Framework nedir sorunun yanıtı ile ilgili verilbilecek en net cevap, uygulama ve bilgisayar sistemlerinde süreçleri kısaltmak için kullanılan mekanizmalardır. Framework sistemleri sayesinde üzerinde çalıştığınız uygulamalarda zamandan ve kodlama sürecinden kazanarak daha hızlı işlemler yapabilirsiniz.

Framework Nedir? Kullanım Amacı Nedir?

Framework için aslında şablon kelimesi ile de tanımlama yapılabilir. Böylece aynı tarzda işlemleri yapmak için bu şablonları kullanarak zamandan ve efordan tasarruf edersiniz.

Framework Neden Kullanılmalıdır?

Framework sayesinde tekrarlı ve sürekli yapılan rutin işlemler otomatik olarak ve kısa sürede yapılarak kolaylık sağlanır. Framework sayesinde bir şablonu hep baştan ve aynı şekilde yazmaktan kurtulursunuz.

Örneğin bir uygulamada aynı fonksiyonu sürekli yazmak yerine bir framework kullanarak aynı kodu tekrar yazma külfetinden kurtulursunuz.

Framework Nasıl Çalışır?

Framework sayesinde programlcı, iskeleti yeniden kodlamak ve bu işlemi tekrarlamak yerine, uygulamasının geliştirilmesine odaklanabilir. Teknik açıdan framework içerisinde başka bir uygulamanın kullanım iznini yani API’yi içerir. API sayesinde kaynak kodda izin verilen kodlara ve fonksiyonlara erişim sağlanır.

Framework Nedir Nasıl Çalışır

Framework Nedir Nasıl Çalışır

İlaveten Frameworkler geliştirenlerin tarafından bir programlama dikinin kullanılarak yazıldığı kodu, bilgisayarın anlayabileceği makina diline yani 0 ve 1’li dile çeviten ve derleyen bir aracı da bünyesinde barındırabilir.

Bir uygulama yapmak için kullanılan diller üzerinden oluşturulan frameworkler, bir yazılımın içerisinde soyutlama denilen yüksek seviye bir kod kullanır.

Framework ile çalışmak oldukça basittir. Kolaylaştırılmış düzeyde derlenen kodları barındırdıkları için herhangi bir ortama kurularak kod yazmaya başlanılabilir.

En Çok Kullanılan Frameworkler

Piyasada yaygın olarak aynı programlama dili için pek çok framework bulunur. Bunun sebebi başarılı olan bir paketin başka bir geliştirici tarafından farklı yorumlanmasından dolayıdır.

Framework seçiminde en önemli husus kullanılacak dildir. Eğer PHP bilginiz varsa PHP için geliştirilmiş bir framework öğrenmeniz mantıklı olacaktır. Yani genel anlamda kullanmak istediğiniz dil için yazılmış bir framework kullanmanız gerekmektedir.

Doğru framework seçimi ile farklı ve zengin içeriklere, işlevsel özelliklere sahip olabilirsiniz.

Aşağıdaki listede her programlama dili için popüler olan framework listesini bulabilirsiniz.

PHP Frameworkleri

Java Frameworkleri

Java dili için en çok ve sıklıkla kullanılan framework Spring paketidir. Spring ile herhangi bir programlama dili dizilimini izlemeniz gerekmez. MVC bileşen desteği de mevcuttur.

Python Frameworkleri

Özellikle ileri düzey ve nesne odaklı tasarımlar için kullanılan bir programlama dilidir. Pek yaygın kullanımamaktadır.

JavaScript Frameworkleri

JavaScript, web uygulamalarının geliştirilmesinde sıklıkla kullanılan bir dildir.

Framework nedir sorunun cevabı olarak sizlere hem geniş bir bilgi hem de farklı kütüphanelerin lsitesi ile beraber ne işe yaradıklarına dair detaylar verdik. Framework kullanmak kodlamanızdaki kaybettiğiniz zaman ve iş gücünü size geri verecektir.