3D Secure Nedir?

3D Güvenli Ödeme Sistemi internet üzerinden yapılan alışverişlerde güvenli bir ortam oluşmasını sağlayan ikinci bir güvenlik sistemidir. İlk olarak Visa ve MasterCard tarafından kullanıma sunulan bu sistemi geliştiren ise Arcot Systems’dir.

Süreci çok basamaklı bir güvenlik sistemi olarak düşünebilirsiniz. E-ticaret sitesinden alışveriş yapmak istediğinizde bankalar tarafından da onaylanmış olan 3D Secure ile ek bir güvenlik sisteminden geçmiş olursunuz. Bu sistem sizin doğru kişi olup olmadığınızı ve kartın size ait olup olmadığını sorgulamaya yarar. Yani kartınızın çalınmış olma ve kullanımda olması durumunda sizi ek olarak korur.

Ayrıca e-ticaret sitesi sahibi iseniz satış sonrası alıcının ürünü kendisinin almadığını ve ödemeyi geri istediğini söylemesi gibi durumların da önüne geçmiş olursunuz. Yani hem tüketiciyi hem de satıcıyı koruyan ek bir güvenlik birimidir.

3D Secure Nasıl Çalışır?

E-ticaret sitesine 3D Secure tanımlanmışsa tüketici alışverişin son aşamasına geldiğinde, yani sepetine attıklarını almaya karar verdiğinde kredi kartı ya da banka kartı bilgilerini sanal POS’a girer. Ardından ödeme alınmadan önce tüketicinin bankasına da tanımlı olan 3D Secure devreye girer ve tüketicinin bankasıyla iletişime geçer. Kendisine bankası tarafından bir kod gönderilir. 3D Secure’nin belirlediği süre içerisinde kullanıcı kendisine ulaşan bu kodu girerse ödeme alınır. Aksi halde ödeme işlemi gerçekleşmez. Ardından tüketiciye ödemenin yapıldığına ya da yapılamadığına dair bilgi mesajı ya da maili gönderir. Tüketici eğer ödeme kendisine ait değilse kartı ile işlem yapılmaya çalışıldığını anlayacağından duruma müdahale edebilir. Eğer işlem kendisine aitse alışverişini tamamlayabildiğini öğrenmiş olacaktır. Yani 3D Secure e-ticaret sitesi, tüketici ve tüketicinin bankası arasında ek bir güvenlik ağı oluşturur.

3D Secure Faydaları

3D Secure güvenliği arttırır. E-ticareti yapan firmanın tüketici ile arasında oluşabilecek olumsuzlukları önlemiş olur. Yani tüketici alıcının kendisi olmadığını iddia edemez çünkü 3D Secure ile alıcıya kendisinin kullandığı bir numaraya mesaj göndermiş ve alıcı da bu mesajdaki kod ile alışverişini teyit etmiştir. Diğer yandan alıcı için de faydalıdır. Kredi ya da banka kartından kendisinin haberi olmadan alışveriş yapılamamasını sağlamış olacaktır.

3D Secure alıcıya ödemenin yapıldığı ya da yapılamadığı ile ilgili mesaj ya da mail göndereceği için alıcı konumundaki şahıs bilgi edinmiş olur. Duruma müdahale etmesi çok daha kolay olacaktır. Herhangi bir dolandırıcılık ya da bilgi dışı alışveriş söz konusu olduğunda alıcının muhatabı banka olacağı için satıcı zarar görmemiş olur. 3D Secure hem alıcının hem de satıcının haklarının ekstra korumasını yapmaktadır.

3D Secure Onay Kodu

3D Secure ile alışveriş yaparken alıcıya bir onay kodu gelir. 3D Secure ekranında ise bu onay kodunun girilebilmesi için bir zaman sayacı çalışmaya başlar. Genellikle 3 dakikalık bir zaman dilimince açık kalır. Eğer alıcı bu süre zarfında kendisine ulaşan onay kodunu sisteme girmeyi başarırsa ve onay kodu doğruysa ödeme gerçekleşir ve alım işlemi tamamlanır. Kendisine de ödeme yapıldığına dair mesaj ya da mail 3D Secure tarafından ulaştırılır.

Ancak bazen alıcılar kodu yanlış girebilmektedirler. Bu durumda 3D Secure kodun yanlış girildiğini bildirir. İşlem tamamlanamaz. Alıcı yine de ürünü almaya devam etmek istiyorsa yeni mesaj göndermesi için gerekli butona basar ve yeni kodu yine belirlenen zaman dilimi içerisinde girmeye çalışır. Yeni gelen kodu doğru girerse işlem tamamlanır ve tekrar ödeme yapıldığına dair mesaj ya da mail kullanıcıya 3D Secure tarafından gönderilir.

Alıcıya gelen kodun en fazla 3 defa yanlış girilebildiğini hatırlatalım. 3. kez kodu tekrar göndermesi için 3D Secure ekranındaki butonu kullandınız. Kodunuz mesaj olarak size ulaştı. Verilen süre içerisinde girişinizi yaptınız ancak yine yanlış kod girdiniz. Bu durumda 3D Secure bir süre sizin kredi ya da banka kartınızı, yani hangi kartınız ile işlem yapmaya çalışıyorsanız onu, kilitler. Bu süreyi sistem belirler. Yani süre 30 dakika ya da 1 saat de olabilir. Bu süre sonunda işlemi tekrar deneyebilirsiniz ya da bankanızı arayarak destek isteyebilirsiniz.

Profesyonel destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz…