İnternet kullanıcılarının sık sık karşılaştığı ve sorduğu Trojan nedir sorunun cevabı için sizlere bir rehber hazırladık. Bu sayede bilgisayar zararlıları ve temizlikleri ile ilgili bilgiler edineceksiniz.

Trojan nedir sorunun cevabı aslında çok basittir. Trojan bilgisayarınıza girmiş olan çeşitli işlemleri yerine getirmeyi amaçlayan zararlılardır. Bu zararlılar bilgisayarlarınızdaki verileri çalma, kitleme, erişilemez hale getirme, bilgisayarınızı kullanılamaz hale getirme, kitlenmeler gibi pek çok zararlı işlemi yaparlar.

Trojan Nasıl Bulaşır?

Trojanların sıklıkla bulaştıkları yer güvenilir olmayan web siteleridir. Peki bir web sitesinin güvenilir olmadığını nasıl anlarız?

Öncelikle bir web sitesinin güvenilirliğinin başlıca kaynağı SSL sertifikasıdır. Çoğu ssl sertifikası olmayan siteler spam siteler grubunda yer alırlar. Bu sitelerdeki hemen hemen her nokta verilerinize ve bilgisayarlarınıza zararı olabilecek sitelerdir.

Bir diğer konu kandırıcı butonlar. Örneğin bir şey indirmek istediğiniz bir sitede indir, hemen tıkla, download gibi butonlar var ise bu butonlara güvenmemenizi öneririz. Bu tarz butonlar bilgisayarınıza zararlı yazılımların inmesine sebebiyet vermektedir. Bu yazılımları indirmek istediğiniz uygulama sanarak çalıştırdığınızda geri dönülemeyecek zararlara uğrayabilirsiniz.

Trojan Nedir? Trojan Nasıl Bulaşır?

Trojan Nedir? Trojan Nasıl Bulaşır?

Linklerini açıkca paylaşmayan indirme sitelerinden uzak durmalısınız.

Bir diğer husus torrent indirilen yerlerdir. Torrent indirme sitelerinden indireceğiniz uygulamalar içerisinde zararlı yazılımları, crack dosyalarını ve çeşitli trojanları barındırabilir. Güveniliriği olmayan ve dünya çapında tanınmayan sitelerden torrent dosyaları indirmekten kaçının.

Mail ile trojan yayılımı oldukça popüler bir konudur. Mail iletilerine saklanan linkler ve sizin ilgilinizi çekecek tıklanabilir içeriklerin arkasına saklanmış olan trojanlar ile sisteminize zararlılar bulaştırılabilir. Bu durum karşısında kişisel verilerinizin kaybı, banka bilgilerinizin çalınması, önemli dosyalarınızın kitlenmesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Pop-Up reklamlarına tıklamak da önde gelen trojan bulaşması sebeplerinden birisidir. Web sitelerinde açılan po-up reklamlar her ne kadar cazip gelse de tıklamamanızda fayda var.

Dolayısı ile kaynağını bilmediğiniz mail iletilerini açmayın.

Trojan Türleri Nelerdir?

Trojan nedir sorunun yanıtının ardından bu zararlıların türlerini de kısaca öğrenelim. Bu sayede sisteminizdeki olağan şüpheliyi tanıyabilirsiniz.

Trojan Nasıl Temizlenir?

Trojan nasıl temizlenir konusundan önce trojanların sisteminize bulaşmamasını sağlamaki çin bilinçli birer internet kullanıcısı olmalısınız. Her kişi kendisinin virüs yazılımıdır. Öncelikle siz indirdiğinizya da gezindiğiniz sitelerin kaynağını bilmelisiniz ki zararlılar sizden uzak dursun.

Bunun haricinde eğer bir sebeple bu zararlılara maruz kaldıysanız güçlü bir antivirüs yazılımı kullanabilirsiniz. Trojanlar hakkında detaylı bilgiyi kaspersky firmasının web sitesinde de bulabilirsiniz.

Sisteminizde açılışta otomatik olarak çalışan yazılımları bilmeniz ve tanımanız gerekiyor. Çoğu trojan sistem açılışında otomatik olarak çalışarak sizin müdahene etmenizi engeller. Çalıştır ekranına msconfig yazarak sistem açılışındaki uygulamalara bakabilirsiniz.

Ayrıca bilgisayarınız anormalleştiğinde son yüklediğiniz uygulamalara göz atmanız gerekiyor. Güvenilir olmadığını düşündüğünüz uygulamaları kaldırmak da büyük bir adım olarak söylenebilir.

Bu yazımızda sizlere trojan nedir sorusunun cevabını ve çözüm yollarını anlatmaya çalıştık. Faydalı bir yazı olduğunu düşünüyoruz. İnternette gezinirken dikkatli olmaya özen gösterin.