Marka İsmi Oluşturma Süreci

Markalaşma sürecinde en önemli etkenlerden biri de marka ismidir. Marka ismi; sektör fark etmeksizin rekabetin günden güne artış göstermekte olduğu modern çağda, piyasada hizmet sunan diğer rakiplerden ayrılarak daha ön plana çıkabilmek için fark yaratıcı özelliklere sahip olmalıdır. Marka ismi hedef kitlenin zihninde bir imge oluşturmakta olduğundan doğru seçim yapılması büyük önem taşımaktadır. Marka ismi oluştururken nelere dikkat edilmeli, marka ismi nasıl ön plana çıkartılmalı ve marka nasıl farklı olmalı gibi aklınıza takılan tüm sorulara yazımızın ilerleyen bölümlerinde cevap bulabilirsiniz.

Pazar Araştırması ile Rakiplerinizi Ele Alın

İçerisinde yer aldığınız sektörde hizmet sunan diğer mevcut rakiplerinizi analiz ederek marka oluşturma konusunda hangi yollarda ilerlediklerini değerlendirebilir ve sizi diğer rakip markalardan daha farklı kılarak ön plana çıkartacak bir yol haritası oluşturabilirsiniz. Marka ismi oluştururken hedef kitlede rakip markaların isimlerine karşı benzerlik oluşturmayacak olması büyük önem taşımaktadır.

Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

Satışa sunmuş olduğunuz ürün ya da hizmetlerin hitap edeceği potansiyel müşteri kitlesini tespit ederek hedef kitlenizi doğru tanımlamanız; nasıl bir marka ismi ile yola çıkmanız gerektiği konusunda sizlere büyük fayda sağlayacaktır.

Fayda ve Farkları Marka İsmine Yansıtın

Marka ismini belirlerken satış yapacağınız hedef kitlenin mevcut ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak markanın müşterilere sunacağı avantajları yansıtmaya çalışın. Bu sayede marka isminiz ile hedef müşteri kitlenize kendinizi çok daha kolay bir şekilde tanıtabilir ve markanın müşteriye sunduğu avantaj ve hizmetleri ön plana çıkartarak daha çok ilgi çekebilirsiniz.

Doğru Anahtar Kelimelerden Yola Çıkın

Markanıza oluşturduğunuz ismin hedef kullanıcı kitlesi tarafından kolay anlaşılır olması için markanızın var olacağı sektörü yansıtacak doğru ve basit anahtar kelimeler kullanabilir, böylece hedef kitlenin aklında daha kalıcı bir yer edinebilirsiniz.  Ürün ve hizmetinizi yansıtan anahtar kelimeler üzerinden marka kişiliğinizi ön plana çıkartacak isimlerden bir liste oluşturabilir, türetme yöntemine başvurabilirsiniz.

Kolay Okunabilen Kelimelerle Seçiminizi Sadelikten Yana Yapın

Telaffuzu zor, uzun ve fonetik bakımdan uyumsuz özelliklere sahip olan zor bir marka ismi; hedef kitlenin aklında kalmayacaktır ve hedef kitle markayı hatırlama bakımından zorlanacağı için zor kelimelerden oluşturulan marka isimleri firma açısından doğru bir seçim olmayacaktır. Hedef kitlenin ilgisini çekebilecek ve aklına kalabilecek marka isim özelliklerine şöyle bir göz atacak olursak;

Markanın Semantik ve Morfolojik Yapısına Uygun Olacak İsimler Ortaya Çıkarın

Marka ismi oluştururken markanın kişiliği ile uyumlu isimler tercih edilmeli ve isim seçilirken markanın kendi başına anlamlı olup olmayacağı, hitap ettiği hedef kitlenin harf uzunluğu konusunda aklında kalıcılık sağlaması gibi hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Marka ismi oluştururken sunmuş olduğunuz hizmeti yansıtacak kısa ve basit bir isim seçebileceğiniz gibi markanıza uyumlu olan anahtar kelimeleri kullanarak da farklı ve dikkat çekici bir marka ismi oluşturabilirsiniz.

Marka İsmi Oluşturmada Son Adım: İsim Tescil Kontrolünü Sağlayın

Markanıza en uygun ismi seçtikten sonra en önemli adım isim tescil kontrolünü gerçekleştirmektir. İsim tescil kontrolü sağlayarak markanızın başka rakipler ile aynı olmasının önüne geçebilir ve böylece hedef kitleye daha güvenli bir yaklaşım sunabilirsiniz.

Profesyonel destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz…