Marka Logosu Nasıl Olmalı?

Marka logosu nasıl olmalı yeni işletmelerin ve girişimcilerin aklındaki önemli sorulardan biridir. Günümüzün pazarlama ve reklam dünyasındaki markaların çoğu sadece logoları görünerek tanınabilir. Ayrıca hiçbir işletme pazarlama açısından bu büyük marka çeşitliliği altında gömülmek ve görülmemek istemez. Bu yüzden logo tasarımı hem şirketin imajını hem de şirketin kendisini temsil edeceği için çok ama çok mühimdir ve dünyadaki en büyük şirketlerden bazıları sadece logo tasarımı için milyon dolarlar harcamaktadır. Ama eğer tasarım hakkında bir fikriniz varsa siz de bedavaya iyi bir logo tasarlayabilirsiniz.

Marka Logosu Nasıl Yapılır?

Marka logosu yapımı günümüzde çoğu logo bilgisayar üzerinden Adobe Illustrator gibi tasarım ve çizim uygulamalarında gerçekleştirilmektedir. Ayrıca eğer bu program için bedava bir alternatif tercih ederseniz size Krita adlı uygulamayı öneririm. Ayrıca günümüzdeki çoğu tasarlayıcı çizim tableti adı verilen aygıtları kullanmaktadır ama eğer el beceriniz yeterince gelişmiş ise Mouse’unuzu da kullanabilirsiniz.

İlk olarak tercih ettiğiniz çizim uygulamasını indirin ve logonuzun çerçevesini yani genişlik/yükseklik oranını seçin. Günümüzdeki çoğu logo 1:1 yani kare çerçeve kullanmaktadır. Çünkü bu çerçevenin her ekranda gözlemi kolaydır. Çerçevenizi seçtikten sonra logonuzun arka plan rengini veya arka plan için kullanacağınız tasarımı çerçevenize yerleştirin. Bu işlemi yaparken Arka Plan katmanını kullanmayı göz ardı etmeyin. Bu işlem logonuzdaki farklı unsurların aynı katmanda çakışmamasını sağlayacaktır. Ondan sonra ise ön plan unsurlarını yerleştirebilirsiniz. Yani logonuzu tasarlayabilirsiniz.

Marka Logosu İpuçları

Marka logosu hakkında ipuçları size bu paragrafta vereceğim. Unutmayın bu ipuçlarına uymak sizi kesin başarıya ulaştırmayacaktır, ama başarıya giden yolunuzu kesinlikle kolaylaştıracaktır. İlk ipucumuz logonuzun fontu yani yazı karakter biçimi ile ilgili, fontunuzu hizmet verdiğiniz veya ürününüzün kullanımı için ön gördüğünüz Pazar segmentine göre belirleyin. Yani Eğer ürününüz veya hizmetiniz temel olarak çocuklara hizmet ediyorsa kalın harfler ve okunması kolay harf köşeleri yuvarlatılmış fontlar kullanın.

Bu fontlar çocukların dikkatini çekmeyi daha olası kılacaktır. Aynı ipucuna bir örnek daha verecek olursak, Pazardaki yaşlı segmente hitap eden bir hizmet veya ürün pazarlıyorsanız büyük okunaklı harfler ve basit fontlar kullanın çünkü bu fontlar daha okunaklı olduğu için yaşlı bireylerin dikkatini çekmekte ve çekilen dikkati tutmakta çok önemlidir. Bir sonraki ipucumuz ise logonuzda kullanacağınız renkler ile ilgilidir.

Logonuzdaki renklerin çatışmaması çok önemlidir. Ayrıca logonuzun renk şeması başka şirketlerin renk şemaları ile çakışırsa şirketinizin imajı bu durumdan olumsuz etkilenebilmektedir. Ayrıca renkler göz yorucu renkler olmamalıdır o yüzden neon renklerden ve cırtlak renklerden kaçınmanızı öneririm.

Size vereceğim son ipucu ise hizmet veya ürününüzü temsil eden bir logo tasarlamanız olacaktır. Eğer logonuzda ürününüz veya hizmetiniz ile alakasız görseller bulunuyorsa o görselleri çıkarmanızı tavsiye ederim. Örnek olarak eğer bir uçak mühendislik firması veya havayolları şirketi işletmiyorsanız logonuzda kanat bulundurmanızı tavsiye etmem.

Logo Tasarım Prensipleri

Logo tasarım prensipleri logo tasarımında kullanılan ve kabul gören temel prensiplerdir. Bu prensipler logo tasarımının sübjektif olarak daha iyi görünmesine yol açmayabilir. Fakat bu prensipler piyasa araştırmaları yapılarak belirlenmiştir. Bu prensiplerin ilki özgünlüktür. Logonuzun özgün ve benzersiz olması şirket imajınızı olumlu etkilemektedir. İkinci prensip ise okunurluktur. Logonuzun okunur veya ayırt edilebilir olması mühimdir. Üçüncü ve sonuncu prensip ise basitliktir. Fazla karmaşık olan şirket logoları okunurluk prensibine aykırıdır. Müşterilerinizin logonuzu gördüğü an ayırt edebilmesi önemlidir çünkü bu durum müşteriler için olumlu bir hizmet veya ürün deneyiminin bir parçasıdır.

Profesyonel destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz…