Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to nb_NO translation catalogue (274 entries)

note: translators: %s: is the translated label of the 'Ignore' button
en: %s: stay at this step
nb_NO: %s: Bli på dette trinnet

note: translators: %s: is the translated label of the 'No' button
en: %s: don't add this language and continue to the next step
nb_NO: %s: ikke legg til dette språket og fortsett til neste trinn

note: translators: %s: is the translated label of the 'Yes' button
en: %s: add this language and continue to the next step
nb_NO: %s: legg til dette språket og fortsett til neste trinn

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
nb_NO: Ønsker du å legge til dette språket før du går videre til neste trinn?

note: translators: %1$s: is a language flag image, %2$s: is a language native name
en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
nb_NO: Du valgte %1$s %2$s, men du la det ikke til listen før du fortsatte til neste trinn.

en: Languages already defined
nb_NO: Språk allerede definert

en: Remove
nb_NO: Fjern

en: Select a language to be added
nb_NO: Velg språk å legge til

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
nb_NO: Først skal vi definere de språkene du vil bruke på ditt nettsted.

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
nb_NO: Denne veiviseren vil hjelpe deg med å konfigurere dine Polylang-innstillinger og raskt få deg i gang med et flerspråklig nettsted.

en: Skip setup
nb_NO: Hopp over oppsett

en: Run the Setup Wizard
nb_NO: Kjør installasjonsveiviseren

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
nb_NO: Du er nesten klar til å oversette ditt innhold!

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s
nb_NO: Velkommen til %s

en: There is an error with a license key.
nb_NO: Det er en feil med en lisensnøkkel.

en: Please enter your license key: | Please enter your license keys:
nb_NO[0]: Vennligst oppgi din lisensnøkkel:
nb_NO[1]: Vennligst oppgi dine lisensnøkler:

en: You are using plugins which require a license key.
nb_NO: Du bruker utvidelser som krever lisensnøkkel.

en: Not right now
nb_NO: Ikke akkurat nå

en: Continue
nb_NO: Fortsett

note: translators: %s is the plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
nb_NO: %s &rsaquo; oppsett

en: Help
nb_NO: Hjelp

en: Allow Polylang to translate media
nb_NO: Tillat Polylang å oversette media

en: Return to the Dashboard
nb_NO: Tilbake til kontrollpanelet

en: Polylang Business Pack
nb_NO: Polylang Business-pakke

en: Purchase Polylang Business Pack
nb_NO: Kjøp Polylang Business-pakke

en: Buy now
nb_NO: Kjøp nå

en: Upgrade to Polylang Pro
nb_NO: Oppgrader til Polylang Pro

en: View pages
nb_NO: Vis sider

en: You're ready to translate the posts on your website.
nb_NO: Du er klar til å oversette innlegg på ditt nettsted.

en: Translate some pages
nb_NO: Oversett noen sider

en: Create menus
nb_NO: Lag menyer

en: Next step
nb_NO: Neste trinn

en: Read documentation
nb_NO: Les dokumentasjonen

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
nb_NO: Du kan nå oversette dit innhold, som innlegg, sider, kategorier og stikkord. Du kan lære hvordan bruke Polylang ved å lese dokumentasjonen.

en: You're ready to translate your contents!
nb_NO: Du er klar til å oversette ditt innhold!

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
nb_NO: Om du legger til et nytt språk, glem ikke å oversette din forside.

en: One language is well defined and assigned to your home page.
nb_NO: Étt språk er veldefiner og tilordnet din forside.

note: translators: %s is the language of the front page ( flag, native name and locale )
en: Its language is : %s.
nb_NO: Dets språk er: %s.

note: translators: %s is the post title of the front page
en: You defined this page as your static homepage: %s.
nb_NO: Du definerte denne siden som din statiske forside: %s.

en: Ready!
nb_NO: Klar!

en: Homepage
nb_NO: Forside

en: Content
nb_NO: Innhold

en: Remove this language
nb_NO: Fjern dette språket

en: Ignore
nb_NO: Ignorer

en: No
nb_NO: Nei

en: Yes
nb_NO: Ja

en: A language wasn't added.
nb_NO: Et språk ble ikke lagt til.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
nb_NO: Du valgte et språk, men for å kunne fortsette må du legge det til.

en: You need to add at least one language.
nb_NO: Du må legge il minst ett språk.

en: You already added this language.
nb_NO: Du har allerede lagt til dette språket.

en: You need to select a language to be added.
nb_NO: Du må velge et språk å legge til.

en: Licenses
nb_NO: Lisenser

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
nb_NO: Beklager, du har ikke tillatelse til å behandle innstillinger for dette nettstedet.

en: Setup
nb_NO: Oppsett

en: Choose the language to be assigned
nb_NO: Velg språket som skal tilordnes

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
nb_NO: Det valgt språket nedenfor vil bli brukt på alt innhold som ikke har et tilordnet språk.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
nb_NO: For at ditt nettsted skal virke som det skal må du tilordne et språk til alt ditt innhold.

en: Content without language
nb_NO: Innhold uten språk

en: Your license key has been disabled.
nb_NO: Din lisensnøkkel er slått av.

en: Privacy Policy Page
nb_NO: Personvernside

note: translators: 1: Plugin name 2: Current PHP version 3: Required PHP version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
nb_NO: %1$s har deaktivert seg selv fordi du bruker en gammel versjon av PHP. Du bruker PHP %2$s. %1$s krever PHP %3$s.

en: North Macedonia
nb_NO: Nord-Makedonia

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
nb_NO: Du trenger Polylang Pro for å aktivere denne funksjonen.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
nb_NO: Om du likevel forsøker endre dem vil dine endringer  ikke bli lagret.

note: translators: %s is a comma separated list of native language names
en: You must translate your static front page in %s.
nb_NO: Du må oversette din statiske forside med %s.

note: translators: %1$s and %2$s are Polylang version numbers
en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
nb_NO: Før du oppgraderer til %2$s, vennligst oppgrader til %1$s.

note: translators: accessibility text
en: Dismiss this notice.
nb_NO: Avvis dette varselet.

en: User
nb_NO: Bruker

note: translators: %s is a language native name
en: User description - %s
nb_NO: Brukerbeskrivelse - %s

en: Translated user descriptions
nb_NO: Oversatte brukerbeskrivelser

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
nb_NO: Brukerstøtte og ekstra funksjoner er tilgjengelig for brukere av %1$sPolylang Pro%2$s.

en: Upgrade now.
nb_NO: Oppgrader nå.

note: translators: %s is a date
en: Your license key expires on %s.
nb_NO: Din lisensnøkkel utløper den %s.

en: The license key never expires.
nb_NO: Lisensnøkkel utløper aldri.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag
en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
nb_NO: Din lisensnøkkel har nådd sin aktiveringsgrense. %1$sVis mulige oppgraderinger%2$s nå.

note: translators: %s is a product name
en: This is not a %s license key.
nb_NO: Dette er ikke en %s lisensnøkkel.

note: translators: %1$s is a product name, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
nb_NO: Din %1$s lisensnøkkel er ikke aktiv for denne URL-en. Vennligst %2$sbesøk din kontoside%3$s for å behandle URL-er for dine lisensnøkler.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
nb_NO: Ugyldig lisens. Vennligst %1$sbesøk din kontoside%2$s og verifiser den.

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
nb_NO: Din lisensnøkkel har utløpt på %1$s. Vennligst %2$sforny din lisensnøkkel%3$s.

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
nb_NO: Behandle lisenser for Polylang Pro og tilleggsmoduler.

en: License keys
nb_NO: Lisensnøkler

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
nb_NO: Tillater å oversette slug-er i URL-er for egendefinerte innholdstyper og taksonomier.

en: Translate slugs
nb_NO: Oversett slug-er

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
nb_NO: Tillater å dele samme URL-slug på vers av språk for innlegg og termer.

en: Share slugs
nb_NO: Del slug-er

en: Error
nb_NO: Feil

en: You do not have permission to install plugin updates
nb_NO: Du har ikke tillatelse til å installere oppdateringer av utvidelser.

note: translators: Post calendar label. %s: Date.
en: Posts published on %s
nb_NO: Innlegg publisert på %s

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
nb_NO: j. F Y

en: Choose a flag for the language.
nb_NO: Velg et flagg for språket.

note: translators: accessibility text
en: Filter by group
nb_NO: Filtrer etter gruppe

note: translators:  accessibility text, %s is a string potentially in any language
en: Select %s
nb_NO: Velg %s

en: Description
nb_NO: Beskrivelse

en: Module
nb_NO: Modul

en: Save Changes
nb_NO: Lagre endringer

en: Cancel
nb_NO: Avbryt

en: Delete this language and all its associated data
nb_NO: Slett dette språket og alle tllknyttede data

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Choose %s as default language
nb_NO: Velg %s som standardspråk

en: Select as default language
nb_NO: Velg som standardspråk

en: Edit this language
nb_NO: Rediger dette språket

en: You can set them all to the default language.
nb_NO: Du kan sette dem alle som standardspråk.

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
nb_NO: Det er innlegg, sider, kategorier eller stikkord uten språk.

note: translators: %s is a native language name
en: Please enter a valid URL for %s.
nb_NO: Vennligst oppgi en gyldig URL for %s.

en: Decide how your URLs will look like.
nb_NO: Bestem hvordan dine URL-er skal se ut.

en: Deactivated
nb_NO: Deaktivert

en: Activate this module
nb_NO: Aktiver denne modulen

en: Deactivate
nb_NO: Deaktivere

en: Deactivate this module
nb_NO: Deaktiver denne modulen

en: Configure this module
nb_NO: Konfigurer denne modulen

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
nb_NO: Aktiver behandling av språk og oversettelser for egendefinerte innholdstyper og taksonomiene.

en: Custom post types and Taxonomies
nb_NO: Egendefinerte innholdstyper og taksonomier

en: Western Samoa
nb_NO: Samoa

en: Wallis and Futuna
nb_NO: Wallis- og Futunaøyene

en: United States Virgin Islands
nb_NO: Jomfruøyene (USA)

en: British Virgin Islands
nb_NO: Britiske jomfruøyene

en: Vatican
nb_NO: Vatikanet

en: United States
nb_NO: Amerikas forente stater

en: Timor-Leste
nb_NO: Øst-Timor

en: Tajikistan
nb_NO: Tadsjikistan

en: French Southern Territories
nb_NO: Franske sørlige territorier

en: Turks and Caicos Islands
nb_NO: Turks- og Caicosøyene

en: São Tomé and Príncipe
nb_NO: São Tomé og Príncipe

en: Scotland
nb_NO: Skottland

en: Solomon Islands
nb_NO: Salomonøyene

en: Saudi Arabia
nb_NO: Saudi-Arabia

en: Palestinian Territory
nb_NO: Palestinsk Territorium

en: Pitcairn
nb_NO: Pitcairnøyene

en: Saint Pierre and Miquelon
nb_NO: Saint Pierre og Miquelon

en: Occitania
nb_NO: Oksitania

en: Norfolk Island
nb_NO: Norfolkøyene

en: New Caledonia
nb_NO: Ny-Kaledonia

en: Luxembourg
nb_NO: Luxemburg

en: Saint Lucia
nb_NO: Sankta Lucia

en: Kazakhstan
nb_NO: Kasakhstan

en: Cayman Islands
nb_NO: Cayman-øyene

en: North Korea
nb_NO: Nord Korea

en: Comoros
nb_NO: Komorene

en: Cambodia
nb_NO: Kambodja

en: Kyrgyzstan
nb_NO: Kirgisistan

en: British Indian Ocean Territory
nb_NO: Det britiske territoriet i Indiahavet

en: Republic of Ireland
nb_NO: Irland

en: Heard Island and McDonald Islands
nb_NO: Heard-og McDonald-øyene

en: Greenland
nb_NO: Grønnland

en: Western Sahara
nb_NO: Vestre Sahara

en: Algeria
nb_NO: Algerie

en: Christmas Island
nb_NO: Christmas-øya

en: Cape Verde
nb_NO: Cap Verde

en: Cook Islands
nb_NO: Cook-øyene

en: Ivory Coast
nb_NO: Elfenbenkysten

en: Congo
nb_NO: Kongo

en: Democratic Republic of the Congo
nb_NO: Den demokratiske republikken Kongo

en: Cocos
nb_NO: Kokosøyene

en: Catalonia
nb_NO: Katalonia

en: Brazil
nb_NO: Brasil

en: Basque Country
nb_NO: Baskerland

en: Bosnia and Herzegovina
nb_NO: Bosnia og Herzegovina

en: Azerbaijan
nb_NO: Azerbadjan

en: Åland Islands
nb_NO: Åland

en: Arab league
nb_NO: Den arabiske liga

en: Netherlands Antilles
nb_NO: De Nederlandske Antiller

note: translators: accessibility text
en: Translation
nb_NO: Oversettelse

en: Posts Page
nb_NO: Innleggsside

en: Front Page
nb_NO: Forside

en: Add to Menu
nb_NO: Legg til i meny

en: The flag does not exist
nb_NO: Flagget eksisterer ikke

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Add a translation in %s
nb_NO: Legg til en oversettelse i %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: This item is in %s
nb_NO: Dette elementet er på %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit the translation in %s
nb_NO: Rediger oversettelsen på %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit this item in %s
nb_NO: Rediger dette elementet på %s

note: Description of the plugin
en: Adds multilingual capability to WordPress
nb_NO: Legger til flerspråklig funksjonalitet til WordPress

en: Activate
nb_NO: Aktiver

en: Activated
nb_NO: Aktivert

en: Close
nb_NO: Lukk

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
nb_NO: Polylang er blitt deaktivert fordi at du har oppgradert fra en for gammel versjon.

en: Title:
nb_NO: Tittel:

en: Displays a language switcher
nb_NO: Viser en språkskifter

en: Displays as a dropdown
nb_NO: Vises som nedtrekksmeny

en: Hides languages with no translation
nb_NO: Gjemmer språk uten oversettelser

en: Hides the current language
nb_NO: Skjuler nåværende språk

en: Forces link to front page
nb_NO: Tvinger lenke til forsiden

en: Displays flags
nb_NO: Viser flagg

en: Displays language names
nb_NO: Viser språknavn

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
nb_NO: Importer <strong>innlegg, sider, kommentarer, egendefinerte felt, kategorier og stikkord</strong> fra en WordPress eksportfil.

en: Uncategorized
nb_NO: Ukategorisert

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
nb_NO: Søk

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
nb_NO: Bruk dette for å fjerne ubrukte stringer fra databasen, f.eks. når en utvidelse er avinstallert.

en: Clean strings translation database
nb_NO: Rens string oversettelsene i databasen

en: Search translations
nb_NO: Søk oversettelser

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
nb_NO: Synkroniseringsvalgene tillater å ta vare på nøyaktig de samme verdiene (eller oversettelser når det gjelder taksonomier og sideforelder) av metainnhold mellom oversettelser av et innlegg eller en side.

en: Synchronization
nb_NO: Synkronisering

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
nb_NO: Aktiver språk og oversettelser for tilpassede taksonomier.

en: Custom taxonomies
nb_NO: Tilpassede taksonomier

en: Activate languages and translations for custom post types.
nb_NO: Aktiver språk og oversettelser for tilpassede innleggstyper.

en: Custom post types
nb_NO: Tilpassede innleggstyper

en: Detect browser language
nb_NO: Detekter nettleserens språkpreferance

note: translators: %1$s example url when the option is active. %2$s example url when the option is not active
en: Example: %1$s instead of %2$s
nb_NO: Eksempel: %1$s i stedet for %2$s

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
nb_NO: Forside-url inneholder språkkoden i stedet for sidenavn eller side-id

en: Keep /language/ in pretty permalinks
nb_NO: Behold /language/ i pene permalenker

en: Remove /language/ in pretty permalinks
nb_NO: Fjern /language/ i pene permalenker

en: Hide URL language information for default language
nb_NO: Skjul URL språkinformasjon for standard språk

en: The language is set from different domains
nb_NO: Språket bestemmes av andre domener

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
nb_NO: Språket bestemmes av subdomenenavn i pene permalenker

en: Example:
nb_NO: Eksempel:

en: The language is set from the code in the URL
nb_NO: Språket bestemmes av koden i URL'en

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
nb_NO: Språket bestemmes av directory navnet i pene permalenker

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
nb_NO: Innlegg, sider, kategorier og stikkord-URLer vil ikke bli endret.

en: The language is set from content
nb_NO: Språket bestemmes av innhold

en: URL modifications
nb_NO: URL modifikasjoner

note: translators: accessibility text
en: Default language
nb_NO: Standard språk

en: Update
nb_NO: Oppdater

en: Position of the language in the language switcher
nb_NO: Språkets plasering i språkskifteren

en: Choose the text direction for the language
nb_NO: Velg tekstretning for språket

en: right to left
nb_NO: høyre til venstre

en: left to right
nb_NO: venstre til høyre

en: Text direction
nb_NO: Tekstretning

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
nb_NO: Språkkode - helst 2-bokstav ISO 639-1  (for eksempel: en)

en: Language code
nb_NO: Språkkode

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
nb_NO: WordPress Locale for språket (for eksempel: en_US). Du må installere .mo filen for dette språket.

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
nb_NO: Navnet som det vises på nettstedet ditt (for eksempel: English).

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
nb_NO: Du kan velge et språk fra listen eller redigere direkte nedenfor.

en: Choose a language
nb_NO: Velg et språk

en: Add new language
nb_NO: Legg til nytt språk

en: Edit language
nb_NO: Rediger språk

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
nb_NO: Polylang er utstyrt med omfattende %1$sdokumentasjon%2$s (kun på engelsk). Den inneholder informasjon om hvordan du setter opp ditt flerspråklige nettsted og bruker det på en daglig basis, en FAQ, og dokumentasjon for utviklere for å tilpasse sine utvidelser og temaer.

en: Filter
nb_NO: Filtrer

en: View all groups
nb_NO: Vis alle grupper

en: Translations
nb_NO: Oversettelser

en: Group
nb_NO: Gruppe

en: Name
nb_NO: Navn

en: Posts
nb_NO: Innlegg

en: Flag
nb_NO: Flagg

en: Order
nb_NO: Rekkefølge

en: Code
nb_NO: Kode

en: Full name
nb_NO: Fullt navn

en: Delete
nb_NO: Slett

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
nb_NO: Du holder på å slette dette språket permanent. Er du sikkert?

en: Featured image
nb_NO: Fremhevet bilde

en: Page order
nb_NO: Side rekkefølge

en: Page template
nb_NO: Sidemal

en: Page parent
nb_NO: Side forelder

en: Post format
nb_NO: Format

en: Published date
nb_NO: Dato publisering

en: Sticky posts
nb_NO: Klebrige innlegg

en: Comment status
nb_NO: Kommentar status

en: Custom fields
nb_NO: Tilpassede felt

en: Taxonomies
nb_NO: Taksonomier

en: Settings saved.
nb_NO: Innstillinger lagret.

en: Translations updated.
nb_NO: Oversettelser oppdatert.

en: Strings translations
nb_NO: String oversettelser

en: About Polylang
nb_NO: Om Polylang

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
nb_NO: Språket ble opprettet, men WordPress språkfilen ble ikke lastet ned. Vennligst installer den manuelt.

en: Filters content by language
nb_NO: Filtre innhold etter språk

en: Show all languages
nb_NO: Vis alle språk

en: Settings
nb_NO: Innstillinger

en: Widget text
nb_NO: Widget tekst

en: Widget title
nb_NO: Widget tittel

en: Language switcher
nb_NO: Språkskifter

en: The language must have a name
nb_NO: Språket må ha et navn

en: The language code must be unique
nb_NO: Språkkoden må være unikt

en: The language code contains invalid characters
nb_NO: Språkkoden inneholder ugyldige tegn

en: Enter a valid WordPress locale
nb_NO: Tast inn en gyldig WordPress Locale

en: Language updated.
nb_NO: Språk oppdatert.

en: Language deleted.
nb_NO: Språk slettet.

en: Language added.
nb_NO: Språk lagt til.

en: Impossible to add the language.
nb_NO: Ikke mulig å legge til språket.

en: All languages
nb_NO: Alle språk

en: The widget is displayed for:
nb_NO: Widgeten vises for:

en: None
nb_NO: Ingen

en: Sets the language
nb_NO: Bestemmer språket

en: Edit
nb_NO: Rediger

en: (no parent)
nb_NO: (ingen forelder)

en: Languages
nb_NO: Språk

en: Language
nb_NO: Språk

en: &mdash; No Change &mdash;
nb_NO: &mdash; Ingen endring &mdash;
