İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

İnternette satış yapmak için bilmeniz gerekenler nedir sizlere sırayla anlatarak işinizi kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. İnternette satış yapmak demek aslında e-ticaret dünyasına adım atmak, yeni bir satış ortamını deneyimlemek demektir. Ürününüz ne olursa olsun eğer tüketiciye ulaşım sağlayamıyorsanız satış yapamaz, kazanç elde edemezsiniz. Bu nedenle ürününüze ihtiyaç duyan kitleye erişim sağlamanız şarttır. Bunun günümüzde en kolay yolu kesinlikle internettir.

Günümüz bireyleri neredeyse doğdukları günden itibaren internetle tanışıyorlar. Kısa zamanda büyük gelişim gösteren internet hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Birçoğumuz almak istediğimiz ürünü önce internet üzerinde arıyoruz. Bu durum internetten satış yapmayı çok daha önemli bir hale getirmiş durumda. Özellikle küçük bütçeli bir firmaysanız interneti doğru kullandığınızda gelişmemeniz için hiçbir sebep yok.

İnternetten Satış Nasıl Yaparım?

Öncelikle işe yeni atılıyorsanız ve büyük bir bütçeye sahip değilseniz internetten satış yapmak için şahıs şirketi kurmakla işe başlayabilirsiniz. Şahıs şirketleri kurulumda az bir bütçe ile açılabilmektedir. Vergilendirmeniz kazancınız oranında olacaktır. Ancak büyük bir sermayeye sahip değilseniz işinizi büyütene ya da yatırım alana kadar sizin kazancınızı arttırmanıza destek olur.

Firmanızı açtıysanız artık satış için sitenizi kurmanın vakti geldi demektir. Yani e-ticarete başlayabilirsiniz. Firmanızı kurduğunuzda artık legal olarak satış yapabileceksiniz. Sitenize Sanal POS almak için firma olmanız şarttır. Bunu unutmayın.

Mutlaka Bu İşe Zaman Ayırmalıyız

Şahıs firmasıysanız ve tek çalışan sizseniz size biraz zaman yönetimi konusunda gelişmeniz gerektiği bilgisini vererek başlayalım. Üretim için zaman ayırın, ürünlerinizin üretimi konusunda eğer siz değil başka bir firma ilgileniyorsa tedarik için zaman ayırın. Ancak en önemli şey e-ticaret sitenizi geliştirmek. Tüketicilerin internet ortamında sizi görebilmesi için sitenizin gelişmiş olması gerekecektir. Sitenizi geliştirmek için de mutlaka gerekli zamanı ayırıp site için elinizden geleni yapmalısınız.

Eğer tek çalışan siz değilseniz iş bölümü yapmalısınız. Bu zaman yönetiminin önemsiz olduğu anlamına gelmez. Üzerinize düşen görevleri aksatmadan yapmalı ve özellikle site sizin yönetiminizdeyse sitenize ürün girişlerini, tanıtımlarını ve sanal POS için gerekli verileri en kısa sürede girmelisiniz. Bir site gelişim göstermiyorsa kullanıcılar tarafından bir süre sonra terk edilecektir. Ayrıca ürün için sipariş aldıysanız kısa sürede dönüş yapmalı ve tüketiciyi bilgilendirmelisiniz. Aldığı ürün ile ilgili bilgi alamayan, kargosu geç gelen ya da ürününde hasar olan tüketiciler firmanızın güvenilirliğine gölge düşürebilirler.

İnternetten Satış Yapmak İçin Vergi Mükellefi Olmanız Gerekiyor

İnternetten satış yapmak için daha önce de belirttiğimiz gibi firma sahibi olmalısınız. Yani yasal bir şirketinizin bulunması gerekmektedir. Düşük bütçeye sahip bir işletme iseniz önceliğiniz şahıs firması kurmak olmalıdır. Eğer şahıs firması da kuramayacak durumdaysanız Adi ortaklık yapmanızı tavsiye ederiz. Ancak unutmayın şirketiniz yoksa illegal iş yapmış olacağınız için yasal olarak sizi zorlayacak bir süreç ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer sermayeniz yeterli ise limitet ya da anonim şirket de kurabilirsiniz. Bu şirketlerin vergi indirimleri daha fazla olsa da kurum aşamasında daha maliyetli olduklarını bildirelim.

Şirketinizi kurmadan önce e-ticaret için sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz ancak şirket olmadığınız için sanal POS almanız mümkün olmayacaktır. Yine de sitenizi düzenleyip hazırlayabilir, ürünlerinizi, ürünlerinizin tanıtımlarını sitenize yükleyebilirsiniz.

Online E-Ticaret Yapmak İçin Bütçe Ayırmalı mıyım?

Online ortamda satış yapabilmek için kuracağınız sitenizin az da olsa maddi gideri olacaktır. Siteyi yaptırmak, alt yapısında kullanılacak şeyler de maliyettir. Ayrıca sanal POS alımı için bankalara ya da firmalara başvurmanız ve düzenli ödeme yapmanız da gerekecektir. Bunların dışında ürünleri tüketicilere ulaştırırken kullanacağınız metot da önemlidir. Eğer kargo ile gönderecekseniz kargo firmalarıyla da anlaşmanız gerekecektir. Bu da maliyet hesaplamasında önemli bir aşamadır. Kargoda yaşanabilecekler ve sonrasında yapılacak işlemler de hesaplanmalı ve maliyet hesabı çıkarılmalıdır. Bu şekilde bir bütçe ayırarak satışa başlamanız sorun yaşamamanıza yardım edecektir.

Profesyonel E-Ticaret Yazılımı Almak

E-ticarette en kolay satışa girme yolu hazır paketlerden almaktır. Her ürünün satışı için gereken site tasarımı farklıdır. Sıfırdan başlayarak bir siteyi kodlamak ile hazır bir paketi almak arasında fiyat farkı vardır. Bu nedenle düşük bütçeye sahipseniz hazır profesyonel e-ticaret yazılımı almanızı tavsiye ederiz. Ticaret firmalarına ihtiyaçlarınızı belirtirseniz size en uygun olan siteyi vereceklerdir. Böylece sitenizi çok daha kısa bir sürede aktif olarak kullanabilir, ihtiyacınız olduğunda destek alabilirsiniz. Daha az maliyetli olsa da aldığınız firmaya aylık ya da yıllık ödeme yapmanız gerekeceğini de hatırlatmış olalım.

Profesyonel destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz…