Plugins - Loco Translate - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (462 entries)

en: "%1$s" %2$s by %3$s
fr: « %1$s » %2$s par %3$s

en: "%s" is a directory, not a file
fr: « %s » est un répertoire, pas un fichier

en: "Hello Dolly" is part of the WordPress core
fr: « Hello Dolly » fait partie du noyau de WordPress

en: %1$s file has been skipped because it's %3$s. (Max is %2$s). Check all strings are present before saving. | %1$s files over %2$s have been skipped. (Largest is %3$s). Check all strings are present before saving.
fr[0]: %1$s fichier a été ignoré car il pèse %3$s. (le maximum est de %2$s). Vérifiez que toutes les chaînes sont présentes avant d’enregistrer.
fr[1]: %1$s fichiers sur %2$s ont étés ignorés. (Le plus large est de %3$s). Vérifiez que toutes les chaînes sont présentes avant d’enregistrer.

en: %1$s string found in %2$s | %1$s strings found in %2$s
fr[0]: %1$s chaîne trouvée dans %2$s
fr[1]: %1$s chaînes trouvées dans %2$s

en: %1$s string translated via %2$s | %1$s strings translated via %2$s
fr[0]: %1$s chaîne traduite via %2$s
fr[1]: %1$s chaînes traduites via %2$s

en: %s ago
fr: il y a %s

en: %s already exists in this folder
fr: %s existe déjà dans ce dossier

en: %s characters will be sent for translation.
fr: %s caractères seront envoyés pour traduction.

en: %s dependent file will also be deleted | %s dependent files will also be deleted
fr[0]: %s fichier dépendant sera également supprimé
fr[1]: %s fichiers dépendants seront également supprimés

en: %s file can't be matched to a known set of strings | %s files can't be matched to a known set of strings
fr[0]: %s fichier ne correspond à aucun jeu de chaînes connu
fr[1]: %s fichiers ne correspondent à aucun jeu de chaînes connues

en: %s file could not be moved | %s files could not be moved
fr[0]: %s fichier n’a pas pu être déplacé
fr[1]: %s fichiers n’ont pas pu être déplacés

en: %s file is writeable
fr: Le fichier %s est inscriptible

en: %s file moved | %s files moved
fr[0]: %s fichier déplacé
fr[1]: %s fichiers déplacés

en: %s file saved
fr: Fichier %s enregistré

en: %s fuzzy
fr: %s approximatives

en: %s is not a Gettext file
fr: %s n’est pas un fichier Gettext

en: %s new string added | %s new strings added
fr[0]: %s nouvelle chaîne ajoutée
fr[1]: %s nouvelles chaînes ajoutées

en: %s obsolete string removed | %s obsolete strings removed
fr[0]: %s chaîne obsolète retirée
fr[1]: %s chaînes obsolètes retirées

en: %s on disk
fr: %s sur le disque

en: %s possible error detected | %s possible errors detected
fr[0]: Possible erreur %s détectée
fr[1]: Possibles erreurs %s détectées

en: %s source file will be scanned for translatable strings | %s source files will be scanned for translatable strings
fr[0]: %s fichier source peut être scanné à la recherche de chaînes traduisibles
fr[1]: %s fichiers sources peuvent être scannés à la recherche de chaînes traduisibles

en: %s string | %s strings
fr[0]: %s chaîne
fr[1]: %s chaînes

en: %s string marked Fuzzy | %s strings marked Fuzzy
fr[0]: %s chaîne marquée « fuzzy »
fr[1]: %s chaînes marquées « fuzzy »

en: %s string updated | %s strings updated
fr[0]: %s chaîne mise à jour
fr[1]: %s chaînes mises à jour

en: %s translation copied | %s translations copied
fr[0]: %s traduction copiée
fr[1]: %s traductions copiées

en: %s unique source strings.
fr: %s chaînes de source unique.

en: %s untranslated
fr: %s non traduites

en: %s word | %s words
fr[0]: %s mot
fr[1]: %s mots

en: %s%% translated
fr: %s%% chaînes traduites

en: %u file deleted | %u files deleted
fr[0]: Fichier %u supprimé
fr[1]: Fichiers %u supprimés

en: A newer version of Loco Translate is available for download
fr: Une nouvelle version de Loco Translate est disponible au téléchargement

en: API URL
fr: URL de l’API

en: API key
fr: Clé de l’API

en: API keys
fr: Clés d’API

en: API region
fr: Région de l’API

en: About templates
fr: À propos des modèles

en: About the Tokenizer
fr: À propos du Tokenizer

en: Access to this file is blocked for security reasons
fr: L’accès à ce fichier est bloqué pour des raisons de sécurité

en: Active theme:
fr: Thème actif :

en: Add UTF-8 byte order mark
fr: Ajouter l’indicateur d’ordre des octets UTF-8

en: Add automatic translation services in the plugin settings.
fr: Ajouter le service de traduction automatique dans les réglages de l’extension.

en: Add set
fr: Ajouter un jeu

en: Additional files found
fr: Fichiers additionnels trouvés

en: Administrators and auditors may wish to review Loco's <a href="%s">plugin privacy notice</a>.
fr: Les administrateurs et les auditeurs peuvent consulter la <a href="%s">politique de confidentialité</a> de Loco Translate.

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced configuration
fr: Configuration avancée

en: Advanced tab
fr: Onglet avancé

en: Ajax controller returned empty JSON
fr: Le contrôleur AJAX a généré un JSON vide

en: Ajax route not found: "%s"
fr: Route AJAX non trouvé : « %s »

en: Allow
fr: Autoriser

en: Allow (with warning)
fr: Autoriser (avec avertissement)

en: Allow full access to these roles
fr: Autoriser l’accès complet à tous ces rôles

en: Are you sure you want to <strong>permanently</strong> delete the following file?
fr: Confirmez-vous la suppression <strong>définitive</strong> du fichier suivant ?

en: Assign template
fr: Affecter un modèle

en: Author details
fr: Détails de l’auteur

en: Auto-translate this file
fr: Traduire automatiquement ce fichier

en: Available languages
fr: Langues disponibles

en: Backup files will be written when you save translations from Loco Translate editor
fr: Les fichiers de sauvegarde seront écrits lorsque vous enregistrerez les traductions à partir de l’éditeur Loco Translate

en: Binary file missing
fr: Fichier binaire manquant

en: Blocked paths
fr: Chemins bloqués

en: Bundle auto-configured
fr: Paquet auto-configuré

en: Bundle configuration saved
fr: Configuration du paquet sauvegardée

en: Bundle name
fr: Nom du paquet

en: Bundle setup
fr: Configuration du paquet

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
fr: Suivante

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
fr: Précedente

en: Cancel
fr: Annuler

en: Changes to this file may be overwritten or deleted when you update WordPress
fr: Les modifications apportées à ce fichier peuvent être écrasées ou supprimées lors de la mise à jour de WordPress

en: Check console output for debugging information
fr: Vérifiez la console pour des informations de débogage

en: Check the translations marked with a warning sign
fr: Vérifier les traductions signalées par un signe d’avertissement

en: Child theme declares the same Text Domain as the parent theme
fr: Le thème enfant déclare le même Text Domain que le thème parent

en: Choose a language
fr: Choisissez une langue

en: Choose a location
fr: Choisissez un emplacement

en: Choose a new location for these translations
fr: Choisissez un nouvel emplacement pour ces traductions

en: Click "Connect" to authenticate with the server
fr: Cliquez sur « Se connecter » pour vous authentifier avec le serveur

en: Click the <a href="%s">setup</a> tab to complete the bundle configuration
fr: Cliquez l’onglet <a href="%s">« Configuration »</a> pour terminer la configuration du paquet

en: Compiled translations
fr: Traductions compilées

en: Compiling JSON files
fr: Compilation des fichiers JSON

en: Compiling MO files
fr: Compilation des fichiers MO

en: Configuration reset
fr: Réinitialiser la configuration

en: Configuration saved
fr: Configuration enregistrée

en: Configure %s
fr: Configurer %s

en: Confirm delete
fr: Confirmer la suppression

en: Confirm relocation
fr: Confirmer le déplacement

en: Connect
fr: Connecter

en: Connected to remote file system
fr: Connecté au système de fichier distant

en: Copy
fr: Copier

en: Copy %s instead
fr: Copiez %s au lieu de

en: Copy PO file
fr: Copie du fichier PO

en: Copy target translations from "%s"
fr: Copier les traductions cibles à partir de « %s »

en: Core translations &lsaquo; Loco
fr: Traductions du noyau &lsaquo; Loco

en: Create template
fr: Créer un modèle

en: Create template instead
fr: Créez un modèle à la place

en: Creating this file requires permission
fr: Créer ce fichier nécessite certains droits

en: Current configuration as XML
fr: Configuration actuelle au format XML

en: Custom language
fr: Langue personnalisée

en: Custom translations may not work without System translations installed
fr: Les traductions personnalisées peuvent ne pas fonctionner si les traductions du système ne sont pas installées.

en: Debug
fr: Débogage

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete %s
fr: Supprimer %s

en: Delete Permanently
fr: Supprimer définitivement

en: Delete redundant files
fr: Supprimer les fichiers redondants

en: Deleting this file requires permission
fr: Supprimer ce fichier nécessite certains droits

en: Descriptive name for this set of translatable strings
fr: Un nom descriptif pour ce jeu de chaînes traduisibles

en: Directory doesn't exist
fr: Le répertoire n’existe pas

en: Directory is writeable
fr: Le répertoire est inscriptible

en: Disallow
fr: Refuser

en: Domain path
fr: Chemin du domaine

en: Download action not found
fr: Action de téléchargement non trouvée

en: Download controller returned empty output
fr: Le téléchargement du contrôleur a généré un signal vide

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit config
fr: Modifier la configuration

en: Edit file headers
fr: Modifier les en-têtes de fichier

en: Edit template
fr: Modifier le modèle

en: Editing %1$s in %2$s
fr: Modification de %1$s dans %2$s

en: Editing of POT (template) files
fr: Modification des fichiers pot (modèle)

en: Editor
fr: Éditeur

[ctx: Editor]
en: %s translation
fr: Traduction de %s

[ctx: Editor]
en: Add
fr: Ajouter

[ctx: Editor]
en: Check
fr: Cocher

[ctx: Editor]
en: Comments
fr: Commentaires

[ctx: Editor]
en: Context
fr: Contexte

[ctx: Editor]
en: Context not loaded
fr: Contexte non chargé

[ctx: Editor]
en: Download
fr: Télécharger

[ctx: Editor]
en: Plural
fr: Pluriel

[ctx: Editor]
en: Remove
fr: Retirer

[ctx: Editor]
en: Revert
fr: Rétablir

[ctx: Editor]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: Editor]
en: Single
fr: Singulier

[ctx: Editor]
en: Source text
fr: Texte source

[ctx: Editor]
en: Source text not loaded
fr: Texte source non chargé

[ctx: Editor]
en: Suggest translation
fr: Suggérer une traduction

[ctx: Editor]
en: Sync
fr: Synchroniser

[ctx: Editor]
en: Toggle Fuzzy
fr: Permuter les chaînes approximatives

[ctx: Editor]
en: Toggle code view
fr: Afficher/Masquer la vue « code »

[ctx: Editor]
en: Toggle invisibles
fr: Afficher/Masquer les caractères invisibles

[ctx: Editor]
en: Translated
fr: Traduit

[ctx: Editor]
en: Translation
fr: Traduction

[ctx: Editor]
en: Translation not loaded
fr: Traduction non chargée

[ctx: Editor]
en: Untranslated
fr: Non traduit

en: Either this file is missing or the server doesn't have permission to access it
fr: Soit le fichier est manquant, soit le serveur n’a pas les droits suffisants pour y accéder

en: Enable Ajax file uploads
fr: Activer les téléversements de fichier en Ajax

en: Enter a new location for this file
fr: Saisissez un nouvel emplacement pour ce fichier

en: Error
fr: Erreur

en: Exclude
fr: Exclure

en: Excludes %1$s file over %2$s | Excludes %1$s files over %2$s
fr[0]: Exclut %1$s fichier de plus de %2$s
fr[1]: Exclut %1$s fichiers de plus de %2$s

en: Extracting strings
fr: Extraction des chaînes

en: Failed to build directory path
fr: Échec de création du chemin de répertoire

en: Failed to chmod %s
fr: Échec de chmod %s

en: Failed to connect to remote server
fr: Impossible de se connecter au serveur distant

en: Failed to copy %1$s to %2$s
fr: Impossible de copier %1$s vers %2$s

en: Failed to create backup file in "%s". Check file permissions or disable backups
fr: Échec de création de fichier de sauvegarde dans « %s ». Vérifiez les droits de fichier ou désactivez les sauvegardes

en: Failed to create directory
fr: Échec de création du répertoire

en: Failed to delete %s
fr: Échec de la suppression de %s

en: Failed to save file
fr: Échec d’enregistrement de fichier

en: Falling back to source extraction because %s is missing
fr: Retourner à l’extraction de la source parce que %s manque

en: File access disallowed
fr: Accès aux fichiers non autorisé

en: File backups are disabled in your plugin settings
fr: Les sauvegardes de fichier sont désactivées dans les réglages de votre extension

en: File deleted
fr: Fichier supprimé

en: File does not have a valid header
fr: L’en-tête du fichier n’est pas valide

en: File doesn't exist
fr: Le fichier n’existe pas

en: File info
fr: Info du fichier

en: File is a directory
fr: Le fichier est un répertoire

en: File is in binary MO format
fr: Le fichier est en format MO binaire

en: File is protected by the bundle configuration
fr: Le fichier est protégé par la configuration du forfait

[ctx: File location]
en: Author
fr: Auteur

[ctx: File location]
en: Custom
fr: Personnalisé

[ctx: File location]
en: Other
fr: Autre

[ctx: File location]
en: System
fr: Système

en: File modification is disallowed by your WordPress config
fr: La modification de fichier n’est pas autorisée par votre configuration WordPress

en: File modified
fr: Fichier modifié

en: File not found
fr: Fichier non trouvé

en: File prefix
fr: Préfixe du fichier

en: File restored
fr: Fichier restauré

en: File size
fr: Taille de fichier

en: File system access
fr: Accès au système de fichier

en: Files and folders within the bundle that contain localized PHP code
fr: Fichiers et dossiers dans le paquet qui contiennent le code PHP localisé

en: Files found
fr: Fichiers trouvés

en: Files in this location can be modified or deleted by WordPress automatic updates
fr: Les fichiers à cet emplacement peuvent être modifiés ou supprimés par les mises à jour automatiques de WordPress

en: Filter translations
fr: Filtrer les traductions

en: Filter...
fr: Filtrer…

en: Folder
fr: Dossier

en: Folders within the bundle that contain author-supplied translations
fr: Dossiers dans le paquet qui contiennent des traductions fournies par les auteurs

en: Folders within the bundle that will never be searched for files
fr: Dossiers dans le paquet qui seront ignorés

en: Full documentation
fr: Documentation complète

en: Fuzzy matching tolerance
fr: Tolérance de correspondance Fuzzy

en: Generate hash tables
fr: Générer des tables de hachage

en: Get help with this
fr: Obtenir de l’aide avec ce problème

en: Getting help with Loco Translate
fr: Obtenir de l’aide pour Loco Translate

en: Go to WordPress Core
fr: Aller dans le noyau de WordPress

en: Grant access to roles
fr: Accorder l’accès aux rôles

en: Help
fr: Aide

en: Help & support
fr: Aide & support

en: Home
fr: Accueil

en: If you have trouble translating this bundle, consider asking the author for help
fr: Si vous avez du mal à traduire ce fichier, envisagez de demander de l’aide à son auteur

en: If you've been given a configuration file by a developer, paste the XML code here
fr: Si un développeur vous a donné un fichier de configuration, collez le code XML ici

en: Import config from XML
fr: Importer une configuration XML

en: In sync with template
fr: Synchronisé avec le modèle

en: Include
fr: Inclure

en: Include Fuzzy strings
fr: Inclure les chaînes approximatives

en: Info
fr: Infos

en: Info and tutorials
fr: Informations et tutoriels

en: Initializing new translations in "%s"
fr: Initialisation de nouvelles traductions pour « %s »

en: Initializing new translations in unknown set
fr: Initialisation de nouvelles traductions dans un jeu inconnu

en: Install manually
fr: Installer manuellement

en: Installed languages
fr: Langues installées

en: Invalid locale
fr: Locale non valide

en: It needs configuring before you can do any translations
fr: Il a besoin d’être configuré avant de pouvoir commencer à traduire

en: JSON compilation failed for %s
fr: La compilation JSON a échoué pour %s

en: Just copy English source strings
fr: Il suffit de copier les chaînes sources anglaises

en: Just now
fr: À l’instant

en: Keep this translation
fr: Conserver cette traduction

en: Language
fr: Langue

en: Language header is "%1$s" but file name contains "%2$s"
fr: L’en-tête de langue contient « %1$s » mais le nom du fichier contient « %2$s »

en: Languages
fr: Langues

en: Languages &lsaquo; Loco
fr: Langues &lsaquo; Loco

en: Last extracted
fr: Dernière extraction

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Last translation
fr: Dernière traduction

en: Load config
fr: Charger la configuration

en: Loading suggestions
fr: Chargement des suggestions

en: Locale code
fr: Code de locale

en: Locale name
fr: Nom de locale

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Loco Translate is powered by
fr: Loco Translate est propulsé par

en: Loco Translate requires the "%s" PHP extension. Ask your hosting provider to install it
fr: Loco Translate nécessite l’extension PHP « %s ». Demandez à votre hébergeur de l’installer

en: Loco requires the <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">Tokenizer extension</a> to scan PHP source code for translatable strings
fr: Loco a besoin de <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">l’extension Tokenizer</a> pour scanner le code source PHP à la recherche de chaînes traduisibles

en: Loco was interrupted by output from %1$s:%2$u
fr: Loco a été interrompu par un signal de %1$s : %2$u

en: Loco, Translation Management
fr: Loco, gestion de la traduction

en: MO file exists for this language already. Delete it first
fr: Un fichier MO existe déjà pour cette langue. Veuillez d’abord le supprimer

en: Mark new translations as Fuzzy
fr: Marquer les nouvelles traductions comme « fuzzy »

en: Maximum line length (zero disables wrapping)
fr: Longueur de ligne maximale (zéro désactive la limite)

en: Merge strings from related JSON files
fr: Fusionner les chaînes de caractères de fichiers JSON similaires

en: Merged from %s
fr: Fusionné depuis %s

en: Merged from source code
fr: Fusionné depuis le code source

en: Mismatching placeholder type; check against source text formatting
fr: Type de texte indicatif erroné ; vérifiez le formatage du texte source

en: Missing placeholders; source text formatting suggests at least %s
fr: Textes indicatifs manquants ; le formatage du texte source suggère un minimum de %s

en: Missing template
fr: Modèle manquant

en: Modification of POT (template) files is disallowed by the plugin settings
fr: La modification de fichiers pot (modèle) est désactivée par les réglages de l’extension

en: Modification of installed files
fr: Modification des fichiers installés

en: Modification of installed files is disallowed by the plugin settings
fr: La modification des fichiers installés est interdite par les réglages de l’extension

[ctx: Modified time]
en: Updated
fr: Dernière mise à jour

en: Move
fr: Déplacer

en: Move %s
fr: Déplacer %s

en: Move files
fr: Déplacer les fichiers

en: Need a human?
fr: Besoin d’un humain ?

en: New language
fr: Nouvelle langue

en: New template
fr: Nouveau modèle

en: New template file
fr: Nouveau modèle

en: New translations template for "%s"
fr: Nouveau modèle de traduction pour « %s »

en: No core translation files are installed for this language
fr: Aucun fichier de traduction du cœur n’a été installé pour cette langue

en: No files found for this language
fr: Aucun fichier trouvé pour cette langue

en: No formatting errors detected
fr: Aucune erreur de formatage détectée

en: No language selected
fr: Aucune langue sélectionnée

en: No previous file revisions
fr: Aucune précédente révision de fichier

en: No translation APIs configured
fr: Aucune API de traduction configurée

en: No translations found for "%s"
fr: Aucune chaîne traduisible n’a été trouvée pour « %s »

en: Not recommended
fr: Non recommandé

en: Note that the file may not be deletable due to additional ownership permissions
fr: Notez que ce fichier n’est peut-être pas supprimé faute de droits supplémentaires

en: Nothing matches the text filter
fr: Rien ne correspond au filtre

en: Nothing needed updating
fr: Rien à mettre à jour

en: Notice
fr: Notification

en: Number of backups to keep of each file:
fr: Nombre de sauvegardes à conserver de chaque fichier :

en: OK
fr: Ok

en: Official configuration
fr: Configuration officielle

en: Official plugin page
fr: Page officielle de l’extension

en: Out of sync with template
fr: Désynchronisé du modèle

en: Overview
fr: Vue d’ensemble

en: Overwrite existing translations
fr: Écraser les traductions existantes

en: PO file has different source strings to "%s". Try running Sync before making any changes.
fr: Le fichier PO a des chaînes sources différentes de « %s ». Essayez de lancer une synchronisation avant de faire des changements.

en: PO file has the same source strings as "%s"
fr: Le fichier PO a les mêmes chaînes sources que « %s »

en: PO file missing
fr: Fichier PO manquant

en: PO file saved and MO file compiled
fr: Fichier PO enregistré et fichier MO compilé

en: PO file saved and MO/JSON files compiled
fr: Fichier PO enregistré et fichiers MO/JSON compilés

en: PO file saved, but MO file compilation failed
fr: Fichier PO enregistré, mais échec de la compilation du fichier MO

en: Page not found
fr: Page non trouvée

en: Parent directory isn't writable
fr: Le répertoire parent n’est pas inscriptible

en: Parent theme
fr: Thème parent

en: Partially configured bundle
fr: Paquet partiellement configuré

en: Pending
fr: En attente

en: Permission denied
fr: Permission refusée

en: Permission denied to update file
fr: Droit de mise à jour du fichier refusé

en: Plugin not found: %s
fr: Extension non trouvée : %s

en: Plugin settings
fr: Réglages de l’extension

en: Plugin translations &lsaquo; Loco
fr: Traductions des extensions &lsaquo; Loco

en: Plugins
fr: Extensions

[ctx: Plural category]
en: Few
fr: Quelques

[ctx: Plural category]
en: Many
fr: Beaucoup

[ctx: Plural category]
en: One
fr: Un

[ctx: Plural category]
en: Other
fr: Autre

[ctx: Plural category]
en: Two
fr: Deux

[ctx: Plural category]
en: Zero
fr: Zéro

en: Plural forms differ from Loco Translate's built in rules for this language
fr: Les formes plurielles diffèrent des règles par défaut de Loco Translate pur cette langue

en: Possible syntax error in string formatting
fr: Erreur de syntaxe probable dans le formatage des chaînes

en: Pretty formatting
fr: Formatage agréable

en: Project name
fr: Nom du projet

en: Provide the following text when reporting a problem
fr: Rappelez le texte suivant lorsque vous signalerez un problème

en: Read only
fr: Lire uniquement

en: Recently updated:
fr: Récemment mis à jour :

en: Recommended
fr: Recommandé

en: Refusing to copy over an existing file
fr: Refus de copier par dessus un fichier existant

en: Relative path from bundle root to the official POT file
fr: Chemin relative entre le paquet racine et le fichier POT officiel

en: Relative path to template file
fr: Chemin relatif vers le fichier modèle

en: Relocate
fr: Déménager

en: Reset config
fr: Mettre la configuration à zéro

en: Restore
fr: Restaurer

en: Restore %s
fr: Restaurer %s

en: Restrict locales
fr: Restreindre les locales

en: Revisions are identical, you can delete %s
fr: Les révisions sont identiques, vous pouvez supprimer %s

en: Running plugins:
fr: Extensions actives :

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save config
fr: Enregistrer la configuration

en: Save credentials in session
fr: Enregistrer les informations d’identification dans la session

en: Save settings
fr: Enregistrer les réglages

en: Saving PO/POT files
fr: Enregistrement des fichiers PO/POT

en: Saving this file requires permission
fr: Enregistrer ce fichier nécessite certains droits

en: Scan JavaScript files with extensions:
fr: Scanner les fichiers JavaScript avec des extensions :

en: Scan PHP files with extensions:
fr: Scanner les fichiers PHP avec les extensions :

en: See all core translations
fr: Voir toutes les traductions du cœur

en: See all plugins
fr: Voir toutes les extensions

en: See all themes
fr: Voir tous les thèmes

en: See full disclaimer
fr: Voir l’avertissement complet

en: Server returned invalid data
fr: Le serveur a généré des données non valides

en: Set up %s
fr: Configurer %s

en: Sets
fr: Jeux

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings saved
fr: Réglages enregistrés

en: Setup
fr: Configuration

en: Setup tab
fr: Onglet de configuration

en: Site language
fr: Langue du site

en: Site options
fr: Options de site

en: Site options apply to all users of Loco Translate across the current site
fr: Les options de site s’appliquent à tous les utilisateurs de Loco Translate sur ce site

en: Skip PHP files larger than:
fr: Ignorer les fichiers PHP dépassant :

en: Skip template
fr: Ignorer le modèle

en: Source file paths
fr: Chemins de fichier source

en: Source files to scan:
fr: Fichiers source à analyser :

en: Start translating
fr: Commencer la traduction

en: String debugger
fr: Débogueur de chaine

en: Strings
fr: Chaînes

en: Strings up to date with %s
fr: Chaînes à jour avec %s

en: Strings up to date with source code
fr: Chaînes déjà mises à jour avec le code source

en: Strings will be extracted to:
fr: Les chaînes seront extraites à partir de :

en: Suggested translations
fr: Traductions suggérées

en: Super Admin
fr: Super administrateur

en: Support forum
fr: Forum de support

en: Sync with source when template missing
fr: Synchroniser avec la source lorsque le modèle est manquant

en: Syncing PO files
fr: Synchronisation des fichiers PO

en: System
fr: Système

en: System diagnostics
fr: Diagnostics système

en: Template file
fr: Modèle

en: Template file already exists
fr: Le modèle existe déjà

en: Template file created
fr: Modèle créé

en: Template missing
fr: Modèle manquant

en: Template options
fr: Options du modèle

en: Text Domain cannot be empty
fr: Le « Text Domain » ne peut pas être vide

en: The WordPress Team
fr: L’équipe WordPress

en: The containing directory for this file doesn't exist either
fr: Le répertoire contenant ce fichier n’existe pas non plus

en: The containing directory is writeable by %s, so you can add new files in the same location
fr: Le répertoire en question est inscriptible par %s, vous pouvez donc ajouter de nouveaux fichiers à cet emplacement

en: The default "languages" domain path has been detected
fr: Le chemin d’accès au domaine « langues » par défaut a été détecté.

en: The domain path is declared by the author as "%s"
fr: Le chemin d’accès au domaine est déclaré par l’auteur/autrice comme « %s »

en: The following file will be moved/renamed to the new location: | The following files will be moved/renamed to the new location:
fr[0]: Le fichier suivant sera déplacé/renommé à ce nouvel emplacement :
fr[1]: Les fichiers suivants seront déplacés/renommés à ce nouvel emplacement :

en: The language of this site is %s.
fr: La langue de ce site est %s.

en: The namespace into which WordPress will load translated strings
fr: Le « namespace » dans lequel WordPress chargera les chaînes traduites

en: Theme translations &lsaquo; Loco
fr: Traductions des thèmes &lsaquo; Loco

en: Themes
fr: Thèmes

en: These plugins have recently loaded translation files into the admin area
fr: Ces extensions ont récemment chargé des fichiers de traduction dans l’administration

en: These translations are not linked to a POT file. Sync operations will extract strings directly from source code.
fr: Ces traductions ne sont pas liées à un fichier POT. Les opérations de synchronisation extrairont directement les chaînes depuis le code source.

en: Third party services are subject to their own terms of use and may incur costs from the provider
fr: Les services tiers sont soumis à leurs propres conditions d’utilisation et peuvent entraîner des coûts de la part du fournisseur

en: This bundle does't declare a text domain; try configuring it in the Advanced tab
fr: Ce lot ne déclare pas de domaine de texte ; essayez de le configurer dans l’onglet Avancé

en: This bundle doesn't declare a domain path. Add one via the Advanced tab if needed
fr: Ce lot ne déclare pas de chemin de domaine. Ajoutez-en un si nécessaire via l’onglet Avancé

en: This bundle doesn't define a translations template file
fr: Ce paquet ne définit pas de modèle de traductions.

en: This bundle isn't automatically compatible and requires configuring before you can use all the functions of Loco Translate
fr: Ce paquet n’est pas automatiquement compatible et nécessite d’être configuré avant de pouvoir profiter de toutes les fonctionnalités de Loco Translate

en: This bundle isn't fully configured, so we don't know what the following files are for
fr: Ce paquet n’est pas entièrement configuré, nous ne savons donc pas à quoi servent les fichiers suivants

en: This bundle isn't set up for translation in a way we understand
fr: Ce lot n’est pas conçu pour être traduit d’une manière que nous comprenons

en: This bundle's configuration has been automatically detected and seems to be fully compatible
fr: La configuration de ce lot a été automatiquement détectée et semble parfaitement compatible

en: This bundle's configuration has been automatically detected, but isn't fully complete
fr: La configuration de ce paquet a été automatiquement détectée mais elle est incomplète

en: This bundle's configuration is built into Loco Translate
fr: La configuration de ce paquet est gérée par Loco Translate

en: This bundle's configuration is provided by the author
fr: La configuration de ce paquet est fournie par l’auteur

en: This bundle's configuration is saved in the WordPress database
fr: La configuration de ce paquet est enregistrée dans la base de données WordPress

en: This bundle's template file doesn't exist yet. We recommend you create it before adding languages
fr: Le modèle de traduction de ce paquet n’existe pas encore. Nous vous invitons à le créer avant d’ajouter des langues

en: This directory can't be written to directly by the web server
fr: Ce répertoire n’est pas inscriptible directement par le serveur web

en: This directory is managed by WordPress, be careful what you delete
fr: Ce répertoire est géré par WordPress, faites attention à ce que vous effacez

en: This directory is managed by WordPress. Removed files may be restored during updates
fr: Ce répertoire est géré par WordPress. Les fichiers supprimés risquent d’être restaurés lors des mises à jour.

en: This file can't be updated directly by the web server
fr: Ce fichier ne peut pas être mis à jour directement par le serveur web

en: This file may be overwritten or deleted when you update WordPress
fr: Ce fichier peut être écrasé ou effacé si vous mettez WordPress à jour

en: This is NOT a translation file. Manual editing of source strings is not recommended.
fr: Ce n’est pas un fichier de traduction. La modification manuelle des chaînes de source n’est pas recommandée.

en: This move operation requires permission
fr: Cette opération de déplacement nécessite un droit

en: This page was expecting a file, but the path is actually a directory
fr: Cette page attendait un fichier, mais le chemin est en fait un répertoire

en: This plugin doesn't collect any data from public website visitors.
fr: Cette extension ne collecte pas de données de vos visiteurs.

en: This plugin doesn't declare a text domain. It's assumed to be the same as the slug, but this could be wrong
fr: Cette extension ne déclare pas de domaine de texte. Il est supposé être le même que le slug, mais cela peut être erroné.

en: This plugin doesn't have its own translation files, but can be translated in the default text domain
fr: Cette extension n’a pas de fichiers de traduction, mais peut être traduite dans le text domain par défaut.

en: This text domain is not in Loco Translate's bundle configuration
fr: Ce domaine de texte n’est pas dans la configuration du lot de Loco Translate

en: To create new files here you'll have to connect to the remote file system, or make the directory writeable by %s
fr: Pour créer de nouveaux fichiers ici, vous devez vous connecter au système de fichier distant ou en rendant le répertoire inscriptible par %s

en: To make changes you'll have to connect to the remote file system, or make the file writeable by %s
fr: Pour faire des changements, vous devez vous connecter au système de fichier distant ou en rendant le répertoire inscriptible par %s

en: Too many placeholders; source text formatting suggests a maximum of %s
fr: Trop de textes indicatifs ; le formatage du texte source suggère un maximum de %s

en: Translate
fr: Traduire

en: Translate plugins
fr: Traduire des extensions

en: Translate themes
fr: Traduire des thèmes

en: Translate themes and plugins directly in WordPress
fr: Traduisez des thèmes et extensions directement dans WordPress

en: Translation job aborted with %s string remaining | Translation job aborted with %s strings remaining
fr[0]: Travail de traduction interrompu avec %s chaîne restante
fr[1]: Travail de traduction interrompu avec %s chaînes restantes

en: Translation progress
fr: Progression de la traduction

en: Translation progress %s%%
fr: Progression de la traduction %s%%

en: Translation template is invalid (%s)
fr: Le modèle de traduction n’est pas valide (%s)

en: Translations don't match template. Run sync to update from %s
fr: Les traductions ne correspondent pas au modèle. Veuillez lancer la synchronisation pour mettre à jour depuis %s

en: Translations have been recently modified in the following bundles
fr: Les traductions ont été récemment modifiées dans les paquets suivants

en: Translator credit
fr: Crédit du traducteur/traductrice

en: Unconfigured bundle
fr: Paquet non-configuré

en: Unexpected file type
fr: Type de fichier inattendu

en: Unknown author
fr: Auteur inconnu

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Update Now
fr: Mettre à jour maintenant

en: Upgrade to %s
fr: Mettre à niveau vers %s

en: Upload
fr: Téléverser

en: Upload PO
fr: Téléverser un PO

en: Upload PO file
fr: Téléverser le fichier PO

en: Upload a translation file
fr: Téléverser un fichier de traduction

en: Use this file as template when running Sync
fr: Utiliser ce fichier comme modèle lors de la synchronisation

en: Use this translation
fr: Utiliser cette traduction

en: Useful links:
fr: Liens utiles :

en: User options
fr: Options de l’utilisateur

en: User options apply to your WordPress login, across all sites
fr: Les options de l’utilisateur s’appliquent à votre profil WordPress, sur tous les sites

[ctx: User role]
en: Translator
fr: Traducteur/traductrice

en: Usually the same as the text domain, but don't leave blank unless you mean to
fr: Normalement le même que le « Text Domain », mais ne laissez pas ce champ vide à moins de savoir ce que vous faites

en: View
fr: Voir

en: View template
fr: Voir le modèle

en: Visit official site
fr: Visiter le site officiel

en: Warning
fr: Avertissement

en: We can't find the binary MO file that belongs with these translations
fr: Nous ne pouvons pas trouver de fichier MO binaire qui appartienne à ces traductions

en: We can't find the original PO file from which this was compiled
fr: Nous ne pouvons pas trouver le fichier PO original qui a servi à la compilation

en: Welcome to Loco Translate
fr: Bienvenue dans Loco Translate

en: What's this?
fr: Qu’est-ce que c’est ?

en: WordPress Core
fr: Noyau WordPress

en: WordPress core
fr: Noyau WordPress

en: WordPress language
fr: Langue de WordPress

en: WordPress says the primary text domain is "%s"
fr: WordPress indique que le domaine de texte primaire est « %s »

en: WordPress updates
fr: Mises à jour WordPress

en: Write protected
fr: Protégé contre l’écriture

en: XML parse error
fr: Erreur d’analyse XML

en: XML setup
fr: Configuration XML

en: XML supplied is empty
fr: Le XML fourni est vide

en: Y/m/d
fr: d/m/Y

en: You can copy an existing PO file (recommended), or extract directly from source (advanced)
fr: Vous pouvez copier un fichier PO existant (recommandé) ou l’extraire directement de la source (avancé).

en: You can make changes in the Advanced tab if you need to override the current settings
fr: Vous pouvez opérer à des changements dans l’onglet « Avancé » si vous souhaitez écraser les réglages actuels

en: You can still translate any bundle that has a <a href="%s" target="_blank">template</a>
fr: Vous pouvez tout de même traduire tout paquet qui a un <a href="%s" target="_blank">modèle</a>

en: You can update these translations directly from the editor to the file system
fr: Vous pouvez mettre à jour ces traductions directement depuis l’éditeur vers le système de fichier

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr: Vous n’avez pas les droits suffisants pour accéder à cette page.

en: You're creating translations directly from source code
fr: Vous êtes en train de créer des traductions directement depuis le code source

en: You're creating translations from a POT file
fr: Vous créez des traductions à partir d’un fichier POT

en: You're running a development snapshot of Loco Translate
fr: Vous utilisez une copie de développement de Loco Translate

en: You're running the latest version of Loco Translate
fr: Vous utilisez la dernière version de Loco Translate

en: Your admin language is %s.
fr: Votre langue d’administration est %s.

en: Your changes will be lost if you continue without saving
fr: Vos modifications seront perdues si vous poursuivez sans enregistrer

en: Your file is identical to the existing one
fr: Votre fichier est identique à l’existant

en: Your file must be named as shown above where %1$s is the language code, e.g. %2$s
fr: Votre fichier doit être nommé comme indiqué ci-dessus où %1$s est le code de la langue, ex. %2$s

en: Your version of %1$s is out of date. We recommend you upgrade to at least v%2$s, but preferably to the latest stable version.
fr: Votre version de %1$s est obsolète. Nous vous recommandons de passer au moins à la v%2$s, mais préférez tout de même la dernière version stable.

en: compiled
fr: compilée

en: https://wordpress.org/plugins/loco-translate/
fr: https://fr.wordpress.org/plugins/loco-translate/

en: largest is %s
fr: le plus grand est de %s

en: no wildcards
fr: aucun caractère générique

en: the web server
fr: le serveur Web

en: unconfigured
fr: non configuré
