Alan Adı Otoritesi Nedir Ve Neden Önemlidir? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Domain otoritesi olarak da bilinen alan adı otoritesi bir web sitesinde arama motorları üzerindeki güç ve değer durumunu belirlemektedir. Seo çalışmaları açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden alan adı otoritesinin yükseltilmesine yönelik çalışmalar yapıldığında organik bir şekilde arama motorlarında daha çok trafik elde edilmesini sağlamaktadır.

Alan Adı Otoritesi Nedir?

Alan adı otoritesi sayesinde mevcut web sitesinin arama motorundaki değerini ve arama motorları üzerindeki gücünü görebilirsiniz. Bu metrik değer 0 ile 100 arasında hesaplanmaktadır. Hesaplanan seviye ne kadar yüksek olursa, sitenin alan adı otoritesi de o kadar yüksek olmaktadır. Türkçede AO olarak İngilizce’de DA olarak kısaltılmıştır. Seo bakımından siteye değer katan bir kriterdir. Bu değer sayesinde rakip analizi açısından oldukça büyük önem arz etmektedir. Özellikle e-ticaret firmaları bu skorları yükseltmek adına bazı çalışmalar yapmalıdır. Bunu gerçekleştirmek için ilk olarak bu skoru hangi faktörlerin etkilediğini bilmek gerekir.

Alan Adı Otoritesi Hangi Kriterlere Göre Belirlenir

Alan otoritesi üzerinde çalışma yapacaksanız bunun için neler yapmamız gerektiğini çok iyi bilmeniz gerekir. Böylece alan otoritesi üzerinde çalışma yaparken odaklanmanız gereken şeyleri daha kolay tespit edebilirsiniz. Alan otoritesini skorunu belirleyen kriterler şu şekildedir:

Yukarıda belirtmiş olduğumuz kriterler alan otoritesi skorunu doğrudan etkileyen kriterlerdir. Bu aşamada farklı siteden üzerinden alınan linkler skorunuzu büyük oranda etkileyecektir. Backlink alındığı zaman sitenizde yer alan içeriğin değerli olduğunu gösterirsiniz. Bu yüzden farklı sitelerden alınan backlink sayısı çoğaldıkça alan otoritesi açısından olumlu bir sonuca imza atacaktır.  Burada üzerinde en çok durulması gereken husus backlink alırken bunların kalitesine dikkat etmek olacaktır. Aksi takdirde skorunuzu yükseltmek isterken sitenize zarar verebilirsiniz.

Alan Adı Otoritesi Neden Önemli?

Sitenizin güvenirlilik ve arama sorgularında ki değerini gösterdiği için alan adı otoritesi oldukça önemlidir. Eğer yapmış olduğu çalışmalarda alan otoritesi skoru yükseliyorsa, bu çalışmaların doğru olduğunu söyleyebiliriz. Alan otoritesi  doğrudan Google üzerindeki sıralamayı etkileyen faktörler arasında yer almamaktadır. Fakat bu skor yüksek oldukça sitenizdeki çalışmaların ne kadar doğru olduğunu ispatlamış olursunuz. Böylece yapmış olduğunuz çalışmaların ne kadar verimli olduğunu  görebilirsiniz. 

Alan Adı Otoritesi Yükseltmek İçin Neler Yapmanız Gerekiyor?

Yazımızın üst taraflarında belirtmiş olduğumuz gibi alan adı otoritesini yükseltmek için backlink alımı sırasında çok dikkatli olmanız gerekir. Backlink satın alırken yeterli kalitede olmazsa getireceği yarardan çok zarara neden olabilir. Bu yüzden backlink alırken mutlka organik bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Bunu sağlamak için en etkili yöntem içerik üretimine ağırlık vererek başkaları tarafından referans gösterilmektedir. 

Bunun haricinde sitenizde gerçekleştirdiğiniz Seo çalışmalarının kalitesini yükseltmeniz gerekir. Siteniz arama motorları ile uyumlu değilse organik trafik almanız veya arama sonuçlarında görünmeniz mümkün olmaz. Bu yüzden Seo çalışmaları yaparak bilgilerinizi güncellemeniz ve arama motorları ile sitenizi uyumlu hale getirmeniz gerekmektedir. Böylece sayfanızın değeri artacaktır. 

Site üzerindeki kullanıcı deneyimini başarılı bir şekilde arttırırsanız sitenizi ziyaret eden kullanıcılar sitenizde daha fazla vakit harcarlar. Böylece sitenizden hemen çıkma oranları düşer ve sitenizin değeri yükselir.

Bunun dışında sosyal ağlardan yönlendirme linkleri alarak sitenizin değerli olduğunu gösterebilirsiniz. Burada sadece kendi sosyal medya hesaplarınızdan yaptığınız paylaşımlar yeterli değildir. Bununla birlikte farklı kullanıcılardan yapılan paylaşımlar sayısı mutlaka fazla olmalıdır.

Profesyonel destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz…