Plugins - Paid Membership Plugin, Ecommerce, User Registration Form, Login Form, - en to tr translation catalogue (919 entries)

en: Error: The file you uploaded is not accepted on our website.
tr: Hata: Yüklediğiniz dosya web sitemizde kabul edilmez.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
tr: Üzgünüz, bu dosya türüne güvenlik nedeniyle izin verilmiyor.

en: Sorry, this file extension is not permitted for security reasons.
tr: Üzgünüz, bu dosya uzantısına güvenlik nedeniyle izin verilmiyor.

en: There was an problem while verifying your file.
tr: Dosyanız doğrulanırken bir sorun oluştu.

en: Plugin unavailable.
tr: Eklenti kullanılamıyor.

en: You do not have permission.
tr: İznin yok.

en: Go to MailOptin settings
tr: MailOptin ayarlarına git

en: Start Setup
tr: Kurulumu başlat

en: Activate MailOptin
tr: MailOptin'ı etkinleştir

en: Install MailOptin
tr: MailOptin'ı yükle

en: Step 2
tr: Adım 2

en: Install and Activate MailOptin
tr: MailOptin'ı kur ve etkinleştir

en: Step 1
tr: Adım 1

en: MailOptin screenshot
tr: MailOptin ekran görüntüsü

en: #1 Popup, Optin Forms & Marketing Automation Plugin
tr: #1 Açılır pencere, optin formları ve pazarlama otomasyonu eklentisi

en: Go to MailOptin Settings
tr: MailOptin ayarlarına git

en: Go to Plugins page
tr: Eklenti sayfasına dön

en: Download Now
tr: Şimdi indir

en: Activate Now
tr: Şimdi etkinleştir

en: Install Now
tr: Şimdi kur

en: MailOptin Installed & Activated
tr: MailOptin kuruldu ve etkinleştirildi

en: Activating...
tr: Etkinleştiriliyor...

en: Installing...
tr: Kuruluyor...

note: translators: %s - Lite plugin download URL.
en: Could not activate plugin. Please activate from the <a href="%s">Plugins page</a>.
tr: Eklenti etkinleştirilemedi. Lütfen <a href="%s">eklenti sayfasından</a> etkinleştirin.

note: translators: %s - Lite plugin download URL.
en: Could not install plugin. Please <a href="%s">download</a> and install manually.
tr: Eklenti yüklenemedi. Lütfen <a href="%s">indirin</a> ve el ile yükleyin.

en: Popups & Optins
tr: Açılır pencere ve optinler

en: Set Up MailOptin
tr: MailOption'ı kur

en: Plugin activated.
tr: Eklenti etkinleştirildi.

en: Plugin activation is disabled for you on this site.
tr: Eklenti etkinleştirmesi bu sitede sizin için devre dışı bırakıldı.

en: Addon installed & activated.
tr: Eklenti kuruldu ve etkinleştirildi.

en: There was an error while performing your request.
tr: İsteğiniz gerçekleştirilirken bir hata oluştu.

en: Get Started
tr: Başlarken

en: %s (WooCommerce Shipping Address)
tr: %s (WooCommerce gönderim adresi)

en: Accessible to Everyone
tr: Herkes tarafından erişilebilir

en: Accessible to Logged-in Users
tr: Oturum açmış kullanıcılar tarafından erişilebilir

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Antarctica
tr: Antartika

en: Antigua and Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: bbPress Settings
tr: bbPress ayarları

en: Belarus
tr: Beyaz Rusya

en: Belgium
tr: Belçika

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Botswana
tr: Botsvana

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

en: Brazil
tr: Brezilya

en: British Indian Ocean Territory
tr: İngiliz Hint Okyanusu Bölgesi

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Canada
tr: Kanada

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr: Çad

en: Check to enable
tr: Etkinleştirmek için kontrol edin

en: Check to enable this email notification.
tr: Bu e-posta bildirimini etkinleştirmek için kontrol edin.

en: Chile
tr: Şili

en: China
tr: Çin

en: Choose "Custom Email Template" if you want to code your own email template from scratch.
tr: Kendi e-posta şablonunuzu sıfırdan kodlamak istiyorsanız "özel e-posta şablonu" nu seçin.

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Congo (Brazzaville)
tr: Kongo (Brazzaville)

en: Congo (Kinshasa)
tr: Kongo (Kinşasa)

en: Content
tr: İçerik

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Country
tr: Ülke

en: Create an Account
tr: Bir hesap oluştur

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Cuba
tr: Küba

en: custom field not defined
tr: özel alan tanımlanmadı

en: CSS Classes
tr: CSS sınıfları

en: Custom HTML
tr: Özel HTML

en: Custom URL Here
tr: Özel URL burada

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: Dashboard
tr: Pano

en: Date
tr: Tarih

en: Date / Time
tr: Tarih / Saat

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default..
tr: Varsayılan..

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Do it Yourself
tr: Kendin yap

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Email addresses do not match
tr: E-posta adresleri eşleşmiyor

en: This is used when template logo is not set.
tr: Bu, şablon logosu ayarlanmadığında kullanılır.

en: Username of user.
tr: Kullanıcının kullanıcı adı.

en: Member Directory
tr: Üye dizini

en: Enter URL to redirect users to without dashboard access. If empty, users will be redirected to website homepage.
tr: Kullanıcıları pano erişimi olmadan yönlendirmek için URL'yi girin. Boşsa, kullanıcılar web sitesinin ana sayfasına yeniden yönlendirilir.

en: Dashboard Redirect URL
tr: Pano yeniden yönlendirme URL'si

en: Check to disable dashboard access for everyone.
tr: Herkes için pano erişimini etkisizleştirmek için kontrol edin.

en: Dashboard Access Control
tr: Pano erişim kontrolü

en: Admin Bar Control
tr: Yönetici araç çubuğu kontrolü

en: Check to disable admin bar.
tr: Yönetici çubuğunu etkisizleştirmek için kontrol edin.

en: Disable Admin Bar
tr: Yönetici araç çubuğunu etkisizleştir

en: Admin Bar Visibility Control
tr: Yönetici araç çubuğu görünürlük kontrolü

en: Default Member Directory
tr: Varsayılan üye dizini

en: Default User Profile
tr: Varsayılan kullanıcı profili

en: Default Edit Profile
tr: Varsayılan profili düzenle

en: Default Login
tr: Varsayılan giriş

en: Default Registration
tr: Varsayılan kayıt

en: Add to Menu
tr: Menüye ekle

en: ProfilePress Link
tr: ProfilePress bağlantısı

en: Footer Text
tr: Alt kısım metni

en: Choose Logo
tr: Logo seçin

en: No logo selected
tr: Logo seçilmedi

en: Change Logo
tr: Logoyu değiştir

en: Content Text Color
tr: İçerik metin rengi

en: Background Text Color
tr: Arka plan metin rengi

en: Background Color
tr: Arka plan rengi

en: © %s %s. All rights reserved.
tr: © %s %s. Tüm hakları saklıdır.

en: Footer
tr: Alt kısım

en: Header
tr: Üst kısım

en: Body
tr: Gövde

en: The customizer allows you to design and preview ProfilePress default email template.
tr: Özelleştirici, ProfilePress varsayılan e-posta şablonunu tasarlamanıza ve ön izlemenize olanak tanır.

en: Saved
tr: Kaydedildi

en: ProfilePress Email Template
tr: ProfilePress e-posta şablonu

en: Message Body
tr: İleti gövdesi

en: Subject Line
tr: Konu satırı

en: Enable Notification
tr: Bildirimi etkinleştir

en: Preview Email
tr: Önizleme e-postası

en: Customize Default Template
tr: Varsayılan şablonu özelleştir

en: Email Template
tr: E-posta şablonu

en: Custom Email Template
tr: Özel e-posta şablonu

en: Default Template
tr: Varsayılan şablon

en: Choose whether to send ProfilePress emails in HTML or plain text. HTML is recommended.
tr: ProfilePress e-postalarının HTML veya düz metin olarak gönderilip gönderilmeyeceğini seçin. HTML önerilir.

en: Content Type
tr: İçerik türü

en: Plain Text
tr: Düz metin

en: The email address to use as the sender of all ProfilePress emails.
tr: Tüm ProfilePress e-postalarının göndereni olarak kullanılacak e-posta adresi.

en: Sender Email Address
tr: Gönderici e-posta adresi

en: Email that is sent to the user upon password reset request.
tr: Parola sıfırlama isteği üzerine kullanıcıya gönderilen e-posta.

en: New User Admin Notification
tr: Yeni kullanıcı yöneticisi bildirimi

en: %1$s with %2$s
tr: %1$s ile %2$s

en: %s field is required
tr: %s alanı gerekli

en: %s is greater than the allowed sized of %s
tr: %s izin verilen %s boyutundan büyük

en: %s with Template
tr: Şablon ile %s

en: %s[avatar]%s displays a user's profile pictures.
tr: %s[avatar]%s kullanıcının profil resimlerini görüntüler.

en: %s[avatar_upload]%s adds a standalone avatar uploader visible only to logged-in users.
tr: %s[avatar_upload]%s, yalnızca oturum açmış kullanıcılar tarafından görülebilen tek başına bir avatar yükleyicisi ekler.

en: %sNote:%s Access setting takes precedence over %sContent Protection rules%s.
tr: %sNote:%s  erişim ayarı, %sContent koruma kuralları%s'den önceliklidir.

en: %sUpgrade to ProfilePress premium%s if you don't have the custom field addon so you can enable search and filtering by custom fields.
tr: %s ProfilePress premium%s'a yükseltin, özel alan eklentiniz yoksa, arama ve filtrelemeyi özel alanlara göre etkinleştirebilirsiniz.

en: Access
tr: Erişim

en: Access Condition
tr: Erişim koşulu

en: Access Settings
tr: Erişim ayarları

en: Accessible Homepage
tr: Erişilebilir ana sayfa

en: Account Details
tr: Hesap bilgileri

en: Account Details Form
tr: Hesap ayrıntıları formu

en: Account Settings
tr: Hesap ayarları

en: Account was updated successfully.
tr: Hesap başarıyla güncelleştirildi.

en: Account Welcome Email
tr: Hesaba hoş geldiniz e-postası

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Activate All
tr: Tümünü etkinleştir

en: Activated
tr: Etkinleştirildi

en: Alt Text
tr: Alternatif metin

en: Allow users to create new sites on a multisite network via a registration form powered by ProfilePress.
tr: Kullanıcıların ProfilePress tarafından desteklenen bir kayıt formu aracılığıyla çok tesisli bir ağda yeni siteler oluşturmasına izin verin.

en: AND
tr: Ve

en: appears to be of an invalid file format. Please try again.
tr: geçersiz bir dosya biçiminde görünüyor. Lütfen yeniden deneyin.

en: Apply Changes
tr: Değişiklikleri uygula

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Bio
tr: Biyografi

en: Bio description
tr: Biyografi açıklaması

en: Biographical Info
tr: Biyografik bilgi

en: Block spam and bot user registrations with Akismet and keep your membership site safe and secured.
tr: Akismet ile spam ve bot kullanıcı kayıtlarını engelleyin ve üyelik sitenizi güvende ve güvende tutun.

en: Blog or Posts Page
tr: Blog veya mesaj sayfası

en: Bold
tr: Kalın

en: Border
tr: Kenar

en: Lucid Tab Widget
tr: Sade sekme bileşeni

en: 404 Error Page
tr: 404 hata sayfası

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
tr: <strong>HATA</strong>: Bir kullanıcı adı veya e-posta adresi girin.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid email address or incorrect password.
tr: <strong>HATA</strong>: Geçersiz e-posta adresi veya yanlış parola.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
tr: <strong>HATA</strong>: Geçersiz kullanıcı adı veya e-posta.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
tr: <strong>HATA</strong>: Geçersiz kullanıcı adı veya yanlış parola.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu e-posta adresine kayıtlı kullanıcı yok.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
tr: <strong>HATA</strong>: Bu kullanıcı adı geçersiz karakterler kullandığı için geçersiz. Lütfen geçerli bir kullanıcı adı girin.

note: translators: Login details notification email subject. %s: Site title.
en: [%s] Login Details
tr: [%s] Giriş bilgileri

en: [%s] New User Registration
tr: [%s] Yeni kullanıcı kaydı

en: [%s] Password Reset
tr: [%s] Parola sıfırlama

en: [Your Password]
tr: [Parolanız]

en: About yourself
tr: Hakkınızda

en: Above
tr: Üstünde

en: Add Form
tr: Form ekle

en: Add Media
tr: Ortam dosyası ekle

en: Add Member Directory
tr: Üye dizini ekle

en: Add New
tr: Yeni ekle

en: Add Protection Rule
tr: Koruma kuralı ekle

en: Add title
tr: Başlık ekle

en: Background
tr: Arka plan

en: Background on Focus
tr: Odakta ki arka plan

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

en: Browse
tr: Göz at

en: Change Password
tr: Parolayı değiştir

en: Change Password Endpoint
tr: Parola bitiş noktasını değiştir

en: Change URL of comment authors to their ProfilePress front-end profile.
tr: Yorum yazarlarının URL'sini ProfilePress ön uç profillerine değiştirin.

en: Changes saved
tr: Değişiklikler kaydedildi

en: Changes saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: Check this box if you would like ProfilePress to completely remove all of its data when the plugin is deleted.
tr: Eklenti silindiğinde ProfilePress'in tüm verilerini tamamen kaldırmasını istiyorsanız bu kutuyu işaretleyin.

en: Check this option to automatically login users after successful registration.
tr: Başarılı kayıt olduktan sonra kullanıcılara otomatik olarak giriş yapmak için bu seçeneği işaretleyin.

en: Check to allow homepage to be accessible by everyone.
tr: Ana sayfanın herkes tarafından erişilebilir olmasına izin vermek için kontrol edin.

en: Check to allow multiple options to be selected.
tr: Birden çok seçeneğin seçilmesine izin vermek için denetleyin.

en: Check to change bbPress profile URL to ProfilePress front-end profile.
tr: bbPress profil URL'sini ProfilePress ön uç profili olarak değiştirmek için kontrol edin.

en: All %s
tr: Hepsi %s

en: Authentication failed. Please try again
tr: Kimlik doğrulaması başarısız oldu. Lütfen yeniden deneyin

en: Auto (Default)
tr: Otomatik (Varsayılan)

en: Auto-login after registration
tr: Kayıt olduktan sonra otomatik giriş

en: Available placeholders for subject and message body
tr: Konu ve ileti gövdesi için kullanılabilir yer tutucular

en: Available Shortcodes
tr: Mevcut kısa kodlar

en: Check to disable username requirement
tr: Kullanıcı adı gereksinimini etkisizleştirmek için kontrol edin

en: Check to enable visibility icon which when clicked, hides or shows a password.
tr: Tıklatıldığında parolayı gizleyen veya gösteren görünürlük simgesini etkinleştirmek için denetleyin.

en: Check to hide
tr: Gizlemek için denetle

en: Check to make this a passwordless login form.
tr: Bunu parolasız bir giriş formu yapmak için kontrol edin.

en: Choices
tr: Seçimler

en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

en: Clone
tr: Çoğalt

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos (Keeling) Adaları

en: Code
tr: Kod

en: Code your own from scratch with complete control and flexibility using shortcodes.
tr: Kısa kodları kullanarak tam kontrol ve esneklik ile sıfırdan kendi kodunuzu oluşturun.

en: Collect unlimited additional information from users besides the standard profile data.
tr: Standart profil verilerinin yanı sıra kullanıcılardan sınırsız ek bilgi toplayın.

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Confirm new password
tr: Yeni parolayı onayla

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Cape Verde
tr: Yeşil Burun Adaları

en: Check to remove
tr: Kaldırmak için kontrol edin

en: Select a custom field. Only use the %1$sTitle%2$s and %1$sUser Meta / Field Key%2$s below if you don't have it %3$sdefined in ProfilePress%4$s.
tr: Özel bir alan seçin. ProfilePress%4$s içinde %3$s tanımlı değilse yalnızca aşağıdaki %1$sTitle%2$s ve %1$sUser Meta / Field Key%2$s kullanın.

en: Password Reset Form
tr: Parola sıfırlama formu

en: Build Now
tr: Şimdi oluştur

en: Builder Type
tr: Oluşturucu türü

en: By default, WordPress allows users to log in using either an email address or username. This setting allows you to restrict logins to only accept email addresses or usernames.
tr: Varsayılan olarak, WordPress kullanıcıların bir e-posta adresi veya kullanıcı adı kullanarak giriş yapmasına izin verir. Bu ayar, oturumları yalnızca e-posta adreslerini veya kullanıcı adlarını kabul etmek için kısıtlamanıza olanak tanır.

en: Change and redirect authors pages %s to their front-end profiles %s.
tr: %s yazar sayfalarını değiştirip ön uç profilleri %s olarak yeniden yönlendirin.

en: Check your email for further instructions.
tr: Daha fazla talimat için e-postanızı kontrol edin.

en: Checkbox List
tr: Onay kutusu listesi

en: Checkbox Text
tr: Onay kutusu metni

en: Child %s of
tr: %s alt öğesi

en: Child of Selected %s
tr: Seçili %s öğesinin alt öğesi

en: Color of the value of a field and text on the form.
tr: Formdaki bir alanın ve metnin değerinin rengi.

en: Colors
tr: Renkler

en: Create beautiful, responsive forms with easy to use drag & drop form builder.
tr: Kullanımı kolay sürükle ve bırak form oluşturucu ile güzel, duyarlı formlar oluşturun.

en: Create from Scratch
tr: Scrath'den oluştur

en: Create Pages
tr: Sayfaları oluştur

en: Currently viewed page
tr: Şimdiki görüntülenen sayfa

en: Confirm Email
tr: E-postayı onayla

en: Confirm Password
tr: Parolayı onayla

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Courier New
tr: Yeni kurye

en: Custom Fields
tr: Özel alanlar

en: Custom Restricted Message
tr: Özel kısıtlı ileti

en: Comoros
tr: Komorolar

en: Content Protection
tr: İçerik koruması

en: Debug Error Log
tr: Hata günlüğü hata ayıklama

en: Decide whether to approve newly registered users or not. You can also block and unblock users at any time.
tr: Yeni kayıtlı kullanıcıların onaylanıp onaylanmayacağına karar verin. Ayrıca, kullanıcıları istediğiniz zaman engelleyebilir ve engellemeyi kaldırabilirsiniz.

en: Default Display Name
tr: Varsayılan görünen ad

en: Default Profile Picture
tr: Varsayılan profil resmi

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Avatar
tr: Avatarı sil

en: Delete Form
tr: Formu sil

en: Delete Log
tr: Kaydı sil

en: Display name
tr: Görünen isim

en: Display Name
tr: Görünen isim

en: Display name publicly as
tr: Herkes tarafından görülecek isim

en: Display Profile Picture
tr: Profil resmini görüntüle

en: Dominica
tr: Dominik

en: Dropdown
tr: Açılır menü

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Easily add your ProfilePress forms to widget areas.
tr: ProfilePress formlarınızı bileşen alanlarına kolayca ekleyin.

en: Ecuador
tr: Ekvator

en: Edit Account Endpoint
tr: Hesap bitiş noktasını düzenle

en: Edit Field
tr: Alanı düzenle

en: Edit Form
tr: Formu düzenle

en: Edit Frontend Profile
tr: Ön uç profilini düzenle

en: Edit Member Directory
tr: Üye dizinini düzenle

en: Edit Profile
tr: Profili düzenle

en: Edit Profile Form
tr: Profil formunu düzenleyin

en: Edit Profile Settings
tr: Profil ayarlarını düzenle

en: Email address is invalid. Please try again
tr: E-posta adresi geçersiz. Lütfen yeniden deneyin

en: Email address is not valid
tr: E-posta adresi geçerli değil

en: Email address of the newly registered user.
tr: Yeni kayıtlı kullanıcının e-posta adresi.

en: Email address of the registered user.
tr: Kayıtlı kullanıcının e-posta adresi.

en: Email addresses do not match. Please try again
tr: E-posta adresleri eşleşmiyor. Lütfen tekrar deneyin

en: Email Confirmation
tr: E-posta onayı

en: Email that is sent to the user upon successful registration.
tr: Başarılı kayıt sırasında kullanıcıya gönderilen e-posta.

en: Emails
tr: E-postalar

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Admin Bar & Dashboard
tr: Yönetici araç çubuğu ve pano

en: Admin Bar & Dashboard Access
tr: Yönetici araç çubuğu ve pano erişimi

en: Disable Dashboard Access
tr: Pano erişimini etkisizleştir

en: Deleting...
tr: Siliniyor...

en: Description
tr: Açıklama

en: Description Alignment
tr: Açıklama hizalama

en: Description Appearance
tr: Açıklama görünümü

en: Directory Settings
tr: Dizin ayarları

en: Disable
tr: Etkisizleştir

en: Disable Ajax Mode
tr: Ajax modunu etkisizleştir

en: Disable Gravatar
tr: Gravatar'ı etkisizleştir

en: Disable Guests from Viewing Profiles
tr: Konukların profilleri görüntülemesini etkisizleştir

en: Default Password Reset
tr: Varsayılan parola sıfırlama

en: Check this box to disable ajax behaviour(whereby forms do not require page reload when submitted) in forms.
tr: Formlardaki Ajax davranışını (formlar gönderildiğinde sayfa yeniden yükleme gerektirmez) etkisizleştirmak için bu kutuyu işaretleyin.

en: Deactivate All
tr: Tümünü etkisizleştir

en: <strong>ERROR</strong>: Password reset email is disabled.
tr: <strong>HATA</strong>: Parola sıfırlama e-postası etkisizleştirıldı.

en: Current password
tr: Şimdiki parola

en: My Profile
tr: Profilim

en: The name to use as the sender of all ProfilePress emails. Preferably your website name.
tr: Tüm ProfilePress e-postalarının göndereni olarak kullanılacak ad. Tercihen web sitenizin adı.

en: Sender Name
tr: Gönderen adı

en: The Email address to receive admin notifications. Use comma to separate multiple email addresses.
tr: Yönetici bildirimleri almak için e-posta adresi. Birden çok e-posta adresini ayırmak için virgül kullanın.

en: Admin Email Address(es)
tr: Yönetici e-posta adresi(leri)

en: Replace "field_key" with the %scustom field key%s or usermeta key.
tr: "Field_key" %scustom alan anahtarı%s veya usermeta anahtarıyla değiştirin.

en: Last name of the newly registered user.
tr: Yeni kayıtlı kullanıcının soyadı.

en: First name of the newly registered user.
tr: Yeni kayıtlı kullanıcının adı.

en: Username of the newly registered user.
tr: Yeni kayıtlı kullanıcının kullanıcı adı.

en: Password Reset Email
tr: Şifre yenileme e-postası

en: URL to reset password.
tr: Şifreyi sıfırlamak için URL.

en: Last Name entered by user on registration.
tr: Kayıt sırasında kullanıcı tarafından girilen soyadı.

en: First Name entered by user on registration.
tr: Kayıt sırasında kullanıcı tarafından girilen ilk isim.

en: Password of the registered user.
tr: Kayıtlı kullanıcının şifresi.

en: Username of the registered user.
tr: Kayıtlı kullanıcının kullanıcı adı.

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Recipient
tr: Alan

en: Email
tr: E-posta

en: No email available.
tr: Kullanılabilir bir e-posta.

en: Use the coupon code %s10PERCENTOFF%s to save %s off MailOptin.
tr: %s öğesini MailOptin'dan kaydetmek için %s10PERCENTOFF%s kupon kodunu kullanın.

en: Premium Addons
tr: Premium eklentiler

en: Enter the number intervals.
tr: Sayı aralıklarını girin.

en: Step Value
tr: Adım değeri

en: Enter the maximum value allowed.
tr: İzin verilen maksimum değeri girin.

en: Maximum Value
tr: Maksimum Değer

en: Enter the minimum value allowed.
tr: İzin verilen minimum değeri girin.

en: Minimum Value
tr: Minimum Değer

en: Number
tr: Numara

en: Show Profile Picture
tr: Profil resmini göster

en: Text Box
tr: Metin kutusu

en: Select a date and time format that users will be able to choose a date in.
tr: Kullanıcıların bir tarih seçebileceği bir tarih ve saat biçimi seçin.

en: Only Time
tr: Sadece Zaman

en: Date/Time Format
tr: Tarih/Saat Biçimi

en: Enter comma separated list of roles to include in the select dropdown.
tr: Seç açılır listesine eklenecek rollerin virgülle ayrılmış listesini girin.

en: Options
tr: Seçenek

en: Multiple Selection
tr: Çoklu Seçim

en: Single Checkbox
tr: Tek onay kutusu

en: Enter one choice per line. This will be the options available for user to select.
tr: Satır başına bir seçenek girin. Bu, kullanıcının seçebileceği seçenekler olacaktır.

en: Prevent registration unless users entered password is strong.
tr: Kullanıcılar şifreyi güçlü bir şekilde girmedikçe kaydı önleyin.

en: Password Strength
tr: Şifre Gücü

en: Textarea
tr: Metin alanı

en: First Initial of First Name & Last Name
tr: Ad ve soyadının ilk adı

en: First Name & First Initial of Last Name
tr: Ad ve soyadının ilk adı

en: Format
tr: Biçimli

en: Enter a custom field or user meta key here.
tr: Buraya özel bir alan veya kullanıcı meta anahtarı girin.

en: User Meta / Field Key
tr: Kullanıcı meta / Alan anahtarı

en: Custom Field
tr: Özel alan

en: Field Key
tr: Alan Anahtarı

en: Force users to fill out this field, otherwise it will be optional.
tr: Kullanıcıları bu alanı doldurmaya zorlayın, aksi takdirde isteğe bağlı olacaktır.

en: Required
tr: Gerekli

en: User Login
tr: Kullanıcı girişi

en: Visual
tr: Görsel

en: Submit Button
tr: Gönder düğmesi

en: Password Reset Settings
tr: Şifre sıfırlama ayarları

en: Username Requirement
tr: Kullanıcı adı gereksinimi

en: Role users registered through this form will be assigned.
tr: Bu form aracılığıyla kayıtlı rol kullanıcıları atanacaktır.

en: No custom field available. %sClick here to create one%s.
tr: Hayır özel alan mevcut. %sclick burada bir%s oluşturmak için.

en: WooCommerce Shipping Address
tr: WooCommerce gönderim adresi

en: WooCommerce Billing Address
tr: WooCommerce fatura adresi

en: Enter the CSS class names you would like to add to this field.
tr: Bu alana eklemek istediğiniz CSS sınıf adlarını girin.

en: Extra Fields
tr: Ek Alanlar

en: Form title cannot empty
tr: Form Başlığı boş olamaz

en: User Profile Settings
tr: Kullanıcı profili ayarları

en: Form Settings
tr: Form Ayarları

en: Google Fonts
tr: Google Yazı Tipleri

en: Standard Fonts
tr: Standart yazı tipleri

en: Style
tr: Stil

en: Member Directories
tr: Üye dizinleri

en: No members directory is currently available. %sConsider creating one%s
tr: Hiçbir üye dizini şu anda kullanılabilir. %sConsider bir%s oluşturma

en: Back to Overview
tr: Genel bakışa geri dön

en: Drag & Drop Builder
tr: Sürükle ve bırak oluşturucu

en: Live Preview
tr: Canlı Önizleme

en: Forms
tr: Form

en: Filter by Type
tr: Türe göre filtrele

en: Melange combines login, registration & password reset forms in a single form.
tr: Melange, giriş, kayıt ve şifre sıfırlama formlarını tek bir formda birleştirir.

en: Forms & Profiles
tr: Formlar ve profiller

en: Drag & Drop
tr: Sürükle ve bırak

en: Shortcode
tr: Kısa kod

en: No form is currently available. %sConsider creating one%s
tr: Hiçbir form şu anda kullanılabilir. %sConsider bir%s oluşturma

en: forms
tr: form

en: New User Role
tr: Yeni Kullanıcı Rolü

en: Disable requirement for users to enter a username during registration. Usernames will automatically be generated from their email addresses.
tr: Kullanıcıların kayıt sırasında bir kullanıcı adı girme gereksinimini devre dışı bırakın. Kullanıcı adları otomatik olarak e-posta adreslerinden oluşturulur.

en: Success Message
tr: Başarı mesajı

en: ID
tr: KİMLİK

en: Enter title here
tr: Başlığı buraya girin

en: Override Profile URL
tr: Profil URL'sini geçersiz kıl

en: Override Avatar
tr: Avatarı Geçersiz Kıl

en: This is the message shown to users that do not have permission to view the content.
tr: Bu, içeriği görüntüleme iznine sahip olmayan kullanıcılara gösterilen mesajdır.

en: Global Restricted Access Message
tr: Genel Kısıtlı Erişim İletisi

en: Select the pages to exclude beside the redirect page that will be accessible by everyone.
tr: Herkes tarafından erişilebilecek yönlendirme sayfasının yanında hariç tutulacak sayfaları seçin.

en: Pages to Exclude
tr: Hariç tutulacak sayfalar

en: Select the page or custom URL to redirect users that are not logged in to.
tr: Oturum açmamış kullanıcıları yeniden yönlendirmek için sayfayı veya özel URL'yi seçin.

en: Redirect Page
tr: Sayfayı yeniden yönlendir

en: Global Site Access
tr: Genel Site Erişimi

en: Select the page or custom URL users will be redirected to after they successfully reset or change their password. To redirect to a custom URL instead of a selected page, enter the URL in input field directly above this description.
tr: Parolalarını başarıyla sıfırladıktan veya değiştirdikten sonra kullanıcıların yönlendirileceği sayfayı veya özel URL'yi seçin. Seçilen bir sayfa yerine özel bir URL'ye yönlendirmek için, URL'yi doğrudan bu açıklamanın üstündeki giriş alanına girin.

en: Select the page or custom URL users will be redirected to after login. To redirect to a custom URL instead of a selected page, enter the URL in input field directly above this description
tr: Giriş yaptıktan sonra kullanıcıların yönlendirileceği sayfayı veya özel URL'yi seçin. Seçilen bir sayfa yerine özel bir URL'ye yönlendirmek için, URL'yi doğrudan bu açıklamanın üstündeki giriş alanına girin

en: WordPress Dashboard
tr: WordPress panosu

en: Leave the "custom URL" field empty to fallback to the selected page.
tr: Seçilen sayfaya geri dönmek için" özel URL " alanını boş bırakın.

en: Select the page users will be redirected to after logout. To redirect to a custom URL instead of a selected page, enter the URL in input field directly above this description.
tr: Kullanıcıların oturumu kapattıktan sonra yönlendirileceği sayfayı seçin. Seçilen bir sayfa yerine özel bir URL'ye yönlendirmek için, URL'yi doğrudan bu açıklamanın üstündeki giriş alanına girin.

en: Redirection Settings
tr: Yönlendirme Ayarları

en: Redirection
tr: Yönlendirme

en: Enable option
tr: Seçeneği etkinleştir

en: Comment Author URL to Profile
tr: Yazarın profil URL'sini yorumla

en: Enable this option to stop members from viewing other users profiles. If enabled, users can only see their own profile.
tr: Üyelerin diğer kullanıcı profillerini görüntülemesini durdurmak için bu seçeneği etkinleştirin. Etkinleştirilirse, kullanıcılar yalnızca kendi profillerini görebilir.

en: Disable Members from Viewing Profiles
tr: Üyelerin profilleri görüntülemesini devre dışı bırak

en: Enable this option to stop disable guests or non-registered users from viewing users profiles.
tr: Konukların veya kayıtlı olmayan kullanıcıların kullanıcı profillerini görüntülemesini devre dışı bırakmayı durdurmak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enter your preferred profile URL slug. Default to "profile" if empty. If slug is "profile", URL becomes %s where "john" is a user's username.
tr: Tercih ettiğiniz profil URL slug girin. Varsayılan değer boşsa "profil" dir. Slug " profil "ise, URL %s olur, burada" john " bir kullanıcının kullanıcı adıdır.

en: Page with Profile Shortcode
tr: Profil kısa kodlu sayfa

en: Frontend Profile Settings
tr: Ön Uç Profili Ayarları

en: Frontend Profile
tr: Ön Uç Profili

en: My Account Settings
tr: Hesap Ayarlarım

en: My Account
tr: Hesabım

en: Username Only
tr: Sadece kullanıcı adı

en: Email Address and Username (default)
tr: E-posta adresi ve kullanıcı adı (varsayılan)

en: Login Settings
tr: Oturum Açma Ayarları

en: Enable auto-login
tr: Otomatik girişi etkinleştir

en: Select a page that contains %3$s shortcode. You can also use an %1$sedit profile shortcode%2$s on the My Account page in case you want something custom.
tr: %3$s kısa kodunu içeren bir sayfa seçin. Özel bir şey istemeniz durumunda Hesabım sayfasında %1$sedit profil kısa kodu %2$s de kullanabilirsiniz.

en: My Account Page
tr: Hesap sayfası

en: Select the page you wish to make WordPress default Registration page. %3$s This should be the page that contains a %1$sregistration form shortcode%2$s.
tr: WordPress varsayılan kayıt sayfası yapmak istediğiniz sayfayı seçin. %3$s Bu, %1$sregistration formunun %2$s kısa kodunu içeren sayfa olmalıdır.

en: Registration Page
tr: Kayıt sayfası

en: Select the page you wish to make WordPress default Login page. %3$s This should be the page that contains a %1$slogin form shortcode%2$s.
tr: WordPress Varsayılan giriş sayfası yapmak istediğiniz sayfayı seçin. %3$s Bu, %1$slogin form kısa kodu %2$s içeren sayfa olmalıdır.

en: Login Page
tr: Giriş sayfası

en: Select the page you wish to make WordPress default "Lost Password page". %3$s This should be the page that contains a %1$spassword reset form shortcode%2$s.
tr: Wordpress'i varsayılan "kayıp şifre sayfası"yapmak istediğiniz sayfayı seçin. %3$s Bu, %1$spassword sıfırlama formu kısa kodu %2$s içeren sayfa olmalıdır.

en: Global Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Global
tr: Küresel

en: My Account edit profile form (default)
tr: Hesabım profil düzenleme formu (varsayılan)

en: Deactivated
tr: Etkisizleştirildi

en: Unavailable: %s
tr: Kullanılamıyor: %s

en: Upgrade Plan
tr: Yükseltme planı

en: Upgrade to Premium
tr: Premium'a yükseltme

en: Upgrade Now
tr: Şimdi yükseltin

en: Addons
tr: Eklentiler

en: Logs
tr: Günlükler

en: Tools
tr: Araçlar

en: You are unauthorized to view this page.
tr: Bu sayfayı görüntüleme yetkiniz yok.

en: Add a Protection Rule
tr: Koruma kuralı ekle

en: Title cannot be empty.
tr: Başlık boş olamaz.

en: Edit Protection Rule
tr: Koruma kuralını düzenle

en: Content to Protect
tr: Korunacak içerik

en: Redirect URL
tr: URL'yi yönlendir

en: Login page
tr: Giriş sayfası

en: Where should users be redirected to?
tr: Kullanıcılar nereye yönlendirilmelidir?

en: Note that Global Restrict Access Message can be %scustomized here%s.
tr: Genel erişimi Kısıtla iletisinin  %s  burada  %s customized olabileceğini unutmayın.

en: Post Excerpt + Custom Message
tr: Mesaj Alıntı + Özel Mesaj

en: Post Excerpt
tr: Alıntı Sonrası

en: Global Restrict Access Message
tr: Genel Erişimi Kısıtla İletisi

en: Message to show to unauthorized users
tr: Yetkisiz kullanıcılara gösterilecek mesaj

en: Redirect user
tr: Kullanıcıyı yönlendir

en: Show access restricted message
tr: Erişim kısıtlı mesajı göster

en: Select roles that can access content
tr: İçeriğe erişebilecek rolleri seçin

en: Who can access the content?
tr: İçeriğe kim erişebilir?

en: Logged out users
tr: Oturum açmış kullanıcılar

en: Logged in users
tr: Oturum açmış kullanıcılar

en: Everyone
tr: Herkes

en: Deactivate
tr: Etkisizleştir

en: No protection rule found.
tr: Koruma kuralı bulunamadı.

en: Selected %s Archive Pages
tr: Seçili  %s arşiv sayfaları

en: All %s Archive Pages
tr: Tüm %s arşiv sayfaları

en: Search Result Page
tr: Arama sonucu sayfası

en: Home or Front Page
tr: Ana sayfa veya ön sayfa

en: Template
tr: Şablon

en: Parent of Selected %s
tr: Seçili %s öğesinin üst öğesi

en: Selected %s
tr: Seçili %s

en: OR
tr: VEYA

en: Select a condition
tr: Bir koşul seçin

en: or
tr: veya

en: Log in
tr: Giriş yap

en: You have successfully changed your password
tr: Parolanızı başarıyla değiştirdiniz

en: Password is not strong enough.
tr: Şifre yeterince güçlü değil.

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
tr: Üzgünüm, bu anahtar geçerli görünmüyor.

en: Please enter your password.
tr: Lütfen şifrenizi girin.

en: Sorry, that key appears to be invalid.
tr: Üzgünüm, bu anahtar geçersiz görünüyor.

en: Password is not strong
tr: Şifre güçlü değil

en: Passwords do not match
tr: Parolalar eşleşmiyor

en: Welcome To %s
tr: %s'ye hoş geldiniz

en: File upload stopped by extension
tr: Dosya yükleme uzantısı tarafından durduruldu

en: Failed to write file to disk
tr: Diske dosya yazılamadı

en: Missing a temporary folder
tr: Geçici bir klasör eksik

en: No file was uploaded
tr: Hiçbir dosya yüklenmedi

en: The uploaded file was only partially uploaded
tr: Yüklenen dosya yalnızca kısmen yüklendi

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
tr: Yüklenen dosya, HTML formunda belirtilen max_fıle_sıze yönergesini aşıyor

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
tr: Yüklenen dosya php.ini 'deki upload_max_filesize yönergesini aşıyor

en: Unable to save %s, please try again.
tr: %s kaydedilemiyor, lütfen tekrar deneyin.

en: Uploaded file is greater than the allowed sized of %s
tr: Yüklenen dosya izin verilen %s boyutundan büyük

en: Unexpected error with file upload, Please try again.
tr: Dosya yüklemede beklenmeyen hata, lütfen tekrar deneyin.

en: User Extra Information
tr: Kullanıcı hakkında daha fazla bilgi

en: No Thanks
tr: Hayır Teşekkürler

en: Sure! I'd love to give a review
tr: Tabii! Bir inceleme vermek isterim

en: Hey, I noticed you have been using ProfilePress for at least 7 days now - that's awesome! Could you please do us a BIG favor and give it a %1$s5-star rating on WordPress?%2$s This will help us spread the word and boost our motivation - thanks!
tr: Hey, en az 7 gündür ProfilePress kullandığınızı fark ettim-bu harika! Lütfen bize büyük bir iyilik yapar ve WordPress'te %1$s5 yıldız derecelendirmesi verir misiniz?%2$s bu, bilgiyi yaymamıza ve motivasyonumuzu artırmamıza yardımcı olacak-teşekkürler!

en: Polylang plugin is not active
tr: Polylang eklentisi etkin değil

en: It allows you to build multilingual login, registration, password reset and edit profile forms.
tr: Çok dilli giriş, kayıt, şifre sıfırlama ve profil formlarını düzenlemenizi sağlar.

en: WooCommerce is not active
tr: WooCommerce etkin değil

en: This is not a multisite installation
tr: Bu çok siteli bir kurulum değil

en: Site Creation
tr: Site oluşturma

en: Protect your forms against spam and bot attacks.
tr: Formlarınızı spam ve bot saldırılarına karşı koruyun.

en: Let users log in to your website via a one-time URL sent to their email addresses.
tr: Kullanıcıların e-posta adreslerine gönderilen bir kerelik URL üzerinden web sitenize giriş yapmasına izin verin.

en: Passwordless Login
tr: Şifresiz Giriş

en: Social Login
tr: Sosyal giriş

en: User Moderation
tr: Kullanıcı moderasyonu

en: Ensure newly registered users confirm their email addresses before they can log in.
tr: Yeni kayıtlı kullanıcıların giriş yapmadan önce e-posta adreslerini onayladıklarından emin olun.

en: Security validation failed. Try again
tr: Güvenlik doğrulaması başarısız oldu. Tekrar dene

en: Form with similar name exist already.
tr: Benzer bir isme sahip bir Form zaten var.

en: Unexpected error. Please try again.
tr: Beklenmeyen hata. Lütfen tekrar deneyin.

en: Enter a Name
tr: Bir ad girin

en: Select this template
tr: Bu şablonu seçin

en: Get Started Creating Your Own Form
tr: Kendi Formunuzu Oluşturmaya Başlayın

en: User Profile
tr: Kullanıcı profili

en: Password Reset
tr: Şifre sıfırlama

en: Registration
tr: Kayıt

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Select Form Type
tr: Form Türünü Seçin

en: Melange is a way to combine login, registration & password reset forms in a single form.
tr: Melange, giriş, kayıt ve şifre sıfırlama formlarını tek bir formda birleştirmenin bir yoludur.

en: Unable to save file, please try again.
tr: Dosya kaydedilemiyor, lütfen tekrar deneyin.

en: You must be logged in to preview a form.
tr: Bir formu önizlemek için oturum açmış olmanız gerekir.

en: Something unexpected happened. Please try again
tr: Beklenmedik bir şey oldu. Lütfen tekrar deneyin

en: Password is empty or do not match. Please try again.
tr: Şifre boş veya eşleşmiyor. Lütfen tekrar deneyin.

en: Password do not match. Please try again.
tr: Parola eşleşmiyor. Lütfen tekrar deneyin.

en: Email address confirmation is invalid. Please try again
tr: E-posta adresi onayı geçersiz. Lütfen tekrar deneyin

en: An error occurred. Please try again.
tr: Bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Unable to log in. Please try again
tr: Oturum açılamıyor. Lütfen yeniden deneyin

en: User Panel
tr: Kullanıcı paneli

en: Widget CSS:
tr: Bileşen CSS:

en: Login text:
tr: Giriş metni:

en: Forgot Password?
tr: Şifreyi mi unuttunuz?

en: Don't have an account?
tr: Hesabınız yok mu ?

en: Have an account?
tr: Bir hesabınız var mı?

en: Login / Sign up
tr: Giriş yap / Kayıt ol

en: Log out
tr: Çıkış yap

en: Welcome %s
tr: Hoşgeldin %s

en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Western Sahara
tr: Batı Sahra

en: Wallis and Futuna
tr: Wallis ve Futuna

en: Venezuela
tr: Venezuella

en: Vatican
tr: Vatikan

en: Vanuatu
tr: Vanuatu. kgm

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: United States (US) Minor Outlying Islands
tr: Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Minor Outlying Islands

en: United States (US)
tr: Amerika Birleşik Devletleri (ABD)

en: United Kingdom (UK)
tr: İngiltere (Birleşik Krallık)

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: Turks and Caicos Islands
tr: Turks ve Caicos Adaları

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: Togo
tr: Togocomment

en: Thailand
tr: Tayland

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Syria
tr: Suriye

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Sweden
tr: İsveç

en: Swaziland
tr: Svaziland

en: Svalbard and Jan Mayen
tr: Svalbard ve Jan Mayen

en: Suriname
tr: Surinam

en: Spain
tr: İspanya

en: South Sudan
tr: Güney Sudan

en: South Korea
tr: Güney Kore

en: South Georgia/Sandwich Islands
tr: Güney Georgia / Sandwich Adaları

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: Somalia
tr: Somali

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Singapore
tr: Singapur

en: Seychelles
tr: Şeysel

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
tr: São Tomé and Príncipe

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr: Saint Vincent ve Grenadines

en: Saint Pierre and Miquelon
tr: Saint Pierre ve Miquelon

en: Saint Martin (Dutch part)
tr: Hollandalı bölüm) Saint Martin)

en: Saint Martin (French part)
tr: Saint Martin (Fransızca bölüm)

en: Saint Lucia
tr: Aziz Lucia

en: Saint Kitts and Nevis
tr: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Helena
tr: Aziz Helena

en: Saint Barth&eacute;lemy
tr: Saint Barthélemy

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: Russia
tr: Rusya

en: Romania
tr: Romanya

en: Reunion
tr: Birleşme

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Poland
tr: Polonyalı

en: Pitcairn
tr: Pitcairncomment

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Palestinian Territory
tr: Filistin Toprakları

en: Oman
tr: Umman

en: Norway
tr: Norveçli

en: North Korea
tr: Kuzey Kore

en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Mariana Adaları

en: Norfolk Island
tr: Norfolk Adası

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Nauru
tr: Nauru. kgm

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Morocco
tr: Fas

en: Montserrat
tr: Montserratname

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Monaco
tr: Monako

en: Micronesia
tr: Mikronezya

en: Mexico
tr: Meksikalı

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Malawi
tr: Malavi

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Liberia
tr: Liberya

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Latvia
tr: Letonya

en: Laos
tr: Laosname

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Japan
tr: Japonya

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Ivory Coast
tr: Fildişi Sahili

en: Italy
tr: İtalya

en: Israel
tr: İsrail

en: Isle of Man
tr: Man Adası

en: Iraq
tr: Irak

en: Iran
tr: İranlı

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: India
tr: Hindistan

en: Iceland
tr: İzlanda

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Heard Island and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Guinea-Bissau
tr: Gine-Bissau

en: Guinea
tr: Gine

en: Guam
tr: Guamname

en: Greenland
tr: Grönland

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Ghana
tr: Gana

en: Germany
tr: Almanya

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Gabon
tr: Gabonname

en: French Southern Territories
tr: Fransız Güney Bölgeleri

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

en: France
tr: Fransa

en: Finland
tr: Finlandiya

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Falkland Islands
tr: Falkland Adaları

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Estonia
tr: Estonya

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Egypt
tr: Mısır

en: Preview
tr: Önizlemek

en: Registration Date
tr: Kayıt Tarihi

en: Last and First Names
tr: Son ve ilk isimler

en: First and Last Names
tr: İlk ve Son İsimler

en: It must be unique for each field, not a reserve text, in lowercase letters only with an underscore ( _ ) separating words e.g job_title
tr: Her alan için benzersiz olmalı, yedek bir metin değil, küçük harflerle, yalnızca job_title gibi kelimeleri ayıran bir alt çizgi ( _ ) ile olmalıdır

en: To set your password, visit the following address:
tr: Şifrenizi ayarlamak için aşağıdaki adresi ziyaret edin:

note: translators: %s: User login.
en: Username: %s
tr: Kullanıcı adı: %s

en: Re-enter new password
tr: Yeni şifreyi tekrar girin

en: Enter your new password below
tr: Yeni şifrenizi aşağıya girin

en: Form class not found. Please check if this ProfilePress form actually exist.
tr: Form sınıfı bulunamadı. Lütfen bu ProfilePress formunun gerçekten var olup olmadığını kontrol edin.

en: Member directory class not found. Please check it actually exist in ProfilePress.
tr: Üye dizin sınıfı bulunamadı. Lütfen profilepress'te gerçekten var olup olmadığını kontrol edin.

en: No member directory ID specified.
tr: Üye dizin kimliği belirtilmedi.

en: The password you entered is incorrect.
tr: Girdiğiniz parola yanlış.

en: Passwords do not match.
tr: Parolalar eşleşmiyor.

en: Form class not found. Please check if this user profile actually exist in ProfilePress.
tr: Form sınıfı bulunamadı. Lütfen Bu kullanıcı profilinin Profilepress'te gerçekten var olup olmadığını kontrol edin.

en: You are not authorized to access this area.
tr: Bu alana erişim yetkiniz yok.

en: This content is available to members only. Please <a href="%1$s">login</a> or <a href="%2$s">register</a> to view this area.
tr: Bu içerik yalnızca üyeler tarafından kullanılabilir. Bu alanı görüntülemek için lütfen <a href="%1$s">giriş yap</a> veya <a href="%2$s">kayıt ol</a>.

en: No post written yet.
tr: Hayır yazı henüz yazılmamış.

en: You have not made any comment.
tr: Herhangi bir yorum yapmadınız.

en: This user has not made any comment.
tr: Bu kullanıcı herhangi bir yorum yapmadı.

en: You have not created any post.
tr: Herhangi bir gönderi oluşturmadınız.

en: This user has not created any post.
tr: Bu kullanıcı herhangi bir gönderi oluşturmadı.

en: Mismatch
tr: Uyuşmazlık

en: Strong
tr: Güçlü

[ctx: password strength]
en: Medium
tr: Orta

en: Weak
tr: Zayıf

en: Very weak
tr: Çok zayıf

en: Strength indicator
tr: Güç göstergesi

en: Get New Password
tr: Yeni Şifre Al

en: Sign Up
tr: Kayıt ol

en: No checkbox choice found.
tr: Hayır checkbox seçim bulundu.

en: No radio choice found.
tr: Telsiz seçeneği bulunamadı.

en: No dropdown option found.
tr: Hiçbir açılır seçenek bulunamadı.

en: Select country
tr: Ülke seç

en: Field key is missing
tr: Alan anahtarı eksik

en: Logout
tr: Kapatma

en: Last name
tr: Soyadı

en: First name
tr: İsim

en: Email address
tr: E-posta adresiniz

en: Profile picture
tr: Profil resmi

en: General
tr: Genel

en: New password
tr: Yeni şifre

en: Password successfully updated.
tr: Şifre başarıyla güncellendi.

note: translators: 1: user display name 2: logout url
en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
tr: Merhaba %1$s (%1$s değil misiniz? <a href="%2$s">Çıkış Yapın</a>)

en: Full Stretched Width
tr: Tam Gerilmiş Genişlik

en: Wide
tr: Geniş

en: Submit
tr: Gönder

en: Name
tr: İsim

en: Placeholder
tr: Tutucu

en: Value / Text
tr: Değer / Metin

en: Font size in pixel (px) of field values and text on form.
tr: Formdaki alan değerlerinin ve metnin piksel (px) cinsinden yazı tipi boyutu.

en: Value / Text Font Size
tr: Değer / Metin yazı tipi boyutu

en: Title Font Weight
tr: Başlık yazı tipi kalınlığı

en: Title Font Size (px)
tr: Başlık yazı tipi boyutu (px)

en: Title
tr: Başlık

en: Labels & Text
tr: Etiketler Ve Metin

en: Icon Alignment
tr: Simge Hizalama

en: Field Size
tr: Alan Boyutu

en: Small
tr: Küçük

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Flat
tr: Düz

en: Material
tr: Malzeme

en: Pill
tr: Hap

en: Square
tr: Kare

en: Round
tr: Yuvarlak

en: Field & Styling
tr: Alan Ve Stil

en: Hide Required %s
tr: Gerekli %s gizle

en: Social Login Buttons
tr: Sosyal giriş düğmeleri

en: Login Label
tr: Giriş etiketi

en: Sign Up Label
tr: Kayıt ol etiketi

en: Forgot Password Label
tr: Şifremi Unuttum Etiketi

en: Font Family
tr: Yazı Tipi Ailesi

en: Return to Login
tr: Girişe geri dön

en: Have an account? Login
tr: Bir hesabınız var mı? Buraya Tıklayın ve oturum açın

en: Login
tr: Oturum aç

en: Lost your password?
tr: Şifrenizi mi kaybettiniz?

en: Tooltip
tr: Araça ipucu

en: Reveal on Focus
tr: Odakta ortaya çıkar

en: Inside
tr: İçinde

en: Label Display
tr: Etiket Ekranı

en: Enable Password Visibility Icon
tr: Şifre Görünürlüğünü Etkinleştir Simgesi

en: Icon
tr: Simge

en: One Third
tr: Üçte Biri

en: Half
tr: Yarı

en: Full
tr: Tam

en: Label
tr: Etiket

en: Remember Me
tr: Beni hatırla

en: Username or Email
tr: Kullanıcı adı veya e-posta

en: Password
tr: Şifre

en: Registration successful.
tr: Kayıt başarılı oldu.

en: Log In
tr: Giriş yap

en: Profile
tr: Profil

en: Social Links
tr: Sosyal bağlantılar

en: Your profile is looking a little empty. Why not <a href="%s">add some information</a>?
tr: Profilin biraz boş görünüyor. Neden <a href="%s">biraz bilgi eklemiyorsun</a>?

en: Posts
tr: Yazılar

en: About
tr: Hakkında

en: Show Social Links in Header
tr: Başlıkta sosyal bağlantıları göster

en: What to use as display name in profile header. Select "Hide" to hide it from showing.
tr: Profil üstbilgisinde görünen ad olarak ne kullanılır. Gösterilmesini gizlemek için "Gizle"yi seçin.

en: First Name Only
tr: Yalnızca Adınız

en: Last & First Name
tr: Son Ve İlk Adı

en: First & Last Name
tr: Ad Ve Soyad

en: Nickname
tr: Takma ad

en: Header Text
tr: Başlık Metni

en: Username
tr: Kullanıcı adınız

en: Last Name
tr: Soyadınız

en: First Name
tr: Adınız

en: Website
tr: İnternet sitesi

en: Standard
tr: Standart

en: Standard Fields
tr: Standart alanlar

en: Sign in to Your Account
tr: Hesabınıza giriş yapın

en: Text
tr: Metin

en: Headline
tr: Başlık

en: Upload Profile Picture
tr: Profil resmi yükle

en: Learn more
tr: Daha fazla bilgi edin

en: Check out MailOptin
tr: MailOptin'a göz atın

en: Profile & Cover Photo
tr: Profil ve kapak fotoğrafı

en: Profile Picture Maximum File Size
tr: Profil resmi maksimum dosya boyutu

en: Uploaded file is not an image.
tr: Yüklenen dosya bir görsel değil.

en: Hide when a user is logged in:
tr: Kullanıcı oturum açtığında gizle:

en: Registration Form
tr: Kayıt formu

en: Login Form
tr: Giriş yap formu

en: Required form field is missing
tr: Gerekli form alanı eksik

en: ProfilePress User Panel
tr: ProfilePress kullanıcı paneli

en: Profile Info Text
tr: Profil bilgisi metni

en: Profile Info Background
tr: Profil bilgisi arka planı

en: Header Name
tr: Üstbilgi ismi

en: Hide
tr: Gizle

en: More Filters
tr: Daha fazla filtrele

en: No Result Text
tr: Sonuç bulunamadı metni

en: Enable Filters
tr: Filtreleri etkinleştir

en: Button Text
tr: Düğme metni

en: Button Background
tr: Düğme arka planı

note: Description of the plugin
en: The modern WordPress membership and user profile plugin.
tr: Modern WordPress üyeliği ve kullanıcı profili eklentisi.

en: Select the user roles that dashboard access will be disabled for. It will be disabled for everyone except admins if none is checked.
tr: Pano erişiminin etkisizleştirileceği kullanıcı rollerini seçin.Hiçbiri işaretli değilse, yöneticiler dışındaki herkes için etkisizleştirilecektir.

en: Select the user roles that the admin bar will be disabled for. It will be disabled for everyone except admins if none is checked.
tr: Yönetici çubuğunun etkisizleştirileceği kullanıcı rollerini seçin..Hiçbiri işaretli değilse, yöneticiler dışındaki herkes için etkisizleştirilecektir.

en: ProfilePress Links
tr: ProfilePress bağlantıları

en: Select Logo
tr: Logo seç

en: Content Background Color
tr: İçerik arka plan rengi

en: Website title or name.
tr: Web site başlığı veya adı.

en: ProfilePress - WordPress User Registration & Profile Plugin
tr: ProfilePress - WordPress Kullanıcı kaydı ve profil eklentisi

en: Select Role
tr: Rol seç

en: Radio Buttons
tr: Radyo düğmeleri

en: Enforce
tr: Uygula

en: Remember Login
tr: Oturumu hatırla

en: Select Icon
tr: Simge seç

en: Upload Image
tr: Görsel yükle

en: Cancel
tr: İptal et

en: Shortcode Builder
tr: Kısa kod oluşturucu

en: Processing Label
tr: Etiket işleme

en: Authors Page to Profile
tr: Yazarlar sayfasından profile

en: Profile Slug
tr: Profil sümüklü böcek

en: Do you want to replace the default form in "My Account → Account Details" page? select an Edit Profile form that will replace it.
tr: "Hesabım → Hesap ayrıntıları" sayfasındaki varsayılan formu değiştirmek istiyor musunuz? yerini alacak bir profili düzenle formu seçin.

en: Redirect Default Edit Profile
tr: Varsayılan profil düzenlemeyi yeniden yönlendir

en: Login with Email or Username
tr: E-posta veya kullanıcı adı ile giriş

en: Email Address Only
tr: Sadece e-posta adresi

en: Registration Settings
tr: Kayıt ayarları

en: Learn More
tr: Daha fazla bilgi edin

en: Publish
tr: Yayımla

en: Save Rule
tr: Kuralı kaydet

en: Protected Contents
tr: Korumalı içerik

en: Protection Rules
tr: Koruma kuralları

en: %s Archive
tr: %s Arşiv

en: Parent %s of
tr: Üst  %s

en: %s Archive Page
tr: %s Arşiv sayfası

en: Registered Via
tr: İle kayıtlı

en: Select Template
tr: Şablon seç

en: Uploaded image
tr: Yüklenen görsel

en: Unexpected error with image upload, Please try again.
tr: Görsel yüklemede beklenmeyen hata, lütfen tekrar deneyin.

en: Select Form
tr: Form seç

en: Edit your Profile
tr: Profilini düzenle

en: ProfilePress Tabbed Widget
tr: Profilepress sekmeli bileşen

en: Qatar
tr: Katar

en: Select...
tr: Seç...

en: %s (WooCommerce Billing Address)
tr: %s (Woocommerce fatura adresi)

en: Save
tr: Kaydet

en: Registration is disabled in this site.
tr: Bu sitede kayıt devre dışı bırakılmıştır.

en: Log Out
tr: Çıkış yap

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Confirm Email Address
tr: E-posta adresinizi doğrulayın

en: Email Notifications
tr: E-posta bildirimleri

en: Border on Focus
tr: Odaktaki kenarlık

en: Select the size (in height) of input and textarea form fields.
tr: Giriş ve metin alanı form alanlarının boyutunu (yükseklik olarak) seçin.

en: Remove Form Frame
tr: Form çerçevesini kaldır

en: Edit Your Profile
tr: Profilini düzenle

en: Reset Your Password
tr: Şifrenizi sıfırlayın

en: Processing
tr: İşlem yapılıyor

en: Reset Password
tr: Şifreyi sıfırla

en: Register
tr: Kayıt ol

en: Edit your profile
tr: Profilini düzenle

en: Biography
tr: Biyografi

en: Email Address
tr: E-posta adresi

en: %s Member
tr: %s Üye

en: %s Members
tr: %s Üyeler

en: Profile Picture — ProfilePress
tr: Profil resmi — ProfilePress

en: ProfilePress Avatar Upload
tr: Profilepress avatar yükleme

en: Profile Picture
tr: Profil resmi

en: Search
tr: Ara

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Caption
tr: Altyazı

en: Center
tr: Ortala

en: Alignment
tr: Hizala

en: Insert into Post
tr: Gönderiye Ekle

en: wp_user_avatar_caption
tr: wp_user_avatar_captıon

en: Open link in a new window
tr: Bağlantıyı yeni bir pencerede aç

en: wp_user_avatar_target
tr: wp_user_avatar_targetname

en: wp_user_avatar_link_external
tr: wp_user_avatar_lınk_external

en: wp_user_avatar_link_external_section
tr: wp_user_avatar_lınk_external_sectıon

en: Custom URL
tr: Özel URL

en: Link To
tr: bağlanmak

en: wp_user_avatar_link
tr: wp_user_avatar_lınk

en: wp_user_avatar_align
tr: wp_user_avatar_alignname

en: Image File
tr: Görsel dosyası

en: Upload
tr: Yükle

en: Medium
tr: Orta

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Blank
tr: Boş

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Wavatar (Generated)
tr: Wavatar (Oluşturulan)

en: Crop avatars to exact dimensions
tr: Avatarları tam boyutlara göre kırp

en: Resize avatars on upload
tr: Yükleme sırasında avatarları yeniden boyutlandır

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
tr: Hafıza aşıldı. Lütfen başka bir küçük dosya deneyin.

en: This file is not an image. Please try another.
tr: Bu dosya bir görsel değil. Lütfen başka bir dosya deneyin.

en: Image
tr: Görsel

en: Identicon (Generated)
tr: Identicon (Oluşturulan)

en: Gravatar Logo
tr: Gravatar logosu

en: Mystery Man
tr: Gizemli adam

en: Undo
tr: Geri al

en: Remove Image
tr: Görseli kaldır

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Original Size
tr: Orijinal boyut

en: wp_user_avatar_size_number_section
tr: wp_user_avatar_sıze_number_sectıon

en: Custom
tr: Özel

en: Large
tr: Büyük

en: Size
tr: Boyut

en: User Name
tr: Kullanıcı adı

en: Retro (Generated)
tr: Retro (Oluşturulan)

en: MonsterID (Generated)
tr: Monsterıd (Oluşturulan)

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
tr: %s dizini oluşturulamıyor. Üst dizini sunucu tarafından yazılabilir mi?

en: Allowed Files
tr: İzin verilen dosyalar

en: Choose Image
tr: Bir görsel seçin

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their e-mail address.
tr: Kendi özel avatarı olmayan kullanıcılar için, e-posta adreslerine göre genel bir logo veya oluşturulmuş bir logo görüntüleyebilirsiniz.

en: Maximum upload file size: %d%s.
tr: Maksimum yükleme dosyası boyutu: %d%s.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
tr: %s bu site için maksimum yükleme boyutunu aşıyor.

en: Disable Gravatar and use only local avatars
tr: Gravatar'ı etkisizleştirin ve yalnızca yerel avatarları kullanın

en: Update Profile
tr: Profili güncelle

en: Profile updated.
tr: Profil güncellendi.

en: Edit
tr: Düzenle

en: Title:
tr: Başlık:

en: Insert
tr: Sokmak

en: Remove
tr: Kaldırm

en: Select %s
tr: %s öğesini seç

en: Automatically add paragraphs
tr: Paragrafları otomatik olarak ekle

en: Description:
tr: Açıklama:
