Google Analytics Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi Google analiz anlamına gelmektedir. Bir yazıyı analiz ederken doğru ve yanlışların analiz edildiği gibi internet üzerindeki web sitelerinin trafik akışını sağlamakta mümkündür. Google analytics de web site içerisinde ki trafik akışını ve bu trafik akışlarının karşılaştırmasını yapmaktadır.  Google ait bir servistir.

Örneğin bir web siteye sahipsiniz. Ancak sitede hangi blog yazılarınız daha fazla okunmakta veya ne kadar okunmakta olduğunuzu merak ediyorsunuz. Google Analytics platformu ile analiz ederek rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ücretsiz bir platform olarak destek sağlamaktadır. Ayrıca ücretli versiyonları da bulunmaktadır. İsteğe göre ücretsiz isteğe göre ücretli versiyonlarını tercih edebilirsiniz. Güvenilir, kaliteli ve ücretsiz bir analiz programıdır.  Tercihe bağlı olarak ücretli olan versiyonları da bulunmaktadır.

Google Analytics Analizleri Nelerdir

Google Analytics analizleri nelerdir sorusu yeni web siteye sahip kişiler tarafından çok fazla araştırmaktadır. Google analiz birçok özelliği analiz ederek rapor olarak sizlere sunmaktadır. Özelleştirme, anlık ziyaretçi analizi, kitle ziyaretçi, sosyal medya ziyaretçilerinin analizi, dönüşüm ve davranış analizi olmak üzere birçok rapor hazırlamaktadır. Ziyaretçilerin istediği tüm faaliyetleri yerine getirerek en büyük analiz programlarından biri haline gelmiştir.

Ücretsiz olması ile ziyaretçilere fırsatlar sunmaktadır. Sitenin ana kitlesi ile anlık ziyaretçileri öğrenmeniz analiz programı ile mümkündür. Mobil uygulamanız ve internet sitemize giren kullanıcıların site içerisinde ne kadar vakit geçirdiğini öğrenmenizi de sağlamaktadır. Ayrıca site içerisinde paylaşılan blok yazılarında veya bilgi yazılarında Seo içeriğinin var olup olmadığını anahtar kelimelerinin karşılayıp karşılamadığını da ölçmektedir.

Çünkü anahtar kelimeler sayesinde site ziyaretçi akını daha da artmaktadır. Kopya içerik söz konusu olduğunda raporlarınızı da analiz etmektedir. Sitenin büyümesi için kopya içeriklerden uzak durulması gerekmektedir. Google analiz ile sitenize dair tüm bilgilere erişebilirsiniz. Ayrıca Google’a ait olmasından dolayı da site yöneticileri tarafından daha fazla tercih edilmektedir.

Google Analytics Ne İşe Yarar

Google Analytics ne işe yarar sorusu yeni öğrenen ziyaretçiler tarafından araştırılmaktadır. Web sitesi sahipleri analiz programını kullanarak siteye giriş sağlayan ziyaretçilerin sayısını, sitenin çok fazla okunup okunmadığını, sitede daha fazla okunan konuları öğrenebilmektedir. Böylelikle site içerisinde yapılacak yenilikler de meydana çıkmaktadır. Web sitesi sahipleri sitenin büyüyüp büyümediğini analiz sayesinde öğrenmektedir. Ücretsiz bir içerik olduğundan dolayı ve Google’a ait olduğundan dolayı da çok fazla rağbet görmektedir. Site yazarlarına ve site sahiplerine birçok yönden faydası bulunmaktadır.

Bu program ile sitenizi analiz ederek doğru veya yanlış yolda olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Böylelikle site içerisinde değişiklik vakti geldiyse yenilikler sağlayabilirsiniz. Sitenin belli bir süreç içerisinde yükselişte veya düşüşte olduğunu anlamanız için rapor hazırlayan kaliteli bir programdır.

Google Analytics Yararları

Web sitesi sahipleri için Google Analytics yararları çok fazladır. Reklam kampanyalarının site yöneticilerine kazancını, web sitenin büyümesi için yapılması gerekenlerin rapor olarak sunmaktadır. Blog sitelerinde Seo çalışmalarını takip etmenize destek olmaktadır.

E-ticaret sitelerinde ise sitenin geliştirilmesi gereken noktalarına öğrenerek büyümemize katkıda katkı sağlamaktadır. Sitenin gerçek kitle ziyaretçilerini öğrenmenize destek sağlamaktadır. Böylelikle site içerisinde günlük ve haftalık olarak ziyaretçi sayısını öğrenmenize imkan tanımaktadır.

Web site içerisinde ziyaretçilerin ne kadar fazla zaman geçirdiklerini, hangi sayfa ve konu üzerinde durduklarını, ziyaretçilerin hemen çıkma süresini inceleyebileceğiniz raporlar sunmaktadır. Böylelikle hep site yöneticileri de site içerisinde nerede ve nasıl iyileştirme yapabileceklerini anlamaktadır.

Analiz programı sayesinde sitenin büyümesi için gerekli güncellemeler ve iyileştirmeler kolaylıkla yapılmaktadır.

Profesyonel destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz…