Web sitesine giren kullanıcıların kitlesini gösteren bir terimdir. Web sitesine giren kullanıcıların hepsi veri alışverişi sağlar. Veri alır ve veri gönderir. Bu alışverişe terimsel olarak web site trafiği adı verilmektedir. Kısaca web sitenize giren kullanıcılar adı da verebiliriz. Tabi ki buna web sitesi trafiği adı verilebilmesi için botların dahil edilmemesi yani gerçek kullanıcılardan oluşuyor olması gerekmektedir.

Hosting satın alırken karşılaştığımız terimlerden birisi olan site trafiği kotası önemli bir etkendir. Trafik limiti 10 GB olan bir hosting paketi satın aldığımızda, siteye giren kullanıcılar aylık olarak 10 GB veri indirebilmektedir. Örnek verecek olursak, sitedeki dosya boyutları, resim ve video gibi içerikler bu veriyi etkilemektedir. Aylık 10 GB veri sınırına ulaşan hosting paketinizde yer alan sitenize erişemezsiniz. Yine de hosting paketlerinde sınırsız aylık trafik olanı seçerseniz, sorunsuz şekilde yüksek trafikli sitelerde kullanabilirsiniz.


Web Site Trafiği Arttırma Yolları

Web site trafiği arttırma yolları ikiye ayrılmaktadır. Ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılan bu yöntemlerle en hızlı sonucu ücretlide alabilmektesiniz. Ücretsiz olanlarda organik kitleye ulaşana kadar düşük trafik çekebilirsiniz.

web-site-trafigi-arttirma


Ücretli Trafik: REKLAMLAR


Günümüzde reklamın hayatımızda büyük bir yeri vardır. İnternette gezinirken, sosyal medyada sörf yaparken, oyun oynarken ve belki de aniden gelen bir kısa mesaj sitenize trafik çekmek için yeterli olabilir. Aralarında en çok tercih edilenlerden ikisi ile gideceğim;


1-) GOOGLE REKLAMLARI

Arama motorlarında lider konumda olan Google’ın sunmuş olduğu ücretli reklam platformu olan Ads (eski adıyla adwords) ile en uygun müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Reklamlarınızı yaş, ülke, şehir, ilçe ve konum gibi seçimler yapabilirsiniz. Günü ve saatini ayarlayabilir, sitenizin anahtar kelimelerine uygun şekilde reklam yayınlayabilirsiniz. Örneğin; bir araba galerisi sitesi açtınız ve reklam vereceksiniz. Anahtar kelimelerinize araba galerisi gibi kelimeler yazdığınızda Google sizi o kelimede en öne çıkaracaktır. Tabi ki Google reklamları için profesyonel birisinden destek almanız hem maliyet hem de en öne çıkma konusunda size artı sağlayacaktır. Google reklamlarının birden fazla reklam yöntemi bulunmaktadır. Web sitesi trafiği arttırmak için gerekli olanlar;


Metin reklamları
Video reklamları,
Görüntülü reklam ağı,
Alışveriş reklamları gibi reklam seçeneklerini kullanarak web site trafiğinizi arttırabilirsiniz.

2-) Sosyal Medya Reklamları


Hayatımızın her saniyesine dahil olan, her yaştan kullanıcının asla vazgeçemediği sosyal medya platformlarında reklamlar da çok etkili bir yöntemdir. Yine Ads reklamlarındaki gibi yaş, ülke, şehir, ilçe, konum, hedef kitle, gün ve saat gibi ayarlar ile sitenize potansiyel kişileri çekebilirsiniz. Sosyal medya reklamları algoritmaları sayesinde istediğiniz kitledeki müşteriye hızlıca ulaşabilirsiniz. Fiyat olarak Ads reklamlarından daha ucuz da olsa profesyonel bir şekilde çalışma yaparak bu fiyatı daha ucuz seviyelere indirebilirsiniz.

Harika Nimet: SEO


Bir web sitesine sahipseniz bu kelimeyi yüksek ihtimalle duymuşsunuzdur. Kelime anlamı olarak Search Engine Optimization’dır. Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olan SEO web siteniz için harika bir trafik arttırma yöntemidir. Süre olarak biraz uzun sürse de ücretsiz olması tadından yenmez hale getiriyor. Çalıştığınız kelimeler dahilinde kullanıcılar sizi daha rahat bulabilmektedir. Örneğin; araba galerisi kelimesine SEO çalışması yaptığınızda kullanıcılar ilgili siteye ulaşabilmektedirler. SEO çalışması tek seferlik bir şey olmadığı için devamlı olarak çalışma gerektirmektedir. Bunun sebebi de rakiplerinizin durmadan SEO çalışması yapmalarıdır. Profesyonel şekilde yapılan SEO çalışması sizi arama motorlarında rahatlıkla ilk 100 sayfada gösterecektir. Organik trafik adı da verilen SEO sabır isteyen bir çalışmadır. Uzun süreli ve devamlı olarak çalışıldığı taktirde kesin sonuca ulaşılmaktadır.

adwords-mu-seo-mu
adwords-mu-seo-mu

Peki hangisini tercih etmeliyim?


Bu trafik arttırma yöntemleri arasında hangisini seçeceğiz? Bu aslında göreceli bir kavramdır. Bu yüzden avantaj ve dezavantajları ile ilerleyelim.


Reklamların Avantajları:
1-)
Hızlı bir şekilde trafik çekebilirsiniz.
2-) İstediğiniz kelimede hızlıca ilk sıralara çıkabilirsiniz.
Reklamların Dezavantajları:
1-) Reklamı duraklattığınız an siteye trafik kesilir.
2-) Her tıklama için ücret ödüyorsunuz ve bu yanlışlıkla tıklamalar için de para vermeniz demektir. Ayrıca rakipleriniz de kasıtlı olarak tıklayabilir.

SEO Avantajları:
1-) Yüksek Getiri, yani reklamlara göre daha fazla tıklama alırsınız.
2-) Uzun zamanlı olması sebebiyle bazen senelerce ilk sayfada kalabilirsiniz.
3-) Marka bilinirliği
SEO Dezavantajları:
1-) Uzun bir zaman gerektirir. Bazen 1 ay, bazen de 6 ayda ilk sayfalara yerleşebilirsiniz.
2-) Devamlı çalışma. Rakipleriniz çalıştığından daha fazla çalışmanız gerekir.
Bu yazımızda trafik nedir, trafik arttırma yöntemleri gibi soruları cevapladık. SEO çalışması ve Google reklam hizmeti, sosyal medya reklam hizmetleri için bizden destek alabilirsiniz.