Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to id translation catalogue (445 entries)

en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
id: %1$s telah dinonaktifkan otomatis karena Anda sedang menggunakan versi PHP lama. Anda sedang menggunakan PHP %2$s. %1$s memerlukan PHP %3$s.

en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
id: %1$s telah dinonaktifkan dengan sendirinya karena Anda menggunakan WordPress versi lama. Anda sedang menggunakan WordPress %2$s. %1$s memerlukan minimal WordPress %3$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
id: %1$sLihat detail versi %2$s%3$s atau %4$sperbarui sekarang%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
id: %1$sLihat detail versi %2$s%3$s.

en: %s &rsaquo; Setup
id: %s &rsaquo; Pengaturan

en: %s information
id: informasi %s

en: %s options
id: opsi %s

en: %s: add this language and continue to the next step
id: %s: tambahkan bahasa ini dan lanjutkan ke langkah selanjutnya

en: %s: don't add this language and continue to the next step
id: %s: jangan tambahkan bahasa ini dan lanjutkan ke langkah berikutnya

en: %s: stay at this step
id: %s: tetap di langkah ini

en: &mdash; No Change &mdash;
id: &mdash; Tidak ada perubahan &mdash;

en: (no parent)
id: (tanpa induk)

en: A language wasn't added.
id: Bahasa tidak ditambahkan.

en: About Polylang
id: Tentang Polylang

en: Activate
id: Aktifkan

en: Activate languages and translations for custom post types.
id: Aktifkan bahasa dan terjemahan untuk jenis tulisan kustom.

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
id: Aktifkan bahasa dan terjemahan untuk taksonomi kustom.

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
id: Aktifkan bahasa dan terjemahan untuk media hanya jika Anda perlu menerjemahkan teks yang dilampirkan pada media: judul, teks alternatif, keterangan, deskripsi... Perhatikan bahwa file tidak diduplikasi.

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
id: Aktifkan manajemen bahasa dan terjemahan untuk tipe pos khusus dan taksonomi.

en: Activate this module
id: Aktifkan modul ini

en: Activated
id: Diaktifkan

en: Add a translation in %s
id: Tambah terjemahan dalam %s

en: Add new language
id: Tambahkan bahasa baru

en: Add to Menu
id: Tambah ke Menu

en: Adds multilingual capability to WordPress
id: Tambahkan kapabilitas multi-bahasa pada WordPress

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
id: Setelah halaman dibuat, Anda bebas menempatkan konten terjemahan dalam setiap halaman tertaut untuk tiap bahasa.

en: All languages
id: Semua bahasa

en: All languages have a translated homepage
id: Semua bahasa sudah menerjemahkan halaman beranda

en: Allow Polylang to translate media
id: Izinkan Polylang untuk menerjemahkan media

en: Allows linkage to DeepL Translate.
id: Mengizinkan penautan ke DeepL Translate.

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
id: Izinkan berbagi slug URL yang sama di semua bahasa untuk pos dan term.

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
id: Mengizinkan untuk menerjemahkan slug tipe pos khusus dan taksonomi di URL.

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Andorra
id: Andora

en: Antigua and Barbuda
id: Antigua dan Barbuda

en: Arab league
id: Liga Arab

en: Basque Country
id: Negara Basque

en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
id: Sebelum melakukan upgrade ke %2$s, mohon upgrade ke %1$s.

en: Belarus
id: Belarusia

en: Belgium
id: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
id: Bosnia dan Herzegovina

en: Brazil
id: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
id: Teritorial Inggris di Samudra Hindia

en: British Virgin Islands
id: Kepulauan Virgin Britania Raya

en: Brunei
id: Brunei Darussalam

en: Buy now
id: Beli Sekarang

en: Cambodia
id: Kamboja

en: Cameroon
id: Kamerun

en: Canada
id: Kanada

en: Cancel
id: Batalkan

en: Cannot create existing language.
id: Tidak dapat membuat bahasa yang ada.

en: Cape Verde
id: Tanjung Verde

en: Cayman Islands
id: Kepulauan Cayman

en: Central African Republic
id: Republik Afrika Tengah

en: Chad
id: Cad

en: Chile
id: Chili

en: China
id: Cina

en: Choose %s as default language
id: Pilih %s sebagai bahasa default

en: Choose a flag for the language.
id: Pilih bendera untuk bahasa.

en: Choose a language
id: Pilih sebuah bahasa

en: Choose the language to be assigned
id: Pilih bahasa yang akan diaktifkan

en: Choose the text direction for the language
id: Pilih arah teks untuk bahasa tersebut

en: Christmas Island
id: Pulau Christmas

en: Clean strings translation database
id: Bersihkan database terjemahan semua string

en: Close
id: Tutup

en: Code
id: Kode

en: Colombia
id: Kolombia

en: Comment status
id: Status komentar

en: Comoros
id: Komoros

en: Configure this module
id: Kelola modul ini

en: Congo
id: Kongo

en: Contact your network administrator to install the update.
id: Hubungi administrator jaringan Anda untuk menginstal pembaruan.

en: Content
id: Konten

en: Content without language
id: Konten tanpa bahasa

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Cook Islands
id: Kepulauan Cook

en: Costa Rica
id: Kosta Rika

en: Create menus
id: Buat menu

en: Croatia
id: Kroasia

en: Cuba
id: Kuba

en: Custom fields
id: Bidang kustom (custom fields)

en: Custom flag URL.
id: URL bendera khusus.

en: Custom post types
id: Jenis tulisan kustom (Custom post types)

en: Custom post types and Taxonomies
id: Tipe pos khusus dan taksonomi

en: Custom taxonomies
id: Taksonomi kustom

en: Cyprus
id: Siprus

en: Czech Republic
id: Cekoslovakia, Republik

en: Deactivate
id: Non-aktifkan

en: Deactivate this module
id: Nonaktifkan modul ini

en: Deactivated
id: Dinonaktifkan

en: Decide how your URLs will look like.
id: Tentukan bagaimana URL Anda ditampilkan.

en: Default language
id: Bahasa bawaan <i>(default)</i>

en: Delete
id: Hapus

en: Delete this language and all its associated data
id: Hapus bahasa ini dan semua data yang terkait

en: Democratic Republic of the Congo
id: Republik Demokratik Kongo

en: Description
id: Keterangan

en: Detect browser language
id: Deteksi bahasa peramban <i>(browser language)</i>

en: Detect browser language activated
id: Deteksi bahasa browser diaktifkan

en: Detect browser language deactivated
id: Deteksi bahasa browser dinonaktifkan

en: Detect preferred browser language on front page: %1$s to detect, %2$s to not detect.
id: Mendeteksi bahasa browser yang dipilih pada halaman depan: %1$s untuk mendeteksi, %2$s untuk tidak mendeteksi.

en: Determine how the current language is defined.
id: Tentukan bagaimana bahasa saat ini didefinisikan.

en: Dismiss this notice.
id: Tutup pemberitahuan ini.

en: Display URL language information for default language
id: Tampilkan informasi bahasa URL untuk bahasa default

en: Displays a language switcher
id: Tampilkan sebuah Pengalih Bahasa

en: Displays as a dropdown
id: Ditampilkan sebagai dropdown

en: Displays flags
id: Tampilkan bendera

en: Displays language names
id: Tampilkan nama-nama bahasa

en: Djibouti
id: Jibouti

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
id: Apakah Anda ingin menambahkan bahasa ini sebelum melanjutkan ke langkah selanjutnya?

en: Domains used when the language is set from different domains.
id: Domain yang digunakan ketika bahasa diatur dari domain yang berbeda.

en: Dominica
id: Dominika

en: Dominican Republic
id: Dominika, Republik

en: Ecuador
id: Ekuador

en: Edit
id: Sunting

en: Edit language
id: Sunting bahasa

en: Edit the translation in %s
id: Edit terjemahan dalam %s

en: Edit this item in %s
id: Edit item ini dalam %s

en: Edit this language
id: Edit bahasa ini

en: Egypt
id: Mesir

en: Empty Term.
id: Istilah kosong.

en: England
id: Inggris

en: Enter a valid WordPress locale
id: Masukkan lokala (locale) WordPress yang valid.

en: Equatorial Guinea
id: Guinea Khatulistiwa

en: Error
id: Eror

en: Ethiopia
id: Etiopia

en: Example:
id: Contoh:

en: Example: %1$s instead of %2$s
id: Contoh: %1$s alih-alih %2$s

en: Facebook Locale for the language (for example: en_US).
id: Versi Lokal Facebook untuk bahasa tersebut (misalnya: en_US).

en: Faroe Islands
id: Kepulauan Faroe

en: Featured image
id: Gambar fitur (featured image)

en: Filter
id: Penyaring

en: Filter by group
id: Filter berdasarkan grup

en: Filters content by language
id: Pilah konten sesuai bahasa

en: Finland
id: Finlandia

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
id: Pertama-tama kami akan menentukan bahasa yang Anda akan gunakan di situs web Anda.

en: Flag
id: Bendera

en: Flag URL.
id: URL bendera.

en: Flag code corresponding to ISO 3166-1 (for example: us for the United States flag).
id: Kode bendera yang sesuai dengan ISO 3166-1 (misalnya: us untuk bendera Amerika Serikat).

en: Flag used in the language switcher: %s
id: Bendera yang digunakan di pengalih bahasa: %s

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
id: Agar situs Anda berfungsi dengan benar, halaman ini harus diterjemahkan dalam semua bahasa yang tersedia.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
id: Agar situs Anda berfungsi dengan benar, Anda perlu menetapkan bahasa untuk semua konten Anda.

en: Forces link to front page
id: Paksa tautan ke halaman depan

en: France
id: Perancis

en: French Polynesia
id: Perancis Polinesia

en: French Southern Territories
id: Teritorial Prancis di Selatan

en: Front Page
id: Laman Depan

en: Full name
id: Nama bahasa

en: Germany
id: Jerman

en: Greece
id: Yunani

en: Group
id: Grup

en: HTML tag for the custom flag.
id: Tag HTML untuk bendera khusus.

en: HTML tag for the flag.
id: Tag HTML untuk bendera.

en: Heard Island and McDonald Islands
id: Pulau Heard dan Kepulauan McDonald

en: Help
id: Bantuan

en: Hide URL language information for default language
id: Sembunyikan URL informasi bahasa untuk bahasa bawaan <i>(default language)</i>

en: Hides languages with no translation
id: Sembunyikan bahasa yang tak memiliki terjemahan

en: Hides the current language
id: Sembunyikan bahasa saat ini

en: Home URL in this language.
id: URL beranda dalam bahasa ini.

en: Homepage
id: Beranda

en: Homepage translated
id: Halaman beranda diterjemahkan

en: Hong Kong
id: Hong Kong S.A.R., Cina

en: Host for this language.
id: Host untuk bahasa ini.

en: Hungary
id: Hungaria

en: Iceland
id: Islandia

en: Identifier of the page for posts in this language.
id: Pengenal halaman pos dalam bahasa ini.

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
id: Jika Anda menambahkan bahasa baru, jangan lupa untuk menerjemahkan halaman beranda Anda.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
id: Jika Anda ingin mengubahnya, perubahan Anda tidak akan disimpan.

en: Ignore
id: Abaikan

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
id: Impor <strong>pos, halaman, komentar, custom fields, kategori, dan tag</strong> dari file ekspor WordPress.

en: Impossible to add the language.
id: Tidak dimungkinkan menambah bahasa.

en: Invalid language ID
id: ID bahasa tidak valid

en: Invalid language identifier
id: Pengidentifikasi bahasa tidak valid

en: Invalid language slug
id: Slug bahasa tidak valid

en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
id: Lisensi tidak valid. Mohon %1$skunjungi halaman akun Anda%2$s dan lakukan verifikasi.

en: Invalid post ID.
id: ID pos tidak sah.

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
id: Wajib menerjemahkan halaman depan statis dalam semua bahasa.

en: Italy
id: Itali

en: Its language is : %s.
id: Bahasa yang digunakan: %s.

en: Ivory Coast
id: Pantai Gading

en: Jamaica
id: Jamaika

en: Japan
id: Jepang

en: Jordan
id: Yordania

en: Kazakhstan
id: Kazakstan

en: Keep %s in pretty permalinks
id: Simpan %s di pretty permalink

en: Kyrgyzstan
id: Kirgistan

en: Language
id: Bahasa

en: Language added.
id: Bahasa ditambahkan.

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
id: Kode bahasa - sebaiknya 2-letters ISO 639-1  (for example: en)

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1 (for example: en).
id: Kode bahasa - 2 huruf sesuai ISO 639-1 (misalnya: en).

en: Language deleted.
id: Bahasa dihapus.

en: Language properties.
id: Properti bahasa.

en: Language switcher
id: Pengalih Bahasa

en: Language taxonomy properties for post types.
id: Properti taksonomi bahasa untuk post type.

en: Language taxonomy properties for table %s.
id: Properti taksonomi bahasa untuk tabel %s.

en: Language taxonomy properties for terms.
id: Properti taksonomi bahasa untuk term.

en: Language updated.
id: Bahasa diperbarui.

en: Language: %1$s - %2$s
id: Bahasa: %1$s - %2$s

en: Languages
id: Bahasa

en: Languages already defined
id: Bahasa telah ditentukan

en: Lebanon
id: Libanon

en: License keys
id: Kunci lisensi

en: Licenses
id: Lisensi

en: List of data to synchronize.
id: Daftar data yang akan disinkronkan.

en: List of language locale fallbacks.
id: Daftar fallback lokal bahasa.

en: List of language taxonomies used for custom DB tables.
id: Daftar taksonomi bahasa yang digunakan untuk tabel DB kustom.

en: List of post types to translate.
id: Daftar post type yang akan diterjemahkan.

en: List of taxonomies to translate.
id: Daftar taksonomi untuk diterjemahkan.

en: Lithuania
id: Lituania

en: Locale
id: Lokala <i>(locale)</i>

en: Macao
id: Makao

en: Machine Translation
id: Terjemahan Mesin

en: Madagascar
id: Madagaskar

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
id: Kelola lisensi untuk Polylang Pro dan add-ons.

en: Marshall Islands
id: Kepulauan Marshall

en: Mauritius
id: Maurisius

en: Micronesia
id: Mikronesia

en: Module
id: Modul

en: Morocco
id: Maroko

en: Mozambique
id: Mozambik

en: Name
id: Nama

en: Netherlands Antilles
id: Belanda Antilla

en: New Caledonia
id: Kaledonia Baru

en: New Zealand
id: Selandia Baru

en: Next step
id: Langkah selanjutnya

en: No
id: Tidak

en: None
id: Tak ada

en: Norfolk Island
id: Pulau Norfolk

en: North Korea
id: Korea Utara

en: Northern Mariana Islands
id: Kepulauan Mariana Utara

en: Norway
id: Norwegia

en: Not loaded. Contact your host provider.
id: Tidak dimuat. Hubungi penyedia hosting Anda.

en: Not right now
id: Tidak sekarang

en: Number of items of this type of content in this language.
id: Jumlah item dari konten jenis ini dalam bahasa ini.

en: Occitania
id: Oksitania

en: One language is well defined and assigned to your home page.
id: Satu bahasa berhasil ditentukan dan diaktifkan di halaman beranda Anda.

en: Order
id: Urutan

en: PHP SimpleXML extension
id: Ekstensi PHP SimpleXML

en: Page on front ID in this language.
id: Halaman di ID depan dalam bahasa ini.

en: Page order
id: Urutan halaman

en: Page parent
id: Induk halaman

en: Page template
id: Templet halaman

en: Papua New Guinea
id: Papua Nugini

en: Philippines
id: Filipina

en: Ping status
id: Status ping

en: Please enter a valid URL for %s.
id: Mohon masukkan URL yang valid untuk %s.

en: Please enter valid URLs for %s.
id: Silakan masukkan URL yang valid untuk %s.

en: Please enter your license key:
id: Mohon masukkan kunci lisensi Anda:

en: Please enter your license keys:
id: Silakan masukkan kunci lisensi Anda:

en: Please provide a valid language.
id: Harap tentukan bahasa yang valid.

en: Poland
id: Polandia

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
id: Polylang memungkinkan Anda menerjemahkan teks yang dilampirkan pada media Anda, misalnya judul, teks alternatif, keterangan, atau deskripsi.

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
id: Polylang telah dinonaktifkan karena Anda meningkatkannya dari versi yang sangat lama.

en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
id: Polylang dilengkapi dengan %1$sdokumentasi%2$s (dalam bahasa Inggris). Ini mencakup informasi tentang cara menyiapkan situs multibahasa Anda dan menggunakannya setiap hari; FAQ, dan dokumentasi bagi developer untuk menyesuaikan plugin dan tema mereka.

en: Polylang options
id: Opsi Polylang

en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
id: Polylang tidak dapat mengakses URL %s. Mohon pastikan URLnya valid.

en: Polylang was unable to access the %s URLs. Please check that the URLs are valid.
id: Polylang tidak dapat mengakses URL %s. Mohon periksa apakah URL tersebut valid.

en: Polylang's previous version.
id: Versi Polylang sebelumnya.

en: Polylang's version.
id: Versi Polylang.

en: Portugal
id: Portugis

en: Position of the language in the language switcher
id: Posisi bahasa dalam Pengalih Bahasa

en: Position of the language in the language switcher.
id: Posisi bahasa pada menu pengalih bahasa.

en: Post format
id: Format pos

en: Posts
id: Tulisan (posts)

en: Posts Page
id: Laman Pos

en: Posts published on %s
id: Pos diterbitkan pada %s

en: Posts without language
id: Pos tanpa bahasa

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
id: URL pos, halaman, kategori, dan tag tidak akan diubah.

en: Previous and next months
id: Bulan sebelumnya dan selanjutnya

en: Privacy Policy Page
id: Laman Kebijakan Privasi

en: Published date
id: Tanggal terbit

en: Puerto Rico
id: Puerto Riko

en: Purchase Polylang Business Pack
id: Beli Polylang Business Pack

en: Read documentation
id: Baca dokumentasi

en: Ready!
id: Siap!

en: Remove
id: Cabut

en: Remove %1$s in pretty permalinks: %2$s to remove, %3$s to keep.
id: Hapus %1$s di pretty permalink: %2$s untuk dihapus, %3$s untuk disimpan.

en: Remove %s in pretty permalinks
id: Hapus %s di pretty permalink

en: Remove the language code in URL for the default language: %1$s to hide, %2$s to display.
id: Hapus kode bahasa di URL untuk bahasa default: %1$s untuk disembunyikan, %2$s untuk ditampilkan.

en: Remove the page name or page ID from the URL of the front page: %1$s to remove, %2$s to keep.
id: Hapus nama halaman atau ID halaman dari URL halaman depan: %1$s untuk menghapus, %2$s untuk mempertahankan.

en: Remove this language
id: Hapus bahasa ini

en: Republic of Ireland
id: Irlandia

en: Return to the Dashboard
id: Kembali ke Dasbor

en: Romania
id: Rumania

en: Run the Setup Wizard
id: Jalankan Panduan Pengaturan

en: Russia
id: Rusia

en: Saint Kitts and Nevis
id: Saint Kitts dan Nevis

en: Saint Lucia
id: Santa Lusia

en: Saint Vincent and the Grenadines
id: Saint Vincent dan Grenadines

en: Saudi Arabia
id: Arab Saudi

en: Save Changes
id: Simpan Perubahan

en: Scotland
id: Skotlandia

en: Search
id: Cari

en: Search URL in this language.
id: Cari URL dalam bahasa ini.

en: Search translations
id: Cari terjemahan

en: Select %s
id: Pilih %s

en: Select a language to be added
id: Pilih bahasa untuk ditambahkan

en: Select as default language
id: Pilih bahasa default

en: Sets the language
id: Setel bahasa

en: Settings
id: Pengaturan

en: Settings saved.
id: Pengaturan telah disimpan.

en: Setup
id: Pengaturan

en: Share slugs
id: Bagikan slug

en: Show all languages
id: Tampilkan semua bahasa

en: Skip setup
id: Lewati pengaturan

en: Slug of the default language.
id: Slug dari bahasa default.

en: Solomon Islands
id: Kepulauan Solomon

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
id: Beberapa taksonomi atau metadata mungkin disinkronkan dengan terjemahan yang sudah ada di mana Anda tidak diizinkan untuk mengubahnya.

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by domains.
id: Beberapa tema atau plugin mungkin tidak sepenuhnya kompatibel dengan bahasa yang ditentukan oleh domain.

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
id: Beberapa tema atau plugin mungkin tidak sepenuhnya kompatibel dengan bahasa yang ditentukan konten atau domain.

en: Sorry, you are not allowed to create a language.
id: Maaf, Anda tidak diizinkan membuat bahasa.

en: Sorry, you are not allowed to delete this language.
id: Maaf, Anda tidak diizinkan menghapus bahasa ini.

en: Sorry, you are not allowed to edit languages.
id: Maaf, Anda tidak dapat mengedit bahasa.

en: Sorry, you are not allowed to edit options.
id: Maaf, Anda tidak dapat mengedit pilihan.

en: Sorry, you are not allowed to edit this language.
id: Maaf, Anda tidak diizinkan mengedit bahasa ini.

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
id: Maaf, Anda tak dizinkan mengelola opsi-opsi untuk situs ini.

en: South Africa
id: Afrika Selatan

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
id: Georgia Selatan dan Kepulauan Sandwich Selatan

en: South Korea
id: Korea Selatan

en: South Sudan
id: Sudan Selatan

en: Spain
id: Spanyol

en: Sticky posts
id: Tulisan-tulisan lekat (sticky posts)

en: Strings translations
id: Terjemahan string

en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
id: Layanan bantuan dan fitur lainnya tersedia untuk pengguna %1$sPolylang Pro%2$s.

en: Switzerland
id: Swiss

en: Synchronization
id: Sinkronisasi

en: Synchronization disabled
id: Sinkronisasi dinonaktifkan

en: São Tomé and Príncipe
id: São Tomé dan Príncipe

en: Taxonomies
id: Taksonomi

en: Tells whether the default category must be created when creating a new language.
id: Memberi tahu apakah kategori default harus dibuat saat membuat bahasa baru.

en: Tells whether the language is active.
id: Memberi tahu apakah bahasa sedang aktif.

en: Tells whether the language is the default one.
id: Memberi tahu apakah bahasa tersebut merupakan bahasa default.

en: Terms without language
id: Term tanpa bahasa

en: Text direction
id: Arah teks

en: Text direction. %s for right-to-left.
id: Arah teks. %s untuk kanan ke kiri.

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
id: Terima kasih sudah mengaktifkan Polylang. Jika Anda menginginkan fitur-fitur tingkat lanjut (seperti penggandaan, sinkronisasi, dukungan REST API, integrasi dengan plugin lainnya, dll) atau bantuan lainnya dari layanan bantuan premium kami, kami sarankan Anda untuk melakukan upgrade ke Polylang Pro.

en: The %s of the language term for this translatable entity.
id: %s dari istilah bahasa untuk entitas yang dapat diterjemahkan ini.

en: The flag does not exist
id: Bendera tidak tersedia

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
id: URL halaman depan memiliki kode bahasa, alih-alih nama halaman atau id halaman

en: The front page URL contains the page name or page id instead of the language code
id: URL halaman depan berisi nama halaman atau id halaman, bukan kode bahasa

en: The homepage is not translated in all languages
id: Halaman beranda tidak diterjemahkan ke dalam semua bahasa

en: The language %s is unknown and has been discarded.
id: Bahasa %s tidak dikenal dan telah dibuang.

en: The language code contains invalid characters
id: Kode bahasa berisi karakter yang tidak valid

en: The language code must be unique
id: Kode bahasa harus unik

en: The language does not seem to exist.
id: Bahasa tampaknya tidak tersedia.

en: The language is set from content
id: Bahasa disetel dari konten

en: The language is set from different domains
id: Bahasa disetel dari domain yang berbeda.

en: The language is set from the code in the URL
id: Bahasa disetel dari kode pada URL

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
id: Bahasa disetel dari nama direktori pada permalink cantik

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
id: Bahasa disetel dari nama subdomain pada permalink cantik.

en: The language must have a name
id: Bahasa harus memiliki nama

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
id: Bahasa telah dibuat, namun file bahasa untuk WordPress belum terunduh. Silahkan menginstalnya secara manual.

en: The languages %s are unknown and have been discarded.
id: Bahasa %s tidak dikenal dan telah dibuang.

en: The license key never expires.
id: Kunci lisensi tidak pernah kedaluwarsa.

en: The locale is invalid.
id: Lokal tidak valid.

en: The media are not translated
id: Media tidak diterjemahkan

en: The media are translated
id: Media diterjemahkan

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
id: Sebutan tersebut sebagai nama bahasa  yang akan ditampilkan pada situs Anda (contohnya: Bahasa Indonesia)

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
id: Bahasa yang dipilih di bawah ini akan diterapkan ke semua konten Anda tanpa bahasa yang ditetapkan.

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
id: Opsi-opsi sinkronisasi memungkinkan untuk menjaga nilai (atau terjemahan, jika pada taksonomi dan induk halaman) dari isi meta agar tepat sama antara terjemahan pos atau halaman.

en: The widget is displayed for:
id: Widget tersebut ditampilkan untuk:

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
id: Terdapat pos, halaman, kategori, atau tag tanpa bahasa.

en: There is a new version of %1$s available.
id: Tersedia versi baru dari %1$s.

en: There is an error with a license key.
id: Ada eror pada kunci lisensi.

en: This is not a %s license key.
id: Ini bukan kunci lisensi %s.

en: This item is in %s
id: Item ini tersedia dalam %s

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
id: Wizard ini akan membantu Anda mengonfigurasi pengaturan Polylang, dan membantu Anda memulai situs web multibahasa dengan cepat.

en: Time of first activation of Polylang.
id: Waktu aktivasi pertama Polylang.

en: Title:
id: Judul:

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
id: Untuk mengaktifkan fitur ini, Anda memerlukan Polylang Pro.

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
id: Untuk menyiapkan situs web Anda, masih ada dua langkah yang perlu Anda lakukan secara manual: menambahkan menu dalam setiap bahasa, dan menambahkan pengalih bahasa agar pengunjung Anda dapat memilih bahasa pilihan mereka.

en: Translate media: %1$s to translate, %2$s otherwise.
id: Terjemahkan media: %1$s untuk menerjemahkan, %2$s untuk tidak menerjemahkan.

en: Translate slugs
id: Terjemahkan slug

en: Translate some pages
id: Terjemahkan beberapa halaman

en: Translated navigation menus for each theme.
id: Menu navigasi yang diterjemahkan untuk setiap tema.

en: Translated user descriptions
id: Terjemahan deskripsi pengguna

en: Translation
id: Terjemahan

en: Translations
id: Terjemahan

en: Translations matching the original string are shown as empty in the table. Untranslated content remains unchanged.
id: Terjemahan yang cocok dengan string asli ditampilkan sebagai kosong dalam tabel. Konten yang tidak diterjemahkan tetap tidak berubah.

en: Translations updated.
id: Terjemahan diperbarui.

en: Trinidad and Tobago
id: Trinidad dan Tobago

en: URL modifications
id: Modifikasi URL

en: Ukraine
id: Ukraina

en: Uncategorized
id: Tak Berkategori

en: Undefined
id: Tidak Terdefinisi

en: Unique identifier for the language.
id: Pengidentifikasi unik untuk bahasa.

en: United Arab Emirates
id: Uni Emirat Arab

en: United Kingdom
id: Inggris Raya

en: United States
id: Amerika Serikat

en: Unknown option key %s.
id: Kunci opsi %s tidak dikenal.

en: Unknown option keys %s.
id: Tombol opsi tidak dikenal %s.

en: Update
id: Perbarui

en: Update now.
id: Perbarui sekarang.

en: Upgrade now.
id: Upgrade sekarang.

en: Upgrade to Polylang Pro
id: Upgrade ke Polylang Pro

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
id: Gunakan ini untuk menghapus string-string dari database, misalnya setelah suatu plugin baru di-uninstall.

en: User
id: Pengguna

en: User description - %s
id: Deskripsi pengguna - %s

en: Vatican
id: Vatikan

en: View all groups
id: Tampilkan semua grup

en: View pages
id: Lihat halaman

en: W3C Locale for the language (for example: en-US).
id: W3C Lokal untuk bahasa tersebut (misalnya: en-US).

en: Wallis and Futuna
id: Wallis dan Futuna

en: We are going to prepare this page in
id: Kami akan menyiapkan halaman ini

en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
id: Kami memperhatikan bahwa Anda menggunakan Polylang dengan WooCommerce. Untuk memastikan kompatibilitas yang lebih baik, kami menyarankan Anda menggunakan %s yang mencakup Polylang Pro dan Polylang for WooCommerce.

en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
id: Kami memperhatikan bahwa Anda menggunakan Polylang dengan WooCommerce. Untuk memastikan kompatibilitas, kami menyarankan Anda menggunakan %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.

en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
id: Kami memperhatikan bahwa Anda telah menggunakan Polylang selama beberapa waktu. Kami harap Anda menyukainya, dan kami akan sangat menghargai jika Anda %1$s memberi kami peringkat 5 bintang%2$s.

en: Welcome to %s
id: Selamat datang di %s

en: Western Sahara
id: Sahara Barat

en: Western Samoa
id: Samoa Barat

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
id: Saat halaman depan dikunjungi, alihkan ke halaman tersebut dalam bahasa yang aktif di browser. Karena ini tidak berfungsi pada cache, Polylang akan mencoba menonaktifkan cache di halaman depan untuk plugin cache yang dikenal.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
id: Saat Anda menerjemahkan media, file tidak digandakan di disk Anda, namun Anda akan melihat satu entri per bahasa di pustaka media.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
id: Jika Anda ingin memasukkan media di pos, hanya media dalam bahasa di pos saat ini akan ditampilkan.

en: Widget text
id: Teks widget

en: Widget title
id: Judul widget

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US).
id: Versi Lokal WordPress untuk bahasa tersebut (misalnya: en_US).

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
id: Lokala WordPress untuk bahasa tersebut (contohnya: id_ID). Anda harus menginstal file .mo untuk bahasa ini.

en: Yemen
id: Yaman

en: Yes
id: Ya

en: You already added this language.
id: Anda telah menambahkan bahasa ini.

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
id: Anda akan menghapus permanen bahasa ini. Anda yakin?

en: You are using plugins which require a license key.
id: Anda sedang menggunakan plugin yang memerlukan kunci lisensi.

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
id: Anda dapat memilih satu bahasa dari daftar yang ada atau langsung menyuntingnya di bawah ini.

en: You can set them all to the default language.
id: Anda dapat menentukan bahasa default untuk semuanya.

en: You defined this page as your static homepage: %s.
id: Anda menentukan halaman ini sebagai halaman beranda statis Anda: %s.

en: You do not have permission to install plugin updates
id: Anda tidak punya izin untuk menginstal pembaruan plugin

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
id: Anda harus mengaktifkan media terjemahan jika ingin menerjemahkan judul, teks alternatif, keterangan, atau deskripsi. Jika tidak, Anda dapat menonaktifkannya dengan aman.

en: You must translate your static front page in %s.
id: Anda harus menerjemahkan halaman depan statis Anda ke dalam %s.

en: You need to add at least one language.
id: Anda perlu menambahkan minimal satu bahasa.

en: You need to select a language to be added.
id: Anda perlu memilih bahasa untuk ditambahkan.

en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
id: Anda telah memilih %1$s %2$s, namun Anda tidak menambahkannya ke daftar sebelum melanjutkan ke langkah selanjutnya.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
id: Anda telah memilih bahasa, namun, agar dapat melanjutkan, Anda perlu menambahkannya.

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
id: Anda hampir siap menerjemahkan konten Anda!

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
id: Anda sekarang dapat menerjemahkan konten Anda seperti pos, halaman, kategori, dan tag. Anda dapat mempelajari cara menggunakan Polylang dengan membaca dokumentasi.

en: You're ready to translate the posts on your website.
id: Anda siap untuk menerjemahkan pos di situs web Anda.

en: You're ready to translate your contents!
id: Anda siap untuk menerjemahkan konten Anda!

en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
id: Kunci lisensi %1$s Anda tidak aktif untuk URL ini. Mohon %2$skunjungi halaman akun Anda%3$s untuk mengelola URL kunci lisensi Anda.

en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
id: Lisensi Anda kedaluwarsa pada %1$s. Mohon %2$sperbarui kunci lisensi Anda%3$s.

en: Your license key expires on %s.
id: Kunci lisensi Anda kedaluwarsa pada %s.

en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
id: Kunci lisensi Anda telah melewati batas aktivasi. %1$sLihat kemungkinan upgrade%2$s sekarang.

en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s
id: Kunci lisensi Anda akan segera kedaluwarsa! Tepatnya, masa berlakunya akan habis pada %1$s. %2$sPerbarui kunci lisensi Anda hari ini!%3$s

en: Your static homepage is already translated in
id: Halaman beranda statis Anda telah diterjemahkan dalam

en: left to right
id: kiri ke kanan

en: right to left
id: kanan ke kiri

en: Åland Islands
id: Kepulauan Åland
