İlk defa web sitesi sahibi olacakların sıklıkla merak ettiği konu olan ftp nedir sorunun cevabı için sizlerleyiz. FTP açılım olarak File Transfer Protocol şeklinde anlatılabilen bilgisayarınızdaki bir dosyayı hosting hesabınızdaki depolama alanına atabileceğiniz bir protokol ve bu hizmete verilen isimdir. Web sitelerine dosyalar FTP üzerinden atılır.

FTP Nedir ne İşe Yarar?

FTP ilk internet protokollerinden biri olması ile beraber bir bilgisayardan diğerine dosya aktarımı yapılır ve etkileşim sağlanır, bir dizi komut yardımı ile bilgisayarlar arası dosya transferi gerçekleştirilir.

Web sitesi kurmak isteyen herkesin mutlaka kullanmayı bilmesi gereken FTP sistemi ile site dosyalarınızı ve dokümanlarınızı hosting sunucularınıza kolayca transfer edebilirsiniz.

FTP Bağlantısı Kurmak İçin Neler Gereklidir?

FTP Kullanımı

Genel olarak ftp<ftpbağlantısıyapılacakbilgisayarınadresi> şeklinde bir bağlantı yapılır. Bağlantı aşamasından sonra kullanıcıya bağlanılan bilgisayar ya da sunucunun kullanıcı ve parolası sorulur. İşlem uygun biçimde tamamlandığında kullanıcı karşı tarafa bağlanmış olur. Bu etkileşimin ardından makinalar arası dosya işlemleri ve temel düzeyde disk işlemleri yapılabilir. Bu işlemleri daha kolay ve görsel olarak yapabilmek adına piyasada pek çok FTP yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılımlar sayesinde işlemlerinizi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Popüler FPT Programları

Piyasada ücretli ve ücretsiz pek çok alternatif FTP bağlantı programı bulunmaktadır. Bu programlar kolay arayüzleri sayesinde dosya işlemlerinizi daha rahat yapmanız yardımcı olurlar. Aşağıdaki listede sizlere birkaç yazılımdan bahsedeceğiz.

FileZilla

Kullanımı basit, dünya üzerinde oldukça yüksek kullanıcı kitlesi olan ve ücretsiz bir FTP yazılımıdır. FileZilla’nın ücretli sürümü olmasına rağmen ücretsiz sürümü tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Buraya tıklayarak programın sayfasına gidebilirsiniz.

WinSCP

Windows işletim sistemi üzerinde kullanılabilecek en ideal FTP yazılımlarından birisidir. Pek çok FTP protokolünü destekleyen bu yazılım sayesinde başka bir programa ihtiyaç duymadan tüm işlemlerini yapabilirsiniz.

Transmit

Mac işletim sistemlerinde kullanılan, SSH, SFTP, FTP, FTPs gibi pek çok bağlantı türünü destekleyen bu yazılım ile işlerini kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Programın ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmaktadır. Ancak ücretsiz sürümü işinizi fazlasıyla görecektir.

FTP nedir konulu yazımızı burada sonlandırıyoruz. Sizin kullandığınız farklı FTP yazılımları mevcutsa bunu yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.