Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (594 entries)

en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
ja_JP: 古いバージョンの PHP を使用しているため、%1$s は無効になっています。PHP %2$s を使用しています。%1$s にはPHP %3$s が必要です。

en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
ja_JP: 古いバージョンの WordPress を使用しているため、%1$s は無効になっています。WordPress %2$s を使用しています。%1$s には少なくともWordPress %3$s が必要です。

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
ja_JP: %1$s バージョンを表示 %2$s 詳細 %3$s または %4$s 今すぐ更新 %5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
ja_JP: %1$sバージョン %2$s の詳細を表示 %3$s。

en: %s &rsaquo; Setup
ja_JP: %s &rsaquo; セットアップ

en: %s information
ja_JP: %s 情報

en: %s options
ja_JP: %s オプション

en: %s: add this language and continue to the next step
ja_JP: %s: この言語を追加して、次のステップに進みます

en: %s: don't add this language and continue to the next step
ja_JP: %s: この言語を追加せずに次のステップに進みます

en: %s: stay at this step
ja_JP: %s: このステップにとどまる

en: &mdash; No Change &mdash;
ja_JP: &mdash; 変更なし &mdash;

en: (no parent)
ja_JP: (親なし)

en: A language wasn't added.
ja_JP: 言語は追加されませんでした。

en: About Polylang
ja_JP: Polylang について

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Activate languages and translations for custom post types.
ja_JP: カスタム投稿タイプの言語と翻訳を有効にする

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
ja_JP: カスタムタクソノミーの言語と翻訳を有効にする

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
ja_JP: メディアに添付されているテキスト（タイトル、代替テキスト、キャプション、説明など）を翻訳する必要がある場合にのみ、メディアの言語と翻訳を有効化にします。ファイルは複製されないことに注意してください。

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
ja_JP: カスタム投稿タイプとタクソノミーの言語および翻訳管理を有効にします。

en: Activate this module
ja_JP: このモジュールを有効にする

en: Activated
ja_JP: 有効

en: Add a translation in %s
ja_JP: %s で翻訳を追加

en: Add new language
ja_JP: 言語を追加

en: Add to Menu
ja_JP: メニューを追加

en: Adds multilingual capability to WordPress
ja_JP: WordPress に多言語機能を追加する

en: Afghanistan
ja_JP: アフガニスタン

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
ja_JP: ページが作成されたら、翻訳されたコンテンツを各言語にリンクされた各ページに配置する必要があります。

en: Albania
ja_JP: アルバニア

en: Algeria
ja_JP: アルジェリア

en: All languages
ja_JP: すべての言語

en: All languages have a translated homepage
ja_JP: すべての言語に翻訳されたホームページがあります

en: Allow Polylang to translate media
ja_JP: Polylang にメディアの翻訳を許可する

en: Allows linkage to DeepL Translate.
ja_JP: DeepL翻訳と連携可能。

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
ja_JP: 投稿と単語について、言語間で同じ URL スラッグを共有できます。

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
ja_JP: URL 内のカスタム投稿タイプとタクソノミースラッグを翻訳できます。

en: American Samoa
ja_JP: アメリカ領サモア

en: Andorra
ja_JP: アンドラ

en: Angola
ja_JP: アンゴラ

en: Anguilla
ja_JP: アンギラ

en: Antigua and Barbuda
ja_JP: アンティグア・バーブーダ

en: Arab league
ja_JP: アラブ連盟

en: Argentina
ja_JP: アルゼンチン

en: Armenia
ja_JP: アルメニア

en: Aruba
ja_JP: アルバ

en: Australia
ja_JP: オーストラリア

en: Austria
ja_JP: オーストリア

en: Azerbaijan
ja_JP: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja_JP: バハマ

en: Bahrain
ja_JP: バーレーン

en: Bangladesh
ja_JP: バングラデシュ

en: Barbados
ja_JP: バルバドス

en: Basque Country
ja_JP: バスク州

en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
ja_JP: %2$s にアップグレードする前に、%1$s にアップグレードしてください。

en: Belarus
ja_JP: ベラルーシ

en: Belau
ja_JP: ベラウ

en: Belgium
ja_JP: ベルギー

en: Belize
ja_JP: ベリーズ

en: Benin
ja_JP: ベナン

en: Bermuda
ja_JP: バミューダ島

en: Bhutan
ja_JP: ブータン

en: Bolivia
ja_JP: ボリビア

en: Bosnia and Herzegovina
ja_JP: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja_JP: ボツワナ

en: Brazil
ja_JP: ブラジル

en: British Indian Ocean Territory
ja_JP: イギリス領インド洋地域

en: British Virgin Islands
ja_JP: イギリス領ヴァージン諸島

en: Brunei
ja_JP: ブルネイ

en: Bulgaria
ja_JP: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja_JP: ブルキナファソ

en: Burundi
ja_JP: ブルンジ

en: Buy now
ja_JP: 今すぐ購入

en: Cambodia
ja_JP: カンボジア

en: Cameroon
ja_JP: カメルーン

en: Canada
ja_JP: カナダ

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cannot create existing language.
ja_JP: 既存の言語を作成できません。

en: Cape Verde
ja_JP: カーボベルデ

en: Catalonia
ja_JP: カタルーニャ州

en: Cayman Islands
ja_JP: ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja_JP: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja_JP: チャド

en: Chile
ja_JP: チリ

en: China
ja_JP: 中国

en: Choose %s as default language
ja_JP: %s をデフォルトの言語として選択

en: Choose a flag for the language.
ja_JP: 言語の国旗を選択します。

en: Choose a language
ja_JP: 言語を選択

en: Choose the language to be assigned
ja_JP: 割り当てる言語を選択してください

en: Choose the text direction for the language
ja_JP: この言語のテキストの方向を選択してください

en: Christmas Island
ja_JP: クリスマス島

en: Clean strings translation database
ja_JP: 文字列翻訳データベースをクリーンアップする

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Cocos
ja_JP: ココス諸島

en: Code
ja_JP: コード

en: Colombia
ja_JP: コロンビア

en: Comment status
ja_JP: コメントのステータス

en: Comoros
ja_JP: コモロ

en: Configure this module
ja_JP: このモジュールをコンフィギュレーション

en: Congo
ja_JP: コンゴ共和国

en: Contact your network administrator to install the update.
ja_JP: ネットワーク管理者に連絡して、アップデートをインストールしてください。

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Content without language
ja_JP: 言語のないコンテンツ

en: Continue
ja_JP: 次へ

en: Cook Islands
ja_JP: クック諸島

en: Costa Rica
ja_JP: コスタリカ

en: Create menus
ja_JP: メニューを作成

en: Croatia
ja_JP: クロアチア

en: Cuba
ja_JP: キューバ

en: Custom fields
ja_JP: カスタムフィールド

en: Custom flag URL.
ja_JP: カスタムフラグ URL。

en: Custom post types
ja_JP: カスタム投稿タイプ

en: Custom post types and Taxonomies
ja_JP: カスタム投稿タイプとタクソノミー

en: Custom taxonomies
ja_JP: カスタムタクソノミー

en: Cyprus
ja_JP: キプロス

en: Czech Republic
ja_JP: チェコ

en: Deactivate
ja_JP: 無効化

en: Deactivate this module
ja_JP: このモジュールを無効にする

en: Deactivated
ja_JP: 無効

en: Decide how your URLs will look like.
ja_JP: URL の表示方法を決定します。

en: Default language
ja_JP: デフォルトの言語

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete this language and all its associated data
ja_JP: この言語とそれに関連付けられているすべてのデータを削除

en: Democratic Republic of the Congo
ja_JP: コンゴ民主共和国

en: Denmark
ja_JP: デンマーク

en: Description
ja_JP: 説明

en: Detect browser language
ja_JP: ブラウザーの言語の検出

en: Detect browser language activated
ja_JP: 「ブラウザー言語の検出」が有効化されました

en: Detect browser language deactivated
ja_JP: 「ブラウザー言語の検出」が無効化されました

en: Detect preferred browser language on front page: %1$s to detect, %2$s to not detect.
ja_JP: フロントページで優先ブラウザー言語を検出します。検出する場合は %1$s、検出しない場合は %2$s です。

en: Determine how the current language is defined.
ja_JP: 現在の言語がどのように定義されているかを決定します。

en: Dismiss this notice.
ja_JP: この通知を非表示にする。

en: Display URL language information for default language
ja_JP: デフォルト言語の URL の言語情報を表示する

en: Displays a language switcher
ja_JP: 言語スイッチャーを表示する

en: Displays as a dropdown
ja_JP: ドロップダウンとして表示する

en: Displays flags
ja_JP: 国旗を表示する

en: Displays language names
ja_JP: 言語名を表示する

en: Djibouti
ja_JP: ジブチ

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
ja_JP: 次のステップに進む前にこの言語を追加しますか？

en: Domains used when the language is set from different domains.
ja_JP: ドメインは、さまざまなドメインを使用して、ラングの定義を決定します。

en: Dominica
ja_JP: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja_JP: ドミニカ共和国

en: Ecuador
ja_JP: エクアドル

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit language
ja_JP: 言語を編集

en: Edit the translation in %s
ja_JP: %s で翻訳を編集

en: Edit this item in %s
ja_JP: %s でこのアイテムを編集

en: Edit this language
ja_JP: この言語を編集

en: Egypt
ja_JP: エジプト

en: El Salvador
ja_JP: エルサルバドル

en: Empty Term.
ja_JP: 空のターム。

en: England
ja_JP: イングランド

en: Enter a valid WordPress locale
ja_JP: 有効な WordPress ロケールを入力してください

en: Equatorial Guinea
ja_JP: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja_JP: エリトリア

en: Error
ja_JP: エラー

en: Esperanto
ja_JP: エスペラント

en: Estonia
ja_JP: エストニア

en: Ethiopia
ja_JP: エチオピア

en: Example:
ja_JP: 例:

en: Example: %1$s instead of %2$s
ja_JP: 例: %2$s の代わりに %1$s

en: Facebook Locale for the language (for example: en_US).
ja_JP: Facebook の言語ロケール (例: en_US)。

en: Falkland Islands
ja_JP: フォークランド諸島

en: Faroe Islands
ja_JP: フェロー諸島

en: Featured image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Fiji
ja_JP: フィジー

en: Filter
ja_JP: 絞り込み検索

en: Filter by group
ja_JP: グループでフィルター

en: Filters content by language
ja_JP: 言語でコンテンツをフィルターする

en: Finland
ja_JP: フィンランド

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
ja_JP: 最初に、サイトで使用する言語を定義します。

en: Flag
ja_JP: 国旗

en: Flag URL.
ja_JP: URL をフラグします。

en: Flag code corresponding to ISO 3166-1 (for example: us for the United States flag).
ja_JP: ISO 3166-1 に対応する国旗コード (例: 日本の国旗の場合は ja)。

en: Flag used in the language switcher: %s
ja_JP: 言語スイッチャーで使用されるフラグ：%s

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
ja_JP: サイトが正しく機能するためには、このページをすべての使用可能な言語に翻訳する必要があります。

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
ja_JP: サイトが正しく機能するには、すべてのコンテンツに言語を割り当てる必要があります。

en: Forces link to front page
ja_JP: フロントページへのリンクを強制する

en: France
ja_JP: フランス

en: French Polynesia
ja_JP: フランス領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja_JP: フランス領南方・南極地域

en: Front Page
ja_JP: フロントページ

en: Full name
ja_JP: 名称

en: Gabon
ja_JP: ガボン

en: Galicia
ja_JP: ガリシア州

en: Gambia
ja_JP: ガンビア

en: Georgia
ja_JP: ジョージア

en: Germany
ja_JP: ドイツ

en: Ghana
ja_JP: ガーナ

en: Gibraltar
ja_JP: ジブラルタル

en: Greece
ja_JP: ギリシャ

en: Greenland
ja_JP: グリーンランド

en: Grenada
ja_JP: グレナダ

en: Group
ja_JP: グループ

en: Guadeloupe
ja_JP: グアドループ

en: Guam
ja_JP: グアム

en: Guatemala
ja_JP: グアテマラ

en: Guinea
ja_JP: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja_JP: ギニアビサウ

en: Guyana
ja_JP: ガイアナ

en: HTML tag for the custom flag.
ja_JP: カスタム フラグの HTML タグ。

en: HTML tag for the flag.
ja_JP: フラグの HTML タグ。

en: Haiti
ja_JP: ハイチ

en: Heard Island and McDonald Islands
ja_JP: ハード島とマクドナルド諸島

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Hide URL language information for default language
ja_JP: URL にデフォルトの言語の言語情報を表示しない

en: Hides languages with no translation
ja_JP: 翻訳がない言語を非表示にする

en: Hides the current language
ja_JP: 現在の言語を非表示にする

en: Home URL in this language.
ja_JP: この言語のホーム URL。

en: Homepage
ja_JP: ホームページ

en: Homepage translated
ja_JP: ホームページ翻訳あり

en: Honduras
ja_JP: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja_JP: 香港

en: Host for this language.
ja_JP: この言語のホスト。

en: Hungary
ja_JP: ハンガリー

en: Iceland
ja_JP: アイスランド

en: Identifier of the page for posts in this language.
ja_JP: この言語の投稿のページ ID。

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
ja_JP: 新しい言語を追加する場合は、ホームページを翻訳することを忘れないでください。

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
ja_JP: それでも変更しようとすると、変更は保存されません。

en: Ignore
ja_JP: 無視

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
ja_JP: WordPress エクスポートファイルから<strong>投稿、ページ、コメント、カスタムフィールド、カテゴリー、およびタグ</strong>をインポートします。

en: Impossible to add the language.
ja_JP: この言語は追加できません。

en: India
ja_JP: インド

en: Indonesia
ja_JP: インドネシア

en: Invalid language ID
ja_JP: 言語 ID が無効です

en: Invalid language identifier
ja_JP: 言語識別子が無効です

en: Invalid language slug
ja_JP: 言語スラッグが無効です

en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
ja_JP: 無効なライセンスです。%1$sアカウントページに移動%2$sし、ご確認ください。

en: Invalid post ID.
ja_JP: 無効な投稿 ID です。

en: Iran
ja_JP: イラン

en: Iraq
ja_JP: イラク

en: Israel
ja_JP: イスラエル

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
ja_JP: すべての言語で静的なフロントページを翻訳することは必須です。

en: Italy
ja_JP: イタリア

en: Its language is : %s.
ja_JP: その言語は : %s

en: Ivory Coast
ja_JP: コートジボワール

en: Jamaica
ja_JP: ジャマイカ

en: Japan
ja_JP: 日本

en: Jordan
ja_JP: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja_JP: カザフスタン

en: Keep %s in pretty permalinks
ja_JP: Pretty パーマリンクに %s を使用しない

en: Kenya
ja_JP: ケニア

en: Kiribati
ja_JP: キリバス

en: Kurdistan
ja_JP: クルディスタン

en: Kuwait
ja_JP: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja_JP: キルギスタン

en: Language
ja_JP: 言語

en: Language added.
ja_JP: 言語が追加されました。

en: Language code
ja_JP: 言語コード

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
ja_JP: 言語コード。ISO 639-1 準拠の 2 文字 (「en」など) を使用することを推奨します。

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1 (for example: en).
ja_JP: 言語コード - ISO 639-1 に準拠した 2 文字のコードが望ましい (例: ja)。

en: Language deleted.
ja_JP: 言語が削除されました。

en: Language properties.
ja_JP: 言語のプロパティ。

en: Language switcher
ja_JP: 言語スイッチャー

en: Language taxonomy properties for post types.
ja_JP: 投稿タイプの言語タクソノミープロパティ。

en: Language taxonomy properties for table %s.
ja_JP: テーブル %s の言語タクソノミープロパティ。

en: Language taxonomy properties for terms.
ja_JP: 単語の言語タクソノミープロパティ。

en: Language updated.
ja_JP: 言語が更新されました。

en: Language: %1$s - %2$s
ja_JP: 言語：%1$s - %2$s

en: Languages
ja_JP: 言語

en: Languages already defined
ja_JP: すでに定義されている言語

en: Laos
ja_JP: ラオス

en: Latvia
ja_JP: ラトビア

en: Lebanon
ja_JP: レバノン

en: Lesotho
ja_JP: レソト

en: Liberia
ja_JP: リベリア

en: Libya
ja_JP: リビア

en: License keys
ja_JP: ライセンスキー

en: Licenses
ja_JP: ライセンス

en: Liechtenstein
ja_JP: リヒテンシュタイン

en: List of data to synchronize.
ja_JP: 同期するデータのリスト。

en: List of language locale fallbacks.
ja_JP: 言語ロケールのフォールバックのリスト。

en: List of language taxonomies used for custom DB tables.
ja_JP: カスタム DB テーブルに使用される言語分類のリスト。

en: List of post types to translate.
ja_JP: 翻訳する投稿タイプのリスト。

en: List of taxonomies to translate.
ja_JP: 翻訳する分類法のリスト。

en: Lithuania
ja_JP: リトアニア

en: Locale
ja_JP: ロケール

en: Luxembourg
ja_JP: ルクセンブルク

en: Macao
ja_JP: マカオ

en: Machine Translation
ja_JP: 機械翻訳

en: Madagascar
ja_JP: マダガスカル

en: Malawi
ja_JP: マラウイ

en: Malaysia
ja_JP: マレーシア

en: Maldives
ja_JP: モルディブ

en: Mali
ja_JP: マリ

en: Malta
ja_JP: マルタ

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
ja_JP: Polylang プロ版またはアドオンのライセンスを管理します。

en: Marshall Islands
ja_JP: マーシャル諸島

en: Martinique
ja_JP: マルティニーク

en: Mauritania
ja_JP: モーリタニア

en: Mauritius
ja_JP: モーリシャス

en: Mayotte
ja_JP: マヨット

en: Media
ja_JP: メディア

en: Mexico
ja_JP: メキシコ

en: Micronesia
ja_JP: ミクロネシア

en: Missing post ID
ja_JP: 投稿 ID がありません

en: Module
ja_JP: モジュール

en: Moldova
ja_JP: モルドバ

en: Monaco
ja_JP: モナコ

en: Mongolia
ja_JP: モンゴル

en: Montenegro
ja_JP: モンテネグロ

en: Montserrat
ja_JP: モントセラート

en: Morocco
ja_JP: モロッコ

en: Mozambique
ja_JP: モザンビーク

en: Myanmar
ja_JP: ミャンマー

en: Name
ja_JP: 名前

en: Namibia
ja_JP: ナミビア

en: Nauru
ja_JP: ナウル

en: Nepal
ja_JP: ネパール

en: Netherlands
ja_JP: オランダ

en: Netherlands Antilles
ja_JP: オランダ領アンティル

en: New Caledonia
ja_JP: ニューカレドニア

en: New Zealand
ja_JP: ニュージーランド

en: Next step
ja_JP: 次のステップ

en: Nicaragua
ja_JP: ニカラグア

en: Niger
ja_JP: ニジェール

en: Nigeria
ja_JP: ナイジェリア

en: Niue
ja_JP: ニウエ

en: No
ja_JP: いいえ

en: No such post for ID = %d
ja_JP: ID = %d の投稿はありません

en: None
ja_JP: なし

en: Norfolk Island
ja_JP: ノーフォーク島

en: North Korea
ja_JP: 北朝鮮

en: North Macedonia
ja_JP: 北マケドニア

en: Northern Mariana Islands
ja_JP: 北マリアナ諸島

en: Norway
ja_JP: ノルウェー

en: Not loaded. Contact your host provider.
ja_JP: 読み込まれていない。 ホストプロバイダーに連絡してください。

en: Not right now
ja_JP: 今じゃありません。

en: Number of items of this type of content in this language.
ja_JP: この言語のこのタイプのコンテンツの項目数。

en: Occitania
ja_JP: オクシタニア

en: Oman
ja_JP: オマーン

en: One language is well defined and assigned to your home page.
ja_JP: 1つの言語が適切に定義され、ホームページに割り当てられています。

en: Order
ja_JP: 順序

en: PHP SimpleXML extension
ja_JP: PHP SimpleXML 拡張機能

en: Page on front ID in this language.
ja_JP: この言語のフロント ID のページ。

en: Page order
ja_JP: ページの順序

en: Page parent
ja_JP: 親ページ

en: Page template
ja_JP: ページテンプレート

en: Pakistan
ja_JP: パキスタン

en: Palestinian Territory
ja_JP: パレスチナ自治区

en: Panama
ja_JP: パナマ

en: Papua New Guinea
ja_JP: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja_JP: パラグアイ

en: Peru
ja_JP: ペルー

en: Philippines
ja_JP: フィリピン

en: Ping status
ja_JP: Ping のステータス

en: Pitcairn
ja_JP: ピトケアン諸島

en: Please enter a valid URL for %s.
ja_JP: 有効な %s の URL を入力してください。

en: Please enter valid URLs for %s.
ja_JP: %s の有効な URL を入力してください。

en: Please enter your license key:
ja_JP: ライセンスキーを入力してください：

en: Please enter your license keys:
ja_JP: ライセンスキーを入力してください:

en: Please provide a valid language.
ja_JP: 有効な言語を指定してください。

en: Poland
ja_JP: ポーランド

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
ja_JP: Polylangでは、タイトル、alt テキスト、キャプション、説明など、メディアに添付されているテキストを翻訳できます。

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
ja_JP: アップグレード元のバージョンが古いため、Polylang は無効になっています。

en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
ja_JP: Polylang では広範な%1$sドキュメンテーション%2$s (英語のみ) を用意しています。多言語サイトを設定して毎日利用する方法、FAQ、そして開発者が独自のプラグインやテーマを Polylang に対応させるために必要な情報も含まれます。

en: Polylang options
ja_JP: Polylang オプション

en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
ja_JP: Polylang は %s にアクセスできませんでした。この URL が有効であることをチェックしてください。

en: Polylang was unable to access the %s URLs. Please check that the URLs are valid.
ja_JP: Polylang は %s URL にアクセスできませんでした。URL が有効であることを確認してください。

en: Polylang's previous version.
ja_JP: Polylang の以前のバージョン。

en: Polylang's version.
ja_JP: Polylang のバージョン。

en: Portugal
ja_JP: ポルトガル

en: Position of the language in the language switcher
ja_JP: この言語の言語スイッチャーでの位置を指定してください

en: Position of the language in the language switcher.
ja_JP: 言語スイッチャー内の言語の位置。

en: Post format
ja_JP: 投稿フォーマット

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Posts Page
ja_JP: 投稿ページ

en: Posts published on %s
ja_JP: %sに公開された投稿

en: Posts without language
ja_JP: 言語のない投稿

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
ja_JP: 投稿、ページ、カテゴリー、およびタグの URL は修正されません。

en: Previous and next months
ja_JP: 前と次の月

en: Privacy Policy Page
ja_JP: プライバシーポリシーページ

en: Published date
ja_JP: 公開日

en: Puerto Rico
ja_JP: プエルトリコ

en: Purchase Polylang Business Pack
ja_JP: Polylang Business Pack を購入

en: Qatar
ja_JP: カタール

en: Quebec
ja_JP: ケベック

en: Read documentation
ja_JP: ドキュメンテーションの参照

en: Ready!
ja_JP: 準備完了！

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove %1$s in pretty permalinks: %2$s to remove, %3$s to keep.
ja_JP: きれいなパーマリンク内の %1$s を削除します。削除する場合は %2$s、保持する場合は %3$s。

en: Remove %s in pretty permalinks
ja_JP: Pretty パーマリンクで %s を使用しない

en: Remove the language code in URL for the default language: %1$s to hide, %2$s to display.
ja_JP: デフォルト言語の URL 内の言語コードを削除します。非表示にする場合は %1$s、表示する場合は %2$s です。

en: Remove the page name or page ID from the URL of the front page: %1$s to remove, %2$s to keep.
ja_JP: フロントページの URL からページ名またはページ ID を削除します。削除する場合は %1$s、保持する場合は %2$s です。

en: Remove this language
ja_JP: この言語を削除

en: Republic of Ireland
ja_JP: アイルランド

en: Return to the Dashboard
ja_JP: ダッシュボードに戻る

en: Romania
ja_JP: ルーマニア

en: Run the Setup Wizard
ja_JP: セットアップウィザードを使用する

en: Russia
ja_JP: ロシア

en: Rwanda
ja_JP: ルワンダ

en: Saint Helena
ja_JP: セント・ヘレナ島

en: Saint Kitts and Nevis
ja_JP: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja_JP: セントルシア

en: Saint Pierre and Miquelon
ja_JP: サンピエール島・ミクロン島

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja_JP: セントビンセント・グレナディーン

en: San Marino
ja_JP: サンマリノ

en: Saudi Arabia
ja_JP: サウジアラビア

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Scotland
ja_JP: スコットランド

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search URL in this language.
ja_JP: この言語でURLを検索します。

en: Search translations
ja_JP: 翻訳を検索

en: Select %s
ja_JP: %s を選択

en: Select a language to be added
ja_JP: 追加する言語を選択してください

en: Select as default language
ja_JP: デフォルトの言語として選択

en: Senegal
ja_JP: セネガル

en: Serbia
ja_JP: セルビア

en: Sets the language
ja_JP: 言語を設定する

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: Setup
ja_JP: セットアップ

en: Seychelles
ja_JP: セイシェル

en: Share slugs
ja_JP: スラッグを共有

en: Show all languages
ja_JP: すべての言語を表示

en: Sierra Leone
ja_JP: シエラレオネ

en: Singapore
ja_JP: シンガポール

en: Skip setup
ja_JP: セットアップをスキップ

en: Slovakia
ja_JP: スロバキア

en: Slovenia
ja_JP: スロベニア

en: Slug of the default language.
ja_JP: デフォルト言語のスラッグ。

en: Solomon Islands
ja_JP: ソロモン諸島

en: Somalia
ja_JP: ソマリア

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
ja_JP: 一部の分類法またはメタデータは、変更が許可されていない既存の翻訳と同期される場合があります。

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by domains.
ja_JP: 一部のテーマやプラグインは、ドメインで定義された言語と完全に互換性がない場合があります。

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
ja_JP: 一部のテーマまたはプラグインは、コンテンツまたはドメインによって定義された言語と完全に互換性がない場合があります。

en: Sorry, you are not allowed to create a language.
ja_JP: 申し訳ありませんが、言語を作成することはできません。

en: Sorry, you are not allowed to delete this language.
ja_JP: 申し訳ありませんが、この言語を削除することはできません。

en: Sorry, you are not allowed to edit languages.
ja_JP: 申し訳ありませんが、言語を編集することはできません。

en: Sorry, you are not allowed to edit options.
ja_JP: オプションの編集権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to edit this language.
ja_JP: 申し訳ありませんが、この言語を編集することはできません。

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
ja_JP: このサイトのオプションを管理する権限がありません。

en: South Africa
ja_JP: 南アフリカ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja_JP: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: South Korea
ja_JP: 韓国

en: South Sudan
ja_JP: 南スーダン

en: Spain
ja_JP: スペイン

en: Sri Lanka
ja_JP: スリランカ

en: Sticky posts
ja_JP: 固定投稿

en: String
ja_JP: 文字列

en: Strings translations
ja_JP: 文字列翻訳

en: Sudan
ja_JP: スーダン

en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
ja_JP: %1$sPolylang Pro%2$s ユーザーはサポートと追加機能を利用できます。

en: Suriname
ja_JP: スリナム

en: Swaziland
ja_JP: スワジランド

en: Sweden
ja_JP: スウェーデン

en: Switzerland
ja_JP: スイス

en: Synchronization
ja_JP: 同期

en: Synchronization disabled
ja_JP: 同期が無効

en: Syria
ja_JP: シリア

en: São Tomé and Príncipe
ja_JP: サントメ・プリンシペ

en: Taiwan
ja_JP: 台湾

en: Tajikistan
ja_JP: タジキスタン

en: Tanzania
ja_JP: タンザニア

en: Taxonomies
ja_JP: タクソノミー

en: Tells whether the default category must be created when creating a new language.
ja_JP: 新しい言語を作成するときにデフォルトのカテゴリーを作成する必要があるかどうかを示します。

en: Tells whether the language is active.
ja_JP: 言語が有効化かどうかを通知します。

en: Tells whether the language is the default one.
ja_JP: 言語がデフォルトの言語であるかどうかを通知します。

en: Terms without language
ja_JP: 言語のない単語

en: Text direction
ja_JP: テキストの方向

en: Text direction. %s for right-to-left.
ja_JP: テキストの方向。右から左の場合は %s。

en: Thailand
ja_JP: タイ

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
ja_JP: Polylang をご利用いただきありがとうございます。有料版の Polylang Pro では、複製、同期、RES​​T API へ対応、他社製プラグインとの連携といった、より高度な機能と、プレミアムサポートがご利用いただけます。ぜひアップグレードをご検討ください。

en: The %s of the language term for this translatable entity.
ja_JP: この翻訳可能なエンティティの言語用語の %s。

en: The flag does not exist
ja_JP: 国旗は存在しません

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
ja_JP: フロントページでは、URL にページ名や ID ではなく言語コードを使用する

en: The front page URL contains the page name or page id instead of the language code
ja_JP: トップページの URL には、言語コードの代わりにページ名またはページ ID が含まれています

en: The homepage is not translated in all languages
ja_JP: ホームページはすべての言語に翻訳されているわけではありません。

en: The language %s is unknown and has been discarded.
ja_JP: 言語 %s は不明なので破棄されました。

en: The language code contains invalid characters
ja_JP: 言語コードに無効な文字が含まれています

en: The language code must be unique
ja_JP: 言語コードは一意である必要があります

en: The language does not seem to exist.
ja_JP: 言語は存在しないようです。

en: The language is set from content
ja_JP: 言語はコンテンツから設定される

en: The language is set from different domains
ja_JP: 言語は他のドメインから設定される

en: The language is set from the code in the URL
ja_JP: 言語は URL 内のコードから設定される

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
ja_JP: 言語はプリティーパーマリンク内のディレクトリ名から設定される

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
ja_JP: 言語はプリティーパーマリンク内のサブドメイン名から設定される

en: The language must have a name
ja_JP: 言語に名称が必要です

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
ja_JP: 言語は作成されましたが、WordPress の言語ファイルはダウンロードされませんでした。このファイルを手動でインストールしてください。

en: The languages %s are unknown and have been discarded.
ja_JP: 言語 %s は不明なので破棄されました。

en: The license key never expires.
ja_JP: このライセンスキーには期限がありません。

en: The locale is invalid.
ja_JP: ロケールが無効です。

en: The media are not translated
ja_JP: メディアは翻訳されていません

en: The media are translated
ja_JP: メディアは翻訳されています

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
ja_JP: サイトに表示される名称 (「English」など)。

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
ja_JP: 以下で選択した言語は、言語が割り当てられていないすべてのコンテンツに適用されます。

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
ja_JP: 同期オプションを使用することにより、投稿の翻訳とページの翻訳の間で、メタコンテンツの値 (タクソノミーと親ページの場合は翻訳）を同期させることができます。

en: The widget is displayed for:
ja_JP: ウジェットを表示する言語:

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
ja_JP: 言語が設定されていない投稿、ページ、カテゴリー、またはタグがあります。

en: There is a new version of %1$s available.
ja_JP: 新しいバージョンの %1$s が利用可能です。

en: There is an error with a license key.
ja_JP: ライセンスキーにエラーがあります。

en: This is not a %s license key.
ja_JP: これは %s のライセンスキーではありません。

en: This item is in %s
ja_JP: このアイテムは %s  です

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
ja_JP: このウィザードは、Polylang　の設定を構成し、多言語サイトをすぐに使い始めるのに役立ちます。

en: Tibet
ja_JP: チベット

en: Time of first activation of Polylang.
ja_JP: Polylang が初めて起動された時刻。

en: Timor-Leste
ja_JP: 東ティモール

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
ja_JP: この機能を有効にするには、Polylang Pro が必要です。

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
ja_JP: サイトを準備するには、手動で実行する必要がある 2 つのステップがあります。各言語でメニューを追加することと、訪問者が希望の言語を選択できるように言語スイッチャーを追加することです。

en: Togo
ja_JP: トーゴ

en: Tokelau
ja_JP: トケラウ

en: Tonga
ja_JP: トンガ

en: Translate media: %1$s to translate, %2$s otherwise.
ja_JP: メディアを翻訳します。翻訳する場合は %1$s、それ以外の場合は %2$s です。

en: Translate slugs
ja_JP: スラッグを翻訳

en: Translate some pages
ja_JP: 一部のページを翻訳

en: Translated navigation menus for each theme.
ja_JP: 各テーマのナビゲーション メニューを翻訳しました。

en: Translated user descriptions
ja_JP: 翻訳されたユーザーの説明

en: Translation
ja_JP: 翻訳

en: Translations
ja_JP: 翻訳

en: Translations matching the original string are shown as empty in the table. Untranslated content remains unchanged.
ja_JP: 元の文字列に一致する翻訳は、表内で空として表示されます。翻訳されていないコンテンツは変更されません。

en: Translations updated.
ja_JP: 翻訳が更新されました。

en: Trinidad and Tobago
ja_JP: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja_JP: チュニジア

en: Turkey
ja_JP: トルコ

en: Turkmenistan
ja_JP: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja_JP: タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja_JP: ツバル

en: URL modifications
ja_JP: URL の修正

en: Uganda
ja_JP: ウガンダ

en: Ukraine
ja_JP: ウクライナ

en: Uncategorized
ja_JP: 未分類

en: Undefined
ja_JP: 未定義

en: Unique identifier for the language.
ja_JP: 言語の一意の識別子。

en: United Arab Emirates
ja_JP: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja_JP: イギリス

en: United States
ja_JP: アメリカ合衆国

en: United States Virgin Islands
ja_JP: アメリカ領ヴァージン諸島

en: Unknown option key %s.
ja_JP: 不明なオプション キー %s。

en: Unknown option keys %s.
ja_JP: 不明なオプション キー %s。

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update now.
ja_JP: 今すぐアップデート

en: Upgrade now.
ja_JP: 今すぐアップグレードを。

en: Upgrade to Polylang Pro
ja_JP: Polylang Pro にアップグレードする

en: Uruguay
ja_JP: ウルグアイ

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
ja_JP: これをオンにすると、使用されていない文字列がデータベースから削除されます (プラグインをアンインストールした後など)。

en: User
ja_JP: ユーザー

en: User description - %s
ja_JP: ユーザーの説明: %s

en: Uzbekistan
ja_JP: ウズベキスタン

en: Vanuatu
ja_JP: バヌアツ

en: Vatican
ja_JP: バチカン

en: Veneto
ja_JP: ヴェネト州

en: Venezuela
ja_JP: ベネズエラ

en: Vietnam
ja_JP: ベトナム

en: View all groups
ja_JP: すべてのグループを表示

en: View pages
ja_JP: ページを表示

en: W3C Locale for the language (for example: en-US).
ja_JP: 言語の W3C ロケール (例: en-US)。

en: Wales
ja_JP: ウェールズ

en: Wallis and Futuna
ja_JP: ウォリス・フツナ

en: We are going to prepare this page in
ja_JP: このページはこれで作成します。

en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
ja_JP: WooCommerce で Polylangを使用していることがわかりました。互換性を高めるために、Polylang Pro と Polylang For WooCommerce の両方を含む %s を使用することをお勧めします。

en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
ja_JP: WooCommerce で Polylang を使用していることがわかりました。互換性を確保するために、%1$sPolylang for WooCommerce%2$s を使用することをお勧めします。

en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
ja_JP: Polylang をご利用いただきありがとうございます。使い心地はいかがでしょうか。もしご満足いただけましたら、%1$s5つ星の評価%2$sをいただけると大変嬉しいです。

en: Welcome to %s
ja_JP: ようこそ %s へ

en: Western Sahara
ja_JP: 西サハラ

en: Western Samoa
ja_JP: 西サモア

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
ja_JP: フロントページにアクセスすると、ブラウザーの優先言語でそれ自体にリダイレクトされます。 キャッシュされている場合は機能しないため、Polylang は既知のキャッシュプラグインのフロントページキャッシュを無効にしようとします。

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
ja_JP: メディアを翻訳する場合、ファイルはディスクに複製されませんが、メディアライブラリの言語ごとに1つのエントリが表示されます。

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
ja_JP: メディアを投稿に挿入する場合、現在の投稿の言語のメディアのみが表示されます。

en: Widget text
ja_JP: ウィジェットのテキスト

en: Widget title
ja_JP: ウィジェットタイトル

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US).
ja_JP: 言語の WordPress ロケール (例: en_US)。

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
ja_JP: 言語の WordPress ロケール (「en_GB」など)。この言語の .mo ファイルをインストールする必要があります。

en: Yemen
ja_JP: イエメン

en: Yes
ja_JP: はい

en: You already added this language.
ja_JP: この言語はすでに追加されています。

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
ja_JP: この言語を完全に削除しますか?

en: You are using plugins which require a license key.
ja_JP: ライセンスキーが必要なプラグインを使用しています。

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
ja_JP: リストから言語を選択するか、以下で言語を直接編集してください。

en: You can set them all to the default language.
ja_JP: これらすべてをデフォルトの言語に設定できます。

en: You defined this page as your static homepage: %s.
ja_JP: このページを静的ホームページとして定義しました： %s

en: You do not have permission to install plugin updates
ja_JP: プラグイン更新をインストールする権限がありません

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
ja_JP: タイトル、alt テキスト、キャプション、または説明を翻訳する場合は、メディア翻訳を有効化する必要があります。それ以外の場合は、安全に非有効化できます。

en: You must translate your static front page in %s.
ja_JP: 静的なフロントページを %s で翻訳する必要があります。

en: You need to add at least one language.
ja_JP: 少なくとも 1 つの言語を追加する必要があります。

en: You need to select a language to be added.
ja_JP: 追加する言語を選択する必要があります。

en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
ja_JP: %1$s と %2$s を選択しましたが、次のステップに進む前にリストに追加しませんでした。

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
ja_JP: 言語を選択しましたが、続行するには言語を追加する必要があります。

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
ja_JP: コンテンツを翻訳する準備がほぼ整いました。

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
ja_JP: 投稿、ページ、カテゴリー、タグなどのコンテンツを翻訳できるようになりました。ドキュメンテーションを読んで、Polylang の使い方を学ぶことができます。

en: You're ready to translate the posts on your website.
ja_JP: サイトの投稿を翻訳する準備が整いました。

en: You're ready to translate your contents!
ja_JP: コンテンツを翻訳する準備ができました！

en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
ja_JP: %1$s ライセンスキーはこの URL に対して有効化ではありません。ライセンスキー URL を管理するには、%2$sアカウントページにアクセスして%3$sください。

en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
ja_JP: %1$sにライセンスキーの期限が切れました。%2$sライセンスキーを更新してください%3$s。

en: Your license key expires on %s.
ja_JP: ライセンスキーは%sに期限が切れます。

en: Your license key has been disabled.
ja_JP: ライセンスキーは無効になっています。

en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
ja_JP: ライセンスキーがアクティベーション制限に達しました。%1$s 可能なアップグレードを表示 %2$s。

en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s
ja_JP: ライセンスキーはまもなく期限切れになります！正確には、%1$sに有効期限が切れます。%2$s今すぐライセンスキーを更新してください！%3$s

en: Your static homepage is already translated in
ja_JP: 静的なホームページはすでにこれで翻訳されています。

en: Zambia
ja_JP: ザンビア

en: Zimbabwe
ja_JP: ジンバブエ

[ctx: calendar caption]
en: %1$s %2$s
ja_JP: %2$s年 %1$s

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
ja_JP: Y年n月j日

en: left to right
ja_JP: 左から右

en: right to left
ja_JP: 右から左

en: Åland Islands
ja_JP: オーランド諸島
