Hız

WordPress 5.5’da görseller tarayıcının görünür alanına kaydırıldıklarında görünür oluyorlar. Bu olayın teknik karşılığı ‘geç yükleme’.

Geç yüklenen görseller sayesinde yazı ve sayfalarınız daha hızlı hissedilecek.

Görseller hikayelerinizde harika bir etki yaratabiliyor fakat bazen sitenizi yavaşlatabiliyor.

Mobilde, geç yükleme diğer cihazlar için yüklenmesi planlanan dosyalardan da koruma sağlar. Bu da okuyucularınızın veriye daha az ücret ödemesine — ve daha az pil tüketimine yol açar.

Etkinlik Ara

Yeni site haritanıza merhaba deyin.

WordPress siteleri arama motorlarıyla iyi çalışır.

Artık varsayılan olarak WordPress 5.5, arama motorlarının yayına girdiğiniz andan itibaren en önemli sayfalarınızı keşfetmesine yardımcı olan bir XML site haritası içerir.

Böylece daha fazla kişi sitenizi daha erken bulur, bu sayede onları meşgul etmek, elde tutmak ve abonelere, müşterilere veya başarı tanımınıza uyan her şeye dönüştürmek için daha fazla zaman tanır.

Güvenlik

Eklentiler ve temalar için otomatik güncellemeler

Artık, WordPress yönetim ekranından, eklentileri ve temaları otomatik olarak güncellenecek veya güncellenmeyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece her zaman sitenizin mevcut en son kodu çalıştırdığını bilirsiniz.

Ayrıca her bir eklenti ya da tema için otomatik güncellemeleri açıp, kapatabilirsiniz — hepsi hali hazırda kullandığınız ekranlara eklendi.

ZIP dosyaları yükleyerek güncelle

Eğer eklenti ve temaları kendiniz yüklemeyi seviyorsanız, artık bu da kolay — sadece ZIP dosyasını yükleyin.

Blok düzenleyiciden önemli noktalar

En son WordPress sürümü bir kez daha blok düzenleyici için heyecan verici yeni özelliklerin uzun bir listesini içeriyor. Örneğin:


Blok desenleri

Yeni blok desenleri, hikayenize uyacak şekilde karıştırıp eşleştirebileceğiniz metin ve ortam kombinasyonlarını kullanarak karmaşık, güzel düzenler oluşturmayı basit ve eğlenceli hale getirir.

Ayrıca blok desenlerini geniş bir eklenti ve tema seçkisinde bulabilirsiniz, ki zaman içinde daha çoğu da gelecek. İstediğinizi tek bir yerden seçin tıklayın ve ilerleyin!

Satır içi görsel düzenleme

Fotoğraflarınızı doğrudan görsel bloğundan kırpın, döndürün ve yakınlaştırın. Görsellere çok fazla zaman harcıyorsanız, bu size zaman kazandırabilir!

Yeni blok dizini

Artık ihtiyacınız olan bloğu bulmak her zamankinden kolay. Yeni blok dizini blok düzenleyici içinde gömülü durumda, böylece düzenleyiciyi terk etmeden sitenize yeni bloklar ekleyebileceksiniz.

Ve çok daha fazlası.

Yukardakiler yüklemiş olduğunuz yeni blok düzenleyici özelliklerinin küçük bir parçası. Blok düzenleyiciyi açın ve keyfini çıkarın!

Erişilebilirlik

Her dağıtım erişilebilir yayımlama deneyimine katkıda bulunuyor, ve bu WordPress 5.5 içinde geçerliliğini koruyor.

Artık ortam ekranlarında ve modal pencerelerde bir satır metni seçmek yerine tek bir tuş ile bağlantıları kopyalayabilirsiniz.

Meta kutularını tuş takımı ile de taşıyabilirsiniz, ve görsel düzenleyici içindeki yönergeleri size okuyabileceği için yardımcı cihazınız ile WordPress içinde görselleri düzenleyebilirsiniz.

Geliştiriciler için

5.5 ayrıca geliştiriciler için büyük bit dğeişiklik kutusu getiriyor.

REST API içinde sunucu taraflı kayıtlı bloklar

Blok tipi uç noktalarının eklenmesi demek, JavaScript uygulamalarının (blok düzenleyici gibi) sunucuda kayıtlı herhangi bir blok ile ilgili tanımları alabilmesini sağlıyor.

Panel simgeleri

Panel simgeleri 5.5 ile beraber son bir güncelleme aldı. 26 simge ve 29 blok düzenleyici simgesi eklendi.

Ortamları tanımlama

WordPress artık sitenin ortam tipine ait standardize edilmiş bir tanıma (test, canlı vb.) sahip. wp_get_environment_type() ile bu tanımı edinin ve sadece gerekli kodu çalıştırın.

Şablon dosyalarına veri aktarma

Şablon yükleme işlevleri (get_header()get_template_part() vb.) artık yeni bir $args argümanına sahip. Böylece o şablonlara dizi olarak tonla veri aktarabilirsiniz.

Geliştiriciler için daha fazla değişiklik


Daha fazlası için alan rehberine bir bakın!

Geliştiricilerin WordPress 5.5’i seveceği çok fazla şey var. Daha fazlasını keşfetmek ve bu değişikliklerin siteniz, temanız, eklentiniz ve daha fazlasını nasıl öne çıkaracağını öğrenmek için WordPress 5.5 alan rehberi‘ni inceleyin.