items

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: Taxonomies
nl: Taxonomieën

en: Posts
nl: Berichten

en: Last updated: %s
nl: Laatst geüpdatet: %s

en: Sorry, this post is unavailable for diff comparison.
nl: Dit bericht is niet beschikbaar voor verschil vergelijking.

en: Invalid field group parameter(s).
nl: Ongeldige veldgroep parameter(s).

en: Awaiting save
nl: In afwachting van opslaan

en: Saved
nl: Opgeslagen

en: Import
nl: Importeren

en: Review changes
nl: Beoordeel wijzigingen

en: Located in: %s
nl: Bevindt zich in: %s

en: Located in plugin: %s
nl: Bevindt zich in plugin: %s

en: Located in theme: %s
nl: Bevindt zich in thema: %s

en: Various
nl: Diverse

en: Sync changes
nl: Synchroniseer wijzigingen

en: Loading diff
nl: Diff laden

en: Review local JSON changes
nl: Lokale JSON wijzigingen beoordelen

en: Visit website
nl: Bezoek site

en: View details
nl: Details bekijken

en: Version %s
nl: Versie %s

en: Information
nl: Informatie

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
nl: <a href="%s" target="_blank">Helpdesk</a>. De ondersteuning professionals op onze helpdesk zullen je helpen met meer diepgaande, technische uitdagingen.

en: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. We have an active and friendly community on our Community Forums who may be able to help you figure out the 'how-tos' of the ACF world.
nl: <a href="%s" target="_blank">Discussies</a>. We hebben een actieve en vriendelijke community op onze community forums die je misschien kunnen helpen met de 'how-tos' van de ACF wereld.

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
nl: <a href="%s" target="_blank">Documentatie</a>. Onze uitgebreide documentatie bevat referenties en handleidingen voor de meeste situaties die je kunt tegenkomen.

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
nl: Wij zijn fanatiek in ondersteuning en willen dat je met ACF het beste uit je site haalt. Als je problemen ondervindt, zijn er verschillende plaatsen waar je hulp kan vinden:

en: Help & Support
nl: Hulp & ondersteuning

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
nl: Gebruik de tab Hulp & ondersteuning om contact op te nemen als je hulp nodig hebt.

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
nl: Voordat je je eerste veldgroep maakt, raden we je aan om eerst onze <a href="%s" target="_blank">Aan de slag</a> gids te lezen om je vertrouwd te maken met de filosofie en best practices van de plugin.

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
nl: De Advanced Custom Fields plugin biedt een visuele formulierbouwer om WordPress bewerkingsschermen aan te passen met extra velden, en een intuïtieve API om aangepaste veldwaarden weer te geven in elk thema template bestand.

en: Overview
nl: Overzicht

note: translators: %s the name of the location type
en: Location type "%s" is already registered.
nl: Locatietype "%s" is al geregistreerd.

note: translators: %s class name for a location that could not be found
en: Class "%s" does not exist.
nl: Klasse "%s" bestaat niet.

en: Invalid nonce.
nl: Ongeldige nonce.

en: Error loading field.
nl: Fout tijdens laden van veld.

en: <strong>Error</strong>: %s
nl: <strong>Fout</strong>: %s

en: User Role
nl: Gebruikersrol

en: Comment
nl: Reactie

en: Post Format
nl: Bericht format

en: Menu Item
nl: Menu-item

en: Post Status
nl: Berichtstatus

en: Menus
nl: Menu's

en: Menu Locations
nl: Menulocaties

en: Post Taxonomy
nl: Bericht taxonomie

en: Child Page (has parent)
nl: Subpagina (heeft hoofdpagina)

en: Parent Page (has children)
nl: Hoofdpagina (heeft subpagina's)

en: Top Level Page (no parent)
nl: Pagina op hoogste niveau (geen hoofdpagina)

en: Posts Page
nl: Berichtenpagina

en: Front Page
nl: Voorpagina

en: Page Type
nl: Paginatype

en: Viewing back end
nl: Back-end aan het bekijken

en: Viewing front end
nl: Front-end aan het bekijken

en: Logged in
nl: Ingelogd

en: Current User
nl: Huidige gebruiker

en: Page Template
nl: Pagina template

en: Register
nl: Registreren

en: Add / Edit
nl: Toevoegen / bewerken

en: User Form
nl: Gebruikersformulier

en: Page Parent
nl: Hoofdpagina

en: Super Admin
nl: Superbeheerder

en: Current User Role
nl: Huidige gebruikersrol

en: Default Template
nl: Standaard template

en: Post Template
nl: Bericht template

en: Post Category
nl: Berichtcategorie

en: All %s formats
nl: Alle %s formats

en: Attachment
nl: Bijlage

en: %s value is required
nl: %s waarde is verplicht

en: Show this field if
nl: Toon dit veld als

en: Conditional Logic
nl: Voorwaardelijke logica

en: and
nl: en

en: Local JSON
nl: Lokale JSON

en: Clone Field
nl: Veld klonen

note: translators: %s a list of plugin
en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
nl: Controleer ook of alle premium add-ons (%s) zijn geüpdatet naar de nieuwste versie.

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
nl: Deze versie bevat verbeteringen voor je database en vereist een upgrade.

note: translators: %1 plugin name, %2 version number
en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
nl: Bedankt voor het updaten naar %1$s v%2$s!

en: Database Upgrade Required
nl: Database-upgrade vereist

en: Options Page
nl: Opties pagina

en: Gallery
nl: Galerij

en: Flexible Content
nl: Flexibele inhoud

en: Repeater
nl: Herhaler

en: Back to all tools
nl: Terug naar alle gereedschappen

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
nl: Als er meerdere veldgroepen op een bewerkingsscherm verschijnen, dan worden de opties van de eerste veldgroep gebruikt (degene met het laagste volgorde nummer)

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
nl: <b>Selecteer</b> items om ze te <b>verbergen</b> in het bewerkingsscherm.

en: Hide on screen
nl: Verberg op scherm

en: Send Trackbacks
nl: Trackbacks verzenden

en: Categories
nl: Categorieën

en: Page Attributes
nl: Pagina attributen

en: Author
nl: Auteur

en: Revisions
nl: Revisies

en: Comments
nl: Reacties

en: Discussion
nl: Discussie

en: Excerpt
nl: Samenvatting

en: Content Editor
nl: Inhoudseditor

en: Shown in field group list
nl: Weergegeven in lijst met veldgroepen

en: Field groups with a lower order will appear first
nl: Veldgroepen met een lagere volgorde verschijnen als eerste

en: Order No.
nl: Volgorde nr.

en: Below fields
nl: Onder velden

en: Below labels
nl: Onder labels

en: Instruction Placement
nl: Instructie plaatsing

en: Label Placement
nl: Label plaatsing

en: Side
nl: Zijkant

en: Normal (after content)
nl: Normaal (na inhoud)

en: High (after title)
nl: Hoog (na titel)

en: Position
nl: Positie

en: Seamless (no metabox)
nl: Naadloos (geen meta box)

en: Standard (WP metabox)
nl: Standaard (met metabox)

en: Style
nl: Stijl

en: Key
nl: Sleutel

note: translators: Hidden accessibility text for the positional order number of the field.
en: Order
nl: Volgorde

en: Close Field
nl: Veld sluiten

en: id
nl: ID

en: class
nl: klasse

en: width
nl: breedte

en: Wrapper Attributes
nl: Wrapper attributen

en: Required
nl: Vereist

en: Instructions
nl: Instructies

en: Field Type
nl: Veldtype

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
nl: Eén woord, geen spaties. Underscores en verbindingsstrepen toegestaan

en: Field Name
nl: Veldnaam

en: This is the name which will appear on the EDIT page
nl: Dit is de naam die op de BEWERK pagina zal verschijnen

en: Field Label
nl: Veldlabel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete field
nl: Veld verwijderen

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Move field to another group
nl: Veld naar een andere groep verplaatsen

en: Duplicate field
nl: Veld dupliceren

en: Edit field
nl: Veld bewerken

en: Drag to reorder
nl: Sleep om te herschikken

en: Show this field group if
nl: Deze veldgroep weergeven als

en: No updates available.
nl: Er zijn geen updates beschikbaar.

note: translators: %s the url to the field group page.
en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
nl: Database upgrade afgerond. <a href="%s">Bekijk wat er nieuw is</a>

en: Reading upgrade tasks...
nl: Upgradetaken lezen...

en: Upgrade failed.
nl: Upgrade mislukt.

en: Upgrade complete.
nl: Upgrade afgerond.

note: translators: %s the version being upgraded to. translators: %s the new ACF version
en: Upgrading data to version %s
nl: Gegevens upgraden naar versie %s

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
nl: Het is sterk aan te raden om eerst een back-up van de database te maken voordat je de update uitvoert. Weet je zeker dat je de update nu wilt uitvoeren?

en: Please select at least one site to upgrade.
nl: Selecteer ten minste één site om te upgraden.

note: translators: %s admin dashboard url page
en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
nl: Database upgrade afgerond. <a href="%s">Terug naar netwerk dashboard</a>

en: Site is up to date
nl: Site is up-to-date

note: translators: %1$s current db version, %2$s available db version
en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
nl: Site vereist database upgrade van %1$s naar %2$s

note: translators: %s The button label name, translated seperately
en: Upgrade Sites
nl: Sites upgraden

note: translators: %s The button label name, translated seperately
en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
nl: De volgende sites vereisen een upgrade van de database. Selecteer de sites die je wilt updaten en klik vervolgens op %s.

en: Add rule group
nl: Regelgroep toevoegen

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
nl: Maak een set met regels aan om te bepalen welke aangepaste schermen deze extra velden zullen gebruiken

en: Rules
nl: Regels

en: Copied
nl: Gekopieerd

en: Copy to clipboard
nl: Naar klembord kopiëren

en: Select the items you would like to export and then select your export method. Export As JSON to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Generate PHP to export to PHP code which you can place in your theme.
nl: Selecteer de items die je wilt exporteren en selecteer dan je export methode. Exporteer als JSON om te exporteren naar een .json bestand dat je vervolgens kunt importeren in een andere ACF installatie. Genereer PHP om te exporteren naar PHP code die je in je thema kunt plaatsen.

en: Select Field Groups
nl: Veldgroepen selecteren

en: No field groups selected
nl: Geen veldgroepen geselecteerd

en: Generate PHP
nl: PHP genereren

en: Export Field Groups
nl: Veldgroepen exporteren

en: Import file empty
nl: Importbestand is leeg

en: Incorrect file type
nl: Onjuist bestandstype

en: Error uploading file. Please try again
nl: Fout bij uploaden van bestand. Probeer het opnieuw

en: Import Field Groups
nl: Veldgroepen importeren

note: translators: %s: field group title
en: Select %s
nl: Selecteer %s

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: Duplicate this item
nl: Dit item dupliceren

en: Supports
nl: Ondersteunt

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Description
nl: Beschrijving

en: Sync available
nl: Synchronisatie beschikbaar

note: translators: %s number of field groups synchronized
en: Field group synchronized. | %s field groups synchronized.
nl[0]: Veldgroep gesynchroniseerd.
nl[1]: %s veld groepen gesynchroniseerd.

note: translators: %s number of field groups duplicated
en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
nl[0]: Veldgroep gedupliceerd.
nl[1]: %s veldgroepen gedupliceerd.

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
nl[0]: Actief <span class="count">(%s)</span>
nl[1]: Actief <span class="count">(%s)</span>

en: Review sites & upgrade
nl: Beoordeel sites & upgrade

en: Upgrade Database
nl: Database upgraden

en: Custom Fields
nl: Aangepaste velden

en: Move Field
nl: Veld verplaatsen

en: Please select the destination for this field
nl: Selecteer de bestemming voor dit veld

note: translators: Confirmation message once a field has been moved to a different field group.
en: The %1$s field can now be found in the %2$s field group
nl: Het %1$s veld is nu te vinden in de %2$s veldgroep

en: Move Complete.
nl: Verplaatsen afgerond.

en: Active
nl: Actief

en: Field Keys
nl: Veldsleutels

en: Settings
nl: Instellingen

en: Location
nl: Locatie

en: copy
nl: kopie

en: (this field)
nl: (dit veld)

en: Checked
nl: Aangevinkt

en: Move Custom Field
nl: Aangepast veld verplaatsen

en: No toggle fields available
nl: Geen toggle velden beschikbaar

en: Field group title is required
nl: Veldgroep titel is vereist

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
nl: Dit veld kan niet worden verplaatst totdat de wijzigingen zijn opgeslagen

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
nl: De string "field_" mag niet voor de veldnaam staan

en: Field group draft updated.
nl: Veldgroep concept geüpdatet.

en: Field group scheduled for.
nl: Veldgroep gepland voor.

en: Field group submitted.
nl: Veldgroep ingediend.

en: Field group saved.
nl: Veldgroep opgeslagen.

en: Field group published.
nl: Veldgroep gepubliceerd.

en: Field group deleted.
nl: Veldgroep verwijderd.

en: Field group updated.
nl: Veldgroep geüpdatet.

en: Tools
nl: Gereedschap

en: is not equal to
nl: is niet gelijk aan

en: is equal to
nl: is gelijk aan

en: Forms
nl: Formulieren

en: Page
nl: Pagina

en: Post
nl: Bericht

en: Relational
nl: Relationeel

en: Choice
nl: Keuze

en: Basic
nl: Basis

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Field type does not exist
nl: Veldtype bestaat niet

en: Spam Detected
nl: Spam gevonden

en: Post updated
nl: Bericht geüpdatet

en: Update
nl: Updaten

en: Validate Email
nl: E-mailadres valideren

en: Content
nl: Inhoud

en: Title
nl: Titel

en: Edit field group
nl: Veldgroep bewerken

en: Selection is less than
nl: Selectie is minder dan

en: Selection is greater than
nl: Selectie is groter dan

en: Value is less than
nl: Waarde is minder dan

en: Value is greater than
nl: Waarde is groter dan

en: Value contains
nl: Waarde bevat

en: Value matches pattern
nl: Waarde komt overeen met patroon

en: Value is not equal to
nl: Waarde is niet gelijk aan

en: Value is equal to
nl: Waarde is gelijk aan

en: Has no value
nl: Heeft geen waarde

en: Has any value
nl: Heeft een waarde

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Are you sure?
nl: Weet je het zeker?

note: translators: %d is the number of fields that require attention
en: %d fields require attention
nl: %d velden vereisen aandacht

en: 1 field requires attention
nl: 1 veld vereist aandacht

en: Validation failed
nl: Validatie mislukt

en: Validation successful
nl: Validatie geslaagd

en: Restricted
nl: Beperkt

en: Collapse Details
nl: Details dichtklappen

en: Expand Details
nl: Details uitklappen

en: Uploaded to this post
nl: Geüpload naar dit bericht

[ctx: verb]
en: Update
nl: Updaten

[ctx: verb]
en: Edit
nl: Bewerken

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
nl: De aangebrachte wijzigingen gaan verloren als je deze pagina verlaat

en: File type must be %s.
nl: Het bestandstype moet %s zijn.

en: or
nl: of

en: File size must not exceed %s.
nl: De bestandsgrootte mag niet groter zijn dan %s.

en: File size must be at least %s.
nl: De bestandsgrootte moet minimaal %s zijn.

en: Image height must not exceed %dpx.
nl: De hoogte van de afbeelding mag niet hoger zijn dan %dpx.

en: Image height must be at least %dpx.
nl: De hoogte van de afbeelding moet minimaal %dpx zijn.

en: Image width must not exceed %dpx.
nl: De breedte van de afbeelding mag niet groter zijn dan %dpx.

en: Image width must be at least %dpx.
nl: De breedte van de afbeelding moet ten minste %dpx zijn.

en: (no title)
nl: (geen titel)

en: Full Size
nl: Volledige grootte

en: Large
nl: Groot

en: (no label)
nl: (geen label)

en: Sets the textarea height
nl: Bepaalt de hoogte van het tekstgebied

en: Rows
nl: Rijen

en: Text Area
nl: Tekstgebied

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
nl: Voeg ervoor een extra selectievakje toe om alle keuzes te togglen

en: Save 'custom' values to the field's choices
nl: Sla 'aangepaste' waarden op in de keuzes van het veld

en: Allow 'custom' values to be added
nl: Toestaan dat 'aangepaste' waarden worden toegevoegd

en: Add new choice
nl: Nieuwe keuze toevoegen

en: Toggle All
nl: Toggle alles

en: Allow Archives URLs
nl: Archief URL's toestaan

en: Archives
nl: Archieven

en: Page Link
nl: Pagina link

en: Add
nl: Toevoegen

en: Name
nl: Naam

en: %s added
nl: %s toegevoegd

en: %s already exists
nl: %s bestaat al

en: User unable to add new %s
nl: Gebruiker kan geen nieuwe %s toevoegen

en: Term Object
nl: Term object

en: Load value from posts terms
nl: Laad waarde van bericht termen

en: Load Terms
nl: Laad termen

en: Connect selected terms to the post
nl: Geselecteerde termen aan het bericht koppelen

en: Save Terms
nl: Termen opslaan

en: Allow new terms to be created whilst editing
nl: Toestaan dat nieuwe termen worden gemaakt tijdens het bewerken

en: Create Terms
nl: Termen maken

en: Radio Buttons
nl: Keuzerondjes

en: Single Value
nl: Eén waarde

en: Multi Select
nl: Multi selecteren

en: Checkbox
nl: Selectievakje

en: Multiple Values
nl: Meerdere waarden

en: Select the appearance of this field
nl: Selecteer de weergave van dit veld

en: Appearance
nl: Weergave

en: Select the taxonomy to be displayed
nl: Selecteer de taxonomie die moet worden weergegeven

[ctx: No Terms]
en: No %s
nl: Geen %s

en: Value must be equal to or lower than %d
nl: De waarde moet gelijk zijn aan of lager zijn dan %d

en: Value must be equal to or higher than %d
nl: De waarde moet gelijk zijn aan of hoger zijn dan %d

en: Value must be a number
nl: Waarde moet een getal zijn

en: Number
nl: Nummer

en: Save 'other' values to the field's choices
nl: 'Andere' waarden opslaan in de keuzes van het veld

en: Add 'other' choice to allow for custom values
nl: Voeg de keuze 'overig' toe om aangepaste waarden toe te staan

en: Other
nl: Ander

en: Radio Button
nl: Keuzerondje

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
nl: Definieer een endpoint waar de vorige accordeon moet stoppen. Deze accordeon is niet zichtbaar.

en: Allow this accordion to open without closing others.
nl: Deze accordeon openen zonder anderen te sluiten.

en: Multi-Expand
nl: Multi uitvouwen

en: Display this accordion as open on page load.
nl: Geef deze accordeon weer als geopend bij het laden van de pagina.

en: Open
nl: Openen

en: Accordion
nl: Accordeon

en: Restrict which files can be uploaded
nl: Beperken welke bestanden kunnen worden geüpload

en: File ID
nl: Bestands ID

en: File URL
nl: Bestands URL

en: File Array
nl: Bestands array

en: Add File
nl: Bestand toevoegen

en: No file selected
nl: Geen bestand geselecteerd

en: File name
nl: Bestandsnaam

en: Update File
nl: Bestand updaten

en: Edit File
nl: Bestand bewerken

en: Select File
nl: Bestand selecteren

en: File
nl: Bestand

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Specify the value returned
nl: Geef de geretourneerde waarde op

en: Use AJAX to lazy load choices?
nl: Ajax gebruiken om keuzes te lazy-loaden?

en: Enter each default value on a new line
nl: Zet elke standaardwaarde op een nieuwe regel

[ctx: verb]
en: Select
nl: Selecteren

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
nl: Laden mislukt

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
nl: Zoeken&hellip;

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
nl: Meer resultaten laden&hellip;

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
note: translators: %d - maximum number of items that can be selected in the select field
en: You can only select %d items
nl: Je kunt slechts %d items selecteren

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
nl: Je kan slechts 1 item selecteren

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
note: translators: %d - number of characters that should be removed from select field
en: Please delete %d characters
nl: Verwijder %d tekens

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
nl: Verwijder 1 teken

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
note: translators: %d - number of characters to enter into select field input
en: Please enter %d or more characters
nl: Voer %d of meer tekens in

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
nl: Voer 1 of meer tekens in

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
nl: Geen overeenkomsten gevonden

[ctx: Select2 JS matches_n]
note: translators: %d - number of results available in select field
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
nl: %d resultaten zijn beschikbaar, gebruik de pijltoetsen omhoog en omlaag om te navigeren.

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
nl: Er is één resultaat beschikbaar, druk op enter om het te selecteren.

[ctx: noun]
en: Select
nl: Selecteer

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: User Object
nl: Gebruikersobject

en: User Array
nl: Gebruiker array

en: All user roles
nl: Alle gebruikersrollen

en: Filter by Role
nl: Filter op rol

en: User
nl: Gebruiker

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Select Color
nl: Selecteer kleur

en: Default
nl: Standaard

en: Clear
nl: Wissen

en: Color Picker
nl: Kleurkiezer

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
nl: Selecteer

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
nl: Klaar

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
nl: Nu

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
nl: Tijdzone

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
nl: Microseconde

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
nl: Milliseconde

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
nl: Seconde

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
nl: Minuut

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
nl: Uur

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
nl: Tijd

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
nl: Kies tijd

en: Date Time Picker
nl: Datum tijd kiezer

en: Left aligned
nl: Links uitgelijnd

en: Top aligned
nl: Boven uitgelijnd

en: Placement
nl: Plaatsing

en: Value must be a valid URL
nl: Waarde moet een geldige URL zijn

en: Link Array
nl: Link array

en: Opens in a new window/tab
nl: Opent in een nieuw venster/tab

en: Select Link
nl: Link selecteren

en: Email
nl: E-mailadres

en: Step Size
nl: Stapgrootte

en: Maximum Value
nl: Maximale waarde

en: Minimum Value
nl: Minimum waarde

en: Range
nl: Bereik

en: Both (Array)
nl: Beide (array)

en: Value
nl: Waarde

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: red : Red
nl: rood : Rood

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
nl: Voor meer controle kan je zowel een waarde als een label als volgt specificeren:

en: Enter each choice on a new line.
nl: Voer elke keuze in op een nieuwe regel.

en: Choices
nl: Keuzes

en: Button Group
nl: Knopgroep

en: Allow Null
nl: Null toestaan

en: Parent
nl: Hoofd

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
nl: TinyMCE wordt niet geïnitialiseerd totdat er op het veld wordt geklikt

en: Delay Initialization
nl: Initialisatie uitstellen

en: Show Media Upload Buttons
nl: Media upload knoppen weergeven

en: Text Only
nl: Alleen tekst

en: Visual Only
nl: Alleen visueel

en: Visual & Text
nl: Visueel & tekst

en: Click to initialize TinyMCE
nl: Klik om TinyMCE te initialiseren

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
nl: Tekst

en: Visual
nl: Visueel

en: Value must not exceed %d characters
nl: De waarde mag niet langer zijn dan %d karakters

en: Leave blank for no limit
nl: Laat leeg voor geen limiet

en: Character Limit
nl: Karakterlimiet

en: Appears after the input
nl: Verschijnt na de invoer

en: Append
nl: Toevoegen

en: Appears before the input
nl: Verschijnt vóór de invoer

en: Prepend
nl: Voorvoegen

en: Appears within the input
nl: Wordt weergegeven in de invoer

en: Placeholder Text
nl: Plaatshouder tekst

en: Appears when creating a new post
nl: Wordt weergegeven bij het maken van een nieuw bericht

en: Text
nl: Tekst

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
nl[0]: %1$s vereist minimaal %2$s selectie
nl[1]: %1$s vereist minimaal %2$s selecties

en: Post ID
nl: Bericht ID

en: Post Object
nl: Bericht object

en: Maximum Posts
nl: Maximum aantal berichten

en: Minimum Posts
nl: Minimum aantal berichten

en: Featured Image
nl: Uitgelichte afbeelding

en: Selected elements will be displayed in each result
nl: Geselecteerde elementen worden weergegeven in elk resultaat

en: Elements
nl: Elementen

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Post Type
nl: Berichttype

en: All taxonomies
nl: Alle taxonomieën

en: Filter by Taxonomy
nl: Filter op taxonomie

en: All post types
nl: Alle berichttypen

en: Filter by Post Type
nl: Filter op berichttype

en: Search...
nl: Zoeken...

en: Select taxonomy
nl: Taxonomie selecteren

en: Select post type
nl: Selecteer berichttype

en: No matches found
nl: Geen overeenkomsten gevonden

en: Loading
nl: Aan het laden

en: Maximum values reached ( {max} values )
nl: Maximale waarden bereikt ( {max} waarden )

en: Relationship
nl: Verwantschap

en: Comma separated list. Leave blank for all types
nl: Komma gescheiden lijst. Laat leeg voor alle typen

en: Allowed File Types
nl: Toegestane bestandstypen

en: File size
nl: Bestandsgrootte

en: Restrict which images can be uploaded
nl: Beperken welke afbeeldingen kunnen worden geüpload

en: Uploaded to post
nl: Geüpload naar bericht

en: All
nl: Alle

en: Limit the media library choice
nl: Beperk de keuze van de mediabibliotheek

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Preview Size
nl: Voorbeeld grootte

en: Image ID
nl: Afbeelding ID

en: Image URL
nl: Afbeelding URL

en: Image Array
nl: Afbeelding array

en: Specify the returned value on front end
nl: De geretourneerde waarde op de front-end opgeven

en: Return Value
nl: Retour waarde

en: Add Image
nl: Afbeelding toevoegen

en: No image selected
nl: Geen afbeelding geselecteerd

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Edit
nl: Bewerken

en: All images
nl: Alle afbeeldingen

en: Update Image
nl: Afbeelding updaten

en: Edit Image
nl: Afbeelding bewerken

en: Select Image
nl: Afbeelding selecteren

en: Image
nl: Afbeelding

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
nl: Sta toe dat HTML markeringen worden weergegeven als zichtbare tekst in plaats van als weergave

en: Escape HTML
nl: HTML escapen

en: No Formatting
nl: Geen opmaak

en: Automatically add &lt;br&gt;
nl: Automatisch &lt;br&gt; toevoegen;

en: Automatically add paragraphs
nl: Automatisch alinea's toevoegen

en: Controls how new lines are rendered
nl: Bepaalt hoe nieuwe regels worden weergegeven

en: New Lines
nl: Nieuwe regels

en: Week Starts On
nl: Week begint op

en: The format used when saving a value
nl: Het format dat wordt gebruikt bij het opslaan van een waarde

en: Save Format
nl: Format opslaan

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
nl: Vorige

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
nl: Volgende

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
nl: Vandaag

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
nl: Klaar

en: Date Picker
nl: Datumkiezer

en: Width
nl: Breedte

en: Embed Size
nl: Insluit grootte

en: Enter URL
nl: URL invoeren

en: Text shown when inactive
nl: Tekst getoond indien inactief

en: Off Text
nl: Uit tekst

en: Text shown when active
nl: Tekst getoond indien actief

en: On Text
nl: Op tekst

en: Stylized UI
nl: Gestileerde UI

en: Default Value
nl: Standaardwaarde

en: Displays text alongside the checkbox
nl: Toont tekst naast het selectievakje

en: Message
nl: Bericht

en: No
nl: Nee

en: Yes
nl: Ja

en: Row
nl: Rij

en: Table
nl: Tabel

en: Block
nl: Blok

en: Specify the style used to render the selected fields
nl: Geef de stijl op die wordt gebruikt om de geselecteerde velden weer te geven

en: Layout
nl: Lay-out

en: Sub Fields
nl: Subvelden

en: Group
nl: Groep

en: Customize the map height
nl: De kaarthoogte aanpassen

en: Height
nl: Hoogte

en: Set the initial zoom level
nl: Het initiële zoomniveau instellen

en: Center the initial map
nl: De eerste kaart centreren

en: Center
nl: Midden

en: Search for address...
nl: Zoek naar adres...

en: Find current location
nl: Huidige locatie opzoeken

en: Clear location
nl: Locatie wissen

en: Search
nl: Zoeken

en: Sorry, this browser does not support geolocation
nl: Deze browser ondersteunt geen geolocatie

en: The format returned via template functions
nl: Het format dat wordt geretourneerd via templatefuncties

en: Return Format
nl: Retour format

en: Custom:
nl: Aangepast:

en: The format displayed when editing a post
nl: Het format dat wordt weergegeven bij het bewerken van een bericht

en: Display Format
nl: Weergave format

en: Time Picker
nl: Tijdkiezer

note: translators: counts for inactive field groups
en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
nl[0]: Inactief <span class="count">(%s)</span>
nl[1]: Inactief <span class="count">(%s)</span>

en: No Fields found in Trash
nl: Geen velden gevonden in de prullenbak

en: No Fields found
nl: Geen velden gevonden

en: Search Fields
nl: Velden zoeken

en: View Field
nl: Veld bekijken

en: New Field
nl: Nieuw veld

en: Edit Field
nl: Veld bewerken

en: Add New Field
nl: Nieuw veld toevoegen

en: Field
nl: Veld

en: Fields
nl: Velden

en: No Field Groups found in Trash
nl: Geen veldgroepen gevonden in de prullenbak

en: No Field Groups found
nl: Geen veldgroepen gevonden

en: Search Field Groups
nl: Veldgroepen zoeken

en: View Field Group
nl: Veldgroep bekijken

en: New Field Group
nl: Nieuwe veldgroep

en: Edit Field Group
nl: Veldgroep bewerken

en: Add New Field Group
nl: Nieuwe veldgroep toevoegen

en: Add New
nl: Nieuwe toevoegen

en: Field Group
nl: Veldgroep

en: Field Groups
nl: Veldgroepen

note: Description of the plugin
en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
nl: Pas WordPress aan met krachtige, professionele en intuïtieve velden.
