Plugins - Advanced Custom Fields (ACF®) - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (1500 entries)

en: Remove image
sv_SE: Ta bort bild

en: Edit image
sv_SE: Redigera bild

en: Remove file
sv_SE: Ta bort fil

en: Edit file
sv_SE: Redigera fil

en: Show Color Wheel
sv_SE: Visa färghjul

en: Custom Palette
sv_SE: Anpassad palett

en: Use colors from theme.json
sv_SE: Använd färger från theme.json

en: Specify custom colors
sv_SE: Specificera anpassade färger

en: Custom Palette Source
sv_SE: Anpassad palettkälla

en: Show Custom Palette
sv_SE: Visa anpassad palett

en: Display Title
sv_SE: Visa rubrik

en: Select JSON File
sv_SE: Välj JSON-fil

en: Toggle panel
sv_SE: Slå på/av panel

en: Save Options
sv_SE: Spara alternativ

en: Create Options
sv_SE: Skapa alternativ

en: All Location Rules
sv_SE: Alla platsregler

en: Learn more
sv_SE: Lär dig mer

en: Update Source
sv_SE: Uppdatera källa

en: Close and Add Field
sv_SE: Stäng och lägg till fält

en: Learn more.
sv_SE: Lär dig mer.

en: [The ACF shortcode cannot display fields from non-public posts]
sv_SE: [ACF-kortkoden kan inte visa fält från icke-offentliga inlägg]

en: [The ACF shortcode is disabled on this site]
sv_SE: [ACF-kortkoden är inaktiverad på denna webbplats]

en: Businessman Icon
sv_SE: Ikon för affärsman

en: Forums Icon
sv_SE: Forum-ikon

en: YouTube Icon
sv_SE: YouTube-ikon

en: Yes (alt) Icon
sv_SE: Alternativ ja-ikon

en: Xing Icon
sv_SE: Xing-ikon

en: WordPress (alt) Icon
sv_SE: Alternativ WordPress-ikon

en: WhatsApp Icon
sv_SE: WhatsApp-ikon

en: Write Blog Icon
sv_SE: ”Skriv blogg”-ikon

en: View Site Icon
sv_SE: Visa webbplats-ikon

en: Learn More Icon
sv_SE: ”Lär dig mer”-ikon

en: Add Page Icon
sv_SE: Ikon för lägg till sida

en: Video (alt3) Icon
sv_SE: Alternativ video-ikon 3

en: Video (alt2) Icon
sv_SE: Alternativ video-ikon 2

en: Video (alt) Icon
sv_SE: Alternativ video-ikon

en: Update (alt) Icon
sv_SE: Alternativ uppdatera-ikon

en: Universal Access (alt) Icon
sv_SE: Alternativ ikon för universell åtkomst

en: Twitter (alt) Icon
sv_SE: Alternativ Twitter-ikon

en: Twitch Icon
sv_SE: Twitch-ikon

en: Tickets (alt) Icon
sv_SE: Alternativ biljettikon

en: Text Page Icon
sv_SE: Ikon för textsida

en: Table Row Delete Icon
sv_SE: Ikon för borttagning av tabellrad

en: Table Row Before Icon
sv_SE: Ikon för före tabellrad

en: Table Row After Icon
sv_SE: Ikon för efter tabellrad

en: Table Col Delete Icon
sv_SE: Ikon för borttagning av tabellkolumn

en: Table Col Before Icon
sv_SE: Ikon för före tabellkolumn

en: Table Col After Icon
sv_SE: Ikon för efter tabellkolumn

en: Superhero (alt) Icon
sv_SE: Alternativ superhjälte-ikon

en: Superhero Icon
sv_SE: Ikon för superhjälte

en: Spotify Icon
sv_SE: Spotify-ikon

en: Shortcode Icon
sv_SE: Ikon för kortkod

en: Shield (alt) Icon
sv_SE: Alternativ sköld-ikon

en: Share (alt2) Icon
sv_SE: Alternativ dela-ikon 2

en: Share (alt) Icon
sv_SE: Alternativ dela-ikon

en: Saved Icon
sv_SE: Ikon för sparat

en: RSS Icon
sv_SE: RSS-ikon

en: REST API Icon
sv_SE: REST API-ikon

en: Remove Icon
sv_SE: Ikon för att ta bort

en: Reddit Icon
sv_SE: Reddit-ikon

en: Privacy Icon
sv_SE: Integritetsikon

en: Printer Icon
sv_SE: Ikon för skrivare

en: Podio Icon
sv_SE: Podio-ikon

en: Plus (alt2) Icon
sv_SE: Alternativ plusikon 2

en: Plus (alt) Icon
sv_SE: Alternativ plus-ikon

en: Pinterest Icon
sv_SE: Pinterest-ikon

en: Pets Icon
sv_SE: Ikon för husdjur

en: PDF Icon
sv_SE: PDF-ikon

en: Palm Tree Icon
sv_SE: Ikon för palmträd

en: Open Folder Icon
sv_SE: Ikon för öppen mapp

en: No (alt) Icon
sv_SE: Alternativ nej-ikon

en: Money (alt) Icon
sv_SE: Alternativ pengar-ikon

en: Menu (alt3) Icon
sv_SE: Alternativ menyikon 3

en: Menu (alt2) Icon
sv_SE: Alternativ menyikon 2

en: Menu (alt) Icon
sv_SE: Alternativ menyikon

en: Spreadsheet Icon
sv_SE: Ikon för kalkylark

en: Interactive Icon
sv_SE: Interaktiv ikon

en: Document Icon
sv_SE: Dokumentikon

en: Default Icon
sv_SE: Standardikon

en: Location (alt) Icon
sv_SE: Alternativ plats-ikon

en: LinkedIn Icon
sv_SE: LinkedIn-ikon

en: Instagram Icon
sv_SE: Instagram-ikon

en: Insert Before Icon
sv_SE: Ikon för infoga före

en: Insert After Icon
sv_SE: Ikon för infoga efter

en: Insert Icon
sv_SE: Infoga-ikon

en: Images (alt2) Icon
sv_SE: Alternativ bilderikon 2

en: Images (alt) Icon
sv_SE: Alternativ inom för bilder

en: Rotate Right Icon
sv_SE: Ikon för rotera höger

en: Rotate Left Icon
sv_SE: Ikon för rotera vänster

en: Rotate Icon
sv_SE: Ikon för att rotera

en: Flip Vertical Icon
sv_SE: ”Vänd vertikalt”-ikon

en: Flip Horizontal Icon
sv_SE: ”Vänd vågrätt”-ikon

en: Crop Icon
sv_SE: Beskärningsikon

en: ID (alt) Icon
sv_SE: Alternativ ID-ikon

en: HTML Icon
sv_SE: HTML-ikon

en: Hourglass Icon
sv_SE: Timglas-ikon

en: Heading Icon
sv_SE: Ikon för rubrik

en: Google Icon
sv_SE: Google-ikon

en: Games Icon
sv_SE: Spelikon

en: Status Icon
sv_SE: Statusikon

en: Image Icon
sv_SE: Bildikon

en: Gallery Icon
sv_SE: Ikon för galleri

en: Chat Icon
sv_SE: Chatt-ikon

en: Audio Icon
sv_SE: Ljudikon

en: Aside Icon
sv_SE: Notisikon

en: Food Icon
sv_SE: Matikon

en: Exit Icon
sv_SE: Avsluta-ikon

en: Embed Video Icon
sv_SE: Ikon för inbäddning av videoklipp

en: Embed Post Icon
sv_SE: Ikon för inbäddning av inlägg

en: Embed Photo Icon
sv_SE: Ikon för inbäddning av foto

en: Embed Generic Icon
sv_SE: Genetisk ikon för inbäddning

en: Embed Audio Icon
sv_SE: Ikon för inbäddning av ljud

en: Email (alt2) Icon
sv_SE: Alternativ e-post-ikon 2

en: RTL Icon
sv_SE: RTL-ikon

en: LTR Icon
sv_SE: LTR-ikon

en: Custom Character Icon
sv_SE: Ikon för anpassat tecken

en: Edit Page Icon
sv_SE: Ikon för redigera sida

en: Edit Large Icon
sv_SE: Redigera stor ikon

en: Drumstick Icon
sv_SE: Ikon för trumstock

en: Database View Icon
sv_SE: Ikon för visning av databas

en: Database Remove Icon
sv_SE: Ikon för borttagning av databas

en: Database Import Icon
sv_SE: Ikon för databasimport

en: Database Export Icon
sv_SE: Ikon för databasexport

en: Database Icon
sv_SE: Databasikon

en: Cover Image Icon
sv_SE: Ikon för omslagsbild

en: Volume On Icon
sv_SE: Ikon för volym på

en: Volume Off Icon
sv_SE: Ikon för volymavstängning

en: Skip Forward Icon
sv_SE: ”Hoppa framåt”-ikon

en: Skip Back Icon
sv_SE: Ikon för att hoppa tillbaka

en: Repeat Icon
sv_SE: Ikon för upprepning

en: Play Icon
sv_SE: Ikon för uppspelning

en: Pause Icon
sv_SE: Paus-ikon

en: Forward Icon
sv_SE: Framåt-ikon

en: Back Icon
sv_SE: Ikon för tillbaka

en: Columns Icon
sv_SE: Ikon för kolumner

en: Color Picker Icon
sv_SE: Ikon för färgväljare

en: Coffee Icon
sv_SE: Kaffeikon

en: Code Standards Icon
sv_SE: Ikon för kodstandarder

en: Cloud Upload Icon
sv_SE: Ikon för molnuppladdning

en: Cloud Saved Icon
sv_SE: Ikon för sparat i moln

en: Car Icon
sv_SE: Bilikon

en: Camera (alt) Icon
sv_SE: Alternativ kameraikon

en: Calculator Icon
sv_SE: Ikon för kalkylator

en: Button Icon
sv_SE: Knappikon

en: Businessperson Icon
sv_SE: Ikon för affärsperson

en: Tracking Icon
sv_SE: Spårningsikon

en: Topics Icon
sv_SE: Ämnesikon

en: Replies Icon
sv_SE: Ikon för svar

en: Friends Icon
sv_SE: Vännerikon

en: Community Icon
sv_SE: Community-ikon

en: BuddyPress Icon
sv_SE: BuddyPress-ikon

en: bbPress Icon
sv_SE: bbPress-ikon

en: Activity Icon
sv_SE: Aktivitetsikon

en: Book (alt) Icon
sv_SE: Alternativ bok-ikon

en: Block Default Icon
sv_SE: Standardikon för block

en: Bell Icon
sv_SE: Ikon för klocka

en: Beer Icon
sv_SE: Ikon för öl

en: Bank Icon
sv_SE: Bankikon

en: Arrow Up (alt2) Icon
sv_SE: Alternativ ”pil upp”-ikon 2

en: Arrow Up (alt) Icon
sv_SE: Alternativ ”pil upp”-ikon

en: Arrow Right (alt2) Icon
sv_SE: Alternativ ”pil höger”-ikon 2

en: Arrow Right (alt) Icon
sv_SE: Alternativ ”pil höger”-ikon

en: Arrow Left (alt2) Icon
sv_SE: Alternativ ”pil vänster”-ikon 2

en: Arrow Left (alt) Icon
sv_SE: Alternativ ”pil vänster”-ikon

en: Arrow Down (alt2) Icon
sv_SE: Alternativ ”pil ned”-ikon 2

en: Arrow Down (alt) Icon
sv_SE: Alternativ ”pil ned”-ikon

en: Amazon Icon
sv_SE: Amazon-ikon

en: Align Wide Icon
sv_SE: Ikon för bred justering

en: Airplane Icon
sv_SE: Flygplansikon

en: Site (alt3) Icon
sv_SE: Alternativ webbplatsikon 3

en: Site (alt2) Icon
sv_SE: Alternativ webbplatsikon 2

en: Site (alt) Icon
sv_SE: Alternativ webbplatsikon

en: Upgrade to ACF PRO to create options pages in just a few clicks
sv_SE: Uppgradera till ACF PRO för att skapa alternativsidor med bara några få klick

en: Invalid request args.
sv_SE: Ogiltiga argument för begäran.

en: Sorry, you do not have permission to do that.
sv_SE: Du har inte behörighet att göra det.

en: Blocks Using Post Meta
sv_SE: Block som använder inläggsmetadata

en: ACF PRO logo
sv_SE: ACF PRO-logga

en: ACF PRO Logo
sv_SE: ACF PRO-logga

note: translators: %s - field/param name
en: %s requires a valid attachment ID when type is set to media_library.
sv_SE: %s kräver ett giltigt bilage-ID när typen är angiven till media_library.

note: translators: %s - field name
en: %s is a required property of acf.
sv_SE: %s är en obligatorisk egenskap för acf.

en: The value of icon to save.
sv_SE: Värdet på ikonen som ska sparas.

en: The type of icon to save.
sv_SE: Den typ av ikon som ska sparas.

en: Yes Icon
sv_SE: Ja-ikon

en: WordPress Icon
sv_SE: WordPress-ikon

en: Warning Icon
sv_SE: Varningsikon

en: Visibility Icon
sv_SE: Ikon för synlighet

en: Vault Icon
sv_SE: Ikon för valv

en: Upload Icon
sv_SE: Ladda upp-ikon

en: Update Icon
sv_SE: Uppdatera-ikon

en: Unlock Icon
sv_SE: Lås upp-ikon

en: Universal Access Icon
sv_SE: Ikon för universell åtkomst

en: Undo Icon
sv_SE: Ångra-ikon

en: Twitter Icon
sv_SE: Twitter-ikon

en: Trash Icon
sv_SE: Papperskorgsikon

en: Translation Icon
sv_SE: Översättningsikon

en: Tickets Icon
sv_SE: Biljettikon

en: Thumbs Up Icon
sv_SE: Tummen upp-ikon

en: Thumbs Down Icon
sv_SE: Tummen ner-ikon

en: Text Icon
sv_SE: Textikon

en: Testimonial Icon
sv_SE: Omdömesikon

en: Tagcloud Icon
sv_SE: Ikon för etikettmoln

en: Tag Icon
sv_SE: Etikett-ikon

en: Tablet Icon
sv_SE: Ikon för surfplatta

en: Store Icon
sv_SE: Butiksikon

en: Sticky Icon
sv_SE: Klistra-ikon

en: Star Half Icon
sv_SE: Halvfylld stjärnikon

en: Star Filled Icon
sv_SE: Fylld stjärnikon

en: Star Empty Icon
sv_SE: Tom stjärnikon

en: Sos Icon
sv_SE: SOS-ikon

en: Sort Icon
sv_SE: Sortera-ikon

en: Smiley Icon
sv_SE: Smiley-ikon

en: Smartphone Icon
sv_SE: Ikon för smarta telefoner

en: Shield Icon
sv_SE: Sköld-ikon

en: Share Icon
sv_SE: Delningsikon

en: Search Icon
sv_SE: Sökikon

en: Screen Options Icon
sv_SE: Ikon för skärmalternativ

en: Schedule Icon
sv_SE: Schema-ikon

en: Redo Icon
sv_SE: ”Göra om”-ikon

en: Randomize Icon
sv_SE: Ikon för slumpmässighet

en: Products Icon
sv_SE: Ikon för produkter

en: Pressthis Icon
sv_SE: Pressthis-ikon

en: Post Status Icon
sv_SE: Ikon för inläggsstatus

en: Portfolio Icon
sv_SE: Portfölj-ikon

en: Plus Icon
sv_SE: Plus-ikon

en: Playlist Video Icon
sv_SE: Ikon för spellista, för videoklipp

en: Playlist Audio Icon
sv_SE: Ikon för spellista, för ljud

en: Phone Icon
sv_SE: Telefonikon

en: Performance Icon
sv_SE: Ikon för prestanda

en: Paperclip Icon
sv_SE: Pappersgem-ikon

en: No Icon
sv_SE: Ingen ikon

en: Networking Icon
sv_SE: Nätverksikon

en: Nametag Icon
sv_SE: Namnskylt-ikon

en: Move Icon
sv_SE: Flytta-ikon

en: Money Icon
sv_SE: Pengar-ikon

en: Minus Icon
sv_SE: Minus-ikon

en: Migrate Icon
sv_SE: Migrera-ikon

en: Microphone Icon
sv_SE: Mikrofon-ikon

en: Megaphone Icon
sv_SE: Megafon-ikon

en: Marker Icon
sv_SE: Markörikon

en: Lock Icon
sv_SE: Låsikon

en: Location Icon
sv_SE: Plats-ikon

en: List View Icon
sv_SE: Ikon för listvy

en: Lightbulb Icon
sv_SE: Glödlampeikon

en: Left Right Icon
sv_SE: Vänster-höger-ikon

en: Layout Icon
sv_SE: Layout-ikon

en: Laptop Icon
sv_SE: Ikon för bärbar dator

en: Info Icon
sv_SE: Info-ikon

en: Index Card Icon
sv_SE: Ikon för indexkort

en: ID Icon
sv_SE: ID-ikon

en: Hidden Icon
sv_SE: Döljikon

en: Heart Icon
sv_SE: Hjärt-ikon

en: Hammer Icon
sv_SE: Hammarikon

en: Groups Icon
sv_SE: Gruppikon

en: Grid View Icon
sv_SE: Ikon för rutnätsvy

en: Forms Icon
sv_SE: Ikon för formulär

en: Flag Icon
sv_SE: Flagg-ikon

en: Filter Icon
sv_SE: Filterikon

en: Feedback Icon
sv_SE: Ikon för återkoppling

en: Facebook (alt) Icon
sv_SE: Alternativ ikon för Facebook

en: Facebook Icon
sv_SE: Facebook-ikon

en: External Icon
sv_SE: Extern ikon

en: Email (alt) Icon
sv_SE: Alternativ e-post-ikon

en: Email Icon
sv_SE: E-postikon

en: Video Icon
sv_SE: Videoikon

en: Unlink Icon
sv_SE: Ta bort länk-ikon

en: Underline Icon
sv_SE: Understrykningsikon

en: Text Color Icon
sv_SE: Ikon för textfärg

en: Table Icon
sv_SE: Tabellikon

en: Strikethrough Icon
sv_SE: Ikon för genomstrykning

en: Spellcheck Icon
sv_SE: Ikon för stavningskontroll

en: Remove Formatting Icon
sv_SE: Ikon för ta bort formatering

en: Quote Icon
sv_SE: Citatikon

en: Paste Word Icon
sv_SE: Ikon för att klistra in ord

en: Paste Text Icon
sv_SE: Ikon för att klistra in text

en: Paragraph Icon
sv_SE: Ikon för textstycke

en: Outdent Icon
sv_SE: Ikon för minskat indrag

en: Justify Icon
sv_SE: Justera-ikon

en: Italic Icon
sv_SE: Kursiv-ikon

en: Insert More Icon
sv_SE: ”Infoga mer”-ikon

en: Indent Icon
sv_SE: Ikon för indrag

en: Help Icon
sv_SE: Hjälpikon

en: Expand Icon
sv_SE: Expandera-ikon

en: Contract Icon
sv_SE: Avtalsikon

en: Code Icon
sv_SE: Kodikon

en: Break Icon
sv_SE: Bryt-ikon

en: Bold Icon
sv_SE: Fet-ikon

en: Edit Icon
sv_SE: Redigera-ikon

en: Download Icon
sv_SE: Ladda ner-ikon

en: Dismiss Icon
sv_SE: Avfärda-ikon

en: Desktop Icon
sv_SE: Skrivbordsikon

en: Dashboard Icon
sv_SE: Adminpanel-ikon

en: Cloud Icon
sv_SE: Molnikon

en: Clock Icon
sv_SE: Klockikon

en: Clipboard Icon
sv_SE: Ikon för urklipp

en: Chart Pie Icon
sv_SE: Cirkeldiagram-ikon

en: Chart Line Icon
sv_SE: Ikon för diagramlinje

en: Chart Bar Icon
sv_SE: Ikon för diagramfält

en: Chart Area Icon
sv_SE: Ikon för diagramområde

en: Category Icon
sv_SE: Kategoriikon

en: Cart Icon
sv_SE: Varukorgsikon

en: Carrot Icon
sv_SE: Morotsikon

en: Camera Icon
sv_SE: Kamera-ikon

en: Calendar (alt) Icon
sv_SE: Alternativ kalenderikon

en: Calendar Icon
sv_SE: Kalender-ikon

en: Businesswoman Icon
sv_SE: Ikon för affärskvinna

en: Building Icon
sv_SE: Byggnadsikon

en: Book Icon
sv_SE: Bok-ikon

en: Backup Icon
sv_SE: Ikon för säkerhetskopiering

en: Awards Icon
sv_SE: Ikon för utmärkelser

en: Art Icon
sv_SE: Konst-ikon

en: Arrow Up Icon
sv_SE: ”Pil upp”-ikon

en: Arrow Right Icon
sv_SE: ”Pil höger”-ikon

en: Arrow Left Icon
sv_SE: ”Pil vänster”-ikon

en: Arrow Down Icon
sv_SE: ”Pil ned”-ikon

en: Archive Icon
sv_SE: Arkiv-ikon

en: Analytics Icon
sv_SE: Analysikon

en: Align Right Icon
sv_SE: Justera höger-ikon

en: Align None Icon
sv_SE: Justera inte-ikon

en: Align Left Icon
sv_SE: Justera vänster-ikon

en: Align Center Icon
sv_SE: Centrera-ikon

en: Album Icon
sv_SE: Album-ikon

en: Users Icon
sv_SE: Ikon för användare

en: Tools Icon
sv_SE: Verktygsikon

en: Site Icon
sv_SE: Webbplatsikon

en: Settings Icon
sv_SE: Ikon för inställningar

en: Post Icon
sv_SE: Inläggsikon

en: Plugins Icon
sv_SE: Tilläggsikon

en: Page Icon
sv_SE: Sidikon

en: Network Icon
sv_SE: Nätverksikon

en: Multisite Icon
sv_SE: Multisite-ikon

en: Media Icon
sv_SE: Mediaikon

en: Links Icon
sv_SE: Länkikon

en: Home Icon
sv_SE: Hemikon

en: Customizer Icon
sv_SE: Ikon för anpassaren

en: Comments Icon
sv_SE: Ikon för kommentarer

en: Collapse Icon
sv_SE: Minimera-ikon

en: Appearance Icon
sv_SE: Utseende-ikon

en: Generic Icon
sv_SE: Generisk ikon

en: Icon picker requires a value.
sv_SE: Ikonväljaren kräver ett värde.

en: Icon picker requires an icon type.
sv_SE: Ikonväljaren kräver en ikontyp.

en: The available icons matching your search query have been updated in the icon picker below.
sv_SE: De tillgängliga ikonerna som matchar din sökfråga har uppdaterats i ikonväljaren nedan.

en: No results found for that search term
sv_SE: Inga resultat hittades för den söktermen

en: String
sv_SE: Sträng

note: translators: %s - link to documentation
en: Specify the return format for the icon. %s
sv_SE: Ange returformat för ikonen. %s

en: Select where content editors can choose the icon from.
sv_SE: Välj var innehållsredaktörer kan välja ikonen från.

en: The URL to the icon you'd like to use, or svg as Data URI
sv_SE: URL till ikonen du vill använda, eller SVG som data-URI

en: Browse Media Library
sv_SE: Bläddra i mediabiblioteket

en: The currently selected image preview
sv_SE: Förhandsgranskning av den aktuella valda bilden

en: Click to change the icon in the Media Library
sv_SE: Klicka för att ändra ikonen i mediabiblioteket

en: Search icons...
sv_SE: Sök ikoner …

en: Media Library
sv_SE: Mediabibliotek

en: Icon Picker
sv_SE: Ikonväljare

en: JSON Load Paths
sv_SE: Sökvägar där JSON-filer laddas från

en: JSON Save Paths
sv_SE: Sökvägar där JSON-filer sparas

en: Registered ACF Forms
sv_SE: Registrerade ACF-formulär

en: Shortcode Enabled
sv_SE: Kortkod aktiverad

en: Field Settings Tabs Enabled
sv_SE: Flikar för fältinställningar aktiverat

en: Field Type Modal Enabled
sv_SE: Modal för fälttyp aktiverat

en: Admin UI Enabled
sv_SE: Administrationsgränssnitt aktiverat

en: Block Preloading Enabled
sv_SE: Förladdning av block aktiverat

en: Registered ACF Blocks
sv_SE: Registrerade ACF-block

en: Light
sv_SE: Ljus

en: REST API Format
sv_SE: REST API-format

en: Registered Options Pages (PHP)
sv_SE: Registrerade alternativsidor (PHP)

en: Registered Options Pages (JSON)
sv_SE: Registrerade alternativsidor (JSON)

en: Registered Options Pages (UI)
sv_SE: Registrerade alternativsidor (UI)

en: Options Pages UI Enabled
sv_SE: Användargränssnitt för alternativsidor aktiverat

en: Registered Taxonomies (JSON)
sv_SE: Registrerade taxonomier (JSON)

en: Registered Taxonomies (UI)
sv_SE: Registrerade taxonomier (UI)

en: Registered Post Types (JSON)
sv_SE: Registrerade inläggstyper (JSON)

en: Registered Post Types (UI)
sv_SE: Registrerade inläggstyper (UI)

en: Post Types and Taxonomies Enabled
sv_SE: Inläggstyper och taxonomier aktiverade

en: Number of Third Party Fields by Field Type
sv_SE: Antal tredjepartsfält per fälttyp

en: Number of Fields by Field Type
sv_SE: Antal fält per fälttyp

en: Field Groups Enabled for GraphQL
sv_SE: Fältgrupper aktiverade för GraphQL

en: Field Groups Enabled for REST API
sv_SE: Fältgrupper aktiverade för REST API

en: Registered Field Groups (JSON)
sv_SE: Registrerade fältgrupper (JSON)

en: Registered Field Groups (PHP)
sv_SE: Registrerade fältgrupper (PHP)

en: Registered Field Groups (UI)
sv_SE: Registrerade fältgrupper (UI)

en: Active Plugins
sv_SE: Aktiva tillägg

en: Parent Theme
sv_SE: Huvudtema

en: Active Theme
sv_SE: Aktivt tema

en: Is Multisite
sv_SE: Är multisite

en: MySQL Version
sv_SE: MySQL-version

en: WordPress Version
sv_SE: WordPress-version

en: Subscription Expiry Date
sv_SE: Prenumerationens utgångsdatum

en: License Status
sv_SE: Licensstatus

en: License Type
sv_SE: Licenstyp

en: Licensed URL
sv_SE: Licensierad URL

en: License Activated
sv_SE: Licens aktiverad

en: Free
sv_SE: Gratis

en: Plugin Type
sv_SE: Typ av tillägg

en: Plugin Version
sv_SE: Tilläggets version

en: This section contains debug information about your ACF configuration which can be useful to provide to support.
sv_SE: Denna sektion innehåller felsökningsinformation om din ACF-konfiguration som kan vara användbar för support.

en: An ACF Block on this page requires attention before you can save.
sv_SE: Ett ACF-block på denna sida kräver uppmärksamhet innan du kan spara.

en: Dismiss permanently
sv_SE: Avfärda permanent

en: Instructions for content editors. Shown when submitting data.
sv_SE: Instruktioner för innehållsredaktörer. Visas när data skickas

en: Has no term selected
sv_SE: Har ingen term vald

en: Has any term selected
sv_SE: Har någon term vald

en: Terms do not contain
sv_SE: Termerna innehåller inte

en: Terms contain
sv_SE: Termerna innehåller

en: Term is not equal to
sv_SE: Termen är inte lika med

en: Term is equal to
sv_SE: Termen är lika med

en: Has no user selected
sv_SE: Har ingen användare vald

en: Has any user selected
sv_SE: Har någon användare vald

en: Users do not contain
sv_SE: Användarna innehåller inte

en: Users contain
sv_SE: Användarna innehåller

en: User is not equal to
sv_SE: Användare är inte lika med

en: User is equal to
sv_SE: Användare är lika med

en: Has no page selected
sv_SE: Har ingen sida vald

en: Has any page selected
sv_SE: Har någon sida vald

en: Pages do not contain
sv_SE: Sidorna innehåller inte

en: Pages contain
sv_SE: Sidorna innehåller

en: Page is not equal to
sv_SE: Sidan är inte lika med

en: Page is equal to
sv_SE: Sidan är lika med

en: Has no relationship selected
sv_SE: Har ingen relation vald

en: Has any relationship selected
sv_SE: Har någon relation vald

en: Has no post selected
sv_SE: Har inget inlägg valt

en: Has any post selected
sv_SE: Har något inlägg valt

en: Posts do not contain
sv_SE: Inlägg innehållet inte

en: Posts contain
sv_SE: Inlägg innehåller

en: Post is not equal to
sv_SE: Inlägget är inte lika med

en: Post is equal to
sv_SE: Inlägget är lika med

en: Relationships do not contain
sv_SE: Relationer innehåller inte

en: Relationships contain
sv_SE: Relationer innehåller

en: Relationship is not equal to
sv_SE: Relation är inte lika med

en: Relationship is equal to
sv_SE: Relation är lika med

[ctx: The core ACF block binding source name for fields on the current page]
en: ACF Fields
sv_SE: ACF-fält

en: ACF PRO Feature
sv_SE: ACF PRO-funktion

en: Renew PRO to Unlock
sv_SE: Förnya PRO för att låsa upp

en: Renew PRO License
sv_SE: Förnya PRO-licens

en: PRO fields cannot be edited without an active license.
sv_SE: PRO-fält kan inte redigeras utan en aktiv licens.

en: Please activate your ACF PRO license to edit field groups assigned to an ACF Block.
sv_SE: Aktivera din ACF PRO-licens för att redigera fältgrupper som tilldelats ett ACF-block.

en: Please activate your ACF PRO license to edit this options page.
sv_SE: Aktivera din ACF PRO-licens för att redigera denna alternativsida.

en: Please contact your site administrator or developer for more details.
sv_SE: Kontakta din webbplatsadministratör eller utvecklare för mer information.

en: Learn&nbsp;more
sv_SE: Lär dig&nbsp;mer

en: Hide&nbsp;details
sv_SE: Dölj&nbsp;detaljer

en: Show&nbsp;details
sv_SE: Visa&nbsp;detaljer

note: translators: %1$s - The selector used  %2$s The field name  3%$s The parent function name
en: %1$s (%2$s) - rendered via %3$s
sv_SE: %1$s (%2$s) -– återgiven via %3$s

en: Renew ACF PRO License
sv_SE: Förnya ACF PRO-licens

en: Renew License
sv_SE: Förnya licens

en: Manage License
sv_SE: Hantera licens

en: 'High' position not supported in the Block Editor
sv_SE: Positionen ”Hög” stöds inte i blockredigeraren

en: Upgrade to ACF PRO
sv_SE: Uppgradera till ACF PRO

en: Add Options Page
sv_SE: Lägg till alternativsida

en: In the editor used as the placeholder of the title.
sv_SE: Används som platshållare för rubriken i redigeraren.

en: Title Placeholder
sv_SE: Platshållare för rubrik

en: 4 Months Free
sv_SE: 4 månader gratis

note: translators: %s - A singular label for a post type or taxonomy.
en: (Duplicated from %s)
sv_SE: (Duplicerad från %s)

en: Select Options Pages
sv_SE: Välj alternativsidor

en: Duplicate taxonomy
sv_SE: Duplicera taxonomi

en: Create taxonomy
sv_SE: Skapa taxonomi

en: Duplicate post type
sv_SE: Duplicera inläggstyp

en: Create post type
sv_SE: Skapa inläggstyp

en: Link field groups
sv_SE: Länka fältgrupper

en: Add fields
sv_SE: Lägg till fält

en: This Field
sv_SE: Detta fält

note: translators: This text is prepended by a link to ACF's website, and appended by a link to WP Engine's website.
en: is developed and maintained by
sv_SE: utvecklas och underhålls av

note: translators: %s - either "post type" or "taxonomy"
en: Add this %s to the location rules of the selected field groups.
sv_SE: Lägg till denna %s i platsreglerna för de valda fältgrupperna.

en: Target Field
sv_SE: Målfält

en: Update a field on the selected values, referencing back to this ID
sv_SE: Uppdatera ett fält med de valda värdena och hänvisa tillbaka till detta ID

en: Bidirectional
sv_SE: Dubbelriktad

note: translators: %s A field type name, such as "Relationship"
en: %s Field
sv_SE: %s-fält

en: Select Multiple
sv_SE: Välj flera

en: WP Engine logo
sv_SE: WP Engine-logga

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 32 characters.
sv_SE: Endast gemena bokstäver, understreck och bindestreck, maximalt 32 tecken.

en: The capability name for assigning terms of this taxonomy.
sv_SE: Namn på behörigheten för tilldelning av termer i denna taxonomi.

en: Assign Terms Capability
sv_SE: Behörighet att tilldela termer

en: The capability name for deleting terms of this taxonomy.
sv_SE: Namn på behörigheten för borttagning av termer i denna taxonomi.

en: Delete Terms Capability
sv_SE: Behörighet att ta bort termer

en: The capability name for editing terms of this taxonomy.
sv_SE: Namn på behörigheten för redigering av termer i denna taxonomi.

en: Edit Terms Capability
sv_SE: Behörighet att redigera termer

en: The capability name for managing terms of this taxonomy.
sv_SE: Namn på behörigheten för hantering av termer i denna taxonomi.

en: Manage Terms Capability
sv_SE: Behörighet att hantera termer

en: Sets whether posts should be excluded from search results and taxonomy archive pages.
sv_SE: Anger om inlägg ska exkluderas från sökresultat och arkivsidor för taxonomier.

en: More Tools from WP Engine
sv_SE: Fler verktyg från WP Engine

note: translators: %s - WP Engine logo
en: Built for those that build with WordPress, by the team at %s
sv_SE: Byggt för dem som bygger med WordPress, av teamet på %s

en: View Pricing & Upgrade
sv_SE: Visa priser och uppgradering

en: Learn More
sv_SE: Lär dig mer

en: Speed up your workflow and develop better websites with features like ACF Blocks and Options Pages, and sophisticated field types like Repeater, Flexible Content, Clone, and Gallery.
sv_SE: Snabba upp ditt arbetsflöde och utveckla bättre webbplatser med funktioner som ACF-block och alternativsidor, och sofistikerade fälttyper som upprepning, flexibelt innehåll, klona och galleri.

en: Unlock Advanced Features and Build Even More with ACF PRO
sv_SE: Lås upp avancerade funktioner och bygg ännu mer med ACF PRO

note: translators: %s - singular label of post type/taxonomy, i.e. "Movie"/"Genre"
en: %s fields
sv_SE: %s-fält

en: No terms
sv_SE: Inga termer

en: No post types
sv_SE: Inga inläggstyper

en: No posts
sv_SE: Inga inlägg

en: No taxonomies
sv_SE: Inga taxonomier

en: No field groups
sv_SE: Inga fältgrupper

en: No fields
sv_SE: Inga fält

en: No description
sv_SE: Ingen beskrivning

en: Any post status
sv_SE: Vilken inläggsstatus som helst

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy registered outside of ACF and cannot be used.
sv_SE: Denna taxonominyckel används redan av en annan taxonomi som är registrerad utanför ACF och kan inte användas.

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy in ACF and cannot be used.
sv_SE: Denna taxonominyckel används redan av en annan taxonomi i ACF och kan inte användas.

en: The taxonomy key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
sv_SE: Nyckeln för taxonomi får endast innehålla alfanumeriska tecken med gemener, understreck eller bindestreck.

en: The taxonomy key must be under 32 characters.
sv_SE: Taxonominyckeln måste vara under 32 tecken.

en: No Taxonomies found in Trash
sv_SE: Inga taxonomier hittades i papperskorgen

en: No Taxonomies found
sv_SE: Inga taxonomier hittades

en: Search Taxonomies
sv_SE: Sök taxonomier

en: View Taxonomy
sv_SE: Visa taxonomi

en: New Taxonomy
sv_SE: Ny taxonomi

en: Edit Taxonomy
sv_SE: Redigera taxonomi

en: Add New Taxonomy
sv_SE: Lägg till ny taxonomi

en: No Post Types found in Trash
sv_SE: Inga inläggstyper hittades i papperskorgen

en: No Post Types found
sv_SE: Inga inläggstyper hittades

en: Search Post Types
sv_SE: Sök inläggstyper

en: View Post Type
sv_SE: Visa inläggstyp

en: New Post Type
sv_SE: Ny inläggstyp

en: Edit Post Type
sv_SE: Redigera inläggstyp

en: Add New Post Type
sv_SE: Lägg till ny inläggstyp

en: This post type key is already in use by another post type registered outside of ACF and cannot be used.
sv_SE: Denna nyckel för inläggstyp används redan av en annan inläggstyp som är registrerad utanför ACF och kan inte användas.

en: This post type key is already in use by another post type in ACF and cannot be used.
sv_SE: Denna nyckel för inläggstyp används redan av en annan inläggstyp i ACF och kan inte användas.

note: translators: %s a link to WordPress.org's Reserved Terms page
en: This field must not be a WordPress <a href="%s" target="_blank">reserved term</a>.
sv_SE: Detta fält får inte vara en av WordPress <a href="%s" target="_blank">reserverad term</a>.

en: The post type key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
sv_SE: Nyckeln för inläggstyp får endast innehålla alfanumeriska tecken med gemener, understreck eller bindestreck.

en: The post type key must be under 20 characters.
sv_SE: Nyckeln för inläggstypen måste vara kortare än 20 tecken.

en: We do not recommend using this field in ACF Blocks.
sv_SE: Vi avråder från att använda detta fält i ACF-block.

en: WYSIWYG Editor
sv_SE: WYSIWYG-redigerare

en: Allows the selection of one or more users which can be used to create relationships between data objects.
sv_SE: Tillåter val av en eller flera användare som kan användas för att skapa relationer mellan dataobjekt.

en: A text input specifically designed for storing web addresses.
sv_SE: En textinmatning speciellt designad för att lagra webbadresser.

en: A toggle that allows you to pick a value of 1 or 0 (on or off, true or false, etc). Can be presented as a stylized switch or checkbox.
sv_SE: Ett reglage som låter dig välja ett av värdena 1 eller 0 (på eller av, sant eller falskt osv.). Kan presenteras som ett stiliserat kontrollreglage eller kryssruta.

en: An interactive UI for picking a time. The time format can be customized using the field settings.
sv_SE: Ett interaktivt användargränssnitt för att välja en tid. Tidsformatet kan anpassas med hjälp av fältinställningarna.

en: A basic textarea input for storing paragraphs of text.
sv_SE: Ett enkelt textområde för lagring av textstycken.

en: A basic text input, useful for storing single string values.
sv_SE: En grundläggande textinmatning, användbar för att lagra enskilda strängvärden.

en: A dropdown list with a selection of choices that you specify.
sv_SE: En rullgardinslista med ett urval av val som du anger.

en: An input for providing a password using a masked field.
sv_SE: Ett inmatningsfält för att ange ett lösenord med hjälp av ett maskerat fält.

en: Filter by Post Status
sv_SE: Filtrera efter inläggsstatus

en: An interactive component for embedding videos, images, tweets, audio and other content by making use of the native WordPress oEmbed functionality.
sv_SE: En interaktiv komponent för att bädda in videoklipp, bilder, tweets, ljud och annat innehåll genom att använda den inbyggda WordPress oEmbed-funktionen.

en: An input limited to numerical values.
sv_SE: Ett inmatningsfält begränsat till numeriska värden.

en: Allows you to specify a link and its properties such as title and target using the WordPress native link picker.
sv_SE: Gör att du kan ange en länk och dess egenskaper som rubrik och mål med hjälp av WordPress inbyggda länkväljare.

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose images.
sv_SE: Använder den inbyggda mediaväljaren i WordPress för att ladda upp eller välja bilder.

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose files.
sv_SE: Använder den inbyggda mediaväljaren i WordPress för att ladda upp eller välja filer.

en: A text input specifically designed for storing email addresses.
sv_SE: En textinmatning speciellt designad för att lagra e-postadresser.

en: An interactive UI for picking a date and time. The date return format can be customized using the field settings.
sv_SE: Ett interaktivt användargränssnitt för att välja datum och tid. Datumets returformat kan anpassas med hjälp av fältinställningarna.

en: An interactive UI for picking a date. The date return format can be customized using the field settings.
sv_SE: Ett interaktivt användargränssnitt för att välja ett datum. Datumets returformat kan anpassas med hjälp av fältinställningarna.

en: An interactive UI for selecting a color, or specifying a Hex value.
sv_SE: Ett interaktivt användargränssnitt för att välja en färg eller ange ett HEX-värde.

en: A group of checkbox inputs that allow the user to select one, or multiple values that you specify.
sv_SE: En grupp kryssrutor som låter användaren välja ett eller flera värden som du anger.

en: A group of buttons with values that you specify, users can choose one option from the values provided.
sv_SE: En grupp knappar med värden som du anger, användarna kan välja ett alternativ bland de angivna värdena.

en: Allows you to group and organize custom fields into collapsable panels that are shown while editing content. Useful for keeping large datasets tidy.
sv_SE: Gör att du kan gruppera och organisera anpassade fält i hopfällbara paneler som visas när du redigerar innehåll. Användbart för att hålla ordning på stora datauppsättningar.

en: This provides an interactive interface for managing a collection of attachments. Most settings are similar to the Image field type. Additional settings allow you to specify where new attachments are added in the gallery and the minimum/maximum number of attachments allowed.
sv_SE: Detta tillhandahåller en interaktiv gränssnitt för att hantera en samling av bilagor. De flesta inställningarna är liknande bildfälttypen. Ytterligare inställningar låter dig specificera var nya bilagor ska läggas till i galleriet och det minsta/maximala antalet bilagor som tillåts.

en: This allows you to select and display existing fields. It does not duplicate any fields in the database, but loads and displays the selected fields at run-time. The Clone field can either replace itself with the selected fields or display the selected fields as a group of subfields.
sv_SE: Detta gör det möjligt för dig att välja och visa befintliga fält. Det duplicerar inte några fält i databasen, utan laddar och visar de valda fälten vid körtid. Klonfältet kan antingen ersätta sig själv med de valda fälten eller visa de valda fälten som en grupp av underfält.

[ctx: noun]
en: Clone
sv_SE: Klona

en: Advanced
sv_SE: Avancerad

en: JSON (newer)
sv_SE: JSON (nyare)

en: Invalid post ID.
sv_SE: Ogiltigt inläggs-ID.

en: Invalid post type selected for review.
sv_SE: Ogiltig inläggstyp har valts för granskning.

en: More
sv_SE: Mer

en: Tutorial
sv_SE: Handledning

en: Select Field
sv_SE: Välj fält

note: translators: %s: A link to the popular fields used in ACF
en: Try a different search term or browse %s
sv_SE: Prova med en annan sökterm eller bläddra bland %s

en: Popular fields
sv_SE: Populära fält

note: translators: %s: The invalid search term
en: No search results for '%s'
sv_SE: Inga sökresultat för ”%s”

en: Search fields...
sv_SE: Sök fält …

en: Select Field Type
sv_SE: Välj fälttyp

en: Popular
sv_SE: Populär

en: Add Taxonomy
sv_SE: Lägg till taxonomi

en: Create custom taxonomies to classify post type content
sv_SE: Skapa anpassade taxonomier för att klassificera typ av inläggsinnehåll

en: Add Your First Taxonomy
sv_SE: Lägg till din första taxonomi

en: Hierarchical taxonomies can have descendants (like categories).
sv_SE: Hierarkiska taxonomier kan ha ättlingar (som kategorier).

en: Makes a taxonomy visible on the frontend and in the admin dashboard.
sv_SE: Gör en taxonomi synlig på front-end och i adminpanelen.

en: One or many post types that can be classified with this taxonomy.
sv_SE: En eller flera inläggstyper som kan klassificeras med denna taxonomi.

note: translators: example taxonomy
en: Genres
sv_SE: Genrer

en: Expose this post type in the REST API.
sv_SE: Exponera denna inläggstyp i REST API.

en: Customize the query variable name
sv_SE: Anpassa namnet på ”query”-variabeln

en: Customize the slug used in the URL
sv_SE: Anpassa ”slug” som används i URL:en

en: Permalinks for this taxonomy are disabled.
sv_SE: Permalänkar för denna taxonomi är inaktiverade.

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using the taxonomy key as the slug. Your permalink structure will be
sv_SE: Skriv om URL:en med nyckeln för taxonomin som slug. Din permalänkstruktur kommer att vara

en: Taxonomy Key
sv_SE: Taxonominyckel

en: Select the type of permalink to use for this taxonomy.
sv_SE: Välj typen av permalänk som ska användas för denna taxonomi.

en: Display a column for the taxonomy on post type listing screens.
sv_SE: Visa en kolumn för taxonomin på listningsvyer för inläggstyper.

en: Show Admin Column
sv_SE: Visa adminkolumn

en: Show the taxonomy in the quick/bulk edit panel.
sv_SE: Visa taxonomin i panelen för snabb-/massredigering.

en: Quick Edit
sv_SE: Snabbredigera

en: Tag Cloud
sv_SE: Etikettmoln

en: A PHP function name to be called for sanitizing taxonomy data saved from a meta box.
sv_SE: Ett PHP-funktionsnamn som ska anropas för att säkerhetsfiltrera taxonomidata som sparats från en metaruta.

en: Meta Box Sanitization Callback
sv_SE: Säkerhetsfiltrerande återanrop för metaruta

en: Register Meta Box Callback
sv_SE: Registrera återanrop för metaruta

en: No Meta Box
sv_SE: Ingen metaruta

en: Custom Meta Box
sv_SE: Anpassad metaruta

en: Meta Box
sv_SE: Metaruta

en: Categories Meta Box
sv_SE: Metaruta för kategorier

en: Tags Meta Box
sv_SE: Metaruta för etiketter

en: A link to a tag
sv_SE: En länk till en etikett

en: Describes a navigation link block variation used in the block editor.
sv_SE: Beskriver en blockvariant för navigeringslänkar som används i blockredigeraren.

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: A link to a %s
sv_SE: En länk till en/ett %s

en: Tag Link
sv_SE: Etikettlänk

en: ← Go to tags
sv_SE: ← Gå till etiketter

en: Assigns the text used to link back to the main index after updating a term.
sv_SE: Tilldelar den text som används för att länka tillbaka till huvudindexet efter uppdatering av en term.

en: Back To Items
sv_SE: Tillbaka till objekt

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: ← Go to %s
sv_SE: ← Gå till %s

en: Tags list
sv_SE: Ettikettlista

en: Assigns text to the table hidden heading.
sv_SE: Tilldelar texten för tabellens dolda rubrik.

en: Tags list navigation
sv_SE: Navigation för etikettlista

en: Assigns text to the table pagination hidden heading.
sv_SE: Tilldelar texten för den dolda rubriken för tabellens sidonumrering.

en: Filter by category
sv_SE: Filtrera efter kategori

en: Assigns text to the filter button in the posts lists table.
sv_SE: Tilldelar texten för filterknappen i tabellen med inläggslistor.

en: Filter By Item
sv_SE: Filtret efter objekt

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Filter by %s
sv_SE: Filtrera efter %s

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
sv_SE: Beskrivningen visas inte som standard, men går att visa med vissa teman.

en: Describes the Description field on the Edit Tags screen.
sv_SE: Beskriver fältet ”Beskrivning” i vyn ”Redigera etiketter”.

en: Description Field Description
sv_SE: Beskrivning för fältbeskrivning

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band
sv_SE: Ange en överordnad term för att skapa en hierarki. Till exempel skulle termen Jazz kunna vara överordnad till Bebop och Storband

en: Describes the Parent field on the Edit Tags screen.
sv_SE: Beskriver fältet ”Överordnad” i vyn ”Redigera etiketter”.

en: Parent Field Description
sv_SE: Överordnad fältbeskrivning

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lower case and contains only letters, numbers, and hyphens.
sv_SE: ”Slug” är den URL-vänliga versionen av namnet. Det är vanligtvis bara små bokstäver och innehåller bara bokstäver, siffror och bindestreck.

en: Describes the Slug field on the Edit Tags screen.
sv_SE: Beskriver fältet ”Slug” i vyn ”Redigera etiketter”.

en: Slug Field Description
sv_SE: Beskrivning av slugfält

en: The name is how it appears on your site
sv_SE: Namnet är hur det ser ut på din webbplats

en: Describes the Name field on the Edit Tags screen.
sv_SE: Beskriver fältet ”Namn” i vyn ”Redigera etiketter”.

en: Name Field Description
sv_SE: Beskrivning av namnfält

en: No tags
sv_SE: Inga etiketter

en: No Terms
sv_SE: Inga termer

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: No %s
sv_SE: Inga %s

en: No tags found
sv_SE: Inga etiketter hittades

en: Not Found
sv_SE: Hittades inte

en: Most Used
sv_SE: Mest använda

en: Choose from the most used tags
sv_SE: Välj från de mest använda etiketterna

en: Choose From Most Used
sv_SE: Välj från mest använda

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Choose from the most used %s
sv_SE: Välj från de mest använda %s

en: Add or remove tags
sv_SE: Lägg till eller ta bort etiketter

en: Add Or Remove Items
sv_SE: Lägg till eller ta bort objekt

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Add or remove %s
sv_SE: Lägg till eller ta bort %s

en: Separate tags with commas
sv_SE: Separera etiketter med kommatecken

en: Separate Items With Commas
sv_SE: Separera objekt med kommatecken

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Separate %s with commas
sv_SE: Separera %s med kommatecken

en: Popular Tags
sv_SE: Populära etiketter

en: Assigns popular items text. Only used for non-hierarchical taxonomies.
sv_SE: Tilldelar text till populära objekt. Används endast för icke-hierarkiska taxonomier.

en: Popular Items
sv_SE: Populära objekt

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Popular %s
sv_SE: Populär %s

en: Search Tags
sv_SE: Sök etiketter

en: Assigns search items text.
sv_SE: Tilldelar texten för att söka objekt.

en: Parent Category:
sv_SE: Överordnad kategori:

en: Assigns parent item text, but with a colon (:) added to the end.
sv_SE: Tilldelar text för överordnat objekt, men med ett kolon (:) i slutet.

en: Parent Item With Colon
sv_SE: Överordnat objekt med kolon

en: Parent Category
sv_SE: Överordnad kategori

en: Assigns parent item text. Only used on hierarchical taxonomies.
sv_SE: Tilldelar text för överordnat objekt. Används endast i hierarkiska taxonomier.

en: Parent Item
sv_SE: Överordnat objekt

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Parent %s
sv_SE: Överordnad %s

en: New Tag Name
sv_SE: Nytt etikettnamn

en: Assigns the new item name text.
sv_SE: Tilldelar texten för nytt namn på objekt.

en: New Item Name
sv_SE: Nytt objektnamn

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: New %s Name
sv_SE: Namn på ny %s

en: Add New Tag
sv_SE: Lägg till ny etikett

en: Assigns the add new item text.
sv_SE: Tilldelar texten för att lägga till nytt objekt.

en: Update Tag
sv_SE: Uppdatera etikett

en: Assigns the update item text.
sv_SE: Tilldelar texten för uppdatera objekt.

en: Update Item
sv_SE: Uppdatera objekt

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Update %s
sv_SE: Uppdatera %s

en: View Tag
sv_SE: Visa etikett

en: In the admin bar to view term during editing.
sv_SE: I adminfältet för att visa term vid redigering.

en: Edit Tag
sv_SE: Redigera etikett

en: At the top of the editor screen when editing a term.
sv_SE: Överst i redigeringsvyn när du redigerar en term.

en: All Tags
sv_SE: Alla etiketter

en: Assigns the all items text.
sv_SE: Tilldelar texten för alla objekt.

en: Assigns the menu name text.
sv_SE: Tilldelar texten för menynamn.

en: Menu Label
sv_SE: Menyetikett

en: Active taxonomies are enabled and registered with WordPress.
sv_SE: Aktiva taxonomier är aktiverade och registrerade med WordPress.

en: A descriptive summary of the taxonomy.
sv_SE: En beskrivande sammanfattning av taxonomin.

en: A descriptive summary of the term.
sv_SE: En beskrivande sammanfattning av termen.

en: Term Description
sv_SE: Termbeskrivning

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
sv_SE: Enstaka ord, inga mellanslag. Understreck och bindestreck tillåtna.

en: Term Slug
sv_SE: Termens slug

en: The name of the default term.
sv_SE: Standardtermens namn.

en: Term Name
sv_SE: Termnamn

en: Create a term for the taxonomy that cannot be deleted. It will not be selected for posts by default.
sv_SE: Skapa en term för taxonomin som inte kan tas bort. Den kommer inte att väljas för inlägg som standard.

en: Default Term
sv_SE: Standardterm

en: Sort Terms
sv_SE: Sortera termer

en: Add Post Type
sv_SE: Lägg till inläggstyp

en: Expand the functionality of WordPress beyond standard posts and pages with custom post types.
sv_SE: Utöka funktionaliteten i WordPress utöver vanliga inlägg och sidor med anpassade inläggstyper.

en: Add Your First Post Type
sv_SE: Lägg till din första inläggstyp

en: I know what I'm doing, show me all the options.
sv_SE: Jag vet vad jag gör, visa mig alla alternativ.

en: Advanced Configuration
sv_SE: Avancerad konfiguration

en: Hierarchical post types can have descendants (like pages).
sv_SE: Hierarkiska inläggstyper kan ha ättlingar (som sidor).

en: Hierarchical
sv_SE: Hierarkisk

en: Visible on the frontend and in the admin dashboard.
sv_SE: Synlig på front-end och i adminpanelen.

en: Public
sv_SE: Offentlig

note: translators: example post type
en: movie
sv_SE: film

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 20 characters.
sv_SE: Endast gemener, understreck och bindestreck, maximalt 20 tecken.

note: translators: example post type
en: Movie
sv_SE: Film

en: Singular Label
sv_SE: Etikett i singular

note: translators: example post type
en: Movies
sv_SE: Filmer

en: Plural Label
sv_SE: Etikett i plural

en: Optional custom controller to use instead of `WP_REST_Posts_Controller`.
sv_SE: Valfri anpassad controller att använda i stället för `WP_REST_Posts_Controller`.

en: Controller Class
sv_SE: ”Controller”-klass

en: The namespace part of the REST API URL.
sv_SE: Namnrymdsdelen av REST API-URL:en.

en: Namespace Route
sv_SE: Route för namnrymd

en: The base URL for the post type REST API URLs.
sv_SE: Bas-URL för inläggstypens REST API-URL:er.

en: Base URL
sv_SE: Bas-URL

en: Exposes this post type in the REST API. Required to use the block editor.
sv_SE: Exponerar denna inläggstyp i REST API:t. Krävs för att använda blockredigeraren.

en: Show In REST API
sv_SE: Visa i REST API

en: Customize the query variable name.
sv_SE: Anpassa namnet på ”query”-variabeln.

en: Query Variable
sv_SE: ”Query”-variabel

en: No Query Variable Support
sv_SE: Inget stöd för ”query”-variabel

en: Custom Query Variable
sv_SE: Anpassad ”query”-variabel

en: Query Variable Support
sv_SE: Stöd för ”query”-variabel

en: URLs for an item and items can be accessed with a query string.
sv_SE: URL:er för ett eller flera objekt kan nås med en ”query”-sträng.

en: Publicly Queryable
sv_SE: Offentligt sökbar

en: Custom slug for the Archive URL.
sv_SE: Anpassad slug för arkiv-URL:en.

en: Archive Slug
sv_SE: Arkiv-slug

en: Has an item archive that can be customized with an archive template file in your theme.
sv_SE: Har ett objektarkiv som kan anpassas med en arkivmallfil i ditt tema.

en: Archive
sv_SE: Arkiv

en: Pagination support for the items URLs such as the archives.
sv_SE: Stöd för sidonumrering av objektens URL:er, t.ex. arkiven.

en: Pagination
sv_SE: Sidonumrering

en: RSS feed URL for the post type items.
sv_SE: URL för RSS-flöde, för objekten i inläggstypen.

en: Feed URL
sv_SE: Flödes-URL

en: Alters the permalink structure to add the `WP_Rewrite::$front` prefix to URLs.
sv_SE: Ändrar permalänkstrukturen så att prefixet `WP_Rewrite::$front` läggs till i URL:er.

en: Front URL Prefix
sv_SE: Prefix för inledande URL

en: Customize the slug used in the URL.
sv_SE: Anpassa slugen som används i webbadressen.

en: URL Slug
sv_SE: URL-slug

en: Permalinks for this post type are disabled.
sv_SE: Permalänkar för denna inläggstyp är inaktiverade.

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using a custom slug defined in the input below. Your permalink structure will be
sv_SE: Skriv om URL:en med en anpassad slug som definieras i inmatningsfältet nedan. Din permalänkstruktur kommer att vara

en: No Permalink (prevent URL rewriting)
sv_SE: Ingen permalänk (förhindra URL-omskrivning)

en: Custom Permalink
sv_SE: Anpassad permalänk

en: Post Type Key
sv_SE: Nyckel för inläggstyp

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using the post type key as the slug. Your permalink structure will be
sv_SE: Skriv om URL:en med nyckeln för inläggstypen som slug. Din permalänkstruktur kommer att vara

en: Permalink Rewrite
sv_SE: Omskrivning av permalänk

en: Delete items by a user when that user is deleted.
sv_SE: Ta bort objekt av en användare när den användaren tas bort.

en: Delete With User
sv_SE: Ta bort med användare

en: Allow the post type to be exported from 'Tools' > 'Export'.
sv_SE: Tillåt att inläggstypen exporteras från ”Verktyg” > ”Export”.

en: Can Export
sv_SE: Kan exportera

en: Optionally provide a plural to be used in capabilities.
sv_SE: Ange eventuellt en pluralform som kan användas i behörigheter.

en: Plural Capability Name
sv_SE: Namn i plural på behörighet

en: Choose another post type to base the capabilities for this post type.
sv_SE: Välj en annan inläggstyp för att basera behörigheterna för denna inläggstyp.

en: Singular Capability Name
sv_SE: Namn i singular på behörighet

en: Rename Capabilities
sv_SE: Byt namn på behörigheter

en: Exclude From Search
sv_SE: Exkludera från sök

en: Appearance Menus Support
sv_SE: Stöd för menyer i Utseende

en: Appears as an item in the 'New' menu in the admin bar.
sv_SE: Visas som ett objekt i menyn ”Nytt” i adminfältet.

en: Show In Admin Bar
sv_SE: Visa i adminmeny

en: Custom Meta Box Callback
sv_SE: Återanrop för anpassad metaruta

en: Menu Icon
sv_SE: Menyikon

en: The position in the sidebar menu in the admin dashboard.
sv_SE: Positionen i sidopanelsmenyn i adminpanelen.

en: Menu Position
sv_SE: Menyposition

en: Admin Menu Parent
sv_SE: Överordnad adminmeny

en: Show In Admin Menu
sv_SE: Visa i adminmeny

en: Items can be edited and managed in the admin dashboard.
sv_SE: Objekt kan redigeras och hanteras i adminpanelen.

en: Show In UI
sv_SE: Visa i användargränssnitt

en: A link to a post.
sv_SE: En länk till ett inlägg.

en: Description for a navigation link block variation.
sv_SE: Beskrivning för en variant av navigationslänksblock.

en: Item Link Description
sv_SE: Objekts länkbeskrivning

note: translators: %s Singular form of post type name
en: A link to a %s.
sv_SE: En länk till en/ett %s.

en: Post Link
sv_SE: Inläggslänk

en: Title for a navigation link block variation.
sv_SE: Rubrik för en variant av navigationslänksblock.

en: Item Link
sv_SE: Objektlänk

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: %s Link
sv_SE: %s-länk

en: Post updated.
sv_SE: Inlägg uppdaterat.

en: In the editor notice after an item is updated.
sv_SE: Avisering i redigeraren efter att ett objekt har uppdaterats.

en: Item Updated
sv_SE: Objekt uppdaterat

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s updated.
sv_SE: %s har uppdaterats.

en: Post scheduled.
sv_SE: Inlägget har schemalagts.

en: In the editor notice after scheduling an item.
sv_SE: Avisering i redigeraren efter schemaläggning av ett objekt.

en: Item Scheduled
sv_SE: Objekt tidsinställt

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s scheduled.
sv_SE: %s schemalagd.

en: Post reverted to draft.
sv_SE: Inlägget har återställts till utkastet.

en: In the editor notice after reverting an item to draft.
sv_SE: Avisering i redigeraren efter att ha återställt ett objekt till utkast.

en: Item Reverted To Draft
sv_SE: Objekt återställt till utkast

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s reverted to draft.
sv_SE: %s återställt till utkast.

en: Post published privately.
sv_SE: Inlägg publicerat privat.

en: In the editor notice after publishing a private item.
sv_SE: Avisering i redigeraren efter publicering av ett privat objekt.

en: Item Published Privately
sv_SE: Objekt publicerat privat

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s published privately.
sv_SE: %s har publicerats privat.

en: Post published.
sv_SE: Inlägg publicerat.

en: In the editor notice after publishing an item.
sv_SE: Avisering i redigeraren efter publicering av ett objekt.

en: Item Published
sv_SE: Objekt publicerat

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s published.
sv_SE: %s publicerad.

en: Posts list
sv_SE: Inläggslista

en: Items List
sv_SE: Objektlista

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: %s list
sv_SE: %s-lista

en: Posts list navigation
sv_SE: Navigation för inläggslista

en: Items List Navigation
sv_SE: Navigation för objektlista

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: %s list navigation
sv_SE: Navigation för %s-lista

en: Filter posts by date
sv_SE: Filtrera inlägg efter datum

en: Filter Items By Date
sv_SE: Filtrera objekt efter datum

note: translators: %s Plural form of post type name
en: Filter %s by date
sv_SE: Filtrera %s efter datum

en: Filter posts list
sv_SE: Filtrera inläggslista

en: Filter Items List
sv_SE: Filtrera lista med objekt

note: translators: %s Plural form of post type name
en: Filter %s list
sv_SE: Filtrera %s-listan

en: In the media modal showing all media uploaded to this item.
sv_SE: I mediamodalen där alla media som laddats upp till detta objekt visas.

en: Uploaded To This Item
sv_SE: Uppladdat till detta objekt

note: translators: %s Singular form of post type name
en: Uploaded to this %s
sv_SE: Uppladdad till denna %s

en: Insert into post
sv_SE: Infoga i inlägg

en: As the button label when adding media to content.
sv_SE: Som knappetikett när du lägger till media i innehållet.

en: Insert Into Media Button
sv_SE: Infoga ”Infoga media”-knapp

note: translators: %s Singular form of post type name
en: Insert into %s
sv_SE: Infoga i %s

en: Use as featured image
sv_SE: Använd som utvald bild

en: As the button label for selecting to use an image as the featured image.
sv_SE: Som knappetikett för att välja att använda en bild som den utvalda bilden.

en: Use Featured Image
sv_SE: Använd utvald bild

en: Remove featured image
sv_SE: Ta bort utvald bild

en: As the button label when removing the featured image.
sv_SE: Som knappetiketten vid borttagning av den utvalda bilden.

en: Remove Featured Image
sv_SE: Ta bort utvald bild

en: Set featured image
sv_SE: Ange utvald bild

en: As the button label when setting the featured image.
sv_SE: Som knappetiketten när den utvalda bilden anges.

en: Set Featured Image
sv_SE: Ange utvald bild

en: Featured image
sv_SE: Utvald bild

en: In the editor used for the title of the featured image meta box.
sv_SE: Används i redigeraren för rubriken på metarutan för den utvalda bilden.

en: Featured Image Meta Box
sv_SE: Metaruta för utvald bild

en: Post Attributes
sv_SE: Inläggsattribut

en: In the editor used for the title of the post attributes meta box.
sv_SE: Används i redigeraren för rubriken på metarutan för inläggsattribut.

en: Attributes Meta Box
sv_SE: Metaruta för attribut

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s Attributes
sv_SE: Attribut för %s

en: Post Archives
sv_SE: Inläggsarkiv

en: Archives Nav Menu
sv_SE: Navigationsmeny för arkiv

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s Archives
sv_SE: Arkiv för %s

en: No posts found in Trash
sv_SE: Inga inlägg hittades i papperskorgen

en: No Items Found in Trash
sv_SE: Inga objekt hittades i papperskorgen

note: translators: %s Plural form of post type name
en: No %s found in Trash
sv_SE: Inga %s hittades i papperskorgen

en: No posts found
sv_SE: Inga inlägg hittades

en: No Items Found
sv_SE: Inga objekt hittades

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: No %s found
sv_SE: Inga %s hittades

en: Search Posts
sv_SE: Sök inlägg

en: Search Items
sv_SE: Sök objekt

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Search %s
sv_SE: Sök efter %s

en: Parent Page:
sv_SE: Överordnad sida:

en: Parent Item Prefix
sv_SE: Prefix för överordnat objekt

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Parent %s:
sv_SE: Överordnad %s:

en: New Post
sv_SE: Nytt inlägg

en: New Item
sv_SE: Nytt objekt

note: translators: %s Singular form of post type name
en: New %s
sv_SE: Ny %s

en: Add New Post
sv_SE: Lägg till nytt inlägg

en: At the top of the editor screen when adding a new item.
sv_SE: Överst i redigeringsvyn när du lägger till ett nytt objekt.

en: Add New Item
sv_SE: Lägg till nytt objekt

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Add New %s
sv_SE: Lägg till ny/nytt %s

en: View Posts
sv_SE: Visa inlägg

en: View Items
sv_SE: Visa objekt

en: View Post
sv_SE: Visa inlägg

en: In the admin bar to view item when editing it.
sv_SE: I adminfältet för att visa objekt när du redigerar det.

en: View Item
sv_SE: Visa objekt

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Plural form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: View %s
sv_SE: Visa %s

en: Edit Post
sv_SE: Redigera inlägg

en: At the top of the editor screen when editing an item.
sv_SE: Överst i redigeringsvyn när du redigerar ett objekt.

en: Edit Item
sv_SE: Redigera objekt

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Edit %s
sv_SE: Redigera %s

en: All Posts
sv_SE: Alla inlägg

en: In the post type submenu in the admin dashboard.
sv_SE: I undermenyn för inläggstyp i adminpanelen.

en: All Items
sv_SE: Alla objekt

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: All %s
sv_SE: Alla %s

en: Admin menu name for the post type.
sv_SE: Adminmenynamn för inläggstypen.

en: Menu Name
sv_SE: Menynamn

en: Regenerate all labels using the Singular and Plural labels
sv_SE: Återskapa alla etiketter med etiketterna för singular och plural

en: Regenerate
sv_SE: Återskapa

en: Active post types are enabled and registered with WordPress.
sv_SE: Aktiva inläggstyper är aktiverade och registrerade med WordPress.

en: A descriptive summary of the post type.
sv_SE: En beskrivande sammanfattning av inläggstypen.

en: Add Custom
sv_SE: Lägg till anpassad

en: Enable various features in the content editor.
sv_SE: Aktivera olika funktioner i innehållsredigeraren.

en: Post Formats
sv_SE: Inläggsformat

en: Editor
sv_SE: Redigerare

en: Select existing taxonomies to classify items of the post type.
sv_SE: Välj befintliga taxonomier för att klassificera objekt av inläggstypen.

en: Browse Fields
sv_SE: Bläddra bland fält

en: Nothing to import
sv_SE: Ingenting att importera

en: . The Custom Post Type UI plugin can be deactivated.
sv_SE: . Tillägget ”Custom Post Type UI” kan inaktiveras.

note: translators: %d - number of items imported from CPTUI
en: Imported %d item from Custom Post Type UI - | Imported %d items from Custom Post Type UI -
sv_SE[0]: Importerade %d objekt från ”Custom Post Type UI” –
sv_SE[1]: Importerade %d objekt från ”Custom Post Type UI” –

en: Failed to import taxonomies.
sv_SE: Misslyckades att importera taxonomier.

en: Failed to import post types.
sv_SE: Misslyckades att importera inläggstyper.

en: Nothing from Custom Post Type UI plugin selected for import.
sv_SE: Inget från ”Custom Post Type UI” har valts för import.

en: Imported 1 item | Imported %s items
sv_SE[0]: Importerade 1 objekt
sv_SE[1]: Importerade %s objekt

en: Importing a Post Type or Taxonomy with the same key as one that already exists will overwrite the settings for the existing Post Type or Taxonomy with those of the import.
sv_SE: Om en inläggstyp eller taxonomi importeras med samma nyckel som en som redan finns skrivs inställningarna för den befintliga inläggstypen eller taxonomin över med inställningarna för importen.

en: Import from Custom Post Type UI
sv_SE: Importera från Custom Post Type UI

en: The following code can be used to register a local version of the selected items. Storing field groups, post types, or taxonomies locally can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file, then deactivate or delete the items from the ACF admin.
sv_SE: Följande kod kan användas för att registrera en lokal version av de valda objekten. Att lagra fältgrupper, inläggstyper eller taxonomier lokalt kan ge många fördelar, till exempel snabbare inläsningstider, versionskontroll och dynamiska fält/inställningar. Kopiera och klistra in följande kod i ditt temas ”functions.php”-fil eller inkludera den i en extern fil, inaktivera eller ta sen bort objekten från ACF-administrationen.

en: Export - Generate PHP
sv_SE: Exportera - Generera PHP

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Select Taxonomies
sv_SE: Välj taxonomier

en: Select Post Types
sv_SE: Välj inläggstyper

en: Exported 1 item. | Exported %s items.
sv_SE[0]: Exporterade 1 objekt.
sv_SE[1]: Exporterade %s objekt.

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Tag
sv_SE: Etikett

note: translators: %s taxonomy name
en: %s taxonomy created
sv_SE: Taxonomin %s skapades

note: translators: %s taxonomy name
en: %s taxonomy updated
sv_SE: Taxonomin %s uppdaterad

en: Taxonomy draft updated.
sv_SE: Taxonomiutkast uppdaterat.

en: Taxonomy scheduled for.
sv_SE: Taxonomi schemalagd till.

en: Taxonomy submitted.
sv_SE: Taxonomi inskickad.

en: Taxonomy saved.
sv_SE: Taxonomi sparad.

en: Taxonomy deleted.
sv_SE: Taxonomi borttagen.

en: Taxonomy updated.
sv_SE: Taxonomi uppdaterad.

en: This taxonomy could not be registered because its key is in use by another taxonomy registered by another plugin or theme.
sv_SE: Denna taxonomi kunde inte registreras eftersom dess nyckel används av en annan taxonomi som registrerats av ett annat tillägg eller tema.

note: translators: %s number of taxonomies synchronized
en: Taxonomy synchronized. | %s taxonomies synchronized.
sv_SE[0]: Taxonomi synkroniserad.
sv_SE[1]: %s taxonomier synkroniserade.

note: translators: %s number of taxonomies duplicated
en: Taxonomy duplicated. | %s taxonomies duplicated.
sv_SE[0]: Taxonomi duplicerad.
sv_SE[1]: %s taxonomier duplicerade.

note: translators: %s number of taxonomies deactivated
en: Taxonomy deactivated. | %s taxonomies deactivated.
sv_SE[0]: Taxonomi inaktiverad.
sv_SE[1]: %s taxonomier inaktiverade.

note: translators: %s number of taxonomies activated
en: Taxonomy activated. | %s taxonomies activated.
sv_SE[0]: Taxonomi aktiverad.
sv_SE[1]: %s taxonomier aktiverade.

en: Terms
sv_SE: Termer

note: translators: %s number of post types synchronized
en: Post type synchronized. | %s post types synchronized.
sv_SE[0]: Inläggstyp synkroniserad.
sv_SE[1]: %s inläggstyper synkroniserade.

note: translators: %s number of post types duplicated
en: Post type duplicated. | %s post types duplicated.
sv_SE[0]: Inläggstyp duplicerad.
sv_SE[1]: %s inläggstyper duplicerade.

note: translators: %s number of post types deactivated
en: Post type deactivated. | %s post types deactivated.
sv_SE[0]: Inläggstyp inaktiverad.
sv_SE[1]: %s inläggstyper inaktiverade.

note: translators: %s number of post types activated
en: Post type activated. | %s post types activated.
sv_SE[0]: Inläggstyp aktiverad.
sv_SE[1]: %s inläggstyper aktiverade.

en: Post Types
sv_SE: Inläggstyper

en: Advanced Settings
sv_SE: Avancerade inställningar

en: Basic Settings
sv_SE: Grundläggande inställningar

en: This post type could not be registered because its key is in use by another post type registered by another plugin or theme.
sv_SE: Denna inläggstyp kunde inte registreras eftersom dess nyckel används av en annan inläggstyp som registrerats av ett annat tillägg eller tema.

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Link Existing Field Groups
sv_SE: Länka befintliga fältgrupper

note: translators: %s post type name
en: %s post type created
sv_SE: Inläggstypen %s skapad

note: translators: %s taxonomy name
en: Add fields to %s
sv_SE: Lägg till fält till %s

note: translators: %s post type name
en: %s post type updated
sv_SE: Inläggstypen %s uppdaterad

en: Post type draft updated.
sv_SE: Utkast för inläggstyp uppdaterat.

en: Post type scheduled for.
sv_SE: Inläggstyp schemalagd till.

en: Post type submitted.
sv_SE: Inläggstyp inskickad.

en: Post type saved.
sv_SE: Inläggstyp sparad.

en: Post type updated.
sv_SE: Inläggstyp uppdaterad.

en: Post type deleted.
sv_SE: Inläggstyp borttagen.

en: Type to search...
sv_SE: Skriv för att söka …

en: PRO Only
sv_SE: Endast PRO

en: Field groups linked successfully.
sv_SE: Fältgrupper har länkats.

note: translators: %s - URL to ACF tools page.
en: Import Post Types and Taxonomies registered with Custom Post Type UI and manage them with ACF. <a href="%s">Get Started</a>.
sv_SE: Importera inläggstyper och taxonomier som registrerats med ”Custom Post Type UI” och hantera dem med ACF. <a href="%s">Kom igång</a>.

en: taxonomy
sv_SE: taxonomi

en: post type
sv_SE: inläggstyp

en: Done
sv_SE: Klar

en: Field Group(s)
sv_SE: Fältgrupp/fältgrupper

en: Select one or many field groups...
sv_SE: Markera en eller flera fältgrupper …

en: Please select the field groups to link.
sv_SE: Välj de fältgrupper som ska länkas.

en: Field group linked successfully. | Field groups linked successfully.
sv_SE[0]: Fältgrupp har länkats.
sv_SE[1]: Fältgrupper har länkats.

[ctx: post status]
en: Registration Failed
sv_SE: Registrering misslyckades

en: This item could not be registered because its key is in use by another item registered by another plugin or theme.
sv_SE: Detta objekt kunde inte registreras eftersom dess nyckel används av ett annat objekt som registrerats av ett annat tillägg eller tema.

en: Permissions
sv_SE: Behörigheter

en: URLs
sv_SE: URL:er

en: Visibility
sv_SE: Synlighet

en: Labels
sv_SE: Etiketter

en: Field Settings Tabs
sv_SE: Fältinställningar för flikar

en: [ACF shortcode value disabled for preview]
sv_SE: [ACF-kortkod inaktiverad för förhandsvisning]

en: Close Modal
sv_SE: Stäng modal

en: Field moved to other group
sv_SE: Fält flyttat till annan grupp

en: Close modal
sv_SE: Stäng modal

en: Start a new group of tabs at this tab.
sv_SE: Starta en ny grupp av flikar på denna flik.

en: New Tab Group
sv_SE: Ny flikgrupp

en: Use a stylized checkbox using select2
sv_SE: Använd en stiliserad kryssruta med hjälp av select2

en: Save Other Choice
sv_SE: Spara annat val

en: Allow Other Choice
sv_SE: Tillåt annat val

en: Add Toggle All
sv_SE: Lägg till ”Slå på/av alla”

en: Save Custom Values
sv_SE: Spara anpassade värden

en: Allow Custom Values
sv_SE: Tillåt anpassade värden

en: Checkbox custom values cannot be empty. Uncheck any empty values.
sv_SE: Anpassade värden för kryssrutor kan inte vara tomma. Avmarkera alla tomma värden.

en: Updates
sv_SE: Uppdateringar

en: Advanced Custom Fields logo
sv_SE: Logga för Advanced Custom Fields

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringarna

en: Field Group Title
sv_SE: Rubrik för fältgrupp

en: Add title
sv_SE: Lägg till rubrik

note: translators: %s url to getting started guide
en: New to ACF? Take a look at our <a href="%s" target="_blank">getting started guide</a>.
sv_SE: Har du just börjat med ACF? Kolla gärna in vår <a href="%s" target="_blank">välkomstguide</a>.

en: Add Field Group
sv_SE: Lägg till fältgrupp

note: translators: %s url to creating a field group page
en: ACF uses <a href="%s" target="_blank">field groups</a> to group custom fields together, and then attach those fields to edit screens.
sv_SE: ACF samlar anpassade fält i <a href="%s" target="_blank">fältgrupper</a> och kopplar sedan dessa fält till redigeringsvyer.

en: Add Your First Field Group
sv_SE: Lägg till din första fältgrupp

en: Options Pages
sv_SE: Alternativsidor

en: ACF Blocks
sv_SE: ACF-block

en: Gallery Field
sv_SE: Gallerifält

en: Flexible Content Field
sv_SE: Flexibelt innehållsfält

en: Repeater Field
sv_SE: Upprepningsfält

en: Unlock Extra Features with ACF PRO
sv_SE: Lås upp extra funktioner med ACF PRO

en: Delete Field Group
sv_SE: Ta bort fältgrupp

note: translators: 1: Post creation date 2: Post creation time
en: Created on %1$s at %2$s
sv_SE: Skapad den %1$s kl. %2$s

en: Group Settings
sv_SE: Gruppinställningar

en: Location Rules
sv_SE: Platsregler

note: translators: %s url to field types list
en: Choose from over 30 field types. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
sv_SE: Välj från över 30 fälttyper. <a href="%s" target="_blank">Lär dig mer</a>.

en: Get started creating new custom fields for your posts, pages, custom post types and other WordPress content.
sv_SE: Kom igång med att skapa nya anpassade fält för dina inlägg, sidor, anpassade inläggstyper och annat WordPress-innehåll.

en: Add Your First Field
sv_SE: Lägg till ditt första fält

en: Add Field
sv_SE: Lägg till fält

en: Validation
sv_SE: Validering

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Import JSON
sv_SE: Importera JSON

en: Export As JSON
sv_SE: Exportera som JSON

note: translators: %s number of field groups deactivated
en: Field group deactivated. | %s field groups deactivated.
sv_SE[0]: Fältgrupp inaktiverad.
sv_SE[1]: %s fältgrupper inaktiverade.

note: translators: %s number of field groups activated
en: Field group activated. | %s field groups activated.
sv_SE[0]: Fältgrupp aktiverad.
sv_SE[1]: %s fältgrupper aktiverade.

en: Deactivate
sv_SE: Inaktivera

en: Deactivate this item
sv_SE: Inaktivera detta objekt

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Activate this item
sv_SE: Aktivera detta objekt

en: Move field group to trash?
sv_SE: Flytta fältgrupp till papperskorg?

[ctx: post status]
en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields PRO.
sv_SE: Advanced Custom Fields och Advanced Custom Fields PRO ska inte vara aktiva samtidigt. Vi har inaktiverat Advanced Custom Fields PRO automatiskt.

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields.
sv_SE: Advanced Custom Fields och Advanced Custom Fields PRO ska inte vara aktiva samtidigt. Vi har inaktiverat Advanced Custom Fields automatiskt.

en: %1$s must have a user with the %2$s role. | %1$s must have a user with one of the following roles: %2$s
sv_SE[0]: %1$s måste ha en användare med rollen %2$s.
sv_SE[1]: %1$s måste ha en användare med en av följande roller: %2$s

en: %1$s must have a valid user ID.
sv_SE: %1$s måste ha ett giltigt användar-ID.

en: Invalid request.
sv_SE: Ogiltig begäran.

en: %1$s is not one of %2$s
sv_SE: %1$s är inte en av %2$s

en: %1$s must have term %2$s. | %1$s must have one of the following terms: %2$s
sv_SE[0]: %1$s måste ha termen %2$s.
sv_SE[1]: %1$s måste ha en av följande termer: %2$s

en: %1$s must be of post type %2$s. | %1$s must be of one of the following post types: %2$s
sv_SE[0]: %1$s måste vara av inläggstypen %2$s.
sv_SE[1]: %1$s måste vara en av följande inläggstyper: %2$s

en: %1$s must have a valid post ID.
sv_SE: %1$s måste ha ett giltigt inläggs-ID.

en: %s requires a valid attachment ID.
sv_SE: %s kräver ett giltig bilage-ID.

en: Show in REST API
sv_SE: Visa i REST API

en: Enable Transparency
sv_SE: Aktivera genomskinlighet

en: RGBA Array
sv_SE: RGBA-array

en: RGBA String
sv_SE: RGBA-sträng

en: Hex String
sv_SE: HEX-sträng

en: Upgrade to PRO
sv_SE: Uppgradera till PRO

[ctx: post status]
en: Active
sv_SE: Aktivt

en: '%s' is not a valid email address
sv_SE: ”%s” är inte en giltig e-postadress

en: Color value
sv_SE: Färgvärde

en: Select default color
sv_SE: Välj standardfärg

en: Clear color
sv_SE: Rensa färg

en: Blocks
sv_SE: Block

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Users
sv_SE: Användare

en: Menu items
sv_SE: Menyval

en: Widgets
sv_SE: Widgetar

en: Attachments
sv_SE: Bilagor

en: Taxonomies
sv_SE: Taxonomier

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Last updated: %s
sv_SE: Senast uppdaterad: %s

en: Sorry, this post is unavailable for diff comparison.
sv_SE: Detta inlägg är inte tillgängligt för diff-jämförelse.

en: Invalid field group parameter(s).
sv_SE: Ogiltiga parametrar för fältgrupp.

en: Awaiting save
sv_SE: Väntar på att sparas

en: Saved
sv_SE: Sparad

en: Import
sv_SE: Importera

en: Review changes
sv_SE: Granska ändringar

en: Located in: %s
sv_SE: Finns i: %s

en: Located in plugin: %s
sv_SE: Finns i tillägg: %s

en: Located in theme: %s
sv_SE: Finns i tema: %s

en: Various
sv_SE: Diverse

en: Sync changes
sv_SE: Synkronisera ändringar

en: Loading diff
sv_SE: Hämtar diff

en: Review local JSON changes
sv_SE: Granska lokala JSON-ändringar

en: Visit website
sv_SE: Besök webbplats

en: View details
sv_SE: Visa detaljer

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
sv_SE: <a href="%s" target="_blank">Support</a>. Vår professionella supportpersonal kan hjälpa dig med mer komplicerade och tekniska utmaningar.

en: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. We have an active and friendly community on our Community Forums who may be able to help you figure out the 'how-tos' of the ACF world.
sv_SE: <a href="%s" target="_blank">Diskussioner</a>. Vi har en aktiv och vänlig community på våra community-forum som kanske kan hjälpa dig att räkna ut ”hur man gör” i ACF-världen.

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
sv_SE: <a href="%s" target="_blank">Dokumentation</a>. Vår omfattande dokumentation innehåller referenser och guider för de flesta situationer du kan stöta på.

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
sv_SE: Vi är fanatiska när det gäller support och vill att du ska få ut det bästa av din webbplats med ACF. Om du stöter på några svårigheter finns det flera ställen där du kan få hjälp:

en: Help & Support
sv_SE: Hjälp och support

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
sv_SE: Använd fliken ”Hjälp och support” för att kontakta oss om du skulle behöva hjälp.

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
sv_SE: Innan du skapar din första fältgrupp rekommenderar vi att du först läser vår <a href="%s" target="_blank">Komma igång</a>-guide för att bekanta dig med tilläggets filosofi och bästa praxis.

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
sv_SE: Tillägget ”Advanced Custom Fields” tillhandahåller en visuell formulärbyggare för att anpassa WordPress redigeringsvyer med extra fält och ett intuitivt API för att visa anpassade fältvärden i alla temamallsfiler.

en: Overview
sv_SE: Översikt

note: translators: %s the name of the location type
en: Location type "%s" is already registered.
sv_SE: Platstypen ”%s” är redan registrerad.

note: translators: %s class name for a location that could not be found
en: Class "%s" does not exist.
sv_SE: Klassen ”%s” finns inte.

en: Invalid nonce.
sv_SE: Ogiltig engångskod.

en: Error loading field.
sv_SE: Fel vid inläsning av fält.

en: <strong>Error</strong>: %s
sv_SE: <strong>Fel</strong>: %s

en: User Role
sv_SE: Användarroll

en: Comment
sv_SE: Kommentera

en: Post Format
sv_SE: Inläggsformat

en: Menu Item
sv_SE: Menyval

en: Post Status
sv_SE: Inläggsstatus

en: Menus
sv_SE: Menyer

en: Menu Locations
sv_SE: Menyplatser

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Post Taxonomy
sv_SE: Inläggstaxonomi

en: Child Page (has parent)
sv_SE: Undersida (har överordnad)

en: Parent Page (has children)
sv_SE: Överordnad sida (har undersidor)

en: Top Level Page (no parent)
sv_SE: Toppnivåsida (ingen överordnad)

en: Posts Page
sv_SE: Inläggssida

en: Front Page
sv_SE: Startsida

en: Page Type
sv_SE: Sidtyp

en: Viewing back end
sv_SE: Visar back-end

en: Viewing front end
sv_SE: Visar front-end

en: Logged in
sv_SE: Inloggad

en: Current User
sv_SE: Nuvarande användare

en: Page Template
sv_SE: Sidmall

en: Register
sv_SE: Registrera

en: Add / Edit
sv_SE: Lägg till/redigera

en: User Form
sv_SE: Användarformulär

en: Page Parent
sv_SE: Överordnad sida

en: Super Admin
sv_SE: Superadmin

en: Current User Role
sv_SE: Nuvarande användarroll

en: Default Template
sv_SE: Standardmall

en: Post Template
sv_SE: Inläggsmall

en: Post Category
sv_SE: Inläggskategori

en: All %s formats
sv_SE: Alla %s-format

en: Attachment
sv_SE: Bilaga

en: %s value is required
sv_SE: %s-värde är obligatoriskt

en: Show this field if
sv_SE: Visa detta fält om

en: Conditional Logic
sv_SE: Villkorad logik

en: and
sv_SE: och

en: Local JSON
sv_SE: Lokal JSON

en: Clone Field
sv_SE: Klona fält

note: translators: %s a list of plugin
en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
sv_SE: Kontrollera också att alla premiumutökningar (%s) är uppdaterade till den senaste versionen.

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
sv_SE: Denna version innehåller förbättringar av din databas och kräver en uppgradering.

note: translators: %1 plugin name, %2 version number
en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
sv_SE: Tack för att du uppdaterade till %1$s v%2$s!

en: Database Upgrade Required
sv_SE: Databasuppgradering krävs

en: Options Page
sv_SE: Alternativsida

en: Gallery
sv_SE: Galleri

en: Flexible Content
sv_SE: Flexibelt innehåll

en: Repeater
sv_SE: Repeterare

en: Back to all tools
sv_SE: Tillbaka till alla verktyg

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
sv_SE: Om flera fältgrupper visas på en redigeringssida, kommer den första fältgruppens alternativ att användas (den med lägsta sorteringsnummer)

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
sv_SE: <b>Markera</b> objekt för att <b>dölja</b> dem från redigeringsvyn.

en: Hide on screen
sv_SE: Dölj på skärmen

en: Send Trackbacks
sv_SE: Skicka trackbacks

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Page Attributes
sv_SE: Sidattribut

en: Author
sv_SE: Författare

en: Revisions
sv_SE: Versioner

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Discussion
sv_SE: Diskussion

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Content Editor
sv_SE: Innehållsredigerare

en: Permalink
sv_SE: Permalänk

en: Shown in field group list
sv_SE: Visa i fältgrupplista

en: Field groups with a lower order will appear first
sv_SE: Fältgrupper med lägre ordningsnummer kommer synas först

en: Order No.
sv_SE: Sorteringsnummer

en: Below fields
sv_SE: Under fält

en: Below labels
sv_SE: Under etiketter

en: Instruction Placement
sv_SE: Instruktionsplacering

en: Label Placement
sv_SE: Etikettplacering

en: Side
sv_SE: Vid sidan

en: Normal (after content)
sv_SE: Normal (efter innehåll)

en: High (after title)
sv_SE: Hög (efter rubrik)

en: Seamless (no metabox)
sv_SE: Sömnlöst (ingen metaruta)

en: Standard (WP metabox)
sv_SE: Standard (WP meta-ruta)

en: Style
sv_SE: Stil

en: Type
sv_SE: Typ

en: Key
sv_SE: Nyckel

note: translators: Hidden accessibility text for the positional order number of the field.
en: Order
sv_SE: Sortering

en: Close Field
sv_SE: Stäng fält

en: class
sv_SE: klass

en: width
sv_SE: bredd

en: Wrapper Attributes
sv_SE: Omslagsattribut

en: Required
sv_SE: Obligatoriskt

en: Instructions
sv_SE: Instruktioner

en: Field Type
sv_SE: Fälttyp

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
sv_SE: Enstaka ord, inga mellanslag. Understreck och bindestreck tillåtna

en: Field Name
sv_SE: Fältnamn

en: This is the name which will appear on the EDIT page
sv_SE: Detta är namnet som kommer att visas på REDIGERINGS-sidan

en: Field Label
sv_SE: Fältetikett

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete field
sv_SE: Ta bort fält

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Move field to another group
sv_SE: Flytta fältet till en annan grupp

en: Duplicate field
sv_SE: Duplicera fält

en: Edit field
sv_SE: Redigera fält

en: Drag to reorder
sv_SE: Dra för att sortera om

en: Show this field group if
sv_SE: Visa denna fältgrupp om

en: No updates available.
sv_SE: Inga uppdateringar tillgängliga.

note: translators: %s the url to the field group page.
en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
sv_SE: Databasuppgradering slutförd. <a href="%s">Se vad som är nytt</a>

en: Reading upgrade tasks...
sv_SE: Läser in uppgraderingsuppgifter …

en: Upgrade failed.
sv_SE: Uppgradering misslyckades.

en: Upgrade complete.
sv_SE: Uppgradering slutförd.

note: translators: %s the version being upgraded to. translators: %s the new ACF version
en: Upgrading data to version %s
sv_SE: Uppgraderar data till version %s

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
sv_SE: Det rekommenderas starkt att du säkerhetskopierar din databas innan du fortsätter. Är du säker på att du vill köra uppdateraren nu?

en: Please select at least one site to upgrade.
sv_SE: Välj minst en webbplats att uppgradera.

note: translators: %s admin dashboard url page
en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
sv_SE: Uppgradering av databas slutförd. <a href="%s">Tillbaka till nätverkets adminpanel</a>

en: Site is up to date
sv_SE: Webbplatsen är uppdaterad

note: translators: %1$s current db version, %2$s available db version
en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
sv_SE: Webbplatsen kräver databasuppgradering från %1$s till %2$s

en: Site
sv_SE: Webbplats

note: translators: %s The button label name, translated seperately
en: Upgrade Sites
sv_SE: Uppgradera webbplatser

note: translators: %s The button label name, translated seperately
en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
sv_SE: Följande webbplatser kräver en DB-uppgradering. Kontrollera de du vill uppdatera och klicka sedan på %s.

en: Add rule group
sv_SE: Lägg till regelgrupp

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
sv_SE: Skapa en uppsättning regler för att avgöra vilka redigeringsvyer som ska använda dessa avancerade anpassade fält

en: Rules
sv_SE: Regler

en: Copied
sv_SE: Kopierad

en: Copy to clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

en: Select the items you would like to export and then select your export method. Export As JSON to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Generate PHP to export to PHP code which you can place in your theme.
sv_SE: Välj vilka objekt du vill exportera och sedan exportmetod. ”Exportera som JSON” för att exportera till en .json-fil som du sedan kan importera till någon annan ACF-installation. ”Generera PHP” för att exportera PHP kod som du kan lägga till i ditt tema.

en: Select Field Groups
sv_SE: Välj fältgrupper

en: No field groups selected
sv_SE: Inga fältgrupper valda

en: Generate PHP
sv_SE: Generera PHP

en: Export Field Groups
sv_SE: Exportera fältgrupper

en: Import file empty
sv_SE: Importerad fil är tom

en: Incorrect file type
sv_SE: Felaktig filtyp

en: Error uploading file. Please try again
sv_SE: Fel vid uppladdning av fil. Försök igen

en: Import Field Groups
sv_SE: Importera fältgrupper

en: Sync
sv_SE: Synkronisera

note: translators: %s: field group title
en: Select %s
sv_SE: Välj %s

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Duplicate this item
sv_SE: Duplicera detta objekt

en: Supports
sv_SE: Stöder

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Sync available
sv_SE: Synkronisering tillgänglig

note: translators: %s number of field groups synchronized
en: Field group synchronized. | %s field groups synchronized.
sv_SE[0]: Fältgrupp synkroniserad.
sv_SE[1]: %s fältgrupper synkroniserade.

note: translators: %s number of field groups duplicated
en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
sv_SE[0]: Fältgrupp duplicerad.
sv_SE[1]: %s fältgrupper duplicerade.

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Aktiv <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Aktiva <span class="count">(%s)</span>

en: Review sites & upgrade
sv_SE: Granska webbplatser och uppgradera

en: Upgrade Database
sv_SE: Uppgradera databas

en: Custom Fields
sv_SE: Anpassade fält

en: Move Field
sv_SE: Flytta fält

en: Please select the destination for this field
sv_SE: Välj destinationen för detta fält

note: translators: Confirmation message once a field has been moved to a different field group.
en: The %1$s field can now be found in the %2$s field group
sv_SE: Fältet %1$s kan nu hittas i fältgruppen %2$s

en: Move Complete.
sv_SE: Flytt färdig.

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Field Keys
sv_SE: Fältnycklar

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Location
sv_SE: Plats

en: copy
sv_SE: kopiera

en: (this field)
sv_SE: (detta fält)

en: Checked
sv_SE: Ikryssad

en: Move Custom Field
sv_SE: Flytta anpassat fält

en: No toggle fields available
sv_SE: Inga fält för att slå på/av är tillgängliga

en: Field group title is required
sv_SE: Rubrik för fältgrupp är obligatoriskt

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
sv_SE: Detta fält kan inte flyttas innan dess ändringar har sparats

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
sv_SE: Strängen ”field_” får inte användas i början av ett fältnamn

en: Field group draft updated.
sv_SE: Fältgruppsutkast uppdaterat.

en: Field group scheduled for.
sv_SE: Fältgrupp schemalagd för.

en: Field group submitted.
sv_SE: Fältgrupp skickad.

en: Field group saved.
sv_SE: Fältgrupp sparad.

en: Field group published.
sv_SE: Fältgrupp publicerad.

en: Field group deleted.
sv_SE: Fältgrupp borttagen.

en: Field group updated.
sv_SE: Fältgrupp uppdaterad.

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: is not equal to
sv_SE: är inte lika med

en: is equal to
sv_SE: är lika med

en: Forms
sv_SE: Formulär

en: Page
sv_SE: Sida

en: Post
sv_SE: Inlägg

en: Relational
sv_SE: Relationellt

en: Choice
sv_SE: Val

en: Basic
sv_SE: Grundläggande

en: Unknown
sv_SE: Okänt

en: Field type does not exist
sv_SE: Fälttyp finns inte

en: Spam Detected
sv_SE: Skräppost upptäckt

en: Post updated
sv_SE: Inlägg uppdaterat

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Validate Email
sv_SE: Validera e-post

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Edit field group
sv_SE: Redigera fältgrupp

en: Selection is less than
sv_SE: Valet är mindre än

en: Selection is greater than
sv_SE: Valet är större än

en: Value is less than
sv_SE: Värde är mindre än

en: Value is greater than
sv_SE: Värde är större än

en: Value contains
sv_SE: Värde innehåller

en: Value matches pattern
sv_SE: Värde matchar mönster

en: Value is not equal to
sv_SE: Värde är inte lika med

en: Value is equal to
sv_SE: Värde är lika med

en: Has no value
sv_SE: Har inget värde

en: Has any value
sv_SE: Har något värde

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Are you sure?
sv_SE: Är du säker?

note: translators: %d is the number of fields that require attention
en: %d fields require attention
sv_SE: %d fält kräver din uppmärksamhet

en: 1 field requires attention
sv_SE: 1 fält kräver din uppmärksamhet

en: Validation failed
sv_SE: Validering misslyckades

en: Validation successful
sv_SE: Validering lyckades

en: Restricted
sv_SE: Begränsad

en: Collapse Details
sv_SE: Minimera detaljer

en: Expand Details
sv_SE: Expandera detaljer

en: Uploaded to this post
sv_SE: Uppladdat till detta inlägg

[ctx: verb]
en: Update
sv_SE: Uppdatera

[ctx: verb]
en: Edit
sv_SE: Redigera

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
sv_SE: De ändringar du gjort kommer att gå förlorade om du navigerar bort från denna sida

en: File type must be %s.
sv_SE: Filtyp måste vara %s.

en: or
sv_SE: eller

en: File size must not exceed %s.
sv_SE: Filstorleken får inte överskrida %s.

en: File size must be at least %s.
sv_SE: Filstorlek måste vara lägst %s.

en: Image height must not exceed %dpx.
sv_SE: Bildens höjd får inte överskrida %d px.

en: Image height must be at least %dpx.
sv_SE: Bildens höjd måste vara åtminstone %d px.

en: Image width must not exceed %dpx.
sv_SE: Bildens bredd får inte överskrida %d px.

en: Image width must be at least %dpx.
sv_SE: Bildens bredd måste vara åtminstone %d px.

en: (no title)
sv_SE: (ingen rubrik)

en: Full Size
sv_SE: Full storlek

en: Large
sv_SE: Stor

en: Thumbnail
sv_SE: Miniatyr

en: (no label)
sv_SE: (ingen etikett)

en: Sets the textarea height
sv_SE: Ställer in textområdets höjd

en: Rows
sv_SE: Rader

en: Text Area
sv_SE: Textområde

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
sv_SE: Förbered en extra kryssruta för att slå på/av alla val

en: Save 'custom' values to the field's choices
sv_SE: Spara ”anpassade” värden till fältets val

en: Allow 'custom' values to be added
sv_SE: Tillåt att ”anpassade” värden kan läggas till

en: Add new choice
sv_SE: Lägg till nytt val

en: Toggle All
sv_SE: Slå på/av alla

en: Allow Archives URLs
sv_SE: Tillåt arkiv-URL:er

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Page Link
sv_SE: Sidlänk

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Name
sv_SE: Namn

en: %s added
sv_SE: %s har lagts till

en: %s already exists
sv_SE: %s finns redan

en: User unable to add new %s
sv_SE: Användare kan inte lägga till ny %s

en: Term ID
sv_SE: Term-ID

en: Term Object
sv_SE: Term-objekt

en: Load value from posts terms
sv_SE: Hämta värde från inläggets termer

en: Load Terms
sv_SE: Ladda termer

en: Connect selected terms to the post
sv_SE: Koppla valda termer till inlägget

en: Save Terms
sv_SE: Spara termer

en: Allow new terms to be created whilst editing
sv_SE: Tillåt att nya termer skapas vid redigering

en: Create Terms
sv_SE: Skapa termer

en: Radio Buttons
sv_SE: Radioknappar

en: Single Value
sv_SE: Enskild värde

en: Multi Select
sv_SE: Flerval

en: Checkbox
sv_SE: Kryssruta

en: Multiple Values
sv_SE: Flera värden

en: Select the appearance of this field
sv_SE: Välj utseendet på detta fält

en: Appearance
sv_SE: Utseende

en: Select the taxonomy to be displayed
sv_SE: Välj taxonomin som ska visas

[ctx: No Terms]
en: No %s
sv_SE: Inga %s

en: Value must be equal to or lower than %d
sv_SE: Värdet måste vara lika med eller lägre än %d

en: Value must be equal to or higher than %d
sv_SE: Värdet måste vara lika med eller högre än %d

en: Value must be a number
sv_SE: Värdet måste vara ett nummer

en: Number
sv_SE: Nummer

en: Save 'other' values to the field's choices
sv_SE: Spara ”andra” värden i fältets val

en: Add 'other' choice to allow for custom values
sv_SE: Lägg till valet ”annat” för att tillåta anpassade värden

en: Other
sv_SE: Annat

en: Radio Button
sv_SE: Alternativknapp

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
sv_SE: Definiera en ändpunkt för föregående dragspel att stoppa. Detta dragspel kommer inte att vara synligt.

en: Allow this accordion to open without closing others.
sv_SE: Tillåt detta dragspel öppna utan att stänga andra.

en: Multi-Expand
sv_SE: Multi-expandera

en: Display this accordion as open on page load.
sv_SE: Visa detta dragspel som öppet på sidladdning.

en: Open
sv_SE: Öppen

en: Accordion
sv_SE: Dragspel

en: Restrict which files can be uploaded
sv_SE: Begränsa vilka filer som kan laddas upp

en: File ID
sv_SE: Fil-ID

en: File URL
sv_SE: Fil-URL

en: File Array
sv_SE: Fil-array

en: Add File
sv_SE: Lägg till fil

en: No file selected
sv_SE: Ingen fil vald

en: File name
sv_SE: Filnamn

en: Update File
sv_SE: Uppdatera fil

en: Edit File
sv_SE: Redigera fil

en: Select File
sv_SE: Välj fil

en: File
sv_SE: Fil

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Specify the value returned
sv_SE: Specificera värdet att returnera

en: Use AJAX to lazy load choices?
sv_SE: Använda AJAX för att ladda alternativ efter att sidan laddats?

en: Enter each default value on a new line
sv_SE: Ange varje standardvärde på en ny rad

[ctx: verb]
en: Select
sv_SE: Välj

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
sv_SE: Laddning misslyckades

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
sv_SE: Söker&hellip;

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
sv_SE: Laddar in fler resultat …

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
note: translators: %d - maximum number of items that can be selected in the select field
en: You can only select %d items
sv_SE: Du kan endast välja %d objekt

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
sv_SE: Du kan endast välja 1 objekt

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
note: translators: %d - number of characters that should be removed from select field
en: Please delete %d characters
sv_SE: Ta bort %d tecken

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
sv_SE: Ta bort 1 tecken

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
note: translators: %d - number of characters to enter into select field input
en: Please enter %d or more characters
sv_SE: Ange %d eller fler tecken

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
sv_SE: Ange 1 eller fler tecken

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
sv_SE: Inga matchningar hittades

[ctx: Select2 JS matches_n]
note: translators: %d - number of results available in select field
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
sv_SE: %d resultat är tillgängliga, använd tangenterna med uppåt- och nedåtpil för att navigera.

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
sv_SE: Ett resultat är tillgängligt, tryck på returtangenten för att välja det.

[ctx: noun]
en: Select
sv_SE: Välj

en: User ID
sv_SE: Användar-ID

en: User Object
sv_SE: Användarobjekt

en: User Array
sv_SE: Användar-array

en: All user roles
sv_SE: Alla användarroller

en: Filter by Role
sv_SE: Filtrera efter roll

en: User
sv_SE: Användare

en: Separator
sv_SE: Avgränsare

en: Select Color
sv_SE: Välj färg

en: Default
sv_SE: Standard

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Color Picker
sv_SE: Färgväljare

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
sv_SE: Välj

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
sv_SE: Klart

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
sv_SE: Nu

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
sv_SE: Tidszon

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
sv_SE: Mikrosekund

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
sv_SE: Millisekund

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
sv_SE: Sekund

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
sv_SE: Minut

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
sv_SE: Timme

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
sv_SE: Tid

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
sv_SE: Välj tid

en: Date Time Picker
sv_SE: Datum/tidväljare

en: Endpoint
sv_SE: Ändpunkt

en: Left aligned
sv_SE: Vänsterjusterad

en: Top aligned
sv_SE: Toppjusterad

en: Placement
sv_SE: Placering

en: Tab
sv_SE: Flik

en: Value must be a valid URL
sv_SE: Värde måste vara en giltig URL

en: Link URL
sv_SE: Länk-URL

en: Link Array
sv_SE: Länk-array

en: Opens in a new window/tab
sv_SE: Öppnas i ett nytt fönster/flik

en: Select Link
sv_SE: Välj länk

en: Link
sv_SE: Länk

en: Email
sv_SE: E-post

en: Step Size
sv_SE: Stegstorlek

en: Maximum Value
sv_SE: Maximalt värde

en: Minimum Value
sv_SE: Minsta värde

en: Range
sv_SE: Intervall

en: Both (Array)
sv_SE: Båda (Array)

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Value
sv_SE: Värde

en: Vertical
sv_SE: Vertikal

en: Horizontal
sv_SE: Horisontell

en: red : Red
sv_SE: röd : Röd

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
sv_SE: För mer kontroll kan du specificera både ett värde och en etikett så här:

en: Enter each choice on a new line.
sv_SE: Ange varje val på en ny rad.

en: Choices
sv_SE: Val

en: Button Group
sv_SE: Knappgrupp

en: Allow Null
sv_SE: Tillåt värdet ”null”

en: Parent
sv_SE: Överordnad

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
sv_SE: TinyMCE kommer inte att initialiseras förrän fältet är klickat

en: Delay Initialization
sv_SE: Fördröjd initialisering

en: Show Media Upload Buttons
sv_SE: Visa knappar för mediauppladdning

en: Toolbar
sv_SE: Verktygsfält

en: Text Only
sv_SE: Endast text

en: Visual Only
sv_SE: Endast visuell

en: Visual & Text
sv_SE: Visuell och text

en: Tabs
sv_SE: Flikar

en: Click to initialize TinyMCE
sv_SE: Klicka för att initialisera TinyMCE

en: Visual
sv_SE: Visuellt

en: Value must not exceed %d characters
sv_SE: Värde får inte överstiga %d tecken

en: Leave blank for no limit
sv_SE: Lämna fältet tomt för att inte sätta någon begränsning

en: Character Limit
sv_SE: Teckenbegränsning

en: Appears after the input
sv_SE: Visas efter inmatningen

en: Append
sv_SE: Lägg till efter

en: Appears before the input
sv_SE: Visas före inmatningen

en: Prepend
sv_SE: Lägg till före

en: Appears within the input
sv_SE: Visas inuti inmatningen

en: Placeholder Text
sv_SE: Platshållartext

en: Appears when creating a new post
sv_SE: Visas när ett nytt inlägg skapas

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
sv_SE[0]: %1$s kräver minst %2$s val
sv_SE[1]: %1$s kräver minst %2$s val

en: Post ID
sv_SE: Inläggs-ID

en: Post Object
sv_SE: Inläggsobjekt

en: Maximum Posts
sv_SE: Maximalt antal inlägg

en: Minimum Posts
sv_SE: Minsta antal inlägg

en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

en: Selected elements will be displayed in each result
sv_SE: Valda element kommer att visas i varje resultat

en: Elements
sv_SE: Element

en: Taxonomy
sv_SE: Taxonomi

en: Post Type
sv_SE: Inläggstyp

en: Filters
sv_SE: Filter

en: All taxonomies
sv_SE: Alla taxonomier

en: Filter by Taxonomy
sv_SE: Filtrera efter taxonomi

en: All post types
sv_SE: Alla inläggstyper

en: Filter by Post Type
sv_SE: Filtrera efter inläggstyp

en: Search...
sv_SE: Sök …

en: Select taxonomy
sv_SE: Välj taxonomi

en: Select post type
sv_SE: Välj inläggstyp

en: No matches found
sv_SE: Inga matchningar hittades

en: Loading
sv_SE: Laddar in

en: Maximum values reached ( {max} values )
sv_SE: Maximalt antal värden har nåtts ({max} värden)

en: Relationship
sv_SE: Relationer

en: Comma separated list. Leave blank for all types
sv_SE: Kommaseparerad lista. Lämna tomt för alla typer

en: Allowed File Types
sv_SE: Tillåtna filtyper

en: Maximum
sv_SE: Maximalt

en: File size
sv_SE: Filstorlek

en: Restrict which images can be uploaded
sv_SE: Begränsa vilka bilder som kan laddas upp

en: Uploaded to post
sv_SE: Uppladdat till inlägg

en: All
sv_SE: Alla

en: Limit the media library choice
sv_SE: Begränsa mediabiblioteksvalet

en: Library
sv_SE: Bibliotek

en: Preview Size
sv_SE: Förhandsgranska storlek

en: Image ID
sv_SE: Bild-ID

en: Image URL
sv_SE: Bild-URL

en: Image Array
sv_SE: Bild-array

en: Specify the returned value on front end
sv_SE: Specificera returvärdet på front-end

en: Return Value
sv_SE: Returvärde

en: Add Image
sv_SE: Lägg till bild

en: No image selected
sv_SE: Ingen bild vald

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: All images
sv_SE: Alla bilder

en: Update Image
sv_SE: Uppdatera bild

en: Edit Image
sv_SE: Redigera bild

en: Select Image
sv_SE: Välj bild

en: Image
sv_SE: Bild

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
sv_SE: Tillåt att HTML-märkkod visas som synlig text i stället för att renderas

en: Escape HTML
sv_SE: Inaktivera HTML-rendering

en: No Formatting
sv_SE: Ingen formatering

en: Automatically add &lt;br&gt;
sv_SE: Lägg automatiskt till &lt;br&gt;

en: Automatically add paragraphs
sv_SE: Lägg automatiskt till stycken

en: Controls how new lines are rendered
sv_SE: Styr hur nya rader visas

en: New Lines
sv_SE: Nya rader

en: Week Starts On
sv_SE: Veckan börjar på

en: The format used when saving a value
sv_SE: Formatet som används när ett värde sparas

en: Save Format
sv_SE: Spara format

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
sv_SE: V

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
sv_SE: Föreg.

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
sv_SE: Nästa

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
sv_SE: Idag

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
sv_SE: Klart

en: Date Picker
sv_SE: Datumväljare

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Embed Size
sv_SE: Inbäddad storlek

en: Enter URL
sv_SE: Ange URL

en: Text shown when inactive
sv_SE: Text som visas när inaktivt

en: Off Text
sv_SE: ”Av”-text

en: Text shown when active
sv_SE: Text som visas när aktivt

en: On Text
sv_SE: ”På”-text

en: Stylized UI
sv_SE: Stiliserat användargränssnitt

en: Default Value
sv_SE: Standardvärde

en: Displays text alongside the checkbox
sv_SE: Visar text bredvid kryssrutan

en: Message
sv_SE: Meddelande

en: No
sv_SE: Nej

en: Yes
sv_SE: Ja

en: True / False
sv_SE: Sant/falskt

en: Row
sv_SE: Rad

en: Table
sv_SE: Tabell

en: Specify the style used to render the selected fields
sv_SE: Specificera stilen för att rendera valda fält

en: Sub Fields
sv_SE: Underfält

en: Group
sv_SE: Grupp

en: Customize the map height
sv_SE: Anpassa karthöjden

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Set the initial zoom level
sv_SE: Ställ in den initiala zoomnivån

en: Zoom
sv_SE: Zooma

en: Center the initial map
sv_SE: Centrera den inledande kartan

en: Center
sv_SE: Centrerat

en: Search for address...
sv_SE: Sök efter adress …

en: Find current location
sv_SE: Hitta nuvarande plats

en: Clear location
sv_SE: Rensa plats

en: Search
sv_SE: Sök

en: Sorry, this browser does not support geolocation
sv_SE: Denna webbläsare saknar stöd för platsinformation

en: The format returned via template functions
sv_SE: Formatet returnerad via mallfunktioner

en: Return Format
sv_SE: Returformat

en: Custom:
sv_SE: Anpassad:

en: The format displayed when editing a post
sv_SE: Formatet visas när ett inlägg redigeras

en: Display Format
sv_SE: Visningsformat

en: Time Picker
sv_SE: Tidsväljare

note: translators: counts for inactive field groups
en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Inaktiv <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Inaktiva <span class="count">(%s)</span>

en: No Fields found in Trash
sv_SE: Inga fält hittades i papperskorgen

en: No Fields found
sv_SE: Inga fält hittades

en: Search Fields
sv_SE: Sök fält

en: View Field
sv_SE: Visa fält

en: New Field
sv_SE: Nytt fält

en: Edit Field
sv_SE: Redigera fält

en: Add New Field
sv_SE: Lägg till nytt fält

en: Field
sv_SE: Fält

en: Fields
sv_SE: Fält

en: No Field Groups found in Trash
sv_SE: Inga fältgrupper hittades i papperskorgen

en: No Field Groups found
sv_SE: Inga fältgrupper hittades

en: Search Field Groups
sv_SE: Sök fältgrupper

en: View Field Group
sv_SE: Visa fältgrupp

en: New Field Group
sv_SE: Ny fältgrupp

en: Edit Field Group
sv_SE: Redigera fältgrupp

en: Add New Field Group
sv_SE: Lägg till ny fältgrupp

en: Add New
sv_SE: Lägg till nytt

en: Field Group
sv_SE: Fältgrupp

en: Field Groups
sv_SE: Fältgrupper

note: Description of the plugin
en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
sv_SE: Anpassa WordPress med kraftfulla, professionella och intuitiva fält.
