Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik kurum veya kuruluşun ne olduğunu gösteren kimliktir. Firmanın imajını belirleyen kurumsal kimliğidir. Eğer firmanın kimliği olumsuz etkilendiyse olumsuz etkilenerek prestij kaybına uğrar. Bundan dolayı da firmanın kurumsal kimliği önemlidir. İyi bir prestij ve imaj için firmanın kimliğinin başarılı olması gerekmektedir. Logosundan ismine kadar birçok etken firmanın kurumsal kimliğini etkilemektedir. Kurumsal kimlik bir anda oluşmaz. Yılların deneyim ve tecrübesi ile başarılı bir imajla kurumsal kimlik oluşmaktadır.

Firmanın kurumsal kimliği iş bağlaması içinde önemli bir elementtir. Çünkü kimliği olumsuz ve başarısız olan firmalar ile kimse işbirliği yapmak istememektedir. Bundan dolayı firmalara ait olan kurumsal kimlikler her bakımdan önemli ve özeldir.  Prestij bakımından kimliğin imajı önemlidir. Olumlu bir imaj kimliğiniz üzerinde olumlu görüşler bırakacaktır. Bundan dolayı da kurumsal kimliğin başarıya sağlaması için özenli bir şekilde çalışılması gerekmektedir. Çünkü kurumsal kimlik firmanın iş sağlayabilmesi için önemli bir etkendir. Kurum veya kuruluşun kalitesini ve başarısını ortaya koyan kurumsal kimlik yıllar boyunca etkileyici olacaktır.

Kurumsal Kimlik Önemi

Kurumsal kimlik önemi bir hayli büyüktür. Başarılı bir kimliğe sahip olan firma ile herkes işbirliği sağlamak ister. Ancak olumsuz ve başarısız bir kimliğe sahip firma ile iş birliği pek de sağlanmak istenmez. Bundan dolayı da özellikle iş rekabetinde çok fazla fayda sağlamaktadır. Ayrıca başarılı bir kurumsal kimliğe sahip olan firmalar birer markalaşma yolunda olmaktadır. Müşteriler fiyat gözetmeksizin markayı beğendiğinden dolayı tek tercih edecekleri firma olarak kabul etmektedir. Bundan dolayı kurumsal kimliğin başarılı bir şekilde oluşturulması önemlidir.

 Akıllarda kalıcı bir marka olmak için kurumsal kimliğin olumlu olması önemlidir. Aksi takdirde kimse tercih etmek istemeyecektir. Kurumsal kimlik oluşumunda sadece dış faktörler değil iç faktörler de önemlidir.  Bundan dolayı ekip ruhuyla oluşturulan kimlik mutlaka başarılı olacaktır. Ekip ruhu, disiplinli bir çalışma ortamı, verilen sözlerin yerine getirilmesi, kaliteli hizmet ve tercih edilen logo ve renk tasarımı kurumsal kimliğin başarılı olmasına destek sağlamaktadır. Tercih edilen bir marka olmak için kurumsal kimlik son derece önemlidir. Bundan dolayı firmaların kurumsal kimliğini zedeleyecek herhangi bir durum yaşatmaması gerekmektedir. Uzun yıllar boyunca kurumsal kimlik kuruluşu tanıtacağından dolayı önemlidir.

Kurumsal Kimlik Oluşturan Faktörler

Kurumsal kimlik oluşturan faktörler çok fazladır. Kurumsal kimliğin oluşumunda logo ve kartvizit önemlidir. Çünkü müşterinin ilk olarak aklında renk ve logo kalmaktadır. Bundan dolayı ilk olarak logo tercihine önem vermek gerekmektedir.  Slogan da önemli faktörlerden biridir. Çünkü slogan ne kadar güçlüyse müşteriyi de o kadar kendine çekecektir. Kartvizit ile mini bir kağıt üzerinde firmanızı tanıtma imkanı sunulmaktadır. Kartvizit ne kadar özenli hazırlandıysa müşterilerin gözünde de o kadar derin anlamlı imaj bırakacaktır.

Kurumsal kimliğinizi çeşitli aksesuarlar üzerinde reklamını yaparak müşterilerin akıllarında daha kalıcı olarak yer etmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle başarılı bir kurumsal kimliği de oluşturmuş olursunuz. Bardak kaplamalarında, takvim , Araç tasarımlarında logonuzu kullanarak zihinsel zekaya ağırlık çekebilirsiniz. Böylelikle uzun yıllar akıllarda kalarak markalaşma yolunda büyük adımlar atabilirsiniz. Ayrıca kurumsal olarak görsel zekaya hitap eden renk tonlarının da Kurumsal kimlik üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır. Duygusal anlamda hitap edecek canlı renkler tercih edilmelidir. Renk tonları ve logo seçimi çok önemlidir. Çünkü firmanız için yıllarca kullanılacak ve tanıtımını sağlayacak ana elementlerdir. Her ne kadar olumlu imaj hizmetler ile sağlansa da logo ve renk tonları da akılda kalıcılığı sağlamaktadır.

Profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz…