Site Hızı Önemli Midir? Site Hızı Neden Önemli?

Site hızı genel olarak web sitesi üzerinden giriş yapılan belirli bir internet sayfasının içeriğini tam olarak görüntülemek için geçen süreyi belirtmektedir ve bu süreç ise sayfa yükleme hızı olarak adlandırılmaktadır. Web sitesinde site hızını belirlemek için web tarayıcınızın ilk bayt bilgisini almasının ne kadar süre içerisinde gerçekleştiği ve sayfanızda yer almakta olan içeriğin ne kadar hızlı yüklendiği ölçüldüğü için site hızı “ilk bayt zamanı” olarak da adlandırılabilmektedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda Google, ilk bayta kadar geçen süreyi yani bir diğer adı ile site hızını; sıralama algoritması olarak kullandığını tespit etmektedir.

Web Sitenizin Hızı Neden Önemli?

Google, kullanıcılarını aramış oldukları sayfa dışında başka bir sayfaya yönlendirmek istemediğinden, web sitesinin içeriğine vermiş olduğu önem kadar web sitesi hızının da kullanıcı deneyimini mutlu etmesini ve kullanıcıların google arama motorundan iyi bir şekilde yararlanmasını hedeflemektedir. Öne çıkan sayısız araştırma raporu ve sayısız olarak gerçekleştirilen karşılaştırmalı değerlendirmeler, site hızını optimize etmenin en iyi yatırım olduğunu ispat ediyor.

Amazon ise kendi web sitesi Amazon.com adresinin çok basit bir örnek ile bir saniye dahi yavaşlamasının, şirketin yılda yaklaşık olarak 1,6 milyar dolar zarar edebilme riskinin ortaya çıktığını söylüyor. Buradan da anlaşıldığı üzere site ne kadar popüler olursa olsun kullanıcılar geç işlem yapan ve sayfaların geç yüklendiği sitelere tahammül edemiyor ve siteyi yavaş olduğundan dolayı kullanmak istemiyor. Bu da sitenin kullanıcı kaybetmesine ve zarar görmesine neden oluyor.

Bu konuda yapılan araştırmalar arasında Aberdeen Grubu tarafından yapılan araştırmada, “yüklenmesi yaklaşık olarak 3 saniyeden daha uzun süre oluşan sayfaların, ziyaretçilerin hemen hemen yarısını kaybedeceğini” ortaya koyan bir çalışma. Yapılan araştırmaların sonucuna göre; web sayfası yükleme sürelerinde yaşanan en ufak bir saniyelik bir gecikme % 11 oranında daha az sayfa görüntüleme, kullanıcı memnuniyetinde % 16 oranında azalma, dönüşümlerde ise % 7 oranında kayba sebebiyet verebilmektedir. Web sitelerinin hızı kullanıcıların verim alabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Bunun sebebi ise hızlı olarak yüklenmekte olan sitelerde kullanıcıların sayfadan hemen çıkma oranları daha düşük, sayfada kalma süreleri ise daha yüksektir.

Site Hızı Hakkında Yapılan Araştırmalar Ve Deneyimlerin Sonucu

Microsoft’un Yapay Zeka ve Araştırmalarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Harry Shum, kullanıcıların web sitesini ziyareti sırasında sayfa yükleme süresindeki 0,25 saniyelik küçücük bir farkın bile rekabet için büyük önem taşıdığını ifade ediyor. Kullanıcı kaybı yaşamamak adına sayfa hızının yeterince yüksek ve hızlı performansa sahip olması gerekiyor. Kullanıcılar internet sitesi üzerinden aramış oldukları ürün ve hizmetleri hızlı bir şekilde bulmak ister ve yavaş çalışan bir site üzerinde arama yapmak istemezler.

Site hızı hakkında yapılan araştırmalar ve deneyimlerin sonucu;

Web Sitesi Hız Testi Ne İşe Yarar?

Web sitesi hız testi Google PageSpeed Insights, Pingdom, GTmetrix gibi online test araçları aracılığı ile web sitenizin sayfa yüklenme hızını ölçerek ne kadar sürede açıldığını göstermektedir. Onarıma ihtiyaç duyan yerler konusunda öneri sunan web sitesi hız testi Dünya’nın farklı bölgelerinde bile sitenizin kaç saniye içerisinde açıldığını tespit edebilmektedir.

Profesyonel destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz…