E-ticaret Avantajları

E-ticaret avantajları oldukça fazladır. Özellikle son yıllarda artan e-ticaret ile satıcı ve alıcı birçok yararı bulunmaktadır. Hem müşteriler için hem de satıcı için e-ticaretin birçok avantajı bulunmaktadır. E-ticaret sayesinde satıcılar tüm illerde bulunan kişilere kendini tanıtma imkana sahip olmaktadır. Böylelikle hangi şehir olursa olsun birçok yerden sipariş alma fırsatı da doğmaktadır. Ayrıca online bir sistem üzerinde faaliyet gösterdiği için müşteriler günün her saatinde alışveriş yapabilmektedir. Mağazalar günün belirli saatlerinde çalışmasına rağmen e-ticaret günün her saatinde aktif olarak hizmet sunmaktadır. Bundan dolayı müşteriler gece gündüz demeden istedikleri her saatte sipariş verebilmektedir.

Mağazalar gibi belirli bir alan kısıtlaması olmadığından dolayı e-ticaret üzerinden daha fazla ürün paylaşılmaktadır. Ayrıca müşteriler e-ticaret üzerinde yayınlanan ürünlerin tüm özelliklerini bulabilme imkânına da sahip olmaktadır. E-ticaret sistemi üzerinden online bir şekilde hizmet sunan olduğundan dolayı mağazalara göre de bazı avantajları bulunmaktadır. Mağazalarda ödenen kira faktörü e-ticarette yer almamaktadır. Bundan dolayı da satıcının kazandığı kendi bütçesinde kalmaktadır. Aynı zamanda mağazada bulunan depo veya stok gibi sorunlarda oluşmamaktadır.  Satıcı istediği kadar ürünü e-ticaret platformuna yükleyebilmektedir.

E-ticaret Nedir?

Son zamanlarda online hizmetlerin artmasıyla e-ticaret sektörü de canlanmıştır. Bundan dolayı da bu kullanıcılar e-ticaret nedir sorusunu merak ederek araştırmaktadır. E-ticaret internet üzerinden sağlanan 7/ 24 aktif olan binevi dijital mağazadır. E- ticaret ile farklı şehirler gözetmeksizin binlerce kişiye ulaşılmaktadır. Ayrıca online bir sisteme sahip olduğu içinde satıcı için daha az maliyetli ve çok kazanç sağlayan bir sistemdir. Normal mağazalara oranla günümüzde e- ticaret platformu müşterilere sunduğu fırsatlarla daha fazla tercih edilmektedir. Ancak e- ticaret avantajları olduğu kadar müşteriler açısından dezavantajları da bulunmaktadır.

E-ticaretin Dezavantajları Nelerdir?

E-ticaret sisteminin her ne kadar yararlı bulunsa da riskleri de bulunmaktadır. Bundan dolayı yararı olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Müşterilerin alışveriş yapmadan önce dezavantajlarını da bilmesi faydalı olacaktır. Normal mağazalar gibi müşteri ve satıcı birebir görüşememektedir. Bundan dolayı  da müşteriler sipariş verirken tereddüt etmektedir.

Gerçek mağazalara oranla e-ticaret üzerinden yapılan alışverişlerde geri iade veya değişim daha fazla gerçekleştirmektedir. Çünkü müşteriler deneyerek tercih yapamadığı için beden konusunda sorunlar yaşayabilmektedir. Bundan dolayı da geri iade işlemi fazla olmaktadır.  Ayrıca bazı durumlarda sipariş verilen ürün ile gelen ürün aynı olmayabiliyor. Bundan dolayı da alıcılar ve satıcı arasında sorunlar yaşanmaktadır. Ayrıca tıpkı gerçek mağazalarda alıcıların fiyat ve performans açısından yapılan karşılaştırmalar e-ticaret üzerinde de yapılmaktadır. Online bir sistem olan e-ticaret sağlanan satışlar kargo ile  müşterilere ulaştırılmaktadır. Bundan dolayı da bazı durumlarda kargo sorunları yaşanabilmektedir.

E-ticaret Özellikleri

E-ticaret Özellikleri alışveriş yapmak isteyen alıcılar tarafından araştırılmaktadır. Online bir sistem üzerinde bulunan Biz hizmet olduğundan dolayı çeşitli özellikleri bulunmaktadır. E-ticaret özellikleri Bir hayli fazladır. Alıcılara içerik bakımından zengin bir kategori fırsatı sunmaktadır. Alıcılar ürünlerin resimlerini inceleyebilmekte ve tüm özelliklerini öğrenebilmektedir. Ayrıca ödeme konusunda da çeşitli alternatifler sunmaktadır. Kredi kartı, havale ve EFT gibi yöntemler ile ödeme sağlanmaktadır. Ayrıca e-ticaret sisteminde sepet özelliği de yer almaktadır. Sepet özelliği ile müşteriler tek bir ürün almak yerine ihtiyacı olan tüm ürünleri seçerek aynı anda ödeme yaparak tüm ürünlere sahip olabilmektedir. Ayrıca alıcılar e-ticaret sistemi üzerinden ürün stoğunun ne kadar kaldığını da inceleme fırsatına sahiptir. Toptan alışveriş imkanı sunmasıyla alıcıların ihtiyaçlarını karşıladığı için çok fazla ilgi görmektedir. 

Profesyonel destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz…