Mobil Uygulama Nedir?

Akıllı telefon ya da tablet gibi mobil cihazlara özgü tasarlanan ve kodlama işlemi yapılan yazılımlar mobil uygulama olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birçok kullanıcı, masaüstü cihazlar yerine mobil cihazları daha çok kullanmaya başlamaktadır. Bu kullanım oranının yükselmesi nedeniyle mobil uygulamalar daha değerli ve önemli bir hal almıştır. Bu güzel mobil uygulama yapan firmalar daha değerli bir hal almıştır. Mobil uygulama ve mobil uygulama geliştirme konuları ile ilgili merak ettiğiniz herşeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mobil Uygulamalar Hakkında

Dünyanın genelinde mobil uygulamalar Android ve iOS işletim sistemleri kullanılarak yapılmaktadır. Planlamasını ve tasarlamasını yaptığınız tüm projeler için mobil uygulama geliştirme fırsatınız bulunmaktadır. Önemli olan bu mobil uygulamayı yaparken işletim sistemlerini dikkate almak ve buna göre uygulamayı geliştirmektir.

Mobil uygulamalar, dünya çapında iOS ve Android işletim sistemleri kullanarak yapılır. Planlamasını ve tasarlamasını gerçekleştireceğiniz her proje için bir mobil uygulama geliştirme yapmanız mümkün. Fakat bu hususta dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir nokta vardır. Yapılmak istenen mobil uygulamanın mutlaka ama mutlaka işletim sistemlerini dikkate alarak geliştirilmesi gerekmetedir. Aksi takdirde geliştirmek istediğiniz mobil uygulamanın kullanıcılara hitap etmesi ve tercih edilmesi imkansız gibi bir şeydir. 

Bir Mobil Uygulamaya Neden İhtiyaç Duyarız

Mobil uygulamaların hayatımızda iyice yaygınlaşmasının ardından her geçen gün uygulamalar daha da gelişmektedir. Diğer taraftan kullanıcıların mobil cihazlar üzerinden uygulamalarda geçirdikleri süre de her geçen gün büyük bir hızla artmaktadır. Yapılan araştırmalar kullanıcıların mobil cihazlarda harcadığı vaktin yaklaşık %70’inin mobil uygulamalarda olduğunu beyan etmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden biri mobil uygulamalarda istenilen kullanımı çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmesidir. Bu durum kullanıcıların birçoğunu mobil uygulama kullanmaya teşvik etmektedir.

Kısaca bahsetmek gerekirse mobil uygulamaların kullanımı ve web sitelerini kullanmaktan çok daha caziptir. Bu yüzden birçok kişi marka kimliğini oluşturmak istediğinde mobil uygulamalar üzerinden bunu gerçekleştirmektedir. Böylece hedef kitleye ulaşmak daha kolay olmaktadır. Aynı zamanda mobil uygulamalar üzerinden oluşturulan kampanya, etkinlik, indirim ve güncel içerikler kullanıcılara daha hızlı ve daha kolay bir şekilde iletilmektedir. Bütün bu avantajlar ile birlikte aynı zamanda mobil uygulamalar çok iyi bir pazarlama aracıdır. Ürün ve hizmetlerini kullanıcılara ulaştırmak isteyen e ticaret siteleri mobil uygulamalar üzerinden müşterilerine ulaşarak aradaki bağı daha kuvvetli hale getirmektedir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin yaklaşık %80 gibi büyük bir oranı mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Mobil Uygulama Yapan Firmalar

Mobil uygulama geliştirme aşamaları, özel kodlama ve tasarımlar kullanılarak işletim sistemlerine entegre bir biçimde hazırlanmaktadır. Dünya genelinde Android ve iOS işletim sistemleri için mobil uygulamalar geliştirilmektedir. Uygulamaları yapan ve geliştiren firmalar, müşteri taleplerini inceledikten sonra gerekli araştırmaları yaparak elde ettikleri sonuçlara göre çalışmalarını başlatmaktadır.

Eğer bir mobil uygulama yaptırarak hizmetlerimizi sunmak istiyorsanız, öncelikle geliştirilmesini istediğiniz mobil aplikasyon ile ulaşmak istediğiniz hedefe belirlemeniz gerekir. Daha sonra mobil uygulama ile alakalı talepleriniz ve amacınız belirlenmelidir. Böylece yapmak istediğiniz çalışmanın temelini belirleyebilirsiniz.

Tüm bu faktörleri belirledikten sonra sıradaki aşama mobil uygulama yaptırmak için en uygun firmayı seçmektir. Bu sektörde faaliyet gösteren yüzlerce firma vardır fakat sizin için en iyi ve en uygun seçmek zordur. Bu yüzden profesyonel ve alanında donanımlı bir ekip ile faaliyetlerini sürdüren referanslı bir firmayı tercih etmeniz gerekmektedir. Çoğu zaman o tercih fiyata göre yapılmaktadır fakat fiyattan daha önemli olan bir konu vardır. Seçeceğiniz firmanın kaliteli bir firma olması ve hizmetlerini bunu yansıtması dikkat etmeniz gereken en önemli kriter olmalı.

Profesyonel destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz…