E-ticaret İçin Şirket Kurma Önemi

İnternet üzerinden ürün satışı yapmak istiyorsanız veya kendi mağazanızın online versiyonuna sahip olmak istiyorsanız, e-ticaret sitesi kurmak gibi bir amacınız varsa öncelikle bir şirket sahibi olmanız gerekmektedir. Şirket kurarken farklı yöntemler denenebilir: Şahıs şirketi, anonim şirket ya da limitet şirketi. Herhangi birini seçerek gerekliliklerini yerine getirdiğinizde şirket sahibi olabilmektesiniz. Bu da e-ticaretin kapılarını size açmış olur.

Eğer ticarete yeni atılıyorsanız ve bütçeniz darsa şahıs firmaları en iyi alternatifi oluşturur. Şahıs firması açmak diğer firmaları açmaya göre oldukça maliyeti azdır ancak kazancınıza göre verginiz değişkendir. Sabit bir vergilendirmesi yoktur. Diğer şirketlerde ise kuruluş için sermayenizin olması lazımdır. Daha büyük bütçeli atılımlar için uygundurlar.

E-ticarette Şirket Kurmak Neden Gerekli ve Önemli?

E-ticaret için şirket kurma önemi oldukça büyüktür. Bunun birçok sebebi bulunmaktadır.

Vergi Yükümlülüğü

Herhangi bir ürünün satışını yapıyorsanız, e-ticaret ile satışınızı gerçekleştiriyorsanız, bireysel olarak satışlarınızın belirli bir meblağı geçmesi durumunda vergilendirmeye tabii tutulursunuz. Ancak ikinci el satışı için kurulan sitelerde durum farklıdır. Aracı olarak kurulmuş olduklarından vergiden sorumlu tutulmazlar. Ancak sıfır ürün satışında vergi ödemeniz zorunludur. Toptan satışlarda da yine vergi yükümlülüğünüz vardır. Bu nedenle şirket kurmanız gerekmektedir.

Sanal POS kurulumları

İnternet üzerinden satışını yaptığınız ürünlerin ücretini alabilmek için sitenize sanal POS tanımlamanız ya da sanal POS konusunda destek olan firmalar ile anlaşmanız gerekir. Bu şekilde internet üzerinden satışını yaptığınız ürünün ücretini rahatlıkla alabilirsiniz. Ancak bu sisteme sahip olabilmek için de yine şirket kurmuş olmanız gerekmektedir. Aksi halde başvurularınız olumsuz sonuçlanacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için de yine şirket kurmuş olmak ve başvurunuzu bu şekilde yapmış olmak şarttır. Kredi kartı ile ödeme almanın en kolay yolu Sanal POS uygulamasını sitenize tanımlamaktır.

Vergi İndirimleri ve Muafiyetleri

Şirket kurduğunuzda çeşitli vergi indirimleri ya da muafiyetlerinden de yararlanabilirsiniz. Şirketinizdeki harcamaları göstererek vergilerinizin miktarını düşürebilirsiniz. Ayrıca her şirket tipi için uygulanan vergi indirim ve muafiyetleri değişkendir. Size hangisi daha uygun ise o şirket tipini açmanız faydalı olacaktır.

Ev hanımlarının kalkınmasını sağlamak amacı ile ev hanımlarının satış yapması durumunda kendilerine muafiyet getirilmiştir. Ancak yine de internetten satış yapılıyorsa şirket kurulması şarttır.

Sanal Pazaryerlerinde Mağaza Açmak

Sanal pazaryerleri sizin tüketiciye en kolay ulaşabileceğiniz alanlardır. Ancak sanal pazaryerlerinde mağaza açmak istiyorsanız yine bir şirket sahibi olmanız gerekir. Her sanal pazaryeri şirketi olmayan bireylere satış için mağaza açtırmaz. Özellikle bilinen sanal pazaryerleri şirket sahibi olunmasını istemektedir.

Büyük kitleler güvenilir kabul edilen sanal pazaryerlerini özellikle tercih etmektedirler. Ürünlerinizin görünürlüğünü arttırmanız ve firmanızı tanıtmanız için de bu tip sanal pazaryerleri faydanıza olacaktır ancak şirket sahibi değilseniz öncelikli bu pazaryerlerinde ne yazık ki yer alamazsınız.

Finansal Destek

İşinizi belirli bir noktaya kadar getirdiniz ve artık büyümek istiyorsunuz. Ancak sermayeniz yok ve maddi desteğe ihtiyacınız var. Bu durumda bankaya giderek kredi talebinde bulunmak istediniz. Bireysel kredi çekme işlemlerinde bir bireye verilecek kredi miktarı ve bu kredinin faiz oranı ile firma olarak yapılan başvuruda çekilebilecek tutar ve kredi faiz farklıdır. Düzenli olarak vergi ödemesini yapmış bir firma bankalar tarafında istediği tutarda krediyi çok daha düşük bir faiz oranı ve uygun taksit seçenekleri ile çekebilecektir.

Yatırım Görüşmeleri

Şirketinizin olması yatırım almanız konusunda da size ek destek sağlar. İşinize güveniyorsanız ve gelişeceğine kazanç sağlayacağına inanıyorsanız e-ticaret için yatırım almak için başka şirketlerle görüşebilir ve finansal açığınızı bu şeklide de kapatabilirsiniz. Yatırım talep ettiğiniz firma yetkilileri işinizin özellikleri ile ilgili bilginin yanı sıra şirketinizin bilgilerini ve gidişatını da öğrenmek isteyeceklerdir. Şirketin gidişatına göre de yatırım oranına karar vereceklerdir. Bu nedenle şirketin kurulmuş ve düzenli ödemelerinin yapılıyor olması yatırımların gözünde iyi bir intiba bırakmanıza yardım edecektir.

Profesyonel destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz…