Plugins - Paid Membership Plugin, Ecommerce, User Registration Form, Login Form, - en to ru translation catalogue (3681 entries)

en: %1$s with %2$s
ru: %1$s с %2$s

en: %1$sHuge Black Friday Sale%2$s: Get 25%% off your ProfilePress plugin upgrade today with the coupon %3$sBFCM%4$s
ru: %1$sБольшая распродажа Черной пятницы%2$s: Получите сегодня скидку 25%% на обновление вашего плагина ProfilePress с помощью купона %3$sBFCM%4$s

en: %s (WooCommerce Billing Address)
ru: %s (Адрес выставления счетов WooCommerce)

en: %s (WooCommerce Shipping Address)
ru: %s (Адрес доставки WooCommerce)

en: %s Archive
ru: Архив %s

en: %s Archive Page
ru: Страница архива %s

en: %s Member
ru: %s зарегистрированный пользователь

en: %s Members
ru: %s зарегистрированные пользователи

en: %s cannot be empty.
ru: %s не может быть пустым.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
ru: %s превышает максимальны размер загрузки для этого сайта.

en: %s field is required
ru: Поле %s обязательно для заполнения

en: %s is greater than the allowed sized of %s
ru: %s превышает допустимый размер %s

en: %s plan
ru: %s план

en: %s with Template
ru: %s с шаблоном

en: %sNote:%s Access setting takes precedence over %sContent Protection rules%s.
ru: %sNote:%s Настройка доступа имеет приоритет над %sПравилами защиты содержимого%s.

en: %sUpgrade to ProfilePress premium%s if you don't have the custom field addon so you can enable search and filtering by custom fields.
ru: %sПерейдите на ProfilePress premium%s, если у вас нет аддона пользовательских полей, чтобы включить поиск и фильтрацию по пользовательским полям.

en: %sUpgrade to ProfilePress premium%s if you don't have the custom field addon to display social profile icons of users.
ru: %sUpgrade до ProfilePress premium%s, если у вас нет аддона пользовательского поля для отображения иконок социальных профилей пользователей.

en: %sUpgrade to ProfilePress premium%s if you don't have the custom field addon to display users social profiles.
ru: %sUpgrade до ProfilePress premium%s, если у вас нет аддона пользовательского поля для отображения иконок социальных профилей пользователей.

en: %s[avatar]%s displays a user's profile pictures.
ru: %s[avatar]%s отображает изображения профиля пользователя.

en: %s[avatar_upload]%s adds a standalone avatar uploader visible only to logged-in users.
ru: %s[avatar_upload]%s добавляет отдельный загрузчик аватаров, видимый только вошедшим в систему пользователям.

en: 3 Days
ru: 3 дня

en: 404 Error Page
ru: Страница 404

en: 5 Days
ru: 5 дней

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
ru: <strong>ОШИБКА</strong>: Введите имя пользователя или e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid email address or incorrect password.
ru: <strong>ERROR</strong>: Неверный адрес электронной почты или неверный пароль.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
ru: <strong>ОШИБКА</strong>: Неверное имя пользователя или e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
ru: <strong>ERROR</strong>: Неверный имя пользователя или пароль.

en: <strong>ERROR</strong>: Password reset email is disabled.
ru: <strong>ОШИБКА</strong>: E-mail для сброса пароля отключен.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
ru: <strong>ОШИБКА</strong>: Пользователь с таким e-mail не зарегистрирован.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
ru: <strong>ОШИБКА</strong>: Это имя пользователя некорректно, поскольку оно содержит недопустимые символы. Пожалуйста, введите корректное имя пользователя.

en: A Coruña
ru: Ла-Корунья

en: A description of this coupon.
ru: Описание этого купона.

en: A description of this plan. This will be displayed on the checkout page.
ru: Описание этого плана. Оно будет отображаться на странице оформления заказа.

en: A payment method for manually creating orders and processing free orders. No money is actually collected.
ru: Способ оплаты для ручного создания заказов и обработки бесплатных заказов. Деньги фактически не собираются.

en: A tabbed login, registration and lost password widget
ru: Виджет входа, регистрации и потерянного пароля с вкладками

en: AND
ru: И

en: Aargau
ru: Аргау

en: Abia
ru: Абия

en: Abim
ru: Абим

en: About
ru: О нас

en: About yourself
ru: О себе

en: Above
ru: Над

en: Abra
ru: Абра

en: Abuja
ru: Абуджа

en: Access
ru: Доступ

en: Access Condition
ru: Условие доступа

en: Access Denied
ru: Доступ ограничен

en: Access Settings
ru: Настройки доступа

en: Access restriction
ru: Ограничение доступа

en: Accessible Homepage
ru: Доступная домашняя страница

en: Accessible to Everyone
ru: Доступно для всех

en: Accessible to Logged-in Users
ru: Доступно для зарегистрированных пользователей

en: Account
ru: Аккаунты

en: Account Details
ru: Детали учетной записи

en: Account Details Form
ru: Форма сведений об учетной записи

en: Account Information
ru: Информация об учетной записи

en: Account Settings
ru: Настройки учетной записи

en: Account Welcome Email
ru: Приветственное письмо учетной записи

en: Account was updated successfully.
ru: Данные учетной записи успешно обновлены.

en: Acre
ru: Акр

en: Action
ru: Действие

en: Actions
ru: Действия

en: Activate
ru: Активировать

en: Activate All
ru: Включить все

en: Activate MailOptin
ru: Активировать MailOptin

en: Activate Now
ru: Активировать сейчас

en: Activated
ru: Активировано

en: Activating...
ru: Активация...

en: Active
ru: Активно

en: Active Menu Tab Background
ru: Фон вкладки активного меню

en: Active Subscriptions
ru: Активные подписки

en: Adamawa
ru: Адамава

en: Adana
ru: Адана

en: Add Field
ru: Добавить поле

en: Add File
ru: Добавить файл

en: Add Form
ru: Добавить форму

en: Add Media
ru: Добавить медиафайл

en: Add Member Directory
ru: Добавить каталог пользователей

en: Add New
ru: Добавить

en: Add New Coupon
ru: Добавить новый купон

en: Add New Customer
ru: Добавить нового клиента

en: Add New Group
ru: Добавить новую группу

en: Add New Order
ru: Добавить новый заказ

en: Add New Plan
ru: Добавить новый план

en: Add Plan
ru: Добавить план

en: Add Protection Rule
ru: Добавить Правило Защиты

en: Add Rule
ru: Добавить правило

en: Add Tax Rate
ru: Добавить ставку налога

en: Add a Coupon
ru: Добавить купон

en: Add a Group
ru: Добавить группу

en: Add a Protection Rule
ru: Добавить правило защиты

en: Add or Replace Order Item
ru: Добавить или заменить товар в заказе

en: Add rates for each region you wish to collect tax in. Enter a percentage, such as 6.5 for 6.5%.
ru: Добавьте ставки для каждого региона, в котором вы хотите взимать налог. Введите процент, например 6,5 для 6,5%.

en: Add title
ru: Добавить название

en: Add to Menu
ru: Добавить в меню

en: Add, remove and re-order account information fields displayed on the checkout page.
ru: Добавляйте, удаляйте и изменяйте порядок полей информации учётной записи, отображаемых на странице оформления заказа.

en: Add, remove and re-order billing address fields displayed on the checkout page.
ru: Добавляйте, удаляйте и изменяйте порядок полей адреса для выставления счетов, отображаемых на странице оформления заказа.

en: Addon installed & activated.
ru: Дополнение установлено и активировано.

en: Addon installed.
ru: Дополнение установлено.

en: Addons
ru: Дополнения

en: Address
ru: Адрес

en: Adds an additional layer of security to users accounts by requiring more than just a password to log in.
ru: Добавляет дополнительный уровень безопасности для пользовательских учетных записей, требуя больше чем просто пароль для входа.

en: Adjumani
ru: Аджумани

en: Admin Bar & Dashboard
ru: Панель администратора и панель управления

en: Admin Bar & Dashboard Access
ru: Панель администратора и доступ к панели управления

en: Admin Bar Control
ru: Панель администратора

en: Admin Bar Visibility Control
ru: Контроль видимости панели администратора

en: Admin Email Address(es)
ru: Адреса электронной почты администратора

en: Adrar
ru: Адрар

en: Adıyaman
ru: Адыяман

en: Afghan afghani
ru: Афганский афгани

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: After Subscription Expired Notification
ru: Уведомление после истечения срока подписки

en: Afyon
ru: Афьонкарахисар

en: Agadir-Ida Ou Tanane
ru: Агадир-Ида-У-Танан

en: Agago
ru: Агаго

en: Agrigento
ru: Агридженто

en: Aguascalientes
ru: Агуаскальентес

en: Agusan del Norte
ru: Северный Агусан

en: Agusan del Sur
ru: Южный Агусан

en: Ahafo
ru: Ахафо

en: Ahuachapán
ru: Ауачапан

en: Aichi
ru: Айти

en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
ru: Айсен-дель-Хенераль-Карлос-Ибаньес-дель-Кампо

en: Akita
ru: Акита

en: Aklan
ru: Аклан

en: Aksaray
ru: Аксарай

en: Akwa Ibom
ru: Аква-Ибом

en: Al Haouz
ru: Эль-Хауз

en: Al Hoceïma
ru: Эль-Хосейма

en: Al Sharqia
ru: Аль-Шаркия

en: Alabama
ru: Алабама

en: Alagoas
ru: Алагоас

en: Alajuela
ru: Алахуэла

en: Alaska
ru: Аляска

en: Alba
ru: Алба

en: Albacete
ru: Альбасете

en: Albania
ru: Албания

en: Albanian lek
ru: Албанский лек

en: Albay
ru: Албай

en: Alberta
ru: Альберта

en: Alborz (البرز)
ru: Альборз (البرز)

en: Alebtong
ru: Алебтонг

en: Alessandria
ru: Алессандрия

en: Alexandria
ru: Александрия

en: Algeria
ru: Алжир

en: Algerian dinar
ru: Алжирский динар

en: Algiers
ru: Алжир

en: Alibori
ru: Алибори

en: Alicante
ru: Аликанте

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: All
ru: Все

en: All %s
ru: Все %s

en: All %s Archive Pages
ru: Все страницы архива %s

en: All Customers
ru: Все клиенты

en: All Payment Methods
ru: Все способы оплаты

en: All Plans
ru: Все планы

en: Allow members free access for a specified duration of time before charging them.
ru: Разрешите участникам бесплатный доступ в течение определенного периода времени перед начислением платы.

en: Allow users to create new sites on a multisite network via a registration form powered by ProfilePress.
ru: Позволяет пользователям создавать новые сайты в многосайтовой сети с помощью регистрационной формы на базе ProfilePress.

en: Allowed Email Addresses
ru: Белый список Email

en: Allowed Files
ru: Разрешённые файлы

en: Almería
ru: Альмерия

en: Already have an account?
ru: Уже есть учетная запись?

en: Alt Text
ru: Атрибут alt

en: Alta Verapaz
ru: Альта Верапас

en: Alternate Content
ru: Альтернативное содержание

en: Alto Paraguay
ru: Альто-Парагвай

en: Alto Paraná
ru: Альто-Парана

en: Amambay
ru: Амамбай

en: Amapá
ru: Амапа

en: Amasya
ru: Амасья

en: Amazonas
ru: Амазонас

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Amnat Charoen
ru: Амнатчарен

en: Amolatar
ru: Амолатар

en: Amount
ru: Сумма

en: Amudat
ru: Амудат

en: Amuria
ru: Амуриа

en: Amuru
ru: Амуру

en: An error occurred. Please try again.
ru: Произошла ошибка. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Analytics with actionable reporting & insights to improve your lead-generation strategy.
ru: Аналитика с практической отчетностью и информацией для улучшения вашей стратегии привлечения клиентов.

en: Anambra
ru: Анамбра

en: Ancash
ru: Анкаш

en: Ancona
ru: Анкона

en: And more addons
ru: И другие дополнения

en: Andaman and Nicobar Islands
ru: Андаманские и Никобарские острова

en: Andhra Pradesh
ru: Андхра-Прадеш

en: Andorra
ru: Андорра

en: Anenii Noi
ru: Новоаненский район

en: Ang Thong
ru: Ангтхонг

en: Angola
ru: Ангола

en: Angolan kwanza
ru: Ангольская кванза

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Anhui / 安徽
ru: Аньхой

en: Ankara
ru: Анкара

en: Annaba
ru: Аннаба

en: Antalya
ru: Анталья

en: Antarctica
ru: Антарктика

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Antioquia
ru: Антьокия

en: Antique
ru: Антике

en: Antofagasta
ru: Антофагаста

en: Anzoátegui
ru: Ансоатеги

en: Aomori
ru: Аомори

en: Aosta
ru: Аоста

en: Apac
ru: Апак

en: Apayao
ru: Апаяо

en: Appearance
ru: Отображение

en: Append a unique string to filename for security
ru: Добавить уникальную строку в имя файла для повышения уровня безопасности

en: Appenzell Ausserrhoden
ru: Аппенцелль-Аусерроден

en: Appenzell Innerrhoden
ru: Аппенцелль-Иннерроден

en: Applied Coupon
ru: Примененный купон

en: Apply
ru: Применить

en: Apply Changes
ru: Применить изменения

en: Apply to whole country
ru: Подать заявку на всю страну

en: Apure
ru: Апуре

en: Apurímac
ru: Апуримак

en: Araba/Álava
ru: Алава

en: Arad
ru: Арад

en: Aragua
ru: Арагуа

en: Arauca
ru: Араука

en: Ardabil (اردبیل)
ru: Ардебиль (اردبیل)

en: Ardahan
ru: Ардахан

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Arequipa
ru: Арекипа

en: Arezzo
ru: Ареццо

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Argentine peso
ru: Аргентинский песо

en: Argeș
ru: Арджеш

en: Arica y Parinacota
ru: Арика-и-Паринакота

en: Arizona
ru: Аризона

en: Arkansas
ru: Арканзас

en: Armed Forces (AA)
ru: Вооружённые силы (AA)

en: Armed Forces (AE)
ru: Вооружённые силы (AE)

en: Armed Forces (AP)
ru: Вооружённые силы (AP)

en: Armenia
ru: Армения

en: Armenian dram
ru: Армянский драм

en: Artigas
ru: Артигас

en: Artvin
ru: Артвин

en: Arua
ru: Аруа

en: Aruba
ru: Аруба

en: Aruban florin
ru: Арубанский флорин

en: Arunachal Pradesh
ru: Аруначал-Прадеш

en: Arusha
ru: Аруша

en: Ascoli Piceno
ru: Асколи-Пичено

en: Ashanti
ru: Ашанти

en: Assam
ru: Ассам

en: Asti
ru: Асти

en: Asturias
ru: Астурия

en: Asunción
ru: Асунсьон

en: Aswan
ru: Асуан

en: Asyut
ru: Асьют

en: Atacama
ru: Атакама

en: Atakora
ru: Атакора

en: Atlantique
ru: Атлантический

en: Atlántico
ru: Атлантико

en: Atlántico Norte
ru: Атлантико-Норте

en: Atlántico Sur
ru: Атлантико-Сур

en: Atlántida
ru: Атлантида

en: Attapeu
ru: Аттапы

en: Attica
ru: Аттика

en: Auckland
ru: Окленд

en: Aurora
ru: Аурора

en: Australia
ru: Австралия

en: Australian Capital Territory
ru: Австралийская столичная территория

en: Australian dollar
ru: Австралийский доллар

en: Austria
ru: Австрия

en: Authentication failed. Please try again
ru: Аутентификация не прошла. Пожалуйста, попробуйте еще раз

en: Authors Page to Profile
ru: Страница автора к профилю

en: Auto (Default)
ru: Авто (по умолчанию)

en: Auto-login after registration
ru: Автоматический вход после регистрации

en: Automatically add paragraphs
ru: Автоматически добавлять абзацы

en: Automatically login user after successful registration
ru: Автоматический вход пользователя в систему после успешной регистрации

en: Automatically notify your subscribers every time you publish a new post.
ru: Автоматически уведомляйте своих подписчиков каждый раз, когда вы публикуете новое сообщение.

en: Available Shortcodes
ru: Доступные шорткоды

en: Available placeholders for subject and message body
ru: Доступные заполнители для темы и тела сообщения

en: Avatar Border
ru: Рамка аватара

en: Avatar is currently disabled. Kindly %senable it on "Avatar Display" section%s.
ru: Аватар в настоящее время отключен. Пожалуйста, %sвключите его в разделе "Показать аватар"%s.

en: Avellino
ru: Авеллино

en: Ayacucho
ru: Аякучо

en: Aydın
ru: Айдын

en: Ayutthaya
ru: Аюттхая‎

en: Azad Kashmir
ru: Азад Кашмир

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Azerbaijani manat
ru: Азербайджанский манат

en: Azilal
ru: Азилал

en: Azua
ru: Асуа

en: Azuay
ru: Асуай

en: Aïn Defla
ru: Айн-Дефла

en: Aïn Témouchent
ru: Айн-Темушент

en: Ağrı
ru: Агры

en: Back to Orders
ru: Вернуться к заказам

en: Back to Overview
ru: Вернуться к обзору

en: Background
ru: Фон

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Background Text Color
ru: Цвет фона текста

en: Background on Focus
ru: Цвет фона (фокус)

en: Bacău
ru: Бакэу

en: Badajoz
ru: Бадахос

en: Baden-Württemberg
ru: Баден-Вюртемберг

en: Bagerhat
ru: Багерхат

en: Bagmati
ru: Багмати

en: Bahamas
ru: Багамы

en: Bahamian dollar
ru: Багамский доллар

en: Bahia
ru: Багия

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bahraini dinar
ru: Бахрейнский динар

en: Baja California
ru: Нижняя Калифорния

en: Baja California Sur
ru: Южная Нижняя Калифорния

en: Baja Verapaz
ru: Баха Верапаз

en: Baker Island
ru: Остров Бейкер

en: Baleares
ru: Балеарские острова

en: Bali
ru: Бали

en: Balochistan
ru: Белуджистан

en: Balıkesir
ru: Балыкесир

en: Bandarban
ru: Бандарбан

en: Bangka Belitung
ru: Банка-Белитунг

en: Bangkok
ru: Бангкок

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Bangladeshi taka
ru: Бангладешская така

en: Bank Account details
ru: Детали банковского счета

en: Banten
ru: Бантен

en: Baoruco
ru: Баоруко

en: Barahona
ru: Бараона

en: Baranya
ru: Баранья

en: Barbadian dollar
ru: Барбадосский доллар

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Barcelona
ru: Барселона

en: Barguna
ru: Баргуна

en: Bari
ru: Бари

en: Barinas
ru: Баринас

en: Baringo
ru: Баринго

en: Barishal
ru: Барисал

en: Barletta-Andria-Trani
ru: Барлетта-Андрия-Трани

en: Bartın
ru: Бартын

en: Basarabeasca
ru: Бессарабка

en: Basel-Landschaft
ru: Базель-Ланд

en: Basel-Stadt
ru: Базель-Штадт

en: Basilan
ru: Басилан

en: Bataan
ru: Батаан

en: Batanes
ru: Батанес

en: Batangas
ru: Батангас

en: Batman
ru: Батман

en: Batna
ru: Батна

en: Bauchi
ru: Баучи

en: Bavaria
ru: Бавария

en: Bay Islands
ru: Ислас-де-ла-Баия

en: Bay of Plenty
ru: Бей-оф-Пленти

en: Bayburt
ru: Байбурт

en: Bayelsa
ru: Баелса

en: Beheira
ru: Бухейра

en: Beijing / 北京
ru: Пекин

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belarusian ruble
ru: Белорусский рубль

en: Belarusian ruble (old)
ru: Белорусский рубль (старый)

en: Belau
ru: Палау

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Belize dollar
ru: Белизский доллар

en: Belluno
ru: Беллуно

en: Ben Slimane
ru: Бен-Слиман

en: Benevento
ru: Беневенто

en: Bengkulu
ru: Бенкулу

en: Bengo
ru: Бенго

en: Benguela
ru: Бенгела

en: Benguet
ru: Бенгет

en: Beni
ru: Бени

en: Beni Suef
ru: Бени-Суэйф

en: Benin
ru: Бенин

en: Benue
ru: Бенуэ

en: Berat
ru: Берат

en: Bergamo
ru: Бергамо

en: Berkane
ru: Беркан

en: Berlin
ru: Берлин

en: Bermuda
ru: Бермуды

en: Bermudian dollar
ru: Бермудский доллар

en: Bern
ru: Берн

en: Berrechid
ru: Беррешид

en: Bheri
ru: Бхери

en: Bhola
ru: Бхола

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bhutanese ngultrum
ru: Бутанский нгултрум

en: Biella
ru: Бьелла

en: Bihar
ru: Бихар

en: Bihor
ru: Бихор

en: Bilecik
ru: Биледжик

en: Biliran
ru: Билиран

en: Billing Address
ru: Платёжный адрес

en: Billing City
ru: Город получателя счёта

en: Billing Country
ru: Страна плательщика

en: Billing Details
ru: Платежные реквизиты

en: Bingöl
ru: Бингёль

en: Bio
ru: Биография

en: Bio description
ru: Описание биографии

en: Biobío
ru: Био-Био

en: Biographical Info
ru: Биография

en: Biography
ru: Биография

en: Biscay
ru: Бискайя

en: Biskra
ru: Бискра

en: Bistrița-Năsăud
ru: Бистрица-Нэсэуд

en: Bitcoin
ru: Биткойн

en: Bitlis
ru: Битлис

en: Bié
ru: Бие

en: Blagoevgrad
ru: Благоевград

en: Blank
ru: Пустой

en: Blida
ru: Блида

en: Block spam and bot user registrations with Akismet and keep your membership site safe and secured.
ru: Блокируйте спам и регистрацию ботов с помощью Akismet и держите свой сайт в безопасности.

en: Blocked Email Addresses
ru: Заблокированные Email-адрес

en: Blog or Posts Page
ru: Страница записей / блога

en: Boaco
ru: Боако

en: Bocas del Toro
ru: Бокас-дель-Торо

en: Body
ru: Основная часть

en: Body Text
ru: Основной текст

en: Bogura
ru: Богра

en: Bohol
ru: Бохоль

en: Bokeo
ru: Бокэу

en: Bol&iacute;var soberano
ru: Венесуэльский боливар

en: Bold
ru: Жирный

en: Bolikhamsai
ru: Боликхамсай

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Bolivian boliviano
ru: Боливийский боливиано

en: Bologna
ru: Болонья

en: Bolu
ru: Болу

en: Bolzano
ru: Больцано

en: Bolívar
ru: Боливар

en: Bomet
ru: Бомет

en: Bomi
ru: Боми

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ru: Бонайре, Синт-Эстатиус и Саба

en: Bong
ru: Бонг

en: Bono
ru: Боно

en: Bono East
ru: Боно-Ист

en: Boquerón
ru: Бокерон

en: Border
ru: Рамка

en: Border on Focus
ru: Цвет рамки: при фокусе

en: Bordj Bou Arréridj
ru: Бордж-Бу-Арреридж

en: Borgou
ru: Боргу

en: Borno
ru: Борно

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ru: Боршод-Абауй-Земплен

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
ru: Конвертируемая марка Боснии и Герцеговины

en: Botoșani
ru: Ботошани

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Botswana pula
ru: Ботсванская пула

en: Bouira
ru: Буира

en: Boujdour
ru: Буждур

en: Boulemane
ru: Бульман

en: Boumerdès
ru: Бумердес

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Boyacá
ru: Бояка

en: Brahmanbaria
ru: Брахманбария

en: Brandenburg
ru: Бранденбург

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Brazilian real
ru: Бразильский реал

en: Brașov
ru: Брашов

en: Bremen
ru: Бремен

en: Brescia
ru: Брешиа

en: Briceni
ru: Бричаны

en: Brindisi
ru: Бриндизи

en: British Columbia
ru: Британская Колумбия

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская Территория в Индийском Океане

en: Brong-Ahafo
ru: Бронг-Ахафо

en: Browse
ru: Обзор

en: Brunei
ru: Бруней

en: Brunei dollar
ru: Брунейский доллар

en: Brăila
ru: Браила

en: București
ru: Бухарест

en: Budaka
ru: Будака

en: Budapest
ru: Будапешт

en: Bududa
ru: Будуда

en: Bueng Kan
ru: Бынгкан

en: Buenos Aires
ru: Буэнос-Айрес

en: Bugiri
ru: Бугири

en: Bugweri
ru: Бугвери

en: Buhweju
ru: Бувейу

en: Buikwe
ru: Буикве

en: Build Now
ru: Построить сейчас

en: Builder Type
ru: Тип конструктора

en: Bukedea
ru: Букедеа

en: Bukidnon
ru: Букиднон

en: Bukomansimbi
ru: Букомансимби

en: Bukwa
ru: Буква

en: Bulacan
ru: Булакан

en: Bulambuli
ru: Буламбули

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Bulgarian lev
ru: Болгарский лев

en: Buliisa
ru: Булиса

en: Bundibugyo
ru: Бундибугио

en: Bungoma
ru: Бунгома

en: Bunyangabu
ru: Буньянгабу

en: Burdur
ru: Бурдур

en: Burgas
ru: Бургас

en: Burgos
ru: Бургос

en: Buri Ram
ru: Бурирам

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: Burmese kyat
ru: Бирманский кьят

en: Bursa
ru: Бурса

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Burundian franc
ru: Бурундийский франк

en: Bushehr (بوشهر)
ru: Бушир (بوشهر)

en: Bushenyi
ru: Бушеньи

en: Busia
ru: Бусиа

en: Business Info
ru: Информация о компании

en: Business Information
ru: Бизнес информация

en: Business Name
ru: Названии компании

en: Butaleja
ru: Буталеджа

en: Butambala
ru: Бутамбала

en: Butebo
ru: Бутебо

en: Button Background
ru: Фон кнопки

en: Button Text
ru: Текст кнопки

en: Buvuma
ru: Бувума

en: Buyende
ru: Буйенде

en: Buzău
ru: Бузэу

en: By default, WordPress allows users to log in using either an email address or username. This setting allows you to restrict logins to only accept email addresses or usernames.
ru: По умолчанию WordPress позволяет пользователям входить в систему, используя либо адрес электронной почты, либо имя пользователя. Этот параметр позволяет ограничить вход только адресами электронной почты или именами пользователей.

en: Bács-Kiskun
ru: Бач-Кишкун

en: Béchar
ru: Бешар

en: Béjaïa
ru: Беджайя

en: Békés
ru: Бекеш

en: Bălți
ru: Бельцы

en: CFP franc
ru: Французский тихоокеанский франк

en: CSS Classes
ru: Классы CSS

en: CVC
ru: CVC/CVV

en: Caaguazú
ru: Каагуасу

en: Caazapá
ru: Каасапа

en: Cabañas
ru: Кабаньяс

en: Cabinda
ru: Кабинда

en: Cabo Delgado
ru: Кабу-Делгаду

en: Cagayan
ru: Кагаян

en: Cagliari
ru: Кальяри

en: Cahul
ru: Кагул

en: Cairo
ru: Каир

en: Cajamarca
ru: Кахамарка

en: Calculate Tax Based On
ru: Основа для расчёта налога

en: Caldas
ru: Кальдас

en: California
ru: Калифорния

en: Caltanissetta
ru: Кальтаниссетта

en: Camarines Norte
ru: Северный Камаринес

en: Camarines Sur
ru: Южный Камаринес

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cambodian riel
ru: Камбоджийский риель

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Camiguin
ru: Камигин

en: Campeche
ru: Кампече

en: Campobasso
ru: Кампобассо

en: Canada
ru: Канада

en: Canadian dollar
ru: Канадский доллар

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancelled
ru: Отменено

en: Canelones
ru: Канелонес

en: Canindeyú
ru: Канендию

en: Cantabria
ru: Кантабрия

en: Cantemir
ru: Кантемир

en: Canterbury
ru: Кентербери

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Cape Verdean escudo
ru: Эскудо Кабо-Верде

en: Capital
ru: Столичный округ

en: Capital District
ru: Столичный округ

en: Capiz
ru: Капис

en: Caption
ru: Заголовок

en: Caquetá
ru: Какета

en: Carabobo
ru: Карабобо

en: Carazo
ru: Карасо

en: Caraș-Severin
ru: Караш-Северин

en: Carchi
ru: Карчи

en: Card Background
ru: Фон карточки

en: Card Border
ru: Граница карточки

en: Card Text
ru: Текст карточки

en: Card number
ru: Номер карты

en: Carlow
ru: Карлоу

en: Cartago
ru: Картаго

en: Casablanca
ru: Касабланка

en: Casanare
ru: Касанар

en: Caserta
ru: Казерта

en: Castellón
ru: Кастельон

en: Catamarca
ru: Катамарка

en: Catanduanes
ru: Катандуанес

en: Catania
ru: Катания

en: Catanzaro
ru: Катандзаро

en: Cauca
ru: Каука

en: Cavan
ru: Каван

en: Cavite
ru: Кавите

en: Cayman Islands
ru: Кайманские острова

en: Cayman Islands dollar
ru: Доллар Каймановых Островов

en: Cañar
ru: Каньяр

en: Ceará
ru: Сеара

en: Cebu
ru: Себу

en: Center
ru: По центру

en: Central
ru: По центру

en: Central African CFA franc
ru: Франк КФА BEAC

en: Central African Republic
ru: Центральная Африканская Республика

en: Central Greece
ru: Центральная Греция

en: Central Macedonia
ru: Центральная Македония

en: Cerro Largo
ru: Серро-Ларго

en: Cesar
ru: Сесар

en: Ceuta
ru: Сеута

en: Chachoengsao
ru: Чаченгсау

en: Chaco
ru: Чако

en: Chad
ru: Чад

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
ru: Чехармехаль и Бахтиария (چهارمحال و بختیاری)

en: Chai Nat
ru: Чайнат

en: Chaiyaphum
ru: Чайяпхум

en: Chalatenango
ru: Чалатенанго

en: Champasak
ru: Тямпасак

en: Chandigarh
ru: Чандигарх

en: Chandpur
ru: Чандпур

en: Change Logo
ru: Изменить логотип

en: Change Password
ru: Изменить пароль

en: Change Password Endpoint
ru: Смена пароля конечной точки

en: Change Permalink Structure
ru: Изменить структуру постоянных ссылок

en: Change Plan
ru: Сменить план

en: Change URL of comment authors to their ProfilePress front-end profile.
ru: Измените URL-адрес авторов комментариев на их внешний профиль ProfilePress.

en: Change and redirect authors pages %s to their front-end profiles %s.
ru: Изменение и перенаправление страниц авторов %s на их внешние профили %s.

en: Changes saved
ru: Изменения сохранены

en: Changes saved.
ru: Изменения сохранены.

en: Chanthaburi
ru: Чантхабури

en: Chattogram
ru: Чаттограм

en: Check out MailOptin
ru: Проверить MailOptin

en: Check this box if you would like ProfilePress to completely remove all of its data when the plugin is deleted.
ru: Установите этот флажок, если вы хотите, чтобы ProfilePress полностью удалял все свои данные при удалении плагина.

en: Check this box to disable ajax behaviour(whereby forms do not require page reload when submitted) in forms.
ru: Установите этот флажок, чтобы отключить поведение ajax (при котором формы не требуют перезагрузки страницы при отправке) в формах.

en: Check this option to automatically login users after successful registration.
ru: Отметьте эту опцию для автоматического входа пользователей в систему после успешной регистрации.

en: Check to Enable
ru: Отметьте, чтобы включить

en: Check to allow homepage to be accessible by everyone.
ru: Установите флажок, чтобы домашняя страница была доступна всем.

en: Check to allow multiple options to be selected.
ru: Установите этот флажок, чтобы разрешить выбор нескольких параметров.

en: Check to change bbPress profile URL to ProfilePress front-end profile.
ru: Проверка изменения URL профиля bbPress на внешний профиль ProfilePress.

en: Check to disable admin bar.
ru: Установите флажок, чтобы отключить панель администратора.

en: Check to disable dashboard access for everyone.
ru: Установите этот флажок, чтобы отключить доступ к панели управления для всех.

en: Check to disable username requirement
ru: Отметьте для отмены требования имени пользователя

en: Check to enable
ru: Установите флажок, чтобы включить

en: Check to enable this email notification.
ru: Установите этот флажок, чтобы включить уведомление по email.

en: Check to enable visibility icon which when clicked, hides or shows a password.
ru: Установите флажок, чтобы включить значок видимости, который при нажатии скрывает или показывает пароль.

en: Check to hide
ru: Отметьте, чтобы скрыть

en: Check to make this a passwordless login form.
ru: Отметьте чтобы сделать форму логина без пароля.

en: Check to remove
ru: Отметьте для удаления

en: Check to remove user profile picture from panel.
ru: Установите флажок, чтобы убрать изображение профиля пользователя с панели.

en: Check your email for further instructions.
ru: Проверьте свою электронную почту для получения дальнейших инструкций.

en: Checkbox List
ru: Список флажков

en: Checkbox Text
ru: Текст флажка

en: Checked by Default
ru: Отмечено по умолчанию

en: Checkout
ru: Оформление заказа

en: Checkout Fields
ru: Поля оформления заказа

en: Checkout Page
ru: Страница оформления заказа

en: Checkout Settings
ru: Настройки оформления заказа

en: Checkout URL
ru: URL оформления заказа

en: Chefchaouen
ru: Шефшауэн

en: Chernivtsi Oblast
ru: Черновицкая область

en: Chhattisgarh
ru: Чхаттисгарх

en: Chiang Mai
ru: Чиангмай

en: Chiang Rai
ru: Чианграй

en: Chiapas
ru: Чьяпас

en: Chiba
ru: Тиба

en: Chichaoua
ru: Шишауа

en: Chieti
ru: Кьети

en: Chihuahua
ru: Чиуауа

en: Child %s of
ru: Ведомый %s из

en: Child of Selected %s
ru: Ведомый выбранного %s

en: Chile
ru: Чили

en: Chilean peso
ru: Чилийский песо

en: Chimaltenango
ru: Чимальтенанго

en: Chimborazo
ru: Чимборасо

en: China
ru: Китай

en: Chinandega
ru: Чинандега

en: Chinese yuan
ru: Китайский юань

en: Chiquimula
ru: Чикимула

en: Chiriquí
ru: Чирики

en: Chișinău
ru: Кишинев

en: Chlef
ru: Шлеф

en: Chocó
ru: Чоко

en: Choices
ru: Варианты

en: Choluteca
ru: Чолутека

en: Chonburi
ru: Чонбури

en: Chongqing / 重庆
ru: Чунцин

en: Chontales
ru: Чонталес

en: Choose "Custom Email Template" if you want to code your own email template from scratch.
ru: Выберите "Пользовательский шаблон электронной почты", если вы хотите создать свой собственный шаблон электронной почты с нуля.

en: Choose Image
ru: Выбрать изображение

en: Choose Logo
ru: Выберите логотип

en: Choose a Country
ru: Выберите страну

en: Choose an aspect ratio of the profile cover photo.
ru: Выберите соотношение сторон фотографии обложки профиля.

en: Choose file
ru: Выберите файл

en: Choose whether to send ProfilePress emails in HTML or plain text. HTML is recommended.
ru: Выберите, в ProfilePress отправлять электронные письма в формате HTML или в виде обычного текста. Рекомендуется использовать HTML.

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
ru: Выберите валюту. Обратите внимание, что некоторые платежные шлюзы имеют валютные ограничения.

en: Christ Church Nichola Town
ru: Крайст-Чёрч-Никола-Таун

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Chtouka Aït Baha
ru: Штука-Айт-Баха

en: Chuadanga
ru: Чуаданга

en: Chubut
ru: Чубут

en: Chumphon
ru: Чумпхон

en: Chuquisaca
ru: Чукисака

en: Cibao Nordeste
ru: Сибао-Нордесте

en: Cibao Noroeste
ru: Сибао-Нороесте

en: Cibao Norte
ru: Сибао-Норте

en: Cibao Sur
ru: Сибао-Сур

en: Cimișlia
ru: Чимишлия

en: City
ru: Город

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
ru: Автономный город Буэнос-Айрес

en: Ciudad Real
ru: Сьюдад-Реаль

en: Ciudad de México
ru: Город Мехико

en: Clare
ru: Клер

en: Clear
ru: Очистить

en: Clone
ru: Клонировать

en: Cluj
ru: Клуж

en: Coahuila
ru: Коауила

en: Coast
ru: Береговая Танзания

en: Cochabamba
ru: Кочабамба

en: Coclé
ru: Кокле

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые (Килинг) острова

en: Code
ru: Код

en: Code your own from scratch with complete control and flexibility using shortcodes.
ru: Создавайте собственные коды с нуля с полным контролем и гибкостью с помощью шорткодов.

en: Code your own from scratch with complete control and flexibility. %sLearn more%s.
ru: Создавайте свой собственный код с нуля с полным контролем и гибкостью. %sLearn more%s.

en: Cojedes
ru: Кохедес

en: Colima
ru: Колима

en: Collect unlimited additional information from users besides the standard profile data.
ru: Сбор неограниченного количества дополнительной информации от пользователей помимо стандартных данных профиля.

en: Collines
ru: Коллинз

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Colombian peso
ru: Колумбийский песо

en: Colonia
ru: Колония

en: Color of the value of a field and text on the form.
ru: Цвет значения поля и текста на форме.

en: Colorado
ru: Колорадо

en: Colors
ru: Цвета

en: Colón
ru: Колон

en: Comayagua
ru: Комаягуа

en: Comma (10,000)
ru: Запятая (10,000)

en: Comma Separated List of Users ID to Exclude
ru: Список идентификаторов пользователей для исключения, через запятую

en: Comma Separated List of Users ID to Only Show
ru: Список идентификаторов пользователей, только через запятую

en: Comment Author URL to Profile
ru: Автор комментария URL к профилю

en: Comments
ru: Комментарии

en: Como
ru: Комо

en: Comorian franc
ru: Франк Комор

en: Comoros
ru: Коморы

en: Completed
ru: Завершен

en: Completed Sales
ru: Завершенные продажи

en: Comply with any legal obligations we have, such as calculating taxes
ru: Соблюдать любые наши юридические обязательства, например расчёт налогов

en: Compostela Valley
ru: Долина Компостела

en: Concepción
ru: Консепсьон

en: Configure
ru: Настройка

en: Configure and create your first optin form.
ru: Создайте и настройте свою первую форму подписки.

en: Confirm Email
ru: Подтвердить E-mail

en: Confirm Email Address
ru: Подтвердите адрес E-Mail

en: Confirm Password
ru: Подтверждение пароля

en: Confirm new password
ru: Подтвердите новый пароль

en: Congo (Brazzaville)
ru: Конго (Браззавиль)

en: Congo (Kinshasa)
ru: Конго (Киншаса)

en: Congolese franc
ru: Конголезский франк

en: Connect with
ru: Войти через

en: Connect with Stripe
ru: Подключить Stripe

en: Connecticut
ru: Коннектикут

en: Connecting...
ru: Подключение...

en: Connection Status
ru: Состояние подключения

en: Constantine
ru: Константина

en: Constanța
ru: Констанца

en: Content
ru: Содержание

en: Content Background Color
ru: Цвет фона контента

en: Content Header Color
ru: Цвет заголовка содержимого

en: Content Protection
ru: Защита контента

en: Content Text Color
ru: Цвет текста контента

en: Content Type
ru: Тип содержимого

en: Content to Protect
ru: Защита контента

en: Content to restrict will go here
ru: Содержимое с ограниченным доступом

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Copied!
ru: Скопировано!

en: Copperbelt
ru: Коппербелт

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content:
ru: Скопируйте этот шорткод и вставьте его в содержимое записи, страницы или текстового виджета:

en: Copán
ru: Копан

en: Coquimbo
ru: Кокимбо

en: Cordillera
ru: Кордильеры

en: Cork
ru: Корк

en: Corrientes
ru: Корриентес

en: Cortés
ru: Кортес

en: Cosenza
ru: Козенца

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Costa Rican col&oacute;n
ru: Коста-риканский колон

en: Cotabato
ru: Котабато

en: Cotopaxi
ru: Котопахи

en: Could not activate plugin. Please activate from the <a href="%s">Plugins page</a>.
ru: Не удалось активировать плагин. Пожалуйста, активируйте его со страницы <a href="%s">Плагины</a>.

en: Could not activate plugin. Please activate from the Plugins page.
ru: Не удалось активировать плагин. Пожалуйста, активируйте его со страницы Плагины.

en: Could not install addon. Please download from mailoptin.io and install manually.
ru: Не удалось установить дополнение. Пожалуйста, скачайте его с mailoptin.io и установите вручную.

en: Could not install addon. Please download from wpforms.com and install manually.
ru: Не удалось установить дополнение. Скачайте с сайта WPForms.com и установите вручную.

en: Could not install plugin. Please <a href="%s">download</a> and install manually.
ru: Не удалось установить плагин. Пожалуйста, <a href="%s">загрузите</a> и установите его вручную.

en: Could not install plugin. Please download and install manually.
ru: Не удалось установить плагин. Пожалуйста, загрузите его с WordPress.org и установите вручную.

en: Country
ru: Страна

en: Country Wide
ru: По всей стране

en: Coupon
ru: Купон

en: Coupon Application
ru: Применение купонов

en: Coupon Code
ru: Код купона

en: Coupon Details
ru: Подробности купона

en: Coupon Type
ru: Тип купона

en: Coupon code
ru: Код купона

en: Coupon code "%s" not found.
ru: Код купона "%s" не найден.

en: Coupons
ru: Купоны

en: Courses
ru: Курсы

en: Covasna
ru: Ковасна

en: Cover Photo
ru: Фото обложки

en: Cover Photo (min. width: 1000px)
ru: Фото обложки (мин. ширина: 1000пикс.)

en: Cover Photo Maximum File Size
ru: Максимальный размер файла обложки

en: Cover photo
ru: Фото обложки

en: Cover photo (min. width: 1000px)
ru: Фото обложки (мин. ширина: 1000пикс.)

en: Cox's Bazar
ru: Кокс-Базар

en: Create Pages
ru: Создать страницы

en: Create an Account
ru: Создать учетную запись

en: Create beautiful, responsive forms with easy to use drag & drop form builder.
ru: Создавайте красивые, отзывчивые формы с помощью простого в использовании конструктора форм с перетаскиванием.

en: Create from Scratch
ru: Создать с нуля

en: Create the Required Pages
ru: Создайте необходимые страницы

en: Cremona
ru: Козенца

en: Crete
ru: Крит

en: Criuleni
ru: Криулень

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Croatian kuna
ru: Хорватская куна

en: Crop avatars to exact dimensions
ru: Обрезать аватары до точных размеров

en: Cross River
ru: Кросс-Ривер

en: Crotone
ru: Кротоне

en: Csongrád-Csanád
ru: Чонград-Чанад

en: Cuba
ru: Куба

en: Cuban convertible peso
ru: Кубинское конвертируемое песо

en: Cuban peso
ru: Кубинское песо

en: Cuenca
ru: Куэнка

en: Cumilla
ru: Комилла

en: Cundinamarca
ru: Кундинамарка

en: Cunene
ru: Кунене

en: Cuneo
ru: Кунео

en: Cura&ccedil;ao
ru: Кюрасао

en: Currency
ru: Валюта

en: Currency Position
ru: Позиция символа валюты

en: Currency Settings
ru: Настройки валюты

en: Current password
ru: Текущий пароль

en: Currently viewed page
ru: Текущая просматриваемая страница

en: Cuscatlán
ru: Кускатлан

en: Cusco
ru: Куско

en: Custom
ru: Произвольно

en: Custom Email Template
ru: Настроить шаблон Email

en: Custom Field
ru: Пользовательское поле

en: Custom Fields
ru: Произвольные поля

en: Custom HTML
ru: Пользовательский HTML

en: Custom Message
ru: Пользовательское сообщение

en: Custom Restricted Message
ru: Пользовательское сообщение об ограничении

en: Custom URL
ru: Пользовательский URL

en: Custom URL Here
ru: Пользовательский URL

en: Customer
ru: Клиент

en: Customer #%s
ru: Клиент #%s

en: Customer Billing Address
ru: Платёжный адрес клиента

en: Customer Details
ru: Данные клиента

en: Customer IP: %s
ru: IP клиента: %s

en: Customer Since
ru: Клиент с тех пор, как

en: Customer:
ru: Клиент:

en: Customers
ru: Клиенты

en: Customers not in a specific rate will be charged this tax rate. Enter a percentage, such as 6.5 for 6.5%.
ru: К клиентам без определённой налоговой ставки будет применяться эта ставка. Введите процент, например 6.5 для 6.5%.

en: Customize Default Template
ru: Настройка шаблона по умолчанию

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чешская Республика

en: Czech koruna
ru: Чешская крона

en: Cáceres
ru: Касерес

en: Cádiz
ru: Кадис

en: Córdoba
ru: Кордова

en: Călărași
ru: Калараш

en: Căușeni
ru: Каушаны

en: DKI Jakarta
ru: Джакарта

en: Dadra and Nagar Haveli
ru: Дадра и Нагар-Хавели

en: Daerah Istimewa Aceh
ru: Особый регион Ачех

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
ru: Джокьякарта

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Dajabón
ru: Дахабон

en: Dakahlia
ru: Дакахлия

en: Dakar
ru: Дакар

en: Daman and Diu
ru: Даман и Диу

en: Damietta
ru: Думьят

en: Danish krone
ru: Датская крона

en: Dar es Salaam
ru: Дар-эс-Салам

en: Darién
ru: Дариен

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Dashboard Access Control
ru: Панель управления

en: Dashboard Redirect URL
ru: URL-адрес перенаправления панели управления

en: Date
ru: Дата

en: Date / Time
ru: Дата / Время

en: Date Created
ru: Дата создания

en: Date created:
ru: Дата создания:

en: Date/Time Format
ru: Формат даты и времени

en: Davao Occidental
ru: Западный Давао

en: Davao Oriental
ru: Восточный Давао

en: Davao del Norte
ru: Северный Давао

en: Davao del Sur
ru: Южный Давао

en: Days
ru: Дни

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Deactivate All
ru: Выключить все

en: Deactivated
ru: Деактивировано

en: Debug Error Log
ru: Журнал ошибок (debug)

en: Decide whether to approve newly registered users or not. You can also block and unblock users at any time.
ru: Решайте, одобрять ли новых зарегистрированных пользователей или нет. Вы также можете блокировать и разблокировать пользователей в любое время.

en: Decimal Separator
ru: Десятичный разделитель

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default Cover Photo
ru: Фото обложки по умолчанию

en: Default Display Name
ru: Отображаемое имя по умолчанию

en: Default Edit Profile
ru: Редактирование профиля по умолчанию

en: Default Login
ru: Логин по умолчанию

en: Default Member Directory
ru: Каталог членов команды по-умолчанию

en: Default Password Reset
ru: Сброс пароля по умолчанию

en: Default Payment Method
ru: Способ платежа по умолчанию

en: Default Profile Picture
ru: Изображение профиля по-умолчанию

en: Default Registration
ru: Регистрация по умолчанию

en: Default Sorting method
ru: Сортировка по-умолчанию

en: Default Template
ru: Шаблон по умолчанию

en: Default User Profile
ru: Профиль пользователя по умолчанию

en: Default..
ru: По умолчанию..

en: Delaware
ru: Делавер

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Account
ru: Удалить учётную запись

en: Delete Avatar
ru: Удалить аватар

en: Delete Cover Photo
ru: Удалить фото обложки

en: Delete Form
ru: Удалить форму

en: Delete Log
ru: Удалить журнал

en: Deleting...
ru: Удаление...

en: Delhi
ru: Дели

en: Delta
ru: Дельта

en: Delta Amacuro
ru: Дельта-Амакуро

en: Denizli
ru: Денизли

en: Denmark
ru: Дания

en: Description
ru: Описание

en: Description Alignment
ru: Выравнивание описания

en: Description Appearance
ru: Появление описания

en: Description:
ru: Описание:

en: Detailed documentation is also available on the plugin website. %sView Knowledge Base%s
ru: Подробная документация также доступна на сайте плагина. %sСмотреть Базу Знаний%s

en: Dhaka
ru: Дакка

en: Dhaulagiri
ru: Дхаулагири

en: Dibër
ru: Дибра

en: Different types of opt-in form including Popup, notification bar, inline, scroll box, slide ins, sidebar forms.
ru: Различные типы форм, включая всплывающие окна, панели уведомлений, инлайн, окна прокрутки, слайды, боковые формы.

en: Digital Products
ru: Цифровые товары

en: Dinagat Islands
ru: Острова Динагат

en: Dinajpur
ru: Динаджпур

en: Diourbel
ru: Диурбель

en: Direct bank transfer
ru: Прямой банковский перевод

en: Directory Settings
ru: Настройки каталога

en: Disable
ru: Отключение

en: Disable Admin Bar
ru: Отключить панель администратора

en: Disable Ajax Mode
ru: Отключить Ajax

en: Disable Concurrent Logins
ru: Отключить одновременный вход

en: Disable Dashboard Access
ru: Отключить доступ к панели управления

en: Disable Gravatar
ru: Отключить Gravatar

en: Disable Gravatar and use only local avatars
ru: Отключить Gravatar и использовать только локальные аватары

en: Disable Guests from Viewing Profiles
ru: Запретить гостям просматривать профили

en: Disable Members from Viewing Profiles
ru: Запретить зарегистрированным пользователям просматривать профили

en: Disable requirement for users to enter a username during registration. Usernames will automatically be generated from their email addresses.
ru: Отключите требование к пользователям вводить имя пользователя во время регистрации. Имена пользователей будут автоматически сгенерированы из их адресов электронной почты.

en: Disabled
ru: Отключено

en: Discount
ru: Скидка

en: Discount %s
ru: Скидка %s

en: Discount:
ru: Скидка:

en: Dismiss Forever
ru: Отказаться навсегда

en: Dismiss this notice
ru: Скрыть это уведомление

en: Display Name
ru: Отображаемое имя

en: Display Profile Picture
ru: Показать изображение профиля

en: Display Search Form
ru: Показать строку поиска

en: Display currently logged in user's avatar and links to logout and edit the profile.
ru: Отображение аватара вошедшего в систему пользователя и ссылок для выхода из системы и редактирования профиля.

en: Display name
ru: Отображаемое имя

en: Display name publicly as
ru: Публично отображать имя как

en: District Of Columbia
ru: Округ Колумбия

en: Distrito Federal
ru: Дистриту-Федерал

en: Distrito Nacional
ru: Дистрито Насьональ

en: Diyarbakır
ru: Диярбакыр

en: Djelfa
ru: Джельфа

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Djiboutian franc
ru: Франк Джибути

en: Do it Yourself
ru: Сделайте это сами

en: Do you want to replace the default form in "My Account → Account Details" page? select an Edit Profile form that will replace it.
ru: Хотите заменить форму по умолчанию на странице "Моя учетная запись → Сведения об учетной записи"? выберите форму редактирования профиля, которая ее заменит.

en: Dobrich
ru: Добрич

en: Docs
ru: Документация

en: Dodoma
ru: Додома

en: Dokolo
ru: Доколо

en: Dolj
ru: Долж

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская Республика

en: Dominican peso
ru: Доминиканский песо

en: Don't have an account?
ru: У вас нет учетной записи?

en: Dondușeni
ru: Дондюшаны

en: Donegal
ru: Донегол

en: Donga
ru: Донга

en: Downgrade
ru: Понизить рейтинг

en: Download
ru: Скачать

en: Download Expiry
ru: Срок действия загрузки

en: Download Limit
ru: Лимит загрузок

en: Download Log
ru: Скачать журнал

en: Download Logs
ru: Скачать журналы

en: Download Method
ru: Метод загрузки

en: Download Now
ru: Загрузить сейчас

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Downloads Remaining
ru: Осталось загрузок

en: Downloads require login
ru: Загрузки требуют входа в аккаунт

en: Drag & Drop Builder
ru: Конструктор с перетаскиванием

en: Driouch
ru: Дриуш

en: Drochia
ru: Дрокиевский район

en: Dropdown
ru: Выпадающее меню

en: Duarte
ru: Дуарте

en: Dublin
ru: Дублин

en: Dubăsari
ru: Дубоссары

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Durango
ru: Дуранго

en: Durazno
ru: Дурасно

en: Durrës
ru: Дуррес

en: Dâmbovița
ru: Дымбовица

en: Düzce
ru: Дюздже

en: EU VAT
ru: НДС ЕС

en: EU VAT Settings
ru: Настройки НДС ЕС

en: Earnings
ru: Прибыль

en: Easily add your ProfilePress forms to widget areas.
ru: Легко добавляйте формы ProfilePress в области виджетов.

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
ru: Восточный Азербайджан (آذربایجان شرقی)

en: East Caribbean dollar
ru: Восточнокарибский доллар

en: East Macedonia and Thrace
ru: Восточная Македония и Фракия

en: Eastern
ru: Восточная

en: Eastern Cape
ru: Восточно-Капская провинция

en: Eastern Samar
ru: Восточный Самар

en: Ebonyi
ru: Эбоньи

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Edineț
ru: Единцы

en: Edirne
ru: Эдирне

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit Account Endpoint
ru: Редактирование конечной точки учетной записи

en: Edit Coupon
ru: Изменить купон

en: Edit Field
ru: Редактировать поле

en: Edit Form
ru: Редактировать форму

en: Edit Frontend Profile
ru: Изменить профиль интерфейса

en: Edit Group
ru: Изменить группу

en: Edit Member Directory
ru: Редактирование каталога пользователей

en: Edit Order
ru: Изменить заказ

en: Edit Plan
ru: Изменить план

en: Edit Profile
ru: Изменить профиль

en: Edit Profile Form
ru: Изменить Форму Профиля

en: Edit Profile Settings
ru: Настройки профиля

en: Edit Protection Rule
ru: Редактировать Правило Защиты

en: Edit Subscription
ru: Редактирование подписки

en: Edit Your Profile
ru: Изменить профиль

en: Edit your Profile
ru: Изменить профиль

en: Edit your profile
ru: Редактировать свой профиль

en: Edo
ru: Эдо

en: Egypt
ru: Египет

en: Egyptian pound
ru: Египетский фунт

en: Ehime
ru: Эхимэ

en: Ekiti
ru: Экити

en: El Bayadh
ru: Эль-Баяд

en: El Callao
ru: Кальяо

en: El Hajeb
ru: Эль-Ажб

en: El Jadida
ru: Эль-Джадида

en: El Oro
ru: Эль-Оро

en: El Oued
ru: Эль-Уэд

en: El Paraíso
ru: Эль-Параисо

en: El Progreso
ru: Эль-Прогресо

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: El Seibo
ru: Эль-Сейбо

en: El Tarf
ru: Эль-Тарф

en: El Valle
ru: Эль-Валье

en: Elazığ
ru: Элязыг

en: Elbasan
ru: Эльбасан

en: Elgeyo-Marakwet
ru: Эльгейо-Мараквет

en: Elías Piña
ru: Элиас-Пинья

en: Email Address
ru: Email-адрес

en: Email Address Only
ru: Только Email

en: Email Address and Username (default)
ru: Email и имя пользователя (по умолчанию)

en: Email Confirmation
ru: Подтверждение Email

en: Email Notifications
ru: Уведомления по Email

en: Email Template
ru: Шаблон письма

en: Email address
ru: Email

en: Email address confirmation is invalid. Please try again
ru: Подтверждение адреса электронной почты недействительно. Пожалуйста, попробуйте еще раз

en: Email address is invalid. Please try again
ru: Адрес электронной почты недействителен. Пожалуйста, попробуйте еще раз

en: Email address is not valid
ru: Адрес электронной почты недействителен

en: Email address of the newly registered user.
ru: Email нового зарегистрированного пользователя.

en: Email address of the registered user.
ru: Email зарегистрированного пользователя.

en: Email addresses do not match
ru: Адреса электронной почты не совпадают

en: Email addresses do not match. Please try again
ru: Адреса электронной почты не совпадают. Пожалуйста, попробуйте еще раз

en: Email sent to customer few days after their subscription expires.
ru: Email отправлен пользователю через несколько дней после истечения срока его подписки.

en: Email sent to customer to remind them that their subscription is approaching its expiration.
ru: Отправлено электронное письмо клиенту, чтобы напомнить ему о приближающемся истечении срока его подписки.

en: Email sent to customer to remind them that their subscription is approaching its renewal.
ru: Email, отправленное клиенту с напоминанием о приближении срока продления подписки.

en: Email sent to customer whenever a renewal order occurs.
ru: Email отправляется клиенту при каждом возникновении заказа на продление.

en: Email sent to customer whenever their subscription expires.
ru: Email, отправляемое клиенту по истечении срока действия подписки.

en: Email sent to customer whenever their subscription is cancelled.
ru: Email отправляется пользователю, когда его подписка отменяется.

en: Email sent to customer whenever they complete their subscription payments.
ru: Email, отправляемое клиенту каждый раз, когда он завершает оплату подписки.

en: Email sent to the admin when there is a new order.
ru: Email отправлен администратору при поступлении нового заказа.

en: Email sent whenever a customer completes an order.
ru: Email отправляется каждый раз, когда клиент завершает заказ.

en: Email that is sent to the admin when there is a new user registration.
ru: Email, который отправляется администратору при регистрации нового пользователя.

en: Email that is sent to the user upon password reset request.
ru: Пользователю отправлено письмо для сброса пароля.

en: Email that is sent to the user upon successful registration.
ru: E-mail, отправляемый пользователю после успешной регистрации.

en: Emails
ru: Email'ы

en: Emberá
ru: Эмбера

en: Embu
ru: Эмбу

en: Enable
ru: Включение

en: Enable / Disable
ru: Включить / Отключить

en: Enable Cover Photo
ru: Включить фото обложки

en: Enable Filters
ru: Использовать фильтры

en: Enable Notification
ru: Включить уведомление

en: Enable Password Visibility Icon
ru: Значок видимости пароля

en: Enable Profile Picture
ru: Показать изображение профиля

en: Enable Social Connect Icons
ru: Включить значки социальных контактов

en: Enable Taxes
ru: Включить налоги

en: Enable auto-login
ru: Включить автоматический вход

en: Enable custom sorting
ru: Включить настраиваемую сортировку

en: Enable option
ru: Включить опцию

en: Enable this option to stop disable guests or non-registered users from viewing users profiles.
ru: Включите эту опцию, чтобы запретить гостям или незарегистрированным пользователям просматривать профили пользователей.

en: Enable this option to stop members from viewing other users profiles. If enabled, users can only see their own profile.
ru: Включите эту опцию, чтобы запретить пользователям просматривать профили других пользователей. Если эта опция включена, пользователи могут видеть только свой собственный профиль.

en: Enable to only show members after a search is performed
ru: Разрешить показывать членов только после выполнения поиска

en: Enabled
ru: Включить

en: End Date
ru: Дата окончания

en: Endpoint for the "My Account → Account Details" page.
ru: Конечная точка для страницы "Мой учетная запись → Сведения об учетной записи".

en: Endpoint for the "My Account → Change Password" page.
ru: Конечная точка для страницы "Моя учетная запись → Изменить пароль".

en: Enforce
ru: Принудительно

en: Enna
ru: Энна

en: Enriquillo
ru: Энрикильо

en: Ensure newly registered users confirm their email addresses before they can log in.
ru: Убедитесь, что вновь зарегистрированные пользователи подтверждают свои адреса электронной почты перед входом в систему.

en: Enter URL to redirect users to without dashboard access. If empty, users will be redirected to website homepage.
ru: Введите URL-адрес для перенаправления пользователей без доступа к панели управления. Если пусто, пользователи будут перенаправлены на главную страницу сайта.

en: Enter a Name
ru: Введите имя

en: Enter a custom field or user meta key here.
ru: Введите здесь пользовательское поле или meta key пользователя.

en: Enter a unique coupon code. Leave empty to generate a code for you on form submission.
ru: Введите уникальный код купона. Оставьте поле пустым, чтобы сгенерировать код для вас при отправке формы.

en: Enter comma separated list of roles to include in the select dropdown.
ru: Введите список ролей, разделенный запятыми для включения в раскрывающийся список выбора.

en: Enter one choice per line. This will be the options available for user to select.
ru: Введите по одному варианту в каждой строке. Это будут параметры, доступные для выбора пользователем.

en: Enter the CSS class names you would like to add to this field.
ru: Введите имена классов CSS, которые вы хотите добавить в это поле.

en: Enter the date that this coupon will be valid from. Leave blank for no start date. (UTC %s)
ru: Введите дату, с которой этот купон будет действителен. Оставьте поле пустым, если нет начальной даты. (UTC %s)

en: Enter the date that this coupon will expire on. Leave blank for no end date. (UTC %s)
ru: Введите дату, на которую истекает срок действия этого купона. Оставьте поле пустым, если срок действия не ограничен. (UTC %s)

en: Enter the maximum value allowed.
ru: Введите максимально допустимое значение.

en: Enter the minimum value allowed.
ru: Введите минимально допустимое значение.

en: Enter the number intervals.
ru: Введите количество интервалов.

en: Enter title here
ru: Введите заголовок

en: Enter your new password below
ru: Введите ваш новый пароль ниже

en: Enter your preferred profile URL slug. Default to "profile" if empty. If slug is "profile", URL becomes %s where "john" is a user's username.
ru: Введите предпочитаемый URL slug профиля. По умолчанию "profile", если он пуст. Если slug равен "profile", URL становится %s, где "john" - имя пользователя.

en: Entre Ríos
ru: Энтре-Риос

en: Enugu
ru: Энугу

en: Epirus
ru: Эпир

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Eritrean nakfa
ru: Эритрейская накфа

en: Erongo
ru: Эронго

en: Errachidia
ru: Эр-Рашидия

en: Error
ru: Ошибка

en: Error Downloading File
ru: Ошибка при скачивании файла

en: Error: The file you uploaded is not accepted on our website.
ru: Ошибка: Загруженный вами файл не принимается на нашем веб-сайте.

en: Erzincan
ru: Эрзинджан

en: Erzurum
ru: Эрзурум

en: Escuintla
ru: Эскуинтла

en: Eskişehir
ru: Эскишехир

en: Esmeraldas
ru: Эсмеральдас

en: Espaillat
ru: Эспайльят

en: Espírito Santo
ru: Эспириту-Санту

en: Essaouira
ru: Эссуэйра

en: Estado de México
ru: Штат Мехико

en: Estelí
ru: Эстели

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Ethiopian birr
ru: Эфиопский быр

en: Euro
ru: Евро

en: Every 6 months
ru: Каждые 6 месяцев

en: Everyone
ru: Все

en: Example: 1, 6, 32
ru: Пример: 1, 6, 32

en: Expiration Date
ru: Срок действия

en: Expired
ru: Истекла

en: Export
ru: Экспорт

en: Extra Fields
ru: Дополнительные поля

en: FATA
ru: Федерально управляемые племенные территории

en: Fahs-Beni Makada
ru: Фас-Бни-Макада

en: Failed
ru: Неудачно

en: Failed to write file to disk
ru: Не удалось записать файл на диск

en: Faiyum
ru: Эль-Файюм

en: Falcón
ru: Фалькон

en: Falkland Islands
ru: Фолклендские острова

en: Falkland Islands pound
ru: Фунт Фолклендских островов

en: Fallback Tax Rate
ru: Альтернативная налоговая ставка

en: False
ru: Ложь

en: Faridpur
ru: Фаридпур

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Fars (فارس)
ru: Фарс (فارس)

en: Fatick
ru: Фатик

en: Federal Dependencies
ru: Федеральные владения

en: Fejér
ru: Фейер

en: Feni
ru: Фени

en: Fermo
ru: Фермо

en: Ferrara
ru: Феррара

en: Field & Styling
ru: Поле и стилизация

en: Field Key
ru: Поле ключа

en: Field Label
ru: Этикетка поля

en: Field Placeholder
ru: Заполнитель поля

en: Field Size
ru: Размер поля

en: Field Width
ru: Ширина поля

en: Field key is missing
ru: Ключ поля отсутствует

en: Fields to Show in User Meta
ru: Поля для отображения в пользовательской метаданных

en: Fields to show in sorting dropdown menu
ru: Поля для отображения в выпадающем меню сортировки

en: Fier
ru: Фиери

en: Figuig
ru: Фигиг

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Fijian dollar
ru: Фиджийский доллар

en: File
ru: Файл

en: File Downloads
ru: Загрузки файлов

en: File URL
ru: Ссылка на файл

en: File download error
ru: Ошибка загрузки файла

en: File name
ru: Название файла

en: File upload stopped by extension
ru: Загрузка файла прервана из-за расширения

en: Filename
ru: Название файла

en: Filter
ru: Фильтрация

en: Filter Fields
ru: Фильтрация полей

en: Filter by Type
ru: Фильтр по типу

en: Finland
ru: Финляндия

en: Firenze
ru: Флоренция

en: First & Last Name
ru: Имя и фамилия

en: First Initial of First Name & Last Name
ru: Первые буквы имени и фамилии

en: First Name
ru: Имя

en: First Name & First Initial of Last Name
ru: Имя и первые буквы фамилии

en: First Name Only
ru: Только имя

en: First Name entered by user on registration.
ru: Имя введено пользователем при регистрации.

en: First and Last Names
ru: Имя и фамилия

en: First name
ru: Имя

en: First name of the newly registered user.
ru: Имя нового зарегистрированного пользователя.

en: Fixed number of payments
ru: Фиксированное количество платежей

en: Flat
ru: Плоский

en: Flores
ru: Флорес

en: Florești
ru: Флорешты

en: Florida
ru: Флорида

en: Foggia
ru: Фоджа

en: Font Family
ru: Семейство шрифтов

en: Font Size (px)
ru: Размер шрифта (px)

en: Font Weight
ru: Толщина шрифта

en: Font size in pixel (px) of field values and text on form.
ru: Размер шрифта в пикселях (px) для значений полей и текста на форме.

en: Footer
ru: Подвал

en: Footer Text
ru: Текст в подвале

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their e-mail address.
ru: Для пользователей, не выбравших себе аватар самостоятельно, вы можете отобразить основной логотип или сгенерированный на основе адреса их электронной почты.

en: Force users to fill out this field, otherwise it will be optional.
ru: Заставьте пользователей заполнить это поле, в противном случае оно будет необязательным.

en: Forgot Password Label
ru: Этикетка для забытого пароля

en: Forgot Password?
ru: Забыли пароль?

en: Forgot your password?
ru: Забыли пароль?

en: Forgot?
ru: Забыли?

en: Forlì-Cesena
ru: Форли-Чезена

en: Form Border
ru: Рамка формы

en: Form Settings
ru: Настройки формы

en: Form class not found. Please check if this ProfilePress form actually exist.
ru: Класс формы не найден. Пожалуйста, проверьте, существует ли эта форма ProfilePress на самом деле.

en: Form class not found. Please check if this user profile actually exist in ProfilePress.
ru: Класс формы не найден. Пожалуйста, проверьте, существует ли профиль этого пользователя в ProfilePress.

en: Form title cannot empty
ru: Название формы не может быть пустым

en: Form with similar name exist already.
ru: Форма с аналогичным названием уже существует.

en: Format
ru: Формат

en: Formosa
ru: Формоса

en: Forms
ru: Формы

en: Forms & Profiles
ru: Формы и профили

en: Fquih Ben Salah
ru: Фких-Бен-Салах

en: France
ru: Франция

en: Francisco Morazán
ru: Франсиско Морасан

en: Free State
ru: Фри-Стейт

en: Free Trial
ru: Бесплатный пробный период

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: French Southern Territories
ru: Французские южные территории

en: Fribourg
ru: Фрибур

en: From
ru: С

en: From your account dashboard you can <a href="%1$s">change your password</a> and <a href="%2$s">edit your account details</a>.
ru: На панели управления вашей учетной записи вы можете <a href="%1$s">изменить пароль</a> и <a href="%2$s">редактировать данные вашей учетной записи</a>.

en: Frontend Profile
ru: Фронтенд профиля

en: Frontend Profile Settings
ru: Настройки профиля фронтенда

en: Frosinone
ru: Фрозиноне

en: Fujian / 福建
ru: Фуцзянь

en: Fukui
ru: Фукуи

en: Fukuoka
ru: Фукуока

en: Fukushima
ru: Фукусима

en: Full
ru: Полный

en: Full Stretched Width
ru: Полная растянутая ширина

en: Fès-Dar-Dbibegh
ru: Фес-Дар-Дбибег

en: Fălești
ru: Фалешты

en: Gabon
ru: Габон

en: Gabrovo
ru: Габрово

en: Gaibandha
ru: Гайбандха

en: Galați
ru: Галац

en: Galway
ru: Голвей

en: Galápagos
ru: Галапагос

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Gambian dalasi
ru: Гамбийский даласи

en: Gandaki
ru: Гандаки

en: Gansu / 甘肃
ru: Ганьсу

en: Garissa
ru: Гарисса

en: Gauteng
ru: Гаутенг

en: Gaza
ru: Газа

en: Gaziantep
ru: Газиантеп

en: Gazipur
ru: Газипур

en: Gbarpolu
ru: Гбарполу

en: Geita
ru: Геита

en: General
ru: Основные

en: Geneva
ru: Женева

en: Genova
ru: Генуя

en: Georgia
ru: Грузия

en: Georgian lari
ru: Грузинский лари

en: Germany
ru: Германия

en: Get New Password
ru: Получить новый пароль

en: Get Started
ru: Начать

en: Get Started Creating Your Own Form
ru: Приступайте к созданию собственной формы

en: Get started with Paid Memberships
ru: Начните работу с платными членствами

en: Ghana
ru: Гана

en: Ghana cedi
ru: Ганский седи

en: Gharbia
ru: Гарбия

en: Ghardaïa
ru: Гардаиа

en: Ghazvin (قزوین)
ru: Казвин (قزوین)

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Gibraltar pound
ru: Гибралтарский фунт

en: Gifu
ru: Гифу

en: Gilan (گیلان)
ru: Гилян (گیلان)

en: Gilgit Baltistan
ru: Гилгит-Балтистан

en: Gipuzkoa
ru: Гипускоа

en: Giresun
ru: Гиресун

en: Girona
ru: Жирона

en: Gisborne
ru: Гисборн

en: Giurgiu
ru: Джурджу

en: Giza
ru: Гиза

en: Gjirokastër
ru: Гирокастра

en: Glarus
ru: Гларус

en: Global
ru: Общие

en: Global Pages
ru: Глобальные страницы

en: Global Restrict Access Message
ru: Глобальное сообщение об ограничении доступа

en: Global Restricted Access Message
ru: Глобальное сообщение об ограниченном доступе

en: Global Settings
ru: Глобальные настройки

en: Global Site Access
ru: Глобальный доступ к сайту

en: Glodeni
ru: Глодяны

en: Go Premium
ru: Перейти на Премиум

en: Go to MailOptin Settings
ru: Перейти в настройки MailOptin

en: Go to MailOptin settings
ru: Зайдите в настройки MailOptin

en: Go to Plugins page
ru: Перейти на страницу плагинов

en: Goa
ru: Гоа

en: Goiás
ru: Гояс

en: Golestan (گلستان)
ru: Голестан (گلستان)

en: Gomba
ru: Гомба

en: Gombe
ru: Гомбе

en: Google Fonts
ru: Шрифты Google

en: Gopalganj
ru: Гопалгандж

en: Gorizia
ru: Гориция

en: Gorj
ru: Горж

en: Gorontalo
ru: Горонтало

en: Gracias a Dios
ru: Грасьяс-а-Дьос

en: Granada
ru: Гранада

en: Grand Bassa
ru: Гранд-Басса

en: Grand Cape Mount
ru: Гранд-Кейп-Маунт

en: Grand Gedeh
ru: Гранд-Джиде

en: Grand Kru
ru: Гранд-Кру

en: Graubünden
ru: Граубюнден

en: Gravatar Logo
ru: Логотип Gravatar

en: Greater Accra
ru: Большая Аккра

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Grosseto
ru: Гроссето

en: Group Details
ru: Описание группы

en: Group Name
ru: Название Группы

en: Groups
ru: Группы

en: Guadalajara
ru: Гвадалахара

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guainía
ru: Гуайния

en: Guairá
ru: Гуаира

en: Guam
ru: Гуам

en: Guanacaste
ru: Гуанакасте

en: Guanajuato
ru: Гуанахуато

en: Guangdong / 广东
ru: Гуандун

en: Guangxi Zhuang / 广西壮族
ru: Гуанси-Чжуан

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guatemalan quetzal
ru: Гватемальский кетсаль

en: Guaviare
ru: Гуавьяре

en: Guayas
ru: Гуайас

en: Guelma
ru: Гуэльма

en: Guelmim
ru: Гулимин

en: Guercif
ru: Герсиф

en: Guernsey
ru: Гернси

en: Guernsey pound
ru: Гернсийский фунт

en: Guerrero
ru: Герреро

en: Guimaras
ru: Гимарас

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guinean franc
ru: Гвинейский франк

en: Guizhou / 贵州
ru: Гуйчжоу

en: Gujarat
ru: Гуджарат

en: Gulu
ru: Гулу

en: Guna Yala
ru: Гуна-Яла

en: Gunma
ru: Гумма

en: Guyana
ru: Гайана

en: Guyanese dollar
ru: Гайанский доллар

en: Guárico
ru: Гуарико

en: Győr-Moson-Sopron
ru: Дьёр-Мошон-Шопрон

en: Gümüşhane
ru: Гюмюшхане

en: Habiganj
ru: Хабигандж

en: Hainan / 海南
ru: Хайнань

en: Haiti
ru: Гаити

en: Haitian gourde
ru: Гаитянский гурд

en: Hajdú-Bihar
ru: Хайду-Бихар

en: Hakkari
ru: Хаккяри

en: Half
ru: Половина

en: Hamadan (همدان)
ru: Хамадан (همدان)

en: Hamburg
ru: Гамбург

en: Hanover
ru: Ганновер

en: Hardap
ru: Хардап

en: Harghita
ru: Харгита

en: Haryana
ru: Гайана

en: Haskovo
ru: Хасково

en: Hatay
ru: Хатай

en: Hato Mayor
ru: Ато-Майор

en: Have an account?
ru: У вас есть учетная запись?

en: Have an account? Login
ru: У вас есть аккаунт? Войдите

en: Hawaii
ru: Гавайи

en: Hawke’s Bay
ru: Хокс-Бей

en: Header
ru: Заголовки

en: Header Background
ru: Фон заголовка

en: Header Byline
ru: Верхний колонтитул

en: Header Name
ru: Название заголовка

en: Header Text
ru: Текст заголовка

en: Headline
ru: Заголовок

en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Остров Херд и острова Макдональд

en: Hebei / 河北
ru: Хэбэй

en: Height
ru: Высота

en: Heilongjiang / 黑龙江
ru: Хэйлунцзян

en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
ru: Добро пожаловать, %1$s (не %1$s? <a href="%2$s">Выйти</a>)

en: Henan / 河南
ru: Хэнань

en: Heredia
ru: Эредия

en: Hermanas Mirabal
ru: Эрманас-Мирабаль

en: Herrera
ru: Эррера

en: Hesse
ru: Гессен

en: Heves
ru: Хевеш

en: Hey, I noticed you have been using ProfilePress for at least 7 days now - that's awesome! Could you please do us a BIG favor and give it a %1$s5-star rating on WordPress?%2$s This will help us spread the word and boost our motivation - thanks!
ru: Привет, я заметил, что вы используете ProfilePress как минимум 7 дней - это здорово! Не могли бы вы оказать нам ОГРОМНУЮ услугу и поставить %1$s5 звезд на WordPress?%2$s Это поможет нам распространить информацию и повысить нашу мотивацию - спасибо!

en: Hidalgo
ru: Идальго

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide Required %s
ru: Скрыть требуемое %s

en: Hide Social Links
ru: Спрятать ссылки на соцсети

en: Hide for Logged-in Users
ru: Скрыть для авторизованных пользователей

en: Hide password
ru: Скрыть пароль

en: Hide when a user is logged in:
ru: Скрыть когда пользователь вошел:

en: Higüamo
ru: Игуамо

en: Himachal Pradesh
ru: Химачал-Прадеш

en: Hiroshima
ru: Хиросима

en: Hoima
ru: Хоима

en: Hokkaido
ru: Хоккайдо

en: Homa Bay
ru: Хома Бай

en: Home or Front Page
ru: Главная или первая страница

en: Honduran lempira
ru: Гондурасская лемпира

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: Hong Kong Island
ru: Остров Гонконг

en: Hong Kong dollar
ru: Гонконгский доллар

en: Hormozgan (هرمزگان)
ru: Хормозган (هرمزگان)

en: Houaphanh
ru: Хуапхан

en: Howland Island
ru: Остров Хауланд

en: Huambo
ru: Уамбо

en: Huancavelica
ru: Уанкавелика

en: Hubei / 湖北
ru: Хубэй

en: Huehuetenango
ru: Уэуэтенанго

en: Huelva
ru: Уэльва

en: Huesca
ru: Уэска

en: Huila
ru: Хуила

en: Hunan / 湖南
ru: Хунань

en: Hunedoara
ru: Хунедоара

en: Hungarian forint
ru: Венгерский форинт

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Huánuco
ru: Уануко

en: Huíla
ru: Уила

en: Hyogo
ru: Хёго

en: Hîncești
ru: Хынчешты

en: I have read and agree to the website %s
ru: Я прочитал(а) и принимаю %s сайта

en: IP Address
ru: IP адрес

en: Ialomița
ru: Яломица

en: Ialoveni
ru: Яловены

en: Iași
ru: Яссы

en: Ibanda
ru: Ибанда

en: Ibaraki
ru: Ибараки

en: Ica
ru: Ика

en: Iceland
ru: Исландия

en: Icelandic kr&oacute;na
ru: Исландская крона

en: Icon
ru: Значок

en: Icon Alignment
ru: Выравнивание значка

en: Idaho
ru: Айдахо

en: Identicon (Generated)
ru: Identicon (Сгенерировано)

en: If enabled, users will be able to filter members in this directory
ru: Если включено, пользователи смогут фильтровать членов в этом каталоге

en: If you are enjoying ProfilePress and find it useful, please consider leaving a ★★★★★ review on WordPress.org. %sLeave a Review%s
ru: Если вы удовлетворены ProfilePress и находите его полезным, пожалуйста оставьте ★★★★★ обзор на WordPress.org. %sОставить обзор%s

en: If you do not want to show all members, select the user roles to appear in this directory.
ru: Если вы не хотите показывать всех членов, выберите роли пользователей, которые будут отображаться в этом каталоге.

en: If you select a "Terms" page, customers will be asked if they accept them when checking out.
ru: Если вы выберете страницу "Условия", покупателям будет предложено принять их при оформлении заказа.

en: Ifrane
ru: Ифран

en: Ifugao
ru: Ифугао

en: Iganga
ru: Иганга

en: Ilaam (ایلام)
ru: Илам (ایلام)

en: Ilfov
ru: Илфов

en: Illinois
ru: Иллинойс

en: Illizi
ru: Иллизи

en: Ilocos Norte
ru: Северный Илокос

en: Ilocos Sur
ru: Южный Илокос

en: Iloilo
ru: Илоило

en: Image
ru: Картинка

en: Image File
ru: Файл изображения

en: Imbabura
ru: Имбабура

en: Imo
ru: Имо

en: Imperia
ru: Империя

en: Inactive
ru: Неактивно

en: Independencia
ru: Индепенденсия

en: India
ru: Индия

en: Indian rupee
ru: Индийская рупия

en: Indiana
ru: Индиана

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Indonesian rupiah
ru: Индонезийская рупия

en: Inezgane-Aït Melloul
ru: Инезган-Айт Меллул

en: Inhambane
ru: Иньямбане

en: Initial Order
ru: Исходный порядок

en: Inner Mongolia / 內蒙古
ru: Внутренняя Монголия

en: Insert
ru: Вставить

en: Insert file URL
ru: Вставьте URL файла

en: Insert into Post
ru: Вставить в Сообщение

en: Inside
ru: Внутри

en: Install MailOptin
ru: Установить MailOptin

en: Install MailOptin from the WordPress.org plugin repository.
ru: Установить плагин MailOptin из репозитория WordPress.org.

en: Install Now
ru: Установить сейчас

en: Install and Activate MailOptin
ru: Установите и активируйте MailOptin

en: Installing...
ru: Установка...

en: Integrations
ru: Интеграции

en: Intibucá
ru: Интибука

en: Invalid Publishable Key for current mode. Publishable Key should begin with <code>pk_live_</code>.
ru: Неверный ключ для текущего режима. Ключ должен начинаться с <code>pk_live_</code>.

en: Invalid Publishable Key for current mode. Publishable Key should begin with <code>pk_test_</code>.
ru: Неверный ключ для текущего режима. Ключ должен начинаться с <code>pk_test_</code>.

en: Invalid Publishable Key. Publishable Key should begin with <code>pk_</code>.
ru: Недопустимый публикуемый ключ. Ключ для публикации должен начинаться с <code>pk_</code>.

en: Invalid Secret Key for current mode. Secret Key should begin with <code>sk_live_</code>.
ru: Недопустимый секретный ключ для текущего режима. Секретный ключ должен начинаться с <code>sk_live_</code>.

en: Invalid Secret Key for current mode. Secret Key should begin with <code>sk_test_</code>.
ru: Неверный секретный ключ для текущего режима. Секретный ключ должен начинаться с <code>sk_test_</code>.

en: Invalid Secret Key. Secret Key should begin with <code>sk_</code>.
ru: Неверный секретный ключ. Секретный ключ должен начинаться с <code>sk_</code>.

en: Invalid membership plan.
ru: Некорректный тариф подписки

en: Invalid order
ru: Неверный заказ

en: Invite Codes
ru: Пригласительные коды

en: Ionian Islands
ru: Ионические острова

en: Iowa
ru: Айова

en: Iran
ru: Иран

en: Iranian rial
ru: Иранский риал

en: Iranian toman
ru: Иранский томан

en: Iraq
ru: Ирак

en: Iraqi dinar
ru: Иракский динар

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Iringa
ru: Иринга

en: Isabela
ru: Исабела

en: Isernia
ru: Изерния

en: Isfahan (اصفهان)
ru: Исфахан (اصفهان)

en: Ishikawa
ru: Исикава

en: Isingiro
ru: Исингиро

en: Isiolo
ru: Исиоло

en: Islamabad Capital Territory
ru: Федеральная столичная территория (Исламабад)

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Ismailia
ru: Исмаилия

en: Isparta
ru: Ыспарта

en: Israel
ru: Израиль

en: Israeli new shekel
ru: Новый израильский шекель

en: It allows you to build multilingual login, registration, password reset and edit profile forms.
ru: Он позволяет создавать многоязычные формы входа, регистрации, сброса пароля и редактирования профилей.

en: It must be unique for each field, not a reserve text, in lowercase letters only with an underscore ( _ ) separating words e.g job_title
ru: Он должен быть уникальным для каждого поля, а не резервным текстом, только строчными буквами с подчеркиванием ( _ ), разделяющим слова, например job_title

en: Italy
ru: Италия

en: Itapúa
ru: Итапуа

en: Item
ru: Товар

en: Item Description
ru: Описание элемента

en: Ivory Coast
ru: Кот-д'Ивуар

en: Iwate
ru: Иватэ

en: Izabal
ru: Изабал

en: Iğdır
ru: Ыгдыр

en: Jalapa
ru: Халапа

en: Jalisco
ru: Халиско

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Jamaican dollar
ru: Ямайский доллар

en: Jamalpur
ru: Джамалпур

en: Jambi
ru: Джамби

en: Jammu and Kashmir
ru: Джамму и Кашмир

en: Janakpur
ru: Джанакпур

en: Japan
ru: Япония

en: Japanese yen
ru: Японская йена

en: Jarvis Island
ru: Остров Джарвис

en: Jashore
ru: Джассор

en: Jawa Barat
ru: Западная Ява

en: Jawa Tengah
ru: Центральная Ява

en: Jawa Timur
ru: Восточная Ява

en: Jaén
ru: Хаэн

en: Jerada
ru: Джерада

en: Jersey
ru: Джерси

en: Jersey pound
ru: Джерсийский фунт

en: Jhalokati
ru: Джалокати

en: Jharkhand
ru: Джаркханд

en: Jhenaidah
ru: Дженайда

en: Jiangsu / 江苏
ru: Цзянсу

en: Jiangxi / 江西
ru: Цзянси

en: Jigawa
ru: Джигава

en: Jijel
ru: Джиджель

en: Jilin / 吉林
ru: Гирин

en: Jinja
ru: Джинджа

en: Jinotega
ru: Хинотега

en: Johnston Atoll
ru: Атолл Джонстон

en: Johor
ru: Джохор

en: Jordan
ru: Иордания

en: Jordanian dinar
ru: Иорданский динар

en: Joypurhat
ru: Джайпурхат

en: Jujuy
ru: Жужуй

en: Junín
ru: Хунин

en: Jura
ru: Юра

en: Jutiapa
ru: Хутьяпа

en: Jász-Nagykun-Szolnok
ru: Яс-Надькун-Сольнок

en: Kaabong
ru: Каабонг

en: Kabale
ru: Кабале

en: Kabarole
ru: Кабароле

en: Kaberamaido
ru: Каберамайдо

en: Kaduna
ru: Кадуна

en: Kafr el-Sheikh
ru: Кафр-эш-Шейх

en: Kagadi
ru: Кагади

en: Kagawa
ru: Кагава

en: Kagera
ru: Кагера

en: Kagoshima
ru: Кагосима

en: Kahramanmaraş
ru: Кахраманмараш

en: Kajiado
ru: Каджиадо

en: Kakamega
ru: Какамега

en: Kakumiro
ru: Какумиро

en: Kalangala
ru: Калангала

en: Kalasin
ru: Каласин

en: Kalimantan Barat
ru: Западный Калимантан

en: Kalimantan Selatan
ru: Южный Калимантан

en: Kalimantan Tengah
ru: Центральный Калимантан

en: Kalimantan Timur
ru: Восточный Калимантан

en: Kalimantan Utara
ru: Северный Калимантан

en: Kalinga
ru: Калинга

en: Kaliro
ru: Калиро

en: Kalungu
ru: Калунгу

en: Kampala
ru: Кампала

en: Kamphaeng Phet
ru: Кампхэнгпхет

en: Kamuli
ru: Камули

en: Kamwenge
ru: Камвенге

en: Kanagawa
ru: Канагава

en: Kanchanaburi
ru: Канчанабури

en: Kano
ru: Кано

en: Kansas
ru: Канзас

en: Kanungu
ru: Канунгу

en: Kaolack
ru: Каолак

en: Kapchorwa
ru: Капчорва

en: Kapelebyong
ru: Капелебйонг

en: Karabük
ru: Карабюк

en: Karaman
ru: Караман

en: Karas
ru: Карас

en: Kardzhali
ru: Кырджали

en: Karnali
ru: Карнали

en: Karnataka
ru: Карнатака

en: Kars
ru: Карс

en: Kasanda
ru: Касанда

en: Kasese
ru: Касесе

en: Kastamonu
ru: Кастамону

en: Katakwi
ru: Катакви

en: Katavi
ru: Катави

en: Katsina
ru: Кацина

en: Kavango East
ru: Восточное Каванго

en: Kavango West
ru: Западное Каванго

en: Kayseri
ru: Кайсери

en: Kayunga
ru: Кайунга

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kazakhstani tenge
ru: Казахстанский тенге

en: Kebbi
ru: Кебби

en: Kedah
ru: Кедах

en: Keep your subscribers engaged with daily, weekly and monthly email digest of published posts.
ru: Поддерживайте своих подписчиков ежедневным, еженедельным и ежемесячным дайджестом опубликованных постов по электронной почте.

en: Kelaat Sraghna
ru: Эль-Келаа-Де-Срагна

en: Kelantan
ru: Келантан

en: Kentucky
ru: Кентукки

en: Kenya
ru: Кения

en: Kenyan shilling
ru: Кенийский шиллинг

en: Kepulauan Riau
ru: Острова Риау

en: Kerala
ru: Керала

en: Kericho
ru: Керичо

en: Kerman (کرمان)
ru: Керман (کرمان)

en: Kermanshah (کرمانشاه)
ru: Керманшах (کرمانشاه)

en: Kerry
ru: Керри

en: Khagrachhari
ru: Кхаграчхари

en: Khammouane
ru: Кхаммуан

en: Khemisset
ru: Хемиссет

en: Khenchela
ru: Хеншела

en: Khomas
ru: Кхомас

en: Khon Kaen
ru: Кхонкэн

en: Khouribga
ru: Хурибга

en: Khulna
ru: Кхулна

en: Khuzestan (خوزستان)
ru: Хузестан (خوزستان)

en: Khyber Pakhtunkhwa
ru: Хайбер-Пахтунхва

en: Khénifra
ru: Хенифра

en: Kiambu
ru: Киамбу

en: Kibaale
ru: Кибале

en: Kiboga
ru: Кибога

en: Kibuku
ru: Кибуку

en: Kigoma
ru: Кигома

en: Kikuube
ru: Кикуубе

en: Kildare
ru: Килдер

en: Kilifi
ru: Килифи

en: Kilimanjaro
ru: Килиманджаро

en: Kilis
ru: Килис

en: Kilkenny
ru: Килкенни

en: Kingman Reef
ru: Риф Кингмен

en: Kingston
ru: Кингстон

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Kirinyaga
ru: Кириньяга

en: Kiruhura
ru: Кирухура

en: Kiryandongo
ru: Кирьандонго

en: Kishoreganj
ru: Кишоргандж

en: Kisii
ru: Кисии

en: Kisoro
ru: Кисоро

en: Kisumu
ru: Кисуму

en: Kitgum
ru: Китгум

en: Kitui
ru: Китуй

en: Koboko
ru: Кобоко

en: Kocaeli
ru: Коджаэли

en: Kochi
ru: Коти

en: Kogi
ru: Коги

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
ru: Кохгилуйе и Бойерахмед (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kolda
ru: Колда

en: Kole
ru: Коле

en: Komárom-Esztergom
ru: Комаром-Эстергом

en: Konya
ru: Конья

en: Korçë
ru: Корча

en: Koshi
ru: Коси

en: Kotido
ru: Котидо

en: Kouffo
ru: Куффо

en: Kowloon
ru: Коулун

en: Krabi
ru: Краби

en: Kuala Lumpur
ru: Куала-Лумпур

en: Kuando Kubango
ru: Квандо-Кубанго

en: Kukës
ru: Кукес

en: Kumamoto
ru: Кумамото

en: Kumi
ru: Куми

en: Kunene
ru: Кунене

en: Kurdistan / کردستان)
ru: Курдистан (کردستان)

en: Kurigram
ru: Куриграм

en: Kushtia
ru: Куштия

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kuwaiti dinar
ru: Кувейтский динар

en: KwaZulu-Natal
ru: Квазулу-Натал

en: Kwale
ru: Квале

en: Kwania
ru: Кваниа

en: Kwanza-Norte
ru: Северная Кванза

en: Kwanza-Sul
ru: Южная Кванза

en: Kwara
ru: Квара

en: Kween
ru: Квеен

en: Kyankwanzi
ru: Кьянкванзи

en: Kyegegwa
ru: Кьегегва

en: Kyenjojo
ru: Кьенжожо

en: Kyotera
ru: Кйотера

en: Kyoto
ru: Киото

en: Kyrgyzstan
ru: Кыргызстан

en: Kyrgyzstani som
ru: Киргизский сом

en: Kyustendil
ru: Кюстендил

en: Kénitra
ru: Кенитра

en: Kütahya
ru: Кютахья

en: Kırklareli
ru: Кыркларели

en: Kırıkkale
ru: Кырыккале

en: Kırşehir
ru: Кыршехир

en: L'Aquila
ru: Л’Аквила

en: La Altagracia
ru: Ла-Альтаграсия

en: La Araucanía
ru: Араукания

en: La Guaira (Vargas)
ru: Ла-Гуайра (Варгас)

en: La Guajira
ru: Ла-Гуахира

en: La Libertad
ru: Ла-Либертад

en: La Pampa
ru: Ла-Пампа

en: La Paz
ru: Ла-Пас

en: La Rioja
ru: Риоха

en: La Romana
ru: Ла-Романа

en: La Spezia
ru: Специя

en: La Union
ru: Ла-Унион

en: La Unión
ru: Ла-Уньон

en: La Vega
ru: Ла-Вега

en: Label
ru: Этикетка

en: Label Display
ru: Отображение меток

en: Label for "edit profile" link:
ru: Метка для ссылки "Редактировать профиль":

en: Label for logout link:
ru: Метка для ссылки выхода:

en: Labels & Text
ru: Этикетки и текст

en: Labuan
ru: Лабуан

en: Laghouat
ru: Лагуат

en: Lagos
ru: Лагос

en: Laguna
ru: Лагуна

en: Laikipia
ru: Лайкипия

en: Lakshadeep
ru: Лакшадвип

en: Lakshmipur
ru: Лакшмипур

en: Lalmonirhat
ru: Лалмонирхат

en: Lambayeque
ru: Ламбаеке

en: Lampang
ru: Лампанг

en: Lamphun
ru: Лампхун

en: Lampung
ru: Лампунг

en: Lamu
ru: Ламу

en: Lamwo
ru: Ламво

en: Lanao del Norte
ru: Северный Ланао

en: Lanao del Sur
ru: Южный Ланао

en: Lao kip
ru: Лаосский кип

en: Laois
ru: Лиишь

en: Laos
ru: Лаос

en: Lara
ru: Лара

en: Larache
ru: Лараш

en: Large
ru: Большой

en: Las Palmas
ru: Лас-Пальмас

en: Last & First Name
ru: Фамилия и Имя

en: Last 30 Days
ru: За последние 30 дней

en: Last Login
ru: Последний вход

en: Last Month
ru: Прошлый месяц

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Last Name entered by user on registration.
ru: Фамилия введена пользователем при регистрации.

en: Last Quarter
ru: Прошлый квартал

en: Last Week
ru: Прошлая неделя

en: Last Year
ru: В прошлом году

en: Last and First Names
ru: Фамилия и имя

en: Last name
ru: Фамилия

en: Last name of the newly registered user.
ru: Фамилия нового зарегистрированного пользователя.

en: Latina
ru: Латина

en: Latvia
ru: Латвия

en: Lavalleja
ru: Лавальеха

en: Layout
ru: Макет

en: Laâyoune
ru: Эль-Аюн

en: Learn More
ru: Подробнее

en: Learn more
ru: Узнать больше

en: Leave the "custom URL" field empty to fallback to the selected page.
ru: Оставьте поле "пользовательский URL" пустым, чтобы вернуться к выбранной странице.

en: Lebanese pound
ru: Ливанский фунт

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Lecce
ru: Лечче

en: Lecco
ru: Лекко

en: Left
ru: Слева

en: Leitrim
ru: Литрим

en: Lempira
ru: Лемпира

en: Leova
ru: Леова

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Lesotho loti
ru: Лоти Лесото

en: Let users log in to your website via a one-time URL sent to their email addresses.
ru: Позвольте пользователям входить на ваш сайт через одноразовый URL-адрес, отправленный на их адреса электронной почты.

en: Leyte
ru: Лейте

en: Lezhë
ru: Лежа

en: León
ru: Леон

en: Liaoning / 辽宁
ru: Ляонин

en: Liberia
ru: Либерия

en: Liberian dollar
ru: Либерийский доллар

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
ru: Либертадор-Хенераль-Бернардо-О’Хиггинс

en: Libya
ru: Ливия

en: Libyan dinar
ru: Ливийский динар

en: License
ru: Лицензия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Lifetime
ru: Время существования

en: Lima
ru: Лима

en: Limerick
ru: Лимерик

en: Limit the total amount of redemptions for this coupon. Leave blank for unlimited.
ru: Ограничьте общее количество использований этого купона. Оставьте поле пустым для неограниченного количества.

en: Limpopo
ru: Лимпопо

en: Limón
ru: Лимон

en: Lindi
ru: Линди

en: Link To
ru: Ссылка на

en: Lira
ru: Лира

en: Lithuania
ru: Литва

en: Littoral
ru: Литтораль

en: Live
ru: В реальном времени

en: Live Preview
ru: Предварительный просмотр

en: Livorno
ru: Ливорно

en: Lleida
ru: Льейда

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Lodi
ru: Лоди

en: Loei
ru: Лей

en: Lofa
ru: Лофа

en: Log In
ru: Вход

en: Log Out
ru: Выйти

en: Log in
ru: Войти

en: Log in to Download Files
ru: Авторизуйтесь, чтобы скачать файлы

en: Log out
ru: Выйти

en: Logged in users
ru: Авторизованные пользователи

en: Logged out users
ru: Пользователи, вышедшие из системы

en: Logged-in Users
ru: Зарегистрированные пользователи

en: Login
ru: Вход

en: Login / Sign up
ru: Вход / Регистрация

en: Login Form
ru: Форма входа

en: Login Label
ru: Метка Логин

en: Login Redirect
ru: Перенаправление входа

en: Login Redirect Based on Membership Plan
ru: Перенаправление входа на основе тарифа участника

en: Login Redirect Based on User Role
ru: Перенаправление входа в систему на основе роли пользователя

en: Login Settings
ru: Настройки входа

en: Login page
ru: Страница входа

en: Login text:
ru: Текст логина:

en: Login with Email or Username
ru: Вход с помощью электронной почты или имени пользователя

en: Logo
ru: Логотип

en: Logout
ru: Выйти

en: Logs
ru: Журналы

en: Loja
ru: Лоха

en: Longford
ru: Лонгфорд

en: Lopburi
ru: Лопбури

en: Loreto
ru: Лорето

en: Los Lagos
ru: Лос-Лагос

en: Los Ríos
ru: Лос-Риос

en: Los Santos
ru: Лос-Сантос

en: Lost your password?
ru: Забыли свой пароль?

en: Lost-password text:
ru: Текст забытого пароля:

en: Louga
ru: Луга

en: Louisiana
ru: Луизиана

en: Louth
ru: Лаут

en: Lovech
ru: Ловеч

en: Lower Saxony
ru: Нижняя Саксония

en: Luanda
ru: Луанда

en: Luang Namtha
ru: Луангнамтха

en: Luang Prabang
ru: Луангпхабанг

en: Luapula
ru: Луапула

en: Lucca
ru: Лукка

en: Lucid Tab Widget
ru: Виджет Lucid Tab

en: Lugo
ru: Луго

en: Lumbini
ru: Лумбини

en: Lunda-Norte
ru: Северная Лунда

en: Lunda-Sul
ru: Южная Лунда

en: Luristan (لرستان)
ru: Лурестан (لرستان)

en: Lusaka
ru: Лусака

en: Luuka
ru: Луука

en: Luwero
ru: Луверо

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Luxor
ru: Луксор

en: Luzern
ru: Люцерн

en: Lwengo
ru: Лвенго

en: Lyantonde
ru: Льантонде

en: Macanese pataca
ru: Патака Макао

en: Macao
ru: Макао

en: Macao / 澳门
ru: Макао

en: Macedonian denar
ru: Македонский динар

en: Macerata
ru: Мачерата

en: Machakos
ru: Мачакос

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Madaripur
ru: Мадарипур

en: Madhya Pradesh
ru: Мадхья-Прадеш

en: Madre de Dios
ru: Мадре-де-Дьос

en: Madrid
ru: Мадрид

en: Madriz
ru: Мадрис

en: Mae Hong Son
ru: Мэхонгсон

en: Magallanes
ru: Магальянес

en: Magdalena
ru: Магдалена

en: Maguindanao
ru: Магинданао

en: Magura
ru: Магура

en: Maha Sarakham
ru: Махасаракхам

en: Mahakali
ru: Махакали

en: Maharashtra
ru: Махараштра

en: MailOptin Installed & Activated
ru: Плагин MailOptin установлен и активирован

en: MailOptin screenshot
ru: Снимок экрана MailOptin

en: Maine
ru: Мэн

en: Makueni
ru: Макуени

en: Malacca (Melaka)
ru: Малакка

en: Malagasy ariary
ru: Малагасийский ариари

en: Malanje
ru: Маланже

en: Malatya
ru: Малатья

en: Malawi
ru: Малави

en: Malawian kwacha
ru: Малавийская квача

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Malaysian ringgit
ru: Малайзийский ринггит

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Maldivian rufiyaa
ru: Мальдивская руфия

en: Maldonado
ru: Мальдонадо

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Maluku
ru: Малуку

en: Maluku Utara
ru: Северное Малуку

en: Manabí
ru: Манаби

en: Manafwa
ru: Манафва

en: Manage Subscription
ru: Управление подпиской

en: Managua
ru: Манагуа

en: Manawatu-Wanganui
ru: Манавату-Уангануи

en: Manchester
ru: Манчестер

en: Mandera
ru: Мандера

en: Manica
ru: Маника

en: Manikganj
ru: Маникгандж

en: Manipur
ru: Манипур

en: Manisa
ru: Маниса

en: Manitoba
ru: Манитоба

en: Mantova
ru: Мантуя

en: Manx pound
ru: Фунт Острова Мэн

en: Manyara
ru: Маньяра

en: Maputo
ru: Мапуту

en: Maputo Province
ru: Провинция Мапуту

en: Mara
ru: Мара

en: Maracha
ru: Марача

en: Maramureș
ru: Марамуреш

en: Maranhão
ru: Мараньян

en: Mardin
ru: Мардин

en: Margibi
ru: Маргиби

en: Marinduque
ru: Мариндуке

en: Markazi (مرکزی)
ru: Меркези (مرکزی)

en: Marlborough
ru: Марлборо

en: Marrakech
ru: Марракеш

en: Marrakech-Medina
ru: Марракеш-Медина

en: Marrakech-Menara
ru: Марракеш-Менара

en: Marsabit
ru: Марсабит

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Maryland
ru: Мэриленд

en: María Trinidad Sánchez
ru: Мария-Тринидад-Санчес

en: Masaka
ru: Масака

en: Masaya
ru: Масая

en: Masbate
ru: Масбате

en: Mascara
ru: Маскара

en: Masindi
ru: Масинди

en: Massa-Carrara
ru: Масса-Каррара

en: Massachusetts
ru: Массачусетс

en: Matagalpa
ru: Матагальпа

en: Matera
ru: Матера

en: Material
ru: Материальный

en: Mato Grosso
ru: Мату-Гросу

en: Mato Grosso do Sul
ru: Мату-Гросу-ду-Сул

en: Matrouh
ru: Матрух

en: Maule
ru: Мауле

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritanian ouguiya
ru: Мавританская угия

en: Mauritian rupee
ru: Маврикийская рупия

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Maximum Redemptions
ru: Максимальное количество погашений

en: Maximum Value
ru: Максимальное значение

en: Maximum upload file size: %d%s.
ru: Максимальный размер загружаемого файла: %d%s.

en: Mayo
ru: Мэйо

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Mayuge
ru: Майуге

en: Mazandaran (مازندران)
ru: Мазендеран (مازندران)

en: Mbale
ru: Мбале

en: Mbarara
ru: Мбарара

en: Mbeya
ru: Мбея

en: Meath
ru: Мит

en: Mechi
ru: Мечи

en: Mecklenburg-Vorpommern
ru: Мекленбург-Передняя Померания

en: Medium
ru: Средний

en: Meghalaya
ru: Мегхалая

en: Mehedinți
ru: Мехединци

en: Meherpur
ru: Мехерпур

en: Meknès
ru: Мекнес

en: Melange
ru: Меланж

en: Melange Form
ru: Форма Меланж

en: Melange combines login, registration & password reset forms in a single form.
ru: Melange объединяет формы входа, регистрации и сброса пароля в одной форме.

en: Melange is a way to combine login, registration & password reset forms in a single form.
ru: Melange - это способ объединить формы входа, регистрации и сброса пароля в одной форме.

en: Melilla
ru: Мелилья

en: Member Directories
ru: Каталог пользователей

en: Member Directory
ru: Каталог участников

en: Member directory class not found. Please check it actually exist in ProfilePress.
ru: Не найден класс каталога зарегистрированных пользователей. Пожалуйста, проверьте, существует ли он в ProfilePress.

en: Membership Plan
ru: Членский план

en: Membership Plans
ru: Планы членства

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
ru: Недостаточно памяти. Пожалуйста, попробуйте другой файл, с меньшим размером.

en: Mendoza
ru: Мендоса

en: Menu Background
ru: Фон меню

en: Menu Tab Text
ru: Текст вкладки меню

en: Meru
ru: Меу

en: Message Body
ru: Тело сообщения

en: Message to show to unauthorized users
ru: Сообщение для показа неавторизованным пользователям

en: Messina
ru: Мессина

en: Meta
ru: Мета

en: Method
ru: Метод

en: Metro Manila
ru: Столичный регион

en: Mexican peso
ru: Мексиканский песо

en: Mexico
ru: Мексика

en: Michigan
ru: Мичиган

en: Michoacán
ru: Мичоакан

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Midelt
ru: Мидельт

en: Midway Atoll
ru: Атолл Мидуэй

en: Mie
ru: Миэ

en: Migori
ru: Мигори

en: Mila
ru: Мила

en: Milano
ru: Милан

en: Minas Gerais
ru: Минас-Жерайс

en: Minimum Value
ru: Минимальное значение

en: Minnesota
ru: Миннесота

en: Minya
ru: Миниа

en: Miranda
ru: Миранда

en: Misamis Occidental
ru: Западный Мисамис

en: Misamis Oriental
ru: Восточный Мисамис

en: Misiones
ru: Мисьонес

en: Mismatch
ru: Несовпадение

en: Missing a temporary folder
ru: Временная папка не найдена

en: Mississippi
ru: Миссисипи

en: Missouri
ru: Миссури

en: Mitooma
ru: Митоома

en: Mityana
ru: Митьана

en: Miyagi
ru: Мияги

en: Miyazaki
ru: Миядзаки

en: Mizoram
ru: Мизорам

en: Modena
ru: Модена

en: Mohammedia
ru: Мохаммедия

en: Moldova
ru: Молдова

en: Moldovan leu
ru: Молдавский лей

en: Mombasa
ru: Момбаса

en: Monaco
ru: Монако

en: Monagas
ru: Монагас

en: Monaghan
ru: Монахан

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
ru: Монгольский тугрик

en: Mono
ru: Моно

en: Monseñor Nouel
ru: Монсеньор-Ноуэль

en: MonsterID (Generated)
ru: MonsterID (Сгенерировано)

en: Montana
ru: Монтана

en: Monte Cristi
ru: Монте-Кристи

en: Monte Plata
ru: Монте-Плата

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Montevideo
ru: Монтевидео

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Months
ru: Месяцы

en: Montserrado
ru: Монтсеррадо

en: Montserrat
ru: Монсеррат

en: Monufia
ru: Аль-Минуфия

en: Monza e della Brianza
ru: Монца и Брианца

en: Moquegua
ru: Мокегуа

en: Morazán
ru: Морасан

en: More Filters
ru: Больше фильтров

en: Morelos
ru: Морелос

en: Moroccan dirham
ru: Марокканский дирхам

en: Morocco
ru: Марокко

en: Morogoro
ru: Морогоро

en: Morona-Santiago
ru: Морона-Сантьяго

en: Moroto
ru: Морото

en: Mostaganem
ru: Мостаганем

en: Moulay Yacoub
ru: Мулай-Якуб

en: Moulvibazar
ru: Маулвибазар

en: Mountain Province
ru: Горная провинция

en: Moxico
ru: Мошико

en: Moyo
ru: Мойо

en: Mozambican metical
ru: Мозамбикский метикал

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Mpigi
ru: Мпиги

en: Mpumalanga
ru: Мпумаланга

en: Mtwara
ru: Мтвара

en: Mubende
ru: Мубенде

en: Muchinga
ru: Мучинга

en: Mukdahan
ru: Мукдахан

en: Mukono
ru: Муконо

en: Multiple Selection
ru: Множественный выбор

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
ru: Лима, муниципалитет

en: Munshiganj
ru: Муншигандж

en: Murang’a
ru: Муранга

en: Murcia
ru: Мурсия

en: Mureș
ru: Муреш

en: Muğla
ru: Мугла

en: Muş
ru: Муш

en: Mwanza
ru: Мванза

en: My Account
ru: Мой аккаунт

en: My Account Page
ru: Страница "Мой аккаунт"

en: My Account Settings
ru: Настройки учетной записи

en: My Account edit profile form (default)
ru: Форма редактирования профиля "Моя учетная запись" (по умолчанию)

en: My Profile
ru: Мой профиль

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Mymensingh
ru: Мименсингх

en: Mystery Man
ru: Таинственный Человек

en: Málaga
ru: Малага

en: Médiouna
ru: Медиуна

en: Médéa
ru: Медеа

en: Mérida
ru: Мерида

en: M’Sila
ru: Мсила

en: M’diq-Fnideq
ru: Мдик-Фнидек

en: NEW
ru: НОВЫЙ

en: Naama
ru: Наама

en: Nabilatuk
ru: Набилатук

en: Nador
ru: Надор

en: Nagaland
ru: Нагаленд

en: Nagano
ru: Нагано

en: Nagasaki
ru: Нагасаки

en: Nairobi County
ru: Найроби

en: Nakapiripirit
ru: Накапирипирит

en: Nakaseke
ru: Накасеке

en: Nakasongola
ru: Накасонгола

en: Nakhon Nayok
ru: Накхоннайок

en: Nakhon Pathom
ru: Накхонпатхом

en: Nakhon Phanom
ru: Накхонпханом

en: Nakhon Ratchasima
ru: Накхонратчасима

en: Nakhon Sawan
ru: Накхонсаван

en: Nakhon Si Thammarat
ru: Накхонситхаммарат

en: Nakuru
ru: Накуру

en: Namayingo
ru: Намайиндо

en: Name
ru: Имя

en: Namibe
ru: Намибе

en: Namibia
ru: Намибия

en: Namibian dollar
ru: Намибийский доллар

en: Namisindwa
ru: Намисиндва

en: Nampula
ru: Нампула

en: Namutumba
ru: Намутумба

en: Nan
ru: Нан

en: Nandi
ru: Нанди

en: Naogaon
ru: Наогаон

en: Napak
ru: Напак

en: Napo
ru: Напо

en: Napoli
ru: Наполи

en: Nara
ru: Нара

en: Narathiwat
ru: Наратхиват

en: Narayanganj
ru: Нараянгандж

en: Narayani
ru: Нараяни

en: Nariño
ru: Нариньо

en: Narok
ru: Нарок

en: Narsingdi
ru: Нарсингди

en: Nasarawa
ru: Насарава

en: Natore
ru: Натор

en: Nauru
ru: Науру

en: Navarra
ru: Наварра

en: Navassa Island
ru: Остров Навасса

en: Nawabganj
ru: Навабгандж

en: Nayarit
ru: Наярит

en: Neamț
ru: Нямц

en: Nebbi
ru: Небби

en: Nebraska
ru: Небраска

en: Need Support?
ru: Нужна поддержка?

en: Negeri Sembilan
ru: Негри-Сембилан

en: Negros Occidental
ru: Западный Негрос

en: Negros Oriental
ru: Восточный Негрос

en: Nelson
ru: Нельсон

en: Nepal
ru: Непал

en: Nepalese rupee
ru: Непальская рупия

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Netherlands Antillean guilder
ru: Нидерландский антильский гульден

en: Netrakona
ru: Нетрокона

en: Neuchâtel
ru: Невшатель

en: Neuquén
ru: Неукен

en: Nevada
ru: Невада

en: Nevşehir
ru: Невшехир

en: New
ru: Новый

en: New Account
ru: Новая учетная запись

en: New Brunswick
ru: Нью-Брансуик

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: New Hampshire
ru: Нью-Гемпшир

en: New Jersey
ru: Нью-Джерси

en: New Mexico
ru: Нью-Мексико

en: New Order
ru: Новый заказ

en: New Order #{{order_id}}
ru: Новый заказ #{{order_id}}

en: New Order Admin Notification
ru: Уведомление администратора о новом заказе

en: New Order Receipt
ru: Квитанция о новом заказе

en: New South Wales
ru: Новый Южный Уэльс

en: New Taiwan dollar
ru: Новый тайваньский доллар

en: New Territories
ru: Новые территории

en: New User Admin Notification
ru: Уведомление администратора о новом пользователе

en: New User Role
ru: Новая роль пользователя

en: New Valley
ru: Новая Долина

en: New York
ru: Нью-Йорк

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: New Zealand dollar
ru: Новозеландский доллар

en: New password
ru: Новый пароль

en: Newest Users First
ru: Сначала новые пользователи

en: Newfoundland and Labrador
ru: Ньюфаундленд и Лабрадор

en: Ngora
ru: Нгора

en: Ngöbe-Buglé
ru: Нгобе-Бугле

en: Niassa
ru: Ньяса

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
ru: Никарагуанская кордоба

en: Nickname
ru: Ник

en: Nidwalden
ru: Нидвальден

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Nigerian naira
ru: Нигерийская найра

en: Niigata
ru: Ниигата

en: Nilphamari
ru: Нилпхамари

en: Nimba
ru: Нимба

en: Ningxia Hui / 宁夏
ru: Нинся-Хуэй

en: Nisporeni
ru: Ниспорены

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Niğde
ru: Нигде

en: Njombe
ru: Нджомб

en: No
ru: Нет

en: No Result Text
ru: Текст без результата

en: No Thanks
ru: Нет, спасибо

en: No billing address set.
ru: Платёжный адрес не задан.

en: No checkbox choice found.
ru: Выбор флажка не найден.

en: No custom field available. %sClick here to create one%s.
ru: Нет доступных настроек полей. %sНажмите для создания%s.

en: No customers found.
ru: Клиентов не найдено.

en: No dropdown option found.
ru: Выпадающий вариант не найден.

en: No email available.
ru: E-mail недоступно.

en: No file was uploaded
ru: Файл не загружен

en: No form is currently available. %sConsider creating one%s
ru: Нет доступных форм. %sСоздать%s

en: No group found.
ru: Группа не найдена.

en: No logo selected
ru: Логотип не выбран

en: No member directory ID specified.
ru: Не указан идентификатор каталога членов.

en: No members directory is currently available. %sConsider creating one%s
ru: Нет каталогов пользователей. %sСоздать%s

en: No orders found.
ru: Заказы не найдены.

en: No plan was selected. Please try again.
ru: Тариф не выбран. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: No post written yet.
ru: Пост еще не написан.

en: No protection rule found.
ru: Правило защиты не найдено.

en: No radio choice found.
ru: Выбор радио-кнопки не найден.

en: No rates found.
ru: Тарифы не найдены.

en: No redirect rule found. Please add one.
ru: Правило перенаправления не найдено. Пожалуйста, добавьте его.

en: No subscriptions found.
ru: Подписки не найдены.

en: No, I will enter prices exclusive of tax
ru: Цены указываются без учёта налогов

en: Noakhali
ru: Ноакхали

en: None
ru: Ничего

en: Nong Bua Lam Phu
ru: Нонгбуалампху

en: Nong Khai
ru: Нонгкхай

en: Nonthaburi
ru: Нонтхабури

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: Normal
ru: Обычный

en: Norte de Santander
ru: Северный Сантандер

en: North Aegean
ru: Северные Эгейские острова

en: North Carolina
ru: Северная Каролина

en: North Dakota
ru: Северная Дакота

en: North East
ru: Северо-восточная область

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
ru: Северный Хорасан (خراسان جنوبی)

en: North Korea
ru: Северная Корея

en: North Korean won
ru: Северокорейская вона

en: North Macedonia
ru: Северная Македония

en: North Rhine-Westphalia
ru: Северный Рейн-Вестфалия

en: North Sinai
ru: Северный Синай

en: North West
ru: Северо-Западная провинция

en: North-Western
ru: Северо-западная

en: Northern
ru: Северная

en: Northern Cape
ru: Северо-Капская провинция

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Northern Samar
ru: Северный Самар

en: Northern Territory
ru: Северная территория

en: Northland
ru: Нортленд

en: Northwest Territories
ru: Северо-западные Территории

en: Norway
ru: Норвегия

en: Norwegian krone
ru: Норвежская крона

en: Not Set
ru: Не установлено

en: Not required if your download directory is protected. <a href='%s'>See this guide</a> for more details. Files already uploaded will not be affected.
ru: Не требуется, если директория скачивания защищена. За подробной информацией обращайтесь к этому <a href='%s'>руководству</a>. Существующие файлы не будут затронуты.

en: Note that Global Restrict Access Message can be %scustomized here%s.
ru: Обратите внимание, что сообщение о глобальном ограничении доступа может быть %sнастроено здесь%s.

en: Nouaceur
ru: Нуасёр

en: Nova Scotia
ru: Новая Шотландия

en: Novara
ru: Новара

en: Ntoroko
ru: Нтороко

en: Ntungamo
ru: Нтунгамо

en: Nueva Ecija
ru: Нуэва-Эсиха

en: Nueva Esparta
ru: Нуэва-Эспарта

en: Nueva Segovia
ru: Нуэва-Сеговия

en: Nueva Vizcaya
ru: Нуэва-Виская

en: Nuevo León
ru: Нуэво-Леон

en: Number
ru: Число

en: Number of Decimals
ru: Число десятичных знаков

en: Number of Members per Page
ru: Количество пользователей на странице

en: Nunavut
ru: Нунавут

en: Nuoro
ru: Нуоро

en: Nusa Tenggara Barat
ru: Западная Нуса-Тенгара

en: Nusa Tenggara Timur
ru: Восточная Нуса-Тенгара

en: Nwoya
ru: Нвойя

en: Nyamira
ru: Ньямира

en: Nyandarua
ru: Ньяндаруа

en: Nyeri
ru: Ньери

en: Nógrád
ru: Ноград

en: OR
ru: ИЛИ

en: Oaxaca
ru: Оахака

en: Obwalden
ru: Обвальден

en: Occidental Mindoro
ru: Западный Миндоро

en: Ocnița
ru: Окница

en: Ocotepeque
ru: Окотепеке

en: Odisha
ru: Одиша

en: Offaly
ru: Оффали

en: Ogun
ru: Огун

en: Ohangwena
ru: Охангвена

en: Ohio
ru: Огайо

en: Oita
ru: Оита

en: Okayama
ru: Окаяма

en: Okinawa
ru: Окинава

en: Oklahoma
ru: Оклахома

en: Olancho
ru: Оланчо

en: Oldest Users First
ru: Сначала старые пользователи

en: Olt
ru: Олт

en: Omaheke
ru: Омахеке

en: Oman
ru: Оман

en: Omani rial
ru: Оманский риал

en: Omoro
ru: Оморо

en: Omusati
ru: Омусати

en: Ondo
ru: Ондо

en: One Month
ru: Один месяц

en: One Third
ru: Одна треть

en: One Week
ru: Одна неделя

en: One-time purchase
ru: Разовая покупка

en: Only Time
ru: Только время

en: Only the Lite version can be upgraded.
ru: Обновление возможно только для Lite версии.

en: Ontario
ru: Онтарио

en: Open link in a new window
ru: Открыть ссылку в новом окне

en: Optional signup fee to charge subscribers for the first billing cycle.
ru: Дополнительная плата за регистрацию для начисления абонентам в первом платежном цикле.

en: Options
ru: Опции

en: Oran
ru: Оран

en: Order
ru: Заказ

en: Order #%s
ru: Заказ № %s

en: Order Confirmation
ru: Подтверждение заказа

en: Order Failure Page
ru: Страница отказа заказа

en: Order ID
ru: ID заказа

en: Order ID.
ru: ID заказа.

en: Order Item
ru: Элемент заказа

en: Order Key
ru: Ключ заказа

en: Order Key:
ru: Ключ для заказа:

en: Order Notes
ru: Примечания к заказу

en: Order Number
ru: Номер заказа

en: Order Status
ru: Статус заказа

en: Order Success Page
ru: Страница успешного выполнения заказа

en: Order Total
ru: Весь заказ

en: Order Type
ru: Тип заказа

en: Order changed from %s to %s by %s
ru: Порядок изменен с %s на %s на %s

en: Orders
ru: Заказы

en: Ordu
ru: Орду

en: Oregon
ru: Орегон

en: Orellana
ru: Орельяна

en: Orhei
ru: Орхей

en: Oriental Mindoro
ru: Восточный Миндоро

en: Original Size
ru: Оригинальный размер

en: Oristano
ru: Ористано

en: Oruro
ru: Оруро

en: Osaka
ru: Осака

en: Oshana
ru: Ошана

en: Oshikoto
ru: Ошикото

en: Osmaniye
ru: Османие

en: Osun
ru: Осун

en: Otago
ru: Отаго

en: Oti
ru: Оти

en: Otjozondjupa
ru: Очосондьюпа

en: Otuke
ru: Отуке

en: Ouargla
ru: Уаргла

en: Ouarzazate
ru: Уарзазат

en: Oudomxay
ru: Удомсай

en: Oued Ed-Dahab
ru: Уэд Эд-Дахаб

en: Ouezzane
ru: Уаззан

en: Oujda-Angad
ru: Ужда-Анга

en: Oum El Bouaghi
ru: Умм-эль-Буаги

en: Ourense
ru: Оренсе

en: Ouémé
ru: Уэме

en: Override Avatar
ru: Заменить аватар

en: Override Profile URL
ru: Переопределить URL профиля

en: Oyam
ru: Ойам

en: Oyo
ru: Ойо

en: Ozama
ru: Озама

en: PROFILE DETAILS
ru: ДЕТАЛИ ПРОФИЛЯ

en: Pabna
ru: Пабна

en: Pader
ru: Падер

en: Padova
ru: Падова

en: Page with Profile Shortcode
ru: Страница с шорткодом профиля

en: Page-level targeting and optin triggers to build hyper segmented email list.
ru: Таргетинг на уровне страницы и триггеры optin для создания гиперсегментированного списка адресов электронной почты.

en: Pages
ru: Страниц

en: Pages to Exclude
ru: Страницы для исключения

en: Pagination Active Link Background
ru: Цвет фона активной ссылки разбиения на страницы

en: Pagination Active Link Color
ru: Цвет активной ссылки разбиения на страницы

en: Pagination Links
ru: Ссылки разбивки на страницы

en: Pahang
ru: Паханг

en: Paid on %1$s @ %2$s
ru: Оплачено %1$s в %2$s

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Pakistani rupee
ru: Пакистанская рупия

en: Pakwach
ru: Паквач

en: Palau
ru: Палау

en: Palawan
ru: Палаван

en: Palencia
ru: Паленсия

en: Palermo
ru: Палермо

en: Palestinian Territory
ru: Палестинские территории

en: Pallisa
ru: Паллиса

en: Palmyra Atoll
ru: Атолл Пальмира

en: Pampanga
ru: Пампанга

en: Panama
ru: Панама

en: Panamanian balboa
ru: Панамский бальбоа

en: Panamá
ru: Панама

en: Panchagarh
ru: Панчагарх

en: Pando
ru: Пандо

en: Pangasinan
ru: Пангасинан

en: Papua
ru: Папуа

en: Papua Barat
ru: Западное Папуа

en: Papua New Guinea
ru: Папуа-Новая Гвинея

en: Papua New Guinean kina
ru: Папуа-Новогвинейская кина

en: Paraguarí
ru: Парагуари

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Paraguayan guaran&iacute;
ru: Парагвайский гуарани&iacute;

en: Paraná
ru: Парана

en: Paraíba
ru: Параиба

en: Parent %s of
ru: Ведущий %s из

en: Parent of Selected %s
ru: Ведущий для выбранного %s

en: Parma
ru: Парма

en: Pará
ru: Пара

en: Pasco
ru: Паско

en: Password
ru: Пароль

en: Password Reset
ru: Сброс пароля

en: Password Reset Email
ru: Письмо сброса пароля

en: Password Reset Form
ru: Форма сброса пароля

en: Password Reset Page
ru: Страница сброса пароля

en: Password Reset Settings
ru: Настройки сброса пароля

en: Password Strength
ru: Надежность пароля

en: Password do not match. Please try again.
ru: Пароль не совпадает. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Password is empty or do not match. Please try again.
ru: Пароль пуст или не совпадает. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Password is not strong
ru: Ненадежный пароль

en: Password is not strong enough.
ru: Пароль недостаточно надежен.

en: Password of the registered user.
ru: Пароль зарегистрированного пользователя.

en: Password successfully updated.
ru: Пароль успешно обновлен.

en: Passwordless Login
ru: Вход без пароля

en: Passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Passwords do not match.
ru: Пароли не совпадают.

en: Pastaza
ru: Пастаса

en: Pathum Thani
ru: Патхумтхани

en: Pattani
ru: Паттани

en: Patuakhali
ru: Патуакхали

en: Pavia
ru: Павия

en: Payment
ru: Оплата

en: Payment Information
ru: Платёжная информация

en: Payment Method
ru: Способы оплаты

en: Payment Methods
ru: Способ оплаты

en: Payment Pages
ru: Страницы оплаты

en: Payment Settings
ru: Настройки оплаты

en: Payment via %s
ru: Вид платежа: %s

en: Payments
ru: Платежи

en: Paysandú
ru: Пайсанду

en: Pazardzhik
ru: Пазарджик

en: Pedernales
ru: Педерналес

en: Peloponnese
ru: Пелопоннес

en: Pemba North
ru: Пемба Северная

en: Pemba South
ru: Пемба Южная

en: Penang (Pulau Pinang)
ru: Пинанг

en: Pending
ru: В ожидании

en: Pennsylvania
ru: Пенсильвания

en: Perak
ru: Перак

en: Peravia
ru: Перавия

en: Perlis
ru: Перлис

en: Pernambuco
ru: Пернамбуку

en: Pernik
ru: Перник

en: Peru
ru: Перу

en: Perugia
ru: Перуджа

en: Pesaro e Urbino
ru: Пезаро-э-Урбино

en: Pescara
ru: Пескара

en: Pest
ru: Пест

en: Petén
ru: Петен

en: Phang Nga
ru: Пхангнга

en: Phatthalung
ru: Пхаттхалунг

en: Phayao
ru: Пхаяу

en: Phetchabun
ru: Пхетчабун

en: Phetchaburi
ru: Пхетбури

en: Phichit
ru: Пхичит

en: Philippine peso
ru: Филиппинское песо

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Phitsanulok
ru: Пхитсанулок

en: Phone
ru: Телефон

en: Phongsaly
ru: Пхонгсали

en: Phrae
ru: Пхрэ

en: Phuket
ru: Пхукет

en: Piacenza
ru: Пьяченца

en: Piauí
ru: Пиауи

en: Pichincha
ru: Пичинча

en: Pill
ru: Пилюля

en: Pirojpur
ru: Пироджпур

en: Pisa
ru: Пиза

en: Pistoia
ru: Пистоя

en: Pitcairn
ru: Питкэрн

en: Piura
ru: Пьюра

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: Plain Text
ru: Обычный текст

en: Plan
ru: Тариф

en: Plan Description
ru: Описание плана

en: Plan Details
ru: Детали плана

en: Plan Name
ru: Название плана

en: Plans
ru: Тарифные планы

en: Plateau
ru: Плато

en: Please enter a coupon code.
ru: Введите код купона, пожалуйста.

en: Please enter a plan ID.
ru: Пожалуйста, введите ID плана.

en: Please enter your license key to connect.
ru: Пожалуйста, введите свой лицензионный ключ для подключения.

en: Please enter your password.
ru: Введите свой пароль.

en: Please make sure that the default cover is large enough (min. 1000px in width) and respects the ratio you are using for cover photos.
ru: Пожалуйста, убедитесь, что обложка по умолчанию достаточного размера (мин. 1000 пикс. в ширину) и соответствует соотношению, которое вы используете для фотографий обложки.

en: Please read and accept the terms and conditions to proceed with your order.
ru: Чтобы продолжить оформление заказа, прочитайте правила и условия и подтвердите своё согласие с ними.

en: Please select a country.
ru: Выберите карту.

en: Please select a membership plan
ru: Выберите тариф подписки

en: Pleven
ru: Плевен

en: Plovdiv
ru: Пловдив

en: Plugin activated.
ru: Плагин активирован.

en: Plugin activation is disabled for you on this site.
ru: Активация плагина отключена для вас на этом сайте.

en: Plugin installed & activated.
ru: Плагин установлен и активирован.

en: Plugin installed.
ru: Плагин установлен.

en: Plugin unavailable.
ru: Плагин не доступен.

en: Poland
ru: Польша

en: Polish z&#x142;oty
ru: Польский злотый

en: Polylang plugin is not active
ru: Плагин Polylang не активен

en: Pondicherry (Puducherry)
ru: Пудучерри

en: Pontevedra
ru: Понтеведра

en: Pordenone
ru: Порденоне

en: Port Said
ru: Порт-Саид

en: Portland
ru: Портленд

en: Portugal
ru: Португалия

en: Portuguesa
ru: Португеса

en: Post Excerpt
ru: Отрывок сообщения

en: Post Excerpt + Custom Message
ru: Выдержка из поста + пользовательское сообщение

en: Post Excerpt + Global Restricted Access Message
ru: Отрывок записи + Глобальное сообщение о ограниченном доступе

en: Posts
ru: Записи

en: Potenza
ru: Потенца

en: Potosí
ru: Потоси

en: Pound sterling
ru: Фунт стерлингов

en: Prachin Buri
ru: Прачинбури

en: Prachuap Khiri Khan
ru: Прачуапкхирикхан

en: Prahova
ru: Прахова

en: Prato
ru: Прато

en: Premium Addons
ru: Премиум дополнения

en: Presidente Hayes
ru: Пресиденте-Аес

en: Prevent registration unless users entered password is strong.
ru: Запретить регистрацию, если пароль, введенный пользователем, не является надежным.

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Preview Email
ru: Предварительный просмотр Email

en: Previous/Referrer page
ru: Предыдущая/Следующая страница

en: Previous/Referrer page (Pro feature)
ru: Предыдущая/Следующая страница (функция Pro)

en: Price
ru: Цена

en: Prices Include Tax
ru: Цены с учетом налога

en: Prince Edward Island
ru: Остров Принца Эдуарда

en: Private Note
ru: Частная заметка

en: Pro Features
ru: Функции PRO

en: Pro Upgrade
ru: Обновление Pro

en: Process payments and prevent fraud
ru: Обрабатывать платежи и предотвращать мошенничества

en: Processing
ru: В обработке

en: Processing Label
ru: Обработка этикетки

en: Product
ru: Товар

en: Profile
ru: Профиль

en: Profile & Cover Photo
ru: Фото профиля и обложки

en: Profile &rarr;
ru: Профиль &rarr;

en: Profile Area Maximum Width
ru: Максимальная ширина профиля

en: Profile Cover Ratio
ru: Соотношение сторон обложки профиля

en: Profile Header Text
ru: Текст заголовка профиля

en: Profile Info Background
ru: Фон информации профиля

en: Profile Info Border
ru: Граница информации профиля

en: Profile Info Text
ru: Текст информации профиля

en: Profile Maximum Width
ru: Максимальная ширина профиля

en: Profile Menu Tabs
ru: Вкладки меню профиля

en: Profile Picture
ru: Изображение профиля

en: Profile Picture Border
ru: Граница изображения профиля

en: Profile Picture Maximum File Size
ru: Максимальный размер файла изображения профиля

en: Profile Picture — ProfilePress
ru: Изображение профиля - ProfilePress

en: Profile Slug
ru: Slug профиля

en: Profile picture
ru: Изображение профиля

en: Profile updated.
ru: Профиль обновлён.

en: ProfilePress - WordPress User Registration & Profile Plugin
ru: ProfilePress - Плагин для регистрации и профиля пользователей

en: ProfilePress Avatar Upload
ru: Загрузка аватарки ProfilePress

en: ProfilePress Email Template
ru: Шаблон Email ProfilePress

en: ProfilePress Form
ru: Форма ProfilePress

en: ProfilePress Link
ru: Ссылка ProfilePress

en: ProfilePress Links
ru: Ссылки ProfilePress

en: ProfilePress Tabbed Widget
ru: Виджет ProfilePress с вкладками

en: ProfilePress User Panel
ru: Панель пользователя ProfilePress

en: Protect your forms against spam and bot attacks.
ru: Защитите свои формы от спама и ботов.

en: Protected Contents
ru: Защищенное содержимое

en: Protection Rules
ru: Правила защиты

en: Publish
ru: Публикация

en: Puebla
ru: Пуэбла

en: Puerto Plata
ru: Пуэрто-Плата

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Punjab
ru: Пенджаб

en: Puno
ru: Пуно

en: Puntarenas
ru: Пунтаренас

en: Putrajaya
ru: Путраджая

en: Putumayo
ru: Путумайо

en: Qalyubia
ru: Кальюбия

en: Qatar
ru: Катар

en: Qatari riyal
ru: Катарский риал

en: Qena
ru: Кена

en: Qinghai / 青海
ru: Цинхай

en: Qom (قم)
ru: Кум (قم)

en: Quarterly (every 3 months)
ru: Квартально (каждые 3 месяца)

en: Quebec
ru: Квебек

en: Queensland
ru: Квинсленд

en: Querétaro
ru: Керетаро

en: Quetzaltenango
ru: Кецальтенанго

en: Quezon
ru: Кесон

en: Quiché
ru: Эль-Киче

en: Quindío
ru: Киндио

en: Quintana Roo
ru: Кинтана-Роо

en: Quirino
ru: Кирино

en: Rabat
ru: Рабат

en: Radio Buttons
ru: Переключатели

en: Ragusa
ru: Рагуза

en: Rajasthan
ru: Раджастхан

en: Rajbari
ru: Раджбари

en: Rajshahi
ru: Раджшахи

en: Rakai
ru: Ракаи

en: Rangamati
ru: Рангамати

en: Rangpur
ru: Рангпур

en: Ranong
ru: Ранонг

en: Rapti
ru: Рапти

en: Ratchaburi
ru: Ратбури

en: Rate
ru: Ставка

en: Ravenna
ru: Равенна

en: Rayong
ru: Районг

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
ru: Хорасан-Резави (خراسان رضوی)

en: Razgrad
ru: Разград

en: Re-enter new password
ru: Повторите новый пароль

en: Receipt
ru: Квитанция

en: Recipient
ru: Получатель

en: Recurring
ru: Повторяющиеся

en: Red Sea
ru: Красное море

en: Redemption Settings
ru: Настройки погашения

en: Redemptions
ru: Погашения

en: Redirect <a target="_blank" href="%s">default WordPress profile</a> to My Account page.
ru: Перенаправление <a target="_blank" href="%s">профиля WordPress по умолчанию</a> на страницу Моя учетная запись.

en: Redirect Default Edit Profile
ru: Перенаправление редактирования профиля по умолчанию

en: Redirect Page
ru: Страница переадресации

en: Redirect URL
ru: URL переадресации

en: Redirect user
ru: Перенаправить пользователя

en: Redirection
ru: Перенаправление

en: Redirection Settings
ru: Настройки перенаправления

en: Refunded
ru: Возращён

en: Refunds
ru: Возвраты

en: Reggio Calabria
ru: Реджо-ди-Калабрия

en: Reggio Emilia
ru: Реджо-нель-Эмилия

en: Register
ru: Регистрация

en: Registered Via
ru: Зарегистрирован через

en: Registration
ru: Регистрация

en: Registration Date
ru: Дата регистрации

en: Registration Form
ru: Форма регистрации

en: Registration Page
ru: Страница регистрации

en: Registration Settings
ru: Настройки регистрации

en: Registration is disabled in this site.
ru: Регистрация на сайте закрыта.

en: Registration successful.
ru: Регистрация прошла успешно.

en: Registration text:
ru: Текст регистрации:

en: Región Metropolitana de Santiago
ru: Столичный регион Сантьяго

en: Rehamna
ru: Реамна

en: Relizane
ru: Релизане

en: Remember Login
ru: Запомнить пользователя

en: Remember Me
ru: Запомнить меня

en: Reminder Days
ru: Напоминания дней

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove Data on Uninstall
ru: Удаление данных при деинсталляции

en: Remove Form Frame
ru: Удалить изображение формы

en: Remove Image
ru: Удалить изображение

en: Renew indefinitely until member cancels
ru: Продлевается бессрочно, пока участник не отменит

en: Renewal
ru: Продление

en: Renewal Order Receipt
ru: Квитанция о продлении заказа

en: Replace "field_key" with the %scustom field key%s or usermeta key.
ru: Замените "field_key" на %scustom field key%s или usermeta key.

en: Reports
ru: Отчёты

en: Required
ru: Обязательно

en: Required Field
ru: Обязательное поле

en: Required form field is missing
ru: Отсутствует обязательное поле формы

en: Reset Password
ru: Сброс пароля

en: Reset Your Password
ru: Сбросить пароль

en: Resize avatars on upload
ru: Изменить размер аватаров при загрузке

en: Respond to your requests, including refunds and complaints
ru: Отвечать на ваши запросы, включая возвраты и жалобы

en: Restrict Content Shortcode
ru: Шорткод ограничения доступа к содержимому

en: Restrict WordPress registration to only users with invite codes.
ru: Ограничение регистрации на сайте только пользователями с пригласительными кодами.

en: Resubscribe
ru: Возобновить подписку

en: Result & Pagination
ru: Итоги & нумерация страниц

en: Results Text
ru: Итоговый текст

en: Retalhuleu
ru: Реталулеу

en: Retro (Generated)
ru: Retro (Сгенерировано)

en: Return to Login
ru: Вернуться к разделу Вход

en: Reunion
ru: Реюньон

en: Reveal on Focus
ru: Раскрыть в фокусе

en: Revenue
ru: Доход

en: Rezina
ru: Резина

en: Rhineland-Palatinate
ru: Рейнланд-Пфальц

en: Rhode Island
ru: Род-Айленд

en: Riau
ru: Риау

en: Rieti
ru: Риети

en: Right
ru: Справа

en: Rimini
ru: Римини

en: Rio Grande do Norte
ru: Риу-Гранди-ду-Норти

en: Rio Grande do Sul
ru: Рио-Гранде-ду-Сул

en: Rio de Janeiro
ru: Рио-де-Жанейро

en: Risaralda
ru: Рисаральда

en: Rivas
ru: Ривас

en: River Gee
ru: Ривер-Ги

en: Rivera
ru: Ривьера

en: Rivercess
ru: Ривер-Сесс

en: Rivers
ru: Риверс

en: Rizal
ru: Рисаль

en: Rize
ru: Ризе

en: Rocha
ru: Роча

en: Roi Et
ru: Ройет

en: Role users registered through this form will be assigned.
ru: Пользователям, зарегистрированным через эту форму, будут присвоены роли.

en: Roles
ru: Роли

en: Roma
ru: Рим

en: Romania
ru: Румыния

en: Romanian leu
ru: Румынский лей

en: Romblon
ru: Ромблон

en: Rondônia
ru: Рондония

en: Roraima
ru: Рорайма

en: Roscommon
ru: Роскоммон

en: Round
ru: Круг

en: Rovigo
ru: Ровиго

en: Rubanda
ru: Рубанда

en: Rubirizi
ru: Рубиризи

en: Rukiga
ru: Рукига

en: Rukungiri
ru: Рукунгири

en: Rukwa
ru: Руква

en: Ruse
ru: Русе

en: Russia
ru: Россия

en: Russian ruble
ru: Российский рубль

en: Ruvuma
ru: Рувума

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Rwandan franc
ru: Франк Руанды

en: Río Negro
ru: Рио-Негро

en: Río San Juan
ru: Рио-Сан-Хуан

en: Rîșcani
ru: Рышканы

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
ru: Добра Сан-Томе и Принсипи

en: Sa Kaeo
ru: Сакэу

en: Saarland
ru: Саар

en: Sabah
ru: Сабах

en: Sacatepéquez
ru: Сакатепекес

en: Safi
ru: Сафи

en: Saga
ru: Сага

en: Sagarmatha
ru: Сагарматха

en: Saint Andrew
ru: Сент-Андрус

en: Saint Ann
ru: Сент-Энн

en: Saint Anne Sandy Point
ru: Сент-Энн-Сэнди-Пойнт

en: Saint Barth&eacute;lemy
ru: Сен-Бартелеми

en: Saint Catherine
ru: Сент-Катрин

en: Saint Elizabeth
ru: Сент-Элизабет

en: Saint George Basseterre
ru: Сент-Джордж-Бастер

en: Saint George Gingerland
ru: Сент-Джордж-Джинджерланд

en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

en: Saint Helena pound
ru: Фунт Святой Елены

en: Saint James
ru: Сент-Джеймс

en: Saint James Windward
ru: Сент-Джеймс-Уиндуорд

en: Saint John Capisterre
ru: Сент-Джон-Капистер

en: Saint John Figtree
ru: Сент-Джон-Фигтри

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Martin (Dutch part)
ru: Сен-Мартен (Нидерл.)

en: Saint Martin (French part)
ru: Сен-Мартен (Фр.)

en: Saint Mary
ru: Сент-Мэри

en: Saint Mary Cayon
ru: Сент-Мери-Кайон

en: Saint Paul Capisterre
ru: Сент-Пол-Капистер

en: Saint Paul Charlestown
ru: Сент-Пол-Чарлстаун

en: Saint Peter Basseterre
ru: Сент-Питер-Бастер

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Saint Thomas
ru: Сент-Томас

en: Saint Thomas Lowland
ru: Сент-Томас-Лоуленд

en: Saint Thomas Middle Island
ru: Сент-Томас-Мидл-Айленд, о-в

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Sainyabuli
ru: Сайнябули

en: Saitama
ru: Сайтама

en: Sakarya
ru: Сакарья

en: Sakon Nakhon
ru: Саконнакхон

en: Salamanca
ru: Саламанка

en: Salavan
ru: Салаван

en: Salerno
ru: Салерно

en: Sales
ru: Продажи

en: Salta
ru: Сальта

en: Salto
ru: Сальто

en: Salé
ru: Сале

en: Samaná
ru: Самана

en: Samar
ru: Самар

en: Samburu
ru: Самбуру

en: Samoa
ru: Самоа

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
ru: Самоанская t&#x101;l&#x101;

en: Samsun
ru: Самсун

en: Samut Prakan
ru: Самутпракан

en: Samut Sakhon
ru: Самутсакхон

en: Samut Songkhram
ru: Самутсонгкхрам

en: San Andrés & Providencia
ru: Сан-Андрес-и-Провиденсия

en: San Cristóbal
ru: Сан-Кристобаль

en: San José
ru: Сан-Хосе

en: San José de Ocoa
ru: Сан-Хосе-де-Окоа

en: San Juan
ru: Сан-Хуан

en: San Luis
ru: Сан-Луис

en: San Luis Potosí
ru: Сан-Луис-Потоси

en: San Marcos
ru: Сан-Маркос

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: San Martín
ru: Сан-Мартин

en: San Miguel
ru: Сан-Мигель

en: San Pedro
ru: Сан-Педро

en: San Pedro de Macorís
ru: Сан-Педро-де-Макорис

en: San Salvador
ru: Сан-Сальвадор

en: San Vicente
ru: Сан-Висенте

en: Santa Ana
ru: Санта-Ана

en: Santa Bárbara
ru: Санта-Барбара

en: Santa Catarina
ru: Санта-Катарина

en: Santa Cruz
ru: Санта-Крус

en: Santa Cruz de Tenerife
ru: Санта-Крус-де-Тенерифе

en: Santa Elena
ru: Санта-Элена

en: Santa Fe
ru: Санта-Фе

en: Santa Rosa
ru: Санта-Роза

en: Santander
ru: Сантандер

en: Santiago
ru: Сантьяго

en: Santiago Rodríguez
ru: Сантьяго-Родригес

en: Santiago del Estero
ru: Сантьяго-дель-Эстеро

en: Santo Domingo
ru: Санто Доминго

en: Santo Domingo de los Tsáchilas
ru: Санто-Доминго-де-лос-Тсачилас

en: Saraburi
ru: Сарабури

en: Sarangani
ru: Сарангани

en: Sarawak
ru: Саравак

en: Saskatchewan
ru: Саскачеван

en: Sassari
ru: Сассари

en: Satkhira
ru: Саткхира

en: Satu Mare
ru: Сату-Маре

en: Satun
ru: Сатун

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Saudi riyal
ru: Саудовский риял

en: Savannah
ru: Саванна

en: Savannakhet
ru: Саваннакхет

en: Save
ru: Сохранить

en: Save 25% Now!
ru: Сэкономьте 25% сейчас!

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Save Coupon
ru: Сохранить купон

en: Save Customer
ru: Сохранить клиента

en: Save Group
ru: Сохранить группу

en: Save Rule
ru: Сохранить правило

en: Save Subscription
ru: Сохранить Подписку

en: Saved
ru: Сохранено

en: Savona
ru: Савона

en: Saxony
ru: Саксония

en: Saxony-Anhalt
ru: Саксония-Анхальт

en: Saïda
ru: Сайда

en: Schaffhausen
ru: Шаффхаузен

en: Schleswig-Holstein
ru: Шлезвиг-Гольштейн

en: Schwyz
ru: Швиц

en: Search
ru: Поиск

en: Search & Filter Fields Border
ru: Граница полей поиска и фильтрации

en: Search & Filter Fields Text
ru: Текст полей поиска и фильтрации

en: Search Customers
ru: Поиск клиентов

en: Search Fields
ru: Поле поиска

en: Search Orders
ru: Поиск Заказов

en: Search Result Page
ru: Страница результатов поиска

en: Search Subscriptions
ru: Поиск подписок

en: Search User
ru: Поиск пользователя

en: Security validation failed. Try again
ru: Проверка безопасности не прошла. Попробуйте еще раз

en: See More Comments
ru: Показать ещё комментарии

en: See More Posts
ru: Смотреть больше записей

en: Sefrou
ru: Сефру

en: Segovia
ru: Сеговия

en: Sekong
ru: Секонг

en: Selangor
ru: Селангор

en: Select %s
ru: Выберите %s

en: Select Coupon
ru: Выбрать купон

en: Select Courses
ru: Выбрать курсы

en: Select Form
ru: Выбрать форму

en: Select Form Type
ru: Выбрать форму

en: Select Icon
ru: Выбрать значок

en: Select Logo
ru: Выбрать логотип

en: Select Plan
ru: Выберите план

en: Select Role
ru: Выберите роль

en: Select Template
ru: Выбор шаблона

en: Select User Roles
ru: Выбрать роли пользователя

en: Select a condition
ru: Выберите условие

en: Select a country&hellip;
ru: Выберите страну&hellip;

en: Select a custom field. Only use the %1$sTitle%2$s and %1$sUser Meta / Field Key%2$s below if you don't have it %3$sdefined in ProfilePress%4$s.
ru: Выберите пользовательское поле. Используйте только %1$sTitle%2$s и %1$sUser Meta / Field Key%2$s ниже, если они не определены %3$sв ProfilePress%4$s.

en: Select a date and time format that users will be able to choose a date in.
ru: Выберите формат даты и времени, в котором пользователи смогут выбрать дату.

en: Select a page that contains %3$s shortcode. You can also use an %1$sedit profile shortcode%2$s on the My Account page in case you want something custom.
ru: Выберите страницу, содержащую шорткод %3$s. Вы также можете использовать шорткод %1$sedit profile%2$s на странице My Account, если вам нужно что-то нестандартное.

en: Select country
ru: Выберите страну

en: Select custom fields that members can be filtered by. Only Select, Checkbox, Radio, Country and Date/Time fields are supported.
ru: Выберите пользовательские поля, по которым можно фильтровать пользователей. Поддерживаются только поля Select, Checkbox, Radio, Country и Date/Time.

en: Select fields to search in.
ru: Выберите поля для поиска в.

en: Select membership plans this coupon can only be applied to. Leave blank for all plans.
ru: Выберите планы членства, к которым может быть применен этот купон. Оставьте пустым для всех планов.

en: Select roles that can access content
ru: Выберите роли, которые могут получить доступ к содержимому

en: Select specific users that can access content
ru: Выбор определенных пользователей, имеющих доступ к содержимому

en: Select the page or custom URL to redirect users that are not logged in to.
ru: Выберите страницу или пользовательский URL-адрес для перенаправления пользователей, которые не вошли в систему.

en: Select the page or custom URL users will be redirected to after login. To redirect to a custom URL instead of a selected page, enter the URL in input field directly above this description
ru: Выберите страницу или пользовательский URL, на которую будут перенаправлены пользователи после входа в систему. Чтобы перенаправить на пользовательский URL вместо выбранной страницы, введите URL в поле ввода прямо над этим описанием

en: Select the page or custom URL users will be redirected to after they successfully reset or change their password. To redirect to a custom URL instead of a selected page, enter the URL in input field directly above this description.
ru: Выберите страницу или пользовательский URL-адрес, на который будут перенаправлены пользователи после успешного сброса или изменения пароля. Чтобы перенаправить на пользовательский URL вместо выбранной страницы, введите URL в поле ввода прямо над этим описанием.

en: Select the page that contains your <a href="%s">Frontend user profile shortcode</a>.
ru: Выберите страницу, содержащую ваш <a href="%s">шорткод профиля пользователя на фронтенде</a>.

en: Select the page users will be redirected to after logout. To redirect to a custom URL instead of a selected page, enter the URL in input field directly above this description.
ru: Выберите страницу, на которую будут перенаправлены пользователи после выхода из системы. Чтобы перенаправить на пользовательский URL вместо выбранной страницы, введите URL в поле ввода прямо над этим описанием.

en: Select the page you wish to make WordPress default "Lost Password page". %3$s This should be the page that contains a %1$spassword reset form shortcode%2$s.
ru: Выберите страницу, которую вы хотите сделать "страницей сброса пароля" WordPress по умолчанию. %3$s Это должна быть страница, которая содержит шорткод %1$spassword reset form%2$s.

en: Select the page you wish to make WordPress default Login page. %3$s This should be the page that contains a %1$slogin form shortcode%2$s.
ru: Выберите страницу, которую вы хотите сделать страницей входа в систему WordPress по умолчанию. %3$s Это должна быть страница, которая содержит шорткод %1$slogin form%2$s.

en: Select the page you wish to make WordPress default Registration page. %3$s This should be the page that contains a %1$sregistration form shortcode%2$s.
ru: Выберите страницу, которую вы хотите сделать страницей регистрации WordPress по умолчанию. %3$s Это должна быть страница, которая содержит шорткод %1$sregistration form%2$s.

en: Select the pages to exclude beside the redirect page that will be accessible by everyone.
ru: Выберите страницы для исключения рядом со страницей перенаправления, которая будет доступна всем.

en: Select the size (in height) of input and textarea form fields.
ru: Выберите размер (по высоте) ввода и формы текстовых полей.

en: Select the user roles that dashboard access will be disabled for. It will be disabled for everyone except admins if none is checked.
ru: Выберите роли пользователей, для которых будет отключен доступ к панели управления. Если флажок не установлен, он будет отключен для всех, кроме администраторов.

en: Select the user roles that the admin bar will be disabled for. It will be disabled for everyone except admins if none is checked.
ru: Выберите роли пользователей, для которых будет отключена панель администратора. Если флажок не установлен, он будет отключен для всех, кроме администраторов.

en: Select this template
ru: Выберите этот шаблон

en: Select where members can apply this coupon.
ru: Выберите, где участники могут использовать этот купон.

en: Select...
ru: Выбрать...

en: Selected %s
ru: Выбрано %s

en: Selected %s Archive Pages
ru: Выбранные страницы архива %s

en: Sembabule
ru: Сембабуле

en: Semnan (سمنان)
ru: Семнан (سمنان)

en: Send you information about your account and order
ru: Отправлять вам информацию о вашей учётной записи и заказе

en: Send you marketing messages, if you choose to receive them
ru: Отправлять маркетинговые сообщения, если вы решите их получать

en: Sender Email Address
ru: Email отправителя

en: Sender Name
ru: Имя отправителя

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Serbia
ru: Сербия

en: Serbian dinar
ru: Сербский динар

en: Serere
ru: Серере

en: Sergipe
ru: Сержипи

en: Set Up MailOptin
ru: Настроить MailOptin

en: Set up Tax Rates
ru: Установить налоговые ставки

en: Seti
ru: Сетхи

en: Settat
ru: Сеттат

en: Settings
ru: Настройки

en: Sevilla
ru: Севилья

en: Seychelles
ru: Сейшельские Острова

en: Seychellois rupee
ru: Сейшельская рупия

en: Shaanxi / 陕西
ru: Шэньси

en: Shandong / 山东
ru: Шаньдун

en: Shanghai / 上海
ru: Шанхай

en: Shanxi / 山西
ru: Шаньси

en: Shariatpur
ru: Шариатпур

en: Sheema
ru: Шеема

en: Sherpur
ru: Шерпур

en: Shiga
ru: Сига

en: Shimane
ru: Симанэ

en: Shinyanga
ru: Шиньянга

en: Shizuoka
ru: Сидзуока

en: Shkodër
ru: Шкодер

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Shortcode Builder
ru: Конструктор шорткодов

en: Show Bio in Header
ru: Показать биографию в заголовке

en: Show Cover Photo
ru: Показать фото обложки

en: Show Profile Picture
ru: Показать фотографию профиля

en: Show Results Only After a Search
ru: Показывать результаты только после поиска

en: Show Social Links in Header
ru: Показать ссылки на соцсети в заголовке

en: Show access restricted message
ru: Показать сообщение об ограничении доступа

en: Show password
ru: Показать пароль

en: Shumen
ru: Шумен

en: Siaya
ru: Сиая

en: Sibiu
ru: Сибиу

en: Sichuan / 四川
ru: Сычуань

en: Sidi Bel Abbès
ru: Сиди-бель-Аббес

en: Sidi Bennour
ru: Сиди-Беннур

en: Sidi Ifni
ru: Сиди-Ифни

en: Sidi Kacem
ru: Сиди Касем

en: Sidi Slimane
ru: Сиди-Слиман

en: Sidi Youssef Ben Ali
ru: Сиди Юсеф Бен Али

en: Siena
ru: Сиена

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Sierra Leonean leone
ru: Сьерра-Леонский леоне

en: Sign Up
ru: Регистрация

en: Sign Up Label
ru: Метка для регистрации

en: Sign in to Your Account
ru: Войдите в ваш аккаунт

en: Signup Fee
ru: Плата за регистрацию

en: Siirt
ru: Сиирт

en: Sikkim
ru: Сикким

en: Silistra
ru: Силистра

en: Simiyu
ru: Симию

en: Sinaloa
ru: Синалоа

en: Sindh
ru: Синд

en: Sing Buri
ru: Сингбури

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Singapore dollar
ru: Сингапурский доллар

en: Singida
ru: Сингида

en: Single Checkbox
ru: Один флажок

en: Single Result Text
ru: Одиночный текст результата

en: Sinoe
ru: Сино

en: Sinop
ru: Синоп

en: Siquijor
ru: Сикихор

en: Siracusa
ru: Сиракуза

en: Sirajganj
ru: Сираджгандж

en: Sironko
ru: Сиронко

en: Sisaket
ru: Сисакет

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
ru: Систан и Белуджистан (سیستان و بلوچستان)

en: Site Creation
ru: Создание сайта

en: Sivas
ru: Сивас

en: Size
ru: Размер

en: Skikda
ru: Скикда

en: Sligo
ru: Слайго

en: Sliven
ru: Сливен

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Small
ru: Маленький

en: Smolyan
ru: Смолян

en: Social Links
ru: Ссылки соцсетей

en: Social Login
ru: Вход по соц.сети

en: Social Login Buttons
ru: Кнопки входа в социальные сети

en: Sofala
ru: Софала

en: Sofia
ru: София

en: Sohag
ru: Сохаг

en: Sokoto
ru: Сокото

en: Sol
ru: Соль

en: Sololá
ru: Солола

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы Острова

en: Solomon Islands dollar
ru: Доллар Соломоновых Островов

en: Solothurn
ru: Золотурн

en: Somali shilling
ru: Сомалийский шиллинг

en: Somalia
ru: Сомали

en: Something unexpected happened. Please try again
ru: Произошло что-то неожиданное. Пожалуйста, попробуйте еще раз

en: Somogy
ru: Шомодь

en: Sondrio
ru: Сондрио

en: Songkhla
ru: Сонгкхла

en: Sonora
ru: Сонора

en: Sonsonate
ru: Сонсонате

en: Soria
ru: Сория

en: Soriano
ru: Сориано

en: Soroca
ru: Сороки

en: Soroti
ru: Сироти

en: Sorry but you have hit your download limit for this file.
ru: Извините, но вы достигли лимита загрузки для этого файла.

en: Sorry but your download link has expired.
ru: Извините, но ваша ссылка на загрузку истекла.

en: Sorry, that key appears to be invalid.
ru: Извините, этот ключ неверен.

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
ru: Извините, этот ключ неверен.

en: Sorry, this file could not be downloaded.
ru: Извините, этот файл не может быть загружен.

en: Sorry, this file extension is not permitted for security reasons.
ru: Извините, расширение этого файла не разрешёно из соображений безопасности.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ru: Этот тип файлов не разрешен по соображениям безопасности.

en: Sorsogon
ru: Сорсогон

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Sorting
ru: Сортировка

en: Sorting Method Fields
ru: Поля метода сортировки

en: Souk Ahras
ru: Сук-Ахрас

en: South Aegean
ru: Южные Эгейские острова

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: South African rand
ru: Южноафриканский рэнд

en: South Australia
ru: Южная Австралия

en: South Carolina
ru: Южная Каролина

en: South Cotabato
ru: Южный Котабато

en: South Dakota
ru: Южная Дакота

en: South Georgia/Sandwich Islands
ru: Южная Георгия/Сандвичевы острова

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
ru: Южный Хорасан (خراسان جنوبی)

en: South Korea
ru: Южная Корея

en: South Korean won
ru: Южнокорейская вона

en: South Sinai
ru: Южный Синай

en: South Sudan
ru: Южный Судан

en: South Sudanese pound
ru: Южносуданский фунт

en: Southern
ru: Южная

en: Southern Leyte
ru: Южный Лейте

en: Southland
ru: Саутленд

en: Spain
ru: Испания

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Sri Lankan rupee
ru: Шри-ланкийская рупия

en: St. Gallen
ru: Санкт-Галлен

en: Standard
ru: Стандарт

en: Standard Fields
ru: Стандартные поля

en: Standard Fonts
ru: Стандартные шрифты

en: Stara Zagora
ru: Стара-Загора

en: Start Date
ru: Дата начала

en: Start Setup
ru: Начать установку

en: State / Province
ru: Область

en: State / Province / Region
ru: Штат / Область / регион

en: Status
ru: Статус

en: Status:
ru: Статус:

en: Step 1
ru: Шаг 1

en: Step 2
ru: Шаг 2

en: Step Value
ru: Значение шага

en: Store Payments
ru: Платежи в магазине

en: Street Address
ru: Адрес с указанием улицы и номера дома

en: Strength indicator
ru: Индикатор надёжности

en: Strong
ru: Сильный

en: Strășeni
ru: Страшены

en: Style
ru: Стиль

en: Subject Line
ru: Строка темы

en: Submit
ru: Отправить

en: Submit Button
ru: Кнопка отправить

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Subscribe Now
ru: Подпишитесь сейчас

en: Subscription
ru: Подписка

en: Subscription Cancelled Notification
ru: Уведомление об отмене подписки

en: Subscription Completed Notification
ru: Уведомление о завершении подписки

en: Subscription Expired Notification
ru: Уведомление об истечении срока подписки

en: Subscription ID
ru: ID подписки

en: Subscription ID.
ru: ID подписки

en: Subscription Renewal Receipt
ru: Квитанция о продлении подписки

en: Subscription Settings
ru: Настройки подписки

en: Subscription changed from %s to %s by %s
ru: Подписка изменена с %s на %s пользователем %s

en: Subscriptions
ru: Подписки

en: Subtotal
ru: Подытог

en: Success Message
ru: Сообщение об успешном выполнении

en: Suceava
ru: Сучава

en: Suchitepéquez
ru: Сучитепекес

en: Sucre
ru: Сукре

en: Sucumbíos
ru: Сукумбиос

en: Sud Sardegna
ru: Южная Сардиния

en: Sudan
ru: Судан

en: Sudanese pound
ru: Суданский фунт

en: Suez
ru: Суэц

en: Sukhothai
ru: Сукотаи

en: Sulawesi Barat
ru: Западный Сулавеси

en: Sulawesi Selatan
ru: Южный Сулавеси

en: Sulawesi Tengah
ru: Центральный Сулавеси

en: Sulawesi Tenggara
ru: Юго-Восточный Сулавеси

en: Sulawesi Utara
ru: Северный Сулавеси

en: Sultan Kudarat
ru: Султан-Кударат

en: Sulu
ru: Сулу

en: Sumatera Barat
ru: Западная Суматра

en: Sumatera Selatan
ru: Южная Суматра

en: Sumatera Utara
ru: Северная Суматра

en: Summary
ru: Итог

en: Sunamganj
ru: Сунамгандж

en: Suphan Buri
ru: Супханбури

en: Support
ru: Поддержка

en: Surat Thani
ru: Сураттхани

en: Sure! I'd love to give a review
ru: Конечно! Я с удовольствием оставлю отзыв

en: Surigao del Norte
ru: Северный Суригао

en: Surigao del Sur
ru: Южный Суригао

en: Surin
ru: Сурин

en: Suriname
ru: Суринам

en: Surinamese dollar
ru: Суринамский доллар

en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Шпицберген и Ян-Майен

en: Swazi lilangeni
ru: Свазилендский лилангени

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Swedish krona
ru: Шведская крона

en: Swiss franc
ru: Швейцарский франк

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Sylhet
ru: Силхет

en: Syria
ru: Сирия

en: Syrian pound
ru: Сирийский фунт

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ru: Сабольч-Сатмар-Берег

en: Sánchez Ramírez
ru: Санчес-Рамирес

en: São Paulo
ru: Сан-Паулу

en: Sétif
ru: Сетиф

en: Sîngerei
ru: Сынжерея

en: Sălaj
ru: Сэлаж

en: Tabasco
ru: Табаско

en: Tabora
ru: Табора

en: Tacna
ru: Такна

en: Tacuarembó
ru: Такуарембо

en: Taita-Taveta
ru: Таита-Тавета

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tajikistani somoni
ru: Таджикский сомони

en: Tak
ru: Так

en: Take payments in person via BACS. More commonly known as direct bank/wire transfer.
ru: Принимать платежи лично посредством прямого банковского перевода (BACS).

en: Tamanghasset
ru: Таманрассет

en: Tamaulipas
ru: Тамаулипас

en: Tamil Nadu
ru: Тамилнад

en: Tan-Tan
ru: Тан-Тан

en: Tana River
ru: Тана Ривер

en: Tanga
ru: Танга

en: Tangail
ru: Тангайл

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Tanzanian shilling
ru: Танзанийский шиллинг

en: Taounate
ru: Таунат

en: Taourirt
ru: Таурирт

en: Taraba
ru: Тараба

en: Taraclia
ru: Тараклия

en: Taranaki
ru: Таранаки

en: Taranto
ru: Таранто

en: Tarapacá
ru: Тарапака

en: Tarfaya (EH-partial)
ru: Тарфая (частично Западная Сахара)

en: Target Audience
ru: Целевая аудитория

en: Targovishte
ru: Тырговиште

en: Tarija
ru: Тариха

en: Tarlac
ru: Тарлак

en: Taroudant
ru: Тарудан

en: Tarragona
ru: Таррагона

en: Tasman
ru: Тасмания

en: Tasmania
ru: Тасмания

en: Tata
ru: Тата

en: Tawi-Tawi
ru: Тави-Тави

en: Tax
ru: Налог

en: Tax Identification Number
ru: Номер плательщика НДС

en: Tax Rate
ru: Налоговая ставка

en: Tax Rates
ru: Налоговые ставки

en: Taxes
ru: Налоги

en: Taza
ru: Таза

en: Tehran (تهران)
ru: Тегеран (تهران)

en: Tekirdağ
ru: Текирдаг

en: Telangana
ru: Телангана

en: Telenești
ru: Теленешть

en: Teleorman
ru: Телеорман

en: Template
ru: Шаблон

en: Tennessee
ru: Теннесси

en: Teramo
ru: Терамо

en: Terengganu
ru: Тренгану

en: Terms
ru: Значения

en: Terms & Conditions Page
ru: Страница условий и положений

en: Terni
ru: Терни

en: Teruel
ru: Теруэль

en: Test
ru: Тест

en: Test Mode
ru: Режим тестирования

en: Tete
ru: Тете

en: Texas
ru: Техас

en: Text
ru: Текст

en: Text Box
ru: Текстовое поле

en: Text Focused
ru: Фокус на текст

en: Text Underline
ru: Подчеркивание

en: Textarea
ru: Поле ввода

en: Thai baht
ru: Таиландский бат

en: Thailand
ru: Тайланд

en: Thakurgaon
ru: Тхакургаон

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">ProfilePress</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us ★★★★★</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a> to help us spread the word.
ru: Спасибо за использование <a href="%1$s" target="_blank">ProfilePress</a>! Пожалуйста, <a href="%2$s" target="_blank">оцените нас</a> на <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>.

en: Tharaka-Nithi
ru: Тарака-Нити

en: The Email address to receive admin notifications. Use comma to separate multiple email addresses.
ru: Email для получения уведомлений администратора. Используйте запятую для разделения нескольких адресов электронной почты.

en: The city in which your business is registered and located.
ru: Город, в котором зарегистрирован и расположен ваш бизнес.

en: The country in which your business is located.
ru: Страна, в которой находится ваш бизнес.

en: The country in which your business is registered and located.
ru: Страна, в которой зарегистрирован и находится ваш бизнес.

en: The customizer allows you to design and preview ProfilePress default email template.
ru: Настройщик позволяет создавать и просматривать стандартный почтовый шаблон ProfilePress.

en: The email address to use as the sender of all ProfilePress emails.
ru: Email, который будет использоваться в качестве отправителя всех электронных писем в ProfilePress.

en: The maximum width of the profile area inside profile below the header.
ru: Максимальная ширина области профиля внутри профиля под заголовком.

en: The maximum width of the profile template.
ru: Макс. ширина окна шаблона профиля.

en: The modern WordPress membership and user profile plugin.
ru: Современный плагин профиля пользователя и участников для WordPress.

en: The name to use as the sender of all ProfilePress emails. Preferably your website name.
ru: Имя, которое будет использоваться в качестве отправителя электронных писем в ProfilePress. Желательно название вашего веб-сайта.

en: The number of days before the subscription expiration due date to notify the customer.
ru: Количество дней до даты окончания подписки, чтобы уведомить клиента.

en: The number of days before the upcoming payment due date to notify the customer.
ru: Количество дней до предстоящей даты платежа, чтобы уведомить клиента.

en: The official (legal) name of your store. Defaults to Site Title if empty.
ru: Официальное (юридическое) название вашего магазина. По умолчанию используется название сайта, если поле пустое.

en: The page customers are sent to after a failed order.
ru: Страница, на которую попадают клиенты после неудачного заказа.

en: The page customers are sent to after completing their orders.%2$sThe shortcode %1$s must be on this page.
ru: Страница, на которую клиенты отправляются после завершения своих заказов.%2$sНа этой странице должен быть шорткод %1$s.

en: The password you entered is incorrect.
ru: Введенный вами пароль неверен.

en: The position of the currency symbol.
ru: Позиция символа валюты.

en: The price of this membership plan. Enter 0.00 to make this plan free.
ru: Цена этого плана членства. Введите 0,00, чтобы сделать этот план бесплатным.

en: The state your business is located.
ru: Государство, в котором находится ваш бизнес.

en: The street address where your business is registered and located.
ru: Улица, по которой зарегистрирован и расположен ваш бизнес.

en: The total number of recurring billing cycles including the trial period (if applicable).  Keep in mind that once a member has completed the last payment, the subscription will not expire — essentially giving them lifetime access.
ru: Общее количество повторяющихся платежных циклов, включая пробный период (если применимо). Имейте в виду, что после завершения последнего платежа подписка не истечет, позволяя им получить пожизненный доступ.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
ru: Загруженный файл превышает директиву MAX_FILE_SIZE, указанную в HTML-форме

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
ru: Загруженный файл превышает директиву upload_max_filesize в php.ini

en: The uploaded file was only partially uploaded
ru: Файл был загружен не полностью

en: There was an error while performing your request.
ru: При выполнении вашего запроса произошла ошибка.

en: There was an problem while verifying your file.
ru: При проверке файла возникла проблема.

en: Thessaly
ru: Фессалия

en: This Month
ru: В этом месяце

en: This Quarter
ru: Текущий квартал

en: This Week
ru: На этой неделе

en: This Year
ru: В этом году

en: This content is available to members only. Please <a href="%1$s">login</a> or <a href="%2$s">register</a> to view this area.
ru: Этот контент доступен только для членов. Пожалуйста <a href="%1$s">войдите</a> или  <a href="%2$s">зарегистрируйтесь</a> для просмотра этой области.

en: This file is not an image. Please try another.
ru: Этот файл не является изображением. Пожалуйста, попробуйте другой.

en: This is not a multisite installation
ru: Это не многосайтовая установка

en: This is the message shown to users that do not have permission to view the content.
ru: Это сообщение показывается пользователям, у которых нет разрешения на просмотр контента.

en: This is used when template logo is not set.
ru: Используется, шаблон логотипа не задан.

en: This order is no longer editable.
ru: Этот заказ больше недоступен для редактирования.

en: This user has not created any post.
ru: Этот пользователь не оставил ни одного поста.

en: This user has not made any comment.
ru: Этот пользователь не оставил ни одного комментария.

en: Thousand Separator
ru: Разделитель тысяч

en: Three Weeks
ru: Три недели

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Thurgau
ru: Тургау

en: Thuringia
ru: Тюрингия

en: Tianjin / 天津
ru: Тяньцзинь

en: Tiaret
ru: Тиарет

en: Tibet / 西藏
ru: Тибет

en: Ticino
ru: Тичино

en: Tierra del Fuego
ru: Огненная Земля

en: Timiș
ru: Тимишоара

en: Timor-Leste
ru: Восточный Тимор

en: Tindouf
ru: Тиндуф

en: Tinghir
ru: Тингир

en: Tipasa
ru: Типаза

en: Tipperary
ru: Типперери

en: Tirana
ru: Тирана

en: Tissemsilt
ru: Тисамсил

en: Title
ru: Наименование

en: Title Font Size (px)
ru: Размер шрифта (пикс.)

en: Title Font Weight
ru: Толщина шрифта заголовка

en: Title cannot be empty.
ru: Заголовок не может быть пустым.

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Tizi Ouzou
ru: Тизи-Узу

en: Tiznit
ru: Тизнит

en: Tlaxcala
ru: Тласкала

en: Tlemcen
ru: Тлемсен

en: To both new and existing purchases
ru: Как новым, так и существующим покупателям

en: To new purchases only
ru: Только для новых покупок

en: To restrict contents in a post or page, we provide the below shortcode. %sLearn more%s
ru: Для ограничения контента в записи или странице, мы предлагаем следующий шорткод. %sИзучать далее%s

en: To set your password, visit the following address:
ru: Чтобы установить пароль, посетите следующий адрес:

en: Tocantins
ru: Токантинс

en: Tochigi
ru: Тотиги

en: Today
ru: За сегодня

en: Togo
ru: Того

en: Tokat
ru: Токат

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Tokushima
ru: Токусима

en: Tokyo
ru: Токио

en: Toledo
ru: Толедо

en: Tolima
ru: Толима

en: Tolna
ru: Тольна

en: Tonga
ru: Тонга

en: Tongan pa&#x2bb;anga
ru: Тонганская паанга

en: Tools
ru: Инструменты

en: Tooltip
ru: Подсказка

en: Torino
ru: Турин

en: Tororo
ru: Тороро

en: Total
ru: Итого

en: Total Amount
ru: Общая сумма

en: Total Payments
ru: Всего платежей

en: Total Spend
ru: Сумма расходов

en: Total:
ru: Итого:

en: Totonicapán
ru: Тотоникапан

en: Tottori
ru: Тоттори

en: Toyama
ru: Тояма

en: Trabzon
ru: Трабзон

en: Trang
ru: Транг

en: Trans Nzoia
ru: Транс-Нзойя

en: Transaction ID
ru: ID транзакции

en: Transnistrian ruble
ru: Приднестровский рубль

en: Trapani
ru: Трапани

en: Trat
ru: Трат

en: Treinta y Tres
ru: Трейнта-и-Трес

en: Trelawny
ru: Трелони

en: Trento
ru: Тренто

en: Treviso
ru: Тревизо

en: Trialling
ru: Пробный

en: Trieste
ru: Триест

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Trinidad and Tobago dollar
ru: Доллар Тринидада и Тобаго

en: Trinity Palmetto Point
ru: Тринити-Палметто-Пойнт

en: Tripura
ru: Трипура

en: True
ru: Истина

en: Trujillo
ru: Трухильо

en: Tucumán
ru: Тукуман

en: Tulcea
ru: Тулча

en: Tumbes
ru: Тумбес

en: Tunceli
ru: Тунджели

en: Tungurahua
ru: Тунгурауа

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Tunisian dinar
ru: Тунисский динар

en: Turkana
ru: Туркана

en: Turkey
ru: Турция

en: Turkish lira
ru: Турецкая лира

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Turkmenistan manat
ru: Туркменский манат

en: Turks and Caicos Islands
ru: Теркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Two Weeks
ru: Две недели

en: Two-Factor Authentication (2FA)
ru: Двухфакторная аутентификация (2ФА)

en: Táchira
ru: Тачира

en: Tébessa
ru: Тебесса

en: Tétouan
ru: Тетуан

en: URL
ru: Ссылка

en: URL to login.
ru: URL для входа.

en: URL to reset password.
ru: URL для сброса пароля.

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
ru: Джорджия

en: UTA Găgăuzia
ru: Гагаузия

en: Uasin Gishu
ru: Уасин Джишу

en: Ubon Ratchathani
ru: Убонратчатхани

en: Ucayali
ru: Укаяли

en: Udine
ru: Удине

en: Udon Thani
ru: Удонтхани

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ugandan shilling
ru: Угандийский шиллинг

en: Ukraine
ru: Украина

en: Ukrainian hryvnia
ru: Украинская гривна

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
ru: Невозможно создать директорию %s. Родительская директория доступна для записи?

en: Unable to log in. Please try again
ru: Невозможно войти в систему. Пожалуйста, попробуйте еще раз

en: Unable to retrieve account information.
ru: Невозможно получить информацию об учётной записи.

en: Unable to save %s, please try again.
ru: Не удалось сохранить %s, пожалуйста, повторите попытку.

en: Unable to save file, please try again.
ru: Невозможно сохранить файл, попробуйте еще раз.

en: Unavailable: %s
ru: Недоступен: %s

en: Undo
ru: Отменить

en: Unexpected error with file upload, Please try again.
ru: Непредвиденная ошибка при загрузке файла. Пожалуйста, повторите попытку.

en: Unexpected error with image upload, Please try again.
ru: Непредвиденная ошибка при загрузке изображения, пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Unexpected error, please try again
ru: Неожиданная ошибка. Пожалуйста, попробуйте еще раз

en: Unexpected error. Please try again.
ru: Неожиданная ошибка. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Ungheni
ru: Унгень

en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: United Arab Emirates dirham
ru: Дирхам ОАЭ

en: United Kingdom (UK)
ru: Великобритания

en: United States (US)
ru: Соединенные Штаты (США)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
ru: Внешние малые острова США

en: United States (US) dollar
ru: Доллар США

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unlimited
ru: Без лимита

en: Upcoming Expiration Reminder
ru: Напоминание о предстоящем истечении срока

en: Upcoming Renewal Reminder
ru: Напоминание о предстоящем обновлении

en: Update Profile
ru: Обновить профиль

en: Upgrade
ru: Улучшить

en: Upgrade Now
ru: Обновить сейчас

en: Upgrade Plan
ru: Обновить тарифный план

en: Upgrade to PRO
ru: Обновить до PRO-версии

en: Upgrade to Premium
ru: Обновить до Премиум

en: Upgrade to unlock premium extensions and other great features. As a valued ProfilePress Lite user, you will %1$sreceive 10%3$s off%2$s your purchase, automatically applied at checkout!
ru: Обновитесь, чтобы разблокировать премиум-расширения и другие отличные возможности. Как ценный пользователь ProfilePress Lite, вы получите скидку %1$s10%3$s%2$s на вашу покупку, автоматически применяемую при оформлении заказа!

en: Upgrades
ru: Платные услуги

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload Cover Photo
ru: Загрузить фото обложки

en: Upload Image
ru: Загрузить изображение

en: Upload Profile Picture
ru: Загрузить изображение профиля

en: Uploaded file is greater than the allowed sized of %s
ru: Загруженный файл превышает допустимый размер %s

en: Uploaded file is not an image.
ru: Загруженный файл не является изображением.

en: Uploaded image
ru: Загруженное изображение

en: Upper East
ru: Верхняя Восточная область

en: Upper West
ru: Верхняя Западная область

en: Uri
ru: Ури

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uruguayan peso
ru: Уругвайское песо

en: Use the coupon code %s10PERCENTOFF%s to save %s off MailOptin.
ru: Используйте код купона %s10PERCENTOFF%s чтобы съэкономить %s на MailOptin.

en: User Account
ru: Учетная запись пользователя

en: User Extra Information
ru: Дополнительная информация о пользователе

en: User ID
ru: ID пользователя

en: User Login
ru: Логин пользователя

en: User Meta / Field Key
ru: Пользовательский Meta-ключ

en: User Moderation
ru: Модерация пользователей

en: User Name
ru: Имя пользователя

en: User Panel
ru: Панель пользователя

en: User Profile
ru: Профиль пользователя

en: User Profile Settings
ru: Настройки профиля пользователя

en: User Role
ru: Роль пользователя

en: User Roles to Display
ru: Показать роли пользователей

en: User registration currently disabled. To enable, Go to <a href="%1$s">Settings -> General</a>, and under Membership, check "Anyone can register"
ru: Регистрация пользователя в настоящее время отключена. Чтобы включить, перейдите в <a href="%1$s">Настройки -> Общие</a> и в разделе "Членство" установите флажок "Любой может зарегистрироваться"

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username Only
ru: Только имя пользователя

en: Username Requirement
ru: Требуется имя пользователя

en: Username of the newly registered user.
ru: Имя пользователя нового зарегистрированного пользователя.

en: Username of the registered user.
ru: Имя пользователя зарегистрированного пользователя.

en: Username of user.
ru: Имя пользователя.

en: Username or E-mail:
ru: Имя пользователя или E-mail:

en: Username or Email
ru: Имя пользователя или E-mail

en: Username: %s
ru: Имя пользователя: %s

en: Users
ru: Пользователи

en: Usulután
ru: Усулутан

en: Utah
ru: Юта

en: Uthai Thani
ru: Утхайтхани

en: Uttar Pradesh
ru: Уттар-Прадеш

en: Uttaradit
ru: Уттарадит

en: Uttarakhand
ru: Уттаракханд

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Uzbekistani som
ru: Узбекский сум

en: Uíge
ru: Уиже

en: Uşak
ru: Ушак

en: VAT
ru: НДС

en: VAT Number
ru: ИНН

en: Valais
ru: Вале

en: Valdesia
ru: Вальдесия

en: Valencia
ru: Валенсия

en: Validated
ru: Проверено

en: Valladolid
ru: Вальядолид

en: Valle
ru: Значение

en: Valle del Cauca
ru: Валье-дель-Каука

en: Valparaíso
ru: Вальпараисо

en: Value / Text
ru: Значение / Текст

en: Value / Text Font Size
ru: Значение / Размер шрифта

en: Valverde
ru: Вальверде

en: Van
ru: Ван

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Vanuatu vatu
ru: Вануатский вату

en: Varese
ru: Варесе

en: Varna
ru: Варна

en: Vas
ru: Ваш

en: Vaslui
ru: Васлуй

en: Vatican
ru: Ватикан

en: Vaud
ru: Во

en: Vaupés
ru: Ваупес

en: Veliko Tarnovo
ru: Велико-Тырново

en: Venezia
ru: Венеция

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Venezuelan bol&iacute;var
ru: Венесуэльский боливар

en: Veracruz
ru: Веракрус

en: Veraguas
ru: Верагуас

en: Verbano-Cusio-Ossola
ru: Вербано-Кузьо-Оссола

en: Vercelli
ru: Верчелли

en: Vermont
ru: Вермонт

en: Verona
ru: Верона

en: Very weak
ru: Очень слабый

en: Veszprém
ru: Веспрем

en: Vibo Valentia
ru: Вибо-Валентия

en: Vicenza
ru: Виченца

en: Vichada
ru: Вичада

en: Victoria
ru: Виктория

en: Vidin
ru: Видин

en: Vientiane
ru: Вьентьян

en: Vientiane Province
ru: Провинция Вьентьян

en: Vietnam
ru: Вьетнам

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
ru: Вьетнамский донг

en: View Order
ru: Просмотреть заказ

en: View Subscription
ru: Просмотреть подписку

en: View other orders &rarr;
ru: Посмотреть другие заказы &rarr;

en: View profile &rarr;
ru: Смотреть профиль→

en: Vihiga
ru: Вихига

en: Virgin Islands (British)
ru: Британские Виргинские острова

en: Virgin Islands (US)
ru: Виргинские острова (США)

en: Virginia
ru: Виргиния

en: Visual
ru: Визуально

en: Viterbo
ru: Витербо

en: Vlorë
ru: Влёра

en: Volta
ru: Вольта

en: Vrancea
ru: Вранча

en: Vratsa
ru: Враца

en: Vâlcea
ru: Вылча

en: Waikato
ru: Вайкато

en: Wajir
ru: Ваджир

en: Wakayama
ru: Вакаяма

en: Wake Island
ru: Остров Уэйк

en: Wakiso
ru: Вакисо

en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

en: Washington
ru: Вашингтон

en: Waterford
ru: Вотерфорд

en: Wavatar (Generated)
ru: Wavatar (Сгенерировано)

en: We could not find any user that matches your search criteria
ru: Мы не смогли найти ни одного пользователя, соответствующего вашим критериям поиска

en: Weak
ru: Слабый

en: Webhook Secret
ru: Секрет вебхука

en: Website
ru: Cайт

en: Website title or name.
ru: Имя или название вебсайта.

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Weeks
ru: Недели

en: Welcome %s
ru: Добро пожаловать в %s

en: Welcome To %s
ru: Добро пожаловать на %s

en: Wellington
ru: Веллингтон

en: West African CFA franc
ru: Франк КФА BCEAO

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
ru: Западный Азербайджан (آذربایجان غربی)

en: West Bengal
ru: Западная Бенгалия

en: West Coast
ru: Западное побережье

en: West Greece
ru: Западная Греция

en: West Macedonia
ru: Западная Македония

en: West Panamá
ru: Западная Панама

en: West Pokot
ru: Вест Покот

en: West Virginia
ru: Западная Виргиния

en: Western
ru: Западная

en: Western Australia
ru: Западная Австралия

en: Western Cape
ru: Западно-Капская провинция

en: Western North
ru: Северо-западная область

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Westmeath
ru: Уэстмит

en: Westmoreland
ru: Уэстморленд

en: Wexford
ru: Вексфорд

en: What happens when users without access try to view the content?
ru: Что происходит, когда пользователи без доступа пытаются просмотреть содержимое?

en: What to use as display name in profile header. Select "Hide" to hide it from showing.
ru: Что использовать в качестве отображаемого имени в заголовке профиля. Выберите "Скрыть", чтобы скрыть его от отображения.

en: Where should users be redirected to?
ru: Куда следует перенаправлять пользователей?

en: Whether you need help or have a new feature request, let us know. %sRequest Support%s
ru: Если вам нужна помощь или у вас есть запрос на новую функцию, сообщите нам об этом. %sЗапрос поддержки%s

en: Who can access the content?
ru: Кто имеет доступ к контенту?

en: Wicklow
ru: Виклов

en: Wide
ru: По ширине

en: Widget CSS:
ru: Виджет CSS:

en: Width
ru: Ширина

en: Wisconsin
ru: Висконсин

en: WooCommerce Billing Address
ru: Адрес оплаты WooCommerce

en: WooCommerce Shipping Address
ru: Адрес доставки WooCommerce

en: WooCommerce is not active
ru: WooCommerce не активен

en: WordPress Dashboard
ru: Консоль WordPress

en: WordPress User
ru: Пользователь WordPress

en: Wyoming
ru: Вайоминг

en: Xaisomboun
ru: Сайсомбун

en: Xiangkhouang
ru: Сиангкхуанг

en: Xinjiang / 新疆
ru: Синьцзян

en: Yala
ru: Яла

en: Yalova
ru: Ялова

en: Yamagata
ru: Ямагата

en: Yamaguchi
ru: Ямагути

en: Yamanashi
ru: Яманаси

en: Yambol
ru: Ямбол

en: Yaracuy
ru: Яракуй

en: Yasothon
ru: Ясотхон

en: Yazd (یزد)
ru: Йезд (یزد)

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: Years
ru: Лет

en: Yemen
ru: Йемен

en: Yemeni rial
ru: Йеменский риал

en: Yes
ru: Да

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
ru: Цены указываются с учётом налогов

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Yobe
ru: Йобе

en: Yoro
ru: Йоро

en: You are already logged in.
ru: Вы уже вошли на сайт.

en: You are already registered.
ru: Вы уже зарегистрированы.

en: You are not allowed to install plugins.
ru: Вам не разрешена установка плагинов.

en: You are not authorized to access this area.
ru: Вы не авторизованы для просмотра этой страницы.

en: You are not licensed.
ru: У вас нет лицензии.

en: You are unauthorized to view this page.
ru: Вы не имеете права просматривать эту страницу.

en: You cannot manage this account in Stripe.
ru: Вы не можете управлять этой учётной записью в Stripe.

en: You do not have permission to download this file
ru: У вас нет доступа для скачивания этого файла

en: You do not have permission to perform this action.
ru: У вас недостаточно прав для выполнения этого действия.

en: You do not have permission.
ru: У вас нет полномочий.

en: You have not created any post.
ru: Вы не создали ни одного поста.

en: You have not made any comment.
ru: Вы не оставили никаких комментариев.

en: You have successfully changed your password
ru: Вы успешно сменили свой пароль

en: You must be logged in to download files.
ru: Вам необходимо авторизоваться для загрузки файлов.

en: You must be logged in to preview a form.
ru: Для предварительного просмотра формы вы должны войти в систему.

en: Your cart is currently empty. Click <a href="%s">here</a> to get started.
ru: В данный момент корзина пуста. Нажмите  <a href="%s">здесь</a>, чтобы начать.

en: Your profile is looking a little empty. Why not <a href="%s">add some information</a>?
ru: Ваш профиль выглядит немного пустым. Почему бы не <a href="%s">add some information</a>?

en: Your site permalink structure is currently set to <code>Plain</code>. This setting is not compatible with ProfilePress. Change your permalink structure to any other setting to avoid issues. We recommend <code>Post name</code>.</p><p>%s
ru: Структура ссылок вашего сайта в настоящее время установлена  на <code>Plain</code>. Эта настройка не совместима с ProfilePress. Измените структуру пермалинка на любую другую, чтобы избежать проблем. Мы рекомендуем <code>Post name</code>.</p><p>%s

en: Your store's uploads directory is <a href="%1$s">browsable via the web</a>. We strongly recommend <a href="%2$s">configuring your web server to prevent directory indexing</a>.
ru: Каталог загрузок магазина <a href="%1$s">открыт для просмотра в Интернете</a>. Мы настоятельно рекомендуем <a href="%2$s">настроить на веб-сервере блокировку индексации каталога</a>.

en: Your subscription has been cancelled.
ru: Ваша подписка удалена.

en: Your subscription has expired.
ru: Ваша подписка истекла.

en: Your subscription is expiring soon.
ru: Ваша подписка скоро заканчивается.

en: Your subscription is now complete.
ru: Ваша подписка теперь завершена.

en: Your subscription is renewing soon.
ru: Ваша подписка скоро будет продлена.

en: Youssoufia
ru: Юсуфия

en: Yozgat
ru: Йозгат

en: Yucatán
ru: Юкатан

en: Yukon Territory
ru: Юкон

en: Yuma
ru: Юма

en: Yumbe
ru: Йумбе

en: Yunnan / 云南
ru: Юньнань

en: ZIP / Postal Code
ru: Почтовый индекс

en: Zacapa
ru: Сакапа

en: Zacatecas
ru: Сакатекас

en: Zagora
ru: Загора

en: Zaire
ru: Заир

en: Zala
ru: Зала

en: Zambales
ru: Самбалес

en: Zambezi
ru: Замбези

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zambian kwacha
ru: Замбийская квача

en: Zamboanga Sibugay
ru: Замбоанга-Сибугей

en: Zamboanga del Norte
ru: Северная Замбоанга

en: Zamboanga del Sur
ru: Южная Замбоанга

en: Zambézia
ru: Замбезия

en: Zamfara
ru: Замфара

en: Zamora
ru: Самора

en: Zamora-Chinchipe
ru: Замора-Чинчипе

en: Zanjan (زنجان)
ru: Зенджан (زنجان)

en: Zanzibar North
ru: Занзибар Северный

en: Zanzibar South
ru: Занзибар Южный

en: Zanzibar West
ru: Занзибар Западный

en: Zaragoza
ru: Сарагоса

en: Zhejiang / 浙江
ru: Чжэцзян

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Zip / Postal Code
ru: Почтовый индекс

en: Zombo
ru: Зомбо

en: Zonguldak
ru: Зонгулдак

en: Zou
ru: Зу

en: Zug
ru: Цуг

en: Zulia
ru: Сулия

en: Zürich
ru: Цюрих

en: [%s] Login Details
ru: [%s] Данные для входа

en: [%s] New User Registration
ru: [%s] Регистрация нового пользователя

en: [%s] Password Reset
ru: [%s] Пароль сброшен

en: [Your Password]
ru: [Ваш пароль]

en: appears to be of an invalid file format. Please try again.
ru: кажется, что файл имеет неправильный формат. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: bbPress Settings
ru: Настройки bbPress

en: custom field not defined
ru: пользовательское поле не определено

[ctx: date filter]
en: From
ru: С

en: day
ru: день

[ctx: district]
en: Belgrade
ru: Белград

[ctx: district]
en: Bor
ru: Борский округ

[ctx: district]
en: Braničevo
ru: Браничевский округ

[ctx: district]
en: Central Banat
ru: Средне-Банатский округ

[ctx: district]
en: Danube
ru: Дунай

[ctx: district]
en: Jablanica
ru: Ябланичский округ

[ctx: district]
en: Kolubara
ru: Колубарский округ

[ctx: district]
en: Kosovo
ru: Косово

[ctx: district]
en: Kosovo-Metohija
ru: Косово и Метохия

[ctx: district]
en: Kosovo-Pomoravlje
ru: Косово и Поморавле

[ctx: district]
en: Kosovska Mitrovica
ru: Косовска-Митровица

[ctx: district]
en: Mačva
ru: Мачванский округ

[ctx: district]
en: Morava
ru: Морава

[ctx: district]
en: Nišava
ru: Нишавский округ

[ctx: district]
en: North Banat
ru: Северо-Банатский округ

[ctx: district]
en: North Bačka
ru: Северо-Бачский округ

[ctx: district]
en: Peć
ru: Печ

[ctx: district]
en: Pirot
ru: Пирот

[ctx: district]
en: Pomoravlje
ru: Поморавский округ

[ctx: district]
en: Prizren
ru: Призрен

[ctx: district]
en: Pčinja
ru: Пчиньский округ

[ctx: district]
en: Rasina
ru: Расинский округ

[ctx: district]
en: Raška
ru: Рашка

[ctx: district]
en: South Banat
ru: Южно-Банатский округ

[ctx: district]
en: South Bačka
ru: Южно-Бачский округ

[ctx: district]
en: Srem
ru: Срем

[ctx: district]
en: Toplica
ru: Топлица

[ctx: district]
en: Vojvodina
ru: Воеводина

[ctx: district]
en: West Bačka
ru: Западно-Бачский округ

[ctx: district]
en: Zaječar
ru: Заечар

[ctx: district]
en: Zlatibor
ru: Златибор

[ctx: district]
en: Šumadija
ru: Шумадийский округ

en: every 6 months
ru: каждые 6 месяцев

en: for
ru: для

en: form
ru: форма

en: forms
ru: формы

en: free trial
ru: бесплатная пробная версия

en: live
ru: В реальном времени

en: month
ru: месяц

en: months
ru: месяц(ев)

en: or
ru: или

[ctx: password strength]
en: Medium
ru: Средний

en: payment method
ru: метод оплаты

en: terms and conditions
ru: правила и условия

en: test
ru: тест

en: test mode
ru: тестовый режим

en: week
ru: неделя

en: year
ru: год

en: © %s %s. All rights reserved.
ru: © %s %s. Все права защищены.

en: Ávila
ru: Авила

en: Åland Islands
ru: Аландские острова

en: Çanakkale
ru: Чанаккале

en: Çankırı
ru: Чанкыры

en: Çorum
ru: Чорум

en: Ñeembucú
ru: Ньеэмбуку

en: Ñuble
ru: Ньюбле

en: İstanbul
ru: Стамбул

en: İzmir
ru: Измир

en: İçel
ru: Ичель

en: Şanlıurfa
ru: Шанлыурфа

en: Şırnak
ru: Ширнак

en: Șoldănești
ru: Шолданешты

en: Ștefan Vodă
ru: Штефан-Водэ
