Web için fikriniz var ama web tasarım ve kodlama ile ilgili araştırma halindesiniz. Peki bir web sitesi nasıl yapılır, başarılı web sitesi nasıl olmalı?

İster bir işletme için olsun, ister fikirlerinizi veya tutkularınızı dünyayla paylaşmak için olsun, bir web mülküne ihtiyaç duyar ve diğer insanlarla bağlantı kurmak istersiniz. Bunun için harekete geçmeniz gerekir.

Web tasarım ve kodlama hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, bir web sitesi oluşturmak endişe verici olabilir. Ancak başarılı bir web sitesi, temel unsurları ele almak, doğru adımlar atmak ve uygulamak için gereken araçları bilmek ile ilgilidir.

Bu kılavuz, başlangıç için bilmeniz gereken tüm temel konuları kapsamaktadır.

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım, bir içeriğin belirli bir amaç için belirli ilkelere göre organize edilerek estetiksel biçimde düzenlenmesi ve web tarayıcısı yardımıyla çevrimiçi olarak elektronik web sayfalarında sunulmak üzere uygulanması sürecidir.

Web tasarım diğer tasarım disiplinlerinde olduğu gibi bazı temel öğeleri kullanır. Bunlar; düzen, içerik, tipografi, renk, fotoğraf, grafikler, video vb. öğelerdir.

Web Sitesi Hedeflerinizi Belirleyin

Bir sebepten dolayı web sitesine başlamaya karar verdiniz. Peki tam olarak bu web sitesi ile başarmak istediğiniz nedir? sorusunu mutlaka sormanız gerekiyor. Dolayısıyla web sitesine başlamadan önce gerçekten web siteniz ile ne elde etmek istediğinizi tespit edin.

Örneğin bu site bir işletme için düşünülmüş kurumsal web sitesi ise, ana hedefiniz ticari kazançlarınızı artırmak olacaktır. Fakat marka bilinirliğini artırma, trafik çekme gibi daha spesifik hedeflere de yer vermek isteyeceksinizdir.

Sonuçta web sitenizi sadece düşüncelerinizi dünyaya yansıtmak, ürettiğiniz projelerinizi paylaşmak veya kurumsal web tasarım gibi ticari amaçlar için kullanmak isteseniz bile, doğal olarak diğer insanların bunları bulup onlarla bağlantı kurmalısınız.

Başarılı bir web sitesi tasarımı, web sitesinden ne elde etmek istediğinize bağlıdır. İster ziyaretçi, ister satış, abone, bilinirlik, topluluk ya da tamamen farklı bir şey olsun, web tasarım uygulama aşamasına geçmeden önce web sitenizin hedeflerini açıkça tanımlamalısınız.

Alan Adı ve Hosting Sağlayıcı seçin

Alan adı ve hosting unsurlarının her biri ayrı ayrı ele alınması gerekse de, birbirleri ile doğrudan ilişkisi sebebiyle birlikte değerlendirilmesi gerekir. Çoğu web hosting sağlayıcısında barındırma maliyetine bir domain (veya çoklu domain) dahildir. Böylece hosting sağlayıcısı aracılığıyla bir domain kaydederek ekonomik olarak biraz tasarruf edebilirsiniz.

Doğru Alan Adı Seçme

Doğru alan adını seçmek biraz zor olabilir. Çünkü web siteniz için en alakalı, anlamlı, hatırlanması kolay ve aynı zamanda satın almaya müsait olan bir domain seçmeniz gerekiyor.

Özellikle tercihiniz dünyada en çok kullanılan ve tavsiye edilen .com uzantılı bir alan adı ise, işiniz daha da zor. Çünkü özellikle kısa karakter sayılı .com uzantılı alan adları, milyonlarca web sitesi tarafından kayıt edilmiş durumdadır. Bu durumda özgün kavramlar üzerinde odaklanmak için biraz zaman ayırmanız gerekebilir.

Eğer markanızı veya blog isminizi aramaya halen devam ediyorsanız, bu durumda kavramların fonetik yapısı üzerinde yoğunlaşarak hikayesi olan yeni ve özgün kelimeler türetmeniz marka yatırımınız için doğru bir strateji olacaktır.

Web sitenizde sunacağınız şeylerle alakalı farklı anahtar kelimeler ile birlikte beyin fırtınası yapın. Sesini beğendiğiniz farklı terimlerin kombinasyonlarını bir araya getirin. Doğru ve müsait bir domain kaydından sonra web hosting adımına geçebilirsiniz.

Web Hosting Planınızı Seçme

Web hosting adımına geçtiğinizde birçok alternatif ile karşılaşabilirsiniz. Web barındırma kontrol listenizden geçmeniz gereken başlıca sorular şunlardır:

Site Organizasyonunuzu Planlayın

Başarılı bir web sitesi tasarımı, iyi bir organizasyon gerektirir. Web siteniz, kullanıcılar için sezgisel olması gerektiği gibi kolay erişilebilir olması gerekmektedir. Dolayısıyla web siteniz, SEO, SEM, Email, Marketing, SMO, SMM gibi dijital pazarlama stratejileri göz önünde bulundurularak iyi organize edilmesi gerekir.

Web siteniz birkaç sayfaya sahip ve basit olacaksa, site organizasyonunuzu planlamak çok zor olmayacaktır. Ancak, farklı sayfalar, kategoriler ve alt kategoriler içeren daha büyük bir siteye sahip olacaksanız, kapsamlı bir plan yapmak önemlidir.

Kullanıcılar için en anlamlı olan kategoriler nelerdir? Hangi site yapısı, ziyaretçilerin aradıklarını en kolay şekilde bulmaları sağlayacaktır? Bu noktada zamanla elde ettiğiniz veriler ile birlikte kullanıcı davranışlarını izlemenize yardımcı olacak google analtics gibi araçları kullanarak site yapınızı iyileştirmeniz gerekebilir.

Web Tasarım Nedir

Web Tasarım Nedir

Başarılı Bir Web Sitesi Tasarımı Geliştirin

Ana sayfa, açılış sayfaları ve kategori sayfaları vb. site haritasını tespit ettikten sonra web sitenizi tasarlamanın zamanı geldi. Web tasarımında usta değilseniz, burada iki ana seçeneğiniz var:

Web Sitesi Oluşturucusu Kullanın

Artık web sitesi oluşturmak için kodlamayı öğrenmek zorunda değilsiniz. Kendi web sitenizi kendiniz oluşturmanızı kolaylaştıran çevrimiçi web tasarım programları yani web sitesi oluşturucularını kullanabilirsiniz. Web sitesi oluşturucuları genellikle başlangıç ​​için seçebileceğiniz bir dizi şablon sunar ve siteyi kişiselleştirmek için ince ayarlar yapmanıza izin verir.

Mobil uyumlu web tasarım için sınırlı bütçeye sahip ve kodlama becerisi olmayan bir kişinin bir web sitesi oluşturucusu kullanması, uygulama adımlarını kolaylaştırarak zaman kazanmak, iyi görünen bir web sitesine sahip olmak ve başlangıç için tercih sebebi olabilir.

Profesyonel Web Tasarımcı İle Çalışın

Daha karmaşık web siteleri için, bir web sitesi oluşturucusu yetersiz kalabilir. Web sitenizde çok fazla sayfa olacaksa veya forum gibi dinamik ve zor bir yapıya sahip özellikler içeriyorsa o zaman web sitenizi sizin adınıza tasarlaması için bir profesyonel web tasarımcı ile çalışmanız gerekmektedir.

Bölgenizde web tasarım ajansı veya freelance web tasarımcı araştırın ve tarzını beğendiğiniz kişi(ler) ile toplantılar yapın. Web sitesi için ana hedeflerinizi aktardığınızdan emin olun ve neyi aradığınızı açıkça belirtin. Size sorulan sorulara, verilen ipuçlarına veya önerilere dikkat edin. Bu sayede bilgi ve beceri düzeyleri konusunda bir fikir edinebilirsiniz.

Kaliteli İçerik En İyi Tercihtir

Başarılı bir web sitesi için iyi bir web tasarım önemlidir fakat diğer önemli unsur ise kaliteli içeriktir. Web sitesi için içerik yazarlığı kendine özgü bir beceridir ve özellikle kurumsal web sitesi için seçilen kelimeler, hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ne kadar başarılı olduğunuzu anlamanız açısından oldukça önemlidir.

Birçok web sitesi için bu aşamadaki en iyi öneri, online mecrada ne tür bir yazının iyi performans gösterdiğini bilen, marka konumunuzu ve mesajlarınızı netleştirmenize yardımcı olacak, böylece hedef kitleniz ile rezonansa girecek profesyonel bir içerik yazarı ile çalışmaktır.

Web siteniz kar amacı taşımayan bir proje ise, profesyonel bir metin yazarı üzerinde para harcamak mantıklı olmayabilir. Dolayısıyla web sitesi içeriğini yazdıracak olsanız bile, iyi bir içeriğin nasıl olması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

SEO İçin Optimize Edin

Kullanıcıların web sitenizi bulmasını istiyorsanız, sitenizi arama motorları için ve aynı zamanda insanlar için nasıl tasarlayacağınızı düşünmeniz gerekir. Elbette önceliğiniz kullanıcılar olmalıdır. Bu durum, web sitenizi yayınlamadan önce sayfaların her birini SEO’ya uygun optimize etmek anlamına gelir. Arama motoru optimizasyonu büyük bir konudur, ancak site içi SEO için şunları belirtebiliriz:

Web sitenizi yayınlanmadan önce site içi SEO Danışmanlığı çalışmalarınızı yapmaya başlayın ve zamanla eklediğiniz her yeni sayfa için yapmaya devam edin.

Dijital Pazarlama Stratejinizi Belirleyin

Başarılı bir web sitesi iyi bir web tasarım ile başlayıp içerikle sonuçlanan bir durum değildir. Ayrıca, web sitenizi tanıtmak için adımlar atmayı planlamanız gerekmektedir. SEO bunun bir parçası olmakla birlikte, kullanıcıları web sitenize çekmek için ücretli reklamcılık, sosyal medya pazarlama, e-mail pazarlama ve içerik pazarlaması gibi dijital pazarlama stratejileri geliştirmelisiniz.

Yeni web sitelerinin genellikle ilk ziyaretçileri çekebilmesi için ekstra çabaya ihtiyacı olur. Web sitenizin hedefleri doğrultusunda bir kitleye sahip olması önemlidir. Ve bu kitleyi kazanmak için, web sitenizi kullanıma açmadan önce dijital pazarlama planı oluşturmak oldukça faydalıdır.

Kontrol Edin, Yayınlayın Ve İzleyin

Her sayfayı okumak için zaman ayırın ve hataları arayın. Tüm bağlantılarınızın doğru yere işaret ettiğinden ve tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olun. Mobil cihazlarda ve farklı web tarayıcılarında nasıl göründüğünü kontrol edin.

Herşeyin iyi göründüğünden emin olduğunuzda, sitenizi web’de yayınlayın. Ayrıca size yardımcı olması için bir Google Analytics hesabı oluşturup izleme kodunu web sitenize eklediğinizden emin olun.

Web sitenizde nelerin işe yarayıp yaramadığını anlayabilmek için, kitlenizin davranışlarını izlemeli ve beklentilerilerini görmelisiniz. Web sitenizin tasarımını, içeriklerinizi ve dijital pazarlama metodlarını geliştirecek fırsatları bulmak için analitik verilerini kullanın.