Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (474 entries)

note: translators: Post id.
en: No such post for ID = %d
nl: Geen bericht voor ID = %d

en: Missing post ID
nl: Ontbrekend bericht ID

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by domains.
nl: Sommige thema's of plugins zijn mogelijk niet volledig compatibel met de taal die is gedefinieerd door domeinen.

en: Please enter your license keys:
nl: Voer je licentiesleutels in:

note: translators: %s is a URL slug: `/language/`.
en: Keep %s in pretty permalinks
nl: Houd %s in pretty permalinks

note: translators: %s is a URL slug: `/language/`.
en: Remove %s in pretty permalinks
nl: Verwijder %s in pretty permalinks

en: Sorry, you are not allowed to edit options.
nl: Je hebt geen toestemming om opties te bewerken.

en: Invalid language identifier
nl: Ongeldige taal identifier

en: Invalid language slug
nl: Ongeldige taal slug

en: Invalid language ID
nl: Ongeldige taal ID

en: The locale is invalid.
nl: De locale is ongeldig.

en: Number of items of this type of content in this language.
nl: Aantal items van dit type inhoud in deze taal.

note: translators: %s is the name of the term property (`term_id` or `term_taxonomy_id`).
en: The %s of the language term for this translatable entity.
nl: De %s van de taal term voor deze vertaalbare entiteit.

en: Tells whether the default category must be created when creating a new language.
nl: Geeft aan of de standaardcategorie moet worden aangemaakt bij het maken van een nieuwe taal.

en: Language properties.
nl: Taaleigenschappen.

en: List of language locale fallbacks.
nl: Lijst met taal locale fallbacks.

en: Identifier of the page for posts in this language.
nl: Identifier van de pagina voor berichten in deze taal.

en: Page on front ID in this language.
nl: Pagina op voorkant ID in deze taal.

en: Host for this language.
nl: Host voor deze taal.

en: Search URL in this language.
nl: Zoek URL in deze taal.

en: Home URL in this language.
nl: Home URL in deze taal.

en: Tells whether the language is active.
nl: Geeft aan of de taal actief is.

en: Tells whether the language is the default one.
nl: Geeft aan of de taal de standaardtaal is.

en: HTML tag for the custom flag.
nl: HTML tag voor de aangepaste vlag.

en: Custom flag URL.
nl: Aangepaste vlag URL.

en: HTML tag for the flag.
nl: HTML tag voor de vlag.

en: Flag URL.
nl: Vlag URL.

en: Flag code corresponding to ISO 3166-1 (for example: us for the United States flag).
nl: Vlagcode die overeenkomt met ISO 3166-1 (bijvoorbeeld: us voor de vlag van de Verenigde Staten).

en: Position of the language in the language switcher.
nl: Positie van de taal in de taalwisselaar.

note: translators: %s is a value.
en: Text direction. %s for right-to-left.
nl: Tekstrichting. %s voor rechts-naar-links.

en: Facebook Locale for the language (for example: en_US).
nl: Facebook locale voor de taal (bijvoorbeeld: en_US).

en: W3C Locale for the language (for example: en-US).
nl: W3C locale voor de taal (bijvoorbeeld: en-US).

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US).
nl: WordPress locale voor de taal (bijvoorbeeld: en_US).

en: Sorry, you are not allowed to delete this language.
nl: Je hebt geen toestemming om deze taal te verwijderen.

en: Sorry, you are not allowed to edit this language.
nl: Je hebt geen toestemming om deze taal te bewerken.

en: Sorry, you are not allowed to create a language.
nl: Je hebt geen toestemming om een taal aan te maken.

en: Sorry, you are not allowed to edit languages.
nl: Je hebt geen toestemming om talen te bewerken.

en: Cannot create existing language.
nl: Kan geen bestaande taal maken.

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1 (for example: en).
nl: Taalcode - bij voorkeur 2-letters ISO 639-1 (bijvoorbeeld: en).

en: Unique identifier for the language.
nl: Unieke identifier voor de taal.

en: Empty Term.
nl: Lege term.

en: Language taxonomy properties for terms.
nl: Taal taxonomie eigenschappen voor termen.

en: Invalid post ID.
nl: Ongeldig bericht ID.

en: Language taxonomy properties for post types.
nl: Taal taxonomie eigenschappen voor berichttypen.

note: translators: %s is the name of a database table.
en: Language taxonomy properties for table %s.
nl: Taal taxonomie eigenschappen voor tabel %s.

en: Polylang options
nl: Polylang opties

note: translators: %s is a list of option names.
en: Unknown option keys %s.
nl: Onbekende optie sleutels %s.

note: translators: %s is an option name. translators: %s is the name of an option.
en: Unknown option key %s.
nl: Onbekende optiesleutel %s.

en: Polylang's version.
nl: De versie van Polylang.

en: List of taxonomies to translate.
nl: Lijst met taxonomieën om te vertalen.

en: List of data to synchronize.
nl: Lijst met gegevens om te synchroniseren.

note: translators: %1$s is a URL slug: `/language/`. %2$s and %3$s are "true/false" values.
en: Remove %1$s in pretty permalinks: %2$s to remove, %3$s to keep.
nl: Verwijder %1$s in mooie permalinks: %2$s om te verwijderen, %3$s om te behouden.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Remove the page name or page ID from the URL of the front page: %1$s to remove, %2$s to keep.
nl: Verwijder de paginanaam of pagina ID uit de URL van de voorpagina: %1$s om te verwijderen, %2$s om te behouden.

en: Polylang's previous version.
nl: De vorige versie van Polylang.

en: List of post types to translate.
nl: Lijst met berichttypen om te vertalen.

en: Translated navigation menus for each theme.
nl: Vertaalde navigatiemenu's voor elk thema.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Translate media: %1$s to translate, %2$s otherwise.
nl: Vertaal media: %1$s om te vertalen, %2$s anders.

en: List of language taxonomies used for custom DB tables.
nl: Lijst met taal taxonomieën die worden gebruikt voor aangepaste DB tabellen.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Remove the language code in URL for the default language: %1$s to hide, %2$s to display.
nl: Verwijder de taalcode in URL voor de standaardtaal: %1$s om te verbergen, %2$s om te tonen.

en: Determine how the current language is defined.
nl: Bepaal hoe de huidige taal is gedefinieerd.

en: Time of first activation of Polylang.
nl: Tijdstip van eerste activering van Polylang.

en: Domains used when the language is set from different domains.
nl: Domeinen die worden gebruikt wanneer de taal is ingesteld vanuit verschillende domeinen.

note: translators: %s is a list of URLs.
en: Polylang was unable to access the %s URLs. Please check that the URLs are valid.
nl: Polylang kreeg geen toegang tot de URL's %s. Controleer of de URL's geldig zijn.

note: translators: %s is a list of native language names.
en: Please enter valid URLs for %s.
nl: Voer geldige URL's in voor %s.

en: Slug of the default language.
nl: Slug van de standaardtaal.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Detect preferred browser language on front page: %1$s to detect, %2$s to not detect.
nl: Detecteer voorkeurstaal van browser op voorpagina: %1$s om te detecteren, %2$s om niet te detecteren.

note: translators: %s is a list of language slugs.
en: The languages %s are unknown and have been discarded.
nl: De talen %s zijn onbekend en zijn genegeerd.

note: translators: %s is a language slug.
en: The language %s is unknown and has been discarded.
nl: De taal %s is onbekend en is verwijderd.

en: Please provide a valid language.
nl: Geef een geldige taal op.

en: Translations matching the original string are shown as empty in the table. Untranslated content remains unchanged.
nl: Vertalingen die overeenkomen met de oorspronkelijke string worden als leeg weergegeven in de tabel. Onvertaalde inhoud blijft onveranderd.

note: translators: %1$s placeholder is the language name, %2$s is the language code
en: Language: %1$s - %2$s
nl: Taal: %1$s - %2$s

en: Allows linkage to DeepL Translate.
nl: Staat koppeling naar DeepL Translate toe.

en: Machine Translation
nl: Machinevertaling

en: The language does not seem to exist.
nl: De taal lijkt niet te bestaan.

en: Synchronization disabled
nl: Synchronisatie uitgeschakeld

en: The media are translated
nl: De media worden vertaald

en: The media are not translated
nl: De media zijn niet vertaald

en: The front page URL contains the page name or page id instead of the language code
nl: De voorpagina URL bevat de paginanaam of pagina ID in plaats van de taalcode

en: Display URL language information for default language
nl: Toon URL taalinformatie voor standaardtaal

en: Detect browser language activated
nl: Detecteer browser taal geactiveerd

en: Detect browser language deactivated
nl: Detecteer browser taal gedeactiveerd

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s information
nl: %s informatie

en: Not loaded. Contact your host provider.
nl: Niet geladen. Neem contact op met je hosting provider.

en: PHP SimpleXML extension
nl: PHP SimpleXML extensie

en: Update now.
nl: Nu updaten.

note: translators: 1. and 4. are opening anchor tags 2. the new plugin version 3. and 5. are closing anchor tags.
en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
nl: %1$sBekijk versie %2$s details %3$s of %4$snu updaten%5$s.

note: translators: 1. opening anchor tag, do not translate 2. the new plugin version 3. closing anchor tag, do not translate.
en: %1$sView version %2$s details%3$s.
nl: %1$sBekijk versie %2$s details %3$s.

en: Contact your network administrator to install the update.
nl: Neem contact op met een netwerkbeheerder om de update te installeren.

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
nl: Er is een nieuwe versie van %1$s beschikbaar.

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
nl: Sommige thema's of plugins zijn mogelijk niet volledig compatibel met de taal zoals die gedefinieerd is door de inhoud of door domeinen.

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
nl: Activeer talen en vertalingen alleen als je de text moet vertalen gekoppeld aan de media: de titel, de alternatieve tekst, de bijschrift, de beschrijving... Merk op dat het bestand niet gedupliceerd wordt.

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
nl: Als de voorpagina wordt bezocht, dan wordt deze omgeleid naar zichzelf in de browser voorkeur taal. Als dit niet werkt als het gecachet wordt, zal Polylang proberen om de voorpagina cache uit te schakelen voor bekende cache plugins.

en: Terms without language
nl: Terms zonder taal

en: Posts without language
nl: Berichten zonder taal

en: The homepage is not translated in all languages
nl: De homepagina is niet vertaald in alle talen

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
nl: Het is verplicht om de statische voorpagina in alle talen te vertalen.

en: All languages have a translated homepage
nl: Alle talen hebben een vertaalde homepage

en: Homepage translated
nl: Homepage vertaald

en: Undefined
nl: Ongedefinieerd

note: translators: placeholder is the flag image
en: Flag used in the language switcher: %s
nl: Vlag gebruikt in de taalwisselaar: %s

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s options
nl: %s opties

en: Previous and next months
nl: Vorige en volgende maanden

note: translators: %s: is the translated label of the 'Ignore' button
en: %s: stay at this step
nl: %s: blijf op deze stap

note: translators: %s: is the translated label of the 'No' button
en: %s: don't add this language and continue to the next step
nl: %s: voeg deze taal niet toe en ga door naar de volgende stap

note: translators: %s: is the translated label of the 'Yes' button
en: %s: add this language and continue to the next step
nl: %s: voeg deze taal toe en ga door naar de volgende stap

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
nl: Wil je deze taal toevoegen voor je naar de volgende stap gaat?

note: translators: %1$s: is a language flag image, %2$s: is a language native name
en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
nl: Je selecteerde %1$s %2$s, maar je hebt dit niet aan de lijst toegevoegd voordat je verder ging met de volgende stap.

en: Languages already defined
nl: Talen al ingesteld

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Select a language to be added
nl: Selecteer een taal om toe te voegen

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
nl: Eerst gaan we de talen configureren die je wilt gebruiken op je site.

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
nl: Deze wizard helpt je bij het configureren van de Polylang instellingen, zo kun je snel aan de slag met je meertalige site.

en: Skip setup
nl: Installatie overslaan

en: Run the Setup Wizard
nl: Voer de installatiewizard uit

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
nl: Je bent bijna klaar om je inhoud te gaan vertalen!

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s
nl: Welkom bij %s

en: There is an error with a license key.
nl: Er is een fout met een licentiesleutel.

en: Please enter your license key:
nl: Voer je licentiesleutel in:

en: You are using plugins which require a license key.
nl: Je gebruikt plugins die een licentiesleutel vereisen.

en: Not right now
nl: Nu niet

en: Continue
nl: Ga verder

note: translators: %s is the plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
nl: %s &rsaquo; Installatie

en: Allow Polylang to translate media
nl: Sta toe dat Polylang media vertaalt

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
nl: Je moet mediavertaling activeren als je de titel, de alternatieve tekst, het bijschrift of de beschrijving wilt vertalen. Anders kan je dit veilig deactiveren.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
nl: Wanneer je mediabestanden in een bericht wilt invoegen, worden alleen de media in de taal van het huidige bericht weergegeven.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
nl: Wanneer je een mediabestand vertaalt, wordt het bestand niet gedupliceerd op je schijf, maar zie je wel elk bestand één keer per taal in de mediabibliotheek.

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
nl: Met Polylang kan je de teksten die aan je mediabestanden zijn gekoppeld, zoals de titel, de alternatieve tekst, het bijschrift en de beschrijving, vertalen.

en: Return to the Dashboard
nl: Terug naar het Dashboard

note: translators: %s is the name of Polylang Business Pack product
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
nl: We hebben gemerkt dat je Polylang gebruikt met WooCommerce. Om een betere compatibiliteit te garanderen, raden we je aan %s te gebruiken, dat zowel Polylang Pro als Polylang For WooCommerce bevat.

en: Purchase Polylang Business Pack
nl: Koop Polylang Business Pack

en: Buy now
nl: Koop nu

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
nl: Bedankt voor het activeren van Polylang. Als je meer geavanceerde functies wilt zoals dupliceren, synchronisatie, REST API ondersteuning, integratie met andere plugins, enz. - of verdere hulp van onze Premium ondersteuning, raden we aan Polylang Pro aan te schaffen.

en: Upgrade to Polylang Pro
nl: Upgrade naar Polylang Pro

en: View pages
nl: Pagina's bekijken

en: You're ready to translate the posts on your website.
nl: Je bent klaar om berichten te vertalen op je site.

en: Translate some pages
nl: Vertaal enkele pagina's

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
nl: Om je site gereed te maken, zijn er nog twee stappen die je handmatig moet uitvoeren: menu's toevoegen in elke taal en een taalwisselaar toevoegen zodat je bezoekers hun voorkeurstaal kunnen kiezen.

en: Create menus
nl: Menu's aanmaken

en: Next step
nl: Volgende stap

en: Read documentation
nl: Lees de documentatie

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
nl: Je kan nu je inhoud zoals berichten, pagina's, categorieën en tags vertalen. Je kan Polylang leren gebruiken door de documentatie te lezen.

en: You're ready to translate your contents!
nl: Je bent klaar om je site te vertalen!

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
nl: Als je een nieuwe taal toevoegt, vergeet dan niet je homepage te vertalen.

en: One language is well defined and assigned to your home page.
nl: Eén taal is goed gedefinieerd en toegewezen aan je homepage.

en: We are going to prepare this page in
nl: We gaan deze pagina voorbereiden in

en: Your static homepage is already translated in
nl: Je statische homepage is al vertaald in

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
nl: Nadat de pagina's zijn gemaakt, is het aan jou om de vertaalde inhoud op elke pagina te plaatsen die aan elke taal is gekoppeld.

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
nl: Om ervoor te zorgen dat je site correct werkt, moet deze pagina in alle beschikbare talen worden vertaald.

note: translators: %s is the language of the front page ( flag, native name and locale )
en: Its language is : %s.
nl: De taal is: %s.

note: translators: %s is the post title of the front page
en: You defined this page as your static homepage: %s.
nl: Je hebt deze pagina ingesteld als je statische homepage: %s.

en: Ready!
nl: Klaar!

en: Content
nl: Inhoud

en: Remove this language
nl: Verwijder deze taal

en: Ignore
nl: Negeer

en: No
nl: Nee

en: Yes
nl: Ja

en: A language wasn't added.
nl: Er is geen taal toegevoegd.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
nl: Je hebt een taal geselecteerd, maar om verder te kunnen gaan, moet je de taal ook toevoegen.

en: You need to add at least one language.
nl: Je moet minstens één taal toevoegen.

en: You already added this language.
nl: Je hebt deze taal al toegevoegd.

en: You need to select a language to be added.
nl: Je moet een taal selecteren om toe te voegen.

en: Licenses
nl: Licenties

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
nl: Je hebt geen toestemming om opties voor deze site te beheren.

en: Choose the language to be assigned
nl: Kies de taal die je wilt toewijzen

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
nl: De geselecteerde taal zal worden toegepast op alle inhoud die nu geen taal ingesteld heeft.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
nl: Om je site correct te laten werken moet je een taal toekennen aan al je inhoud.

en: Content without language
nl: Inhoud zonder taal

en: Your license key has been disabled.
nl: Je licentiesleutel is uitgeschakeld.

en: Privacy Policy Page
nl: Privacybeleid pagina

note: translators: 1: Plugin name 2: Current WordPress version 3: Required WordPress version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
nl: %1$s heeft zichzelf gedeactiveerd omdat je een oude WordPress versie gebruikt. Je gebruikt nu WordPress %2$s. %1$s vereist minstens WordPress %3$s.

note: translators: 1: Plugin name 2: Current PHP version 3: Required PHP version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
nl: %1$s heeft zichzelf gedeactiveerd omdat je een oude PHP versie gebruikt. Je gebruikt nu PHP versie %2$s. %1$s vereist PHP versie %3$s.

en: North Macedonia
nl: Noord Macedonië

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s
nl: Je licentiesleutel verloopt binnenkort! Om precies te zijn, hij verloopt op %1$s. %2$sVernieuw je licentiesleutel vandaag nog!%3$s

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
nl: Om deze functie in te schakelen, heb je Polylang Pro nodig.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
nl: Als je ze toch probeert ze te wijzigen, worden je wijzigingen niet opgeslagen.

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
nl: Enkele taxonomieën of metagegevens kunnen worden gesynchroniseerd met bestaande vertalingen die je niet mag wijzigen.

note: translators: %s is a comma separated list of native language names
en: You must translate your static front page in %s.
nl: Je moet je vaste voorpagina vertalen in het %s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
nl: We hebben gemerkt dat je Polylang al enige tijd gebruikt. We hopen dat je het leuk vindt, en we zouden het erg op prijs stellen als je ons %1$seen waardering van 5 sterren zou geven%2$s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
nl: We hebben gemerkt dat je Polylang met WooCommerce gebruikt. Om de beste compatibiliteit te garanderen, raden we %1$sPolylang for WooCommerce%2$s aan.

note: translators: %1$s and %2$s are Polylang version numbers
en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
nl: Upgrade eerst naar %1$s alvorens je upgrade naar %2$s.

note: translators: accessibility text
en: Dismiss this notice.
nl: Dit bericht negeren.

en: User
nl: Gebruiker

note: translators: %s is a language native name
en: User description - %s
nl: Gebruiker beschrijving - %s

en: Translated user descriptions
nl: Vertaalde gebruiker beschrijvingen

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
nl: Ondersteuning en extra functies zijn beschikbaar voor %1$sPolylang Pro%2$s gebruikers.

en: Upgrade now.
nl: Nu upgraden.

note: translators: %s is a date
en: Your license key expires on %s.
nl: De licentiesleutel verloopt op %s.

en: The license key never expires.
nl: De licentiesleutel verloopt nooit.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag
en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
nl: Je licentie heeft het limiet van activaties bereikt. %1$sBekijk de mogelijke upgrades%2$s nu.

note: translators: %s is a product name
en: This is not a %s license key.
nl: Dit is geen %s licentiesleutel.

note: translators: %1$s is a product name, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
nl: Je %1$s licentiesleutel is niet actief voor deze URL. Ga %2$snaar je account pagina%3$s om de URLs te beheren voor je licentiesleutel.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
nl: Ongeldige licentie. Bekijk %1$sje account pagina%2$s en controleer je licentie.

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
nl: De licentie verloopt op %1$s. %2$svernieuw je licentie sleutel%3$s.

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
nl: Beheer licenties voor Polylang Pro en add-ons.

en: License keys
nl: Licentie sleutels

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
nl: Maakt het mogelijk om de slugs van extra berichttypen en taxonomieën te vertalen in de URL's.

en: Translate slugs
nl: Vertaal slugs

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
nl: Sta toe om dezelfde URL slug te delen in verschillende talen voor berichten en termen.

en: Share slugs
nl: Deel slugs

en: Error
nl: Fout

en: You do not have permission to install plugin updates
nl: Je hebt geen toestemming om updates van plugins te installeren

note: translators: Post calendar label. %s: Date.
en: Posts published on %s
nl: Berichten gepubliceerd op %s

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
nl: j F Y

en: Choose a flag for the language.
nl: Kies een vlag voor de taal.

note: translators: accessibility text
en: Filter by group
nl: Filter op groep

note: translators:  accessibility text, %s is a string potentially in any language
en: Select %s
nl: Selecteer %s

en: Description
nl: Beschrijving

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Delete this language and all its associated data
nl: Verwijder deze taal en alle bijbehorende gegevens

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Choose %s as default language
nl: Kies %s als standaard taal

en: Select as default language
nl: Selecteer als standaard taal

en: Edit this language
nl: Bewerk deze taal

en: You can set them all to the default language.
nl: Je kunt ze allemaal op de standaardtaal instellen.

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
nl: Er zijn berichten, pagina's, categorieën of tags aanwezig zonder taal.

note: translators: %s is a URL.
en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
nl: Polylang kon geen toegang krijgen tot de %s URL. Controleer of de URL geldig is.

note: translators: %s is a native language name.
en: Please enter a valid URL for %s.
nl: Voer een geldige URL in voor %s.

en: Decide how your URLs will look like.
nl: Bepaal hoe de URL's eruit komen te zien.

en: Deactivated
nl: Gedeactiveerd

en: Activate this module
nl: Activeer deze module

en: Deactivate
nl: Deactiveren

en: Deactivate this module
nl: Deactiveer deze module

en: Configure this module
nl: Configureer deze module

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
nl: Activeer taal- en vertaalbeheer voor de extra berichttypen en de taxonomieën.

en: Custom post types and Taxonomies
nl: Aangepaste berichttypes en taxonomieën

en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

en: Western Samoa
nl: Samoa

en: Vanuatu
nl: Replubliek Vanuatu

en: United States Virgin Islands
nl: Maagdeneilanden (Verenigde Staten)

en: British Virgin Islands
nl: Britse Maagdeneilanden

en: Vatican
nl: Vaticaanstad

en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: Uganda
nl: Oeganda

en: Ukraine
nl: Oekraïne

en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

en: Turkey
nl: Turkije

en: Tunisia
nl: Tunesië

en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

en: French Southern Territories
nl: Franse zuidelijke gebieden

en: Chad
nl: Tsjaad

en: Turks and Caicos Islands
nl: Turks-en Caicoseilanden

en: Syria
nl: Syrië

en: São Tomé and Príncipe
nl: Sao Tomé en Principe

en: South Sudan
nl: Zuid Soedan

en: Somalia
nl: Somalië

en: Slovakia
nl: Slowakije

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Saint Helena
nl: Sint Helena

en: Sweden
nl: Zweden

en: Sudan
nl: Soedan

en: Scotland
nl: Schotland

en: Seychelles
nl: Seychellen

en: Solomon Islands
nl: Solomoneilanden

en: Saudi Arabia
nl: Saoedi-Arabië

en: Rwanda
nl: Roewanda

en: Russia
nl: Rusland

en: Serbia
nl: Servië

en: Romania
nl: Roemenië

en: Palestinian Territory
nl: Palestijns grondgebied

en: Saint Pierre and Miquelon
nl: Sint Pierre en Miquelon

en: Poland
nl: Polen

en: Philippines
nl: Filipijnen

en: Papua New Guinea
nl: Papoea-Nieuw-Guinea

en: French Polynesia
nl: Frans Polynesië

en: Occitania
nl: Occitanië

en: New Zealand
nl: Nieuw Zeeland

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Norfolk Island
nl: Norfolk eilanden

en: New Caledonia
nl: Nieuw Caledonië

en: Namibia
nl: Namibië

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Maldives
nl: Malediven

en: Mauritania
nl: Mauritanië

en: Northern Mariana Islands
nl: Noordelijke Mariana Eilanden

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: Marshall Islands
nl: Marshall eilanden

en: Madagascar
nl: Madagaskar

en: Moldova
nl: Moldavië

en: Morocco
nl: Marokko

en: Libya
nl: Libië

en: Latvia
nl: Letland

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: Lithuania
nl: Litouwen

en: Liberia
nl: Liberië

en: Saint Lucia
nl: Sint Lucia

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

en: Cayman Islands
nl: Cayman eilanden

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kurdistan
nl: Koerdistan

en: South Korea
nl: Zuid-Korea

en: North Korea
nl: Noord-Korea

en: Comoros
nl: Comoren

en: Cambodia
nl: Cambodja

en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

en: Kenya
nl: Kenia

en: Jordan
nl: Jordanië

en: Italy
nl: Italië

en: Iceland
nl: IJsland

en: Iraq
nl: Irak

en: British Indian Ocean Territory
nl: Brits Indische Oceaanterritorium

en: Israel
nl: Israël

en: Republic of Ireland
nl: Ierland

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Hungary
nl: Hongarije

en: Haiti
nl: Haïti

en: Croatia
nl: Kroatië

en: Heard Island and McDonald Islands
nl: Heard eiland en McDonald eilanden

en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
nl: Zuid Georgië en de Zuidelijke Sandwich Eilanden

en: Greece
nl: Griekenland

en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal Guinee

en: Guinea
nl: Guinee

en: Greenland
nl: Groenland

en: Georgia
nl: Georgië

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

en: Galicia
nl: Galicië

en: France
nl: Frankrijk

en: Faroe Islands
nl: Faröer eilanden

en: Micronesia
nl: Micronesië

en: Falkland Islands
nl: Falkland eilanden

en: Ethiopia
nl: Ethiopië

en: Spain
nl: Spanje

en: England
nl: Engeland

en: Western Sahara
nl: Westelijke Sahara

en: Egypt
nl: Egypte

en: Estonia
nl: Estland

en: Algeria
nl: Algerije

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Germany
nl: Duitsland

en: Czech Republic
nl: Tsjechië

en: Cape Verde
nl: Kaapverdië

en: Cameroon
nl: Kameroen

en: Chile
nl: Chili

en: Cook Islands
nl: Cook eilanden

en: Ivory Coast
nl: Ivoorkust

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Congo
nl: Congo-Brazzaville

en: Central African Republic
nl: Centraal-Afrikaanse Republiek

en: Democratic Republic of the Congo
nl: Democratische Republiek Congo

en: Catalonia
nl: Catalonië

en: Belarus
nl: Wit-Rusland

en: Bahamas
nl: Bahama's

en: Brazil
nl: Brazilië

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: Belgium
nl: België

en: Basque Country
nl: Baskenland

en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnië en Herzegovina

en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

en: Åland Islands
nl: Åland

en: Australia
nl: Australië

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: Arab league
nl: Arabische liga

en: Argentina
nl: Argentinië

en: Netherlands Antilles
nl: Nederlandse Antillen

en: Armenia
nl: Armenië

en: Albania
nl: Albanië

en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbados

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

note: translators: accessibility text
en: Translation
nl: Vertaling

en: Posts Page
nl: Berichten pagina

en: Front Page
nl: Voorpagina

en: Add to Menu
nl: Toevoegen aan menu

en: The flag does not exist
nl: De vlag bestaat niet

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Add a translation in %s
nl: Voeg een vertaling toe in %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: This item is in %s
nl: Dit item is in %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit the translation in %s
nl: Bewerk de vertaling in %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit this item in %s
nl: Bewerk dit item in %s

note: Description of the plugin
en: Adds multilingual capability to WordPress
nl: Voegt meertalige functionaliteit toe aan WordPress

en: Activate
nl: Activeren

en: Activated
nl: Geactiveerd

en: Close
nl: Sluiten

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
nl: Polylang is gedeactiveerd omdat je geüpdatet hebt vanaf een te oude versie.

en: Title:
nl: Titel:

en: Displays a language switcher
nl: Geeft een taalschakelaar weer

en: Displays as a dropdown
nl: Wordt weergegeven als een dropdown

en: Hides languages with no translation
nl: Verberg talen zonder vertaling

en: Hides the current language
nl: Verbergt de huidige taal

en: Forces link to front page
nl: Forceert link naar voorpagina

en: Displays flags
nl: Geeft vlaggen weer

en: Displays language names
nl: Geeft namen van talen weer

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
nl: Importeer <strong>berichten, pagina's, reacties, aangepaste velden, categorieën en tags</strong> uit een WordPress exportbestand.

en: Uncategorized
nl: Zonder categorie

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
nl: Zoeken

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
nl: Gebruik dit om ongebruikte strings uit de database te verwijderen; bijvoorbeeld nadat er een plugin gedeïnstalleerd is.

en: Clean strings translation database
nl: Database met tekstvertalingen opschonen

en: Search translations
nl: Zoek vertalingen

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
nl: De synchronisatie opties staan het toe om exact dezelfde waarden (of vertalingen in het geval van taxonomieën en hoofd pagina's) te houden van meta inhoud tussen de vertalingen van een bericht of pagina.

en: Synchronization
nl: Synchronisatie

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
nl: Activeer talen en vertalingen voor aangepaste taxonomieën.

en: Custom taxonomies
nl: Aangepaste taxonomieën

en: Activate languages and translations for custom post types.
nl: Activeer talen en vertalingen voor extra berichttypen.

en: Custom post types
nl: Aangepaste berichttypen

en: Detect browser language
nl: Detecteer de taal van de browser

note: translators: %1$s example url when the option is active. %2$s example url when the option is not active
en: Example: %1$s instead of %2$s
nl: Voorbeeld: %1$s in plaats van %2$s

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
nl: De voorpagina URL bevat de taalcode in plaats van de paginanaam of pagina ID

en: Hide URL language information for default language
nl: Verberg de URL taalinformatie voor de standaardtaal

en: The language is set from different domains
nl: De taal is ingesteld vanuit verschillende domeinnamen

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
nl: De taal is ingesteld vanuit de sub domeinnaam met een permalink

en: Example:
nl: Voorbeeld:

en: The language is set from the code in the URL
nl: De taal is ingesteld vanuit de code in de URL

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
nl: De taal wordt ingesteld vanuit de folder naam met een permalink

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
nl: Berichten, pagina's, categorieën en tag URL's worden niet gewijzigd.

en: The language is set from content
nl: De taal is ingesteld vanuit de inhoud

en: URL modifications
nl: URL-aanpassingen

note: translators: accessibility text
en: Default language
nl: Standaardtaal

en: Position of the language in the language switcher
nl: Positie van de taal in de taalschakelaar

en: Choose the text direction for the language
nl: Kies de tekstrichting voor de taal

en: right to left
nl: van rechts naar links

en: left to right
nl: van links naar rechts

en: Text direction
nl: Tekstrichting

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
nl: Taalcode - bij voorkeur 2-letters ISO639-1 (bijv.: nl)

en: Language code
nl: Taalcode

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
nl: WordPress locale voor de taal (bijvoorbeeld: nl_NL). Je moet het .mo bestand voor deze taal installeren.

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
nl: De naam geeft aan hoe hij op de site weergegeven wordt (bijv: Nederlands).

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
nl: Kies een taal uit de lijst of bewerk hem direct hieronder.

en: Choose a language
nl: Kies een taal

en: Add new language
nl: Voeg nieuwe taal toe

en: Edit language
nl: Bewerk taal

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
nl: Polylang is voorzien van een uitgebreide %1$sdocumentatie%2$s (in het Engels). Het bevat informatie over het opzetten van je meertalige site en het gebruik ervan op dagelijkse basis; FAQ's, en documentatie voor ontwikkelaars om hun plugins en thema's aan te passen.

en: View all groups
nl: Toon alle groepen

en: Translations
nl: Vertalingen

en: Group
nl: Groep

en: Name
nl: Naam

en: Posts
nl: Berichten

en: Flag
nl: Vlag

en: Order
nl: Volgorde

en: Code
nl: Taalcode

en: Full name
nl: Volledige naam

en: Delete
nl: Verwijderen

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
nl: Je staat op het punt om deze taal te verwijderen. Weet je dit zeker?

en: Featured image
nl: Uitgelichte afbeelding

en: Page order
nl: Paginavolgorde

en: Page template
nl: Paginatemplate

en: Page parent
nl: Hoofdpagina

en: Post format
nl: Bericht format

en: Published date
nl: Publicatiedatum

en: Sticky posts
nl: Sticky berichten

en: Comment status
nl: Reactiestatus

en: Custom fields
nl: Aangepaste velden

en: Taxonomies
nl: Taxonomieën

en: Settings saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

en: Translations updated.
nl: Vertalingen geüpdatet.

en: Strings translations
nl: Strings vertalingen

en: About Polylang
nl: Over Polylang

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
nl: De taal is gecreëerd, maar het WordPress taalbestand is niet gedownload. Installeer het handmatig.

en: Filters content by language
nl: Filtert inhoud op taal

en: Show all languages
nl: Toon alle talen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Widget text
nl: Widget tekst

en: Widget title
nl: Widget titel

en: Language switcher
nl: Taalschakelaar

en: The language must have a name
nl: De taal moet een naam hebben

en: The language code must be unique
nl: De taalcode moet uniek zijn

en: The language code contains invalid characters
nl: Deze taalcode bevat ongeldige karakters

en: Enter a valid WordPress locale
nl: Voer een geldige WordPress taal in

en: Language updated.
nl: Taal geüpdatet.

en: Language deleted.
nl: Taal verwijderd.

en: Language added.
nl: Taal toegevoegd.

en: Impossible to add the language.
nl: Niet mogelijk de taal toe te voegen.

en: All languages
nl: Alle talen

en: The widget is displayed for:
nl: De widget wordt weergegeven voor:

en: None
nl: Geen

en: Sets the language
nl: Stelt de taal in

en: Edit
nl: Bewerken

en: (no parent)
nl: (geen hoofd)

en: Languages
nl: Talen

en: Language
nl: Taal

en: &mdash; No Change &mdash;
nl: &mdash; Geen wijziging &mdash;
