Web sitesi analizi, web sitesinin detayları hakkında bilgi almak için iç ve dış seo açısından yapılması oldukça önemli bir işlemdir. Bu adımlar sayesinde rakiplerinizin önüne geçebilir ve ilerleme sağlayabilirsiniz.

Site Hızı Nedir? Site Hızı Testi Nasıl Yapılır?

Web sitesi hızı arama motorları açısından oldukça önemli bir faktördür. Ziyaretçilerin web sitesine girişinin hızlı olması onların daha fazla sizle kalması için oldukça önemli bir durumdur. Hızlı bir şekilde yüklenen web sitesi gezintiye gelen ziyaretçilerinizin memnuniyeti için önemlidir.

Genel olarak bir web sitesinin yüklenmesi için 2 saniyelik ya da daha kısa sürelerin olması beklenir. Google web sitelerinin hızlı yüklenmesine oldukça önem vermektedir. Ayrıca kendisinin PageSpeed Insight isimli bir aracı mevcuttur. Bu araç sayesinde sitenizin açılış hızı ve varsa bunu etkileyen olumsuz faktörleri de görerek tedbirler alabilirsiniz. Bu aracın yanı sıra GTMetrix aracı ile yine Google aracı gibi sitenizin hız puanı ile ilgili detayları öğrenerek gerekli adımları atabilirsiniz.

Kaliteli bir hosting firması ile çalışmanız yine web sitenizin hızlı yüklenmesi için oldukça önemlidir. Dolaysısı ile iyi optimize edilmiş bir firma ile çalışmanız önemlidir.

Web Sitesi Analizi Açısından SEO Analizi Nedir? SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Web sitenizin seo yani arama motoru optimizasyonu açısından iyi bir analize ihtiyacı vardır. Bu analiz ile arama motorlarının algoritmalarına uygunluk ve sitenizin güncel kalması için gereken işlemlerin yapılması gerekir.

Web sitenize eklenmiş tüm içerik ve görsellerin özgün olması gereklidir. Bu kural ile sitenizdeki içeriklerin kalitesini artırmış olacaksınız. Sitenize değer kazandıracak her adım seo analizi işinin konusudur.

Sitenize eklenecek yazı ve içeriklerin yanı sıra bunların çeşitliliği, sektöre göre sözcük sayılarının, anahtar kelime dağılımlarının, görsellerin özgünlüğü, anahtar kelimelerinin aranma hacimleri gibi pek çok konu SEO açısından önem arz etmektedir. Bir seo uzmanı ile çalışmak bu konularda sizden büyük bir iş yükünü alacaktır. Web Sitesi Analizi yapımı sırasında kullanılan tüm adımlar ile daha kaliteli bir web sitesi sahibi olmanız hedeflenir.

Web sitelerine sadece backlink almak ya da sadece yazı eklemek asla yeteri bir çalışma şekli değildir. Siteniz için yapılması gereken tüm çalışmaları size bir seo uzmanı detaylı olarak aktaracaktır.

Ayrıca seo analizi için pek çok araç kullanılabilir. Aşağıdaki listedeki pek çok araç sayesinde sitenizin seo analizi işlemini yapabilirsiniz.

Yukarıda listelediğimiz araçlar sayesinde pek çok farklı konuda seo raporu alabilirsiniz. Bu araçların bir kısmı ücretli bir kısmı ücretsiz hizmet vermektedir.

SEO Analizi Nedir?

SEO Analizi Nedir?

İçerik Analizi Nedir? İçerik Analizi Nasıl Yapılır?

İçerik analizi sitenize eklenen ve seo açısından önemli olan içeriklerin kalitesi konusunda yapılan çalışmadır. Web sitesine eklenecek olan içeriklerin sektöre göre kelime sayısı, anahtar kelime yoğunluğu, kalitesi, yazı içindeki görsellerin özgünlüğü gibi pek çok kıstas bu analizde önemli bir yer kaplamaktadır. WordPress sitelerde pek çok seo eklentisi ile içeriklerin standart seo kurallarına uygunluğu konusunda fikir edinebilirsiniz.

İçerik analizi için özgünlük konusu oldukça önemlidir. Bunu internet üzerindeki pek çok siteden de yapabilirsiniz. Bu sayede sitenizin özgün içeriklerle hayatına devam etmesini sağlayabilirsiniz.

İç ve Dış SEO Nedir? İç ve Dış SEO Analizi Nasıl Yapılır?

İç Seo Nedir?

İç seo, web sitenizin arama motorları kurallarına uygunluğu konusunda yapılması gerekenlerin bütünüdür. İçeriklerinizin ve görsellerinizin özgünlüğü gibi konular web sitenizin yüzde yüz olarak arama motorları kurallarına uygunluğu açısından önemlidir.

Dış Seo Nedir?

Dış seo, web sitenizin kendisi ve içeriklerinin altının doldurulması için gerekli olan backlinklerin ve backlink ağının oluşturulması işlemidir. Backlink web sitenizin başka web sitelerinde bağlantı olarak paylaşılması işlemidir. Bu işlem manuel ya da çeşitli yazılımlarla da yapılabilmektedir. Manuel yapılanı en sağlıklısıdır. Çıkılan backlinklerin kaliteli olması, web sitenizin otoritesi ve sayfalarınızın otoritesi açısından önemlidir. Doğru kelimelerden alınan backlinkler sayesinde siteniz hızlı bir şekilde üst sıralarda yer alabilir.

Sonuç

Bu yazımızda web sitesi analizi nasıl yapılır ve yapılması gerekenlerin detaylarından bahsettik. Güçlü bir web sitesine sahip olmak için bu kurallar ve adımların uygulanması önemlidir. Doğru araçlar ve doğru raporlar ile hızlıca üst sıralarda yer alan bir web sitesine sahip olabilirsiniz.