Plugins - Paid Membership Plugin, Ecommerce, User Registration Form, Login Form, - en to ja_JP translation catalogue (793 entries)

en:  and a %s signup fee
ja_JP:  および %s の登録料

en: %1$sDisclaimer %2$s- By using this feature, you've agreed that the use of this feature cannot be considered as tax advice. We recommend consulting a local tax professional for tax compliance or if you have any tax specific questions.
ja_JP: %1$s免責条項 %2$s- この機能を使用すると、この機能の使用が税金に関するアドバイスとみなされないことに同意したことになります。税金コンプライアンスについて、または税金特有の質問がある場合は、地元の税務専門家に相談することをお勧めします。

en: %1$sNote%2$s - Be careful modifying details here. For example, changing the gateway subscription ID can result in renewals not being processed. While changing the expiration date will not affect when renewal payments are processed because your payment processor determines when.
ja_JP: %1$sノート%2$s - ここで詳細を変更する場合は注意してください。たとえば、ゲートウェイ サブスクリプション ID を変更すると、更新が処理されなくなる可能性があります。有効期限を変更しても、いつ更新支払いが処理されるかは支払い処理業者が決定するため、影響はありません。

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
ja_JP: %s は、このサイトのアップロードサイズ上限を超えています。

en: %s payments total.
ja_JP: %s の支払い合計。

en: %s plan
ja_JP: %s プラン

en: %sSubscription ID:
ja_JP: %sサブスクリプション ID:

en: %sUpgrade to premium%s to accept one-time and recurring payments via Razorpay.
ja_JP: %sプレミアム%s にアップグレードすると、Razorpay による 1 回限りの支払いと定期的な支払いを受け入れることができます。

en: %sUpgrade to premium%s to accept one-time and recurring payments via iDEAL, Credit Card, Apple Pay, Klarna, Bancontact, in3 etc with Mollie.
ja_JP: %sプレミアム%s にアップグレードすると、モバイル で iDEAL、クレジット カード、Apple Pay、Klarna、Bancontact、in3 などを介して 1 回限りおよび定期的な支払いを受け入れることができます。

en: 3 Days
ja_JP: 3日

en: 5 Days
ja_JP: 5日

en: <strong>Bonus</strong>: Loyal ProfilePress Lite users get <u>10%% off</u> regular price, automatically applied at checkout. %1$sUpgrade to Pro →%2$s
ja_JP: <strong>ボーナス</strong>: 忠実な ProfilePress Lite ユーザーは、通常価格から <u>10%% 割引</u> を受けられ、チェックアウト時に自動的に適用されます。 %1$sPro にアップグレード → %2$s

en: <strong>Important:</strong> No real payment is being processed because ProfilePress is in test mode. Go to <a href="%s">Payment method settings</a> to disable test mode.
ja_JP: <strong>重要:</strong> ProfilePress はテストモードであるため、実際の支払いは処理されません。 <a href="%s">支払い方法の設定</a>に移動してテストモードを無効にします。

en: A description of this coupon.
ja_JP: このクーポンの説明。

en: A description of this plan. This will be displayed on the checkout page.
ja_JP: このプランの説明。これはチェックアウトページに表示されます。

en: A payment method for manually creating orders and processing free orders. No money is actually collected.
ja_JP: 手動で注文を作成し、無料の注文を処理するための支払い方法。実際にお金が集まることはありません。

en: Accept payments and sell subscriptions via Mollie.
ja_JP: Mollie 経由で支払いを受け入れ、サブスクリプションを販売します。

en: Accept payments and sell subscriptions via PayPal.
ja_JP: PayPal 経由で支払いを受け入れ、サブスクリプションを販売します。

en: Accept payments and sell subscriptions via Paystack.
ja_JP: Paystack 経由で支払いを受け入れ、サブスクリプションを販売します。

en: Accept payments and sell subscriptions via Razorpay.
ja_JP: Razorpay 経由で支払いを受け入れ、サブスクリプションを販売します。

en: Access Denied
ja_JP: アクセスが拒否されました

en: Access restriction
ja_JP: アクセス制限

en: Account Information
ja_JP: アカウント情報

en: Action
ja_JP: 操作

en: Actions
ja_JP: 処理

en: Add Field
ja_JP: フィールドを追加

en: Add File
ja_JP: ファイル追加

en: Add New Group
ja_JP: 新しいグループを追加

en: Add New Plan
ja_JP: 新しいプランを追加する

en: Add Plan
ja_JP: プランを追加

en: Add Tax Rate
ja_JP: 税率を追加

en: Add a Group
ja_JP: グループを追加する

en: Add or Replace Order Item
ja_JP: 注文アイテムの追加または置換

en: Add rates for each region you wish to collect tax in. Enter a percentage, such as 6.5 for 6.5%.
ja_JP: 税金を徴収したい地域ごとに税率を追加します。6.5% の場合は 6.5 など、パーセントを入力します。

en: Add, remove and re-order account information fields displayed on the checkout page.
ja_JP: チェックアウト ページに表示されるアカウント情報フィールドを追加、削除、並べ替えます。

en: Add, remove and re-order billing address fields displayed on the checkout page.
ja_JP: チェックアウト ページに表示される請求先住所フィールドを追加、削除、並べ替えます。

en: Add/Replace Order Item
ja_JP: 注文アイテムの追加/置換

en: Administrator (Owner)
ja_JP: 管理者（所有者）

en: Afghan afghani
ja_JP: アフガン・アフガニ

en: Albanian lek
ja_JP: アルバニア・レク

en: Algerian dinar
ja_JP: アルジェリア・ディナール

en: Alignment
ja_JP: 配置

en: All Membership Plans
ja_JP: すべてのメンバーシッププラン

en: Allow customers to view, print and download as PDF, the receipt of their orders.
ja_JP: 顧客が注文の受領書を PDF として表示、印刷、ダウンロードできるようにします。

en: Allow members free access for a specified duration of time before charging them.
ja_JP: メンバーに課金する前に、指定された期間無料でアクセスできるようにします。

en: Allowed Files
ja_JP: アップロード可能なファイル

en: Already have an account?
ja_JP: すでにアカウントをお持ちですか ?

en: Already purchased? Simply %1$sretrieve your license key%2$s and enter it below to connect with ProfilePress Pro.
ja_JP: 購入済みですか？ %1$s ライセンス キー%2$s を取得し、それを下に入力して ProfilePress Pro に接続するだけです。

en: Alternate Content
ja_JP: 代替コンテンツ

en: And more addons
ja_JP: その他のアドオン

en: Angolan kwanza
ja_JP: アンゴラ・クワンザ

en: Append a unique string to filename for security
ja_JP: セキュリティのためにファイル名に一意の文字列を追加します

en: Applied Coupon
ja_JP: 適用されたクーポン

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Apply to whole country
ja_JP: 国全体に適用

en: Argentine peso
ja_JP: アルゼンチン・ペソ

en: Armenian dram
ja_JP: アルメニア・ドラム

en: Aruban florin
ja_JP: アルバ・フロリン

en: Assign the WordPress pages for each required ProfilePress page, or %sclick here to let us generate them%s.
ja_JP: 必要な ProfilePress ページごとに WordPress ページを割り当てるか、%sここをクリックして生成させてください%s。

en: Attempted cancellation but was unable. Message was "%s".
ja_JP: キャンセルを試みましたがキャンセルできませんでした。メッセージは「%s」でした。

en: Australian dollar
ja_JP: オーストラリア・ドル

en: Automatically add paragraphs
ja_JP: 自動的に段落を追加

en: Azerbaijani manat
ja_JP: アゼルバイジャン・マナト

en: Back to Subscriptions
ja_JP: サブスクリプションに戻る

en: Bahamian dollar
ja_JP: バハマ・ドル

en: Bahraini dinar
ja_JP: バーレーン・ディナール

en: Bangladeshi taka
ja_JP: バングラデシュ・タカ

en: Barbadian dollar
ja_JP: バルバドス・ドル

en: Belarusian ruble
ja_JP: ベラルーシ・ルーブル

en: Belarusian ruble (old)
ja_JP: ベラルーシ・ルーブル (旧)

en: Belize dollar
ja_JP: ベリーズ・ドル

en: Bermudian dollar
ja_JP: バミューダ・ドル

en: Bhutanese ngultrum
ja_JP: ブータン・ニュルタム

en: Billing Address
ja_JP: 請求先住所

en: Billing Country
ja_JP: 請求先国

en: Billing Details
ja_JP: 支払い詳細

en: Billing Frequency
ja_JP: 請求間隔

en: Bitcoin
ja_JP: ビットコイン

en: Blank
ja_JP: 空白

en: Block users from registering and checking out with email addresses in this list. You can use full email address (%1$suser@email.com%2$s), domains (%1$s@example.com%2$s), or TLDs (%1$s.gov%2$s). Use a new line for each item.
ja_JP: ユーザーがこのリストの電子メール アドレスを使用して登録およびチェックアウトできないようにします。完全な電子メール アドレス (%1$suser@email.com%2$s)、ドメイン (%1$s@example.com%2$s)、または TLD (%1$s.gov%2$s) を使用できます。 ）。項目ごとに新しい行を使用します。

en: Blocked Email Addresses
ja_JP: ブロック済みメールアドレス

en: Blur & Fade Effect
ja_JP: ぼかし＆フェード効果

en: Bol&iacute;var soberano
ja_JP: ボリバル（ソベラノ）

en: Bolivian boliviano
ja_JP: ボリビア・ボリビアーノ

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
ja_JP: ボスニア・ヘルツェゴビナ兌換マルク

en: Botswana pula
ja_JP: ボツワナ・プラ

en: Brazilian real
ja_JP: ブラジル・レアル

en: Brunei dollar
ja_JP: ブルネイ・ドル

en: Bulgarian lev
ja_JP: ブルガリア・レフ

en: Burmese kyat
ja_JP: ビルマ・チャット

en: Burundian franc
ja_JP: ブルンジ・フラン

en: CFP franc
ja_JP: CFP （フラン）

en: Calculate Tax Based On
ja_JP: 税金の計算に基づく

en: Cambodian riel
ja_JP: カンボジア・リエル

en: Canadian dollar
ja_JP: カナダ・ドル

en: Cancelled
ja_JP: キャンセルされました

en: Cape Verdean escudo
ja_JP: カーボベルデ・エスクード

en: Caption
ja_JP: キャプション

en: Carabobo
ja_JP: カラボボ

en: Card number
ja_JP: カード番号

en: Cayman Islands dollar
ja_JP: ケイマン諸島ドル

en: Center
ja_JP: 中央

en: Central African CFA franc
ja_JP: 中央アフリカ （CFA フラン）

en: Change Plan
ja_JP: プランを変更

en: Change Plan URL:
ja_JP: プラン変更 URL:

en: Charge tax even if VAT number is validated
ja_JP: VAT 番号が検証されていても税金を請求する

en: Charge tax unless VAT number is validated
ja_JP: VAT 番号が検証されない限り税金を請求します

en: Check this if you will like customers to be prevented from using the free trial of a plan multiple times.
ja_JP: 顧客がプランの無料トライアルを複数回使用できないようにする場合は、これをチェックします。

en: Check to remove billing address fields from the checkout page.
ja_JP: チェックアウト ページから請求先住所フィールドを削除する場合にオンにします。

en: Checkout
ja_JP: 購入手続き

en: Checkout Settings
ja_JP: 購入手続き設定

en: Checkout Social Login
ja_JP: チェックアウト ソーシャル ログイン

en: Checkout URL
ja_JP: 購入手続き URL

en: Checkout page not found
ja_JP: 購入手続きページが見つかりません

en: Chilean peso
ja_JP: チリ・ペソ

en: Chinese yuan
ja_JP: 中国人民元

en: Choose Image
ja_JP: 画像の選択

en: Choose a Country
ja_JP: 国を選択

en: Choose file
ja_JP: ファイルを選択

en: Cojedes
ja_JP: コヘデス

en: Colombian peso
ja_JP: コロンビア・ペソ

en: Comorian franc
ja_JP: コモロ・フラン

en: Completed
ja_JP: 完了済み

en: Completed Payments:
ja_JP: 完了した支払い:

en: Completed Sales
ja_JP: 販売完了

en: Comply with any legal obligations we have, such as calculating taxes
ja_JP: あらゆる法的義務を順守 (税金の計算など)

en: Configure
ja_JP: 設定

en: Congolese franc
ja_JP: コンゴ・フラン

en: Connect now to start accepting payments instantly. This includes an additional 2%% payment processing fee. Remove the fee by %supgrading to premium%s.
ja_JP: 今すぐ接続してすぐに支払いの受け入れを開始してください。これには、追加の 2%% の支払い処理手数料が含まれます。 %s プレミアムにアップグレード%sして料金を削除します。

en: Connect with
ja_JP: 接続する

en: Connect with Stripe
ja_JP: Stripe に接続

en: Connecting...
ja_JP: 接続中…

en: Connection Status
ja_JP: 接続状況:

en: Copperbelt
ja_JP: カッパーベルト

en: Cost-Based Calculation
ja_JP: コストベースの計算

en: Costa Rican col&oacute;n
ja_JP: コスタリカ・コロン

en: Country Wide
ja_JP: 国全体

en: Coupon
ja_JP: クーポン

en: Coupon Code
ja_JP: クーポンコード

en: Coupon Details
ja_JP: クーポンの詳細

en: Coupon Type
ja_JP: クーポンの種類

en: Coupon code
ja_JP: クーポンコード

en: Coupon code "%s" not found.
ja_JP: クーポンコード「%s」が見つかりません。

en: Create user role for this membership plan
ja_JP: このメンバーシップ プランのユーザー権限を作成する

en: Croatian kuna
ja_JP: クロアチア・クーナ

en: Crop avatars to exact dimensions
ja_JP: 指定したサイズにサムネイルをトリミングする

en: Cuban convertible peso
ja_JP: キューバ兌換ペソ

en: Cuban peso
ja_JP: キューバ・ペソ

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Custom URL
ja_JP: カスタム URL

en: Customer #%s
ja_JP: 顧客 #%s

en: Customer Billing Address
ja_JP: 顧客の請求先住所

en: Customer IP: %s
ja_JP: 顧客IP: %s

en: Customer's Tax ID.
ja_JP: 顧客の納税者番号。

en: Customer's billing address.
ja_JP: 顧客の請求先住所。

en: Customer's phone number.
ja_JP: 顧客の電話番号

en: Customer:
ja_JP: 顧客:

en: Customers not in a specific rate will be charged this tax rate. Enter a percentage, such as 6.5 for 6.5%.
ja_JP: 特定の税率を適用していない顧客には、この税率が適用されます。パーセンテージを入力します (6.5% の場合は 6.5 など)。

en: Czech koruna
ja_JP: チェコ・コルナ

en: Daily
ja_JP: 日ごと

en: Danish krone
ja_JP: デンマーク・クローネ

en: Date Placed
ja_JP: 設置日

en: Date created:
ja_JP: 作成日:

en: Delta Amacuro
ja_JP: デルタ・アマクロ

en: Description:
ja_JP: 説明:

en: Did you know that you can sell access to LearnDash courses and groups and enroll users after registration?
ja_JP: LearnDash コースやグループへのアクセスを販売し、登録後にユーザーを登録できることをご存知ですか?

en: Digital Products
ja_JP: デジタル商品

en: Disable Gravatar and use only local avatars
ja_JP: グラバターを無効にし、ローカルアバターのみを使用

en: Disable VAT Number Validation
ja_JP: VAT 番号の検証を無効にする

en: Disable Validation
ja_JP: 検証を無効にする

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Discount %s
ja_JP: 割引 %s

en: Discount:
ja_JP: 値引き:

en: Djiboutian franc
ja_JP: ジブチ・フラン

en: Do not charge tax
ja_JP: 税金を請求しない

en: Dominican peso
ja_JP: ドミニカ・ペソ

en: Downgrade
ja_JP: ダウングレード

en: Downgrades
ja_JP: ダウングレード

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Download Expiry
ja_JP: ダウンロード有効期限

en: Download Limit
ja_JP: ダウンロード制限

en: Download Log
ja_JP: ダウンロードログ

en: Download Logs
ja_JP: ログをダウンロード

en: Download Method
ja_JP: ダウンロード方法

en: Downloads
ja_JP: ダウンロード

en: Downloads & Integrations
ja_JP: ダウンロードと統合

en: Downloads Remaining
ja_JP: 残りのダウンロード数

en: Downloads require login
ja_JP: ダウンロードにはログインが必要です

en: During user registration and checkout, we'll ask you to provide information, including your name, billing address, email address, phone number, and optional account information like username and password.
ja_JP: ユーザー登録およびチェックアウト中に、名前、請求先住所、電子メール アドレス、電話番号、およびユーザー名やパスワードなどのオプションのアカウント情報を含む情報の提供を求められます。

en: EU VAT Settings
ja_JP: EU VAT 設定

en: East Caribbean dollar
ja_JP: 東カリブ（ドル）

en: Eastern Cape
ja_JP: 東ケープ州

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Group
ja_JP: グループの編集

en: Edit Plan
ja_JP: プランの編集

en: Edit Subscription
ja_JP: サブスクリプションを編集

en: Egyptian pound
ja_JP: エジプト・ポンド

en: Email address of the customer.
ja_JP: 顧客のメール アドレス。

en: Email already used. Login or use a different email to complete your order
ja_JP: 電子メールはすでに使用されています。ログインするか、別のメールアドレスを使用して注文を完了してください

en: Enable / Disable
ja_JP: 有効化 / 無効化

en: Enable EU VAT
ja_JP: EU VAT を有効にする

en: Enable Taxes
ja_JP: 税金を有効にする

en: Enable to require users to be logged in to download files.
ja_JP: ファイルをダウンロードするためにユーザーにログインを要求するには、これを有効にします。

en: Enabled
ja_JP: 有効化済み

en: Enter a unique coupon code. Leave empty to generate a code for you on form submission.
ja_JP: 固有のクーポンコードを入力してください。フォーム送信時にコードを生成するには、空のままにしておきます。

en: Enter an optional note or special instructions to send the customer after purchase. These will be added to the order receipt.
ja_JP: 購入後に顧客に送信するオプションのメモまたは特別な指示を入力します。これらは注文受領書に追加されます。

en: Enter the date that this coupon will be valid from. Leave blank for no start date. (UTC %s)
ja_JP: このクーポンが有効になる日付を入力します。開始日を指定しない場合は空白のままにします。 (UTC %s)

en: Enter the date that this coupon will expire on. Leave blank for no end date. (UTC %s)
ja_JP: このクーポンの有効期限が切れる日付を入力します。終了日を設定しない場合は空白のままにします。 (UTC %s)

en: Enter the number of days before a download link expires. Set to 0 for no expiration. Leave blank to use %sglobal setting%s.
ja_JP: ダウンロード リンクの有効期限が切れるまでの日数を入力します。有効期限がない場合は 0 に設定します。 %sグローバル設定%sを使用するには、空白のままにします。

en: Enter the subject or title of the email.
ja_JP: メールの件名またはタイトルを入力します。

en: Eritrean nakfa
ja_JP: エリトリア・ナクファ

en: Error 103: Error downloading file. Please contact support.
ja_JP: Error 103:ファイルのダウンロードエラー。サポートにお問い合わせください。

en: Error Downloading File
ja_JP: ファイルのダウンロードエラー

en: Error applying coupon code. Nonce failed
ja_JP: クーポンコードの適用時にエラーが発生しました。Nonceに失敗しました

en: Error processing checkout. Nonce failed
ja_JP: 注文処理中にエラーが発生しました。Nonceに失敗しました

en: Error processing login. Nonce failed
ja_JP: ログイン処理中にエラーが発生しました。Nonceが失敗しました

en: Error: group has no membership plans.
ja_JP: エラー: グループにはメンバーシップ プランがありません。

en: Ethiopian birr
ja_JP: エチオピア・ブル

en: Euro
ja_JP: ユーロ

en: Every 6 months
ja_JP: 6か月ごと

en: Expiration Date
ja_JP: 有効期限

en: Expiration date (MM/YY)
ja_JP: 有効期限 (MM/YY)

en: Failed
ja_JP: 失敗

en: Falcón
ja_JP: ファルコン

en: Falkland Islands pound
ja_JP: フォークランド諸島ポンド

en: Fallback Tax Rate
ja_JP: フォールバック税率

en: Field Label
ja_JP: フィールドラベル

en: Field Width
ja_JP: フィールドの幅

en: Fijian dollar
ja_JP: フィジー・ドル

en: File
ja_JP: ファイル

en: File Downloads
ja_JP: ファイルダウンロード

en: File Downloads &lsaquo; Payments
ja_JP: ファイルのダウンロード &lsaquo;支払い

en: File URL
ja_JP: ファイルの URL

en: File download error
ja_JP: ファイルダウンロードエラー

en: File name
ja_JP: ファイル名

en: Filename
ja_JP: ファイル名

en: First name of the customer.
ja_JP: 顧客の名。

en: Fix Database
ja_JP: データベースを修正する

en: Fixed number of payments
ja_JP: 固定支払回数

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their e-mail address.
ja_JP: 自分のアバターを持っていないユーザーには、汎用ロゴまたはメールアドレスをもとに作成される画像を表示できます。

en: Force Downloads
ja_JP: 強制ダウンロード

en: Forgot your password?
ja_JP: パスワードをお忘れですか ?

en: Free State
ja_JP: 自由州

en: Free Trial
ja_JP: 無料トライアル

en: Gambian dalasi
ja_JP: ガンビア・ダラシ

en: Gauteng
ja_JP: ハウテン

en: Georgian lari
ja_JP: ジョージア・ラリ

en: Ghana cedi
ja_JP: ガーナ・セディ

en: Gibraltar pound
ja_JP: ジブラルタル・ポンド

en: Go Premium
ja_JP: プレミアムに移動

en: Gravatar Logo
ja_JP: グラバターのロゴ

en: Group Details
ja_JP: グループ詳細:

en: Group Name
ja_JP: グループ名

en: Groups
ja_JP: グループ

en: Groups let users select a membership plan from a list of plans to purchase during checkout. It also allows members to switch (upgrade & downgrade) between plans in the same group.
ja_JP: グループを使用すると、ユーザーはチェックアウト時にプランのリストからメンバーシップ プランを選択して購入できます。また、メンバーは同じグループ内のプラン間で切り替える (アップグレードとダウングレード) こともできます。

en: Guatemalan quetzal
ja_JP: グアテマラ・ケツァル

en: Guernsey pound
ja_JP: ガーンジー・ポンド

en: Guinean franc
ja_JP: ギニア・フラン

en: Guyanese dollar
ja_JP: ガイアナ・ドル

en: Guárico
ja_JP: グアリコ

en: Haitian gourde
ja_JP: ハイチ・グールド

en: Have a coupon? %sClick here to enter your code%s
ja_JP: クーポンをお持ちですか？ %sここをクリックしてコードを入力してください%s

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Hide for Logged-in Users
ja_JP: ログインユーザーに非表示

en: Honduran lempira
ja_JP: ホンジュラス・レンピラ

en: Hong Kong dollar
ja_JP: 香港・ドル

en: How long in days should download links be valid for? Default is 1 day from the time they are generated. Can be overwritten for each membership plan.
ja_JP: ダウンロードリンクの有効期間はどれくらいですか?デフォルトは、生成されてから 1 日です。会員プランごとに上書き可能です。

en: Hungarian forint
ja_JP: ハンガリー・フォリント

en: I have read and agree to the website %s
ja_JP: Web サイト %s を読んで同意します

en: ID of the customer.
ja_JP: 顧客の ID。

en: IP Address
ja_JP: IPアドレス

en: Icelandic kr&oacute;na
ja_JP: アイスランド・クローナ

en: Identicon (Generated)
ja_JP: Identicon (自動生成)

en: If "Shop Base Address" is selected, Tax will be calculated based on the location of your %sbusiness in Settings%s.
ja_JP: 「ショップの基本住所」が選択されている場合、税金は%s ビジネス設定 %s の場所に基づいて計算されます。

en: If you do not want the billing address fields displayed on the checkout page, use this setting to remove it.
ja_JP: 請求先住所フィールドをチェックアウト ページに表示したくない場合は、この設定を使用して削除します。

en: If you have manually modified these values after connecting your account, please reconnect below or update your API keys manually.
ja_JP: アカウントの接続後にこれらの値を手動で変更した場合は、以下で再接続するか、API キーを手動で更新してください。

en: Image
ja_JP: 画像

en: Image File
ja_JP: 画像ファイル

en: In order for Stripe to function well, ensure the webhook endpoint %1$s is present in the %2$sStripe webhooks settings%3$s. Learn more from our %4$swebhook documentation%3$s
ja_JP: Stripe が適切に機能するには、Webhook エンドポイント %1$s が %2$sStripe Webhook 設定%3$s に存在することを確認してください。詳細については、%4$swebhook ドキュメント%3$s をご覧ください。

en: Includes a %s free trial
ja_JP: %s の無料トライアルが含まれています

en: Indian rupee
ja_JP: インド・ルピー

en: Indonesian rupiah
ja_JP: インドネシア・ルピア

en: Initial Amount
ja_JP: 初期金額

en: Initial Amount (%s):
ja_JP: 初期金額 (%s):

en: Initial Order
ja_JP: 初注文

en: Initial Tax Amount (%s):
ja_JP: 初期税額 (%s):

en: Initial Tax Rate (%s):
ja_JP: 初期税率 (%s):

en: Insert
ja_JP: 挿入

en: Insert file URL
ja_JP: ファイルの URL を挿入

en: Insert into Post
ja_JP: 投稿に挿入

en: Install Missing DB Tables
ja_JP: 不足している DB テーブルをインストールする

en: Invalid Publishable Key for current mode. Publishable Key should begin with <code>pk_live_</code>.
ja_JP: 現在のモードでは無効な公開可能キーです。公開可能キーは <code>pk_live_</code> で始まる必要があります。

en: Invalid Publishable Key for current mode. Publishable Key should begin with <code>pk_test_</code>.
ja_JP: 現在のモードでは無効な公開可能キーです。公開可能キーは <code>pk_test_</code> で始まる必要があります。

en: Invalid Publishable Key. Publishable Key should begin with <code>pk_</code>.
ja_JP: 無効な公開可能キーです。公開可能キーは <code>pk_</code> で始まる必要があります。

en: Invalid Secret Key for current mode. Secret Key should begin with <code>sk_live_</code>.
ja_JP: 現在のモードの秘密キーが無効です。秘密キーは <code>sk_live_</code> で始まる必要があります。

en: Invalid Secret Key for current mode. Secret Key should begin with <code>sk_test_</code>.
ja_JP: 現在のモードの秘密キーが無効です。秘密キーは <code>sk_test_</code> で始まる必要があります。

en: Invalid Secret Key. Secret Key should begin with <code>sk_</code>.
ja_JP: 無効な秘密キーです。秘密キーは <code>sk_</code> で始まる必要があります。

en: Invalid order
ja_JP: 無効な注文

en: Invalid plan group.
ja_JP: 無効なプラングループです。

en: Invalid subscription
ja_JP: 無効な定期購入

en: Iranian rial
ja_JP: イラン・リアル

en: Iranian toman
ja_JP: イラン・トマン

en: Iraqi dinar
ja_JP: イラク・ディナール

en: Israeli new shekel
ja_JP: イスラエル新シェケル

en: Item
ja_JP: 項目

en: Item Description
ja_JP: 項目の説明

en: Jamaican dollar
ja_JP: ジャマイカ・ドル

en: Japanese yen
ja_JP: 日本円

en: Jersey pound
ja_JP: ジャージー・ポンド

en: Jordanian dinar
ja_JP: ヨルダン・ディナール

en: Kazakhstani tenge
ja_JP: カザフスタン・テンゲ

en: Kenyan shilling
ja_JP: ケニア・シリング

en: Kuwaiti dinar
ja_JP: クウェート・ディナール

en: KwaZulu-Natal
ja_JP: クワズール・ナタール

en: Kyrgyzstani som
ja_JP: キルギス・ソム

en: La Guaira (Vargas)
ja_JP: ラグアイラ (ヴァルガス)

en: Label for the "Agree to Terms" checkbox where "[terms]" is a link to the %sterms and condition page%s
ja_JP: 「規約に同意する」チェックボックスのラベル「[terms]」は %s 利用規約ページ%s へのリンクです。

en: Lao kip
ja_JP: ラオス・キップ

en: Lara
ja_JP: ララ

en: Large
ja_JP: 大

en: Last name of the customer.
ja_JP: 顧客の姓。

en: LearnDash is not active
ja_JP: LearnDash がアクティブではありません

en: Lebanese pound
ja_JP: レバノン・ポンド

en: Left
ja_JP: 左

en: Lesotho loti
ja_JP: レソト・ロティ

en: Let guest and visitors view limited number of restricted content.
ja_JP: ゲストと訪問者が限られた数の制限されたコンテンツを閲覧できるようにします。

en: Let users easily register/login to your site using their social network accounts (Facebook, Twitter, Google, LinkedIn, Yahoo, Microsoft, Amazon, GitHub, WordPress.com, VK).
ja_JP: ユーザーがソーシャル ネットワーク アカウント (Facebook、Twitter、Google、LinkedIn、Yahoo、Microsoft、Amazon、GitHub、WordPress.com、VK) を使用してサイトに簡単に登録/ログインできるようにします。

en: Liberian dollar
ja_JP: リベリア・ドル

en: Libyan dinar
ja_JP: リビア・ディナール

en: License
ja_JP: ライセンス

en: Lifetime
ja_JP: 有効期間

en: Limit the total amount of redemptions for this coupon. Leave blank for unlimited.
ja_JP: このクーポンの引き換え総額を制限します。無制限の場合は空白のままにします。

en: Limpopo
ja_JP: リンポポ

en: Link To
ja_JP: リンク先

en: Live
ja_JP: ライブ

en: Log in to Download Files
ja_JP: ログインしてファイルをダウンロードする

en: Logged in as %s. Not you?
ja_JP: %s としてログインしています。あなたではありませんか？

en: Logged-in Users
ja_JP: ログインしたユーザー

en: Logged-out Users
ja_JP: ログアウトしたユーザー

en: Luapula
ja_JP: ルアプラ

en: Lusaka
ja_JP: ルサカ

en: Macanese pataca
ja_JP: マカオ・パタカ

en: Macedonian denar
ja_JP: マケドニア・デナール

en: MailOptin lets you display your registration and login forms as popups, create newsletter opt-in forms that integrates with Mailchimp, Aweber, Constant Contact, Active Campaign & more.
ja_JP: MailOptin を使用すると、登録フォームとログイン フォームをポップアップとして表示したり、Mailchimp、Aweber、Constant Contact、Active Campaign などと統合するニュースレターのオプトイン フォームを作成したりできます。

en: Malagasy ariary
ja_JP: マダガスカル・アリアリ

en: Malawian kwacha
ja_JP: マラウイ・クワチャ

en: Malaysian ringgit
ja_JP: マレーシア・リンギット

en: Maldivian rufiyaa
ja_JP: モルディブ・ルフィヤ

en: Manx pound
ja_JP: マンクス・ポンド

en: Mauritanian ouguiya
ja_JP: モーリタニア・ウギア

en: Mauritian rupee
ja_JP: モーリシャス・ルピー

en: Maximum Redemptions
ja_JP: 最大引き換え額

en: Maximum upload file size: %d%s.
ja_JP: アップロードファイルサイズ上限: %d%s

en: Medium
ja_JP: 中

en: Membership Plans
ja_JP: メンバーシッププラン

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
ja_JP: メモリ容量を超えました。別の小さいファイルをお試しください。

en: Method
ja_JP: 方法

en: Mexican peso
ja_JP: メキシコ・ペソ

en: Miranda
ja_JP: ミランダ

en: Moldovan leu
ja_JP: モルドバ・レウ

en: Mollie & Razorpay gateways
ja_JP: Mollie & Razorpay ゲートウェイ

en: Monagas
ja_JP: モナガス

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
ja_JP: モンゴル・トゥグルグ

en: MonsterID (Generated)
ja_JP: MonsterID (自動生成)

en: Monthly
ja_JP: 月ごと

en: Moroccan dirham
ja_JP: モロッコ・ディルハム

en: Mozambican metical
ja_JP: モザンビーク・メティカル

en: Mpumalanga
ja_JP: ムプマランガ

en: Muchinga
ja_JP: ムチンガ

en: Mystery Man
ja_JP: ミステリーマン

en: Mérida
ja_JP: メリダ

en: NOTE: The free version of ProfilePress includes an additional 2%% fee for processing payments. Remove the fee by %supgrading to premium%s.
ja_JP: 注: ProfilePress の無料版には、支払い処理に 2%% の追加手数料が含まれます。 %s プレミアムにアップグレード%sして料金を削除します。

en: Name on card
ja_JP: クレジットカード名義

en: Name or title of plan ordered.
ja_JP: 注文したプランの名前またはタイトル。

en: Name or title of this website.
ja_JP: この Web サイトの名前またはタイトル。

en: Namibian dollar
ja_JP: ナミビア・ドル

en: Nepalese rupee
ja_JP: ネパール・ルピー

en: Netherlands Antillean guilder
ja_JP: オランダ領アンティル・ギルダー

en: Never expires
ja_JP: 無期限

en: New Order
ja_JP: 新規注文

en: New Taiwan dollar
ja_JP: 新台湾ドル

en: New Zealand dollar
ja_JP: ニュージーランド・ドル

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
ja_JP: ニカラグア・コルドバ

en: Nigerian naira
ja_JP: ナイジェリア・ナイラ

en: No Connected User
ja_JP: 接続ユーザーがいません

en: No billing address set.
ja_JP: 請求先住所が設定されていません。

en: No download log found.
ja_JP: ダウンロードログが見つかりませんでした。

en: No extra 2% Stripe fee
ja_JP: 追加の 2% の Stripe 手数料なし

en: No group found.
ja_JP: グループが見つかりません。

en: No membership plan found.
ja_JP: メンバーシッププランが見つかりません

en: No payment method selected. Please try again.
ja_JP: 支払い方法が選択されていません。もう一度試してください。

en: No rates found.
ja_JP: 料金が見つかりません。

en: No subscriptions found.
ja_JP: サブスクリプションが見つかりません。

en: No, I will enter prices exclusive of tax
ja_JP: いいえ、税抜きの価格を入力します

en: North Korean won
ja_JP: 北朝鮮ウォン

en: North West
ja_JP: 北西部

en: North-Western
ja_JP: 北西

en: Northern Cape
ja_JP: 北ケープ

en: Norwegian krone
ja_JP: ノルウェー・クローネ

en: Not Set
ja_JP: 未設定

en: Not required if your download directory is protected. <a href='%s'>See this guide</a> for more details. Files already uploaded will not be affected.
ja_JP: ダウンロード ディレクトリが保護されている場合は必要ありません。詳細については、<a href='%s'>このガイドを参照</a>してください。すでにアップロードされているファイルは影響を受けません。

en: Omani rial
ja_JP: オマーン・リアル

en: One Month
ja_JP: 1ヶ月

en: One Time Trials
ja_JP: １回のみトライアル

en: One Week
ja_JP: 1週間

en: One-time purchase
ja_JP: 1回のみの購入

en: Only load Stripe.com hosted assets on pages that specifically utilize Stripe functionality.
ja_JP: Stripe 機能を特に利用するページには、Stripe.com でホストされているアセットのみを読み込みます。

en: Only the Lite version can be upgraded.
ja_JP: アップグレードできるのは Lite バージョンのみです。

en: Oops! We could not automatically install an upgrade. Please download the plugin from profilepress.com and install it manually.
ja_JP: おっとっと！アップグレードを自動的にインストールできませんでした。 profilepress.com からプラグインをダウンロードし、手動でインストールしてください。

en: Open link in a new window
ja_JP: リンクを新しいウィンドウで開く

en: Optional signup fee to charge subscribers for the first billing cycle.
ja_JP: 最初の請求サイクルで加入者に請求するためのオプションのサインアップ料金。

en: Or continue with your order below.
ja_JP: または、以下の注文を続けてください。

en: Order #%s
ja_JP: 注文 #%s

en: Order Confirmation
ja_JP: 注文確認

en: Order Failed
ja_JP: 注文に失敗しました

en: Order ID.
ja_JP: 注文 ID。

en: Order Item
ja_JP: 注文アイテム

en: Order Key:
ja_JP: 注文キー:

en: Order Notes
ja_JP: 注文メモ

en: Order Number
ja_JP: 注文番号

en: Order Type
ja_JP: 注文タイプ

en: Order Verification Failed
ja_JP: 注文の検証に失敗しました

en: Order changed from %s to %s by %s
ja_JP: 注文が %s から %s に変更されました（%s により）

en: Order date.
ja_JP: 注文日。

en: Order payment method.
ja_JP: 注文の支払い方法。

en: Order price before taxes.
ja_JP: 税抜き金額

en: Original Size
ja_JP: 元のサイズ

en: Paid on %1$s @ %2$s
ja_JP: %1$s @ %2$s で支払われました

en: Pakistani rupee
ja_JP: パキスタン・ルピー

en: Panamanian balboa
ja_JP: パナマ・バルボア

en: Papua New Guinean kina
ja_JP: パプアニューギニア・キナ

en: Paraguayan guaran&iacute;
ja_JP: パラグアイ共和国グアラニー

en: Pay as you go pricing: 2%% per-transaction fee + Stripe fees. Remove the 2%% fee by %supgrading to premium%s.
ja_JP: 従量課金制の料金体系: トランザクションごとの手数料 2%% + Stripe 手数料。 %sプレミアム%s にアップグレードすることで、2%% の手数料を削除します。

en: Pay with your credit card via Stripe
ja_JP: Stripe 経由でのクレジットカード払い

en: Payment
ja_JP: 支払い

en: Payment %s has been fully refunded in %s.
ja_JP: 支払い %s は %s に全額返金されました。

en: Payment %s partially refunded in Stripe.
ja_JP: 支払い %s は Stripe で一部返金されました。

en: Payment Collection Method
ja_JP: 代金回収方法

en: Payment Information
ja_JP: 支払情報

en: Payment processing is currently disabled because no payment method is active.
ja_JP: 有効な支払い方法がないため、支払い処理は現在無効になっています。

en: Payment via %s
ja_JP: 決済方法 %s

en: Pending
ja_JP: 保留中

en: Philippine peso
ja_JP: フィリピン・ペソ

en: Phone
ja_JP: 電話番号

en: Plan Description
ja_JP: プランの説明

en: Plan Details
ja_JP: プラン詳細

en: Plan Name
ja_JP: プラン名

en: Plan Price
ja_JP: プラン価格

en: Plans
ja_JP: プラン

en: Plans Checkout Display
ja_JP: チェックアウトプラン表示

en: Plans in Group
ja_JP: グループ内のプラン

en: Please enter a VAT number.
ja_JP: VAT 番号を入力してください。

en: Please enter a coupon code.
ja_JP: クーポンコードを入力してください。

en: Please enter a name for the credit card.
ja_JP: クレジットカードの名前を入力してください。

en: Please enter a plan ID.
ja_JP: プラン ID を入力してください。

en: Please enter your license key to connect.
ja_JP: 接続するには、ライセンスキーを入力してください。

en: Please read and accept the terms and conditions to proceed with your order.
ja_JP: ご注文を進めるには、利用規約を読んで同意してください。

en: Please select a country.
ja_JP: 国を選択してください。

en: Polish z&#x142;oty
ja_JP: ポーランド・ズウォティ

en: Portuguesa
ja_JP: ポルトガル語

en: Pound sterling
ja_JP: 英ポンド

en: Price
ja_JP: 料金

en: Price is exclusive of VAT/Sales Tax
ja_JP: 価格にはVAT/消費税は含まれておりません

en: Price is inclusive of VAT/Sales Tax
ja_JP: 価格にはVAT/消費税が含まれています

en: Prices Include Tax
ja_JP: 税込価格

en: Private Note
ja_JP: 非公開メモ

en: Process payments and prevent fraud
ja_JP: 決済を処理し、不正を防止します

en: Product
ja_JP: 商品

en: Product Files
ja_JP: 商品ファイル

en: Profile &rarr;
ja_JP: プロフィール &rarr;

en: Profile updated.
ja_JP: プロフィールを更新しました。

en: ProfilePress %s
ja_JP: プロフィール%sを押してください

en: ProfilePress Content Restriction
ja_JP: ProfilePress コンテンツの制限

en: ProfilePress needs to create several pages (Checkout, Order Confirmation, User Profile, My Account, Registration, Login, Member Directory) to function correctly.
ja_JP: ProfilePress が正しく機能するには、いくつかのページ (チェックアウト、注文確認、ユーザー プロフィール、マイ アカウント、登録、ログイン、メンバー ディレクトリ) を作成する必要があります。

en: Prorated Price
ja_JP: 日割り価格

en: Proration Method
ja_JP: 按分法

en: Purchase Note
ja_JP: 注意事項

en: Qatari riyal
ja_JP: カタール・リヤル

en: Quarterly (every 3 months)
ja_JP: 四半期ごと（3か月ごと）

en: Rate
ja_JP: 率

en: Receipt
ja_JP: 領収書

en: Recurring
ja_JP: 繰り返し

en: Recurring Amount (%s):
ja_JP: 定期的な金額 (%s):

en: Recurring Tax Amount (%s):
ja_JP: 経常税額 (%s):

en: Recurring Tax Rate (%s):
ja_JP: 経常税率 (%s):

en: Recurring amount changed from %s to %s in Stripe.
ja_JP: Stripe の定期金額が %s から %s に変更されました。

en: Redemption Settings
ja_JP: 還元設定

en: Redirect (Insecure)
ja_JP: リダイレクト (安全ではありません)

en: Refund Order
ja_JP: 返金注文

en: Refund request failed
ja_JP: 返金リクエストが失敗しました

en: Refund request failed. Status: %s
ja_JP: 返金リクエストは失敗しました。ステータス: %s

en: Refund request is pending
ja_JP: リクエストは保留中です

en: Refunded
ja_JP: 返金済み

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove Billing Address
ja_JP: 請求先住所を削除する

en: Remove Image
ja_JP: 画像を削除

en: Renew indefinitely until member cancels
ja_JP: メンバーがキャンセルするまで無期限に更新

en: Renewal Date
ja_JP: 更新日

en: Renewals
ja_JP: 更新

en: Renews indefinitely
ja_JP: 無期限更新

en: Reports
ja_JP: レポート

en: Required Field
ja_JP: 必須項目

en: Resize avatars on upload
ja_JP: アップロード時にアバターをリサイズする

en: Respond to your requests, including refunds and complaints
ja_JP: 払い戻しや苦情などのリクエストに対応する

en: Restrict Stripe Assets
ja_JP: Stripe アセットの制限

en: Restrict to Membership Plans
ja_JP: 会員プランに限定する

en: Restrict to User Roles
ja_JP: ユーザーの役割に限定する

en: Restricted Access Message Style
ja_JP: アクセス制限付きメッセージスタイル

en: Restricted Page Template
ja_JP: 制限付きページテンプレート

en: Resubscribe
ja_JP: 再定期購入

en: Retrieve your %3$s "Signing secret" from your %1$sStripe webhook settings%2$s. Select the endpoint then click "Reveal".
ja_JP: %1$sStripe Webhook 設定%2$s から %3$s の「署名シークレット」を取得します。エンドポイントを選択し、「表示」をクリックします。

en: Retro (Generated)
ja_JP: Retro (自動生成)

en: Reverse Charged
ja_JP: リバースチャージ

en: Right
ja_JP: 右

en: Romanian leu
ja_JP: ルーマニア・レウ

en: Russian ruble
ja_JP: ロシア・ルーブル

en: Rwandan franc
ja_JP: ルワンダ・フラン

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
ja_JP: サントメ・プリンシペ・ドブラ

en: Saint Helena pound
ja_JP: セントヘレナ・ポンド

en: Same Country Rule
ja_JP: 同一国ルール

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
ja_JP: サモアタラ（ t&#x101;l&#x101;）

en: Saudi riyal
ja_JP: サウジ・リヤル

en: Save Coupon
ja_JP: クーポンを保存する

en: Save Customer
ja_JP: 顧客情報を保存

en: Save Group
ja_JP: グループの保存

en: Save Order
ja_JP: 注文を保存

en: Save Plan
ja_JP: プランを保存する

en: Save Subscription
ja_JP: サブスクリプションを保存中...

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search Subscriptions
ja_JP: サブスクリプションを検索

en: Select %s
ja_JP: %s を選択

en: Select Coupon
ja_JP: クーポンを選択

en: Select Dropdown
ja_JP: ドロップダウンを選択

en: Select Membership Plans that can access content
ja_JP: コンテンツにアクセスできるメンバーシップ プランを選択してください

en: Select Plan
ja_JP: プランを選択

en: Select a country&hellip;
ja_JP: 国を選択&hellip;

en: Select how payment information will be collected. Could be right on your site with Stripe card fields or off-site through Stripe hosted payment page.
ja_JP: 支払い情報の収集方法を選択します。 Stripe カードフィールドがあるサイト上にある場合もあれば、Stripe がホストする支払いページを通じてオフサイトにある場合もあります。

en: Select how you want to display the membership plans for selection on the Group checkout page.
ja_JP: [グループ チェックアウト] ページで選択するメンバーシップ プランをどのように表示するかを選択します。

en: Select membership plan
ja_JP: メンバーシッププランを選択

en: Select membership plans this coupon can only be applied to. Leave blank for all plans.
ja_JP: このクーポンは一部の会員プランにのみ適用できます。すべてのプランを空白のままにします。

en: Select membership plans to add to this group so customers can switch between the plans.
ja_JP: 顧客がプランを切り替えられるように、このグループに追加するメンバーシップ プランを選択します。

en: Select the file download method. If you are using X-Accel-Redirect/X-Sendfile download method (recommended, especially for delivery large files), make sure that you have applied settings as described in <a href='%s'>Downloadable Product Handling</a> guide.
ja_JP: ファイルのダウンロード方法を選択します。 X-Accel-Redirect/X-Sendfile ダウンロード方法 (特に大きなファイルの配信に推奨) を使用している場合は、<a href='%s'>ダウンロード可能な製品の処理</a> で説明されている設定を適用していることを確認してください。ガイドです。

en: Select the social login buttons to display on the checkout page.
ja_JP: チェックアウト ページに表示するソーシャル ログイン ボタンを選択します。

en: Select the user role to associate with this membership plan. Users that subscribe to this plan will be assigned this user role.
ja_JP: このメンバーシップ プランに関連付けるユーザー ロールを選択します。このプランに加入するユーザーには、このユーザー ロールが割り当てられます。

en: Select where members can apply this coupon.
ja_JP: メンバーがこのクーポンを適用できる場所を選択します。

en: Sell access to LearnDash courses and groups, enroll users after registration to specific courses and groups, and let users view their enrolled courses from the My Account page.
ja_JP: LearnDash コースおよびグループへのアクセスを販売し、特定のコースおよびグループへの登録後にユーザーを登録し、ユーザーが登録済みのコースを [マイ アカウント] ページから表示できるようにします。

en: Send you information about your account and order
ja_JP: アカウントと注文に関する情報を送信

en: Send you marketing messages, if you choose to receive them
ja_JP: ご希望に応じて、マーケティングメッセージを送信します

en: Serbian dinar
ja_JP: セルビア・ディナール

en: Set to 0 for unlimited re-downloads. Leave blank to use %sglobal setting%s
ja_JP: 無制限に再ダウンロードするには 0 に設定します。 %sグローバル設定%sを使用するには空白のままにしてください

en: Set up Tax Rates
ja_JP: 税率を設定

en: Set up Taxes
ja_JP: 税を設定する

en: Set up your account
ja_JP: アカウントを設定する

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Setup Fee
ja_JP: セットアップ料金

en: Seychellois rupee
ja_JP: セーシェル・ルピー

en: Shop Base Address
ja_JP: ショップベースアドレス

en: Show Nothing
ja_JP: 何も表示しない

en: Sierra Leonean leone
ja_JP: シエラレオネ・レオーネ

en: Sign in with Amazon
ja_JP: Amazonでサインインする

en: Sign in with Microsoft
ja_JP: Microsoft でサインインする

en: Sign in with WordPress.com
ja_JP: WordPress.com でサインインする

en: Sign in with Yahoo
ja_JP: Yahooでサインインする

en: Signup Fee
ja_JP: 登録料

en: Singapore dollar
ja_JP: シンガポール・ドル

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Sol
ja_JP: ソル

en: Solomon Islands dollar
ja_JP: ソロモン諸島ドル

en: Somali shilling
ja_JP: ソマリア・シリング

en: Sorry but you have hit your download limit for this file.
ja_JP: ダウンロード回数が上限に達しています。

en: Sorry but your download link has expired.
ja_JP: ダウンロードリンクの期限が過ぎました。

en: Sorry, this coupon is not valid.
ja_JP: 申し訳ございませんが、このクーポンは無効です。

en: Sorry, this file could not be downloaded.
ja_JP: このファイルをダウンロードできませんでした。

en: South African rand
ja_JP: 南アフリカ（ランド）

en: South Korean won
ja_JP: 韓国ウォン

en: South Sudanese pound
ja_JP: 南スーダン・ポンド

en: Southern
ja_JP: 南

en: Specify how to calculate proration for subscription downgrades and upgrades. %sCost-based calculation is where the value of an upgrade is calculated based on the cost difference between the current and new membership plans. %sTime-based calculation is true proration in which the amount of time remaining on the current subscription plan is calculated to adjust the cost of the new subscription.
ja_JP: サブスクリプションのダウングレードおよびアップグレードの日割り計算方法を指定します。 %sコストベースの計算では、現在のメンバーシップ プランと新しいメンバーシップ プランのコスト差に基づいてアップグレードの価値が計算されます。 %s時間ベースの計算は、現在のサブスクリプション プランの残り時間を計算して新しいサブスクリプションのコストを調整する真の比例配分です。

en: Sri Lankan rupee
ja_JP: スリランカ・ルピー

en: Start Trial
ja_JP: トライアルを開始

en: State / Province
ja_JP: 都道府県

en: State Code
ja_JP: 州コード

en: Statement Descriptor
ja_JP: 明細書表記

en: Status:
ja_JP: ステータス:

en: Store Payments
ja_JP: 店舗での支払い

en: Street Address
ja_JP: 住所

en: Stripe Connect Error:
ja_JP: Stripe 接続エラー:

en: Stripe Credit Card Field (On-site)
ja_JP: Stripe クレジット カード フィールド (オンサイト)

en: Stripe Payment Page (Off-site)
ja_JP: Stripe 支払いページ (オフサイト)

en: Stripe advises that their Javascript library be loaded on every page to take advantage of their advanced fraud detection rules. If you are not concerned with this, enable this setting to only load the Javascript when necessary. %sLearn more%s
ja_JP: Stripe は、高度な不正検出ルールを活用するために、JavaScript ライブラリをすべてのページにロードすることを推奨しています。これを気にしない場合は、必要な場合にのみ Javascript をロードするようにこの設定を有効にします。 %sさらに詳しく%s

en: Stripe payment failed (payment is past due)
ja_JP: Stripe の支払いに失敗しました (支払い期限が過ぎています)

en: Subscribe
ja_JP: 登録

en: Subscribe members to your Campaign Monitor lists when they register or subscribe to a membership plan. It can also automatically sync membership and profile changes with Campaign Monitor.
ja_JP: メンバーがメンバーシップ プランに登録または購読するときに、Campaign Monitor リストにメンバーを登録します。また、メンバーシップやプロフィールの変更を Campaign Monitor と自動的に同期することもできます。

en: Subscribe members to your Mailchimp audiences when they register or subscribe to a membership plan. It can also automatically sync membership and profile changes with Mailchimp.
ja_JP: メンバーがメンバーシップ プランに登録またはサブスクライブするときに、メンバーを Mailchimp オーディエンスにサブスクライブします。また、メンバーシップやプロフィールの変更を Mailchimp と自動的に同期することもできます。

en: Subscription #%s
ja_JP: サブスクリプション #%s

en: Subscription ID
ja_JP: サブスクリプション ID

en: Subscription ID.
ja_JP: サブスクリプション ID。

en: Subscription Length
ja_JP: サブスクリプションの期間

en: Subscription Notes
ja_JP: 購読メモ

en: Subscription Orders
ja_JP: サブスクリプションの注文

en: Subscription Plan:
ja_JP: サブスクリプションプラン:

en: Subscription Settings
ja_JP: サブスクリプション設定

en: Subscription Support
ja_JP: サブスクリプション サポート

en: Subscription changed from %s to %s by %s
ja_JP: サブスクリプションが %s から %s に変更されました。（%s により）

en: Subscription is scheduled for cancellation on %s
ja_JP: サブスクリプションは %s にキャンセルされる予定です

en: Subscription successfully cancelled.
ja_JP: サブスクリプションは正常にキャンセルされました。

en: Subscriptions
ja_JP: サブスクリプション

en: Subtotal
ja_JP: 小計

en: Sudanese pound
ja_JP: スーダン・ポンド

en: Summary
ja_JP: 要約

en: Surinamese dollar
ja_JP: スリナム・ドル

en: Swazi lilangeni
ja_JP: スワジ・リランジェニ

en: Swedish krona
ja_JP: スウェーデン・クローナ

en: Swiss franc
ja_JP: スイス・フラン

en: Switching test/live modes would require payment methods reconnection or setup.
ja_JP: テスト/ライブ モードを切り替えるには、支払い方法の再接続またはセットアップが必要になります。

en: Syrian pound
ja_JP: シリア・ポンド

en: Tajikistani somoni
ja_JP: タジギスタン・ソモニ

en: Tanzanian shilling
ja_JP: タンザニア（シリング）

en: Target Audience
ja_JP: 対象者

en: Tax
ja_JP: 消費税

en: Tax Rates
ja_JP: 税率

en: Tax/VAT Fee
ja_JP: 税金/VATフリー

en: Taxes &lsaquo; Payments
ja_JP: 税金 &lsaquo; 支払い

en: Terms
ja_JP: 条件

en: Terms & Conditions Label
ja_JP: 利用規約ラベル

en: Terms:
ja_JP: 利用規約:

en: Test
ja_JP: テスト

en: Thai baht
ja_JP: タイ・バーツ

en: Thank you for your order!
ja_JP: 注文いただきありがとうございます！

en: The VAT number applies to EU countries only.
ja_JP: VAT 番号は EU 諸国にのみ適用されます。

en: The VAT number is invalid.
ja_JP: VAT 番号が無効です。

en: The country or VAT number is invalid.
ja_JP: 国番号または VAT 番号が無効です。

en: The email address you are registering with is not supported.
ja_JP: 登録しているメール アドレスはサポートされていません。

en: The expiration or renewal date for the subscription.
ja_JP: サブスクリプションの有効期限または更新日。

en: The following billing address will be used on the checkout page by default.
ja_JP: 次の請求先住所は、デフォルトでチェックアウト ページで使用されます。

en: The label that appears at checkout for the VAT number field.
ja_JP: 購入手続きの際に VAT 番号フィールドに表示されるラベルです。

en: The maximum number of times files can be downloaded (Leaving blank or using a value of 0 is unlimited). Can be overwritten for each membership plan.
ja_JP: ファイルをダウンロードできる最大回数 (空白のままにするか、値 0 を使用すると無制限になります)。会員プランごとに上書き可能です。

en: The message to show when the main content is restricted.
ja_JP: メインコンテンツが制限されている場合に表示されるメッセージ。

en: The purchase note of ordered plan.
ja_JP: 注文したプランの購入メモ。

en: The recurring amount of the subscription.
ja_JP: サブスクリプションの金額。

en: The selected block will only be visible to users with an active subscription to the chosen membership plans below.
ja_JP: 選択したブロックは、以下で選択したメンバーシップ プランの有効なサブスクリプションを持つユーザーにのみ表示されます。

en: The taxed amount of the order.
ja_JP: 購入金額の税金適用額

en: The text that appears on your customer's bank or credit card statements. Choose something they will recognise to help prevent disputes, typically your business name. Must be limited to 22 characters, no special characters %1$s<%2$s, %1$s>%2$s, %1$s'%2$s, or %1$s"%2$s.
ja_JP: 顧客の銀行またはクレジット カードの明細書に表示されるテキスト。紛争を防ぐために、相手が認識できるもの、通常はあなたのビジネス名を選択してください。 22 文字に制限する必要があります。特殊文字 %1$s<%2$s, %1$s>%2$s, %1$s'%2$s、またはor %1$s"%2$s は使用できません。

en: The total number of recurring billing cycles including the trial period (if applicable).  Keep in mind that once a member has completed the last payment, the subscription will not expire — essentially giving them lifetime access.
ja_JP: 試用期間 (該当する場合) を含む定期的な請求サイクルの合計数。メンバーが最後の支払いを完了すると、サブスクリプションは期限切れになりません。つまり、生涯アクセスできることになります。

en: There are no gateways enabled with support for subscriptions.
ja_JP: サブスクリプションのサポートが有効になっているゲートウェイはありません。

en: This content is restricted!
ja_JP: このコンテンツは制限されています!

en: This file is not an image. Please try another.
ja_JP: このファイルは画像ではありません。別のものをお試しください。

en: This message will be shown as an alternate of your content
ja_JP: このメッセージはコンテンツの代替として表示されます

en: This order is no longer editable.
ja_JP: この注文は編集できなくなりました。

en: This order is out of scope for EU VAT.
ja_JP: この注文は EU VAT の対象外です。

en: Three Weeks
ja_JP: 3週間

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: Time-Based Calculation
ja_JP: 時間ベースの計算

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: To both new and existing purchases
ja_JP: 新規購入と既存購入の両方に

en: To edit this order, change the order status back to "Pending"
ja_JP: この注文を編集するには、注文ステータスを「保留中」に戻してください。

en: To existing purchase (upgrades & downgrades)
ja_JP: 既存の購入へ (アップグレードおよびダウングレード)

en: To get in touch with you if needed to discuss your order
ja_JP: 注文について話し合う必要がある場合に連絡するため

en: To new purchases only
ja_JP: 新規購入のみ

en: To prepopulate the checkout form for future purchases
ja_JP: 今後の購入のためにチェックアウト フォームに事前入力する

en: Tongan pa&#x2bb;anga
ja_JP: トンガ・パアンガ

en: Total Amount
ja_JP: 合計金額

en: Total Payments
ja_JP: 支払額合計

en: Total Spend
ja_JP: 支払い合計額

en: Total order amount that was paid.
ja_JP: 支払われた合計注文金額。

en: Total:
ja_JP: 合計:

en: Transnistrian ruble
ja_JP: 沿ドニエストル・ルーブル

en: Trialling
ja_JP: トライアル中

en: Trinidad and Tobago dollar
ja_JP: トリニダード・トバゴ・ドル

en: Trujillo
ja_JP: トルヒーリョ

en: Tunisian dinar
ja_JP: チュニジア・ディナール

en: Turkish lira
ja_JP: トルコ・リラ

en: Turkmenistan manat
ja_JP: トルクメニスタン・マナト

en: Two Weeks
ja_JP: 2週間

en: Táchira
ja_JP: タチラ

en: URL to view and download order's digital products.
ja_JP: 注文のデジタル製品を表示およびダウンロードするための URL。

en: URL to view order.
ja_JP: 注文を表示するための URL。

en: URL to view subscription.
ja_JP: サブスクリプションを表示するための URL。

en: Ugandan shilling
ja_JP: ウガンダ（シリング）

en: Ukrainian hryvnia
ja_JP: ウクライナ（フリヴニャ）

en: Unable to complete checkout. Please try again.
ja_JP: 注文を完了できません。もう一度試してください。

en: Unable to create customer. Please try again
ja_JP: 顧客を作成できません。もう一度試してください

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
ja_JP: ディレクトリ %s を作成できませんでした。この親ディレクトリはサーバーによる書き込みを許可していますか ?

en: Unable to create order. Please try again
ja_JP: 注文を作成できません。もう一度試してください

en: Unable to create subscription. Please try again
ja_JP: サブスクリプションを作成できません。もう一度試してください

en: Unable to retrieve account information.
ja_JP: アカウント情報を取得できません。

en: Undo
ja_JP: 取り消し

en: United Arab Emirates dirham
ja_JP: アラブ首長国連邦・ディルハム

en: United States (US) dollar
ja_JP: 米ドル

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Unlock Powerful Pro Features
ja_JP: 強力なプロ機能のロックを解除する

en: Unlock Pro Features Now
ja_JP: 今すぐプロ機能のロックを解除する

en: Update Profile
ja_JP: プロフィールの更新

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Upgrade to PRO
ja_JP: プロ版へアップグレード

en: Upgrade to ProfilePress Pro
ja_JP: ProfilePress Pro にアップグレードする

en: Upgraded from
ja_JP: からアップグレードされました

en: Upgraded to
ja_JP: にアップグレードされました

en: Upgrades
ja_JP: アップグレード

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Upload eBooks, music, videos, software or anything else digital.
ja_JP: 電子書籍、音楽、ビデオ、ソフトウェア、その他デジタルなものをアップロードします。

en: Uruguayan peso
ja_JP: ウルグアイ（ペソ）

en: User Name
ja_JP: ユーザー名

en: User Role
ja_JP: ユーザー権限

en: User custom profile field information. Replace "field_key" with the %scustom field key%s or usermeta key.
ja_JP: ユーザーのカスタム プロファイル フィールド情報。 「field_key」を %sカスタムフィールドキー%s または usermeta キーに置き換えます。

en: Username is invalid because it uses illegal characters
ja_JP: 不正な文字が使用されているため、ユーザー名が無効です

en: Uzbekistani som
ja_JP: ウズベキスタン（ソム）

en: VAT
ja_JP: 付加価値税 (VAT)

en: VAT Number
ja_JP: VAT 番号

en: VAT Number Field Label
ja_JP: VAT 番号フィールドのラベル

en: Validated
ja_JP: 検証済み

en: Vanuatu vatu
ja_JP: バヌアツ（バツ）

en: Venezuelan bol&iacute;var
ja_JP: ベネズエラ（ボリバル）

en: Via %s
ja_JP: %s から

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
ja_JP: ベトナム（ドン）

en: View Order
ja_JP: 注文を表示

en: View Order Download Logs
ja_JP: 注文ダウンロードログの表示

en: View ProfilePress documentation
ja_JP: ProfilePress のドキュメントを見る

en: View Subscription
ja_JP: サブスクリプションを表示

en: View all subscriptions &rarr;
ja_JP: 全てのサブスクリプションを表示 &rarr;

en: View other orders &rarr;
ja_JP: すべての注文を表示 &rarr;

en: View profile &rarr;
ja_JP: プロフィールを表示 &rarr;

en: Want to control the visibility of Elementor sections, containers and widgets based on user roles, logged-in status and membership plans? %sLearn how to%s
ja_JP: ユーザーの役割、ログインステータス、メンバーシッププランに基づいて、Elementorのセクション、コンテナ、ウィジェットの表示を制御したいですか ? %s方法を学ぶ%s

en: Want to control the visibility of WordPress navigation menus based on user roles, logged-in status and membership plans? %sLearn how to%s
ja_JP: ユーザーの役割、ログインステータス、メンバーシッププランに基づいて、WordPress ナビゲーションメニューの表示を制御したいですか? %s方法を学ぶ%s

en: Want to restrict contents in the block editor? %sLearn how to%s
ja_JP: ブロックエディターでコンテンツを制限したいですか ? %s方法を学ぶ%s

en: Wavatar (Generated)
ja_JP: Wavatar (自動生成)

en: We generally store information about you for as long as we need the information for the purposes we collect and use it, and we are not legally required to continue to keep it. For example, we will store your order information for tax and accounting purposes.
ja_JP: 当社は通常、お客様に関する情報を、収集および使用する目的で情報が必要な限り保管します。法的に保管し続ける必要はありません。たとえば、税務および会計の目的でお客様の注文情報を保管します。

en: We may also collect your credit card number, expiration date, and security code and pass them to our payment gateway to process your purchase.
ja_JP: また、当社はお客様のクレジット カード番号、有効期限、セキュリティ コードを収集し、それらを当社の支払いゲートウェイに渡して購入を処理する場合があります。

en: We use the information we collect to:
ja_JP: 当社は収集した情報を次の目的で使用します：

en: We'll also use cookies to keep track of cart contents while you're browsing our site.
ja_JP: また、サイトの閲覧中にカートの内容を追跡するために Cookie も使用されます。

en: We're having trouble checking your VAT number. Please try again or contact our support team.
ja_JP: VAT 番号を確認できません。もう一度試すか、サポートチームにお問い合わせください。

en: Webhook Setup
ja_JP: Webhook のセットアップ

en: Weekly
ja_JP: 週ごと

en: West African CFA franc
ja_JP: 西アフリカ （CFA フラン）

en: Western Cape
ja_JP: 西ケープ州

en: What should happen if a customer is from the same EU country as your business?.
ja_JP: 顧客があなたのビジネスと同じ EU 加盟国の場合はどうなりますか?

en: When this is checked, VAT taxes will be calculated for any customers who are located in the European Union. The plugin comes with the current standard VAT rate for each EU country. You can change these as required in the Tax Rates section below.
ja_JP: これをチェックすると、欧州連合内に居住するすべての顧客に対して VAT 税が計算されます。このプラグインには、EU 各国の現在の標準 VAT 税率が付属しています。これらは、以下の「税率」セクションで必要に応じて変更できます。

en: When this option is checked, the VAT number will not be validated by VIES online service.
ja_JP: このオプションがチェックされている場合、VAT 番号は VIES オンライン サービスによって検証されません。

en: Width
ja_JP: 幅

en: Wish to accept payments and sell memberships via PayPal? %supgrade to premium%s.
ja_JP: PayPal 経由で支払いを受け入れ、メンバーシップを販売したいですか? %s をプレミアム%s にアップグレードします。

en: With taxes enabled, customers will be taxed based on the rates you define, and are required to input their address on checkout so rates can be calculated accordingly.
ja_JP: 税金を有効にすると、顧客は定義した税率に基づいて課税され、それに応じて税率を計算できるように購入時に住所を入力する必要があります。

en: WordPress Menu Restriction
ja_JP: WordPress メニューの制限

en: WordPress User
ja_JP: WordPress ユーザー

en: Yaracuy
ja_JP: ヤラクイ

en: Yearly
ja_JP: 年間

en: Yemeni rial
ja_JP: イエメン（リアル）

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
ja_JP: はい、税込み価格を入力します

en: You already have ProfilePress Pro installed! Activating it now
ja_JP: ProfilePress Pro はすでにインストールされています。今すぐ有効化します。

en: You are currently connected to a %1$stemporary%2$s Stripe account, which can only be used for testing purposes.
ja_JP: 現在、%1$stemporary%2$s Stripe アカウントに接続しています。このアカウントはテスト目的でのみ使用できます。

en: You are not allowed to install plugins.
ja_JP: プラグインのインストールは許可されていません

en: You are not licensed.
ja_JP: ライセンスがありません

en: You can not switch to another plan because this plan does not belong to any group.
ja_JP: このプランはどのグループにも属していないため、別のプランに切り替えることはできません。

en: You cannot manage this account in Stripe.
ja_JP: このアカウントは Stripe では管理できません。

en: You do not have permission to download this file
ja_JP: このファイルをダウンロードする権限がありません

en: You enabled Stripe payment method in ProfilePress but did not connect your Stripe account. Connect now to start accepting payments instantly.
ja_JP: ProfilePress で Stripe 支払い方法を有効にしましたが、Stripe アカウントに接続していませんでした。今すぐ接続してすぐに支払いの受け入れを開始してください。

en: You have an active subscription to this plan.
ja_JP: 既にこのプランをサブスクリプション中です。

en: You have an active subscription to this plan. Please go to %syour account%s to manage your subscription.
ja_JP: このプランの有効なサブスクリプションがあります。サブスクリプションを管理するには、%syour account%s にアクセスしてください。

en: You have no downloads.
ja_JP: ダウンロードはありません。

en: You have no subscription.
ja_JP: 現在サブスクリプションはありません。

en: You have not made any order.
ja_JP: まだ注文をしていません

en: You must be logged in to download files.
ja_JP: ファイルをダウンロードするにはログインが必要です。

en: You must be logged in to switch to another plan.
ja_JP: 別のプランに切り替えるにはログインする必要があります。

en: You must have an active subscription to %s in order to download this file.
ja_JP: このファイルをダウンロードするには、%s へのアクティブなサブスクリプションが必要です。

en: You're using ProfilePress Lite - no license needed. Enjoy! 😊
ja_JP: ProfilePress Lite を使用しています - ライセンスは必要ありません。楽しんでください！ 😊

en: Your Stripe account is connected in %1$s mode. %2$sDisconnect this account%3$s.
ja_JP: Stripe アカウントは %1$s モードで接続されています。 %2$sこのアカウントを切断します%3$s。

en: Your billing country must match the country for the VAT number.
ja_JP: 請求先の国は、VAT 番号の国と一致する必要があります。

en: Your business Tax ID as defined in %sSettings%s.
ja_JP: %sSettings%s で定義されているビジネス税 ID。

en: Your business address as defined in %sSettings%s.
ja_JP: %sSettings%s で定義されている会社の住所。

en: Your business name as defined in %sSettings%s.
ja_JP: %sSettings%s で定義されているビジネス名。

en: Your cart is currently empty. Click <a href="%s">here</a> to get started.
ja_JP: あなたのカートは現在空です。開始するには、<a href="%s">ここ</a>をクリックしてください。

en: Your order is processing. This page will reload automatically in 8 seconds. If it does not, click <a href="%s">here</a>.
ja_JP: ご注文は処理中です。このページは 8 秒後に自動的にリロードされます。表示されない場合は、<a href="%s">ここ</a>をクリックしてください。

en: Your store's uploads directory is <a href="%1$s">browsable via the web</a>. We strongly recommend <a href="%2$s">configuring your web server to prevent directory indexing</a>.
ja_JP: ストアのアップロード ディレクトリは<a href="%1$s">ウェブ経由で参照</a>できます。 <a href="%2$s">ディレクトリのインデックス作成を防止するように Web サーバーを構成する</a>ことを強くお勧めします。

en: Your transaction failed, please try again or contact support.
ja_JP: トランザクションは失敗しました。再試行するか、サポートにお問い合わせください。

en: Zambian kwacha
ja_JP: ザンビア（クワチャ）

en: Zip / Postal Code
ja_JP: 郵便番号

en: Zulia
ja_JP: スリア

en: day
ja_JP: 日

en: every 6 months
ja_JP: 6か月ごと

en: for
ja_JP: から

en: free trial
ja_JP: 無料トライアル

en: live
ja_JP: ライブ

en: live mode
ja_JP: ライブモード

en: log out
ja_JP: ログアウト

en: month
ja_JP: 月

en: months
ja_JP: ヶ月

en: one-time
ja_JP: 1回のみ

en: payment method
ja_JP: 支払方法

en: quarter
ja_JP: 四半期

en: terms and conditions
ja_JP: 利用規約

en: test
ja_JP: テスト

en: test mode
ja_JP: テストモード

en: week
ja_JP: 週

en: year
ja_JP: 年間
