Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (537 entries)

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by domains.
pt: Alguns temas ou plugins podem não ser totalmente compatíveis com o idioma definido pelos domínios.

en: Please enter your license keys:
pt: Por favor, insira as suas chaves de licença:

note: translators: %s is a URL slug: `/language/`.
en: Keep %s in pretty permalinks
pt: Manter %s nas ligações permanentes

note: translators: %s is a URL slug: `/language/`.
en: Remove %s in pretty permalinks
pt: Remover %s das ligações permanentes

en: Sorry, you are not allowed to edit options.
pt: Não tem permissão para editar opções.

en: Invalid language identifier
pt: Identificador idioma inválido

en: Invalid language slug
pt: Slug de idioma inválido

en: Invalid language ID
pt: ID de idioma inválido

en: The locale is invalid.
pt: O Locale é inválido.

en: Number of items of this type of content in this language.
pt: Número de itens deste tipo de conteúdo neste idioma.

note: translators: %s is the name of the term property (`term_id` or `term_taxonomy_id`).
en: The %s of the language term for this translatable entity.
pt: O %s do termo linguístico para esta entidade traduzível.

en: Tells whether the default category must be created when creating a new language.
pt: Indica se a categoria por omissão deve ser criada aquando da criação de um novo idioma.

en: Language properties.
pt: Propriedades do idioma.

en: List of language locale fallbacks.
pt: Lista de Locales de idiomas alternativos.

en: Identifier of the page for posts in this language.
pt: Identificador da página de artigos neste idioma.

en: Page on front ID in this language.
pt: ID da página inicial neste idioma.

en: Host for this language.
pt: Anfitrião para este idioma.

en: Search URL in this language.
pt: URL de pesquisa neste idioma.

en: Home URL in this language.
pt: URL da página inicial neste idioma.

en: Tells whether the language is active.
pt: Indica se o idioma está activo.

en: Tells whether the language is the default one.
pt: Indica se o idioma é o definido por omissão.

en: HTML tag for the custom flag.
pt: Elemento HTML para a bandeira personalizada.

en: Custom flag URL.
pt: URL de bandeira personalizada.

en: HTML tag for the flag.
pt: Elemento HTML para a bandeira.

en: Flag URL.
pt: URL da bandeira.

en: Flag code corresponding to ISO 3166-1 (for example: us for the United States flag).
pt: Código da bandeira correspondente à norma ISO 3166-1 (por exemplo: us para a bandeira dos Estados Unidos).

en: Position of the language in the language switcher.
pt: Posição do idioma no selector de idiomas.

note: translators: %s is a value.
en: Text direction. %s for right-to-left.
pt: Direcção do texto. %s para texto da direita para a esquerda.

en: Facebook Locale for the language (for example: en_US).
pt: Locale do Facebook para o idioma (por exemplo: en_US).

en: W3C Locale for the language (for example: en-US).
pt: Locale W3C para o idioma (por exemplo: en-US).

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US).
pt: Locale do WordPress para o idioma (por exemplo: en_US).

en: Sorry, you are not allowed to delete this language.
pt: Não tem permissão para eliminar este idioma.

en: Sorry, you are not allowed to edit this language.
pt: Não tem permissão para editar este idioma.

en: Sorry, you are not allowed to create a language.
pt: Não tem permissão para criar um idioma.

en: Sorry, you are not allowed to edit languages.
pt: Não tem permissão para editar idiomas.

en: Cannot create existing language.
pt: Não é possível criar um idioma existente.

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1 (for example: en).
pt: Código do idioma - de preferência código ISO 639-1 de duas letras (por exemplo: en).

en: Unique identifier for the language.
pt: Identificador único do idioma.

en: Empty Term.
pt: Termo vazio.

en: Language taxonomy properties for terms.
pt: Propriedades da taxonomia do idioma para termos.

en: Invalid post ID.
pt: ID de artigo inválido.

en: Language taxonomy properties for post types.
pt: Propriedades da taxonomia do idioma para tipos de conteúdo.

note: translators: %s is the name of a database table.
en: Language taxonomy properties for table %s.
pt: Propriedades da taxonomia do idioma para a tabela %s.

en: Polylang options
pt: Opções do Polylang

note: translators: %s is a list of option names.
en: Unknown option keys %s.
pt: Chaves de opções desconhecidas %s.

note: translators: %s is an option name. translators: %s is the name of an option.
en: Unknown option key %s.
pt: Chave de opção desconhecida %s.

en: Polylang's version.
pt: Versão do Polylang.

en: List of taxonomies to translate.
pt: Lista de taxonomias a traduzir.

en: List of data to synchronize.
pt: Lista de dados a sincronizar.

note: translators: %1$s is a URL slug: `/language/`. %2$s and %3$s are "true/false" values.
en: Remove %1$s in pretty permalinks: %2$s to remove, %3$s to keep.
pt: Remover %1$s das ligações permanentes: %2$s para remover, %3$s para manter.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Remove the page name or page ID from the URL of the front page: %1$s to remove, %2$s to keep.
pt: Remover o nome ou o ID da página do URL da página inicial: %1$s para remover, %2$s para manter.

en: Polylang's previous version.
pt: Versão anterior do Polylang.

en: List of post types to translate.
pt: Lista de tipos de conteúdo a traduzir.

en: Translated navigation menus for each theme.
pt: Menus de navegação traduzidos para cada tema.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Translate media: %1$s to translate, %2$s otherwise.
pt: Traduzir multimédia: %1$s para traduzir, %2$s caso contrário.

en: List of language taxonomies used for custom DB tables.
pt: Lista de taxonomias de idiomas utilizadas para tabelas personalizadas da base de dados.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Remove the language code in URL for the default language: %1$s to hide, %2$s to display.
pt: Remover o código do idioma do URL para o idioma por omissão: %1$s para esconder, %2$s para mostrar.

en: Determine how the current language is defined.
pt: Determina como é definido o idioma actual.

en: Time of first activation of Polylang.
pt: Hora da primeira activação do Polylang.

en: Domains used when the language is set from different domains.
pt: Domínios utilizados quando o idioma é definido a partir de diferentes domínios.

note: translators: %s is a list of URLs.
en: Polylang was unable to access the %s URLs. Please check that the URLs are valid.
pt: O Polylang não conseguiu aceder aos URL %s. Por favor verifique se os URL são válidos.

note: translators: %s is a list of native language names.
en: Please enter valid URLs for %s.
pt: Por favor digite URL válidos para %s.

en: Slug of the default language.
pt: Slug do idioma por omissão.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Detect preferred browser language on front page: %1$s to detect, %2$s to not detect.
pt: Detectar o idioma preferido do navegador na página inicial: %1$s para detectar, %2$s para não detectar.

note: translators: %s is a list of language slugs.
en: The languages %s are unknown and have been discarded.
pt: Os idiomas %s são desconhecidos e foram rejeitados.

note: translators: %s is a language slug.
en: The language %s is unknown and has been discarded.
pt: O idioma %s é desconhecido e foi rejeitado.

en: Please provide a valid language.
pt: Por favor indique um idioma válido.

en: Translations matching the original string are shown as empty in the table. Untranslated content remains unchanged.
pt: As traduções que correspondem à string original estão como vazias na tabela. Os conteúdos não traduzidos permanecem inalterados.

note: translators: %1$s placeholder is the language name, %2$s is the language code
en: Language: %1$s - %2$s
pt: Idioma: %1$s - %2$s

en: Allows linkage to DeepL Translate.
pt: Permite a ligação com o DeepL Translate.

en: Machine Translation
pt: Tradução automática

en: The language does not seem to exist.
pt: O idioma parece não existir.

en: Synchronization disabled
pt: Sincronização desactivada

en: The media are translated
pt: A tradução dos itens multimédia está activada

en: The media are not translated
pt: A tradução dos itens multimédia está desactivada

en: The front page URL contains the page name or page id instead of the language code
pt: O URL da página inicial contém o nome da página ou o ID da página em vez do código do idioma

en: Display URL language information for default language
pt: Mostrar no URL a informação do idioma por omissão

en: Detect browser language activated
pt: Activada a detecção do idioma do navegador

en: Detect browser language deactivated
pt: Desactivada a detecção do idioma do navegador

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s information
pt: Informações do %s

en: Not loaded. Contact your host provider.
pt: Não carregada. Contacte o fornecedor do alojamento.

en: PHP SimpleXML extension
pt: Extensão SimpleXML do PHP

en: Update now.
pt: Actualizar agora.

note: translators: 1. and 4. are opening anchor tags 2. the new plugin version 3. and 5. are closing anchor tags.
en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
pt: %1$sVer detalhes da versão %2$s%3$s ou %4$sactualizar agora%5$s.

note: translators: 1. opening anchor tag, do not translate 2. the new plugin version 3. closing anchor tag, do not translate.
en: %1$sView version %2$s details%3$s.
pt: %1$sVer detalhes da versão %2$s%3$s.

en: Contact your network administrator to install the update.
pt: Contacte o administrador da rede para instalar a actualização.

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
pt: Está disponível uma nova versão do %1$s.

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
pt: Alguns temas ou plugins poderão não ser inteiramente compatíveis com o idioma definido a partir do conteúdo ou pelos domínios.

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
pt: Active os idiomas e traduções para os itens multimédia apenas se precisar de traduzir o texto anexado ao item: título, texto alternativo, legenda ou descrição. Atenção que o ficheiro não é duplicado.

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
pt: Quando a página inicial é visitada, redirecciona para a versão correspondente no idioma preferido do navegador. Como isto não funciona com a cache activa, o Polylang tentará desactivar a cache da página inicial para plugins conhecidos.

en: Terms without language
pt: Termos sem idioma

en: Posts without language
pt: Conteúdos sem idioma

en: The homepage is not translated in all languages
pt: A página inicial não está traduzida em todos os idiomas

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
pt: É obrigatório traduzir a página inicial estática em todos os idiomas.

en: All languages have a translated homepage
pt: Todos os idiomas têm uma página inicial traduzida

en: Homepage translated
pt: Página inicial traduzida

en: Undefined
pt: Indefinido

note: translators: placeholder is the flag image
en: Flag used in the language switcher: %s
pt: Bandeira usada no selector de idioma: %s

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s options
pt: Opções do %s

en: Previous and next months
pt: Meses anteriores e seguintes

note: translators: %s: is the translated label of the 'Ignore' button
en: %s: stay at this step
pt: %s: ficar neste passo

note: translators: %s: is the translated label of the 'No' button
en: %s: don't add this language and continue to the next step
pt: %s: não adicionar este idioma e continuar para o passo seguinte

note: translators: %s: is the translated label of the 'Yes' button
en: %s: add this language and continue to the next step
pt: %s: adicionar este idioma e continuar para o passo seguinte

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
pt: Quer adicionar este idioma antes de continuar para o passo seguinte?

note: translators: %1$s: is a language flag image, %2$s: is a language native name
en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
pt: Seleccionou %1$s %2$s mas não adicionou à lista antes de continuar para o passo seguinte.

en: Languages already defined
pt: Idiomas já configurados

en: Remove
pt: Remover

en: Select a language to be added
pt: Seleccione um idioma para adicionar

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
pt: Primeiro vamos definir os idiomas que serão usados no seu site.

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
pt: Este assistente vai ajudar a configurar o Polylang, para começar rapidamente a usar o seu site multilingue.

en: Skip setup
pt: Saltar configuração

en: Run the Setup Wizard
pt: Executar o assistente de configuração

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
pt: Está quase tudo pronto para traduzir os seus conteúdos!

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s
pt: Boas-vindas ao %s

en: There is an error with a license key.
pt: Ocorreu um erro com a chave de licença.

en: Please enter your license key:
pt: Por favor, insira a sua chave de licença:

en: You are using plugins which require a license key.
pt: Está a usar plugins que requerem uma chave de licença.

en: Not right now
pt: Agora não

en: Continue
pt: Continuar

note: translators: %s is the plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
pt: %s &rsaquo; Configuração

en: Help
pt: Ajuda

en: Allow Polylang to translate media
pt: Activar tradução do Polylang para itens multimédia

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
pt: Se pretende traduzir o título, texto alternativo, legenda ou descrição dos ficheiros carregados na biblioteca, como imagens ou vídeos, active a tradução de multimédia. Caso contrário, pode desactivar.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
pt: Ao inserir itens multimédia em conteúdos, apenas serão mostrados os itens multimédia do idioma do conteúdo actual.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
pt: Ao traduzir um item multimédia, o ficheiro não é duplicado no disco, no entanto passará a existir um item por cada idioma na biblioteca multimédia.

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
pt: O Polylang permite-lhe traduzir os textos anexados aos seus itens multimédia, como o título, texto alternativo, legenda ou a descrição.

en: Return to the Dashboard
pt: Voltar ao painel

note: translators: %s is the name of Polylang Business Pack product
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
pt: Reparámos que está a usar o Polylang com o WooCommerce. Para garantir a compatibilidade, recomendamos a utilização do %s, que inclui o Polylang Pro e o Polylang for WooCommerce.

en: Purchase Polylang Business Pack
pt: Compre o Polylang Business Pack

en: Buy now
pt: Comprar agora

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
pt: Obrigado por activar o Polylang. Se precisar de funcionalidades mais avançadas - duplicação, sincronia, suporte para REST API, integração com outros plugins, etc. - ou suporte Premium, recomendamos que actualize para o Polylang Pro.

en: Upgrade to Polylang Pro
pt: Actualize para o Polylang Pro

en: View pages
pt: Ver páginas

en: You're ready to translate the posts on your website.
pt: Está tudo pronto para traduzir os conteúdos do seu site.

en: Translate some pages
pt: Traduza algumas páginas

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
pt: Faltam dois passos para concluir a configuração do seu site: adicionar menus para cada idioma e, depois, adicionar um selector de idiomas, que permita aos seus visitantes seleccionarem o idioma preferido.

en: Create menus
pt: Crie menus

en: Next step
pt: Passo seguinte

en: Read documentation
pt: Ler documentação

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
pt: Agora já pode traduzir os seus conteúdos, tais como artigos, páginas, categorias e etiquetas. Leia a documentação para aprender a utilizar o Polylang.

en: You're ready to translate your contents!
pt: Tudo pronto para traduzir os seus conteúdos!

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
pt: Se adicionar um novo idioma, não se esqueça de traduzir a sua página inicial.

en: One language is well defined and assigned to your home page.
pt: Um idioma bem configurado e atribuído à sua página inicial.

en: We are going to prepare this page in
pt: Esta página será preparada em

en: Your static homepage is already translated in
pt: A sua página inicial estática já está traduzida em

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
pt: Depois de criar as páginas, deverá inserir os conteúdos traduzidos nas páginas dos idiomas respectivos.

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
pt: Para o seu site funcionar correctamente, esta página tem de estar traduzida em todos os idiomas disponíveis.

note: translators: %s is the language of the front page ( flag, native name and locale )
en: Its language is : %s.
pt: O seu idioma é: %s

note: translators: %s is the post title of the front page
en: You defined this page as your static homepage: %s.
pt: Definiu esta página como a sua página inicial estática: %s

en: Ready!
pt: Concluído!

en: Homepage
pt: Página inicial

en: Content
pt: Conteúdo

en: Remove this language
pt: Remover este idioma

en: Ignore
pt: Ignorar

en: No
pt: Não

en: Yes
pt: Sim

en: A language wasn't added.
pt: O Idioma não foi adicionado.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
pt: Seleccionou um idioma, no entanto, para poder continuar, tem de o adicionar.

en: You need to add at least one language.
pt: Tem de adicionar pelo menos um idioma.

en: You already added this language.
pt: Já adicionou este idioma.

en: You need to select a language to be added.
pt: Tem de seleccionar um idioma para adicionar.

en: Licenses
pt: Licenças

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
pt: Não tem permissão para gerir as opções neste site.

en: Setup
pt: Configuração

en: Choose the language to be assigned
pt: Escolha o idioma a atribuir

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
pt: O idioma seleccionado abaixo será aplicado a todos os seus conteúdos sem idioma atribuído.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
pt: Para o seu site funcionar correctamente, tem de associar um idioma a todos os seus conteúdos.

en: Content without language
pt: Conteúdo sem idioma

en: Your license key has been disabled.
pt: A sua chave de licença foi desactivada

en: Privacy Policy Page
pt: Página de política de privacidade

note: translators: 1: Plugin name 2: Current WordPress version 3: Required WordPress version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
pt: O %1$s foi desactivado porque está a usar uma versão antiga do WordPress. Está a usar o WordPress %2$s. O %1$s requer o WordPress %3$s.

note: translators: 1: Plugin name 2: Current PHP version 3: Required PHP version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
pt: O %1$s foi desactivado porque está a usar uma versão antiga do PHP. Está a usar o PHP %2$s. O %1$s requer o PHP %3$s.

en: North Macedonia
pt: Macedónia do Norte

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s
pt: A sua licença expira em breve! Mais precisamente em %1$s. %2$sRenove hoje a sua chave de licença!%3$s

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
pt: Para activar esta funcionalidade precisa do Polylang Pro.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
pt: Se tentar modificar, as suas alterações não serão guardadas.

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
pt: Algumas taxonomias ou metadados poderão estar sincronizados com traduções existentes que não tem permissão para modificar.

note: translators: %s is a comma separated list of native language names
en: You must translate your static front page in %s.
pt: Tem de traduzir a sua página inicial estática em %s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
pt: Reparámos que está a usar o Polylang há algum tempo. Esperamos que esteja a gostar, ficaremos muito gratos se quiser %1$satribuir-nos uma classificação de 5 estrelas%2$s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
pt: Reparámos que está a usar o Polylang com o WooCommerce. Para garantir a compatibilidade, recomendamos a utilização do %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are Polylang version numbers
en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
pt: Antes de actualizar para a versão %2$s, por favor actualize para a versão %1$s.

note: translators: accessibility text
en: Dismiss this notice.
pt: Ignorar este aviso.

en: User
pt: Utilizador

note: translators: %s is a language native name
en: User description - %s
pt: Descrição do utilizador - %s

en: Translated user descriptions
pt: Descrições traduzidas dos utilizadores

en: Tibet
pt: Tibete

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
pt: O suporte e funcionalidades extra estão disponíveis para os utilizadores do %1$sPolylang Pro%2$s.

en: Upgrade now.
pt: Actualize agora.

note: translators: %s is a date
en: Your license key expires on %s.
pt: A sua chave de licença expira em %s.

en: The license key never expires.
pt: A chave de licença nunca expira.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag
en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
pt: A sua chave de licença alcançou o limite de activações. %1$sVeja actualizações possíveis%2$s agora.

note: translators: %s is a product name
en: This is not a %s license key.
pt: Isto não é uma chave de licença de %s.

note: translators: %1$s is a product name, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
pt: A chave de licença %1$s não está activa para este URL. Por favor %2$ssvisite a página da sua conta%3$s para gerir os URLs da sua chave de licença.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
pt: Licença inválida. Por favor %1$svisite a página da sua conta%2$s e verifique.

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
pt: A sua chave de licença expirou em %1$s. Por favor %2$srenove a sua chave de licença%3$s.

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
pt: Gerir licenças do Polylang Pro ou dos addons.

en: License keys
pt: Chaves de licença

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
pt: Permite traduzir slugs no URL de tipos de conteúdo e taxonomias personalizados.

en: Translate slugs
pt: Traduzir slugs

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
pt: Permite partilhar a mesma slug do URL entre idiomas para conteúdos e termos.

en: Share slugs
pt: Partilhar slugs

en: Error
pt: Erro

en: You do not have permission to install plugin updates
pt: Não tem permissões para instalar actualizações do plugin.

note: translators: Post calendar label. %s: Date.
en: Posts published on %s
pt: Artigos publicados em %s

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
pt: j \d\e F, Y

en: Choose a flag for the language.
pt: Escolha uma bandeira para o idioma.

note: translators: accessibility text
en: Filter by group
pt: Filtrar por grupo

note: translators:  accessibility text, %s is a string potentially in any language
en: Select %s
pt: Seleccionar %s

en: Description
pt: Descrição

en: Module
pt: Módulo

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Delete this language and all its associated data
pt: Eliminar este idioma e todos os dados associados

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Choose %s as default language
pt: Escolha %s como idioma por omissão

en: Select as default language
pt: Seleccionar como idioma por omissão

en: Edit this language
pt: Editar este idioma

en: You can set them all to the default language.
pt: Pode atribuir a todos o idioma por omissão.

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
pt: Existem artigos, páginas, categorias ou etiquetas sem idioma.

note: translators: %s is a URL.
en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
pt: O Polylang não conseguiu aceder ao URL %s. Por favor verifique se o URL é válido.

note: translators: %s is a native language name.
en: Please enter a valid URL for %s.
pt: Por favor introduza um URL válido para %s.

en: Decide how your URLs will look like.
pt: Escolha o aspecto dos seus endereços.

en: Deactivated
pt: Desactivado

en: Activate this module
pt: Activar este módulo

en: Deactivate
pt: Desactivar

en: Deactivate this module
pt: Desactivar este módulo

en: Configure this module
pt: Configurar este módulo

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
pt: Activar os idiomas e gestão de traduções para os tipos de conteúdo personalizados e taxonomias personalizadas.

en: Custom post types and Taxonomies
pt: Tipos de conteúdo personalizados e taxonomias

en: Zimbabwe
pt: Zimbabué

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: South Africa
pt: África do Sul

en: Mayotte
pt: Maiote

en: Yemen
pt: Iémen

en: Western Samoa
pt: Samoa

en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Wales
pt: País de Gales

en: Vietnam
pt: Vietname

en: United States Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Americanas

en: British Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: Veneto
pt: Véneto

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Vatican
pt: Vaticano

en: Uzbekistan
pt: Uzbequistão

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: United States
pt: Estados Unidos

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Trinidad and Tobago
pt: Trindade e Tobago

en: Turkey
pt: Turquia

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Thailand
pt: Tailândia

en: French Southern Territories
pt: Territórios Austrais Franceses

en: Chad
pt: Chade

en: Turks and Caicos Islands
pt: Ilhas Turcas e Caicos

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Syria
pt: Síria

en: São Tomé and Príncipe
pt: São Tomé e Príncipe

en: South Sudan
pt: Sudão do Sul

en: Somalia
pt: Somália

en: San Marino
pt: São Marino

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Saint Helena
pt: Santa Helena

en: Singapore
pt: Singapura

en: Sweden
pt: Suécia

en: Sudan
pt: Sudão

en: Scotland
pt: Escócia

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: Russia
pt: Rússia

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Romania
pt: Roménia

en: Quebec
pt: Quebeque

en: Qatar
pt: Catar

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Belau
pt: Palau

en: Palestinian Territory
pt: Palestina

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Pitcairn
pt: Ilhas Pitcairn

en: Saint Pierre and Miquelon
pt: Saint-Pierre e Miquelon

en: Poland
pt: Polónia

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: Panama
pt: Panamá

en: Oman
pt: Omã

en: Occitania
pt: Occitânia

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: Norway
pt: Noruega

en: Netherlands
pt: Holanda

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Norfolk Island
pt: Ilha Norfolk

en: Niger
pt: Níger

en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Mexico
pt: México

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Mauritius
pt: Maurícia

en: Montserrat
pt: Monserrate

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Martinique
pt: Martinica

en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Macao
pt: Macau

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Moldova
pt: Moldávia

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Libya
pt: Líbia

en: Latvia
pt: Letónia

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Liberia
pt: Libéria

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Caimão

en: Kurdistan
pt: Curdistão

en: South Korea
pt: Coreia do Sul

en: North Korea
pt: Coreia do Norte

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Cristóvão e Nevis

en: Comoros
pt: Comores

en: Kiribati
pt: Quiribáti

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

en: Kenya
pt: Quénia

en: Japan
pt: Japão

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Italy
pt: Itália

en: Iceland
pt: Islândia

en: Iran
pt: Irão

en: Iraq
pt: Iraque

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: India
pt: Índia

en: Republic of Ireland
pt: Irlanda

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Hungary
pt: Hungria

en: Croatia
pt: Croácia

en: Heard Island and McDonald Islands
pt: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Guyana
pt: Guiana

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guam
pt: Guame

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: Greece
pt: Grécia

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guinea
pt: Guiné

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Ghana
pt: Gana

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Grenada
pt: Granada

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: Galicia
pt: Galiza

en: Gabon
pt: Gabão

en: France
pt: França

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Faroé

en: Micronesia
pt: Micronésia

en: Falkland Islands
pt: Ilhas Falkland

en: Finland
pt: Finlândia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Spain
pt: Espanha

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: England
pt: Inglaterra

en: Western Sahara
pt: Saara Ocidental

en: Egypt
pt: Egipto

en: Estonia
pt: Estónia

en: Ecuador
pt: Equador

en: Algeria
pt: Argélia

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Dominica
pt: Domínica

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Djibouti
pt: Djibuti

en: Germany
pt: Alemanha

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Christmas Island
pt: Ilha do Natal

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Cameroon
pt: República dos Camarões

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Ivory Coast
pt: Costa do Marfim

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Central African Republic
pt: República da África Central

en: Democratic Republic of the Congo
pt: República Democrática do Congo

en: Cocos
pt: Ilhas Cocos

en: Catalonia
pt: Catalúnia

en: Canada
pt: Canadá

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bhutan
pt: Butão

en: Brazil
pt: Brasil

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Benin
pt: Benim

en: Bahrain
pt: Bahrein

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Basque Country
pt: País Basco

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: Åland Islands
pt: Ilhas Alanda

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Arab league
pt: Liga Árabe

en: Netherlands Antilles
pt: Antilhas Holandesas

en: Armenia
pt: Arménia

en: Albania
pt: Albânia

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

note: translators: accessibility text
en: Translation
pt: Tradução

en: Posts Page
pt: Página de artigos

en: Front Page
pt: Página inicial

en: Add to Menu
pt: Adicionar ao Menu

en: The flag does not exist
pt: A bandeira não existe

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Add a translation in %s
pt: Adicionar tradução para %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: This item is in %s
pt: Este item está em %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit the translation in %s
pt: Editar a tradução para %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit this item in %s
pt: Editar este item em %s

note: Description of the plugin
en: Adds multilingual capability to WordPress
pt: Adiciona capacidade multilingue ao WordPress

en: Activate
pt: Activar

en: Activated
pt: Activado

en: Close
pt: Fechar

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
pt: O Polylang foi desactivado porque actualizou a partir de uma versão muito antiga.

en: Title:
pt: Título:

en: Displays a language switcher
pt: Mostra o selector de idioma

en: Displays as a dropdown
pt: Mostra como um selector

en: Hides languages with no translation
pt: Esconde idiomas sem tradução

en: Hides the current language
pt: Esconde o idioma actual

en: Forces link to front page
pt: Força ligação para a página inicial

en: Displays flags
pt: Mostra bandeiras

en: Displays language names
pt: Mostra nomes dos idiomas

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
pt: Importar <strong>artigos, páginas, comentários, campos personalizados, categorias e etiquetas</strong> a partir de um ficheiro de exportação do WordPress.

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
pt: Pesquisar

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
pt: Utilize isto para remover da base de dados as strings não utilizadas, por exemplo, quando um plugin é desinstalado.

en: Clean strings translation database
pt: Limpar base de dados da tradução de strings

en: Search translations
pt: Pesquisar traduções

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
pt: As opções de sincronização permitem manter exactamente os mesmos valores (ou traduções no caso de taxonomias e páginas superiores) de meta conteúdo entre as traduções de um artigo ou página.

en: Synchronization
pt: Sincronização

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
pt: Activar idiomas e traduções para taxonomias personalizadas.

en: Custom taxonomies
pt: Taxonomias personalizadas

en: Activate languages and translations for custom post types.
pt: Activar idiomas e traduções para tipos de conteúdo personalizados.

en: Custom post types
pt: Tipos de conteúdo personalizados

en: Media
pt: Multimédia

en: Detect browser language
pt: Detectar o idioma do navegador

note: translators: %1$s example url when the option is active. %2$s example url when the option is not active
en: Example: %1$s instead of %2$s
pt: Exemplo: %1$s em vez de %2$s

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
pt: O URL da página inicial contém o código do idioma em vez do nome ou ID da página

en: Hide URL language information for default language
pt: Esconder do URL a informação do idioma por omissão

en: The language is set from different domains
pt: O idioma é definido a partir de domínios diferentes

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
pt: O idioma é definido a partir do subdomínio nas ligações permanentes

en: Example:
pt: Exemplo:

en: The language is set from the code in the URL
pt: O idioma é definido a partir do código no URL

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
pt: O idioma é definido a partir do caminho nas ligações permanentes.

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
pt: Não modifica o URL dos artigos, páginas, categorias e etiquetas.

en: The language is set from content
pt: O idioma é definido a partir do conteúdo

en: URL modifications
pt: Modificações do URL

note: translators: accessibility text
en: Default language
pt: Idioma por omissão

en: Update
pt: Actualizar

en: Position of the language in the language switcher
pt: Posição do idioma no selector de idioma

en: Choose the text direction for the language
pt: Escolha a direcção do texto para o idioma

en: right to left
pt: Direita para a esquerda

en: left to right
pt: Esquerda para a direita

en: Text direction
pt: Direcção do texto

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
pt: Código do idioma - de preferência em ISO 639-1 de duas letras (por exemplo: pt)

en: Language code
pt: Código do idioma

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
pt: Locale do WordPress para o idioma (por exemplo: pt_PT). Terá de instalar o ficheiro .mo para este idioma.

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
pt: O nome mostrado no seu site. (por exemplo: Português)

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
pt: Pode escolher um idioma da lista ou editá-lo directamente abaixo.

en: Choose a language
pt: Escolha um idioma

en: Add new language
pt: Adicionar novo idioma

en: Edit language
pt: Editar idioma

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
pt: O Polylang está munido de extensa %1$sdocumentação%2$s (em Inglês). Inclui informações sobre como configurar e utilizar diariamente o seu site multilingue, perguntas frequentes, assim como documentação para os programadores adaptarem os seus plugins e temas.

en: Filter
pt: Filtrar

en: View all groups
pt: Ver todos os grupos

en: Translations
pt: Traduções

en: Group
pt: Grupo

en: Name
pt: Nome

en: Posts
pt: Artigos

en: Flag
pt: Bandeira

en: Order
pt: Ordem

en: Code
pt: Código

en: Full name
pt: Nome completo

en: Delete
pt: Eliminar

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
pt: Está prestes a eliminar este idioma permanentemente. Tem a certeza?

en: Featured image
pt: Imagem de destaque

en: Page order
pt: Ordem da página

en: Page template
pt: Modelo de página

en: Page parent
pt: Página superior

en: Post format
pt: Formato de artigo

en: Published date
pt: Data de publicação

en: Sticky posts
pt: Artigos fixos

en: Ping status
pt: Estado de ping

en: Comment status
pt: Estado de comentário

en: Custom fields
pt: Campos personalizados

en: Taxonomies
pt: Taxonomias

en: Settings saved.
pt: Definições guardadas.

en: Translations updated.
pt: Traduções actualizadas.

en: Strings translations
pt: Tradução de strings

en: About Polylang
pt: Sobre o Polylang

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
pt: O idioma foi criado mas o ficheiro de idioma do WordPress não foi descarregado. Por favor, instale manualmente.

en: Filters content by language
pt: Filtrar conteúdo pelo idioma

en: Show all languages
pt: Mostrar todos os idiomas

en: Settings
pt: Definições

en: Widget text
pt: Texto do widget

en: Widget title
pt: Título do widget

en: Language switcher
pt: Selector de idioma

en: The language must have a name
pt: O idioma tem de ter um nome

en: The language code must be unique
pt: O código do idioma tem de ser único

en: The language code contains invalid characters
pt: O código do idioma contém caracteres inválidos

en: Enter a valid WordPress locale
pt: Introduza um Locale válido do WordPress

en: Language updated.
pt: Idioma actualizado.

en: Language deleted.
pt: Idioma eliminado.

en: Language added.
pt: Idioma adicionado.

en: Impossible to add the language.
pt: Impossível adicionar o idioma.

en: All languages
pt: Todos os idiomas

en: The widget is displayed for:
pt: O widget é mostrado para:

en: None
pt: Nenhuma

en: Sets the language
pt: Define o idioma

en: Edit
pt: Editar

en: (no parent)
pt: (sem superior)

en: Languages
pt: Idiomas

en: Language
pt: Idioma

en: &mdash; No Change &mdash;
pt: &mdash; Não alterar &mdash;
