Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (384 entries)

en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
tr: Eski bir PHP sürümünü kullandığınız için %1$s kendini devre dışı bıraktı. PHP %2$s kullanıyorsunuz. %1$s PHP %3$s gerektirir.

en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
tr: WordPress'in eski bir sürümünü kullandığınız için %1$s kendini devre dışı bıraktı. WordPress %2$s kullanıyorsunuz. %1$s en azından WordPress %3$s gerektirir.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
tr: %1$s%2$s sürümünün ayrıntılarını görüntüle%3$s ya da %4$sşimdi güncelle%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
tr: %1$s%2$s sürümünün ayrıntılarını görüntüle%3$s.

en: %s &rsaquo; Setup
tr: %s &rsaquo; Kurulum

en: %s information
tr: %s hakkında bilgi

en: %s options
tr: %s ayarları

en: %s: add this language and continue to the next step
tr: %s: Bu dili ekle ve bir sonraki adıma geç

en: %s: don't add this language and continue to the next step
tr: %s: bu dili ekleme ve bir sonraki adıma geç

en: %s: stay at this step
tr: %s: bu adımda kal

en: &mdash; No Change &mdash;
tr: &mdash; Değişiklik yok &mdash;

en: (no parent)
tr: (ebeveyn yok)

en: A language wasn't added.
tr: Bir dil eklenmedi.

en: About Polylang
tr: Polylang Hakkında

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Activate languages and translations for custom post types.
tr: Özel gönderi tipleri için diller ve çevrileri etkinleştir.

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
tr: Özel taksonomiler için diller ve çevrileri etkinleştir.

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
tr: Ortam için diller ve çeviriler özelliğini yalnızca ortama ekli metni çevirmeniz gerekiyorsa etkinleştirin: başlık, alternatif metin, resim yazısı, açıklama... Dosyanın çoğaltılmadığını unutmayın.

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
tr: Özel yazı tipleri ve taksonomiler için dilleri ve çeviri yönetimini etkinleştirin.

en: Activate this module
tr: Bu modülü etkinleştir

en: Activated
tr: Etkinleştirildi

en: Add a translation in %s
tr: %s için çeviri ekle

en: Add new language
tr: Yeni Dil Ekle

en: Add to Menu
tr: Menüye ekle

en: Adds multilingual capability to WordPress
tr: WordPress'e çokludil kabiliyeti kazandırır

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
tr: Sayfalar oluşturulduktan sonra, çevrilmiş içeriği her dile bağlı sayfalara koymak size kalmış.

en: All languages
tr: Tüm diller

en: All languages have a translated homepage
tr: Tüm dillerin ana sayfası var

en: Allow Polylang to translate media
tr: Polylang'ın ortamı çevirmesine izin ver

en: Allows linkage to DeepL Translate.
tr: DeepL çeviri bağlantısına izin verir.

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
tr: Yazılar ve terimler için diller arasında aynı URL kısa isimlerini paylaşmaya izin verir.

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
tr: URL'lerdeki özel yazı tiplerini ve taksonomi kısa isimlerini çevirmeye izin verir.

en: Angola
tr: Angora

en: Arab league
tr: Arap birliği

en: Azerbaijan
tr: Azerbeycan

en: Basque Country
tr: Bask Ülkesi

en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
tr: %2$s sürümüne yükseltmeden önce lütfen %1$s sürümüne yükseltin.

en: Brazil
tr: Brezilya

en: British Indian Ocean Territory
tr: İngiliz Hint Okyanusu Teritoryası

en: Buy now
tr: Şimdi satın al

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Cannot create existing language.
tr: Var olan dil oluşturulamıyor.

en: Catalonia
tr: Katalonya

en: Chad
tr: Çad

en: Choose %s as default language
tr: %s dilini varsayılan dil olarak seçin

en: Choose a flag for the language.
tr: Bir dil için bir bayrak seçin.

en: Choose a language
tr: Dil Seç

en: Choose the language to be assigned
tr: Atanacak dili seçin

en: Choose the text direction for the language
tr: Dil için yazma yönünü seçin

en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

en: Clean strings translation database
tr: Cümle çevri veritabanını temizle

en: Close
tr: Kapat

en: Code
tr: Kod

en: Comment status
tr: Yorum durumu

en: Comoros
tr: Komorlar

en: Configure this module
tr: Bu modülü yapılandır

en: Contact your network administrator to install the update.
tr: Güncelleştirmeyi yüklemek için ağ yöneticinize başvurun.

en: Content
tr: İçerik

en: Content without language
tr: Dil tanımına sahip olmayan içerik

en: Continue
tr: Devam

en: Create menus
tr: Menüler oluşturun

en: Custom fields
tr: Özel alanlar

en: Custom flag URL.
tr: Özel bayrak adresi.

en: Custom post types
tr: Özel gönderi tipleri

en: Custom post types and Taxonomies
tr: Özel yazı tipleri ve taksonomiler

en: Custom taxonomies
tr: Özel taksonomiler

en: Cyprus
tr: Güney Kıbrıs Rum Kesimi

en: Deactivate
tr: Devredışı

en: Deactivate this module
tr: Bu modülü etkisizleştir

en: Deactivated
tr: Etkisizleştirilmiş

en: Decide how your URLs will look like.
tr: Adreslerinizin nasıl görüneceğine karar verin.

en: Default language
tr: Varsayılan dil

en: Delete
tr: Sil

en: Delete this language and all its associated data
tr: Bu dili ve onunla ilişkili tüm verileri sil

en: Democratic Republic of the Congo
tr: Kongo - Kinşasa

en: Description
tr: Tanım

en: Detect browser language
tr: Tarayıcı dilini algıla

en: Detect browser language activated
tr: Tarayıcı dilini algılama etkinleştirildi

en: Detect browser language deactivated
tr: Tarayıcı dilini algılama etkisizleştirildi

en: Detect preferred browser language on front page: %1$s to detect, %2$s to not detect.
tr: Ana sayfada tercih edilen tarayıcı dilini algıla: algılamak için %1$s, algılamamak için %2$s.

en: Determine how the current language is defined.
tr: Mevcut dilin nasıl tanımlandığını belirleyin.

en: Dismiss this notice.
tr: Uyarıyı yoksay.

en: Display URL language information for default language
tr: Varsayılan dil için görünen web adresi dil bilgileri

en: Displays a language switcher
tr: Dil değiştirme ekranını görüntüler

en: Displays as a dropdown
tr: Açılır menü halinde gösterir

en: Displays flags
tr: Bayrakları görüntüler

en: Displays language names
tr: Dil isimlerini görüntüler

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
tr: Bir sonraki adıma geçmeden önce bu dili eklemek ister misiniz?

en: Domains used when the language is set from different domains.
tr: Dil farklı alan alanlarından ayarlandığında kullanılan alan adları.

en: Dominica
tr: Dominika

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit language
tr: Dili düzenle

en: Edit the translation in %s
tr: %s için bu çeviriyi düzenle

en: Edit this item in %s
tr: %s için bu öğeyi düzenle

en: Edit this language
tr: Bu dili düzenle

en: Empty Term.
tr: Terim boş.

en: England
tr: İngiltere

en: Enter a valid WordPress locale
tr: Geçerli bir WordPress adresi girin

en: Error
tr: Hata

en: Example:
tr: Örnek:

en: Example: %1$s instead of %2$s
tr: Örnek: %2$s yerine %1$s

en: Facebook Locale for the language (for example: en_US).
tr: Dilin Facebook yerel ayarı (örneğin: tr_TR).

en: Featured image
tr: Öne çıkan görsel

en: Filter
tr: Filtrele

en: Filter by group
tr: Gruba göre filtrele

en: Filters content by language
tr: Dile göre içerik filtreleri

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
tr: Öncelikle web sitenizde kullanacağınız dilleri tanımlayacağız.

en: Flag
tr: Bayrak

en: Flag URL.
tr: Bayrak adresi.

en: Flag code corresponding to ISO 3166-1 (for example: us for the United States flag).
tr: ISO 3166-1'e karşılık gelen bayrak kodu (örneğin: Amerika Birleşik Devletleri bayrağı için us).

en: Flag used in the language switcher: %s
tr: Dil değiştiricide kullanılan bayrak: %s

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
tr: Sitenizin düzgün çalışması için bu sayfanın mevcut tüm dillere çevrilmiş olması gerekir.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
tr: Sitenizin düzgün çalışması için tüm içeriğinize bir dil atamanız gerekir.

en: Forces link to front page
tr: Bağlantıyı önsayfa yapmak için zorlar

en: French Southern Territories
tr: Fransız Güney Toprakları

en: Front Page
tr: Baş Sayfa

en: Full name
tr: Tam İsim

en: Galicia
tr: Galiçya

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Group
tr: Grup

en: Guinea-Bissau
tr: Gine-Bissau

en: HTML tag for the custom flag.
tr: Özel bayrak için HTML etiketi.

en: HTML tag for the flag.
tr: Bayrak için HTML etiketi.

en: Heard Island and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Help
tr: Yardım

en: Hide URL language information for default language
tr: URL'de varsayılan dil için dil belirtecini gizle

en: Hides languages with no translation
tr: Çeviri yapılmayan dilleri gizler

en: Hides the current language
tr: Geçerli olan dili sakla

en: Home URL in this language.
tr: Bu dil için ana sayfa adresi.

en: Homepage
tr: Ana Sayfa

en: Homepage translated
tr: Ana sayfa çevrildi

en: Hong Kong
tr: Hong Kong SAR - Çin

en: Host for this language.
tr: Bu dil için sunucu adresi.

en: Identifier of the page for posts in this language.
tr: Bu dildeki yazılar sayfasının belirteci.

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
tr: Yeni bir dil eklerseniz, ana sayfanızı çevirmeyi unutmayın.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
tr: Bunları yine de değiştirmeye çalışırsanız, değişiklikleriniz kaydedilmez.

en: Ignore
tr: Yok say

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
tr: <strong>Yazılarınızı, sayfalarınızı, yorumlarınızı, özel alanlarınızı, kategorilerinizi ve etiketlerinizi</strong> bir WordPress aktarım dosyasından içeri aktarın.

en: Impossible to add the language.
tr: Dili eklemek imkansız.

en: Invalid language ID
tr: Geçersiz dil kimliği

en: Invalid language identifier
tr: Geçersiz dil belirteci

en: Invalid language slug
tr: Geçersiz dil kısa adı

en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
tr: Geçersiz lisans. Lütfen %1$shesap sayfanızı ziyaret edin%2$s ve doğrulayın.

en: Invalid post ID.
tr: Geçersiz yazı kimliği.

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
tr: Statik ön sayfanın tüm dillere çevrilmesi zorunludur.

en: Its language is : %s.
tr: Dili : %s.

en: Keep %s in pretty permalinks
tr: Anlaşılır kalıcı bağlantılarda %s tutulsun

en: Kurdistan
tr: Kürdistan

en: Language
tr: Dil

en: Language added.
tr: Dil eklendi.

en: Language code
tr: Dil Kodu

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
tr: Dil kodu - tercihen 2 harfli ISO 639-1 içinden (örneğin: tr)

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1 (for example: en).
tr: Dil kodu - tercihen 2 harfli ISO 639-1 (örneğin: tr).

en: Language deleted.
tr: Dil silindi.

en: Language properties.
tr: Dil özellikleri.

en: Language switcher
tr: Dil Değiştirici

en: Language taxonomy properties for post types.
tr: Yazı türleri için dil taksonomisi özellikleri.

en: Language taxonomy properties for table %s.
tr: Tablo %s için dil taksonomisi özellikleri.

en: Language taxonomy properties for terms.
tr: Terimler için dil taksonomisi özellikleri.

en: Language updated.
tr: Dil güncellendi.

en: Language: %1$s - %2$s
tr: Dil %1$s - %2$s

en: Languages
tr: Dil

en: Languages already defined
tr: Hali hazırda tanımlanmış diller

en: License keys
tr: Lisans anahtarları

en: Licenses
tr: Lisanslar

en: List of data to synchronize.
tr: Senkronize edilecek verilerin listesi.

en: List of language locale fallbacks.
tr: Yedek dil yerel ayarı listesi.

en: List of language taxonomies used for custom DB tables.
tr: Özel veri tabanı tabloları için kullanılan dil taksonomilerinin listesi.

en: List of post types to translate.
tr: Çevrilecek yazı türlerinin listesi.

en: List of taxonomies to translate.
tr: Çevrilecek taksonomilerin listesi.

en: Locale
tr: Bölge Kodu

en: Machine Translation
tr: Makine çevirisi

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
tr: Polylang Pro ve eklentileri için lisansları yönetin.

en: Martinique
tr: Martinik

en: Media
tr: Medya

en: Module
tr: Modüle

en: Name
tr: İsim

en: Next step
tr: Sonraki adım

en: No
tr: Hayır

en: None
tr: Hiçbiri

en: North Macedonia
tr: Kuzey Makedonya

en: Not loaded. Contact your host provider.
tr: Yüklenmedi. Barındırma servis sağlayıcınızla iletişime geçin.

en: Not right now
tr: Şimdi değil

en: Number of items of this type of content in this language.
tr: Bu dildeki bu tür içeriğe ait öğe sayısı.

en: Occitania
tr: Oksitanya

en: One language is well defined and assigned to your home page.
tr: Bir dil iyi tanımlanmış ve ana sayfanıza atanmış.

en: Order
tr: Sıralama

en: PHP SimpleXML extension
tr: PHP SimpleXML uzantısı

en: Page on front ID in this language.
tr: Bu dil için ana sayfa kimliği

en: Page order
tr: Sayfa sırası

en: Page parent
tr: Sayfa ebeveyni

en: Page template
tr: Sayfa şablonu

en: Ping status
tr: Ping durumu

en: Pitcairn
tr: Pitcairn Adası

en: Please enter a valid URL for %s.
tr: Lütfen %s için geçerli bir adres girin.

en: Please enter valid URLs for %s.
tr: Lütfen %s için geçerli adresler girin.

en: Please enter your license key:
tr: Lütfen lisans anahtarınızı girin:

en: Please enter your license keys:
tr: Lütfen lisans anahtarlarınızı girin:

en: Please provide a valid language.
tr: Lütfen geçerli bir dil belirtin.

en: Polylang Business Pack
tr: Polylang ticari paketi

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
tr: Polylang, ortam dosyanıza eklenen metni, örneğin başlık, alternatif metin, resim yazısı veya açıklamayı çevirmenize olanak tanır.

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
tr: Polylang aşırı eski bir versiyondan yükseltmenizden dolayı devredışı durumda.

en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
tr: Polylang için kapsamlı bir %1$sdokümantasyon%2$s (İngilizce) sunulmaktadır. Çok dilli sitenizi nasıl kuracağınız ve günlük olarak nasıl kullanacağınız hakkında bilgiler içerir; geliştiricilerin eklentilerini ve temalarını uyarlamaları için SSS'ler ve belgeler.

en: Polylang options
tr: Polylang seçenekleri

en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
tr: Polylang %s adresine erişemedi. Lütfen adresin geçerli olup olmadığını kontrol edin.

en: Polylang was unable to access the %s URLs. Please check that the URLs are valid.
tr: Polylang %s adreslerine erişemedi. Lütfen adreslerin geçerli olduğunu kontrol edin.

en: Polylang's previous version.
tr: Polylang'ın önceki sürümü.

en: Polylang's version.
tr: Polylang'ın sürümü.

en: Position of the language in the language switcher
tr: Dilin dil değiştirici listesindeki pozisyonu

en: Position of the language in the language switcher.
tr: Dilin dil değiştiricideki konumu.

en: Post format
tr: Gönderi formatı

en: Posts
tr: Yazılar

en: Posts Page
tr: Yazılar sayfası

en: Posts published on %s
tr: Yazılar %s tarihinde yayımlandı

en: Posts without language
tr: Dil tanımı olmayan yazılar

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
tr: Yazılar, sayfalar, kategoriler ve etiketlerin URL'leri dönüşüme uğramış değil.

en: Previous and next months
tr: Geçmiş ve gelecek aylar

en: Privacy Policy Page
tr: Gizlilik politikası sayfası

en: Published date
tr: Yayımlanma tarihi

en: Purchase Polylang Business Pack
tr: Polylang ticari paketi satın alın

en: Read documentation
tr: Belgeleri okuyun

en: Ready!
tr: Hazır!

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove %1$s in pretty permalinks: %2$s to remove, %3$s to keep.
tr: Kalıcı bağlantılardaki %1$s ifadesini kaldırın: kaldırmak için %2$s, tutmak için %3$s.

en: Remove %s in pretty permalinks
tr: Anlaşılır kalıcı bağlantılardan %s kaldırılsın

en: Remove the language code in URL for the default language: %1$s to hide, %2$s to display.
tr: Varsayılan dil için adresteki dil kodunu kaldırın: gizlemek için %1$s, görüntülemek için %2$s.

en: Remove the page name or page ID from the URL of the front page: %1$s to remove, %2$s to keep.
tr: Ana sayfa için adresteki sayfa adını veya sayfa kimliğini kaldırın: kaldırmak için %1$s, tutmak için %2$s.

en: Remove this language
tr: Bu dili kaldır

en: Republic of Ireland
tr: İrlanda Cumhuriyeti

en: Return to the Dashboard
tr: Başlangıç panosuna dön

en: Run the Setup Wizard
tr: Kurulum sihirbazını çalıştır

en: Save Changes
tr: Kaydet

en: Scotland
tr: İskoçya

en: Search
tr: Ara

en: Search URL in this language.
tr: Bu dilde arama adresi.

en: Search translations
tr: Çevrilerde ara

en: Select %s
tr: Seç %s

en: Select a language to be added
tr: Eklenmesi için bir dil seçin

en: Select as default language
tr: Varsayılan dil olarak seç

en: Sets the language
tr: Dili geçerli dil olarak ayarlar.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings saved.
tr: Ayarlar kaydedildi.

en: Setup
tr: Kurulum

en: Seychelles
tr: Seyşel Adaları

en: Share slugs
tr: Kısa isimleri paylaş

en: Show all languages
tr: Tüm dilleri göster

en: Skip setup
tr: Kurulumu atla

en: Slug of the default language.
tr: Varsayılan dilin kısa adı.

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
tr: Bazı taksonomiller veya meta veriler, değiştirmenize izin verilmeyen mevcut çevirilerle senkronize edilebilir.

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by domains.
tr: Bazı temalar veya eklentiler, etki alanı tarafından tanımlanan dil ile tam uyumlu olmayabilir.

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
tr: Bazı temalar veya eklentiler, içerik veya etki alanları tarafından tanımlanan dille tam olarak uyumlu olmayabilir.

en: Sorry, you are not allowed to create a language.
tr: Üzgünüz, bir dil oluşturmanıza izin verilmiyor.

en: Sorry, you are not allowed to delete this language.
tr: Üzgünüz, bu dili silmenize izin verilmiyor.

en: Sorry, you are not allowed to edit languages.
tr: Üzgünüm, dilleri düzenleme izniniz yok.

en: Sorry, you are not allowed to edit options.
tr: Üzgünüz, seçenekleri düzenlemenize izin verilmiyor.

en: Sorry, you are not allowed to edit this language.
tr: Üzgünüz, bu dili düzenleme izniniz yok.

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
tr: Üzgünüm, bu sitenin seçeneklerini yönetmenize izin verilmiyor.

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr: Güney Gürcistan ve Güney Sandviç Adaları

en: South Sudan
tr: Güney Sudan

en: Sticky posts
tr: Yapışkan gönderiler

en: String
tr: Cümle

en: Strings translations
tr: Cümle çevrisi

en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
tr: %1$sPolylang Pro%2$s kullanıcıları için destek ve ekstra özellikler mevcuttur.

en: Synchronization
tr: Senkronizasyon

en: Synchronization disabled
tr: Senkronizasyon devre dışı

en: São Tomé and Príncipe
tr: Sao Tome And Principe

en: Taxonomies
tr: Taksonomiler

en: Tells whether the default category must be created when creating a new language.
tr: Yeni bir dil oluşturulurken varsayılan kategorinin oluşturulması gerekip gerekmediğini belirtir.

en: Tells whether the language is active.
tr: Dilin etkin olup olmadığını gösterir.

en: Tells whether the language is the default one.
tr: Dilin varsayılan dil olup olmadığını belirtir.

en: Terms without language
tr: Dil tanımı olmayan terimler

en: Text direction
tr: Yazma yönü

en: Text direction. %s for right-to-left.
tr: Metin yönü. Sağdan sola için %s.

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
tr: Polylang'ı etkinleştirdiğiniz için teşekkür ederiz. Daha gelişmiş özellikler - çoğaltma, senkronizasyon, REST API desteği, diğer eklentilerle entegrasyon vb. - veya Premium desteğimiz tarafından sağlanan daha fazla yardım istiyorsanız Polylang Pro'ya yükseltmenizi öneririz.

en: The %s of the language term for this translatable entity.
tr: Bu çevirilebilir varlık için dil terimi %s değeri.

en: The flag does not exist
tr: Bayrak mevcut değil

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
tr: Ön sayfa URL'si sayfa adı veya sayfa ID'si yerine dil kodunu içeriyor

en: The front page URL contains the page name or page id instead of the language code
tr: Ön sayfa adresi, dil kodu yerine sayfa adını veya sayfa kimliğini içeriyor

en: The homepage is not translated in all languages
tr: Ana sayfa tüm dillere çevrilmemiş

en: The language %s is unknown and has been discarded.
tr: %s dili bilinmiyor ve göz ardı edildi.

en: The language code contains invalid characters
tr: Dil kodu geçersiz karakterler içeriyor

en: The language code must be unique
tr: Dil kodu daha önce kullanılmamış olmalı

en: The language does not seem to exist.
tr: Dil mevcut görünmüyor.

en: The language is set from content
tr: Dil içerik üzerinden ayarlanır

en: The language is set from different domains
tr: Dil farklı domainler üzerinden ayarlanır

en: The language is set from the code in the URL
tr: Dil, URL içindeki dil kodundan ayarlanır

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
tr: Dil anlaşılır kalıcı bağlantılardaki dizin adı üzerinden ayarlanır

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
tr: Dil anlaşılır kalıcı bağlantılardaki subdomain adı üzerinden ayarlanır

en: The language must have a name
tr: Girdiğiniz dilin bir ismi olmalı

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
tr: Dil oluşturuldu fakat WordPress için dil dosyası indirilemedi. Lütfen elden yükleyin.

en: The languages %s are unknown and have been discarded.
tr: %s dilleri bilinmiyor ve göz ardı edildi.

en: The license key never expires.
tr: Lisans anahtarının geçerliliği hiç bir zaman bitmez.

en: The locale is invalid.
tr: Yerel ayarı geçersiz.

en: The media are not translated
tr: Ortam tercüme edilmemiş

en: The media are translated
tr: Ortam tercüme edilmiş

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
tr: Sitede dilin gösterileceği isim (örneğin: Türkçe).

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
tr: Aşağıda seçilen dil, atanmış bir dil olmayan tüm içeriğinize uygulanır.

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
tr: Senkronizasyon seçenekleri bir yazı ya da sayfanın çevrileri arasında meta içeriğin değerlerinin (veya taksonomi ve sayfa ebeveynleri çevrilerinin) tam olarak aynı kalmasına izin verir.

en: The widget is displayed for:
tr: Bu bileşenin görüntüleneceği dil:

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
tr: Her hangi bir dile atanmamış yazılar, sayfalar, kategoriler veya etiketler mevcut.

en: There is a new version of %1$s available.
tr: %1$s için yeni bir sürüm var.

en: There is an error with a license key.
tr: Lisans anahtarıyla ilgili bir hata var.

en: This is not a %s license key.
tr: Bu bir %s lisans anahtarı değildir.

en: This item is in %s
tr: Bu madde %s için

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
tr: Bu sihirbaz, Polylang ayarlarınızı yapılandırmanıza ve çok dilli web sitenize hızlı bir şekilde başlamanıza yardımcı olacaktır.

en: Time of first activation of Polylang.
tr: Polylang'ın ilk etkinleştirme zamanı.

en: Title:
tr: Başlık:

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
tr: Bu özelliği aktif edebilmek için Polylang Pro'ya ihtiyacınız vardır.

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
tr: Web sitenizi hazırlamak için manuel olarak gerçekleştirmeniz gereken iki adım var: her dilde menülerinizi ekleyin ve ziyaretçilerinizin tercih ettikleri dili seçmelerine izin vermek için bir dil değiştirici ekleyin.

en: Translate media: %1$s to translate, %2$s otherwise.
tr: Ortamı çevir: çevirmek için %1$s, aksi takdirde %2$s.

en: Translate slugs
tr: Kısa isimleri tercüme et

en: Translate some pages
tr: Bir kaç sayfa çevirin

en: Translated navigation menus for each theme.
tr: Her tema için çevrilmiş gezinme menüleri.

en: Translated user descriptions
tr: Çevrilmiş kullanıcı açıklaması

en: Translation
tr: Çeviri

en: Translations
tr: Çevriler

en: Translations matching the original string are shown as empty in the table. Untranslated content remains unchanged.
tr: Özgün dizgeyle eşleşen çeviriler tabloda boş olarak gösterilir. Çevrilmemiş içerik değişmeden kalır.

en: Translations updated.
tr: Çevriler güncellendi.

en: Turkey
tr: Türkiye

en: URL modifications
tr: URL dönüşümleri

en: Uncategorized
tr: Genel

en: Undefined
tr: Tanımlanmamış

en: Unique identifier for the language.
tr: Dil için eşsiz tanımlayıcı.

en: United States Virgin Islands
tr: Birleşik Devletler Virgin Adaları

en: Unknown option key %s.
tr: Bilinmeyen seçenek anahtarı %s.

en: Unknown option keys %s.
tr: Bilinmeyen %s seçenek anahtarları.

en: Update
tr: Güncelle

en: Update now.
tr: Şimdi güncelle.

en: Upgrade now.
tr: Şimdi yükselt.

en: Upgrade to Polylang Pro
tr: Polylang Pro'ya yükseltin

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
tr: Kullanılmayan cümleleri veritabanından kaldırmak için bunu kullanın. Örneğin bir eklentiyi kaldırdıktan sonra.

en: User
tr: Kullanıcı

en: User description - %s
tr: Kullanıcı açıklaması - %s

en: Venezuela
tr: Venezuella

en: View all groups
tr: Tüm grupları görüntüle

en: View pages
tr: Sayfaları görüntüle

en: W3C Locale for the language (for example: en-US).
tr: Dil için W3C yerel ayarı (örneğin: tr-TR).

en: Wales
tr: Galler

en: We are going to prepare this page in
tr: Bu sayfayı şunun içinde hazırlayacağız

en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
tr: Polylang'ı WooCommerce ile kullandığınızı fark ettik. Daha iyi bir uyumluluk sağlamak için, hem Polylang Pro hem de Polylang For WooCommerce içeren %s kullanmanızı öneririz.

en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
tr: Polylang'ı WooCommerce ile kullandığınızı fark ettik. Uyumluluğu sağlamak için, %1$sWooCommerce için Polylang%2$s kullanmanızı öneririz.

en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
tr: Polylang'ı bir süredir kullandığınızı fark ettik. Beğendiğinizi umuyoruz ve %1$sbize 5 yıldız verirseniz%2$s gerçekten minnettar oluruz.

en: Welcome to %s
tr: %s temasına hoş geldiniz

en: Western Sahara
tr: Batı Sahara

en: Western Samoa
tr: Batı Samoa

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
tr: Ön sayfa ziyaret edildiğinde, tarayıcının tercih ettiği dilde kendisine yönlendirir. Bu yöntem ön belleğe alındığında işe yaramadığından, Polylang bilinen önbellek eklentileri için ön sayfa önbelleğini devre dışı bırakmaya çalışacaktır.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
tr: Bir ortamı çevirdiğinizde, dosya diskinizde çoğaltılmaz, ancak ortam kütüphanesinde dil başına bir giriş görürsünüz.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
tr: Bir yazıya ortam eklemek istediğinizde, yalnızca geçerli gönderinin dilindeki ortam görüntülenir.

en: Widget text
tr: Bileşen metni

en: Widget title
tr: Bileşen başlığı

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US).
tr: Dil için WordPress yerel ayarı (örneğin: tr_TR).

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
tr: Dil için WordPress Bölge Kodu (örneğin: tr_TR). Bu dilin .mo uzantılı dil dosyasını yüklemeniz gerekiyor.

en: Yes
tr: Evet

en: You already added this language.
tr: Bu dili zaten eklediniz.

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
tr: Bu dili kalıcı olarak silmek üzeresiniz. Emin misiniz?

en: You are using plugins which require a license key.
tr: Lisans anahtarı gerektiren eklentiler kullanıyorsunuz.

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
tr: Listeden bir dil seçebilirsiniz ya da direk aşağıdaki bölümden düzenleyebilirsiniz.

en: You can set them all to the default language.
tr: Hepsini varsayılan dile ayarlayabilirsiniz.

en: You defined this page as your static homepage: %s.
tr: Bu sayfayı statik ana sayfanız olarak tanımladınız: %s.

en: You do not have permission to install plugin updates
tr: Eklenti güncellemelerini yükleme yetkiniz yok

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
tr: Başlığı, alternatif metni, resim yazısını veya açıklamayı çevirmek istiyorsanız ortam çevirisini etkinleştirmeniz gerekir. Aksi takdirde güvenli bir şekilde devre dışı bırakabilirsiniz.

en: You must translate your static front page in %s.
tr: Statik ön sayfanızı %s için çevirmeniz gerekir.

en: You need to add at least one language.
tr: En az bir dil eklemeniz gerekir.

en: You need to select a language to be added.
tr: Eklenecek dili seçmeniz gerekir.

en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
tr: %1$s %2$s seçtiniz, ancak sonraki adıma geçmeden önce listeye eklemediniz.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
tr: Bir dil seçtiniz, ancak devam edebilmek için o dili eklemeniz de gerekir.

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
tr: İçeriğinizi çevirmeye neredeyse hazırsınız!

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
tr: Artık yayınlar, sayfalar, kategoriler ve etiketler gibi içeriklerinizi çevirebilirsiniz. Belgeleri okuyarak Polylang'ı nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

en: You're ready to translate the posts on your website.
tr: Web sitenizdeki yazıları çevirmeye hazırsınız.

en: You're ready to translate your contents!
tr: İçeriğinizi çevirmeye hazırsınız!

en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
tr: %1$s lisans anahtarınız bu URL için etkin değil. Lisans anahtarı URL'lerinizi yönetmek için lütfen %2$shesap sayfanızı ziyaret edin%3$s.

en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
tr: Lisans anahtarınızın süresi %1$s tarihinde doldu. Lütfen %2$slisans anahtarınızı yenileyin%3$s.

en: Your license key expires on %s.
tr: Lisans anahtarınızın süresi %s tarihinde doluyor.

en: Your license key has been disabled.
tr: Lisans anahtarınız devre dışı bırakıldı.

en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
tr: Lisans anahtarınız etkinleştirme sınırına ulaştı. %1$sOlası yükseltmeleri görüntüleyin%2$s.

en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s
tr: Lisans anahtarınızın süresi yakında dolacak! Tam olarak, %1$s tarihinde sona erecek. %2$sLisans anahtarınızı bugün yenileyin!%3$s

en: Your static homepage is already translated in
tr: Statik ana sayfanız zaten çevrilmiş

en: Zambia
tr: Zambiya

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
tr: j F Y

en: left to right
tr: soldan sağa

en: right to left
tr: sağdan sola

en: Åland Islands
tr: Åland adaları
