Günümüzde SEO hizmeti veren pek çok kişinin yaptığı yegane hatadan bahsedeceğiz bugün. Hacklink nedir konusu ile sizlere SEO‘nun karanlık yüzünden bahsedeceğiz. Bu sayede sizlerin de bu hatalı işlemden korunmasını sağlamak istiyoruz. Hacklink zararlı mıdır diye düşünen ya da bu kavram hakkında hiç bilgisi olmayanları aydınlatarak daha sağlıklı kararlar vermesini istiyoruz.

Öncelikle backlink teriminin anlamını ve ne işe yaradığını öğrenmeliyiz. Backlink bir web sitesinde başka bir web sitesinin bağlantısının bulunması durumudur. Bu durumu gündelik hayatta reklam vermek gibi düşünebilirsiniz.

Backlinklerin kaliteli ya da spam olmayan yerlerden alınması sitemize fayda sağlamakla beraber belirtilen anahtar kelimede de yükselmemize olanak sağlıyor. Backlink hadisesi arama motorlarında üst sıralara çıkma adına payı olan bir araçtır. Ancak backlink alımında kaliteli ve yasal yollardan alınan backlinkler kullanılmalıdır.

Hacklink Nedir?

Hacklink bir web sitesine sızarak dosyalarına erişim kazandıktan sonra o sitenin içerisine bir başka sitenin linkini, sitenin sahibine belli etmeden yerleştirme işlemidir. Bu yöntem siteleri arama motorlarında hızlı bir şekilde yükseltmektedir. Ancak etik olmamasının yanı sıra bu linklerin kalıcılığı söz konusu değildir. Ayrıca hukuki açıdan da mülke tecavüze girmekte ve yasal olarak yaptırım uygulama hakkı vardır mülk sahibinin.

Tüm bunların yanı sıra hacklinki girilmiş web sitesinin, Google arama motorunu kandırmaya yönelik eyleminden ötürü ceza alma durumu da söz konusudur.  Bu tarz çalışmaların kalıcılığı olmadığından sitenizin arama sonuçlarında dalgalanmalar yaşaması muhtemeldir. Backlink konusunda kalıcılık esastır.

Hacklink Zararlı Mıdır?

Hacklink Zararlı Mıdır?

Özellikle edu ve gov uzantılı güvenilir web siteleri arama motorları gözünde daha değerli olduğu için genel olarak backlink çalışmaları bu tarz siteler üzerinden gerçekleştirilir. Ayrıca bu tarz sitelerin indekslenmesi daha hızlı olmaktadır. Ancak hacklink satan çoğu illegal satıcı da bu siteleri kullanmaktadır. Sizlerinde backlink aldığınız ya da giriş yapacağınız siteler ile ilgili şüphe duyuyorsanız, backlink alacağınız siteyi kendiniz de denetleyebilirsiniz.  Bunu yapmak için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

  1. Site açıkken herhangi bir yerde sağ tıklayarak sayfa kaynağını görüntüle seçeneğini seçin,
  2. Sitenin kaynak kodlarını görüntülediğiniz kısımda header yada footer bölümlerinde sitede olmayan ama kod kısmında görünen linklerin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Özellikle illegal sektörlerin backlinkleri için kullanılan Hacklink nedir konusunun cevabı için sizlere önemli bir konudan daha bahsetmek istiyoruz. Hacklink girilmiş sitelerde genel olarak çok fazla sayıda dışa çıkan bağlantı bulunmaktadır. Bu durum backlink girişi yapacağınız sitenin spam skorunu yükseltmektedir. Dolayısı ile sizin bu sitelerden backlink almanız, dolaylı yoldan sizin sitenizi de olumsuz etkileyecektir.

Hacklink Zararlı Mıdır?

Hacklink nedir konusunda sizlere anlatılması gereken tüm bilgileri verdikten sonra Hacklink yapmak ya da satın almak ile alakalı kafanızda belli bir fikir oluşmuştur diye düşünüyoruz.  Hacklink satın almanız ve bu yolla sitenizi yükseltmeye çalışmanız, kural ihlali yapmanız demektir ve geri dönüşü olmayan cezalar alabilirsiniz. Bu cezalardan en korkunç olanı domain banlanmasıdır. Bu durumda alan adını google arama motorundan banlandığı için arama sonuçlarında yer alamazsınız.