Plugins - SVG Support - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (175 entries)

en: Danger Zone
ja_JP: 危険ゾーン

en: Legacy Settings
ja_JP: レガシー設定

en: SVG Support: SVG Sanitizer library not found. Some features may be limited.
ja_JP: SVG サポート: SVG Sanitizer ライブラリが見つかりません。一部の機能が制限される可能性があります。

en: SVG sanitization failed for security reasons.
ja_JP: セキュリティ上の理由により、SVG サニタイズに失敗しました。

en: Unable to save sanitized SVG file.
ja_JP: サニタイズされた SVG ファイルを保存できません。

en: Unable to read SVG file for sanitization.
ja_JP: サニタイズのために SVG ファイルを読み込めません。

en: File is not a valid SVG.
ja_JP: ファイルは有効な SVG ではありません。

en: Security check failed.
ja_JP: セキュリティチェックに失敗しました。

en: Follow Benbodhi on:
ja_JP: Benbodhi をフォロー:

en: ShortPixel logo
ja_JP: ShortPixel ロゴ

en: When enabled, only the first SVG in a .style-svg container will be inlined. Useful for Gutenberg Cover blocks with nested SVG images.
ja_JP: 有効化すると、.style-svg コンテナ内の最初の SVG のみがインライン化されます。ネストされた SVG 画像を含む Gutenberg Cover ブロックに役立ちます。

en: Skip Nested SVGs
ja_JP: ネストされた SVG をスキップする

note: translators: %1$s: Opening strong tag, %2$s: Closing strong tag, %3$s: Opening anchor tag for rating link, %4$s: Closing anchor tag
en: If you like %1$sSVG Support%2$s please leave a %3$s★★★★★%4$s rating. A huge thanks in advance!
ja_JP: %1$sSVG サポート%2$s が気に入ったら、%3$s★★★★★%4$s の評価を付けてください。どうぞよろしくお願いいたします !

en: please consider leaving a
ja_JP: 残すことを検討してください

en: If you like
ja_JP: もし良かったら

en: (or your custom class from above) to any IMG tags that you want this plugin to swap out with your actual SVG code.
ja_JP: (または上記のカスタム クラス) を、このプラグインで実際の SVG コードと置き換えたい IMG タグに追加します。

en: Now, embed your SVG image like a standard image with the addition of adding the class
ja_JP: 次に、クラスを追加して、標準画像と同様に SVG 画像を埋め込みます

en: Use case scenario: When using a visual builder such as in the Divi Theme or The Divi Builder, the class is not automatically added with the "Automatically insert class?" option selected or the builder module doesn't give you the option to manually add a CSS class directly to your image.
ja_JP: 使用例のシナリオ: Divi テーマや Divi Builder などのビジュアルビルダーを使用する場合、「クラスを自動的に挿入しますか ?」オプションを選択してもクラスは自動的に追加されません。または、ビルダーモジュールで、画像に CSS クラスを手動で直接追加するオプションが提供されません。

en: Checking this will automatically add the SVG class to ALL image tags containing SVG file sources in the rendered HTML via javascript and will therefore render all of your SVG files inline.
ja_JP: これをチェックすると、JavaScript 経由でレンダリングされた HTML 内の SVG ファイルソースを含むすべての画像タグに SVG クラスが自動的に追加され、すべての SVG ファイルがインラインでレンダリングされます。

en: Use with caution!
ja_JP: 慎重に使用してください !

en: Plugin can now go any level down to find your SVG! It will keep looking as long as the element with the target class has children. If it finds any IMG tags with .svg in the src URL, it will replace the IMG tag with your SVG code.
ja_JP: プラグインは、SVG を見つけるために任意のレベルまで下がれるようになりました。ターゲット クラスの要素に子がある限り、検索を続けます。src URL に .svg を含む IMG タグが見つかった場合、IMG タグを SVG コードに置き換えます。

en: by typing it here. Leave blank to use the default class.
ja_JP: ここに入力します。デフォルトのクラスを使用する場合は空白のままにします。

en: You can change it to your own class such as
ja_JP: 次のような独自のクラスに変更できます

en: The default target class is
ja_JP: デフォルトのターゲットクラスは、

en: Select the user roles that should bypass SVG sanitization.
ja_JP: SVG サニタイズをバイパスするユーザー権限グループを選択します。

en: Select the user roles that are allowed to upload SVG files.
ja_JP: SVG ファイルのアップロードが許可されるユーザー権限グループを選択します。

en: tags alone.
ja_JP: タグだけ。

en: object
ja_JP: オブジェクト

en: embed
ja_JP: 埋め込み

en: The main purpose of this is to allow styling of SVG elements. Usually your styling options are restricted when using
ja_JP: この主な目的は、SVG 要素のスタイル設定を可能にすることです。通常、スタイル設定オプションは、

en: class with your complete SVG.
ja_JP: 完全な SVG を使用してクラスを作成します。

en: to your IMG elements, this plugin dynamically replaces any IMG elements containing the
ja_JP: IMG 要素に対して、このプラグインは、含まれている任意の IMG 要素を動的に置き換えます

en: When you enable advanced mode, this plugin not only provides SVG Support like the name says, it also allows you to easily embed your full SVG file's code using a simple IMG tag. By adding the class
ja_JP: アドバンスモードを有効化すると、このプラグインは名前の通り SVG サポートを提供するだけでなく、シンプルな IMG タグを使用して SVG ファイルのコード全体を簡単に埋め込むこともできます。クラスを追加することで

en: Now you can, easily!
ja_JP: 簡単にできるようになりました !

en: When using SVG images on your WordPress site, it can be hard to style elements within the SVG using CSS.
ja_JP: WordPress サイトで SVG 画像を使用する場合、CSS を使用して SVG 内の要素にスタイルを設定するのは難しい場合があります。

en: Do not sanitize for these roles
ja_JP: 下記の権限グループのときはサニタイズしない

en: Restrict SVG Uploads to?
ja_JP: アップロードを許可する権限グループ

en: Checking this will use vanilla JS file instead of the jQuery.
ja_JP: これをチェックすると、jQueryの代わりにバニラJSファイルが使用されます。

en: Use Vanilla JS?
ja_JP: Vanilla JS を使用

en: Enhance security by sanitizing svg images on Front-end. This will help to prevent XSS and Injection attacks.
ja_JP: フロントエンドで SVG 画像をサニタイズし、セキュリティを強化します。XSS (クロスサイトスクリプティング) 攻撃やインジェクション攻撃からの防御につながります。

en: Sanitize SVG on Front-end
ja_JP: フロントエンドで SVG をサニタイズ

en: Delete all plugin's data during uninstallation process.
ja_JP: アンインストール時にプラグインのデータをすべて削除します。

en: Delete Plugin Data
ja_JP: プラグインデータの削除

en: Sorry, this file couldn't be sanitized for security reasons and wasn't uploaded.
ja_JP: このファイルはセキュリティ上の理由からサニタイズ処理できなかったため、アップロードされませんでした。

en: on Twitter
ja_JP: (Twitterアカウント)

en: Follow
ja_JP: ぜひフォローを:

en: Sanitize SVG files on upload
ja_JP: アップロード時に SVG をサニタイズ

en: - You can set this target class on any element and the script will traverse all children of that target element looking for IMG tags with SVG in the src to replace.
ja_JP: - 上の例に示したようなターゲットクラスを任意の要素に設定すると、スクリプトはその要素のすべての子要素を走査して、src に SVG を含む IMG タグを探して置換します。

en: You can even use the class on an outer container and it will traverse all child elements to find all of the IMG tags with SVG files in the src and replace them.
ja_JP: 外側のコンテナでこのターゲットクラスを使うと、子要素すべてを走査した上で src 属性に SVG を含む IMG タグをすべて置換することもできます。

en: Enabling this option will auto-minify all svg uploads.
ja_JP: このオプションを有効化すると、すべての SVG アップロードが自動的に縮小されます。

en: Minify SVG
ja_JP: SVG を最小化

en: You can set this target class on any element and the script will traverse all children of that target element looking for IMG tags with SVG in the src to replace.
ja_JP: このターゲットクラスを任意の要素に設定すると、 プラグインはそのクラスを持つ要素の子要素すべてを走査して、src 属性に SVG を含む IMG タグを置換します。

en: If you want to enable sanitization or minification of uploaded SVG files, please enable advanced settings and then enable sanitization and/or minification.
ja_JP: アップロードされた SVG ファイルのサニタイズや最小化を行いたいときは、「高度な設定」を有効にした上で、サニタイズや最小化を有効にしてください。

en: You can simply upload SVG files to your media library like any other image.<br>Make sure to select "Restrict to Administrators" if you only want to allow admins to upload SVG files.
ja_JP: SVG ファイルは他の画像と同様にメディアライブラリにアップロードできます。<br>管理者のみに SVG ファイルのアップロードを許可したいときは必ず、「アップロードを許可する権限グループ」の項目で「管理者」のみを設定してください。

en: Support is handled exclusively through WordPress.org by my one man team - me.
ja_JP: サポートは WordPress.org を通じて、私一人のチームによって行われます。

en: I'm always happy to help out!
ja_JP: 喜んでお手伝いします !

en: Having Issues?
ja_JP: お困りのときは

en: You can also
ja_JP: こちらもご利用ください:

en: Leave a Review
ja_JP: レビューを書く

en: A very small piece of code that helps with displaying SVGs on the frontend in some cases.
ja_JP: フロントエンドで SVG を表示する際に役立つ、とても小さなサイズのコードを読み込みます。

en: Load frontend CSS?
ja_JP: フロントエンド CSS の読み込み

note: Description of the plugin
en: Upload SVG files to the Media Library and render SVG files inline for direct styling/animation of an SVG's internal elements using CSS/JS.
ja_JP: メディアライブラリへの SVG ファイルアップロードを可能にするプラグイン。アップロードしたファイルをインラインでレンダリングし、SVG の内部要素を CSSや JS で直接スタイリングしたり、アニメーション化したりすることもできます。

en: Thanks for your support, please consider donating.
ja_JP: ご協力ありがとうございます。寄付もご検討ください。

en: Visit The Support Forum
ja_JP: サポート掲示板を見る

en: Learn more about SVG Support on:
ja_JP: SVG Support についての詳細はこちら:

en: If you upgrade to a paid plan, I'll receive a small commission... And that's really nice!
ja_JP: 有料プランへアップグレードされると、開発者のもとに少額の手数料が支払われます。アップグレードいただけると、とてもうれしいです !

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Donate using PayPal
ja_JP: PayPalを使って寄付する

en: SVG Support has grown to be installed on 1,000,000+ active websites. That's insane! It's developed and maintained by one person alone. If you find it useful, please consider donating to help keep it going. I truly appreciate any contribution.
ja_JP: SVG Support は、100万以上のアクティブなサイトにインストールされるまでに成長しました。1人で開発しメンテナンスしているプラグインにもかかわらずです ! このプラグインを気に入っていただけましたら、継続的な開発やメンテナンスのための寄付を検討いただけないでしょうか。どんな寄付でも、心から感謝いたします。

en: Send Some Love
ja_JP: プラグインを気に入っていただけた方に

en: For help and more information, please check the help tab (top right of your screen).
ja_JP: プラグインの概要や詳しい使い方を見るには、画面右上の「ヘルプ」タブをクリックしてください。

en: <a target="_blank" href="https://wordpress.org/support/plugin/svg-support">SVG Support Forum</a>
ja_JP: <a target="_blank" href="https://wordpress.org/support/plugin/svg-support">WordPress.org SVG Support サポートフォーラム</a>

en: For more help, visit:
ja_JP: より詳しいヘルプはこちら:

en: DONATIONS
ja_JP: 寄付について

en: (You don't need to send me that much though, anything is appreciated!)
ja_JP: (そんなに多額の寄付でなくても結構です。どうぞよろしくお願いいたします)

en: My Coinbase referral link will get $10 USD worth of BTC for free when you spend $100.
ja_JP: 私の Coinbase の紹介リンクは、100米ドル相当の支払いに対し10米ドル相当の BTC が無料でもらえるリンクです。

en: Need to buy some crypto to donate?
ja_JP: 寄付のために暗号資産を購入する必要がありますか ?

en: Donation Methods:
ja_JP: 寄付方法:

en: SVG Support (this plugin) has grown to be used by over 1 million websites actively and is maintained solely by one person. I couldn't possibly tell you how many hours have gone into the development, maintenance and support of this plugin. If you find it useful and would like to donate to help keep it going, that would be amazing! I truly appreciate the support and how far this has come.
ja_JP: SVG Support (このプラグイン) は、100万以上のサイトで活発に利用されるまでに成長し、たった1人の開発者によってメンテナンスされています。このプラグインの開発、メンテナンス、サポートには、計り知れないほどの時間が費やされてきました。もしこのプラグインがお役に立てば、ぜひとも寄付していただき、継続にご協力いただければ幸いです。皆様のご支援と、ここまでの発展に心から感謝いたします。

en: Donations
ja_JP: 寄付について

en: Then there's the option of animating the SVG file itself. There is a number of online tools to do this, or you can use the software of your choice. Once your SVG is animated and ready to go, you then upload it like any other image to your WordPress media library. When you embed it on a page/post, you will need to make sure to add the class to the IMG tag so SVG Support can render it inline. This will ensure your animations are displayed.
ja_JP: SVG ファイルそのものをアニメーション化する方法もあります。そのためのオンラインツールは数多くありますし、お好みのソフトウェアを使うこともできます。これらのツールを使って SVG をアニメーション化できたら、他の画像と同じように WordPress のメディアライブラリにアップロードします。固定ページや投稿に埋め込む場合は、SVG Support がインラインで SVG をレンダリングできるよう、IMG タグにクラス属性を追加する必要があります。そうすることで、アニメーションが確実に表示されます。

en: Before you upload your SVG, you're going to need some classes to target inside your SVG. To do this, open your SVG file in the code editor of choice (I use Sublime Text). You will see each element within your SVG file written in XML code. Each little part of your SVG has it's own bit of code, so it's up to you which ones you want to target. It's in here that you'll place your new classes on each element you want to target.
ja_JP: SVG をアップロードする前に、SVG ファイル内にターゲットクラスを設定する必要があります。SVG ファイルを好みのコードエディター（私は Sublime Text を使用しています）で開くと、SVG ファイルの各要素が XML コードで記述されているのがわかります。SVG の各要素にはそれぞれ独自のコードがあるので、任意の要素を対象に新しいクラスを設定します。

en: First, let's talk about using CSS or JS to target elements within your SVG.
ja_JP: まず、 SVG 内の要素をターゲットに CSS や JS でアニメーション化する方法を説明します。

en: There's a number of ways you can animate an SVG. You could use CSS or JS to target elements within your SVG or even embed the animations in the file itself. Whichever way you choose, there is always a little bit of preparation required before uploading your SVG to your media library.
ja_JP: SVG をアニメーション化する方法はいくつもあります。CSS や JS を使って SVG 内の要素をターゲットにする方法もあれば、ファイル自体にアニメーションを埋め込む方法もあります。どれを選択するにしても、メディアライブラリに SVG をアップロードする前にちょっとした準備が必要です。

en: So you want to animate your SVG?
ja_JP: SVG をアニメーション化したいのですね。

en: Animation
ja_JP: アニメーション

en: Publish, Save Draft, or Update the post a final time to render the SVG inline.
ja_JP: 「公開する」「下書き」「更新」をクリックすると、SVG をインラインでレンダリングするようになります。

en: Once the screen reloads, click the new checkbox below the featured image to render your SVG inline.
ja_JP: 画面が再読み込みされたら、アイキャッチ画像の下に現れたチェックボックスをクリックして、SVG をインラインでレンダリングする設定をしてください。

en: Publish, Save Draft, or Update the post.
ja_JP: 「公開する」「下書き」「更新」をクリックします。

en: Add your featured SVG like you would any regular featured image format.
ja_JP: 通常の画像フォーマットと同様に、SVG をアイキャッチ画像として追加します。

en: Make sure "Advanced Mode" is enabled.
ja_JP: 「高度な設定」が有効になっていることを確認します。

en: To render your featured SVG inline:
ja_JP: アイキャッチ画像としてアップロードした SVG をインラインでレンダリングする方法:

en: You can use SVG files as featured images just like any other image format, with the addition of being able to render your featured SVG inline on a per-post basis.
ja_JP: SVG ファイルを、他の画像フォーマットと同じようにアイキャッチ画像として使えるようになります。さらに、記事単位で SVG のインラインレンダリングを選択することもできるようになります。

en: Featured Images
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Your uploaded image needs to be an SVG file for this plugin to replace the img tag with the inline SVG code. It will not create SVG files for you.
ja_JP: このプラグインには SVG ファイルを作成する機能はありません。img タグをインライン SVG のコードに置き換えるには、アップロードされた画像が SVG ファイルである必要があります。

en: You will likely need to set your own height and width in your CSS for SVG files to display correctly.
ja_JP: SVG ファイルを正しく表示するために、CSS で高さと幅を適切に設定する必要もあるでしょう。

en: You can embed your SVG image like any standard image with the addition of adding the class <code>style-svg</code> (or your custom class) to any IMG tags that you want this plugin to swap out with your actual SVG code.
ja_JP: 実際の SVG コードと入れ替えたい IMG タグに <code>style-svg</code> クラス (または任意のクラス) を追加すると、通常の画像のように任意の SVG 画像を埋め込むことができます。

en: Render SVG Inline
ja_JP: SVG のインラインレンダリング

en: Standard Usage
ja_JP: 基本的な使い方

en: This feature is to force all SVG files that are found in your site to be rendered inline. This can help if you aren't able to set a custom class on your IMG tags for some reason, usually when used in theme options or page builder elements.
ja_JP: サイト内のすべての SVG ファイルを強制的にインラインでレンダリングするためのオプションです。テーマオプションやページビルダー要素で使うときなど、何らかの理由で IMG タグに任意のクラスを設定できない場合に役立つかもしれません。

en: Force Inline SVG:
ja_JP: インライン SVG を強制:

en: When this is checked, you won't have to add the class to your SVG files during the embed process in the editor. When you pick your SVG, it will be placed in the editor with just the SVG Support class and others stripped. It does not change existing code, it's only a helper to allow you to quickly embed your SVG files and have them render inline without having to fiddle with the classes.
ja_JP: チェックすると、エディターでの埋め込み処理時に SVG ファイルにクラスを追加する必要がなくなります。SVG を選ぶと SVG Support によるクラスだけが設定され、その他のクラスは取り除かれてエディターに挿入されます。既存のコードには影響を及ぼしません。すばやく SVG ファイルを埋め込んでインラインでレンダリングできるようにするための機能です。

en: Automatically Insert Class:
ja_JP: クラスの自動挿入:

en: This allows you to set your own custom class that you will use in your SVG source IMG tags that you would like rendered inline. For example, it might be easier for you to remember to add the class "inline-svg" or something, in which case you would use your desired class name in this field to be used across your site.
ja_JP: インラインで表示させたい SVG ソースの IMGタグ で使うクラス名を任意で設定できます。一例として、「inline-svg」というようなクラス名が考えられるでしょう。挿入したいクラス名をこのフィールドで設定すると、サイト全体で適用されます。

en: CSS Class To Target:
ja_JP: 設定する CSS クラス:

en: This setting gives you the choice of JS file that is enqueued, the full expanded version or the minified version. You would usually enqueue the minified version, but if you want to bundle the JS file using a caching or minification plugin or similar, then you might want to enqueue the expanded, non-minified version.
ja_JP: サイトに読み込む JS ファイルについて、完全に展開したバージョンと最小化バージョンのいずれかを選択する設定です。通常は最小化バージョン待ち受けることになりますが、キャッシュや最小化プラグインなどを使って JS ファイルをバンドルする場合、展開したバージョンを読み込むことになるかもしれません。

en: Use Expanded JS:
ja_JP: 展開した JS の使用:

en: This setting allows you to choose whether the SVG Support JS file is enqueued in the header or the footer of the site. Usually you would enqueue in the footer unless you need it to be loaded sooner for some reason.
ja_JP: SVG Support が使う JS ファイルをサイトのヘッダーとフッターのどちらに読み込むか選択できます。何らかの理由でヘッダーで読み込む必要がある場合を除き、通常はフッターで読み込むことになります。

en: Output JS in Footer:
ja_JP: フッターに JS を出力:

en: Enabling "Advanced Mode" displays options to give you more control over how you use SVG files on your site. It also includes extra JS on the front end, so leave this disabled unless you're actually using any of the advanced features.
ja_JP: 「高度な設定」を有効にすると、サイトでの SVG ファイルの取り扱いをより詳細に設定できるオプションが表示されます。有効にするとフロントエンドに追加の JS が含まれることになるので、高度な機能を使用するとき以外は無効にしておいてください。

en: When using SVG files like regular images just isn't enough ;)
ja_JP: 通常の画像のように SVG ファイルを扱うだけでは物足りないときに:

en: Enable Advanced Mode:
ja_JP: 高度な設定:

en: SVG files are actually XML code, so allowing regular users to upload them can pose serious security risks. Please leave this checked unless you really know what you're doing.
ja_JP: SVG ファイルの実体は XML コードなので、一般ユーザーにアップロードを開放すると重大なセキュリティリスクをもたらすおそれがあります。この項目のチェックを外すことの危険性を理解している人以外は、チェックを入れたままにしておいてください。

en: Restrict To Administrators:
ja_JP: 管理者に限定する:

en: The Settings
ja_JP: 設定

en: So let's get into some more details! Simply click the tabs to the left to get more of an understanding of how powerful SVG Support is.
ja_JP: では、もう少し詳しく説明していきましょう。左のタブをクリックしてヘルプを確認いただくと、SVG Support いかに強力であるかを理解いただけると思います。

en: SVG Support features an "Advanced Mode" which toggles extra features, allowing you to take more control of how your SVG files are used. By rendering SVG files inline, it opens up a huge number of possibilities including animations, embedded links within the SVG, odd shaped link areas, custom CSS targeting elements within the SVG and  whole lot more!
ja_JP: SVG Support は、SVG ファイルの取り扱いをより細かくコントロールするための「高度な設定」項目を備えています。「高度な設定」では、SVG ファイルをインラインでレンダリングする設定を追加することもできます。これにより、アニメーション、SVG 内のリンク埋め込み、異形のリンクエリア設定、SVG 内の要素をターゲットにしたカスタム CSSなどさまざまな可能性が広がります。

en: Even this most basic of usage is very powerful for modern websites, however, there's lots of cool stuff you can do with SVG files!
ja_JP: 基本的な使い方をするだけでも、今どきのサイトデザインをする上で強力な味方になってくれます。しかし、SVG ファイルにはもっと多くの発展的な使い方があるのです。

en: At it's core, SVG Support allows you to upload SVG files and use them as you would any regular image with the added benefit of being scalable and looking great on any screen size, no matter what size it's displayed. Additionally, SVG file sizes are (more often than not) much smaller than conventional image formats.
ja_JP: SVG ファイルには、従来の画像フォーマットよりはるかにファイルサイズが小さいという特長があります (例外もあります) 。SVG Support を使うと、SVG ファイルをメディアライブラリにアップロードして通常の画像と同じように扱えるようになります。

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Force all SVG files to be rendered inline
ja_JP: すべての SVG ファイルの強制的なインラインレンダリング

en: An online tool to optimize your SVG files.
ja_JP: SVG ファイルを最適化するためのオンラインツールです。

en: Upload your SVG files and use the tools provided to animate strokes.
ja_JP: SVG ファイルをアップロードし、ツールを使ってアニメーションの動きを付けます。

en: Animate and Optimize your SVG files using these open source projects
ja_JP: オープンソースのプロジェクトを使って、SVG ファイルをアニメーション化したり最適化したりしましょう

en: Force Inline SVG?
ja_JP: 強制的に SVG をインラインレンダリング

en: Checking this will use the expanded JS file instead of the minified JS file. Useful if you want to minify this externally using a caching plugin or similar.
ja_JP: これをチェックすると、最小化された JS ファイルの代わりに完全に展開された JS ファイルが使用されます。キャッシュプラグインなどほかの方法で最小化するときに便利です。

en: Use Expanded JS?
ja_JP: 展開された JS ファイルを使用

en: SVG Support Features
ja_JP: SVG Support の特長

en: Try ShortPixel WordPress Plugin for FREE
ja_JP: ShortPixel プラグインを試してみる

en: ShortPixel improves website performance by reducing the size of your images. The results are no different in quality from the original, plus your originals are stored in a backup folder for you.
ja_JP: ShortPixel プラグインを使うと画像のファイルサイズが縮小され、ウェブサイトのパフォーマンスを引き上げることができます。オリジナルファイルはバックアップフォルダに保存されます。

en: Now that you've set up SVG Support on your site, it's time to look at optimizing your existing images (jpg & png).
ja_JP: SVG Support を設定した後は、既存画像 (jpg と png) の最適化も検討してみましょう。

en: Compress and Optimize Images with ShortPixel
ja_JP: ShortPixel プラグインによる画像の圧縮と最適化

en: SVG Support Settings
ja_JP: 設定

en: A huge thanks in advance!
ja_JP: レビューありがとうございます !

en: rating.
ja_JP: の5段階評価をお願いします。

en: Ratings & Reviews
ja_JP: 評価とレビュー

en: (Classic Editor Only) Checking this will make sure that either the default class or the custom one you set in "CSS Class to target" option will be inserted into the style attributes of img tags when you insert SVG images into a post. Additionally, it will remove all of the default WordPress classes. It will leave normal image types as default and only affect SVG files.
ja_JP: (旧エディターのみ) これにチェックを入れると、SVG 画像を投稿に挿入する際に、デフォルトのクラスまたは「CSSクラス指定」オプションで設定したカスタムクラスが img タグのスタイル属性に挿入されます。また、WordPress のデフォルトのクラスはすべて削除されます。通常の画像タイプはデフォルトのままとなり、SVG ファイルのみに適用されます。

en: Render this SVG inline (advanced)
ja_JP: SVG をインラインでレンダリング (高度な設定)

en: Inline SVG featured image support
ja_JP: アイキャッチ画像に設定した SVG のインラインレンダリング対応

en: Use odd shapes as links
ja_JP: 異形の領域をリンクとして設定可

en: Include multiple URLs inside single SVG
ja_JP: 1つの SVG 内に複数の URL を設定可能

en: Animate SVG using CSS or JS
ja_JP: CSS や JS による SVG のアニメーション化

en: Style SVG elements using CSS
ja_JP: CSS による SVG 要素のスタイル指定

en: Advanced Mode
ja_JP: 上級者モード

en: Basic Use
ja_JP: 基本的な使い方

en: You can simply upload SVG files to your media library like any other image. Make sure to select "Restrict to Administrators" if you only want to allow admins to upload SVG files.
ja_JP: このプラグインを使うと、他の画像と同様に SVG ファイルをメディアライブラリにアップロードできます。管理者のみにアップロードを許可するときは必ず、「アップロードを許可する権限グループ」を「管理者」のみに設定してください。

en: Advanced Usage
ja_JP: 高度な使い方

en: You don't need to enable this to simply use SVG files as images. Enabling this will trigger advanced options and SVG functionality such as inline rendering.
ja_JP: 有効化すると、SVG のインラインレンダリングなど高度なオプションが設定できるようになります。SVG ファイルを単に画像として扱うときは有効化する必要はありません。

en: Enable Advanced Mode?
ja_JP: 高度な設定

note: Plugin URI of the plugin
en: http://wordpress.org/plugins/svg-support/
ja_JP: http://ja.wordpress.org/plugins/svg-support/

en: Need help?
ja_JP: お困りですか ?

en: The WordPress Plugin Repository
ja_JP: WordPress.org プラグインページ

en: About The Plugin
ja_JP: このプラグインについて

en: Restrict to Administrators only
ja_JP: アップロード権限を管理者のみに制限

en: SVG Support for your media library
ja_JP: メディアライブラリへの SVG アップロード許可

en: - Your uploaded image needs to be an SVG file for this plugin to replace the img tag with the inline SVG code. It will not create SVG files for you.
ja_JP: - このプラグインには SVG ファイルの作成機能はありません。img タグをインライン SVG コードに置き換えるためには、アップロードされた画像が SVG ファイルである必要があります。

en: - You will need to set your own height and width in your CSS for SVG files to display correctly.
ja_JP: - SVG ファイルを正しく表示するために、CSS で高さと幅を設定する必要があります。

en: Please Note:
ja_JP: ご使用上の留意点:

en: This allows you to target elements within your SVG using CSS.
ja_JP: したがって、CSS で SVG 内の要素をターゲットとすることができるようにもなります。

en: The whole IMG tag element will now be dynamically replaced by the actual code of your SVG, making the inner content targetable.
ja_JP: こうすることで、IMG タグの要素全体が SVG の実際のコードに動的に置き換えられるようになります。

en: or
ja_JP: または

en: For example:
ja_JP: 例:

en: Usage
ja_JP: 使い方

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: CSS Class to target
ja_JP: ターゲットとする CSS クラス

en: Automatically insert class?
ja_JP: クラスの自動挿入

en: Normally, scripts are placed in head of the HTML document. If "Yes" is selected, the script is placed before the closing body tag. This requires the theme to have the wp_footer() template tag in the appropriate place.
ja_JP: 通常、スクリプトは HTML ドキュメントの head タグ内に配置されます。「はい」を選択した場合、スクリプトは body 終了タグの前に配置されます。この場合、テーマの適切な場所に wp_footer() テンプレートタグが必要です。

en: Output JS in Footer?
ja_JP: JS をフッター部に読み込む

en: Yes
ja_JP: はい

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Introduction
ja_JP: はじめに

en: SVG Support Settings and Usage
ja_JP: SVG Support 設定と使い方

en: Donate to author
ja_JP: 開発者に寄付する

en: Get Support
ja_JP: サポートを受ける

en: You can't play with this.
ja_JP: プラグインを使用できる権限がありません。
