Themes - Twenty Twenty - en to ja_JP translation catalogue (142 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
ja_JP: 2020年のデフォルトテーマは、ブロックエディターの柔軟性を最大限に活用するためにデザインしました。団体や企業も、グループやカラムブロックを使ってダイナミックなランディングページを作ることができます。中央寄せコンテンツカラムや細かいところまで気を配ったタイポグラフィは、通常のブログにもぴったりです。エディタースタイルの完備により、公開前にコンテンツがどのように表示されるかよく分かります。カスタマイザーで背景色やアクセントカラーを変更して、自分らしさを加えることもできます。選択した色に基づいてサイト上のすべての要素の色が自動的に計算され、読者にアクセシブルで高いコントラストの色合いを確実にお届けします。

[ctx: color]
en: Custom
ja_JP: カスタム

[ctx: color]
en: Default
ja_JP: デフォルト

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political, and philosophical issues are intrinsic to our program. As visitor, you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings, and other events with free admission.
ja_JP: 7階建ての印象的な建築の現代美術館では、国際的な現代美術の展示を行っています。その際、美術の歴史的分析も含めることもあります。実存的、政治的、哲学的問題は当館のプログラムの本質といえます。訪問者の皆さんを、ガイド付きツアー、アーティストトーク、講演、映画上映などの無料イベントへご招待しています。

en: The Premier Destination for Modern Art in Sweden
ja_JP: スウェーデンの現代美術の聖地

en: Introduction
ja_JP: はじめに

en: August 1 — December 1
ja_JP: 8月1日〜12月1日

en: Abstract Rectangles
ja_JP: 抽象的な四角形

en: Featured Content
ja_JP: おすすめコンテンツ

en: <em>Price</em><br>Included
ja_JP: <em>価格</em><br>無料

en: <em>Location</em><br>Exhibit Hall B
ja_JP: <em>場所</em><br>展示ホール B

en: <em>Dates</em><br>Aug 1 — Dec 1
ja_JP: <em>日時</em><br>8月1日〜12月1日

en: Event Details
ja_JP: イベントの詳細

en: Shop Now
ja_JP: 今すぐショッピング

en: An awe-inspiring collection of books, prints, and gifts from our exhibitions.
ja_JP: 展覧会で使用された書籍、版画、ギフトなどを集めた圧巻のコレクション。

en: The Store
ja_JP: お店

en: Award-winning exhibitions featuring internationally-renowned artists.
ja_JP: 世界的に有名なアーティストによる受賞歴のある展覧会

en: The Museum
ja_JP: 美術館

en: Double Call to Action
ja_JP: 行動喚起 (CTA) 2つ

en: Become a Member
ja_JP: 会員登録

en: Support the Museum and Get Exclusive Offers
ja_JP: ミュージアムを応援して限定品をゲット

en: Call to Action
ja_JP: CTA (行動喚起)

[ctx: menu]
en: Mobile
ja_JP: モバイル

[ctx: menu]
en: Expanded
ja_JP: 展開

[ctx: menu]
en: Horizontal
ja_JP: 水平方向

[ctx: toggle text]
en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: color]
en: Secondary
ja_JP: セカンダリー

[ctx: color]
en: Primary
ja_JP: メイン

en: Nothing Found
ja_JP: 何も見つかりませんでした

en: Show author bio
ja_JP: 作成者名を表示

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
ja_JP: アーカイブを表示 <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
ja_JP: 現代美術館が新装オープン

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
ja_JP: カテゴリー:

en: Join the Club
ja_JP: 参加する

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
ja_JP: 会員の方は、限定展示やセールにアクセスできます。会員になるには年間1万円の費用がかかり、請求は年に1回です。

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
ja_JP: 会員になって限定オファーへアクセス。

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
ja_JP: 展覧会は現代美術館と世界中のアーティストや美術館によるコラボレーションの成果であり、国際的に注目されることも少なくありません。現代美術館はヨーロッパ博物館大賞から特別推奨賞を授けられ、スウェーデン博物館大賞やヨーロッパ博物館評議会賞においても上位の候補者となりました。

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
ja_JP: 7階建ての印象的な建築の現代美術館では、国際的な現代美術の展示を行っています。その際、美術の歴史的分析も含めることもあります。実存的、政治的、哲学的問題は当館のプログラムの本質といえます。訪問者の皆さんを、ガイド付きツアー、アーティストトーク、講演、映画上映などの無料イベントへご招待しています。

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
ja_JP: 「哲学者ドナ・ハラウェイが証明したとおり、サイボーグは敬虔ではないのです。彼らは宇宙のことを覚えていません。」

en: From Signac to Matisse
ja_JP: シニャックからマチスまで

en: The Life I Deserve
ja_JP: ふさわしい人生

en: October 1 -- December 1
ja_JP: 10月1日〜12月1日

en: Theatre of Operations
ja_JP: オペレーション劇場

en: Read More
ja_JP: 続きを読む

en: August 1 -- December 1
ja_JP: 8月1日〜12月1日

en: Works and Days
ja_JP: 作品と日程

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
ja_JP: スウェーデン北部の現代アートを集めたプレミアムスポット。夏季期間中は午前10時から午後6時まで毎日営業しています。

en: The New UMoMA Opens its Doors
ja_JP: 現代美術館が新装オープン

en: Overlay Opacity
ja_JP: オーバーレイの不透明度

en: The color used for the text in the overlay.
ja_JP: オーバーレイ内のテキストに使用される色。

en: Overlay Text Color
ja_JP: オーバーレイテキスト色

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
ja_JP: オーバーレイに使用される色。デフォルトはアクセント色。

en: Overlay Background Color
ja_JP: オーバーレイ背景色

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
ja_JP: 「カバーテンプレート」ページテンプレートの設定。背景として使用するアイキャッチ画像を追加してください。

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
ja_JP: リンク、ボタン、アイキャッチ画像にカスタムカラーを適用します。

en: Primary Color
ja_JP: メインカラー

en: Search for:
ja_JP: 検索対象:

en: search again
ja_JP: 再検索

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
ja_JP[0]: 検索結果が%s件見つかりました。

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
ja_JP: 上 %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
ja_JP: 上へ %s

[ctx: copyright date format]
note: translators: Copyright date format, see https://www.php.net/manual/datetime.format.php
en: Y
ja_JP: Y年

en: 404 not found
ja_JP: 404: 見つかりませんでした

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
ja_JP: 全幅テンプレート

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
ja_JP: 古い<span class="nav-short">投稿</span>

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
ja_JP: 新しい<span class="nav-short">投稿</span>

en: Post
ja_JP: 投稿

en: Close search
ja_JP: 検索を閉じる

en: Expanded Social links
ja_JP: 拡張ソーシャルリンク

en: Close Menu
ja_JP: メニューを閉じる

en: Social links
ja_JP: ソーシャルリンク

en: Footer
ja_JP: フッター

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
ja_JP: 作成者: %s

en: Pages:
ja_JP: ページ:

en: Page
ja_JP: ページ

en: Scroll Down
ja_JP: スクロールダウン

[ctx: submit button]
en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ja_JP: 検索 &hellip;

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
ja_JP: 検索結果が見つかりませんでした。以下の検索フォームからもう一度お試しください。

en: Search:
ja_JP: 検索:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
ja_JP: 編集 <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Sticky post
ja_JP: 固定投稿

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Post date
ja_JP: 投稿日

en: Post author
ja_JP: 投稿者

en: Social Links Menu
ja_JP: ソーシャルリンクメニュー

en: Primary
ja_JP: メイン

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Search
ja_JP: 検索

en: Continue reading
ja_JP: 続きを読む

[ctx: Short name of the larger font size in the block editor.]
en: XL
ja_JP: 超特大

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
ja_JP: 特大

[ctx: Short name of the large font size in the block editor.]
en: L
ja_JP: 大

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
ja_JP: 大

[ctx: Short name of the regular font size in the block editor.]
en: M
ja_JP: 中

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
ja_JP: 通常

[ctx: Short name of the small font size in the block editor.]
en: S
ja_JP: 小

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
ja_JP: 小

en: Background Color
ja_JP: 背景色

en: Subtle Background
ja_JP: 繊細な背景

en: Accent Color
ja_JP: アクセント色

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
ja_JP: このエリアのウィジェットはフッターの2列目に表示されます。

en: Footer #2
ja_JP: フッター2

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
ja_JP: このエリアのウィジェットはフッターの1列目に表示されます。

en: Footer #1
ja_JP: フッター1

en: Skip to the content
ja_JP: コンテンツへスキップ

en: Social Menu
ja_JP: ソーシャルメニュー

en: Footer Menu
ja_JP: フッターメニュー

en: Mobile Menu
ja_JP: モバイルメニュー

en: Desktop Expanded Menu
ja_JP: デスクトップ展開メニュー

en: Desktop Horizontal Menu
ja_JP: デスクトップ水平メニュー

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは受け付けていません。

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Older Comments
ja_JP: 過去のコメント

en: Newer Comments
ja_JP: 新しいコメント

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja_JP[0]: 「%2$s」への%1$s件の返信

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: 「%s」への1件の返信

en: Leave a comment
ja_JP: コメントを残す

en: Show sub menu
ja_JP: サブメニューを表示

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
ja_JP: #%d (タイトルなし)

en: By Post Author
ja_JP: 投稿者より

en: Your comment is awaiting moderation.
ja_JP: コメントは承認待ちです。

en: Edit
ja_JP: 編集

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
ja_JP: %1$s %2$s

en: says:
ja_JP: の発言:

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
ja_JP: テキストが読みやすくなるよう、コントラストは十分に高くしましょう。

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
ja_JP: 訪問者がスクロールした際にパララックス効果を作成します。

en: Fixed Background Image
ja_JP: 固定背景画像

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
ja_JP: カバーテンプレート

en: Summary
ja_JP: 要約

en: Full text
ja_JP: 全文を表示

en: On archive pages, posts show:
ja_JP: アーカイブページで投稿に表示:

en: Show search in header
ja_JP: ヘッダーに検索を表示

en: Theme Options
ja_JP: テーマオプション

en: Header &amp; Footer Background Color
ja_JP: ヘッダーとフッターの背景色

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
ja_JP: ロゴをアップロードしたサイズの半分に縮小し、高解像度画面で鮮明に表示します。

en: Retina logo
ja_JP: Retina 用ロゴ

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
ja_JP: お探しのページが見つかりませんでした。削除されたか、名前が変更されたか、または最初から存在しなかった可能性があります。

en: Page Not Found
ja_JP: ページが見つかりません

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ja_JP: WordPress チーム
